Om tienduizenden loodse landgenoten ONDAGS BLAD Link van Bruggen ZATERDAG J4 JANUARI 1967 MAANDAG 23 JANUARI herleeft voor de rechtbank in München de tragedie van de massale deportaties der Nederlandse Joden. Er zijn drie verdachten, tegen wie bijna 22 jaar na de oorlog eindelijk een vervolging kon worden ingesteld. Aan Duitse zijde hebben vooral de officier van justitie in het district München II, dr. B. A. Huber, en de hoofdinspecteur van politie Ludwig Rager zich voor het aanspannen van deze zaak ingezet. Zoepf en Slottke WILHELM HARSTER rpERECHT zullen staan de drie volgende, in het bijzonder in Den Haag berucht geweest zijnde figuren: De 62-jarige dr. Wilhelm Harster, in zijn gloriedagen luitenant-generaal der SS en hoofd van de veiligheids dienst en de veiligheidspolitie in bezet Nederland. Van 1940 tot en met 1943 was hij de rechterhand van de na de oorlog gefusilleerde generaal Rautcr. De 58-jarige jurist Wilhelm Zoepf, van. 1942 tot en met 1944 in de rang van majoor der SS hoofd van het zoge naamde Judenreferat, dat later in de door Adolf Eich- mann geleide „vermorzelmachine" IV B 4 is overgegaan. De 64-jarige Gertrud Slottke, ook wel „de heks van Wcsterbork" genoemd, die als secretaresse van Zoepf uitgebreide bevoegdheden bezat terzake van de „Ab- transportierung" van Joodse groepen of individuen. bank ook een verzoek ingediend namens Otto Frank te mogen op treden. Deze thans in Zwitser land wonende vader van Anne Frank wier dagboek in bijna alle landen van de wereld ingang vond, wenst op deze wijze de for mele verzoening te bewerkstelli gen voor de dood van zijn be roemd geworden dochtertje, dat in een concentratiekamp op onbe kende wijze ten onder ging. Hoe lang het proces Harster c.s. zal duren, is nog niet bekend. Voorlopig zijn er vier weken voor uitgetrokken. Sommigen me nen dat het al na tien dagen afge lopen zal zijn; anderen daarente gen beweren dat het wel eens drie maanden in beslag zal kun nen nemen. het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie in Amsterdam aan gedragen. De eerste medewerker van dr. Lou de Jong, de heer B. A. Sijes, die tijdens de berech ting in Wenen van de in Den Haag geopereerd hebbende Jo denvervolger dr. Raja op voor treffelijke wijze zijn mannetje stond, kan hiervoor veel lof wor den toegezwaaid. De 'heer Sijes: „Ze konden niet, anders .dan bekennen. Er is hun zoveel belastend materiaal voorgelegd dat ze er niet meer onderuit konden. Trouwens: in juni 1941 wisten de Amster damse Joden reeds dut hun man nen en zonen, die tijdens de fe bruaristaking naar Mauthausen waren gedeporteerd het ging allen waren om 400 mensen omgekomen." Dat niet het district München I, maar het district München II de zaak Harster c.s. in behande ling genomen heeft, wordt in Ne derland als een gunstige bij komstigheid gezien. Het Hof van Gezworenen in München I in Duitsland vormen juristen en le ken samen de rechtbank, waar door ttiet van- een 'o.a. in Oosten rijk geldende juryrechtspraak kan worden gesproken toonde zich twee jaar geleden niet bijster onder de indruk 'van de onmenselijkheden, die Gesta- po-chef Erich Deppner in bezet Nederland had begaan. De man werd tenminste vrijgesproken... Ook in de figuur van de nog jonge dr. Huber mogen de Neder landers een strenge vervolger zien van nazi's, die misdaden te gen de mensheid hebben begaan. Hij is de man, die de zaak tegen de adjudant van Himmler, Karl Wolf, rond kreeg. Tegen de laatste werd een gevangenisstraf van 15 jaar geëist, die hem ook werd opgelegd. Dr. Wilhelm Harster is al sinds 1963 bij het vooronderzoek be trokken. Het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam veroor deelde hem in 1949 tot een gevan genisstraf van 14 jaar, waarvan hij 8 jaar uitzat. Hij kreeg straf- aftrek op grond van goed gedrag. Harster kwam in het nieuws, toen hij het in de deelstaat Beie ren tot „Oberregierungsrat" (re ferendaris) had gebracht. Hij zou aan deze niet onbelangrijke post zijn gekomen door overlegging van een nogal in opspraak ge komen aanbevelingsbrief van een vroegere adjudant van prins Bernhard. Pensioen Als oorlogsmisdadiger, die een veroordeling achter de rug had, werd Harster onmiddellijk met vervroegd pensioen gestuurd. Tot zijn arrestatie een jaar geleden leefde hij in grote onzekerheid over de heropening van zijn pro- Toen Harster in Nederland ver oordeeld was, heeft de heer Sijes in de gevangenis met hem gespro ken. Hij heeft de laatste toen Ver teld dat hij „wel gek moest zijn," als hij in cassatie zou gaan. Het risico van een eventuele zwaarde re straf wilde hij kennelijk niet In dit opzicht was Harster heel wat slimmer dan de oor logsmisdadiger Aus der Fünten, die thans nog in Breda verblijft. Deze kreeg in eerste instantie le venslang, doch in hoger beroep werd de doodstraf tegen hem uit gesproken. Als Aus der Fünten, die tenslotte gegratieerd werd, ge noegen genomen had met de ge vangenisstraf, die hem was opge legd, als hij ook niet zo'n arro gante houding aangenomen had het was een van de overwegin gen, welke tot het zwaarste von nis leidden zou hij de gebrui kelijke strafaftrek hebben gekre gen en reeds jaren vrij man zijn geweest. Mild vonnis De vraag kan gesteld worden waarom Harster indertijd zo mild door het Bijzonder Ge rechtshof beoordeeld werd. Waar om kreeg hij niet de doodstraf of levenslang, terwijl hij toch de grote medeplichtige was terzake van de moord op bijna 83.000 Joodse landgenoten? Het antwoord is tweeledig. In -het Nederland van vlak na de oorlog had men geen goed in zicht in'dë opzet en de werkwij ze van de duivelse organisaties, die hij in zijn functie van bevel hebber van de SD leidde, terwijl ook de omvang van zijn misda den werd onderschat. Voorts ont braken de nodige documenten om een waterdichte bewijsvoe ring tegen de in Italië gevangen Deze drie „schrijftafelmoorde naars," die willige werktuigen en slaafse volgelingen waren van de in Berlijn zetelende Jodenvernie- tigers Himmler, Heydrich en Kal- tenbrunner, is „moord in vereni ging" op tienduizenden Joodse landgenoten ten laste gelegd. Van de 140.000 Nederlandse Jo den, zo luidt de aanklacht, wer den in 86 transporten 94.398 man nen, vrouwen en kinderen naar vernietigingskampen als Ausch witz, Sobibor en Mauthausen weggevoerd. Slechts 1.070 perso nen overleefden de hel, waarin hun barbaarse vervolgers hen hadden gestort. Nevenaanklager Volgens dc tenlastelegging heeft Harster de dood van 82.656 Joden mede op zijn geweten. Voor Zoepf en Slottke zouden de ze cijfers respectievelijk 55.382 en 54.982 zijn. In de procesvoering is een eigen aardige constructie ingelast. Als nevenaanklager zal optreden de Amerikaanse jurist Robert M. W. Kempner, die tijdens de proces sen van Neurenberg een van de officiële aanklagers van de Vere nigde Staten was. Kempner is hiervoor in eerste instantie aangezocht door de na bestaanden van de filosofe dr. Edith Stein en door drie van de zes broers en zusters Löb. Allen waren nonnen en paters, die in een vernietigingskamp van het Derde Rijk de dood vonden. DOOR Volgens de Amerikaanse jurist vielen de nazi's in Nederland de kloosters binnen om de religieu zen, die van Joodse afkomst wa ren, te kunnen liquideren. Dit geschiedde na een officieel pro test van de rooms-katholieke kerk hier te lande, een protest, waarin stelling genomen werd te gen de deportatie van Neder landse Joden. Kempner heeft bij de recht- Sprookje Veel zal afhangen van de hou ding, welke Gertrud Slottke in neemt. Zij is de enige van de drie, die nog altijd ontkent gewe ten te hebben wat er met de weg gevoerde Nederlandse Joden in Duitsland gebeurde. De op borg tocht vrijgelaten vrouw houdt vol in het sprookje te hebben ge loofd dat de mannen, de vrou wen en de kinderen, die zij op transport liet stellen, in Duitsland voor de „Ar- beitseinsatz" werden gebruikt. Haar hele dossier zal moeten worden doorgenomen, als deze feeks zich niet alsnog bezint. Ook zullen er dan getuigen moeten worden gehoord, die voorname lijk uit Nederland zullen komen. Het merkwaardige feit doet zich voor dat de sinds januari van het vorige jaar gevangen ge houden Harster en Zoepf hebben toegegeven op de hoogte te zijn geweest met de ware inhoud van de bijna vredelievende term ..Endlösung der Judenfrage." Te genover de rechter-commissaris hebben zij verklaard geweten te hebben dat het om de vernieti ging van de door hen gedepor teerde Nederlandse Joden ging. Door de documenten, welke hun konden worden voorgelegd, moesten ze wel door de mand val- Tijdens de tot nu toe gevoerde processen tegen Jodenvervolgers in Duitsland hebben de onmense lijke handlangers van de in Israël ter dood gebrachte mas sa-moordenaar Adolf Eichmann steeds stijf en strak volgehouden nooit de ware bedoelingen van de nazi's te hebben begrepen. Al len waren slechts bijfiguren ge weest, die bevelen zouden heb ben opgevolgd zonder zich de consequenties te bekommeren. Enige uitweg De indrukwekkende stapels be wijsmateriaal, die tijdens het proces zullen worden gebruikt, zijn in de loop der jaren door Onmenselijk is de jacht op de Jodendie bij duizenden worden gegrepen en naar Duitse concentratiekampen overgebracht. genomen SS-generaal op te bou- Toen men later wel inzicht kreeg, toen de voor hem be lastende stukken langzaam maar zeker boven water kwamen, was het te laat. Zijn zaak was al voor geweest. Bovendien zou het in het begin van de jaren vijftig in psychologische zin onmogelijk zijn geweest alsnog tegen een Duitse oorlogsmisdadiger de doodstraf uit te spreken. De feitelijke rol van Zoepf is ook pas jaren na de oorlog uit de doeken gekomen. De leider van de afdeling IV B 4 in bezet Ne derland heeft trouwens kans ge zien jaren onvindbaar te blijven. Na de oorlog dook hij onder een valse naam op in Gar- misch-Partenkirchen, waar hij nota bene pianist werd in een Amerikaanse officiersclub. Daar na werkte hij als muziek- en gymnastiekleraar in een sanatori um. Vóór zijn arrestatie, even eens in januari van het vorig jaar, was hij hulparbeider in de bouwvakken. Onmiddellijk na zijn ontmaskering trokken de Duitse autoriteiten zijn paspoort Van Zoepf, die, evenals zijn on dergeschikte, dr. Raja, jurist) was, doen de hardvochtigste ver halen de ronde. Hij kende geen genade, had een ziekelijke zwak te voor klassieke muziek in een kerk in Loosduinenzat hij herhaaldelijk achter het orgel: om religieuze melodieën als „Jesu, meine Freude" voor zich zelf ten gehore te brengen! en hield ervan op plaatsen te staan, waarvandaan zijn slachtoffers naar de vernietigingskampen werden weggevoerd. Hij was o.m. ooggetuige van het afvoeren van enkele honder den geesteszieke, Joodse mannen, vrouwen en kinderen, die in het Apeldoornse Bos werden ver pleegd. Toen hij de SS-ers de on- gelukkigen in veewagens had zien drijven de inrichting zou als militair hospitaal moeten wor den gebruikt ging hij gezellig en uitvoerig met de uitvoerende commandant eten. Genadeloos Fraulein Slottke, een van Zoepfs zelfstandig werkende as sistenten, had beslissingsbevoegd heden in zogenaamde bijzondere gevallen. Ze zag er persoonlijk op toe dat geen Jood aan de verschrikkingen van de gaska mers ontsnapte. Tenminste één keer per week bevond ze zich in Westerbork om de deportaties in ogenschouw te nemen. Degenen, die voor een vrijstelling in aan merking meenden te kunnen ko men, pleitten tevergeefs bij De genadeloze „Polizei-Ange- stellte" is na de oorlog lange tijd zoek geweest. Aan het eind van de jaren vijftig dook ze in Stutt gart op in de functie van maatschappelijk werkster onder Oostduitse vluchtelingen. Na ruim een half jaar in voorarrest te hebben gezeten, werd ze in augustus van het vorig jaar op borgtocht vrijgelaten. Dr. Huber vertelde ons toen: „De wet staat ons geen mogelijk heden toe haar nog langer in voorarrest te houden. Ik verze ker u echter dat ze de dans niet ontspringen kan. Te gelegener tijd zal ze zich voor de recht bank moeten verantwoorden. Haar paspoort is ingenomen en ze zal zich elke dag bij de politie moeten melden." In het licht van de betrekke lijk milde vonnissen, die onlangs in het beruchte Sobibor-proces zijn geveld, is het misschien inte ressant met enkele speculatieve opmerkingen over de strafmaat te besluiten. Wat Harster betreft, wordt ver wacht dat de eis tenminste 15 jaar gevangenisstraf zal zijn. In dien de rechtbank zich hiermee conformeert, betekent dit dat de tijd, welke hij in de Nederlandse gevangenis en in voorarrest heeft doorgebracht, wordt afgetrokken. De eis tegen Zoepf wordt op tenminste tien jaar geschat. Ger trud Slottke kan tussen de ma zen van het net doorglippen, als het bewijsmateriaal, dat tegen haar wordt aangevoerd, te dut» zou blijken te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13