„De KLM en MAC heb ik niet nodig" Joodse onderduiker werd burgemeester W Gemeenten hebben aan macht sterk ingeboet fr DUITSERS VERTROUWDEN HEM; ONDERGRONDSE KREEG GEGEVENS VIA ZENDINSTALLATIE Prof. dr. H.A. Brasz meent: RAUWE HOEST? ABDIJSIROOP! SAMENVOEGING IS MISSCHIEN NOODZAKELIJK k 7 WOENSDAG 18 JANUARI 1967 Transavia: offensief op toeristenmarkt CCHIPHOL Op het moment, dat Schrei- ner met zijn Schreiner Airways liet afzei en zich liet uitkopen door 50 procent-aandeelhouder Van Ommeren, heeft een nieu we chartermaatschappij een krachtig offensief ingezet op de Nederlandse toeris tenmarkt. John N. Block (37), oud-luchtmachtman, ex-medewerker in Schröders Martins Air Charter-direc tie, gaat dit seizoen met drie DC-6's in groen-zwarte Transavia-beschildering een poging doen een eigen aan deel te veroveren van het ook dit jaar weer gegroeide aantal vliegtoeristen. De geboorte van een nieuwe con currentieslag. juist nu door het zich terugtrekken van „Bam" Schreiner de kans op samenwerking tussen KLM, MAC en Schreiner Airways groot leek? Directeur Block ant woordt omzichtig: „Er zijn vele we gen om naar Rome te gaan. Ik hoop op een vreedzaam naast elkaar bestaan. MAC heb ik niet nodig, maar voor samenwerking met wie dan ook sta ik altijd open." Na zeven jaar de rechterhand te zijn geweest van Martin Schroder, i hij voor zichzelf begonnen met de stevige (financiële) steun van de Amsterdamsche Crediet Maatschap pij in de rug. Onenigheid met de MAC-directeur was er de oorzaak van, een klantenverlies van Schroder het gevolg. Want waar John Block de commer ciële afdeling onder zich had gehad, beschikte hij in de reisbureauwereld over vele relaties. En die leveren hem voor dit seizoen al 21.000 passa giers en 275 vluchten. Minder dan MAC en Schreiner, die er al resp. 70.000 en 84.000 hebben genoteerd, maar toch voldoende om in f loop een flink stuk overeind te ko men. NIEUWE KLASSE „Schreiner en Schroder voerden een moordende concurrentieslag met hetzelfde materiaal, met toestellen van dezelfde capaciteit. Schreiner het zijn Friendships, Schroder zijn Con- vair en beiden vlogen met de DC-7. Ik gok op een andere klasse. Op de toestellen met rond 80 plaatsen. Daar is een markt voor. De Friendship en de Convair heb ben een capaciteit van tussen de 50 en 60 plaatsen en dan volgt ineens de DC-7 met 100 stoelen. Daartussen lag een gat. En de ervaring is wél, dat reisbureaus liever een toestel met 80 stoelen reserveren dan een van 100, waarvan men nooit zeker weet of het wel vol zal komen. Het risico van onverkochte plaatsen is altijd groot en kostbaar". Vandaar dat directeur Block twee DC-6's van buitenlandse luchtvaart maatschappijtjes overnam. Later kwam daar nog een DC-6b (met 96 Automatische telefoniste bij Hoogovens IJ MUIDEN Begin februari zal het Hoogovenbedrijf in IJmuiden als eerste gebruik gaan maken van een „automa tische telefoniste". Hierdoor kan men zelfstandig, door eerst het nummer van het bedrijf en daarna het toestelnum mer te draaien, de juiste persoon aan de lijn krijgen. Dit systeem wordt in Duitsland reeds geruime tijd toegepast. Omdat niet iede re centrale hiervoor geschikt is zal dit systeem voorlopig in Nederland een eenling blijven. Alleen de Staatsmijnen zullen in de loop van het jaar het voor-j beeld van de Hoogovens volgen. Met de invoering van het nieuwe sys teem zal het Hoogovenbedrijf op de gloednieuwe centrale van Beverwijk worden aangesloten. De telefoonauto maat krijgt de beschikking over 3300 J aansluitingen. plaatsen) bij. Voor de komende zo mer heeft hij er een flinke bezetting voor. Er staan vluchten op het pro gramma van Verona tot de Cana- rische eilanden. Voor de wintermaan den zegt hij zijn toestellen in het buitenland te kunnen verhuren. ZELFSTANDIG Tot nu toe heeft Transavia weinig moeilijkheden ondervonden van de nauw samenwerkende KLM en MAC. „Ik sta helemaal los van hen. Daar heb ik wel voor gezorgd. Ik ontwijk de moeilijkheden liever. De technische dienst is in handen van Fokker en ook de passagiersverzor ging en -afhandeling gaat buiten de KLM om. Schreiner deed dat niet en viel. Hij werd slachtoffer van felle tegenwerking. Het afsnijden van zijn telefoonlijn van de KLM-ccntrale op Schiphol is er maar één voorbeeld In zijn kamer in hangar 7 achter op Schiphol, waar hij enkele kantoor ruimten huurde, loopt langs de vensterbank een telefoonlijn van de KLM. Lachend: „Ik ben er nog niet aangekomen. Ze mogen hem zo weg halen. Ik heb mijn eigen lijnen." Ruimte voor een nieuwe luchtvaart maatschappij? John Block is over tuigd van wel. „Schröder heeft mij gewaarschuwd: ér ontstaat Transavia-directeur John N. Block met een van zijn in nieuw uniform gestoken stewardessen voor zijn DC-6: „ik zoek mijn eigen weg". zen op het belang van vliegtuigen in de 80 plaatsen-klasse. Hij ging er ech ter nooit op in. Maar nu ik er mee ben begonnen, heeft hij ook de DC-6 gekocht." TEKORT Van overcapacitiet zal waarschijn lijk nooit sprake zijn, verwacht de transavia-directeur. De toeristen- markt groeit nog steeds en zal blij ven groeien. Buitenlandse maatschap pijtjes zien dat nu ook. Gretig wer pen zij zich op de Nederlandse vakan tieganger. w„i Hl uewaaiscnuwu; er .Er »Jn dri.e Spaan» charterbe- een overcapaciteit. Maar dat geloot d"JYe"- dle mm °f geregeld chef-vlieger van MAC. Verscheidene stewardessen vlogen eveneens bij zijn vroegere directeur. Hij heeft ze een exclusief uniform gegeven: bruin met geblokte kraag en aparte gelijk gekleurde caps. „Straks zullen we er veel meer nodig hebben. Van de zo mer zeker vijftig of zestig". EIGEN WEG ik niet. Jarenlang heb ik hem gewe- De Goese leraar, drs. K. F. Bouwman stond gistermiddag weer met paperassen op het Binnenhof. Hij had in een vijf kwartier durend gesprek met de Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken zijn petitie toegelicht. De heer Bouwman diende 11 oktober j.l. een petitie in met 60.000 handtekeningen waarin werd aangedrongen op een Ka merdebat over Vietnam. In de Kerstnacht verbleef de heer Bouwman met zijn gezin enige uren op het Binnenhof, om zo de aandacht te vestigen op zijn streven. Commissievoorzitter Blaisse vertelde de Goese leraar gisteren, dat de nieuwe Tweede Kamer moet beslissen of er een apart debat over Vietnam nodig is. Nederlanders naar Spanje brengen. En ook een Yoegoslavisch bedrijf komt hier charteren. Als er voor hen nog ruimte is, dan is die er zeker ook voor een bedrijf in eigen land". Problemen ziet Block niet. Eerder een tekort aan vliegtuigen, in de toe komst. „Nu al kan een toch enorm bedrijf als Douglas zijn passagiersvliegtui gen niet tijdig afleveren en zijn gro te moeilijkheden ontstaan. Voor een belangrijk deel komt dat door de mi litaire orders voor Vietnam. Maar ook zonder Vietnam zou men moeilijk zijn komen te zitten. De luchtvaart groeit ontzaglijk snel". In november is het bedrijf van start gegaan. „Maanden moest ik wachten voor ik een vergunning had. Je moet in Nederland financieel wel heel sterk zijn, wil je voor de eerste keer kunnen vliegen". Zestien man personeel telt het be drijf nu, onder wie de vroegere Voor de gevestigde maatschappijen zal hij ook dan echter nog geen ge vaarlijke concurrent zijn. Niet voor MAC, die de steun van de KLM en een aantal grote scheepvaartmaat schappijen in de rug heeft en niet voor Schreiner, die dan voor Van Ommeren vliegt. Block: „ik ben niet bang voor ze. Ik ga m'n eigen weg. Tot nu toe is er nog niet over sa menwerking met de KLM en MAC gepraat. Integendeel: er zijn indicaties, dat het mij net zoals Schreiner zou zijn vergaan als ik niet van begin af aan had gezorgd me niet te binden. Ik ben vrij gebleven. En dat lijkt me nog steeds het ver standigst. Al sta ik natuurlijk altijd open voor een gesprek. dant, dat deze blindelings de papie ren tekent, die de burgemeester hem voorlegt. En bij die papieren liggen vaak blanke „Ausweise", no dig voor de overtocht over de rivie ren van geallieerde piloten. Mede dank zij hem vinden velen hunner de weg naar de vrijheid terug. Intussen neemt hij contact op met de „ondergrondse", die zich geluk kig voelt met het feit, dat een van haar mensen zo'n belangrijke post bezet. Erkenning De Nederlandse autoriteiten in Den Haag erkennen hem eveneens. Amsterdamse Amsteldijk. Hij duikt Hij krijgt de beschikking over gel met zijn gezin onder ieder van den ten behoeve van de evacuées. INTER 1944. In Amerongen wordt in besloten kring feest gevierd. Organisator is de Ortskom- mandant. Hij wil zijn dank en waardering tot uiting brengen jegens allendie de evacuées uit de zuid oosthoek van Utrecht zo voortreffelijk hebben opgevangen en verzorgd. Midden in het feest verzoekt de Ortskommandant om stilte. Hü heeft een belangrijke mededeling. Terwijl hq een van zijn gasten aankijkt, zegt hij: „Mein Lieber Herr Von Leur. Sie sind jetzt unser Herr Bürgermeister". Dan wordt het feest voort gezet. Wie? hen op een andere plaats op het Wie is deze Theodorus Marinus moment, waarop de bezetters met m - - «mi hun razzia's beginnen. Abraham Izak krijgt niet-vervalste papieren op naam van Theodorus Marinus Leur en huurt een kamer in Leur voor wie de NSB-burge- meester het bos wordt ingezonden' Amerongen kent hem als de mai buitengewoon grote activi teit aan de dag heeft gelegd bij het Amerongen, waar hij zich uitgeeft onderbrengen van de evacuées, die na Dolle Dinsdag naar Amerongen zijn gekomen. Hij heeft het grandi oos gedaan. Hij richtte een centrale voor een ongehuwde vertegenwoor diger. „Werk had ik natuurlijk niet, maar om de schijn te bewaren ging Wat belangrijker is: hij krijgt ook een zcndinstallatie. Nu is hij tevens in de gelegenheid de resultaten van de besprekingen met de Duitsers over te seinen naar het geallieerde kamp. Hij doet meer uit het bevol kingsregister verdwijnen kaarten van mensen, die in aanmerking ko men voor deportatie naar Duitse fa- stichtte een noodzie- <jag de deur uit met een brieken. En hij voltrekt ook het hu- pakje brood onder de arm. De das ™elUk van Mn ondergedoken Joods bracht ik dan maar door in de open- hoogleraar. De Duitsers zijn zeer tevreden lucht." over hem. Zo tevreden, dat zij hem Dan wordt Amerongen over- willen belonen. De beloning komt stroomd door evacuées. Van Leur op de feestavond. U wordt onze bur- stapt naar het gemeentehuis en de feestgangers bij Theodorus Marinus van Leur zelf, die later eer lijk bekent: „Ik knipperde wel even met mijn ogen..." Vrijwilliger Vier maanden Vier maanden zwaait hij de scep ter over de Utrechtse gemeente. De Duitsers vertrouwen hem volkomen. De Ortskommandant stemt er in toe Hij laat zijn vrouw, die voor 35 per maand als dienstmeisje in Amstelveen werkt, naar Amerongen overkomen. Zij laat zich inschrijven als weduwe en huurt een kamer. Van Leur overweegt een schijnhu welijk met zijn eigen vrouw, maar de omstandigheden beletten dat. Keerzijde Want wie was Theodorus Marinus van Leur in werkelijkheid? Een on dergedoken Joodse landgenoot, kan blijven Abraham Izak Roos geheten. Als de gemeente gebeurt. dat hij aanwezig is bij alle Duitse zijde. De Duitsers vragen wel eens besprekingen opdat hij op de hoogte wat van hem. Zo krijgt hij opdracht i hetgeen er in zijn Een duidelijke doelstelling is er in kleine gemeenten te overbruggen. Dat zijn externe bezigheden. Meer aandacht verdient de interne or ganisatie. In gemeentekringen besteedt men reeds jaren onvoldoen de aandacht aan de opleiding en de recrutering van het personeel. Opvol ging wordt daardoor een moeilijke zaak en dat betekent weer een ver zwakking van het bestuursapparaat. KROMMENIE Voor de tweede keer binnen een maand heeft een meer derheid in de gemeenteraad gisteren ge weigerd, ƒ4200 voor de Bescherming Bevolking beschikbaar te stellen. In december torpedeerden PvdA, CPN en PSP dit (wettelijk verplichte) begrotingsbedrag. Gedeputeerden ad-1 viseerden het besluit te herzien, maarj tevergeefs. GS moeten nu zelf het be- drag op de begroting van Krommenie i opvoeren, eventueel door verlaging van| andere uitgaven. Als andere middelen falen, neem dan het middel waarop zelden vergeefs een beroep gedaan is, ABDIJSIROOP 's were'ds beste hoestsiroop. (Van een onzer verslaggevers) LEKKERKERK „Het vinden van oplossingen voor gemeen telijke problemen van allerlei aard levert steeds meer moeilijk heden op. Dat heeft verschillende oorzaken. Gesteld mag worden, dat de gemeenten zelf aan kracht en invloed sterk hebben inge- boet. Oplossingen zouden dus van hogerhand moeten komen. Dit is evenwel nog niet het geval en daarom kunnen we spreken van een bestuurscrisis. Het zijn vooral de kleinere ge meenten, die hiervan de zwaarste last dragen." Dit zei gisteravond in Gebouw Amicitia prof. dr. H. A. Brasz van de Vrije Universiteit te Amster dam in zijn behandeling van het onderwerp „Actuele aspecten van j de samenvoeging van gemeenten", i Hij sprak tijdens een bijeenkomst, die was georganiseerd door het be stuur van de Stichting Krimpener- waard. Onder zijn gehoor bevonden zich talrijke burgemeesters. „Eigenlijk zie ik als oplossing voor de problemen op het moment slechts twee goede kaders," aldus prof. Brasz. „In de eerste plaats zal dc samenwerking, die in de streek op bescheiden schaal bestaat, moeten worden geïntensiveerd en in de tweede plaats is een oriëntatie nood zakelijk op de tweede nota op de ruimtelijke ordening." De crisisverschijnselen, die zich in het algemeen bij de Nederlandse gemeen ten voordoen, achtte prof. Brasz van zeer ingrijpende aard. Naar zijn me ning beweegt de crisis zich voorname lijk op het vlak van de ideeën. „De burgemeesters denken niet allemaal gelijk over de gemeenten." Problematiek I'„De crisis in de gemeentelijke sfeer houdt nauw verband met de dood van de gemeente-autonomie. De grootste problematiek ligt in het feit, dat men zoekt naar een nieuwe leer. Prof. dr. H. A. Brasz kelde samenleving. Landelijke orga nisaties zijn behoudend ingesteld. Zij trachten de afstand tussen grote en feite niet. Dat betekent een gebrek aan macht. Macht is invloed. Meer invloed zou het openbaar bestuur bleef achterwe ge of is te zwak." „Eigenlijk," zo vervolgde prof. Brasz, „ontbreekt de techniek om de conflic ten op te lossen. Neem nu het depar tement van binnenlandse zaken. Daar kan slechts weinig kracht van uitgaan, omdat dit een van de meest traditioneel ingestelde instellingen is. plaats te zoeken voor 1.500 soldaten. Hij brengt hen onder bij NSB-ers en Duits-gezinden. Dat gaat nog wel. Dan moet hij zestig man aan wijzen voor de Organisation Todt. Van Leur weigert. De Duitsers bedreigen hem met de dood als hij hun opdracht niet uitvoert. Zij geven hem nog een paar uur uitstel. Weigert hij dan nog, dan wordt er een razzia ge houden. Van Leur laat intussen de hem bekende onderduikers waarschuwen. De razzia gaat door. Maar wie de Duitsers kunnen arresteren zijn hoofdzakelijk oudere nen, die in het bezit zijn van een vrijstelling. Onder hen Van Leur. Zijn rol als burge meester uit uitgespeeld. Maar niet die van illegale werker. Hij komt in Veenendaal bij de Orga nisation Todt en weet zelfs dan nog alle mensen van zijn groep uit Amerongen vrij te krijgen en acht illegale werkers te laten ont vluchten. e gevolgen blijven niet ontstaat een gevoel van onzekerheid, met name in de kleine gemeenten. Grenswijzigingen vormen misschien een oplossing, maar hiermee kan een extra probleem gepaard gaan. De wij ziging van de grenzen zou de sfeer lange tijd kunnen vertroebelen een zekere machteloosheid zou daar van het gevolg zijn." Het™!^'Vstéedsahetaelfde™ie<^1e0De0'w*et!®,j^f B"»sz. Gemeenschappelijke Regelingen lost veel problemen op voorlopig. De het handhaven van de democratische norm. „De afstand tussen bestuur en ervaring leert, dat de gemeenten bestuurden moet gering rijn. De Ne- daardoor steeds minder te vertellen bevolking heeft eenvoudig krijgen. Een streekorganisatie van i men kunnen verkrijgen door een krachtiger organisatie om te komen tot een betere plaats in onze ingewik-1 Geivesten ,Op lange termijn achtte prof. Brasz de invoering van een nieuwe bestuursvorm noodzakelijk en wel door de introductie van gewesten. Met een gewestelijke bestuurslaag zou het einde van de reeks conflicten snel komen. Het is gemakkelijk om je af te zetten op de verschillende organisaties. De ze negatieve houding zal echter geen effect hebben. Als de gemeenten het onderling niet eens kunnen worden, dan doet dat me denken aan een handvol vlooien in een omgekeerde pet. Ze springen er aan alle kanten uit. Men moet zoeken naar alterna- rieve oplossingen door onderlinge samenwerking. Daaraan ontbreekt het maar al te vaak. Mogelijk is het evenwel zeker. Het kan, zoals Gedeputeerde Staten voorstellen, met grenswijzigingen. Het kan ook anders. De keuze is aan de bestuur ders, die er het nauwst bij betrok ken zijn." Ontdekking Na de oorlog trekt hij met zijn vrouw een maand door Neder land op zoek naar zijn kinderen. Hij vindt zijn zoons in Friesland en in Groningen. Maar hij ont dekt tevens nog zestig Joodse kin deren op zijn speurtocht.... Theodorus Marinus van Leur heet al weer lang Abraham Izak Roos. En hij woont weer in Amsterdam. Er zijn er maar zeer weini gen, die weten, dat hij eens burgemeester was, evenals er zeer weinigen zijn, die hij inzage heeft gegeven in de vele dankbetuigingen en verklaringen van Engelse, Amerikaanse en Nederland se instanties en organisaties. Abraham Izak Roos wil het verleden vergeten. Chrysler neemt Rootesgroep over LONDEN Met goedkeuring van de Britse regering heeft de Amerikaanse Chrysler Corporation de Britse Root esgroep overgenomen. Rootes fabri ceert auto's van het merk Hillman, Humber. Sunbeam en Singer. Rootes stond er niet zo best voor. In het jaar dat op 31 juli eindigde werd een verlies geleden van 30 miljoen. De daarop volgende maanden brachten in de toestand nog een verslechtering. Chrysler zal 200 miljoen in de Root esgroep investeren. De Britse regering heeft de verzekering gekregen, dat het bestuur van Rootes een Britse meerder heid zal behouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7