heeft voor ons druppel waarde Gevechten in heel China Pyromaan slaat keer toe zes Geen snelrecht in de berm KANOVAREND RAADSLID OVER VERLIES LAND BIESBOSCH: „Oude" Kamer nog één keer een METEEN DACHT IK AAN GOUD Journaliste wilde zelf naar Vietcons x VRIJDAG 20 J \MIARI 1967 bij DEN HAAG De Tweede Kamer r.al nog één keer in oude samenstelling bijeenkomen en wel op dinsdag 21 fe bruari. Twee dagen later, acht dagen na de verkiezingen, vergadert de Twee de Kamer in de nieuwe samenstelling. NA ROOFMOORD GEARRESTEERD MECHELEN In het Belgische Me- chelen is gisteren een echtpaar dat ze ven kinderen heeft, gearresteerd op verdenking van roofmoord. Zij zouden ruim 5000 gulden hebben gestolen van een invalide bejaarde die het geld in zijn kunstbeen had verborgen. Het geld werd later in een konijnenhok in de tuin van het echtpaar gevonden. Een man die bij het echtpaar inwoonde is eveneens in hechtenis genomen we gens medeplichtigheid. een onzer verslaggevers) DRIMMELEN Een raadslid, dat met een kano naar de gemeenteraad gaat. De gedachte aan een merkwaardige liefhebberij of een stukje stuntwerk ligt voor de hand. Voor de heer C. de Jonge (56) is deze wijze van verplaat sen echter noodzakelijk. Een betere verbinding met de ,,bewoonde wereld" is er voor hem niet, want hij woont op de door water omgeven Heenplaat in de Biesbosch. Als de raad van Made en Drim-j werden honderden meters tussen het melen bijeengeroepen wordt, ped delt landbouwer De Jonge over de Amer. Aan de overkant verwisselt hij laarzen en overall voor gewone schoenen en net kostuum en haalt zijn auto uit een garage. Dat wordt sinds kort van hem verlangd, want vorige week donderdag is hij als raadslid geïnstalleerd. Met deze unieke figuur in het gemeen tepolitieke bestel hadden wij een gesprek, temeer daar de heer De Jon ge zijn brood tracht te verdienen in de Biesbosch, een gebied dat de laatste tijd voortdurend in het nieuws is. We hebben ervaren, wat het betekent, geïsoleerd te léven. Met een der mo torboten van veerman Vos werden we afgeleverd „aan de dijk". Aan de andere zijde van de dicht begroeide landrug wachtte een zoon van het kersverse raadslid ons op met op nieuw een motorboot. Hakkepuffend riet afgelegd. ZUIGENDE MODDER De afstand tussen aanlegplaats en wo ning bedroeg enkele tientallen me ters. Even zovele meters zuigende modder, die ons pijnlijk duidelijk maakten dat het niet meenemen van laarzen een onvergeeflijke nonchalan ce betekende. Cornelis de Jonge, juist van het land gekomen, gaf blijk van enige hilari teit toen hij ons beslijkte schoeisel in het oog kreeg. Gewillig poseerde hij vervolgens voor de camera, na eerst Bij wat ruige baardstoppels met ei snelscheercrème verwijderd te heb ben. Een vrij kleine, goedlachse en hartelijke boer. mijn uiterste best doen om het alge meen belang te dienen. Dat is juist nu, bij de crisis die de Biesbosch doormaakt, van groot belang." SLACHTOFFER Raadslid De Jonge zal zelf eveneens het slachtoffer worden van de plan nen, die men met de Biesbosch heeft. De landbouw in de zuidwaard, waar toe ook de honderd hectare grond van hem behoort, zal binnen enkele jaren moeten verdwijnen voor de wa terspaarbekkens van Rotterdam. „Dat vertrek is beroerd," zegt hij pein- j zend, maar vervolgt: „Wat doe je I eraan? Het is algemeen belang. Zon-! 99 Schatgraver Kees Wisse: de is het wel, want dit is een prach tig mooi landje. Dit vind je in heel Europa niet. Je moet wel, als je hier wil wonen, sportief aangelegd zijn. Je kunt hier waterskiën, varen, jagen, noem maar op. Ook moet je alleen kunnen zijn. Het gekke is wel, dat we vaak vinden, dat we nog te veel mensen om ons heen hebben. ,Ja. ik ben nu wel blij met m'n benoe ming. Eerst voelde ik er weinig voor, maar het verkiczingscomité oefende druk op me uit. Ik heb er altijd eer hekel aan gehad, iemand te verdrin gen, maar ik ben nu eigenlijk in de plaats gekomen van een overleden raadslid." Na een korte stilte: „Eigenlijk ben ik geen lid van een partij, maar ik wil ertrek willen ze natuurlijk veel geld geven. Maar dat heeft nu geen druppel waarde meer. Ik heb drie zoons, die me in het be drijf kunnen opvolgen. Voor geld kunnen ze toch niets kopen. Er geen grond meer. Mijn zoons zouden een rijk bestaan kunnen hebben. Dat gelooft u mis schien niet, maar het is hier best. Natuurlijk, de laatste jaren lopen de inkomsten terug, maar we hebben het beter dan bij vele andere land bouwbedrijven in de Biesbosch." RECREATIE Als zovele anderen vraagt de heer De Jonge zich af. waarom de regering geen handje toesteekt, „want de rege ring heeft schuld aan dze situatie". Belangrijk vindt hij ook, dat ten minste een deel van de Biesbosch voor de recreatie moet blijven. „Asjeblieft in de toekomst geen bordjes met verboden toegang. Ben je in Ne derland vrij of niet? Ze zeggen nu wel, dat je in de bekkens voor Rotter- „De vondst in Serooskerke, dat was wat", zucht de vrouw van Kees Wisse. „Natuurlijk hebben we er geen me ment aan gedacht, dat ook in onze grond goud zou kunnen zitten. Het was louter toeval, dat Kees ze vond." Kees vond ze overigens niet alleen, want zijn broer Joop (30) was erbij. Kees, Joop en hun 57-jarige moeder zullen de opbrengst moeten delen. Bur gemeester A. de Kam van Veere, die een catalogus van oude munten bezit, heeft als eerste de waarde geschat. Kees Wisse stelde zich onmiddellijk met de heer De Kam in verbinding. - „Naar mijn vaste overtuiging kan hij er zeker vijf- of zesduizend gulden voor krijgen", aldus de burgemeester. I Vanmiddag zouden de munten na der worden onderzocht. Dr. Enno van Gelder, directeur van het Koninklijk Penningenkabinet in Den Haag, en vei- j lipgmeester Jacques Schulman komen daarvoor naar het „schateiland Wal cheren. Sommige „deskundigen", die :ook een oogje aan de miniatuur-schat «khebben gewaagd, achten het niet uit- SAIGON De in de gedemilitar'-gesloten. dat de opbrengst rond de tien seerde zone in Vietnam vermiste Fran-mille zal zijn. se journaliste Michèle Ray (23) zou zich in de centrale kustvlakte in han den van de Vietcong bevinden. De kleine witte personenauto waarmee zij haar tocht begon, is door Zuidviet- namese troepen terug gevonden. Voor de ouders van het meisje, dat pas sinds enkele maanden journaliste De „Drapeau Americain", een kleurig en geestig model uit de voorjaarscollectie van de Parijse hoedenontwerper Jean-Charles Brosseau. De Amerikaanse vlag inspireerde de hoedenkunstenaar. (Van een onzer verslaggevers) MARIEKERKE „Ik dacht meteen aan goud". Het klinkt heel nuchter uit de mond van landbouwer Kees Wisse (35). die woensdag morgen bij graafwerkzaamheden bij de pui van zijn huis vijftien gouden munten in de klei aantrof. Een mooie vondst, waarvan de waarde nog niet is vastgesteld, maar de amateur-schatgraver is er niet van ondersteboven. „Als de opbrengst van de gouden plakjes maar voldoende is om de verbouwing van m'n huis te bekostigen, is het mij al lang best." Nog geen vier kilometer van het tot over onze grenzen beroemd geworden preiveldje van boer Christiaanse uit Serooskerke werd opnieuw goud ge vonden. Van een „goudkoorts" op Wal cheren is echter nog geen sprake. Wel wacht de bevolking in spanning op de bevindingen van de twee munten- experts. Jan Smeterlin overleden is, was deze bekendmaking geen rassing. Michèle had haar ouders in een brief v u-teld dat zij zou proberen in contact te komen met de Vietcong om op deze wijze een documentaire te kunnen samenstellen over de gueril- lastrijd van de opstandelingen. Een jaar geleden was de onderne mende Frangaise nog een mannequin die tot schoonheidskoningin werd uit gekozen. Met enkele vriendinnen trok zij daarna met haar auto door Zuid- Amerika. Toen een Amerikaans blad haar vroeg reisverhalen over haar be vindingen te schrijven, ontdekte zij haar journalistieke capaciteiten en be sloot er haar beroep van te maken. De vijftien munten, een koperen vinger hoed eri een soort gordijnring, uerden bij elkaar gevonden. „Dat is een slecht teken", zegt opperwachtmeester Wijkhoven van de rijkspolitie te Meliskerke. „In Serooskerke lagen de penningen verspreid. Waarschijn lijk zitten er hier ni x de grond." Zo begint het raadslid aar de reis naar het gemeentehuis; met overall en laarzen In dt kano. PEKING Radio Peking heeft giste ren toegegeven dat in heel China ge vechten aan de gang zijn tussen aan hangers van Mao en tegenstanders van de culturele revolutie. Vooral in het oliegebied Tachting schij nen de tegenstanders van Mao felle tegenstand te bieden. Het schijnt dat het leger van „bour- geois-reactionairen" wordt geleid door de gevluchte president Lie Sjao Tsji, wiens zoon gisteren door gar disten is gearresteerd. Volgens de muurkranten in Peking zou de oud-stafchef van het Chinese leger zelfmoord hebben gepleegd. Ook de secretaris van de Chinese commu nistische partij. Teng Hsiao-ping. en de president van het hooggerechtshof, Yang Sioe-feng, zouden dit hebben gedaan. Op de lijst van prominente Chinese leiders die door zelfmoord om het le ven zouden zijn gekomen bevindt zich de naam van vice-premier Po I-pn. Grote opschudding verwekten van daag de aanplakborden met een felle aanval tegen Hsioa Hoea, hoofd van de politieke afdeling van het leger en rechterhand van China's tweede man, Weer brandstichtingen in hoofdstad (Van een onzer verslaggavers) AMSTERDAM De geheim zinnige pyromaan heeft opnieuw zijn vernielend werk in de hoofd stad gedaan. Kort na elkaar wer den zes gevallen van brandstich ting ontdekt. De recherche breekt zich het hoofd over de vraag of de pyromaan dezelf de is, die verleden jaar de Amster damse binnenstad onveilig maakte. Begin april hielden de branden even plotseling op als ze waren begonnen. Daarvoor waren de bewoners van het oude centrum wekenlang tot wanhoop gebracht door een groot aantal ge heimzinnige branden, die vermoede lijk met petroleum waren aangesto ken. In de Anna Vondelstraat zagen twee Brazilianen een vrouw iets in de brie venbus van een pand stoppen. Daarna rende zij weg. Enkele ogenblikken later sloegen de vlammen uit de deur. De buitenlanders konden slechts een vaag signalement van de vrouw geven: blond, blootshoofds en gekleed in een lange jas. Verder werd brand gesticht i ng j winkels en drie woningen. Daarbij Lin Piao. De kritiek zou door Tj Tjing. echtgenote van Mao, worden gesteund. Tot dusver werd aangeno- "erd steeds gebruik gemaakt men dat deze oppositie afkomstig I petroleum of benzine, was van president Lioe Sjai-sji. Tweede bekentenis in Maastricht MAASTRICHT Ook de tweede verdachte in de zaak van de roofover val op het kantoor van de firma Ste gen, de 20-jarige stoffeerder L. V. uit Maastricht, heeft een bekentenis afge legd. Zijn oudere broer, de 21-jarige P. H. V.. die al eerder had bekend, had zijn broer als mededader aangewezen, maar het duurde nog uren voor hij door de knieën ging. De grootste schade ontstond in (kunsthandel Roelofs aan het Rokin: i twintigduizend gulden. Drie schilde rijen ter waarde van 5700 gulden gin gen verloren en een hoeveelheid Sak- sisch porcelein werd vernield. Als ge volg van de brand moeten enkele schiderijen een restauratiebeurt heb- ben. De andere branden werd ontdekt iij een boekhandel op de Grimburg- /al en in woningen in de Spuistraat.1 aan de Weesperzijde en in de Graaf Florisstraat. De brandweer stelde vast, dat in alle gevallen brandbare vloei stof door de brievenbus was gewor- loof dat maar niet, hoor! Je kunt [te voerde haar toch op je vingers wel natellen, dat dat niet mogelijk zal zijn!" >e in Zeeland geboren C. de Jonge zal na een verblijf van ruim 35 jaar uit de Biesbosch moeten verdwijnen, was al een vluchteling, daar heb ik m'n boerderij ook naar genoemd. Eerst had ik een hoeve in de polder Middelveld, ook in de Biesbosch. „In 1938 moest ik daar verdwijnen. Zonder vorm van proces. Er was toen nog geen pachtwet en een rijke Belg kocht de hele zaak op. Dat heeft me veel pijn gedaan. Nu moet ik wéér weg." Bij ons vertrek werd de „vloot" van de heer De Jonge (hij heeft de beschikking over een raceboot, motorboot, roeiboten en een kano) geïnspecteerd. In verband met de lage waterstand van dat moment kwam de roeiboot voor onze af reis het meest in aanmerking. Een toepasselijk sluitstuk van het bezoek aan een varend raadslid, het enige van Nederland. geconstateerd. De eigenaars van 120.000 Dodge-wagens van het type Fury, Polar en Monaco kregen van de fabriek de goede raad hun richtingaanwijzers eens extra le bekij- Vietnam. Kees Wisse heeft echter goede hoop, dat hij bij verdere graafwerkzaamhe den nog meer uit de grond haalt. „Al leen ben ik bang, dat ik het huis zou moeten afbreken. Daar pieker ik toch niet over. Wel wil ik alle grond rond mijn wontiig omspitten. „Wat ik met het geld wil gaan doen? Ik weet het echt nog niet." De goudschat zat op nog geen me ter van de buitenmuur van het huis, waaraan een moderne keuken wordt gebouwd. Op deze plaats stond vroeger de hofstede Pastoorhoeve. Daar v de Janus Gcertse Wisse, de schout van Melis- en Mariekcrke. "Wie weet, is het een verlaat erfenisje", lacht Kees OSNABRüCK se? De 54-jarige Ne derlander J. W. H. is hier gisteren tot twaalf jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens twee pogingen tot moord. Noorden klaagt: Waar blijven de departementen GRONINGEN Gedeputeerde Prins heeft gisteren in de Statenvergadering geklaagd over departementale traag heid. De staatssecretaris van sociale zaken had toezeggingen gedaan voor aanvul lende werken in verband met de werk gelegenheid. Het provinciaal bestuur droeg deze werken snel bij het ministe rie voor. maar er kwam nog geen enke le reactie. Er ligt in Groningen voor 62 miljoen aan plannen bestekklaar. Maar gedane toezeggingen worden niet waarge maakt; het ene departement zegt subsi dies toe, maar het andere verleent geen medewerking. Door een verkeerde inhaalmanoeu- j vre van een tegenligger is de 41-jarige J. Benis uit Tilburg gisteravond op de1 driebaansweg Tilburg-Breda veronge- lukt, toen zijn auto frontaal tegen een vrachtwagen botste. Het aantal vakdiploma's waarvoor, technisch specialisten bij de Konink lijke landmacht kunnen worden opge leid, is uitgebreid met dat voor lasser en lasser'plaatwerker. Kees Wisse demonstreert, hoe de gouden munten werden ontdekt. Twee van zijn vier kin deren kijken matig geïnteres seerd toe. DEN HAAG Beter nen nog meer kans op begint in dit verkeer zijn dan snelrecht in de berm. agressiviteit wel missen, ellende pas goed want van de weg, zoals hier en Voorts is de sanctie dan moet hij het'rijden daar in West-Europa, is meestal een boete in ons nog leren. Die kans moet meer werk maken van land niet bepaald in- een mens krijgen In Israël zijn in het afgelopen jaar 416 nieuwe synagoges geopend. Dit brengt het totale aantal op ruim zesduizend. l De Amsterdamse pyromaan is weer op pad gegaan. De laatste nachten heeft hij (of zij?) in de hoofdstad opnieuw grote schrik en paniek gezaaid. Men herinnert zich nog levendig hoe vorig jaar door zijn toedoen acht mensen om het leven kwamen. Dezer dagen werd op vijf plaatsen brandstichting ont dekt. In de Anna Vondelstraat werd een in petroleum gedrenkte pit in dc brievenbus gestopt. Ge lukkig bleef de schade beperkt tot een geblakerde deur. het intrekken van rij- drukwekkend. bewijzen om verkeers- Dr. Van 't Veer vindt 'Mr. Van 't Veer bepleit zondaars te straffen. het verkeer op onze we- ft-*el strengere keuring den niet' zodanig ver- :~J: 1 - Dat is de strekking niwd dat een noodtoc van een artikel van de stand is ontstaan, die Haagse officier van jus- krasse maatregelen titie mr. dr. H. van l rechtvaardigt. Veer, m het blad Ver- Beter U}kt het hem I keersreclit. ongeschikte bestuurders moeten worden ïnge- I Door snelrecht krijgen voor korte of lange tijd trokken. De documsnta- fouten en emoties le veel of desnoods voorgoed hel tie van ernstige ver- kan-s. Bovendien is de rijbewijs af te nemen, keersovertredingen. het politie zonder snelrecht Het examen zegt nog strafregister, opname in nl zondebok genoeg te- niets. „Als iemand een inrichtingen c d. kan als 1 genwoordig, en we kun- rijbewijs heeft gehaald, grondslag dienen. indien bekend is dat de kandidaat agressieve misdaden pleegde e.d. Mcthr langs administra tieve weg zouden op rui mere schaal rijbewijzen Filmfestival met 154 films (Van de filmredactie) AMSTERDAM Donderdag 26 januari opent „Cinestud 67" het internationale filmfestival in theater Krlterlon in de Roeterstraat te Amsterdam, dat tot 3 fe bruari zal duren. Het aantal aangemelde films bedraagt 154 uit 27 landen waar onder de VS de grootste inzender is met 30 films. Nederland komt met 21 films uit. De jury wordt gevormd door dc Neder landers J. A. Blokker, Ch. Boost. Fr. Weisz en B. Haanstra, en door Peter Cowie uit Engeland. Ulrich Gregor. Duitsland, Harry Kumel, België, en Jozef Waczkow, Polen. Het door de Virgiel Film Festival Ver eniging georganiseerde tweede Neder landse studentenfilmfestival, in nauwe samenwerking met Cinestud 67. omvat een uur film vorming en een feest, een filmwedstrijd van nationale studenten- amateurfilmers. Hier wordt de jury ge vormd door mevrouw E. Waller -..-'SI heren B. J. Bertina en R. Bloem. Zaterdag 28 januari wordt een speciale filmwedstrijd gehouden voor middelbare scholieren. De Nederlandse Jeugdgemeen schap heeft een eerste prijs beschikbaar gesteld, een tweede prijs door het »nsti- tuut Film en jeugd. De eerste prijs voor geboden LONDEN De ook in ons land zeer bekende concertpianist Jan Smeterlin is na een ziekbed van twee maanden op 74-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Londen overleden. Hij werd in 1892 te Bielsko in Polen geboren. Eerst In zijn geboorteland, maar daarna in We nen studeerde hij aan de Meister- schule waar hij in 1923 de Staatsprijs behaalde. Na de eerste wereldoorlog debuteer de hij in de concertzaal, eerst te We nen en Parijs, daarna volgden Berlijn en Warschau. Later vestigde hij zich in Engeland, waar hij in 1934 Brits staatsburger werd. In november is hij voor het laatst opgetreden in Boston. Hij voelde zich toen reeds ziek. Jan Smeterlin behoor de tot de grootste klavierfiguren uit onze dagen. Over de gehele werejd liet .hij zich horen als een groot Chopin-vertolker. In de laatste maan den werkte hij aan een boek over het interpreteren van de muziek van zijn grote landgenoot Chopin. Hij had van dit werk reeds 10.000 woorden op zijn papier staan. Smeterlin trad vele malen in Rot terdam op en speelde vaak op Tweede Kerstdag in de Zuiderkerk. Ook in de andere hoofdsteden gaf hij vele con certen. Hij paarde een onfeilbare tech niek aan een hoogst gevoelige aanslag ~i muzikale voordracht. Zijn weduwe heeft verzocht om de begrafenis, aanstaande maandag, een privé aangelegenheid te laten zijn. Richard Flink in ziekenhuis ROTTERDAM Richard Flink, di recteur-regisseur van het Nieuw Rot terdams Toneel, is ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Na de vermoeienissen van zijn grootse Hamlet-enscenering, stond de heer Flink voor de moeilijke taak, het stuk opnieuw met de bezetting door te nemen om Johan Schmitz in te spe len in de rol van koning Claudius, die deze acteur overneemt van Ko van Dijk. De wisseling is een gevolg van con tractuele verplichtingen van Ko van Dijk by de Haagsche Comedie. De eerste van een nieuwe reeks Hamiet- opvoeringen is zaterdag 28 januari in de Rotterdamse Schouwburg. Prof Zijlstra nam nog tentamens af DEN IIAAG Minister-president Zijlstra heeft gisteren zijn belofte nage komen door drie VU-stude»ten alsnog tentamen af tc nemen. De drie, een jurist, econoom en politicoloog, kwa- daarloe naar het kabinet van de minister-president aan hel Plein 1813 i Den Haag. Prof. Zijlstra had de studenten toen hij onverwacht tot het premierschap werd geroepen, toegezegd, dat zij in januari alsnog gelegenheid zouden krij gen hun studie in het vak „openbare financiën" af te ronden. Overigens hebben de drie een uurtje langer moeten wachten dan was af gesproken, omdat de liberale mevrouw Van Someren-Downer de minister van financiën in de Kamer wenste. Een vierde kandidaat, die gisteren ook tentamen zou doen, was door ziek* te verhinderd. Miljoen schade fabrieksbrand HOOGEVEEN Brand bij de NV Iglo (diepvriesprodukten) veroorzaakte gisteravond een schade die naar schat ting 1 tot 1,5 miljoen gulden bedraagt. Leden van de bedrijfsbrandweer, die juist gisteravond examen zouden doen, slaagden er niet in het vuur te bedwin gen. De Hoogeveense brandweer kwam met groot materieel. Bijna al het verpakkingsmateriaal, «e kruidenafdeling, een deel van de produktielijnen van vissticks en een vleeskoeltank gingen verloren. De pro ductie kan over enkele weken weer worden hervat. In de verkoop zal geen stagnatie optreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9