Leidse studenten «p 8 millimeter nieuwe bontsoorten van EGMOND eekagenda Melk loze Machdag bijdrage aan twee filmfestivals 24 uurs autohulpdienst Eerste paal voor 552 woningen in Lisse BREESTRAAT 173 LEÏDSE COURANT ZATERDAG 14 JANUARI 1967 Zaterdag (14 jan.) LJI.J.-gebouw In den Moriaan. Leven- el 101, 8 uur: herv. jongerensociëteit, film. Breestraat 19: jongerensoc. Boemerang, ballet Den Brcht, 8 uur: feestavond Smit Snigen Ontspanning. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- nm Rehoboth, open huis voor iedereen. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur aagsche Comedie met „Lied m de sche ering" DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur licia de Lancha, piano. DEN HAAG Circus-theater, 3.30 u tm.: Ned. Danstheater, met Ned. Bai- gCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 u bncertgebouworkesL Zondag (15 jan.) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- um Rehoboth, jongerensoc. 't Roefje, lm „Whisky Galore" Maandag (16 janj Schouwburg. 8 uur: abonnementsvoor- slling, Studio met .Tango". K. en O.: cursus beeldende express ia in andlappen. Stadhuis. 2 uur: gemeenteraadsveraade- DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: ieuwe Rott. Toneel met „Wie kan er ree heren dienen?" DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: baret Fons Jansen, „Hoe meer zielen". Dinsdag (17 jan.) Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor- ellmg, Studio met Tango". cursus spreken in het open- Breestraat 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. nigra tiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 u.: zitting Bouwfonds led.' Gemeenten. Schelpenkade 6, 8 uur: afd. Leiden Kbn. ed. Nabuurhist. Ver., jaarvergadering. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: ei Comedie met „Wie is bang voor Vir- Woolf?" DEN HAAG Düigentia, 8.15 uur: abaret Fons Jansen, „Hoe meer zielen" Woensdag (18 jan.) Breestraat 19, 8 u.: ledenverg. Tuin- n Plantkunde. O.: cursussen „maak zelf cadeau- i „Is de voorlichting door de pers 'tijd juist?" Gymlokaal schooi Lusthoflaan, 8 uur: [scheid van B. Eykhout en installatie H Warnar. Stadhuis, 4 tot 6 uur: zitting sociale éadsvrouw. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: «ed. Danstheater en Ned. Balletorkest. DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: Bbaret Fons Jansen, „Hoe meer zielen" SCHEVEN IN GEN Kurzaal, 8.15 uur: lesidentie-Orkest met Annerose Schmidt. Donderdag (19 jan.) Schouwburg 8 uur: K. en O.-toneel. Theater met fbsens „Spoken". Zaal Maranathakerk L. Morsweg, 8 u.: fouwenadviescommissie voor woning- r Leiden, voorlichtingsbijeenkomst goed wonen. DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur cabaret Fons Jansen, „Hoe meer zielen" SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 uur Haags Toonkunstkoor, met Residentie- Orkest. Annette de la Bije sopraan, Ria ollen'alt, Arjan Blanken tenor, Herman Schey bas en Hans Schouwman, klave. cimbel. Vrijdag (20 jan.) Rapenburg 10: jeugd-ontmoeting, een- rum Rehoboth, tienersoc. 't Venster, het geheim van f 265,30. H.B.S. Kagersiraat 7, 2 uur: beroepen- voorlichting voor de vrouwelijke eind examenkandidaten scholen v.h.m.o. Lei «eest. Woerden. Alphen er Gouda, De Ruif, Janvossensteeg 59. 9 uur: café. chantant. Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Foyers Gehoorzaal, 8 u.: afd. Leiden ^'ed. Chr. Reisvereniging. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „School vrouwen". DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „Mama. kijk, zonder handen". SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: Haags Toonkunstkoor, met Residentie- Orkest, Annette de la Bije sopraan, Ria Bollen'alt, Arjan Blanken tenor, Herman Schey bas en Hans Schouwman, klave cimbel. Zaterdag (21 jan.) Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen trum Rehoboth, soc. 't Roefje, fête des clochards du Rapenbourg. K. en O.: cursus schilderen-witten. Breestraat 19: Boemerang-boerenavond met boerenkapel De Dorsvlegels uit Dwingelo. L.H.J.-gebouw. Levendaal 101: herv. jongerensoc., Schotse avond. Gehoorzaal, 8 uur: Ramses en Liesbeth, tour de chant. WASSENAAR Kievietkerk, 8.15 u.: concert Gerard Akkerhuis orgel en Frans Briiggen blokfluit. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tussen paard en stier", DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met ,,Mama, kijk, zonder handen". SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Wanneer van 26 januari tot en met 3 februari in Amsterdam het internationaal studentenfilmfesti val Cinestud wordt gehouden, zal voor het eerst ook een Leidse inzen ding een gooi doen naar een bekro ning. Het is niet waarschijnlijk dat J-mm-film Machdag (speeltijd acht minuten) als de beste zal wor den gekwalificeerd, maar daarom is het de makers ook niet in de eerste plaats te doen. Ais leden van Camera Catena, de foto- en filmclub van de studentenvereniging Catena, vinden ze het terecht al leuk dat er onder de meer dan 100 films uit 25 lan den tenminste ook een Leidse zal zijn. Meer succes verwachten ze op het Nederlands studentenfilmfestival, dat op 2 februari in Delft wordt gehou den. Vorig jaar, toen het festival voor de eerste maal was georganiseerd, sleepte Catena met de ongeveer drie jaar eerder gemaakte film een geheel nieuwe en zeer eigenaardige wijze het ontwikkelen en vergroten van fotografische afbeeldingen de tweede prijs in de wacht. Rekening houdend met het mate riaal waarmee ze moesten werken en de onmogelijk korte tijd waarin Mach dag in elkaar is gezet, zijn de makers niet ontevreden over het resultaat, dat ze op het nationale festival dan ook een goede kans geven. De leden van Catena, voor wie het filmpje vorige week maandag in première ging, wa ren er in elk geval enthousiast over. No milk today Machdag, waarvoor op 10 novem ber de eerste opnamen werden ge maakt en waaraan begin deze maand de laatste hand werd gelegd, is het werk van vijf amateurs, van wie er vier in Leiden studeren. Regisseur was psychojogie-student Kees Roggeveen (23), cameraregisseur Steven Rob, zesdejaars notariaat, ca iman Hans Jasperse, vijfdejaars farmacie,-en producer de 20-jarige me dische student Karei de Neef. De eerste moeilijkheid waarmee ze te maken kregen was het scenario. Hoewel er voor Catena-leden een fles sherry mee viel te verdienen, kwam niets op tafel waarmee te werken s. Ten slotte werd toen maar een draaiboek van o.aKarei de Neef, dat aanvankelijk was verworpen omdat het veel te hoge eisen stelde, omgewerkt. Wat een Machdag is, blijft ook na het zien van de film een raadsel: het is namelijk een volkomen willekeurige naam, alleen gekozen omdat hij wel goed in het gehoor ligt. De muziek, Concertgebouworkest met Arthur Gru- miaux viool, Zondag- (22 jan.) Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth, open huis voor iedereen. LEIDSE AUTOREPARATIE DIENST TEL. 21496 b.g.g. 20693 Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9. tele foon 24807. Op zaterdag 14 januari is in Leiden voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur, bovendien geop apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooi. gracht 48, tel. 21060. Apotheek R. van .Breest Smallenburg te Leiderdorp en apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek is op zondag 15 januari gesloten van 8 tot 24 uur. Films Camera (1, 2, 3 en 4 uur): Huwelijk Drmses Margriet (alle leeftijden); (7 en 9.15 uur): Een getrouwde vrouw (18 jaar) Lido (2.30. 7 en 9.15): Operatie Opium (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De stem van bet water (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De onover winnelijke gebroeders Maciste (14 jaar) Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): The sand- piper (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Het seks- monopolie (18 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw: scbiiaeruen van Kees Vollemans (tot 18 januari). De Lakenhal: tekeningen uit het Pren tenkabinet te Leiden van het vroege landschap, van 18 dec. tot 16 jan., dag van 10 tot 4 u zondags van 1 tol 4 uur WASSENAAR: Kunstzaal Heuff, Hof- laan 7, tentoonstelling schilderijen Nancy van Overveldt en keramiek van Gijb Zaalberg (van 16 jan. t.m. 2 febr., dag. 10 tot 5 u., ook op dinsdagavond van 8 tot 10 u., zondags gesloten). „Een soort meisjesvanger- van-Leiden- idee voortreffelijk gespeeld door fluitist René Schuurmans, is de melodie van de topsong No mil today, my love has gone away. Dat „geen melk vandaag" ook het thema van de film, een ove rigens volkomen pretentieloos werk stuk, zonder „boodschap" dus of an dere moeilijke zaken. „Je zou het een soort meisjesvanger- van-Leiden-idee kunnen noemen'' het enige wat Jasperse erover kan zeg gen. Medewerking De film is, op een paar scènes Warmond na, geheel in Leiden opge nomen. De rollen, waarin overigens geen woord wordt gesproken, worden gespeeld door Catenastudenten, voor het merendeel meisjes. Honoraria hoefden er dus niet te worden betaald, waardoor de kosten laag mogelijk konden worden ge houden. In totaal heeft de film niet r dan 200 a 300 gulden gekost. Dat bedrag bestaat dan nog voor het groot ste deel uit bijkomende kosten: een ge sneuvelde ruit aan het Rapenburg, eer omgevallen melkkrat en meer var zulke grappen. Over de medewerking die zij kregen hebben de filmers niets dan lof: een Leidse melkhandelaar stelde gratis zijn kar beschikbaar, een melkfabrikant was bereid zonder vergoeding zijn vul- machine ten behoeve van de opnameni leeg te laten draaien en een veehouder Warmond stuurde zijn koeien in de winter de wei in. Als dat allemaal niet gekund had, as de kas waarschijnlijk te klein ge weest om deze Leidse film te bekos tigen. Interessant is dat het filmpje na de festivals misschien ook voor een groter Een opname van een opname voor Machdag op het Rapen burg. In het midden (met ijs muts) cameraman Hans Jasper se; links (met pijp) cameraregis seur Steven Rob; rechts in regiehouding) regisseur Kees Roggeveen. publiek zal worden gedraaid. Als het mogelijk blijkt (en het geld ervoor is) Machdag tot een 16-mm-film op te blazen, zou hij als voorfilmpje in eer Leidse bioscoop vertoond kunnen wor den. Theaters als Camera of Studio zouden er misschien wel belangstel ling voor hebben. Een en ander zal ook afhangen van de beoordeling die de film krijgt. Het is niet uitgesloten dat een paar Neder landse cineasten de festivals zullen bijwonen en hun oordeel is natuur lijk erg belangrijk. De Catena-filmers hebben voorlopig nog geen plannen de studie eraan te geven en voortaan alleen maar films te gaan maken. Dat ir zelfs niet over denken, is ook weer niet waar: „Als we zouden weten dat je als filmer in Nederland een re delijk bestaan kunt hebben, zouden we het wel doen". De melkloze film Machdag zou dus wel eens de vingeroefening kunnen worden van een nieuwe cineast. Genetische blokkade LEIDEN Gistermiddag heeft prof. dr. ir. Rörsch in het groot audito rium zijn ambt als buitengewoon hoog leraar in de moleculaire genetica offi cieel aanvaard met het uitspreken van een oratie over de praktische toepas sing van de genetische blokkade bij het onderzoek van de cel-stofwisseling. Aan alle levensverrichtingen var levende cellen liggen chemische reac ties ten grondslag. Door de bij expe rimenteel ingevoerde mutaties in bac teriën optredende verstoringen te be studeren is de kennis van de fysiolo gie van de levende cel belangrijk ver groot. Prof. Rörsch illustreerde dit aan de hand van een aantal voorbeelden, waarbij hij vooral aandacht besteedde aan onderzoekingen betreffende het herstel van stralingsschade. Voorts noemde hij enige analoge situaties, waarbij men door verstoring van een zeker proces inlichtingen tracht te verzamelen over het natuur lijke verloop van dat proces, zoals bij voorbeeld het geval kan zijn bij de remming van de celstofwisseling door antibiotica en chemotherapeutica. Jubilarissen bij het Stedelijk Gymnasium LEIDENDr. J Cohen en ir. G. A. Oosterholt, beiden' als leraar verbon den aan het Stedelijk Gymnasium, zijn respectievelijk op 18 januari en 9 februari 25 jaar werkzaam bij het onderwijs. Op 26 januari 's middags om 12 uur, heeft in het schoolgebouw aan de Fruinlaan een huldiging plaats. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Rudolf, zn v B Mulder en A T Goddijn; Esther M A J E, dr v H J de Vries en P H C M Zandbergen; Annetta Chr, dr v C Oskam en A Voets; Bernard E, zn v B Westerhoud en C C van Capel; Maria H. dr P de Groot en M Groe nenboom; Astrid B Tt. dr v J P M van Leeuwen en H B T Bar ten. Gehuwd: J Onderwater en J J Laterveer. Ondertrouwd: H M Gravemaker en A Hoorn. Overleden: W Goedwald, 72 j, man; C Feijt, 46 j, echtgenote van W. Voor zaat Zetel V.V.D. in raad Oegstgeest OEGSTGEEST De heer J. A. Bouland heeft zijn benoeming tot raadslid voor de WD niet aanvaard. Ook mevrouw J. E. Glastra van Loon- Boon en de heer J. C. J. Stal bedank ten. De vacature van de heer M. J. van Emde Boas zal nu worden ver vuld door de heer J. E. Temmink. OEGSTGEEST Ds. G. van der Veere van Hardegarijp (Fr.) heeft bedankt voor het beroep van de Gere formeerde Kerk van Oegstgeest. Voornamelijk voor Leidenaars Speeltuininventaris aangeboden LISSE De heer D. van der Kwaak, lid van G.S., sloeg gistermiddag in de nieuwe woonwijk van de Poelpolder, Geveilde percelen LEIDEN In het Venduhuis der No tarissen werden de volgende percelen geveild t.o.v. mr. J. A. Post, notaris te eiden: Medusastraat 16/16a voor 6500, door L. Zitman q.q.; Prinsenstraat 64 voor ƒ3150,— door L. Zitman q.q.; Prinsenstraat 39/39a voor 19.650 door L. Zitman q.q.; Prinsenstraat 41/41a voor 19.650.door L. Zitman q.q.; Prinsen straat 43/43a voor 19.650.door L. Zit man q.q.: Lammenschansweg 38 voor ƒ24.000,— door dhr Key q.q.: Bakhuis Rozeboomstr. 5 voor ƒ13.000.— door dhr Proper q.q.; Lange Mare 56 voor 10.200, door v. d. Drift q.q.: Kolfmakerssteeg 20/20a voor 12.000,— door drh Gijsel. Geen melk vandaag wel meisjes. Alleen op Machdag. Wij exposeren enige voor Nederland volkomen o.a. uitgevoerd in mantels met „Irene Cap" Wandelt U eens langs de Breestraat U mag dit echt niet missen CREATIVITEIT IN BONTCOUTURE de eerste paal voor 552 lioogbouw- woningen. Van de 220 eengezinshuizen in deze wijk is al een groot gedeelte gereed. Na het slaan van de paal was er een bijeenkomst in de raadzaal. Bur gemeester De Graaf richtte zich hier tot de voorzitter van de woningbouw vereniging Volksbelang, die de wonin gen in exploitatie krijgt. Tot de heer Van der Kwaak zei de burgemeester, dat een groot deel van de woningen zullen worden betrokken door Leidse gezinnen. Namens Eurobouw en het uitvoeren de bouwbedrijf NV Bouwmaatschappij Seriebouw bood drs. Poot voor de Poelpolderbewoners een speeltuin inventaris aan. Geanimeerd feest van speeltuinbond LEIDEN De grote zaal van het St.-Antoniusclubhuis was gisteravond het trefpunt van een groot aantal speeltuinwerkers en -werksters die een feestelijk getinte Nieuwjaarsbij eenkomst bijwoonden, aangeboden door het bestuur van de Bond van speeltuinverenigingen voor Leiden. Bondsvoorzitter J. J. van der Hui zen sprak er in zijn welkomswoord zijii voldoening over uit, dat zowel zo'n groot aantal werkers en werk sters in speeltuinverband als de af gevaardigden van de Sport- en Jeugd zaken, de Recreatieraad, de Leidse Jeugdactie, het gemeentebestuur en de vice-voorzit ter van de NUSCO, de heer H. de Ruiter, van hun belang stelling voor deze eerste Nieuwjaars bijeenkomst in de geschiedenis va; bond blijk gaven. Het deed hem genoegen dat de speeltuinverenigingen weer op een zeer actief jaar kunnen terugzien, mede dank zij de nodige steun van het gemeentebestuur, dat weer heeft getoond zeer veel voor de jeugd over te hebben. Dank zij de subsidierege ling kon dit jaar in Leiden worden gestart met een kaderopleiding. Het feestprogramma omvatte non-stop variété-show, waaraan ook enkele Leidse klein-kunst-artiesten meewerkten. Voor het voetlicht traden namelijk Geraldini met zijn goochel- en pick- pocketshow, de accordeonist Henny Langeveld, het duo Hans en Wilbert, twee jeugdige Leidse komische ac teurs met twee geestige sketchjes en Wim Devilé met een wonderbaarlijke „memo-show" en conférences. Het geheel werd besloten met een gezellig samenzijn, waarbij Wim Cra- ma en zijn kwartet de danslustigen volop aan hun trekken lieten komen. Boeiende Olivia bij Ant phis LEIDEN Vrijdag de dertiende betekende voor de christelijke toneel groep Amphisbeslist geen drama. Met enthousiasme werd het blijspel. „Olivia" in drie bedrijven van Jan van Ees gespeeld. Na de eerste zenu wen overwonnen te hebben, brachten de spelers in het tweede bedrijf de nodige vaart in het stuk, wat vooral toegeschreven moet worden aan Joop Stafleu, die tevens de re- e in handen had. Olivia (Annet van Altena-v. d. Krie- is huishoudster bij twee studen ten, totdat „gravin" Trix de gemoe deren bij de heren in beroering komt brengen. Olivia verlaat vol verdriet de huishouding, waardoor Warwick (Joop Stafleu) en Terence (Gerard Timmers) voor de nodige problemen geplaatst worden. Jammer genoeg was de tegenstel ling in Olivia van bruisend en roman tisch veel te zwak, zodat dit toch wel boeiende meisje niet uit de verf kwam. Voor de rest genoot het publiek van de lachwekkende situaties, waarin beide studenten herhaaldelijk terecht kwamen, zodat niemand met een vrij- dag-de-dertiende-gevoel naar huis ging. Beloning Gelezen in „Hervormd Neder land" (editie Leiden): ,.Jcmgeman zoekt functie als kos ter of concierge. Hoge beloning on belangrijk, een goede sfeer wél". Beste jongeman, over het eerste hoef je niet in de war te zitten. Er zijn er onder deze kerkelijke me dewerkers nog altijd die vechten voor een redelijke beloning. En wat de goede sfeer betreft, die lijkt ons zonder een nette be loning onmogelijk. Trouwen De directie van Camera heeft oog voor goede combinaties. Des middags draait zij op breed doek en in schitterende kleuren een re portage van het huwelijk van prin ses Margriet en 's avonds staat Een getrouwde vrouw" op het programma, een film van Jean- Luc Godard. Die van 's middags is alle leef tijden, maar 's avonds is het al zo ver. dat alleen belangstellenden van boven de achttien mogen toe- Spelletje In een der Leidse bladen maak te een zetter van de filmtitel Une femme marieé„Une femme ma- riee" en als vertaling volgde in- plaats van een getrouwde, een ge rouwde vrouw. Leuk spelletje van het onder bewuste, ivaarbij de klanken van de doodsklok met gemak van de ene taal in de andere overvloeien. Of zou een andere frustratie de zetter hebben dwars gezeten. Trou wen is rouwen, bijvoorbeeld1 Prikkelend Cursiefjesschrijfster Anne heeft het in De Leidse Post van deze week over prikkelsitruhkjeswaar voor de plantsoenendienst gepor teerd blijft. Lof voor de plantsoenendienst: in Leiden ten minste geen tietsj-in over de vraag of er nog ruimte is om te vrijen. Schriftelijk Gelezen in een advertentie: „Bij mijn afscheid 'als hoofd der schriftelijke opleidingsschool te Katwijk Ach. zetter, schriftelijk of chris telijk, wat maakt het uit. Schrift geleerden hadden er in elk geval iefs mee te maken. En .Studeer schriftelijk uit Katwijk" is weer eens ivat anders. Centen In een van de kerkbladen die op vrijdagmorgen altijd op ons bu reau neerdwarrelen, wijst een do minee er zijn Gemeente op dat de opbrengst van de collecten op 8 januari f 105 beneden het nood zakelijke niveau was gebleven- Er werden dan ook tweehonderd cen ten in de zakken aangetroffen. Hoe is dat nu mogelijk'!, vraagt de pre dikant vertwijfeld. Ons antwoord: omdat de Kerk de laatste instantie is waar het fooienstelsel zal worden afgeschaft. En dat kan nog heel lang duren. Extra In zijn nieuwjaarsrede wenste burgemeester Van der Willigen speciaal de krotbewoners extra ge luk. Het Vrije Volk wist daarop in een commentaar te melden dat de ze mensen helemaal geen extra geluk verwachten. Zij verwachten alleen een woning. Het is te hopen dat de socialisti sche wethouder van openbare wer ken er dit jaar veel toe kan bijdra gen hun dit extra geluk in deze vorm te geven. Buskruit ..Op zaterdag 4 februari zal de P.vd.A -karavaan, bestaande uit een autobus, een serie kleine bus jes, een aantal geluidswagens met loopmicrofoons en enige volgauto's Leiden stormenderhand nemen." Zo meldt het socialistische dag blad onheilspellend. „Een stroom van voormannen zal de stad worden binnengedragen." Uyl-en nam Athene. „Ieder die nog aarzelt zal worden duidelijk gemaakt hoe zijn stem straks moet worden uitgebracht." Over de ie gebruiken middelen laat de aankondiging de lezers in het onzekere. Er komt. naar zij reeds onthult, wel b u s-kruit aan te pas. De P.vd.A, heeft dat welis waar niet uitgevonden, maar schijnt toch wel over dat spul te beschikken. De bestorming wordt pas in de middaguren verwacht, 's Morgens kunt u dus nog, zonder te worden vertreden, uw weekend-inkopen doen En verder: vooral in huis blij-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3