mms Vrede niet mogelijk dan door het recht EMIGREREN? Handeltje met afgifte van vergunning voor pompen Zijn effecten geroofd of herbeleend? rxiir AKTUEEL Saigon minder star tegenover Hanoi nederlanders zijn welkom thuis in zuid-afrika a 5 VRIJDAG 20 JANUARI 1967 PltOF. GEZINA II. J. v. d. MOLEN 75 JAAR 55 Klaarheid 55 de hand heeft gewezen, moet het Volkscongres over zijn toekomst be slissen. Wil dit congres hem afzetten, dan zal het dit op redelijke gronden moeten doen. Tot klaarheid moet worden gebracht de rol van de pre sident in de mislukte staatsgreep. Mogelijk draagt Soekarno de volle i verantwoordelijkheid voor de plan-' nen, die op het laatste ogenblik mislukten. Dat moet dan duidelijk! worden vastgesteld. Er bestaat altijd nog een kans, dat Soekarno wel wist, dat iets ging ge- (Van onze oijderwijsredactie) ROTTERDAM „Het volkenrecht beleeft boze tijden. Niet alleen door twee opeenvolgende wereld oorlogen, maar ook door de na-oorlogse statenpraktijk is het vertrouwen in bet volkenrecht geschokt. Daarbij moet echter niet vergeten worden, dat ondanks alles het volkenrecht als zodanig toch beter wordt nageleefd dan men zich vaak bewust is. Talloze verdragen tussen staten wor den trouw nagekomen, maar het volkenrecht heeft tot dusver gefaald in het scheppen van een wezenlijke internationale rechts orde. Om dit te bereiken moet men steeds opnieuw zoeken naar nieuwe richtlijnen." enzeventig jaar geworden. Zij was de eerste vrouw die aan de Vrije Universiteit de doctorstitel behaalde en aan die universiteit tevens de eerste vrouwelijke hoogleraar. Dat heeft haar altijd in de belangstelling geplaatst. Maar haar wezenlijke betekenis ligt in haar werk. Zij heeft als hoogleraar in het volkenrecht gezien dat geen vrede mogelijk is dan door recht. Dussitus Mag ik met klem afkeuring uitspre ken over de nog steeds hardnekkig heersende ziekte genaamd „Dussitus"? Ik bedoel dus, dat het dus niet aan gaat steeds maar dus te gebruiken als een soort stopwoord. Afgesproken dus dat we ons willen laten genezen van deze ergerlijke, dus bepaald niet pret tige gewoonte? Rotterdam M. Besteman Met deze wonderlijke actuele beuren, maar de draagwijdte niet!uitspraak aanvaardde prof. dr. Gezina kon vermoeden van der Molen in 1949 het ambt Men kan Hem niet tonder meer doen - aanvankelijk buitengewoon, la- ter gewoon hoogleraar in het volken recht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In die functie heeft zij be reikt, waar zij haar hele leven naar toegewerkt heeft. Aan de christelijke kweekschool op geleid voor onderwijzeres, kwam zij nimmer voor de klas te staan, omdat naar haar eigen woorden het noot, mies", haar niet lag. fungeren als zondenhok voor wat sinds de onafhankelijkheid verkeerd is gegaan. Niet zonder reden wil dan ook de „sterke man" generaal Soeharto nog steeds uiterst voorzichtig te werk gaan. Garantie Israël biedt de aanvallende partij: gelegenheid haar gevaarlijke acties te staken. Israël had laten weten, dat de inci-| denten aan de grens elk ogenblik j konden leiden tot een militair con flict op grote schaal. Mogelijk zal de bemiddelingspoging j van secretaris-generaal Oe Tliant dit maal een groot conflict voorkomen. Niemand kan echter garanderen, dat zich niet spoedig nieuwe botsin gen voordoen. In Amerika zijn stemmen opgegaan voor een verklaring vau de grote mogendheden, waarin de bestaande grenzen van alle landen in het Mid denoosten opnieuw worden beves tigd. Rusland heeft de Ver. Naties belet, in dat gebied een vredebewarende taak op zich te nemen. Zij zal niet medewerken. Amerika, Engeland en Frankrijk koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Uitgaven Soekarno aan banden gaan. DJAKARTA Een speciale Indone sische parlementaire commissie heeft aangedrongen een wet te ontwerpen waarin de uitgaven van president Soe karno, „gezien het onbeperkte gebruik van staatsgelden door het staatshoofd" worden geregeld. De nieuwe wet zou het inkomen, het kunnen echter zoals in 1950 de-onderhoud van paleizen, vervoer en an- ze garantie geven. Ook nu kan er dere onderdelen van de begroting vooi preventieve werking van uit- het staatshoofd moeten vaststellen. De begroting van de president be draagt voor dit jaar ruw geschat een miljoen dollar (ruim 3,5 miljoen gul den). VEERTIG MENSEN VERDRONKEN KOEWEIT Ongeveer 40 Perzen zijn gisteren vlak voor de kust van Koeweit verdronken doordat hun boot tijdens een gevecht tussen de pa: giers en bemanningsleden kapseisde. Volgens betrouwbare bronnen pro beerden de Perzen illegaal Koeweit bin nen te komen om er werk te zoeken. Ruim 30 opvarenden konden worden gered en negen van hen werden in ziekenhuis opgenomen. Wèl koos zij na het uitbreken van de eerste wereldoorlog bewust voor het verpleegstersberoep, dat haar in die da gen reeds stelde voor de klemmende vraag „mag een christen oorlog voe ren?". De praktijk van lange dagen was ech ter te zwaar en bovendien bleef er geen tijd voor studie over. Dat kon zij wel in de volgende journalistieke func tie, die zij wist te combineren met rech tenstudie aan de Vrije Universiteit. In 1929 deed zij als werkstudente doc toraal examen en als eerste vrouw be haalde zij in 1937 aan dezelfde VU de doctorsbul. Onderwerp van haar proefschrift: „Alberico Gentili en de ontwikkeling van het internationale recht." PROF. ANEMA Vaak heeft zij zichzelf gekarakte riseerd als de leerlinge van de eerste hoogleraar in het volkenrecht aan de VU, prof. mr. A. Anema, die onwrik baar in haar hart de overtuiging heeft gelegd dat waarachtige vrede alleen door recht tot stand kan komen. Van 1946 af, eerst als privaat-docen- en later als buitengewoon hoogle raar, heeft zij haar visie kunnen uitdra gen. Intussen waren de tijden er niet gemakkelijker op geworden. Toen Anema zijn eerste stappen kon zetten op de weg van het volkenrecht, was er grote belangstelling voor dit on derwerp. Te Parijs werd in 1928 het Kellogg-Briand pact gesloten dat de re dacteur van het blad Christian Centu- Weer geheime papieren in Londen gevonden LONDEN Een schilder en een elec- triciën hebben gisteren aan de rand Londen een derde serie militaire documenten gevonden, doordat de twee mannen in een gang van de onder grondse er over struikelden. Ongeveer een honderd meter verder van deze plek waren dinsdag en woensdag de andere documenten aange troffen. Het is nog niet bekend of deze papieren belangrijke gegevens bevat ten aangaande de nationale veiligheid. (Van een onzer redacteuren) DAT het in het verleden niet tot onderhande lingen over Vietnam kwam was voorna melijk gevolg van de onaanvaardbare eisen van Hanoi. De starre houding van Saigon was ech ter eveneens een belemmerende factor. Ameri ka moest er rekening mee houden, of het wilde of niet. Er zijn aanwijzingen, dat het standpunt van Saigon aan het veranderen is. zij het zeer geleidelijk en slechts op bepaalde punten. De leiders in de Zuidvietnamese hoofdstad lijken nu overtuigd te zijn, dat het praten onderhandelen over onderhandelingen niets te maken heeft met hel prijsgeven van eigen opvattingen of het erkennen van vermeende rechten van de tegenstander. Het was dan ook nieuws, toen het (voorna- Aailbod melijk militaire) bewind te Saigon aanbood, „ver tegenwoordigers van Noord-Vietnam te ont moeten. Dit aanbod betrof het uitwerken van een „staakt het vuren" tijdens de viering van het boeddhistische nieuwjaar in de tweede week van februari. Ook al negeerde het daarbij de Vietcong, het opende in elk geval een mogelijkheid. Hieruit kan men afleiden, dat in Zuid-Vietnam een ontwikkeling gaande is, die perspectief kan bieden. Dit jaar moet de nieuwe grondwet gereed ham. Er zijn al aanduidingen, dat niet alleen de Sowjetunie, maar ook een burgerlijke regering worden gevormd. Na verloop van tijd is het niet uitgesloten, dat ook ten opzichte van het Nationale Bevrijdingsfront (het politieke lichaam van de Vietcong) een andere houding wordt aangenomen. Bedevaart Gelezen over de bedevaart van de j PvdA en de voormannen die pas nog als minister fungeerden en nu probe- ren anderen de schuld van allerlei fei- j len te geven. Dat vind ik niet fair. Meer wil ik er niet van zeggen. KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg Dordrecht J. v. d. Klooster Ongeloof Biesheuvel roept EEG in het geweer DEN HAAG Minister Biesheuvel heeft de ministerraad in de Europese economische gemeenschap telegrafisch gevraagd, dinsdag het embargo op Ne derlands vlees te bespreken. De vee- artsenijkundige diensten van EEG-lan- den hebben unaniem geconcludeerd dat er geen gezwaar is tegen Nederlands vlees in het handelsverkeer, ondanks het mond- en klauwzeer. ry deed uitroepen: „Vandaag is de in ternationale oorlog door de beschaving uitgebannen." Maar een gruwelijke^ oorlog brak uit, die aan alle illussies een einde maakte. Toch heeft prof. Van der Molen met volle overtuiging haar vak gedoceerd. Zij vond daartoe, naar zij zelf heeft gezegd de kracht, in de wetenschap, dat de beginselen van de christelijke naastenliefde tijdloos zijn. Ook buiten de universiteit heeft prof. Gezina van der Molen zich verdiensten verworven. Op haar wereldreizen heeft j zij vele landen in het Oosten en Mid- den-Oosten bezocht en er gesproken! met tientallen politieke leiders en ju risten. De Nederlandse regering heeft haar enkele malen aangewezen als plaatsver vangend gedelegeerde bij de VN-verga- deringen te New York. Haar werk heeft haar niet zelden in aanraking gebracht met de arbeid van de kerken. Bij die gelegenheden heeft zij haar vreugde uitgesproken over het getuigenis van de kerken. Zij is er ech ter geen voorstander van, dat die ker ken zich met politiek bemoeien. Zij moeten de grondbeginselen aangeven waarnaar de staten hebben te hande len, en zich niet mengen in politieke tegenstellingen. De geschiedenis bewijst, hoe vaak de Dat God zich niet meer zou willen inlaten met het Nederlandse volk, is natuurlijk volkomen onjuist. Maar juist daarom is het zo erg dat naar mijn mening kerk en wereld Zijn boodschap blijven afwijzen. Ja, want ook het kerken bezoekende volk blijkt, naar mij uit vele gesprekken is gebleken, niet te geloven in een God, die Zich in werkelijkheid openbaart naar het geschreven Woord en niet alleen in het geschreven Woord. Daar in is men gelijk aan Israel in de da gen der geboorte van Jezus Christus, toen men wel Schriftkennis had, waar door men tot de wijzen uit het oosten wist te zeggen waar de Messias zou geboren worden, maar niet één van die Schriftkenners zich verwaardigde om ook te zien! Hetgeen niet verwon derlijk is, want zonder God's verbor gen omgang komt niet één gevallen mens kerkmens of niet tot Hem. Men blijft dan in het struikgewas verstoken; men is bang voor God, want men kent Hem niet meer. Dordrecht A. C. de Kodver Revolutionair De opzienbarende conclusie van nister Luns over Roemenië en de kre ten van de socialist Hans van den Doel doen mij vrezen dat binnen af zienbare tijd in Nederland sikkel en hamer worden geplant. Ik vraag mij af waarom de krant deze pure revolu tionaire ideeën publiceert. Nederlandets zijn in Zuid-Afrika méér dan welkom. Ze zijn er "thuis"! Geen wonder, want de meeste mensen die er wonen hebben Hollandse voorouders gehad. Dat is nu nog goed te merken. Ze hebben gewone Nederlandse namen. Eén van de belangrijkste straten in Kaapstad is de Heerengracht en ook sommige huizen doen vaak aan onze oude Heren huizen denken. Men spreekt er zelfs een taal die veel op Nederlands lijkt. En al vindt U Afrikaans wat grappig klinken in 't begin, U kunt het in elk geval meteen al vrij goed ver staan. Geen wonder dat U zich welkom én thuis voelt in Zuid-Afrika, laagkinderen genieten gratis on derwijs tot het jaar waarin ze 20 worden en er zijn op ruime schaal beurzen voor veelbelovende leer lingen. Zuid-Afrika is niet alleen een der mooiste, maar ook een der rijkste landen ter wereld. Het levert de grootste diamant- en goudvondsten op. De economie is er in opmars. En dat schept grote kansen op een goede toekomst. Uw toekomst Wonen en werken in Zuid-Afrika De industrie in Zuid-Afrika groeit snel. Overal schieten nieuwe be drijven uit de grond. Men kan er nog heel wat mensen bij gebruiken. Goed geschoolde vaklieden en hogere technici onder de 45 jaar zullen dan ook weinig moeite hebben zich een uitstekend be staan op te bouwen. Zuid-Afri kaanse lonen zijn hoog en de belastingen laag. De sociale voor zieningen zijn zeer goed: er is een ongevallenwet, werkloosheids verzekering en er zijn vele goede vakverenigingen die de belangen van hun leden uitstekend behar tigen. Uw Zuid-Afrikaanse buren en collega's zullen U de eerste tijd graag met raad en daad Boskoop J. Hoogendoorn En ten slotte is er een prof. Van der Molen in oorlogstijd geweest, die met moed in de voorste linies vocht en bij voorbeeld heeft behoord tot de oprich ters van Trouw. Er zijn honderden Joodse kinderen door „tante Ceesje" naar telkens weer nieuwe onderduik adressen gebracht. Die de verschrikke lijke oorlog hebben overleefd, zullen nooit vergeten hoe zij zijn geholpen door een vrouw die geen onrecht kon verdragen. Wat het wonen betreft, woning nood is er onbekend. En een "eigen" huis is helemaal geen droom. Integendeel! Uw toekomst in Zuid-Afrika In Zuid-Afrika plukt U zelf de vruchten van Uw werk. Het salaris dat U verdient gaat niet óp aan de huur, de bakker en de melk boerenzovoorts. De kosten voor het levensonderhoud zijn Voelt U wat yoor een land waar de zon bijna het hele jaar door schijnt? Binnenkort houden we in - of nabij - Uw woonplaats een voorlichtingsavond. Daar kunt U heel wat wijzer worden over Zuid- Afrika en Uw mogelijkheden daar. Als U nu de coupon invult en op stuurt, zenden wij U vast wat voorlichtingsmateriaal. invullen en opsturen aan de Zuid-Afrikaanse L,vJ LJ I v^/1 N ImmigratieAttaché,Raaraweg8,'s-Gravenhage. Ondergetekende zou gaarne voorlichtingsmateriaal over Zuid-Afrika ontvangen, naam leeftijd woonplaats Amerika Dit zou voor de Ver. Staten, die nu nog aan handen en voeten gebonden zijn, de weg openen naar een andere aanpak van het probleem Viet nam. Er zijn al aanduidingen, dat niet alleen de Sowjetunie. maer ook China bereid zou zijn, zich té onthouden van inmenging in deze kwestie. Amerika zou zich kunnen veroorloven, de oplossing er van aan de Viet- namezen zelf over te laten. Zo ver is het echter nog lang niet. Want de eisen van de Vietcong en Hanoi zijn zonder meer onaanvaardbaar. Ook hierin kan echter verandering komen, als men eenmaal aan de conferentietafel heeft plaatsgenomen. Het zou niet voor het eerst zijn als- een partij die voelt, aan de verliezende kant te staan, zijn eisen zo hoog mogelijk stelt om bij onderhandelingen voldoende speelruimte over te houden. Een kans Het „staakt het lijkheid. de bereidwilligheid aan beide zijden te i zijn. als stopzetting van de Amerikaanse bombar- i staking van de vijandelijkheden er uit de situatie aan beide kanten wellicht nog toetsen. Het zot dementen op Noord-Vietnam zouden voortvloeien. Maar daar niet ryp voor. Niettemin dient Washington de leiders te Saigon duidelyk te maken, dat het streven naar een politieke oplossing in Zuid-Vietnam nog belangrijker is dan het bevechten van een militaire overwinning op de Vietcong en de Noordvietnamese troepen. Luchtmaarschalk Ky, de huidige premier, moet beseffen, dat een dergelijke aanpak geen teken van zwakte hoeft te zyn. Koffermoord in Engeland LONDEN Scotland Yard heeft te Suffolk in een koffer een in stukken j gehakt lijk gevonden van een jonge man van ongeveer 18 a 22 jaar. Ver- moed wordt dat hij militair was. Zijn identiteit is onbekend. KOOP GEEN SPIJT koop kwaliteit in de seizoenfinale van peek cloppenburg UTRECHT Er heerst een sfeer van corruptie om het afge ven van vergunningen voor ben zinepompen in ons land, klaagt i het blad van de Bond van automo- De komende drie weken zullen we ons vol kunnen drinken aan politie ke betogen. Kamerkandidaten zwerven sinds vandaag door het land en praten, praten, praten. Maar in het gebouw van de Tweede Kamer is het parle ment stil geworden. Gisteren was het de laatste dag na een forse, zij het wel verkorte werkweek. De lan ge gangen, de wentelende trappen en statige opgangen zullen verlaten liggen, de spreekkamers leeg zijn. De bodes zullen geen tientallen kaar ten voor de gereserveerde tribune meer behoeven uit te schrijven en geen bedeesde, geïmponeerde bezoe kers gemoedelijk de weg behoeven te wijzen. Toch zal er nog verborgen leven genoeg zijn, want de griffie werkt stug door en in de kamers van de fracties draaien de public relations mensen op volle toeren. De televisieuitzendingen van ver gaderingen van de Tweede Kamer hebben lang niet altijd positief ge werkt op de publieke opinie om trent ons parlement. De lege bankjes, de onrustige Ka merleden. de eindeloos terugkerende thema's, in de speeches zijn voor wie niet direct betrokken is bij het behandelde onderwerp dikwijls niet boeiend. Omdat het beeld niets kan bren- Niet kan tonen, hoe in de spreek kamertjes kamerleden zitten met weet-ik-wie en dan opeens de oren spitsen als een harde bel klinkt, aan houdt weg zijn ze, midden in een zin, er is een stemming in de verga derzaal. Ze schuiven gehaast in hun bankje, informeren in ijltempo bij een fractiegenoot waar het om gaat, misschien maar een klein ordepun tje. De meesten schrijven gauw het ja of nee, dat van ze verwacht Koffie wordt op een briefje. Jawel, een spiekbriefje. Dat is hard nodig wanneer bij een hoofdelijke stemming het ja of nee tientallen malen in vlugge minuten opklinkt Probeer het maar eens: ja, ja, ja, ja en dan er stoer en net op tijd „nee" na te zeggen. Het gebeurt dan ook wel eens dat er struikelend gezegd wordt: „Ja, o nee". Erger is het als dit er niet in één ademstoot uitkomt. Dan is het neebedoelde ja definitief gewor den en helpt er niks meer aan. Al leen kan nog een verklaring afge legd worden, die wèliswaar in de handelingen de politieke vergissing vastlegt, maar het Kamerlid in de geschiedenis vrijwaart van de ver denking een raadselachtige omme zwaai te hebben gemaakt. Even zelf proeven, dat is eigenlijk wat elke burger moest doen. En tooh zijn de publieke tribunes behalve op „hoogtijdagen" vrij leeg. Zo in de avonduren komt er wel eens een eenzame, die er warm en goed zit, ook al mag er dan niet gerookt worden. En is een kopje kof fie voor de tribuneklanten moeilijk te veroveren. Hel is echt een punt waar de Ka merleden ook weieens over praten. „Wat kunt je doen om de burger bin nen te krijgen?" De agenda bij de deur hangen, net als de trouwaan- kondigingen bij een stadhuis? De agenda elke dag bij de bioscopen, de lezingen en vermakelijkheden in de krant? De stoere rijkspolitieman, die de wacht dient te houden bij de toegangsdeur, om een hoekje plaatsen, zodat het allemaal wat ge moedelijker lijkt? Hun vertellen dat de openbare commissievergade ringen veel levendiger en boeiender zijn dan de plenaire vergaderin gen Of alleen maar zorgen voor dat goede kopje koffie? Wie weet hoe het zou trekken. Politiek is soms simpeler dan de grootste politicus zich kan voorstellen. biel-, garage- en aanverwante be drijven. Volgens de BOVAG toont het meren deel der Nederlandse gemeenten zich niet afkerig van het verstrekken van vergunningen op basis van een tegen prestatie. De kleine ondernemingen (ga ragehouders) komen daardoor niet aan bod, en de BOVAG noemt dat bevorde ring van oneerlijke concurrentie. Burgemeester prof. Kleyn van Mep- pel schreef al in het weekblad De Ne derlandse Gemeente dat de benzine- maatsohappijen soms tot in de tonnen lopende bedragen voor vergunningen over hebben, en de BOVAG citeert hem met instemming. Op deze manier worden afspraken ge maakt waarbij de koper zich verplicht tot het geven van een belangrijke fi nanciële bijdrage voor een te stichten schouwburg of zwembad, skelterbanen of renteloze leningen. Deze praktijken worden in het wetsontwerp niet-ambtelijke corruptie niet strafbaar gesteld. De overheid be hoort iedere schijn van onbehoorlijk heid e.d. te vermijden, en prof. Kleyn spreekt zelfs van „gesjacher" en het kweken van een twijfelachtige commer ciële geest. 'ASPRO' nü-microfined' verdrijft uw pijn sneller! micro finëd' 'aspro* Dat betekent: 30t fijner samengesteld m daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nóg sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 'ASPRO'* Proefproces in zaak Teixeira de Mattos AMSTERDAM „Pakketten effec ten zijn in binnen- en buitenland ver dwenen: gewoon gestolen en ver duisterd". zei de advocaat mr. R. J. Polak gisteren voor het gerechtshof. Hij doelde op stukken die voor het debacle bij het bankiershuis Teixeira de Mattos en dochterondernemingen volgens hem zijn geroofd. Mr. Polak eist in een civiele proce dure afgifte van in open bewaring gege ven stukken aan degenen die aanspraak op stukken van een bepaal de soort kunnen maken, maar ten aanzien waarvan niet vastgesteld kan worden op welke nummers zij rech ten kunnen doen gelden. Gisteren is bij het Hof een ander proefproces aanhangig gemaakt over de vraag of de bewindvoerders in het faillissement tot deze afgifte verplicht zijn. De tegenpleiter. mr. R. Korthals Al- tes, ontkende dat er van roof sprake zou zijn; er is wel op grote schaal her- beleend en daarover moet de strafrech ter zijn oordeel nog geven. Mr. Kort hals Altes vond dat men het proefpro ces moet afwachten en gaf de verzeke ring dat de bewindvoerders geen stuk ken zullen verkopen zolang niet in hoogste instantie in het proefproces is beslist. - PORTSMOUTH w? Een redding boot heeft gisteren de kapitein en de vierkoppige bemanning van de Deense kustvaarder Betann van boord ge haald. Het schip bevindt zich bij hef eiland Wight in zinkende toestand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5