1 900 I0HDKES BLAD Vast adres waar allen altijd terecht kunnen van Tieners Zeven redenen Diensten-centrum met recorddrukte ZATERDAG 21 JANUARI 1967 w9r' (Van een onzer redacteuren) ARNHEM M'n beste man, u moet het bejaarden probleem vooral niet te zeer als een geïsoleerde zaak zien. Werkelijk: wij bejaarden willen nog helemaal deel uitma ken van de samenleving. Zijn we er dan geen natuurlijk onderdeel van? Tochtjes voor bejaarden, dit voor bejaarden, dat voor bejaarden. Bah, het wóórd alleen begint al een ver velende gevoelsinhoud te krijgen. Als we eens begonnen met een andere aanduiding? Bijvoorbeeld: tieners van om streeks 1900? Klinkt heel wat frisser, vindt u niet? Tenslotte moest een eigen, zelfstandige huisvesting worden gevonden want de belangstelling voor deze soos was groot. Het werden, na de nodige besprekin gen en overleggingen, eenN aantal afgedankte noodtekenlokalen van de gemeente, die met veel vrij willige hulp konden worden om getoverd in een vriendelijk, vro lijk. eigen centrum. Toen dat weg moest, enkele ja ren geleden, kwam de huidige op lossing uit de bus. Met vrijwilli ge medewerking van vele zijden en met steun van de gemeente Subsidiëring is namelijk gebon den aan bepaalde voorwaarden, waarvan de voornaamste is, dat zö'n centrum geleid dient te wor den door een vakbekwame, dus beroepskracht, bijvoorbeeld een maatschappelijk werkster. Twee kanten Enerzijds kan men volkomen begrip hebben voor het stand punt van organisaties als UW in Arnhem, die hun werk in de loop der jaren, volledig zelfstandig en vaak met veel moeite, ja ten koste zelfs van offers, hebben on gebouwd. De redenei'ing is dan: moet men nu terwille van meer geld de leiding maar geheel of gedeeltelijk uit handen geven en zich met een medewerkersrol te vreden stellen? Anderzijds is het even waar, dat overheidsbijstand gebonden moet zijn aan bepaalde normen, waaraan nu eenmaal moet wor den voldaan, normen, die boven dien gericht zijn op integrale sa menwerking van alle instanties die zich met facetten van het werk bezighouden. Daar komt dan nog bij dat ten gevolge van die samenwerking tussen genoemde organisaties en de overheid de gehele zorg^ als het ware meer wordt geobjecti veerd. hetgeen door degenen die van deze zorg profiteren waar- om zouden we niet zeggen dat ze er récht op hebben? alleen maar zal worden toegejuicht. Men denke bij dat laatste maar even terug aan de uitlating van de bejaarde waarmee we de ze pagina openden, die met zo veel woorden eigenlijk zei liever geen voorwerp van een soort lief dadigheid te willen zijn. Overdre ven misschien, die gedachte. Maar toch. Dit kan men altijd blijven stellen zo lang de zorg op vrijwillige basis tot de ander komt; als ze niet geobjectiveerd Alle problemen Juist dienstverleningscentra le nen er zich zo prachtig toe om die integrale zorg tot stand te laten komen: een centrum in een wijk, waar iedere bejaarde te recht kan met niet een aantal, maar al zijn problemen. Waar derhalve niet alleen UW, zoals in het Arnhemse geval, maar ook andere dienstverlenende instan ties, zoals gezinszorg, kruisver enigingen, kerkelijke en parti culiere organisaties van maat schappelijk werk, in samenwer- Alle faciliteiten voor de oudere mens dus. Bijvoorbeeld dat ook de dokter in het centrum spreek uur houdt, dat men er verpleeg hulp kan bekomen, dan wel para medische hulp en dat men er ook geestelijk hulp zou kunnen ver krijgen, om nu maar een aantal andere mogelijkheden op te som- Kwam die cordiale samenwer king tot stand het is de over heid die met haar subsidiepoli tiek wel degelijk in de goede richting stuwt dan werkten tal van instellingen ook niet meer zo langs elkaar, waardoor taken dubbel werden gedaan en andere helemaal nog niet werden aangevat. Resultaten De gevolgen van de over- heidspolitiek zijn al merkbaar. In kringen van bejaardenzorg gaat men niet alleen hoe langer hoe meer over goed opgezette dienst verleningscentra spreken en den ken, maar gaat men ze ook gestal te geven. Reeds heeft ons land er 15. Statistisch bezien zullen er 250 nodig zijn. Allerwegen wordt het pa rool: dienstverleningscentra, ingebouwd in of bij com plexen bejaarden woningen, dan wel „losstaand" in een wijk of stadsdeel, kunnen de noodzakelijke samenwerking brengen in de veelsoortige activiteiten, waar bejaarden recht op hebben. DEN HAAG Met een diensten- of dienst- 'erleningscentrum als dat in Arnhem, dat ge- neel door vrijwillige krachten wordt geleid, kan de bejaardenzorg, zoals die in ons land zo langzamerhand al beter gaat functioneren, alleen maar gelukkig zijn. En uiteraard ook de betrokkenen men behoeft steekproefsge wijs maar een praatje met de vaste soosbezoe- kers te maken om daarvan overtuigd te raken. De vraag is echter: kan het nog béter? Ja, dat kan. De overheid, dus het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk Werk, wil namelijk subsidiëren, terwijl ook de plaatselijke ge meente voor financiële hulp openstaat. Het Arnhemse dienstverleningscentrum waarvan wij een korte schets gaven geniet echter géén subsidie, omdat, zoals we in het vaktijdschrift Op Leeftijd, uitgave van de Nederlandse Federatie voor Be jaardenzorg, lazen, UW er de voorkeur aan geeft „baas te blijven in eigen huis". kon het domein waar we nu zit ten worden gemoderniseerd en betrokken. De „zaak" loopt dus al aardig naar zijn zilveren jubi leum toe. Alles vragen Wat vindt u er? Een grote zaal, waar twee tot tweehonderd vijftig mensen gezellig aan ta feltjes kunnen zitten. Een fors toneel voor de ontspanningsavon den, een forse televisie, een in formatiecel, het glazen huisje van mevrouw A. E. Wormgoor waar men „alles" kan vragen, tot levenspartners toe... Een roy ale keuken met balie, waar men tegen minimum-tarief verversin gen kan betrekken, of, in een aantal gevallen, warme maaltij den. Verder: de biljartzaal en bo ven: diverse hobbyruimten alsmede het kantoor voor de ad ministratie. Wie bedenkt dat dit hele „be drijf" volledig door vrijwillige krachten van UW wordt draai ende gehouden concludeert on middellijk dat er dan nogal wat dames bij deze activiteit betrok ken moeten zijn. Dat is ook zo: ruim tweehonderd UW-sters zijn daarvoor ingeschakeld. Eenmaal per week houdt de pe dicure zitting en binnenkort kan men in het centrum ook dou chen. Ook een maatschappelijk werkster houdt regelmatig*1 "Zit ting o'm de mensen die dat willijn van advies te dienen dan wel be middeling te verlenen bij bijvoor beeld plaatsing in een tehuis voor bejaarden. Een belangrijk onderdeel van het werk is ook het huis bezoek, dat de UW-sters bij de ouderen doen. Op die manier kunnen ze weer aan vullend hulp verlenen, bij ziekte of anderszins. Al was het alleen maar door de ge- eigende diensten op de ge vallen te attenderen. Terecht zijn de UW-dames heel trots op haar „drukst be zochte dienstencentrum van het land". m Mevrouw M. A. J. Willebrands- Raat gel toch geen hulp zal in roepen, eerder herkend en verholpen kunnen worden. Het centrum kan huis houdelijke hulp bieden, waardoor de bejaarde lan ger in de eigen woning kan bleven. Begrijpende adviseurs in het centrum kunnen de ouder wordende mens hel pen bij het kiezen tussen verzorgingstehuis en zelf standige woning. Het centrum geeft het totale bejaardenwerk ge stalte: men heeft een vast adres waar men terecht kan. Dat wil overheid voor bejaarden: Deze klacht en deze suggestie hoor den we in Arnhem. In de overvolle bejaarden, pardon: tieners-van-om- streeks-1900-sociëteit (wel een hele mond vol hoor!), door mensen die het weten kunnen de drukste hm, hm- sociëteit van heel Nederland genoemd. Daar willen we u eens iets over vertellen, waarbij dan de klacht van zoëven elders op deze pagina ook nog wel even ter sprake zal komen. Maar die soos dan, of liever dat dienstencentrum in het hartje van de Gel derse hoofdstad. (Want het gezellig bijeen kunnen zijn van de senioren-tieners is in derdaad maar één facet van hetgeen er aan de Sonsbeeksingel 147 gebeurt. Ook al zitten er vaak zo in de loop van de middag wel tweehonderdvijftig dames en heren). Het is volledig een zaak van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers van welke organisatie twee dames zich hebben be ijverd ons zo volledig mogelijk voor te lichten. Dit was voor ons wel het belang rijkste pluspunt van dit trefcen trum: willen we de veelbespro ken eenzaamheid van menige ou dere Nederlander effectief en af doende doorbreken, dan zijn we er niet met één soosmid.dagje in de week, of misschien zelfs wel twee. Neen, dan moet er een soos zijn die praktisch continu geo pend is. dat wil zeggen: 's mor gens én 's middags. Levendig siëren, met kaartje leggen, met biljarten, met lezen in de rusti ger bibliotheekhoek of met het alleen maar geïnteresseerd luiste ren naar de een of andere voor dracht, die in een van de bijloka len van tijd tot tijd gehouden wordt. Om van de maar dat is meer van tijd tot tijd zangko ren of de ontspanningsavonden maar niet te spreken. Van dit dienstencentrum kan je zeggen dat het, los van welke landelijke ontwikkeling ook, zijn eigen specifiek plaatselijke groei heeft gekend. Het punt waar we nu gekomen zijn, aldus onze UVV-informatrices, blijkt won derwel in overeenstemming te zijn met wat men landelijk als het ideaal ziet en wil verwezenlij ken. Het ideaal: op allerlei punten waar veel mensen wonen een ge bouw te hebben, waar zelfstan dig wonende bejaarden elkaar kunnen ontmoeten. Een centrum, waar ze onder meer de warme maaltijd kunnen gebruiken, door een pedicure kunnen worden ver zorgd, gymnastiek kunnen doen. kortom een vertrouwd adres waar ze met veel vragen en prak tische problemen terecht kunnen. Zo langzamerhand is ons cen trum dat geworden. Hier in Arnhem begon het zo. U weet, dat onze stad door het oorlogsgeweld grotendeels, fs_vpr- woest. Met de eerste diensten die- weer hierheen trokken m 1945 om de zaak langzamerhand weer wat bewoonbaar te krijgen ging ook een contingent UVV-dames mee. Ze maakten de kwartieren bewoonbaar, zorgden voor eten, deden alles wat nodig was om haar (onontbeerlijk) vrouwelijk aandeel aan dit pionierswerk waar te maken. Deze kern, deze eerste pio- mersploeg, blies de stad lang zaam maar zeker weer nieuw le ven in. In die begintijd, toen al meer mensen hun huizen begon nen op te zoeken (voor zover ze die nog hadden), zag ons vrouwe lijk oog uiteraard lange tijd nog heel veel dat niet in orde was. Maar het schrijnendste van alles vormden toch wel de ouderen, die teruggekomen waren en van wie velen, verstoken van brandstof, in arren moede bij de radiatoren van het postkantoor hokten om wat warmte op te van gen. Eerste „soos" Daar moeten we wat aan doen, vonden de UVV-dames. In aller ijl werd een vertrek van het (tij delijke) UVV-huis als „ontvangst zaal" ingericht. Het was niet alle maal zo mooi geoutilleerd, maar de mensen zaten warm, voelden .er zich ook al gauw thuis. Om een laijg verhaal kort te -makeri telkens als1' UW weer naar een ander (tijdelijk) pand moest verhuizen verhuisden de oudere Arnhemmers-van-de-soos DEN HAAG Zeven redenen somt me vrouw M. A. J. Willebrands-Raat, deskundige van de Katholieke Gezinszorg in Den Haag op, die voor het dienstencentrum pleiten. Het biedt veel perspec tieven voor bejaarden om nieuwe relaties aan te kno pen. Alle hulpverleningsdien sten in een wijk kunnen in het centrum gecoördineerd worden, waardoor efficiën ter kan worden gewerkt en meer bejaarden worden be reikt. Bejaarden zelf krijgen een belangrijk aandeel in het werk. Verschillende ta ken kunnen ztf zelf uitvoe ren. Zjj moeten in het over leg betrokken worden, zo dat het hulp wordt over eenkomstig behoefte en niet: hulp overeenkomstig inzichten van organisato ren. Mogelijkheid van geria trisch spreekuur, zodat be paalde afwijkingen waar van de bejaarde last heeft maar waarvoor hij in de re-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13