Tijdschrift voor joodse wetenschap opgericht «RAIFFEISENBANK Uw probleem is het onze NA VETO VAN ROME Woordenstrijd rond Sjaloom - maaltijden Van der Peijl: „Wij misten 55 vestigingen" DRS. D. F. VAN DER MEI: „Binnenvaart moet zich ook aanpassen Voor het eerst sinds 1964 Bisschop mag kerk in Zuid-Soedan bezoeken jngverwarming nederland n.v. Zelf meebetalen aan bouw van huurwoning REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN „Alarm" boos Hervormde kerkeraad vergadert openbaar Een woord voor vandaag „Kom en zie", zegt Philippus tegen Ndthanael. Maar als deze „Israëliet, waarin geen bedrog is" bij Jezus komt lezen we dat de Heiland zegt: „Eer Philippus u riep, zag Ik u onder de vijgeboom." Eer wij de Heer zien, ziet Hij ons. Wij zoeken God niet, maar God zoekt ons. Wij hebben hem pas lief, als ons duidelijk geworden is, dat Hij ons eerst heeft lief gehad. Wij komen niet tot Hem; Hij komt tot ons. Maar er is nog iets, dat ons kan troosten. Uit een overvol hart getuigt Philippus van zijn Heiland. Hij spreekt nietomdat spreken, maar omdat hij het niet laten kan. Wij zijn vaak zo geremd. Meestal omdat Jezus niet zo'n over weldigende werkelijkheid is, omdat onze ontmoeting met Hem niet zon innig persoonlijk contact oplevert, dat de echte liefde in ons opbloeit. Een jongen, die verliefd, is, kan nu eenmaal die liefde niet verborgen houden. Maar er is ook soms een andere reden. Sommige mensen zijn bang om van Christus te getuigen, omdat zij niet zeker zijn of de aangesprokene wel uitverkoren is. Maar wat blijkt hier? Als Philippus zijn hart laat spreken, als hij uit zijn overvloed gaat getuigen, spreekt hij, omdat het hart van Christus ge sproken heeft. Als Philippus spreekt, heeft Christus Nathanael al op het oog. Als ons hart één is met het hart van Christus, spreken we nooit de verkeerde mens aan. We lezen vandaag: Johannes 6 2540. WOENSDAG 18 JANUARI 1% (Van een medewerker) A MSTERDAM Dr. L. Fuks, joods geleerde en conservator van de afdeling judaica en hebraïca van de Universiteits bibliotheek van Amsterdam is op het idee gekomen Studia Rosenthaliana, een tijdschrift voor joodse wetenschap en ge schiedenis op te richten. Het eerste nummer is verschenen met enige ongepubliceerde of in te kleine kring bekende studies. Want Studia Rosenthaliana zal tweemaal per jaar verschijnen om de geschiedenis van de joodse gemeenschap in Nederland te doen herleven. Aan een dergelijk orgaan werd reeds i Er zijn veel historische, religieuze en lang behoefte gevoeld, zowel in Ne- literaire werken, boeken en ma- derland als in veel landen van Euro- nuscripten in het Hebreeuws, Jiddisj, pa. Want de verscheidene joodse we-1 Portugees en Spaans, die nog moeten tenschappclijke periodieken, die voor worden bestudeerd en beschreven, de oorlog in ^uitsland en Frankrijk' bestonden zijn op een enkele uitzon dering na niet heropgericht. Historie En juist na de oorlog zóu daarin de geschiedenis op wetenschappelijke wijze gepubliceerd kunnen worden. Deze geschiedenis is niet alleen voor de joodse gemeenschap van belang, maar tevens van groot gewicht voor de historie en cultuurgeschiedenis van Nederland, die rust in archieven en bibliotheken. Brieven die niet Efjn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Een erfdienstbaarheid geeft ons recht onze riolering te heb ben in een slootje naast ons huis, dat tevens erfscheiding is. Nu wil de eigenaar dit dicht gooien. Vol gens hem mag hij dit doen? Is dit zo? Nu moet onze riolering 25 meter verlengd worden met alle kans op nare gevolgen later van verstopping of verzakking. Wie moet de erfschei ding maken? Het staat als volgt omschreven: „deze uitmonding daar te hebben en te houden zoals dit thans het geval is, en door bedoelde riolering in gemelde sloot te lozen". De comparanten verklaarden nog te zijn overeengekomen dat de eige naar van het lijdend erL niets zal mogen verrichten of doe6 verrich- ten, hetwelk de uitoefening van de erfdienstbaarheid mocht ^belemme ren of verzwaren. Mag de eigenaar van de sloot deze voor de helft dicht gooien, dus tot net voor de uitmonding van de riolering, zodat er geen doorstroming meer is en er een zg. stinksloot ontstaat. Antwoord: Als de buurman door de sloot al is het maar gedeelte lijk dicht te gooien, de uitoefe ning van uw erfdienstbaarheid be lemmert of verzwaart, pleegt hij een onrechtmatige daad en u kan hem sommeren de oude toestand te herstellen. Dank aan lezers voor de toezen ding van het volgende door ons ge vraagd gedicht: De dood heeft mij een brief geschreven, Ik las hem op het dorrend blad, Dat, door de stormen voortgedre- Op 't vensterglas had post gevat, Dus las ik: „Wand'laar, rep uw schreden, Uw avond komt, uw nacht daalt neer, Doe wat gij nog kunt doen op heden, Want morgen daagt u dra niet meer. Torst gewillig wat gij nog moet dragen. Haast valt het kruis uw schouders af, En wacht van 't eeuwig welbeha gen, Uw kroon aan d' andre zij van 't graf. Het is van de bekende predi kant-dichter Johannes Jacobus van Oosterzee, geboren 1 april 1817 te Rotterdam, overleden 19 juli 1882 te Wiesbaden. Na zijn promotie te Utrecht is hij Nederlands Hervormd predikant ge weest te Eemnes, Alkmaar en Rot terdam, en hoogleraar te Utrecht. echter die richting niet blijven vol gen. Groot gebracht met drie talen (Jiddisj, Hebreeuws en Pools) werd hij talen leraar. In 1931 ging hij naar België. Zeven jaar later kwam hij naar Ne derland als leraar en tolk-vertaler. Onderwijl studeerde hij bij prof. Kohnstamm pedagogiek. Na de oor log werd hij genaturaliseerd. Conservator Naast zijn werk als conservator van de Bibliotheca Rosenthaliana werd hij lector in de Hebreeuwse taal en lite ratuur en de jiddisje literatuurge schiedenis. Hij is de eerste, die derge lijke colleges aan een Nederlandse Maar het orgaan, waarin het resul- universiteit geeft, taat van het onderzoek zou kunnen Vermaardheid begon dr. Fuks in 1953 worden gepubliceerd werd gemist,! te krijgen. Hij ontdekte toen in Cam- tot Studia Rosenthaliana werd opge- bridge het oudste bekende, uit 1382 richt stammende jiddisje manuscript, dat Het eerste nummer bevat een studie drie jaar later met subsidie van het van de in de oorlog vermoorde rab-1 ZWO werd uitgegeven, bijn drs. L. Hirschel over dejop de puinhopen van joods Amster dam vond hij in 1945 de voordien onbekende kroniek van Abraham Chaim Braatbard over de jaren 1740—1752. Dr. Fuks heeft Braat- bards kroniek voor een breder pu bliek toegankelijk gemaakt in zijn Interessant is ook de verhandeling van "De zevcn P™inciën in beroe- rjuffrouw dr. I. H. van Eeghen Aa„ proefschrlft over Das dischen epos Melókim-Bük verbond rooms-katholieke zeventiende wer Johannes Leusden, dat alleen I nog als manuscript bestond. Verder] is er een studie van prof. S. Kleereko- j per over het joodse proletariaat in Amsterdam van de '19e eeuw. (Vai kerkredactle) ODIJK Na het veto, dat twee Vaticaanse instanties nebben uit gesproken over de experimentele avondmaalsviering van de Sja- loomgroep (waarin Nederlandseen Vlaamse rooms-katholieke en pro testantse jongeren samen oecume nisch bezig zijn), is een verwar rende woordenstrijd ontstaan rond het wezen van deze vieringen. Be treft het hier nu het rooms-katho lieke sacrament van de mis of niet? Zoals bekend kwamen de Sja- loom-maaltijden onder de aandacht van Rome door een fotoreportage in het Kerstnummer van Paris Match. Prompt volgde de veroordeling, overi gens zonder de naam van Sjaloom te noemen (4 januari). Daarbij trok het de aandacht, dat Ro- nog wel lid is van een van de twee veroordelende instanties (de raad voor de liturgie). „Raakt ons niet" Deze veroordeling raakt ons niet, reageerde Sjaloom-woordvoerder Piet Reckman 5 januari in een verklaring aan de pers. Men denkt in Rome, dat de Sjaloom-maaltijden rooms-katholie ke misvieringen zijn, waaraan ook pro testanten deelnemen („open commu nie"). In werkelijkheid zijn het oecume nische vieringen. Het is dus geen speci fieke aangelegenheid van de Rooms-Ka- tholieke Kerk. „Natuurlijk vieren wij een eucha ristisch avondmaal met rooms-katholie- ken en protestanten samen. De essen tiële delen van de mis zijn gehand- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hoornsterzwaag (Fr.-toez.) G. G. S. v. Hoogstraten te Hoogezand. Bedankt voor H.I. Ambacht (vac. P. H. de Pree): J. N. de Ruiter te Beekbergen. GEREF. KERKEN Beroepen te Ter Apel: M. Kievit te Westerlee (Gr.); te Augustinusga-Sur- huizum: G. de Ruiter, vlootpred. te Sid- ney-Australië (Christ. Ref. Church). CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Den Haag-West: J. H. Car- lier te Kampen en J. Keuning te Veenen- daal; te Vlaardingen: J. Keuning te Veenendaal en M. W. Nieuwenhuijze te Delft. In het weekend van 4 en 5 februari zal Mutter Basilea Schlink van de Evangelische Marienschwesternschaft in Darmstadt in Duitsland de gast zijn van de opwekkingsbeweging Vuur. De weekendbijeenkomst zal worden gehouden op de Pietersberg te Ooster beek. haafd, maar alle gebeden zijn veran derd en aangepast aan de huidige denk wijze en problemen. Het accent van de viering wordt bij ons niet gelegd op de consecratiewoorden. De hele dienst heeft een consecrationeel karakter." Ook reageerde het secretariaat van het aartsbisdom Utrecht (14 januari,] „aansluitend op de bisschoppenvergade- j ring van 10 januari"): „Nu is er duide- lijkheid geschapen. Sjaloom zegt nu zelf, dat zij haar maaltijden (de zoge naamde oecumenische avondmaalsvie- j ringen) niet bedoelt als „een eucha ristieviering in de zin, die de kerk aan) de viering van de eucharistie toekent". Dezelfde inhoud „Niet waar", zegt Sjaloom nu weer, „de bisschoppen vergissen zich. De Sja loom-maaltijden worden door de deel nemers verstaan als werkelijke oecume nische avondmaalsvieringen. Hieruit kan evenwel niet besloten worden, dat het dus niet om eucharistievieringen Beide termen avondmaalsviering, eucharistieviering hebben voor de Sjaloomgroep dezelfde inhoud. Deze in houd wordt voor hen bepaald door de normen, die ook in de verklaring van de bisschoppen worden genoemd: „De bedoeling van de Heer, het geloof van de kerk, het functioneren van het ambt in de kerk." Sjaloom kondigt aan een en ander nader te zullen verduidelijken in het januari-nummer van het maandblad Sjaloom, AMERSFOORT Onvoldoende medewerking van de Nederlandse re gering is er de oorzaak van geweest dat 55 industrieën zich de laatste jaren niet in Nederland hebben gevestigd, maar in België. Dit zei gisteren de heer C. F. van der Peijl, Tweede-Ka merlid voor de CHU, in Amersfoort. De heer Van der Peijl achtte de on derhandelingspositie wat het aardgas betreft ernstig verzwakt, met name in de Westeuropese landen. De Engelse markt is al volledig gesloten terwijl de levering van aardgas aan andere Europese landen ernstig gevaar loopt. over Caspar Pietersen Steen, drukker van Hebreeuwse boeken in Amsterdam aan het einde van de 17e eeuw, de bijdrage van drs. S. E. Bloemgarten over de Amsterdamse jo den gedurende de Bataafse Repu bliek en de beschrijving door dr. Fuks van zijn voorganger, de conser vator Meyer Roest. Dr. Fuks. de opriohter van het tijdschrift is een joods geleerde met Internationaal gezag. Hij stamt uit een geslacht van rabbijnen en werd in 1914 in de Poolse stad Kalisz gebo ren. Hij studeerde aan het rabbijnen- seminarium van Warschau. Hij zou hij de stelling: „De Jiddisje Kroniek van Abraham Chaim Braatbard is als historische en sociologische bron voor de vaderlandse geschiedenis veel rijker dan de Nederlandse kro niek van Jacob Bicker Raye over de zelfde periode." waar men véél meer doet dan sparen. De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u spaarbank en alle bankzaken j 99 Prof. Rogier krijgt de Karei de Grote-prijs NIJMEGEN De Karei de Grote-prijs. de culturele prijs van de stad Nijmegen, zal op 24 januari worden uitgereikt aan prof. dr. L. J. Rogier, emeritus-hoogleraar aan de Nijmeegse universiteit. De Karei de Grote-prijs wordt om de twee jaar toegekend voor architectuur, beeldhouw- en toegepaste kunst, litera tuur, schilderkunst en muziek. Prof. Rogier ontvangt de onderschei ding 2000 en een oorkonde) voor zijn gehele literaire werk. (Van onze kerkredactie) KARTOEM Voor het eerst in lange tyd heeft weer een blanke verlof gekregen om een bezoek aan Zuid-Soedan te brengen. De anglicaanse bisschop Oliver C. Al lison kreeg toestemming om an glicaanse kerken te bezoeken in de provincies Joeba, Waoe en Ma- lakal. Dit deelt het Engelse blad „Sudan Witness" mee. Noord-Soedan heeft geprobeerd in die gebieden de christelijke kerk te ver nietigen. Nog altijd duren de spannin gen tussen Zuid- en Noord-Soedan voort. Het Noorden is mohammedaans, in het zuiden werkten tot voor kort een aantal zendingsorganisaties van de anglicanen, de rooms-katholieken en ook de geloofszending voor het Soeda- nese binnenland. In 1964 gaf de militaire regering op dracht aan alle zendelingen om uit het zuiden te verdwijnen. Alleen in Kar- toem, mochten zendelingen hun kanto ren open houden. Op talloze manieren werden de neger-christenen geplaagd en gemarteld, en soms zelfs levend in hun kerken verbrand. De anglicaanse bisschop, die nu ein delijk zijn kerken kon bezoeken en brieven die de Soedanese zending voor het binnenland ontvangt, delen mee dat de kerken nog altijd actief zijn. In sommige streken hebben zij hun evan gelisatiewerk zelfs uitgebreid. Door de gespannen situatie en het vertrek van de zendelingen en vrijwel alle andere blanken is medische verzor ging niet meer mogelijk en staat het onderwijs geheel stil. Via mensen uit het zuiden die hun i vroegere zendelingen in Kartoem ko- men bezoeken is het nog mogelijk omj bijbels, lectuur naar deze verstrooide I protestanten te zenden. Ooggetuigen vertellen dat de belangstelling voor de j bijbel nu veel groter is dan toen de| zendelingen er nog waren. Zaterdagarbeid schoenmakerij DEN HAAG Schoenmakerspa troons kunnen voortaan op zaterdag in hun ondernemingen laten werken. Ze zullen dan 's maandags moeten slui ten en de werknemers 50 pet. hoger uurloon op zaterdag moeten betalen. Het bestuur van het bedrijfschap schoenmakerij heeft gisteren een loon- verordening vastgesteld, waarin dit is geregeld. Zowel patroons als werknemers in het bestuur waren ongerust over de begroting voor 1967, al werd die tenslot te aanvaard. Het dagelijks bestuur deelt in die zorgen. Een derde deel van de begroting wordt uitgegeven aan subsidies voor organen waarop het 'be- drijfschapsbestuur geen rechtstreekse invloed heeft. De heer Linneweever (r.k. pa troonsbond) was een der twee te genstemmers; hij meende dat het dage lijks bestuur voor Sinterklaas speelt. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De proble men van de particulieren in de binnenvaart zijn in wezen een onderdeel van de problematiek waarmee het gehele economische leven kampt, betoogde vanmor gen drs. D. F. van der Mei in zijn rede waarmee hij, als voorzitter, de jaarvergadering van de Ne derlandse Protestants-Christe lijke Schippersbond opende. Het ontstaan van een grotere markt in EEG-verband en de technische voor uitgang zo zei hij hebben m tal van bedrijfstakken een zoeken naar, aanpassing tot gevolg gehad. Ook de binnenvaart zal zich aan de nieuwe verhoudingen moeten aanpas sen. Die aanpassing betreft zowel het bevrachtingssysteem als de techniek, met name wat betreft het containerver- Uitgangspunt van de rede was het Brusselse akkoord van 22 juni 1965, waarbij de Ministerraad van de EEG overeenstemming bereikte over de alge mene grondslagen van een ge meenschappelijk vervoerbeleid. Maar. zo constateerde drs. Van der Mei, sindsdien is er nog geen vooruit gang geboekt. Onder meer is er op het belangrijke punt van de vrije prijsvor ming geen overeenstemming bereikt. Ook het vraagstuk van de capaciteitsre geling heeft nog lang geen bevredigen de oplossing gevonden. ONDERNEMER In de middagvergadering sprak mr. G. A. Huber, burgemeester van Goes, over de schipper als burger en ondernemer. Als varende burger, zei hij, staat de schipper op tal van ver worvenheden van de walburger ten achter. Maar hij heeft echter een gróte re vrijheid. De vraag blijft wel, of er ten behoeve van die vrijheid zoveel on gemak moet worden aanvaard. Bezien we de schipper als onderne mer, dan valt het op hoeveel meer steun in positieve zin andere onderne mers van de overheid krijgen. Toch wordt er voor de binnenschip pers wat gedaan. Maar er kan nog veel gebeuren. De schipper dient echter te Een rechtbank te Rome heeft de 49-jarige Attore Persico veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijk we gens belediging van de paus. Persico had de belediging geuit, toen hij (op weg voor een sollicitatie) in een ver keersopstopping verzeild raakte, omdat de paus moest passeren. RINGVERWARMING SHOWS Europa's grootste installatiebedrijf voor individuele cen trale verwarming maakt ook uw gehele woning behaaglijk warm. Zit rondom uw gezellige e.v. haard. Montage en verkoop uitsluitend rechtstreeks door Ringverwarming Nederland N.V. Tien patenten. Deze week shows van donderdag t.m. zaterdag in onderstaande plaatsen: ROTTERDAM AMSTERDAM BEVERWIJK GROOTHANDELSGEBOUW, ZAAL E BOLESTEIN 79 (BUITENVELDERT) LEIESTRAAT 35 u Openingstijden: donderdag en vrijdag van 16.00-20.00 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur. Vele voorbeeldwoningen ook in uw omgeving. Vraag vry- blyvend adreslijst. i i PERMANENTE SHOWS: Kelders 29/33 Leeuwarden 05100 45123 Noordeinde 27 Den Haag 070 -117853 begrijpen dat hij als enkeling niet op kan tegen de problemen, die steeds gro ter en omvangrijker worden. De schip pers zullen het met elkaar moeten vin den in hechtere organisaties als zij een zekerder bestaan willen hebben en de concurrentie het hoofd willen bieden. HELPENDE HAND De overheid wil zich in wezen niet te veel met de schippers bemoeien, maar hun wel de helpende hand bieden als zij haar duidelijk niaken waarvoor die hulp nodig is. Dat kan alleen maar in dien men tezamen in een hecht ver band weet wat de schipper als burger en als ondernemer toekomt. Na zijn toespraak trad mr. -.Iubert op als voorzitter van een -forum, dat vragen te beantwoorden kreeg. Tien procent Oud-verzetsstrijders pensioen te laag UTRECHT De gepensioneerl oud-verzetsstrijders en nagelaten h trekkingen hebben gisteren op een v« gade ring in Utrecht ernstige kritit geuit op de pensioenregeling. „Wij ma ten zien rond te komen van pensioen dat gelijk is aan het min mum-loon van 120, voor een a geschoolde arbeider, zij het dat daarboven nog een toeslag van tii procent als een soort gevarengeld on vangen", aldus de heer Kliest uit Hoei derloo, hoofdbestuurslid van de veri niging. Bittere woorden sprak hij aan h adres van de stichting 1940-1945, d „wel over de gepensioneerde oud-ve zetsstrijders beslist, maar ze gei inspraak geeft." De vergadering besloot een onde houd aan te vragen met ministi Klompé om de wensen nog eens toe l lichten. Advertentie Onmiddellijke verlichting van R'I Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten imaüsche pijnen, spit, zcnuwpijnei 'erstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenami ter verlichting van pijn dan Algesal-balsen Onmiddellijk in de huid doordringend, weri Algesal diep op de weefsels in tot aan haard van de pijn (zonder oppervIakki| warmtesensatie of irritatie van de huid l veroorzaken) en doorstraalt verlichten weefsels en spieren tot in de gewrichto •DEN HAAG Voor de bouw van Reumatische pijnen cn stijfheid make woningwetwoningen B categorie (de be-spof- IM-P'a ..^hph^L gev rilk JS? v .VO°tr|'aan "I Wacht niet tot dc pijn uilbreektl Zon rijksvoorschot van negentig proeent dat lhuis a|tljd ,Jube Algesa, biJ d worden gegeven. De rest nioet de huur- hand hebt om 7odra j,el nod{g jS de pijn t der in de vorm van een lening aan de verlichten. ALGESAL bij alle apoth. er. üraj woningcorporatie bijdragen. Er zal een rente van vier procent worden bere- kend, hetzelfde percentage dat rijksvoorschot geldt. De rente zal ten laste moeten komen van de exploitatie van de woningen. Minister Witte heeft deze maatregel genomen om het sparen te bevorderen. Bovendien wordt hierdoor de financie ring van de woningbouw enigszins ge makkelijker en ook kan naar verdere kwaliteitsverbetering worden ge- De bewindsman heeft de gemeente- tie voor "zuiver-we'enschappelyk "onder besturen gevraagd er bij de gegadig- zoek (ZWO) heeft hiervoor een subsidi* den op aan te dringen geruime tijd verleend. voor het gereedkomen van de woning! Het onderzoek wordt verricht on al te gaan sparen. De woningcorpora- leiding van prof. dr. G. Kuypers en dr. A ties zullen in bepaalde gevallen maxi-Hoogerwerf Men wil door midd°! VU onderzoekt verkiezingen maal de helft van het bedrag mogen voorschieten en wel over een termijn van ten hoogste drie tot vijf jaar. Nieuw vliegtuig voor medische zending in Suriname PARAMARIBO Op het Suri naamse vliegveld Zorg en Hoop is het nieuwe toestel van de medische zen ding, een Cessna 206 super skywagon, geland. Het zal „De Vliegende Sama ritaan", een Cessna 185, vervangen, die in september tijdens een landing ern stig werd beschadigd. Het nieuwe toestel, dat plaats heeft x>r vijf passagiers en een piloot, is ook geschikt voor het vervoer van zic- De Missionary Aviation Fellowship onderhoudt regelmatig vluchten naar dertien vliegvelden in het Surinaamse binnenland. „De Vliegende Samari taan" zal na reparatie worden ver kocht. dit onderzoek te weten komen wat di beweegredenen zijn die de kiezers medi hun stem doen bepalen. Enkele weken na de verkiezingen za er een enquête worden gehouden onde duizenden kiezers. Men de samenstellini van het eindrapport zullen enige jaret gemoeid zijn. De voorlopige resultater zullen naar men verwacht reed! binnen enkele maanden na de verkiezin gen kunnen worden gepubliceerd. DEN HAAG De pas opgerichte groe pering Alarm (lijsttrekker de Woerdensf advocaat mr. Van Breukelen) is boos dal de lijstnummering zo lang op zich laat wachten. „Dat dupeert ons in de verkie zingsstrijd. De grote partijen weten al lang welk nummer ze hebben", aldus Alarm in een telegram aan de minister- (De in de Kamer vertegenwoordigende •wtiien kunnen door middel van hand- ♦ekenilngen van Kamerleden een voor keurnummer aanvragen. Dat houdt in dat de KVP (50 zetels) nummer 1 wordt, enz. Zoals gemeld geschiedt de nummering van de overigen partijen maandag a.s. - Red.) BAKKEVEEN Vermoedelijk voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft een kerkeraad in het openbaar verga derd. Het was de kerkeraad van Beetsterzwaag-Bakkeveen, die onder leiding van ds. J. E. Wagenaar bijeenkwam in de gelagkamer van het dorpshotel van Bakkeveen. De kerkeraad had hiertoe besloten, omdat sinds november ook de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk door journalist» mag worden bijgewoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2