Uitbuiters van woningnood vragen wat ze maar willen \fk CLUB 66 BEGINT MET BEAT-INS IN ALPHEN Maar toch ook lichtpuntjes in harde wereld van materialisten Jeugd sociëteit wil beat doorbreken GROFVUIL- OPHAALDIENST NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 JANUARI 196 Schandaalpiijzen voor N oorcluijkse zomerhuisjes ALPHEN ,4/1 Af DEN RIJN Felle brand in schaftlokaal AOORDWIJK Vooral de post boden en krantenbezorgers ken nen de sluipwegen van de woning nood. Zij doorzien de schone schijn van ruime en gerieflijke wonin gen en komen aan de achterkant waar de zomerhuisjes staan, de laatste strohalm voor al te veel jonge echtparen die het wachten op woonruimten beu ten slotte toch maar zijn getrouwd en gedu rende de wintermaanden op deze manier onderdak komen. Er zijn mooie zomerhuisjes en minder mooie, grote en kleine, natte en dro ge. 's Zomers worden ze door de eige naars bewoond wier echte huis dan door Duitse badgasten inbeslag is genomen, 's winters is een deel er van voor de woningzoekenden, het badseizoen hebben ingewoond bij hun ouders- Verhuizen Tweemaal per jaar verhuizen is ge woon. Én dan wordt ook nogal eens van zomerhuisje verwisseld. Er zijn gezinnen, die in betrekkelijk korte tijd in zes verschillende hebben ge woond. Of men kan na de zomer niet in het vroegere huisje terug óf men ziet kans een beter te krijgen. Een enkele geluksvogel heeft er één waarin het hele jaar mag worden gewoond. Zo op het eerste gezicht lijkt het wel vriendelijk, dat eigenaars van merhuisjes die ter beschikking stel len van woningzoekenden, wanneer ze 's winters toch leeg staan. Maar deze vriendelijkheid heeft vaak nogal kostbare achtergrond. Schandalig 1/OORAL het protestants-christelijke raadslid C. Benschop heet meer malen in het openbaar gefulmineerd tegen de schandalig hoge huren die voor de zomerhuisjes worden vraagd. Vele Noordwijkers zout zodanig in de greep van het materia lisme zijn verstrikt, dat ze er geen been in zien misbruik te maken van de nood van anderen. Wetend dat de woningzoekenden mei de rug tegen de muur staan en toch wel jazeg gen. zouden zij er niet voor terug schrikken de dolste huurprijzen te bedingen. Men hoort dit vaak beweren in Noord- wijk. maar bewijzen zijn er meestal niet bij. Of er iets van waar is. kan men alleen controleren door op stap te gaan en hier en daar zomerhuis jesbewoners te vragen, wat hun be vindingen z\jn. Wij hebben dat ae- Schuur der doorspoeling, drijfnat. Huur f 30 per week inclusief de kosten van gas, water en licht. Bewoners een echtpaar met een kind van twee jaar dat s zomers bij ouders intrekt. -Of we de huurprijs niet hoog vinden? Ja. wat dacht u. maar daar durf je tegen de eigenaar toch niks van te zeggen. Je bent blij als je het krijgt. Er zijn liefhebbers genoeg. Daarom hebben we alstublief gespeeld, al stoken we ons hier een ongeluk en slaan onze kleren wit uit". kamertjes boven, waarvoor f 140 per maand wordt betaald. „We zitten hier vrij en droogheel wat beter dan in het huisje aan de L. Senfstraat waarin we eerst hebben gewoond. We betaalden toen f 100 per maand, maar dreven weg van het vocht". WC buiten A AN de Golfbaan staat een zomer- huisje met een kamer van 2.50 x 2.50 m. met een kamertje boven en een keuken. De wc. is buiten. Voor dit huisje moet f 30 per week wor den betaald, 's Zomers moet men er uit, want dan gaat de eigenaar, die nog drie andere huizen heeft er zelf in wonen wegens verhuur aan bad gasten. In een zomerhuisje wat verder op woont een echtpaar in een verbouw de garage, voorzien van douchecel twee slaapkamers en keuken voor f 20 per week. 's Zomers moet men er uit. maar de huidige situatie vin den ze nog altijd te prefereren bo ven de anderhalf jaar inwoning die men achter de rug heeft. Na die in woning hebben ze eerst in een zo merhuisje aan de Golfweg gezeten: ook f 20 per week. TfETREKKELIJK tevreden bewoners troffen we aan in een centraal verwarmd zomerhuisje, dat f 37.50 aan huur doet- De enige grief: 's zo mers moeten we er uit. Tevreden is ook het echtpaar dc een huisje achter de Queries van Uffordstraat woont: een behoorlijke kamer, een keuken, boven twee ka mertjes, een w.c„ een douche, ge meubileerd en wel voor f 25.- per week gas. water en licht inbegrepen. Maar ook weer alleen voor de winr termaanden. En dan zijn er ook geluksvogels. Achter de Quarles van Uffordstraat in een even aardig huisje mag een jong echtpaar het hele jaar door blijven wonen tegen een huurprijs van 1 5 per week. De enige tegenprestatie die verder nog moet worden gele verd is. dat de echtgenote de alleen staande bejaarde eigenares van het huisje één ochtend per week help met huishoudelijk werk. Leuk woonkamer, slaapkamer, keuken en wc.: f 32.50 per maand. Het hierin wonende echtpaar heeft aan de huis eigenares, die het geld ook niet voor het opscheppen heeft enkele malen aangeboden wat meer te betalen, maar dat is verontwaardigd van de hand gewezen. Men ziet, dat de prijzen uiteenlopen van zeer redelijk via vrij normaal tot schandalig hoog. Er zijn eige naars van zomerhuisjes die spreken over een kwestie van vraag en aan bodIs er weinig vraag dan gaan de huren omlaag, is er veel vraag dan stijgen ze. Rekening houden met de moeilijke omstandigheden waarin hun naaste verkeert, is er voor Hen niet bij. Zonder gewetensbezwaren maken zij misbruik van de woning Slachtoffers PR zijn er ook die zich verdedigen door aan te voeren, dat zij het geld zo hard nodig hebben, omdat zij zelf Vijf trouwd, heeft in zes jaar tijds in vijf zomerhuisjes gewoond, 's zomers steeds bij de schoonouders in met twee kinderen, één van vijf en één van twee jaar. Nu heeft dit gezin een huis in Noordwijk-Binnen toege wezen gekregen. De huurprijs in het laa-tstbewoonde huisje bedroeg f 25 per week. We gaan naar een toit geschilderd huisje aan de Albert Verweystraat. waarin een echtpaar met een baby u'oont. Het is dik te&reden met de woonkamer, keuken en twee slaap- Zomaar een willekeurige greep uit de honderden Noordwijkse zomerhuisjes, waarvan er vele ook 's winters worden verhuurd. Foto N. van der Horst slachtoffer van de woningnood zijn. Inderdaad hebben in Noordwijk tal van jongelui een huis gekócht, om dat zij anders nooit aan trouwen toe kwamen. De lasten van het eigen huis liggen eigenlijk boven hun draagkracht, maar door de zomer- verhuur en eventueel de winterver- huur van het zomerhuisje krijgen ze de zaak financieel rond. De kleine categorie die redelijke huur prijzen in rekening brengt, zegt dit heel normaal te vinden. Zij denkt er niet aan misbruik te maken van een noodsitiuttieen vindt de jacht naar steeds meer bezit een zielig be drijf. Als je daar alleen voor leeft, ben je arm". Machteloos IJfET gemeentebestuur staat machte loos. Het wonen in zomerhuisjes is een officieuze zaak. Er kan net zo veel of zo weinig huur voor worden gevraagd als de betrokkenen zelf willen. Bij de gemeente weet men ook niet eens precies hoeveel echt paren in zomerhuisjes wonen. Dat is een zaak waar het gemeentebestuur helemaal buiten staat. Ruw geschat noemt van van gemeentezijde een aantal van 150. J aarvergadering NCAB Rijnsburg RIJNSBURG In de Jeugdhaven werd gisteravond de Jaarvergadering gehouden van Nederlandse Christelij ke Agrarische Bedrijfsbond, afdeling Rijnsburg. Voorzitter H. J. Glasber gen heette in het bijzonder oud-be stuurslid W. Brouwer uit Oegstgeest welkom- De secretaris deelde mee dat de burgemeester, de wethouders en predikanten verhinderd waren. Het gezelschap „Excelsior" uit Sas- senheim luisterde de avond op met muziek en zang. Als pianist trad op de heer W. van Strie uit Leiden. De dirigent was de heer J. F. Krie uit Sassenheim. Hoofdbestuurder J. Ver maas sprak zijn verontrusting uit over het komende jaar in verband met de werkgelegenheid. Na hem spraken nog de afgevaar digde van de bestuursbond, B. Star, als afgevaardigde van het district bol lenstreek J. W. van de Wel. als af gevaardigde van het N.C.B.O. B. G. T. Kalshoven en als afgevaardigde van de afdeling Oegstgeest W. Brou wer. Als sluitstuk van de avond voerden leden van het gezelschap „Excelsior' onder regie van de heer P. Ouds hoorn het toneelstuk in twee bedrij ven „In de aap gelogeerd" op. ALPHEN Gistermiddag om streeks vier uur werd de brandweer gealarmeerd voor een bijzonder felle brand in een schaftlokaal, bergruim te van de Goudse aannemer C. J. de Jong. die met zijn personeel bezig is aan de uitbreiding met twee lokalen van de Christelijke Nijverheidsschool voor meisjes aan de Ambonstraat. Onder leiding van commandant A. Korver werd het hoog oplaaiende vuur met vier stralen uit de nevelspuit be streden. Toch kon niet worden voorko men, dat het gebouwtje geheel uit brandde; gelukkig wist men de school voor schade te bewaren. De totale schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt ruim f6500. De brand is ontstaan doordat een timmerman de lekke leiding van een der oliekachels wilde repareren, toen het vuur in de oliehaard nog niet he lemaal gedoofd was. Het gevolg was. dat de uit de leiding stromende olie vlam vatte. Christenvrouwen en seksualiteit ALPHEN De afdeling Noord van de Ohrisitenvrouwenbond vergadert maandagavond 16 januari om 8 uur in de Salvatorizaal. Dr. C. Blanken- stein, arts te s-'Gravenhag». komt spreken over: „De plaats van de sek sualiteit in de opvoeding." Na de bestuursverkiezing zijn de functies als volgt verdeeld: mej. J. C. de Vries, presidente; mevr. S. J. E- de Groot-van Polanen. secretaresse; mevr. G. Zoetemeijer-v.d. Burg 2de secretaresse; mevr. M. A. van Wallen- burg-Singer, penningmeesteresse; me- Advertentie) Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg ZONWERINGSBEDRIJF - DEKKLEDEN FABRIEK Oudshoorn-van Egmond RIJNSBUKG Van een onzer verslaggevers) ALPHEN - Iedereen heeft iveleens van een teach-in gehoord en sommige mensen sullen ook nog ivel een paint-in kunnen thuisbren gen, maar bij het ivoord heat-in sal men even verbaasd opkijken. Toch houdt het verband met de ttvee voorafgaande termen. Voor Ne derland is het echter een nieuw begrip. Aan jeugdsociëteit Club 66 valt de eer te beurt dit begrip te hebben uitgevonden. Club 66, die wat uitdagend als ondertitel the hippiest club in townheeft. Die toivn is dan Alphen aan den Rijn. vrouw S. Prins-Sumner, 2de penninj meesteriesse; mevr. J. Wijnbeek-Kral bendam, hoogdpropagandiste; mevi D. van Till-Zwaan; mevr. L. Verbies Koelewijn. In verband met het 40-jarig is een jubileumcommissie bestaand uit de dagelijkse besturen van bei afdelingen en de dames J. W. Kuipet Bakker, I. Brouwer-de Langen, J Baart-Fluiter en mej. B. Goudswaar Tweeling voelde niet meer voor knuffelen ALPHEN De driewekelijkse b jaardenmiddag in de Salvatoriam stond weer o.l.v. ds. H. J Schuring, maar een van de voot. naamste punten was geregeld buite zijn voorkennis. Zijn vrouw verschee op de „soos" met de jarige tweelinj Het was al eerder gebeurd namelij toen ze een jaar waren; ze werdj toen door tal van bejaarden „geknuj feld", maar nu ze vijf jaar geworda zijn, waren ze daar niet meer zo voa te vinden. De heer J. H. Verschuur bood tweeling elk een blokkendoos en wè snoep aan. Hun dank vertolkten a door een versje van de kleuterschol te zingen over Piet en Griet. Na dit geslaagde onderdeel ook een hoogtepunt de diaquiz, naai heel oude plekjes in ALphen, uit hei gemeentearchief opgediept door d< heer Hoogendijk. Na de tweede pauze vertelde d. heer Boef jr. over het ontwikkeling* werk dat hij, als landbouwdeskundi ge, in opdracht van de Zwitser* kerken verricht in Griekenland. Weer aanrijding op berucht kruispunt ALPHEN Dat het kruispunt W. dt Zwijgerlaan-Kennedylaan-Oranje Nas. sausingel steeds gevaarlijker wordt blijkt wel uit de min of meer ernstige ongelukken, die er zich met steedi korter wordende tussenpozen voor- Zo was het ook gisteravond weei goed raak. Omstreeks zeven uur wil de de bestuurder van een volkswa genbusje uit Haarlem de Oranje Nat sausingel oversteken. Hij verleend» daarbij geen voorrang aan een uit de richting Leimuiden komende perso nenauto, bestuurd door een inwoner van Bodegraven. Bij de botsing wer den beide auto's zwaar beschadigd De bestuurders liepen slechts enkele schrammen en builen op. Vorige week gaf het bestuur persconferentie om de plannen voor het nieuwe jaar bekend te maken, en misschien ook wel om een beetje het éénjarig bestaan te vieren. Henk Lan- gerak en Hein van Wersch voerden tij dens deze persconferentie in hotel Marks het woord, terwijl Hanna Dom burg voor hippe gastvrouw speelde. Henk Langerak gaf een overzicht van de aktiviteiten van het afgelopen jaar. Men begon na veel moeilijkhe den in het IJsakubgebouw bij de roton de, maar de trweede week was het al mis. Het begon te vriezen en Club 66 moest naar een andere ruimte uitzien- In samenwerking met het gemeentebe stuur en met medewerking van ande re instanties vond men een nieuwe ruimte, namelijk de St Joseph-zaal. Het bezwaar is echter, dat voor elke beat-avond de zaal opnieuw versierd moet worden met kleurige decors, vis netten en kaarsen, omdat de zaal doör de week voor andere doeleinden wordt gebruikt. Bovendien probeert men een eigen ruimte te krijgen, waar de ve~ siering gewoon kan blijven hangen. Het afgelopen jaar hebben de beat- avonden met succes gedraaid. Bekende en minder bekende bands kwamen op uitnodiging spelen, zoals the Outsiders, de Maskers, de Clungels en verder de R.J.L.'s, de Moonpiepers en de You know who-groep. Als attractie traden met de Outsiders op de Noordwijkse beatdansgroep „The Impulse". Groot tekort f \M de avonden echter ook op een iets hoger peil te brengen, bracht Club 66 een pure jazzavond met het trio Pim Jacobs en Rita Reys. Hoewel de jeugdsociëteit 300 leden telt, waren er slechts 115 mensen aanwezig. Deze avond, die het bestuur had gegeven om ook eens iets anders te doen dan beat, deed het bestuur de financiële das om. Na afloop zat men met een te kort van f 1000. Desondanks wil het bestuur op de ingeslagen weg voort gaan. Men heeft tot het gemeentebe stuur een verzoek gericht om subsidie. Daarnaast probeert men de vermake lijkheidsbelastingen omlaag te krijgen, zo niet af te schaffen (zoals in Haar lem). Het afgelopen jaar betaalde Club 66 meer dan f 4000 aan verma kelijkheidsbelasting en ongeveer f 6000 WIJ SPAREN ALLEMAAL BIJ DE Coöp. Raiffeisenbonk „RIJNSBURG" Rente naar spaarvorm aan loonbelasting. Dat is voor de ge meente een bron van inkomsten, die niet is te onderschatten- Een subsidie is zeker op z'n plaats, temeer omdat het gemeentebestuur Club*66 zelfvan culturele waarde acht voor Alphen. Niet alleen beat TVAAST deze subsidie-aanvrage heeft "L het bestuur een brief geschreven aan alle in Alphen en omgeving ge vestigde industrieën met het verzoek om een geldelijke bijdrage ter onder steuning van de pogingen van Clulb 66 om Alphen „leefbaarder" te maken- Hoewel het bestuur van de jeugdsocië teit het eerste jaar bijna alleen maar beat heeft gebracht en de belangstel ling per avond uiteenliep, is het be stuur vastbesloten het dit jaar anders te doen. Men heeft het idee van beat- ins geopperd en na veel overleg een voorlopig programma opgesteld. Het is namelijk gebleken, dat de tieners (gemiddelde leeftijd van 17 jr) zich niet amuseren met een hele avond dansen. Men wil ook wel eens wat praten over actuele onderwerpen, zoals over Vietnam, provo's en ban de bom- De vorm, die men voor zo'n avond heeft gevonden is dus de beat-in. Men zou het een teach-in met beat kunnen noemen. Voor zo'n avond, die eens in cte drie weken wordt gehouden, no digt men naast een beatband iemand uit, die een zekere bekendheid heeft of die op een bepaald ogenblik in het nieuws is. Deze spreekt dan in de pau zes van de band. waarna er een dis cussie mogelijk is. Veelbelovend bekend als de schrijver van het boekje „Ha. die P.v.d.A." samen met de plaat selijke groep Nonesuch. Verder heeft men voor februari uitgenodigd dr. L Meinsma, medewerker van het insti tuut Centrale Kankerbestrijding te Amsterdam, die zal spreken over „Roken en risico's". De beatgroep „Yak Yak" uit Oudewater zal voor de muzi kale omlijsting zorgen. Hoewel nog niet helemaal zeker, heeft het bestuur Club 66 ook hoofdredacteur en sar steller Willem de Ridder van Hitweek Buurt 1, maandag: Herensingel (van Medusastraat tot La ge Rijndijk), Hambroeklaan, Kooilaan geheel, Celebesstraat, Decimastraat, Sieboldstraat, Floresstraat, Bloemstraat, Formosastraat, Borneostraat, Drift straat, Lombokstraat, Javastraat, Medu sastraat, Parkstraat, Kooipark, Atjeh- straat (van Kooilaan tot Sumatrastraat), Ambonstraat, Madoerastraat. Buurt 2, dinsdag: Aaltje Noordewierlaan, Cornells Schuytlaan, Diepenbrocklaan, Joh. Ver- hulststraat, Rich. Holstraat, Obrecht- straat. Churchill-laan, Willem Pijper straat, Peter van Anrooystraat, Jh. Wa- genaarlaan, Valeriusstraat, v. Blanken burgstraat, Julius Röntgenstraat, Mo- aamtstraat, Bernard Zweersstr-aat Swee- lincklaan, Eduard van Beinumstraat, Brüoknersbnaia't, Debussysbraait, Riavel- straat. Chopinstraat, Moessorgskistraat, Cesar Fraai ok^tnaat, Vcrdóstiraat. Buurt 3, donderdag: Lage Rijndijk, Voorstraat, Sumatra straat, Atjehstraat (van Sumatrastraat tot Soembastraat), Soembastraat, Bali- straat," Timorstraat, Ringkade, Bonaire- straat, Arubastraat, Surinamestraat, An- tilUenstnsiat, Ouracaoatraait, Simt Ma-air- tenstmaait, Simt Euststiusstraat, Saba- straa. Baimkastarait, Biliitomstiraat, Kooi hof. Buurt 4, vrijdag: Haagweg (geheel), Rijndijk, Dijkhof- laan. Valkenburgseweg, Haagweg (tien huizen), Klikspaanweg, Da Costastraat, De Genestetstraat, Nicolaas Beetsstraat, Potgieterlaan, Tollensstraat, Schimmel- stnaat. Oltmansstnaot, Hasebroek- straat. Borgerstraat, Van Lennepstraat, Ten Katestraait, Toussaintkade, Staring- Krampachtig, vriendelijk lachend en luidroepend. Hein van Wersch, Hanneke Domburg en Henk Lan gerak. Drie bestuursleden Club 66. Met wekker, woorden boek en roos onder de schemer lamp. Ja, gezellig. uitgenodigd. De verwachtingen va bestuur zijn in ieder geval hoogge-' spannen wat deze beat-ins betreft. Naast deze avonden bestaan ook plannen om cabaretiers en cabaret groepen naar Alphen te halen, eerste het „Lurelei"-cabaret met Jas- perina de Jong en Eric Herfst- G'LUB 66 geeft ook een cluborgaan uit onder de wat raadselachtige ii BIK CIE. Het is. zoals de voor pagina vermeldt, een mengeling van beat, pop-art, mode, muziek, nieuws, gedichten en foto's- Tot nu toe was het een plaatselijk blaadje, maar het be stuur wil er een twienerblad van ma ken voor geheel Zuid-Holland. Zo- iets als in de trant van het blad Kink. t een enquête, die Club 66 aan het eind van het afgelopen jaar hield, kwamen heel wat positieve reacties binnen. Reden voor het bestuur om zeker door te gaan. Club 66 doet in ieder geval haar best. Raadwagenda W'brugge WOUBRUGGE Op woensdag 18 januari komt de raad om half acht bijeen. De agenda vermeldt: Hindier- wetsprocedure N.V. Verenigde Graan handel; voorlopige vaststelling van de gemeenterekening dienst 1964 van de bedrijfsrekeningen over 1964 en 1965; wijziging van de begrotingen, dienst 1966 en 1967; onderwijsaangelegenhe- den; vaststelling van een doorstro mingsverordening; wijziging van de verordening op de heffing van honden- belasting; aanleg rioolwaterzuive ringsinstallatie; aankoop van zes wo ningen in de Kerkstraat te Hoogma- de; verkoop van een perceel grond aan de N.V. Delf- en Scheland; ver- lening van optie op gronden aan de N.V. Nyhan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4