MAO KEERT EISEN VAN ZICH TEGEN GARDISTEN VEEL OFFICIEREN IN WERK GEEN PLEZIER ENORME BRAND IN NEW YORK MARTIN NIEMÖLLER WORDT 75 JAAR Stern publiceert ,Kennedy, Mevrouw Mao treedt op de voorgrond Tweehonderd Europese gemeenten s ZATERDAG 14 JANUARI 196? De toestand in Kanton is nog steeds gespannen. De rode garde maakt zich f gereed voor een nieuwe krachtmeting Oorlog ]N Jemen woedt een niets ontzien- 1 de oorlog, die deel uitmaakt van de Egyptische pogingen, het Arabi sche schiereiland in handen te krij ten. Aanvankelijk was het een strijd tus sen republikeinen en royalisten, die elkaar de macht betwistten. Maar dat is lang niet meer zo. Toen de republikeinen van president Sallal het onderspit dreigden te del- n, kwam Egypte te hulp met troe pen, tanks en vliegtuigen. Het vergat echter weg te gaan, toen ook de republikeinen de oorlog moe waren geworden. Zelfs schond het een belofte zijn strijdkrachten terug te trekken. Republikeinse leiders, die zich in Kairo over deze gang van zaken gingen beklagen, werden gearres teerd. Sindsdien is Sallal slechts een stroman van Nasser. feite is er thans sprake van een Egyptisch-Jemenitisch gevecht, dat het karakter van een uitroeiïngs- oorlog heeft gekregen. twijgen RE vraag rijst waarom degenen die (terecht) begaan zijn met het lot van de Vietnamezen, geen onder- loek eisen naar wat in Jemen ge beurt. Vastgesteld moet worden of het waar is, dat de opstandige bevolking wordt aangevallen met Russische vliegtui- ien, die aan Egypte zijn geleverd. Zekerheid moet worden verkregen over de berichten als zou daarbij gebruik worden gemaakt van gifgas, dat door communistisch China ter beschikking is gesteld. Nagegaan moet worden of de Egyp tische interventie slechts wordt ge steund door een kleine groep rond om Sallal, die zich ten koste van al- t'il handhaven. Het feit, dat Egypte en de Sowjet- en wellicht ook communistisch China erbij betrokken zijn, mag geen beletsel zijn. De Amerikanen ontziet men ook niet. Of zijn er toch politieke factoren, die ertoe geleid hebben dat velen er de voorkeur aan geven, te zwijgen? PEKING De Chinese leider Mao Tse Toeng heeft zich ge keerd tegen de extreme eisen van de rode gardisten die willen dat de zogenaamde „bourgeois reactionairen" en andere tegen standers van de partijlijn worden verwijderd en in het openbaar worden gedegradeerd. Hij zou zich ook hebben verzet tegen ontslaan en vervanging van derge lijke elementen, waarbij hij als voor beeld had de voormalige directeur van het persbureau Nieuw China en het blad Henmin Ji Pao, Woe Lcng- Hsi. Volgens het Zuidslavische persbu reau Tanjoeng had Mao tegen de Groep van de culturele revolutie van het centraal comité van de Chi nese communistische partij gezegd tegenstander te zijn van een revolu tie van „zuiver linkse" elementen. Hij is voor een revolutie op een breed front, waarin linkse, cen trum- en rechtse figuren zijn verte gen woorigd. In zijn toespraak verweet Mao de oude re garde conservatief en te weinig efficiënt te zijn in de aanpak huidige problemen. Hij verzocht haar meer respect op te brengen jonge revolutionairen in de rode gar de. Ges annen De toestand in Kanton is evenwel nog gespannen. Hoewel volgens berichten de leider van de opstand in deze stad, Tsjoe, zou zijn gearresteerd, zou den zijn aanhangers zich nog niet willen overgeven. Buitenlandse correspondenten verwach ten dat komend weekend het weer tot een bloedige botsing zal komen tussen de gardisten en de aanhangei van Tsjoe. Intussen stromen duizenden gardisten de stad binnen om zich voor de b» den op de strijd. Gezegd wordt dat de vrouw van Mao, mevrouw Tsjianj Tsjing, zelf naar Kanton zou reizen om de gardisten te leiden. arrestaties Uit Peking wordt nog vernomen dat een aantal officieren die als aanhan gers van de reactionaire burgerlijke lijn worden beschouwd, is gear resteerd en in het openbaar verne derd. Waarnemers trekken hieruit de con clusie, dat dit en de officiële reorga nisatie van de commissie die balast is Spoor kunstdieven leidt naar buitenland LONDEN Volgens een inspecteur van Scotland Yard leidt het onderzoek naar de grote schilderijendiefstal uit het Dulwichmuseum naar het buiten land. De rechter moet nu beslissen of het arrestatiebevel tegen de enige ver dachte. de 32-jarige Michael Hall, kan worden verlengd. Voortijdig dienst verlaten met het leiden van de culturele revo lutie in het leger, erop schijnen te wijzen, dat er ook in het Chinese leger ernstige verdeeldheid heerst op hoog niveau. Radio Peking meldde gisteren dat r lutionaire arbeiders het beheer van de spoorwegen in Sjanghai hebben overgenomen. In eerdere berichte was gezegd, dat het spoorwegstelsel van de stad in een chaotische toestand verkeerde door arbeidson rust. die veroorzaakt zou zijn door tegen Mao gekante elementen. De uitvoer van industriële en bruiksgoederen van China Hong Kong is in de eerste twaalf dagen van dit jaar met ongeveer eer derde geslonken, vergeleken met de ze uitvoer in het zelfde tijdvak van een jaar geleden. Miljonaire hield meisjes gevangen FRANKFORT In Frankfort is donderdag de miljonaire Maria Laska- wy, gearresteerd omdat zij twee dienst meisjes van 19 jaar maandenlang in een kelder heeft gevangen gehouden. De zaak kwam aan het licht toen een van de uitgehongerde meisjes erin slaagde te ontsnappen en de politie waarschuwde. Een van hen woog nog slechts 35 kilo. De van boerenouders afkomstige meisjes leefden in de kel der van etensresten en werden vaak mishandeld. Volgens de psycholoog van de ge vangenis waar de miljonaire gevangen zit, kwam dé vrouw tot haar misda dige neigingen nadat zij een tweeling had verloren die maar één dag had geleefd. Adjudant Prins in ziekenhuis DEN HAAG De adjudant van prins Bernhard. kolonel C. C. Geertse- ma. is in het Dr. A. Matthijsenhospi- taal te Amersfoort opgenomen. Artsen constateerden een ziekte, die in eerste aanleg doet denken aan actieve longtu- berculose. Wie regelmatig in contact met hem was is doorgelicht. Daarbij is gebleken dat geen verdere besmetting is voorgekomen. •t DEN HAAG Er is een enquête ingesteld naar de beweegredenen van beroepsofficieren Koninklijke Land macht, die gebruik hebben gemaakt van het aanbod voortijdig de dienst Ie verlaten. Door deze afvloeiingrcge- luig op vrijwillige basis zijn tweehon derd officieren uit de dienst verdwe- len. Het onderzoek naar de beweegrede nen van die 200 betreft niet alle ver trokken officieren, daar 76 procent de vragenformulieren heeft ingevuld. Van hen 153 man vertrokken er 18 omdat het arbeidsklimaat hen niet beviel; 18 gingen uit de dienst omdat ben het langdurige gescheiden zijn van bet gezin te veel werd en 30 zeiden de Landmacht vaarwel omdat ze hun eindrang bereikt hadden. De regeling hield in dat arbeids bemiddeling kon worden verkregen, totaal 97 officieren hebben daar verzocht. Veertig van hen kwamen in een passende burgerfunctie terecht. Nog 32 gevallen zijn in behandeling. Zelfstandig vonden ander werk 25, hoewel ze om bemiddeling gevraagd hadden, terwijl er 45 slaagden zonde: Studenten Snanie eisen vriiheid BARCELONA Gisteren was liet voor studenten in Barcelona de ..dag !egen de onderdrukking". Niet minder ban 1300 studerenden woonden -^en z.g. vrije vergadering bij, georganiseerd boor de (verboden) Democratische Stu dentenvereniging. De vergadering resulteerde in een pe- tie aan de overheid om vrijheid toe te slaan in plaats van onderdrukking toe 'e passen en om de vereniging officieel te erkennen Er waren geen incidenten. Later begaven een aantal opstandi- ?en zich naar het gebouw van de offi ciële Studentenbond. Men drong er bin nen, vernielde meubilair en gooide het op straat Waarheen? Tenslotte de vraag waar de h; terecht kwamen. Bij het onderwijs kwamen 25 officieren terecht. 16 zijn er op departementen gaan werken, 14 gingen naar semi-overheidsinstellingen en 14 vonden werk bij stichtingen. In de particuliere sector werken thans 23 man, terwijl van 18 officieren onbe kend is welk nieuw arbeidsterrein ze hebben betreden. Kiesinger sprak De Gaulle PARIJS De Franse president De Gaulle en de Westduitse bondskanselier Kiesinger heboen zich gisteren tijdens hun eerste onderhoud uitgesproken activering van de Frans-Duitse sar werking. Beiden noemden enge vriendsch banden tussen hun landen een wezenlijk element van vooruitgang en in het be lang van de vrede in Europa en de ge hele wereld. Na een eerste gesprek onder ogen sprak Kiesinger de hoop uit dat wij een flink stuk terrein opnieuw AARDGAS NAAR W.-DUITSLAND ESSEN Het is thans definitief dat Nederlands aardgas aan W. Duitsland zal worden geleverd via een pijpleiding Emmerich-Frankfort. De aardgaslei ding die over Emmerich naar Rus- selsheim bij Frankfort loopt zal het verste punt in 1968 bereiken. Per iaar zal er ongeveer tien miljard! kubieke meter door worden gepompt.1 Daarvan gaat ruim een vijfde naar Ruhrgas, bijna de helft naar Duisburg en de rest naar de Hessische Gasunion. NEW YORK Een enorme brand in het Newyorkse stadsdeel Queens heeft gisteren zeker twintig huizen, een aantal personenauto's en vracht wagens en twee brandweerwagens verwoest. Enkele mensen liepen ver wondingen op, maar de doden vielen niet te betreuren. De politie heeft mogelijk de dood honderden mensen voorkomen door dat-zij snel de omwonenden ging cueren toen er werd bericht dat ontsnappend gas had geroken, kort voordat tegen het aanbreken van de dag de brand in de gasbuis ontstond. De brand, die een complex van twaalf blokken bestreek, ontstond in de hoofdgasleiding en breidde zich uit door ontploffingen. Duizend brandweerlieden bestreden de vlammen, die soms een hoogte bereik ten van meer dan 60 meter. Gerommel Een politieman zei, dat de buurtbewo ners eerst een sterke gaslucht had den gemeld. Hij liet ongeveer 40 mensen evacueren en enkele ogen blikken later zag hij een oranje gloed, die vanuit een gat kwam. An- ere politiemannen vertelden dat zij een enorme ondergronds gerommel hoorden. Zij begonnen van huis tot huis te ren nen. onderwijl bonzend op de deuren en de bewoners alarmerend. De bewo ners gaven onmiddellijk gehoor aan de oproep en renden in pyama en met jassen over hun schouders hun woningen uit. Het vroor toen 1 graad. Smomige evacuees vonden tijdelijk on derdak in kerken en zalen. De enige school in het district werd voor de rest van de dag gesloten om kinde ren uit het gevaarlijke gebied weg te houden. Door de eeuwen heen heeft de techniek zich ontwikkeld en nu zijn we gekomen tot automatisering en het gebruik van atoomenergie. Toch blijkt soms een oude methode van werken het bestedeze inspecteurs van de Londense waterleiding gebruiken nog steeds een essenhouten stok met beukenhouten oorstuk om lekken op te sporen. Gisteren terug uit Hanoi (Van kerkredactie) FRANKFORT Martin Nie- möller is vandaag 75 jaar gewor den. Als onvermoeid strijder voor de vrede en vooraanstaand repre sentant van de oecumenische be weging (hij is een van de presiden ten van de Wereldraad van Kerken) geniet Niemöller hoog aanzien in grote delen van de wereld. ZIJN besliste standpunten ten aan zien van ontwapening en vre'de, de spanningen tussen Oost en West en de Duitse hereniging hebben steeds hefti ge discussie opgeroepen. Wat de een hem verweet als misbruik van zijn geestelijk ambt, werd door de ander genoemd het verantwoordelijkheids gevoel van een begenadigd prediker, die in zijn geweten getroffen is door de roeping „Redt de mensen". MAASTRICHT - Het ontwakend en thousiasme bij Nederlandse gemeente bestuurders voor de Europese gedachte moet een prikkel krijgen door de toe zending aan alle, raadsleden van een bijzonder nummer van De Europese Ge meente. In deze uitgave van de Raad der Eu ropese gemeenten wordt opgemerkt dat deze raad in alle landen van de Ge meenschappelijke Markt is geworteld, behalve tot voor kort in Nederland. Vijftien jaar lang kon deze vereni ging hier geen oet aan de grond krij- Niemöller geschreven gen. Thans is er echter ook een Neder landse sectie, en met de dag treden meer gemeenten toe (thans al ongeveer tweehonderd). Kennelijk ter voorbereiding van het volgende congres, „Staten-generaai der Europese gemeenten" genoemd en van 8 tot 11 juni in Berlijn te houden, is iit ruim 70 pagina's dikke nummer gewijd aan de betrekkingen tussen Nederland en Duitsland. Een uitvoerige reportage beschrijft een aantal iumelages (vrienschapsban- den) tussen Nederlandse en Duitse ge meenten. De ontwikkeling van deze ju- melages beschouwt de Raad van Euro pese gemeenten als een van zijn voor naamste taken. Meer dan vijftig Neder landse gemeenten zijn op deze meer speciale wijze ..Europese gemeente" WAGENINGEN Dr. i- E. W. B van den Muijzenberg zal op 1 februari met pensioen gaan. Hij is directeur van het instituut voor tuinbouwwee iniek in Wageningen. Dr. Van den Muijzenberg heeft in het bijzonder geijverd voor de ontwikkeling van de nevelsouit in de fruitteelt Zo geldt ook nu nog het wiord. dat in het begin van de jaren dertig over „Niemöl- de onrust in de klok van de kerk. De onrust geeft niet de tijd aan, maar geen klok kan zonder onrust". Op 27-jarige leeftijd besloot de toen malige duikbootcómmandant Niemöller theologie te gaan studeren. Dat was vlak na de Eerste Wereldoorlog. In 1931 koos de gemeente in Berlijn-Dah- Scholier (10) verdronken WINSCHOTEN Een ienjarige zoon van de familie Brader geraakte gisteren door nog onbekende oorzaal' met zijn fiets in het kanaal te Belling- wolde, zijn woonplaats. Hij was me een broertje en zusje op weg naar school. De politie heeft langdurig dregd maar niets gevonden. Men moedt dat het kind dat nabij een sluis moet zijn verdronken, door de sterke stroom ver is afgedreven. HAMBURG Het Westduitse geïllustreer de weekblad Stern zal ondanks nieuwe voor stellen van Amerikaan se zijde het originele manuscript van William Manchester over de moord op John Kenne dy, „De dood van een president", ip zijn ge heel publiceren. Dat werd gisteren BOEK VAA MANCHESTER ONGEWIJZIGD Ii\ BLAD redacteur van het Ameri kaanse tijdschrift Look, William Atwood, en de advocaat ges, zoals Look dat gedaan heeft. Nannen meent dat er van hun zoon Patrick geen reden bestaat om te schrijdt", zei hij. Stern heeft de eerste aflevering van de serie al geplubiceerd. daarin staat slechts een passage waar tegen mevrouw Kennedy bezwaar heeft, een brief aan haar man toen deze op reis was na de dood Jacqueline KennedyWil- schrappen of te verande- ren. „Wij hebben in het oorspronkelij ke HambxLrg gezegd door de Amerikaanse senator Ro- liam van den Heuvel. Beiden hebben na de vergeefse poging van de script van William Man- li oofdredacteur het bert Kennedy opnieu-A had gehad met de hoofd- van de omstreden passa- chester niets gevonden dat de grenzen van men selijke terughouding te genover mevrouw Kenne dy en haar kinderen over- 1963. De volgende afleve ring verschijnt maandag. Look stelt dat de publi- katie door Stern contract breuk betekent en dat het tijdschrift tevens een overeenkomst heeft ge schonden door de eerste aflevering voor 15 januari te publiceren. lem hem tot haar predikant. Van hier uit zou de naam Martin Niemöller het symbool worden van de strijd der kerk tegen het nationaal-socialisme. Niemöller stichtte de „Noodbond van predikanten", waaruit zich later de Be lijdende Kerk ontwikkelde. In een persoonlijke ontmoeting met Hitier wees Niemöller diens eis af. dat de zorg van de kerk zich „tot het hier namaals" diende te beperken. Drie jaar later sloot de poort van het concentra tiekamp zich achter de „persoonlijke gevangene van de Führer". Na 1945 speelde Niemöller een be langrijke rol bij het herstel van de Evangelische Kerk in Duitsland. In 1947 werd hij prases van de kerk van Hessen-Nassau, een functie, die hi j ze ventien jaar bekleed heeft. Verscheide ne jaren was hij ook lid van de raad van de Evangelische Kerk in Duitsland. Vietnam Gisteren keerde Niemöller terug van een reis naar Noord-Vietnam. die hij met drie andere Duitse geestelijken heeft gemaakt. Crematie Ik heb mij verbaasd over uw com mentaar naar aanleiding van de uit latingen van minister Verdam over de crematie. Uw commentator ziet geen noodzaak, het wetsontwerp nu te behandelen, maar hij vergeet, aat andere ministers wel lopende zaken behartigen. Hij ziet er een „oprake len van oude gevoeligheden" in en vergeet alweer, dat de meerderneid van de Kamer zich schaarde achter de gelijkstelling van crematie met begraven. De particulier Verdam mag zijn persoonlijke mening hebben over crematie, de democraat Verdam heeft de mening van de Kamer te respecteren. ROTTERDAM. C. B. Vrijmoet (De mening van de Kamer, uitge drukt in de verwerping van de mo- tie-Geertsema, was, dat de indie ning van dit wetsontwerp niet tot de urgente taken van een over gangskabinet behoort. red.) Onderzeeërs Dat men een bepaalde actie tot in het bespottelijke kan doordrijven, bewijzen aanhangers van de anti- apartheidstheorie in hun verzet tegen de levering van enkele duikboten aan Zuid-Afrika. Kinderlijk naïef ziet men verband tussen die onderzeeërs en de binnen landse bevolkingspolitiek van de Zuidafrikaanse regering. Indien de Nederlandse regering zo dwaas zou zijn, gevolg te geven aan het verlan gen van deze fanatici, zou grote schade worden toegebracht aan de Nederlandse scheepsbouw en het daarbij betrokken personeel. Het argument, dat men zijn princi pes niet moet prijsgeven voor gelde lijk gewin, gaat hier niet op. Of er geldelijk gewin mee gemoeid is, moet nog worden afgewacht Wel is hier sprake van winst aan werkgele genheid en daar zal toch niemand enige bezwaar tegen maken. LEIDEN. H. J. Lamers sr. groep een onderhoud van anderhalf uur heeft gehad met president Ho Tsji Minh. Deze zei, dat er pas sprake kan zijn van vredesonderhandelingen, als eerst Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam ophouden. Niemöller had bij zijn bezoek onder meer de stad Poeli gezien aan de weg naar de Chinese grens. Deze stad was volkomen door Amerikaanse bommen verwoest en door de bewoners verla ten. Hanoi zelf. dat een miljoen inwo- telde, heeft er nu nog maar een Bij zijn aankomst zei hij, dat de half miljoen, aldus Niemöller. AKTUEEL Mevrouw Mao: op de voorgrond TTET meest opval- -II lende verschijn sel van de culturele revolutie in China is, dat Mao Tse- toeng zelf nooit iets zegt. Uit de ver warde berichten stroom blijkt slechts dat hij beveelt, goed keurt of afkeurt. Anderen zeggen na mens hem te spre ken en zijn vrouw, Tsjiang Tsjing, heeft klaarblijkelijk de leiding van „de revolutie" in handen genomen. Men kan slechts gissen naar de oorzaak van dit langdurige zwijgen en op de ach tergrond blijven. Elke poging om er een verklaring voor te vinden, berust op speculatie. Zo wordt beweerd, dat Mao seniel is. Hij zou een willig werktuig zijn van degenen die zijn ziekelijke opvattingen verdedigen om voor opvolging in aanmerking te kunnen komen. Lange tijd werd aangenomen, dat president Lioe Sjao-tsji als zodanig in aanmerking kwam. Lioe had in de loop der jaren ziin positie in de partij en in het leger bijzonder sterk gemaakt. Hoe groot zijn invloed in geheel China was bleek duidelijk, nadat hij het eerste mikpunt van de culturele revolutie van Mao en Lin Piao was geworden. Nadat Mao vorig jaar Lin Piao als zijn „troon- ElII lllislllkt opvolger" naar voren had geschoven, bleek deze maarschalk niet opgewassen te zijn tegen Lioe en zijn aanhang. Het leger, waarvan men meende dat het achter hem stond, kon hij niet inzetten. Ook de rode gardisten, die overal waar zij kwa men een bloedig spoor achterlieten, faalden. De laatste tijd hoort men niet veel meer over Lin Piao. maar wel over de vrouw van Mao Tse-toeng. een \-roegere actrice, die zich Tsjiang Tsjing noemt. Meer en meer heeft zij zich opgeworpen als leidster van de culturele revolutie. Zij wordt gedreven door persoonlijke haatgevoelens je gens de vrouw van Lioe, die als presidentsvrouw lange tijd op de voorgrond trad; met name tijdens bezoeken aan het buitenland. Zij leidde de haatcampagne in Peking, bevindt zich voor eenzelfde doel in Kanton, waar de onttroonde propagandachef Tao Tsjang een machts positie bekleedde en is benoemd tot adviseur van de speciale commissie, welke belast is met hpt zuiveren van de Chinese strijdkrachten. We laten deze gevolgtrekkingen voor wat ze zijn. Er zijn nl. nog meer mogelijkheden. ..SocliiirilO** Mao kan zich ook op de achtergrond houden om af te wachten, welke van de elkaar bestrijdende partijen als overwin naar te voorschijn komt. Wellicht neemt hij aan. dat zijn gezag als grote leider van de revolutie (een vergelijking met Soekarno dringt zich hier op) door niemand kan wor den betwist. In dat geval is het echter moeilijk, een verklaring te vinden voor het optreden van zijn vrouw. Een nieuwe illustratie van het mysterieuze optreden van Mao is de mede deling, dat hij „zich heeft uitgesproken" tegen een revolutie van zuiver linkse elementen, nij zou voelen voor een revolutie over een breed front, waarin zowel linkse, rechtse als centrum-figuren zijn vertegenwoordigd. Maar ook dit nieuws is afkomstig van muurkranten. De verwarring is er nog groter door geworden. Hoe dan ook. de strijd gaat voort. Mogelijk is de fase van de persoonlijke machtsstrijd minder belangrijk dan de ideologische schermutselingen die de 4~ beweging hebben gebracht. Het is een strijd, waarvan niemand de

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5