dooi in Oost-Berlijn Schönherr Enige na benoeming Een woord voor vandaag Duitse tv schrapt ook Het Bevel Prof. Berkelbach v. d. Sprenkel overleden Kerkgang in Duitsland sterk terug gelof Kerk blijft eenheid handhaven Zestien naar zendelingen Indonesië Bidden om de eenheid alleen in eigen kerk oen Het lijkt een hele stap van het wonder van Kana naar de reiniging van de tempel. Toch laat de evangelist Johannes heide gebeurtenissen op elkaar volgen, hoewel er volgens de andere evangeliën zeker geen chronologisch verband bestaat. Johannes ziet een ander verband. Eerst maakt Jezus van een menselijk feest een echt feest. Dan maakt hij van het tempel plein een echte voorhof. Christus roept uit„Neemt dit alles hier vandaan, maakt het huis Mijns Vaders niet tot een verkoophuis." De plaats van genade mag geen handelskantoor worden. En weer zien we, dat Christus niet begint bij wat wij „de nood" noemen. Wij weten precies waar de mens hulp nodig heeft, waarin hij veranderd moet worden. Maar Christus laat zien dat niet alleen de nare dingen moeten veranderen, maar ook de blijde, de dingen die ivij goed noe men. Onze feesten moeten veranderen. Onze erediensten moe ten veranderen. Alles in het leven heeft reiniging van node. We gaan morgen weer naar de kerk. ..Misschien zouden toe eens om ons heen moeten kijken en ons moeten afvragen wat Christus daaruit zou willen weg doen. We lezen vandaag: Johannes 7 1-13 We lezen morgen: Johannes 7 14-24 ZATERDAG 21 JANUARI M Amsterdamse U.B. krijgt niennonitiea AMSTERDAM De bibliotheek van de Amsterdamse gemeenteuniversiteit heeft in bruikleen ontvangen de Doopsgezinde Bibliotheek. De Doopsgezinde Bibliotheek is een uiterst kostbaar boekenbezit (voorname lijk mennonitica), waarvoor de basis is gelegd in de zeventiende eeuw. Eigena resse is de Amsterdamse doopsgezinde gemeente. De Kerkeraad werd tot deze stap min of meer gedwongen, omdat mo dern beheer en verzorging van een der gelijke bibliotheek eisen stellen, die de mogelijkheden van gemeente en broe derschap verre te boven gaan. Fouten in bouw vissersschepen DEN HAAG De ministers Biesheu vel en De Quay zijn bereid bij eventu eel gebleken fouten in de bouw van vissersschepen maatregelen te doen opstellen, die kunnen bijdragen tot ver hoging van de veiligheid van de beman ningen. Minister Biesheuvel antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Wijk (pac.soc.) naar aanleiding van het kapseizen en vergaan van visserssche pen, die in persberichten soms worden toegeschreven aan fouten in de bouw. De uitspraken van de Raad van scheepvaart wijzen in de reeds onder zochte gevallen niet deze richting, merkt de minister nog op. FRANKFORT Het Bevel. Oecumene en nieuwe kerkcode (Van onze kerkredactie) UTRECHT Op 84-jarige leef- 1 tijd is overleden prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, oud-hoogleraar vanwege de Ne derlandse Hervormde Kerk aan visiespel dat vrijdagavond door het de rijksuniversiteit te Utrecht. Duitse tweede net zou worden uitgezon den is op het laatste ogenblik van hetProf. Berkelbach is vooral bekend ge- programma geschrapt. Het Bevel is een j worden door zijn aandeel in de oeeumc- Oostenrijkse inzending van Fritz nische beweging en in de totstandko- Hochwalder voor de Eurovisie-serie ming van de nieuwe kerkorde van do „Het grootste theater van de wereld". Nederlandse Hervormde Kerk. l tele- Hij Het stuk gaat over een Weense poli- tie-lnspecteur die opdracht krijgt een y ereldraad «.v-SD-lid op te sporen omdat hij in de deelnam aa: - burg in 1937 en na de oorlog kreeg in het centraal comité. Ook leid n van de pioniers van de /an Kerken, doordat hij de conferentie van Edin- oorlog een Nederlands meisje water zou hebben geduwd. De inspec teur heeft het echter zelf gedaan. Na een bezoek aan de vader van het meisje pleegt de politieman tenslotte zelfmoord. De NTS had reeds eerejer besloten de Eurovisiefilm niet uit te zenden, gezien de bezwaren, die tegen de produktie bestaan. Nog goedkopere sigaretten DEN HAAG De concurrentie in dc sigarettenprijzen spitst zich toe. Autora- ma, een verkooponderneming in Wasse naar. gaat over twee maanden op elf plaatsen in Nederland sigaretten verko pen die een kw,artje goedkoper zijn dan de bestaande merken. De produktie zal worden verzorgd door een paar grote sigarettenfabrie- ken in Europa. De smaak van de con- currentie-sigaret zal zijn aangepast aan de meest gangbare merken. Zo zul len filtersigaretten onder de naam Su per Gold in pakjes van 20 op de markt komen. Gewone sigaretten zijn te koop onder naam Autorama in pakjes van 25. Beide merken zijn verkrijgbaar in de klasse van één gulden en 1.25. De onderneming heeft op de elf plaatsen zaken gekocht die behalve de goedkope sigaretten ook tal van andere artikelen beneden de gewone prijs zul len verkopen. de hij de Nederlandse delegatie op de eerste assemblee in 1948 in Amster- Voorts was hij de eerste voorzitter van de Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland, een functie, die hij nog op hoge leeftijd heeft bekleed. In de Nederlandse Hervormde Kerk was hij voorzitter van de commissie, die de nieuwe kerkorde van 1951 voor bereidde. Prof. Berkelbach heeft zich steeds ge keerd tegen de „richtingenstrijd" in de Nederlandse Hervormde Kerk. Hoewel van huis uit vertrouwd met de ethische theologie, waakte hij er voortdurend voor, dat hem een bepaald „etiket" op geplakt werd. Prediker Zowel voor, tijdens, als na zijn hoog leraarschap was hij een geliefd predi ker. wiens voordracht en stijl altijd gro te scharen boeiden. Prof. Berkelbach van der Sprenkel werd 10 april 1882 te Nederhemert ge boren. Hij studeerde theologie te Utrecht en Berlijn en promoveerde m 1920 cum laude in Utrecht op het proefschrift „Vrees en religie". Op 3 november 1907 werd hij be vestigd tot predikant in Wijk aan Zee. Vervolgens diende hij de gemeenten Purmerend, Haarlem. Rotterdam en Amsterdam. In 1935 benoemde de syno de van de Nederlandse Hervormde Vooral bij protestanten Kerk hem tot kerkelijk hoogleraar te Utrecht, om dogmatiek, kerkrecht, praktische godgeleerdheid en christe lijke zedekunde te doceren. Na zijn ei vol ontslag op zeventigjarige leeftijd 1952 onderwees hij nog vier jaar met een rijksleeropdracht oecumenica de Utrechtse universiteit. Talrijk zijn de geschriften, die zijn hand zijn verschenen. Prof. Berkelbach was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. In 1951 verleende de universiteit Aberdeen hem tegelijk met John Foster Dulles een eredoctoraat. Berpepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bozum - Britswerd (toez.i. C. D. van Goeverden te Finsterwolde; te Ridderkerk (wijkgem. 2; vac. J. C. Kool schijn). J. A. Poelman te Terneuzen. Aangenomen naar Zevenhuizen (2 J. G. van der Vlist te Ochten. GEREF. KERKEN Beroepen te Vollehoeve-Sint Janskloos ter. D. Dijkstra te Een. Emeritaat verleend aan J. L. Bakker te Laren iN.H.t. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Avereest. kand. J C. Post te Leeuwarden: te Heelde, D. Nieuwen- huis te IJmuiden; te Maartensdijk. J P. Moerkoert. woonachtig te Alkmaar. Aangenomen naar Winnipeg (Man H. A. Stel te Houston (BCi (voorheen te Zuidwolde Gr.). Volgende week dinsdag en woensdag zullen de staatssecretarissen De Meijer Bartels een werkbezoek aan Limbi I brengen. Gesproken zal worden over de I industrialisatie, alsmede over de te tref- fen maatregelen tot behoud van een ge- zond woon- en leefklimaat. (Van i kerkredactie) OOST-BERLIJN Als gevolg van de verkiezing van Kurt Scharf tot bisschop van de ongedeelde kerk van Berlin-Branden burg zijn de betrekkingen tussen kerk en staat in Oost-Berlijn het afgelopen jaar tot het nulpunt gereduceerd geweest. Maar als eerste teken van de ingetreden dooi kon synodepraeses Fritz Figur op de oost-synode weer twee vertegenwoordigers van het gemeentebestuur begroeten. Op de vorige zitting van de Berlijnse synode (vorig jaar februari) had de ver tegenwoordiger van het gemeente bestuur de vergadering protesterend verlaten, toen bekend werd, dat Kurt Scharf tot bisschop was gekozen. In de keuze van Scharf maakte de Berlijnse kerk duidelijk, dat zij niet bereid was, toe te geven aan de eisen van het Oost- duitse regime, die neer zouden zijn ge komen op een feitelijke splitsing van de kerk. Woedend waren de Oostber- lijnse autoriteiten vooral over het feit, dat Scharf op de oost-synode een nog groter meerderheid kreeg, dan op de west-synode. Bisschop Scharf heeft tot nog toe geen bestemming gekregen, Oostberlijnse deel van zijn bisdom te betreden. Dat was ook met zijn voor-' ganger, bisschop Dibelius, het geval. Daarom heeft, gelijk wij berichtten, ook Scharf enkele weken geleden weer een „plaatsvervangend bisschop" naast zich gekregen, die zijn werk kan doen in Oost-Berlijn. Het is generaal super intendant Albrecht Schönherr. Op de synode werd er de nadruk op gelegd, dat Schönherr niet gezien moet worden als een ondergeschikte, die Scharf zijn instructies moet krij; Remonstrant meent: Gereformeerden straks talrijker dan hervormden (Va kerkredactie) AMSTERDAM De Nederland se Hervormde Kerk zal in de toe komst in aantal voorbijgestreefd worden door de Gereformeerde Kerken. Althans, als de prognose juist is, die gegeven wordt in het Remonstrants Weekblad. Volgens dit blad zal de verhouding tussen de drie grootste kerken in ons land „in de toekomst" als volgt zijn: rooms-katholiek 22,3 procent; gerefor meerd 8,0 procent en hervormd 6,6 pro- WELWILLEND De Oostberlijnse krant Neue Zeit rea geerde op de benoeming van Schönherr welwillend. Het blad sprak de verwach ting uit, dat Schönherr zelfstandig zal handelen als een bewust burger van d( DDR. Het noemde daarbij bisschop Mit zenheim van Tiiringen en dc vorige plaatsvervangende bisschop ir Oost-Berlijn, Günter Jacob, als voor beelden. Neue Zeit wees op enkele opmerkin gen van Schönherr op een nieuw jaarsreceptie in Frankfort aan de Oder. Hij zou zich daar zeer kritisch hebben geuit over het Amerikaanse optreden in Vietnam en over de atmosfeer in West-Duitsland „die rijp is voor het nazisme". TOP In het verslag van de leiding der kerk, dat op de oost-synode van de Berlijnse kerk besproken werd, bleek de gespannen verhouding van kerk staat in het afgelopen jaar duidelijk, al werd er ook gezegd, dat de spanning vooral in de top, veel minder op lager niveau zat. In twee gevallen konden predikanten hun werk in Berlijn niet verrichten, omdat zij geen verblijfsvergunning kre gen. Bijzonder dringend is in Oost-Ber lijn het tekort aan kerken, vooral in de nieuwbouwwijken. Negen ruï kerken in de binnenstad werden in het afgelopen jaar afgebroken. Er werd dit jaar echter geen enkele bouwvergun ning verstrekt. De kerkeleiding betreurde het bijzon der, dat dc verklaring van dc Wereld raad van Kerken over Vietnam niet ir extenso mocht worden gepubliceerd ir dc Oostduitse pers. Massameeting van „Notgemeinschaft'' BERLIJN Na het succes van Kein anderes Evangelium" gaat nu ook de „Notgemeinschaft" massamee tings houden. De eerste zal 4 februari plaatsvinden in Berlijn. De „Notgemeinschaft" is gesticht door protestanten in West Duitsland, die de Evangelische Kerk gebrek aan vaderlandsliefde verwijten. Aanleiding was het memorandum van de kerk over de vroegere Duitse gebieden in het oosten. Daarnaast heeft zij ook be zwaren tegen tendenzen in de moderne theologie. De auteur Bernt von Heiseler zal spreken over „Vaderland geen mode Gerhard von Ra met emeritaat (Van onze kerkredactie) HEIDELBERG Op 1 april gaat bekende Oudtestamenticus prof. Gerhard von Rad met emeritaat. zal echter voorlopig nog college blty geven. Von Rad is een van de toonaangevi de Oudtestamentici van onze tijd. V« al over de boeken van de „Hexateuci (de zes eerste boeken van het Oi Testament) heeft hij veel gepublice terwijl zijn Theologie des Alten Tei ments, dat in twee delen versch een erkend standaardwerk is. In zijn plaats is benoemd prof. Hi Waite Wolff, thans Oudtestament aan de universiteit van Mainz. Prof. Jürgen Moltmann heeft een noeming aanvaard tot hoogleraar irj dogmatiek in Tübingen. Hij bekl« thans een dergelijke functie aan de versiteit van Bonn. Veel extra giften voor zending UTRECHT Bij het Zendingscentn in Baarn van de Gereformeerde Kf ken is het vorig jaar aan extra gil een bedrag van ƒ713.454,49 binnen komen. Dat is ruim tien proc meer dan in 1965. Particulieren schonken deze giit voor allerlei werk, dat niet op begroting stond. Niet berekend zj de extra giften, die bij de versch lende zogenaamde zendende kerki binnenkwamen. Het aantal giften Ij droeg vijfduizend. OEGSTGEEST De plannen om de hervormde zending in Indo nesië sterk uit te breiden nemen vaste vorm aan, men deelde mee, dat als de financiën het toestaan in de komende jaren zestien nieu we zendelingen zullen worden uit gezonden. Het zullen predikanten zijn voor de Indonesische kerken, artsen en docenten voor het theo logisch onderwijs. Ze brengen het bestaande aantal van 27 op 43. Als de plannen doorgaan, wer ken dertig zendingsarbeiders namens de Hervormde kerk als predikant of theologisch docent in Indonesië. Onge veer elf wijden zich dan aan de me dische en sociaal-maatschappelijke ar- i beid. Vaticaanse congregatie (Van onze kerkredactie) De schrijver van het artikel, de heer H. van Rossen, nam zijn uitgangspunt in de kerkelijke verdeling van de huidi ge jongeren van 17-24 jaar volgens de „Margriet-enquête". Deze cijfers corri geerde hij met behulp van de percenta ges „positief kerkelijken" in dei v «j- j - verschillende kerken, eveneens volgens! c,e> uitgevaardigd voor het bis- de Margriet-enquête. dom Rome. ROME Bidden om eenheid mag wèl in een rooms-katholieke kerk, maar niet in een protestant se. Deze regel heeft de Vaticaan se congregatie voor de geloofs leer (het vroegere Heilige Offi- Voor de remonstraten komt hij door een soortgelijke berekening tot slechts 0,04 procent. Hij ziet voor hen dan ook slechts mogelijkheden, als de Re monstrantse Broederschap opgaat in een groter geheel, waardoor de indivi duele leden in groter verband een dui delijker stempel kunnen drukken op de samenleving. Voor rooms-katholieken en protes tanten in Rome is dit besluit een te leurstelling. Er waren al drie gemeen schappelijke bid-diensten georgani seerd in het kader van de week voor de eenheid. Deze diensten noemde de congregatie „dit jaar nog inoppor tuun". Een Amerikaans predikant in Rome, ds. Woodhams, reageerde door een uit nodiging om deel te nemen aan een biddienst in een rooms-katholieke kerk af te wijzen, „Eenheid eist nu eenmaal, dat de liefde in twee richtingen werkt", zei hij. Opmerkelijk was de toelichting op het besluit van de congregatie, die ge- (Van onze kerkredactie) 1 tholieken zichzelf praktizerend. terwijl I nu nog 64 procent regelmatig naar de BAD GODESBERG Het kerk gaat. kerkbezoek in West-Duitsland is BU mannen en vrouwen is de be- langstelling im het kerkelijk leven in in de laatste Vier jaar duidelijk gelijke mate verminderd. Thans is een teruggelopen. Nog slechts 39 pro- derde van de Westduitse mannen (321 cent van de bevolking gaat regel-, procent) en haast de helft van de vrou-l matio naar de kerk Vier iaar aP wen <46 Procent) actief lid van de kerk.I matig naar de kerk Vier jaar ge- v)(.r jaar geleden lagen dHe pera,„ta_ leden was dat nog 45 procent. ges gemiddeld zes punten hoger. Alleen bij de bevolkingsgroep, die Dat is gebleken uit onderzoeken van t||ans boven de 65 jaar is. bleek het het instituut voor toegepaste sociale we- kerkbezoek (met één proeent) te zijn tenschappen te Bad Godesberg. die toegenomen. dc daling was liet sterkst eind 1962 en eind 1966 in de Bondsrepu- bij de 50_tot 64-jarigen. bliek hebben plaatsgevonden. Ook de grootte van de woonplaats1 Bij de protestanten loopt de be- j**?1'1 e'" gg>'|a eetmaal van de Sï'toï terug^ais^bij^de! den f^^fêt teri^lopen^an het^M*kbe- ^Satholieken. èn dit terJül he|l duller dan in de klei„e P—tse^kbesoek a, lang be-JgJ-, °P Jg d ^"duisen langrljk minder was inwoners gaat 59 procent naar de kerk, Terwijl in 1962 nog 28 procent van hn de grote steden nog maar 24 pro- de volwassen protestanten aan het cent. kerkelijk leven deelnam, is dat nu nog maar 20 procent. Daartegenover noem- de in 1962 68 procent van de rooms-ka- Luthers jeugdweekend over 1 ietnam Engelse bank staakt betaling O LONDEN Een kleine bank in een voorstadje van Londen heeft gisteravond bekend gemaakt dat zij haar verplichtin- DEN HAAG De Nederlandse Lu- gen niet meer kan nakomen. Op de bank therse Jeugdbond zal in samenwerking is door ongeveer 5200 beleggers een be- met de Oecumenische Jeugdraad op 4 dr«*2 van 80 miljoen gulden gedeponeerd, en 5 februari te Overvoerde in Den 1°av!5s ïnvfst^fnt.-?i?.m- bledon. adverteerde de laatste tnd dat zii Haag een weekend organiseren, dat ge- 71^ proccnt rente gaf zonder een opzeg- heel is gewijd aan de kwestie Vietnam, gingstermijn. Met een termijn van drie Jongeren van alle kerkgenootschappen jaar is dit 9V< procent, kunnen deelnemen. Twee dagen geleden kwam bij een Een Franse film en een inleiding van accountantsonderzoek aan het lioht dat onder andere prof. dr. J. Verkuyl en dc de bank voor 2 miljoen gulden aan du- heer R. R. Eijbersen zullen trachten lenmgen had uitstaan.Een run op de bank was het gevolg. Ter voorkoming een goed inzicht te geven in deze inge- va„ paniek wcrd* de «rfMltt wikkelde materie. Er zal ook een fo- De directie van de bank wijt de moei- rumdiscussie worden gehouden onder üjkheden aan economisch* omstandig- leiding van ds. A. Duyvendak te Zeist. heden. lijk iedere morgen troffen. Hun stemmen misten de maandagmorgen- barst, opgewekt klink het: „Ook goe de morgen". Twee treinvrienden, die waarschijnlijk buiten hun 1 weinig contact hadden. Maar tij- ik gelukkig nog van de maagpijn, niks dan zenu wen, omdat het niet gezellig is thuis. Het is gek, maar ik ben blij dat ik weer aan mijn werk kan. Maar ja, je komt er iedere avond weer in ook hè. Ik bedoel in die ongezelligheid» Enfin, dens het ritje van elke dat warme vrienschap gegroeid, dat kon ik zonder moeite constateren. „Gezellig weekend gehad? meerde de een. „Ach hield niet over. Je snapt het zeker wel". De ander knikte zorgelijk, hij snapte het. woordje kwijt. Hoe was het bij jullie „Over gezelligheid gesproken, gooi het maar in mijn pet. Mien had infor- dienst en ik zat mooi alleen". ,,'t Is niet waar", gruwde de an der. „Oh nee? wis en drie. Ze wil en wat zal ik zeggen? Het 7A\ een nieuwe auto hebben en ik met mijn inkomen breng dat niet op. Ach vroeger was het meid, maar sinds ik me tenminste niet dat apathische gedoe van een man die maar zit te zitten. Als hij maar eens wat ondernemen der was hè. Ach hij is goeiig, dat zeshonderd gestegen door „import", wel, maar er zit niets bij, hij heeft geen visie. En wat doe je eraan? Niks, meid, niks." Je doet er niks aan. dacht ik op roege morgen in dat hoekji Niks man. niks' Ze kankerden nog wat door over de vrouw in het algemeen en over die van hen in het bijzonder. Ik dacht ineens: Op dit ogenblik zet Marie waarschijnlijk haar vuil- nisbak buiten. Bij de stoeprand ziet gestapt „Ze leert het nooit. Man. ze heelt de bii heeft, zien we elkaar geen begrip van gezelligheid en je weet hoe ik ben". Er werd weer zwaarmoedig ge knikt, hij wist het. „Ik houd op zaterdagavond van wat lekkers, een amandelbroodje of een roomsoes. Zij wil vermageren en haalt nooit wat in huis. Ongezel lig. Zij weet niet wat gezellig is. Ik vind het leuk om op zaterdagavond een spelletje monopolie te doen. En als ik dan net wil zeggen: zullen we een spelletje monopolie doen, zegt zij: gunst, ik kon eigenlijk nog best even de was in het sop zetten. Dan word ik giftig, snap je". TYE ander snapte het en zucht- te: „Tja". „Ze heeft nu eenmaal geen zit vlees". ging de monopoliemaniak verder, „want als de was in het sop staat en ik denk, misschien doet ze toch nog een spelletje monopolie, zegt ze: Ik was de kopjes maar vast even af. scheelt me morgen weer. Nou ben ik vijftien jaar met haar getrouwd en nog begrijpt ze niet, dat ik behoefte heb aan ge zelligheid. Zij houdt alleen van op geruimd en aan de kant. Ik heb n leuke de trein. Ik voelde me per kilometer hoog in een beetje ellendiger worden. Je nauwe- doet er niks aan. Jan vindt Marie te iijks, van eens praten komt hele- zus en Mien vindt Piet te zo. Alle maal niets. Het is centjes verdienen Jannen en Pieten, Mienen en Marie- wat de klok slaat en verder aan de tjes wensen zich een partner, die lopende band mij verwijten da Marie antwoordt: „Meid hou op. Ik ben blij dat het weer maandag Piet van de vloer, opgeruimd Ze hebben weieens gehoord dat het leven niet alleen een gave maar ook een opgave is, tja wat doe je eraan, zo slecht als zij het hebben getroffen. Toen de mannen tegenover me uit vroeg ik me af. of ik er niet in had moeten springen. Misschien had ik moeten zeggen: „Kom, kom jongens, je hebt haar toch zelf gekozen. Gooi het eens over de positieve boeg". Maar zoiets zeg je als vrouw toch staat netjes. Het was weer kankeren njet tegen wildvreemde mannen, geen gebrek. Soms denk ik: Piet je Trouwens, zou het wel eerlijk zijn bent zo saai als een zak zaagsel. Doe «eweest? I" eens wat, zeg eens wat. Maar nee mers ook hoor. het enige wat hij leuk vindt hebben, is dat stomme monopolie. Bah. Dan je dóet er niks aan. zet ik nog liever een was in het sop. we w aan? Het i Snap je vraagje. Alleen, laten Mien zegt dat ze het snapt. „En vergissen. Er wordt al hoe was het bij jullie?" vraagt Ma- antwoord gewacht, rie. Zegt Mien: „Ik had dienst joh, lekker rustig, geen problemen. Als Mink van Rijsdijk geven werd door het hoofd van de Va ticaanse persdienst: „Rome is nu een maal het bisdom van paus Paulus zelf en staat in het middelpunt van de be langstelling. Daarom is Rome voor de ze oecumenische praktijken niet de ge schikte plaats." „Communistisch" Overigens zijn er ook rooms-katho lieken, die zich stoten aan het bidden om eenheid in een rooms-katholieke kerk. Woensdagavond liep een groep weg uit een gebedsdienst in de kathe draal van Detroit. Zij hielden een demonstratie voor de ingangen en belemmerden de zeven honderd achtergeblevenen naar buiten te gaan. Een van de leiders niemde oecumenische gebedsdiensten een be denksel van „het satanisch communis me en het goddeloos socialisme". Knie lend baden de demonstranten de rozen krans. Prawda roept op tot strijd tegen godsdienst MOSKOU De Prawda, het blad van de Russische communistische par tij, heeft opgeroepen tot een versterk te strijd tegen de godsdienst. „Het feit, dat een deel van het Sowjetvolk nog steeds in meerdere of mindere mate eer bewijst aan gods dienstig bijgeloof, doet onze gemeen schap schade", schrijft het blad. Vol gens het blad is er een nauw verband tussen godsdienst, individualisme, na tionalisme en andere restanten van het verleden, die elkaar aanwakkeren. De strijd hiertegen is een essentiële schakel in het geheel van de commu nistische opvoeding, aldus de Prawda. J ongerencongressen vinden navolging in Oostenrijk WENEN Dc oecumenische jongc- reneongressen in Nederland hebben school gemaakt. De oecumenische jeugdraad in Oostenrijk organiseert met Pinksteren in Graz een congres, waarvoor men de Nederlandse congres sen als voorbeeld heeft genomen. Het congres in Graz zal ook door een Nederlander worden geopend. Prof. dr. J. C. Hoekendijk, die sinds 1965 aan de Columbia-universiteit te New York doceert, zal spreken over de zin van het oecumenisch réveil. Een oecumeni sche dienst met aansluitende agapè- maaltjjd besluit het congres. Sinds enkele jaren is ook de rooms-katholieke jeugd bij de Oosten rijkse jeugdraad aangesloten. Gelijk bekend wordt op 25 februari in de Rotterdamse Doelen weer een Ne derlands oecumenisch jongerencongre? gehouden. De Baptisten Wereld Alilantie heeft 5 februari uitgeroepen tot „We- reldgebedszondag 1967". Tot de BWA behoren ongeveer 23 miljoen baptisten 122 landen. Op het ogenblik wordt contact opp nomen met de Indonesische kerk I Bandung en het Immanucl-ziekenhn aldaar om jonkvrouwe dr. C. M. i Ranitz als interniste te plaatsen in b Immanuel-ziekenhuis. Van 15 februari tot 22 maart brer.| dr. G. P. H. Locher, algemeen secret; ris van de hervormde zending, een bt zoek aan Indonesië voor bespreking? met de kerken. Tevens neemt hij da aan een conferentie over de nieu ken op het gebied van de interkerk! lijke hulpverlening en de zending. Prof. dr. J. Verkuyl, algemeen s taris van de Nederlandse Zendingsraa en vertegenwoordigers van Amen kaanse en Duitse zendingsinstantie zijn eveneens op de conferentie aanwt zig. Lectuurcentrum Verder heeft de Raad voor de Zet ding besloten om zijn tweede pennint meester, mr, H. J. Penning, voor ze weken naar Yaoundé in het Afrikaans land Kameroen te zenden, wa christelijk lectuurcentrum is gevestigé De hervormde zending steunt hf werk van het chi-islelijk lectuurcer. trum vbor Franssprekend Afrika jaar lijks met een hoog bedrag. Er zijn twe directeuren voor dit werk beschikbaa gesteld. Mr. Penning zal de financië! administratie reorganiseren en de Afri kaanse boekhouder opleiden. Provo colporteerl militair blad AMSTERDAM Een 19-jarige sto ker is gisteravond op het plein vo« het Centraal station aangehouden oir. dat hij luidkeels een provoblad colpor teerde, hetgeen daar verboden is. In het provoblad lag een exemplaa: van het militaire blad In Dienst. Vol gens een gerucht zouden de provo) over een groot aantal exemplaren vai dit blad beschikken. De marechausset zoekt nu uit. hoe de provo's aan dezz uitgave van het ministerie van defensi zijn gekomen. Vrijheidsstraf voor dienstweigeraars (Van onze kerkredactie) BERLIJN In het afgelopen jaar zijn verschillende Oostduitse christe nen tot gevangenisstraffen veroordeelt wegens dienstweigering, in één gsvi! zelfs 26 maanden. Zij, die principiële bezwaren hebbel tegen de militaire dienst, worden it Oost-Duitsland insedeelrl in „militair! bouweenheden". Het gebeurt echte: meermalen, dat deze „bouweenhedèn' te werk worden gesteld bij de bou« van militaire projecten. Sommi? dienstweigeraars hebben ook daar ge wetensbezwaren tegen. Vijf man gered uit Oostzee KIEL Een Westduitse red' dingsboot heeft gisteravond op de Oost zee vijf-bemanningsleden van het 491 ton metende Westduitse schip Leeror opgepikt. De Duitse kustvaarder wa: in een dichte mist met een onbekent schip in aanvaring gekomen en daarni gezonken. Het andere schip dat bij d( aanvaring was betrokken maakte zwa> re slagzij. Een sleepboot zou proberei het scheepswrak naar Kiel te slepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2