Nieuwe Leidse Courant Formaat PHILIPS: 2500 MAN MINDER JAMIN Commentaar A Opheffing kleine bedrijven Personeelsstop en ontslagen Droog HOEDJE VAN PAPIER Bouwvakkers (11 pet. werkloos) vragen om maatregelen 111 Nog geen contract met artsen Peking bejubelen Mao Tse-toeng AKKOORD NTS EN ACTEURS Staatsgreep in Togo 100 man week op wachtgeld Kotter (met 3 of 4 man) vermist Soeparcljo gepakt Vrijdag 13 januari 1967 47ste jaargang oofdr.d.cl.uf. Dr. E. Diei CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ■fe Program voor gereformeerde theologie pug. Kernmerk Drieënveertig jaren heeft de kunstenaar Aart Glans dorp min of meer in het verborgene geleefd om leerlingen van de Rotter damse Academie van Beel dende Kunsten een solide basis te geven. Vandaag brengen wij hem in de openbaarheid. (Zie pagina 9) NTS vertoont Amerikaanse film over Rood Cliina pagina Radio TV De conjunctuur heeft ook haar weerslag op een grootbedrijf als Philips. Men heeft 2500 man teveel. Uit het overleg met de vakbonden blijkt, dat men de afstoting van het overtollige personeel geruisloos en pijnloos wil laten E!NDHOVEN Philips zal in het eerste helft van dit jaar zijn personeel nut 2.500 man inkrimpen. Dat is drie procent van de totale personeelsbezetting in Nederland van 83.500. Dit is gisteren door het concern aan de vakbonden meegedeeld. Voor zover thans is te overzien zal die noodzakelijke verminde ring van personeel evenals vorig jaar in de eerste plaats kunnen worden bereikt door het niet geheel opvangen van het normale ver loop van het personeel. Verder zijn de volgende maatregelen .N.V. Philips telecommunicatie industrie afgekondigd. te Hilversum naar Den Haag zijn over gebracht. Wegens noodzakelijke concentratie en rationalisatie zullen twee kleinere verspreide bedrijven worden opgehe ven, te weten te Sneek (tot voor kort een spreidingsplaats van de N.V. Van der Heem) en Zaltbommel. Het ge bouw te Sneek zal als magazijn wor den benut voor de produktte uit de noordelijke provincies. I De vestiging te Oosterhout van de N.V. Volt zal geleidelijk worden over genomen door de hoofdindustrie- groep Elektro akoestiek; hetgeen ge paard zal gaan met een verminde ring van personeel. t In de bedrijven te Uden, Roer mond en Helden-Panningen zal met een klein deel van het personeel tot verkort werken worden overgegaan. 1 an der Heem DE BILT Een zwak front dat in Ie afgelopen nacht ons land passeerde leeft plaatselijk nog wat regen ge- iracht. Intussen is een hogedrukge- )ied van de Oceaan steeds dichter bi.i West-Europa gekomen. De kern ervan lag vanmorgen ten westen van het Engelse kanaal. Over Scandinavië trekt een zeer actieve depressie in de richti ng van Rusland. Deze zal echter weinig invloed op het weer in ons land toefenen. Een verdere uitbreiding van het At lantische hogcdrukgebied in de rich ting van ons land zal plaats vinden en daardoor zijn de regenkansen voor de eerstkomende dagen klein. De wind blijft west tot noordwest, maar wordt tamelijk zwak zodat er vooral in het zuiden van het land kans op mist. De temperatuur blijft 's nachts boven nul en zal gedurende het gehele etmaal in de kustprovincies en kele graden hoger zijn dan in de rest van het land. DE BILT In het algemeen veel bewolking en voornamelijk in het zuiden van het land plaatselijk mist. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Een, twee, drie, vier, hoedje van papierde eerste papieren hoedjes zijn op de markt verschenen. De kleuren zijn vrolijk, de modellen modieus en de prijzen niet hoog. Ze kosten nog geen tientje p&r Maakt u zich geen zorgen uls er eens een plensbuitje op valt, want dit papier is waterafstotend, ste vig en vuurbestendig. Dus nu na de papieren luiers, dekentjes, kleuter jurkjes, mini rokken en bruidstoiletten ook de papieren hoed. LONDEN William Rees-Mogg is benoemd tot hoofdredacteur van de Times. Thans is hij adjunct-hoofdredac teur van de Sunday-Times. Beide bladen zijn eigendom van de krantenkoning Lord Thomson. WASHINGTON De Amerikaanse federale regering heeft de staat Alabama het ultimatum gesteld voor 28 februari een eind te maken aan de rassendiscri minatie in de sociale verzorging. Anders moet jaarlijks een boete van honderd miljoen dollar worden betaald. Prinses Irene blijft nog enkele dagen in Nederland, maar 'naar echtgenoot is gisteren van Schip hol naar Madrid vertrokken. De Prinses bracht hem tot het vlitg- tuig. Voordat zij in de hofauto stapte, keek zij nog even naar haar man die voor een vlieg tuigraam had plauts genomen. j Ten aanzien van de N.V. Van der Hecin tc Den Haag deelt Philips mee jdat het directe personeel van deze on derneming thans geheel tc werk is gesteld in de telecommunicatie-scctor waartoe mede werkzaamheden van de UTRECHT De bouwbedrijfs bonden hebben gisteren in een onderhoud met minister Witte gewezen op de sterk stijgende werkloosheid in de bouwnijver heid. Thans is al elf procent van de bouwvakkers werkloos. De bonden hebben de bewindsman jevraagd te zorgen voor voldoende werkgelegenheid. Als de regering ver zuimt maatregelen te nemen, ontstaat niet alleen werkloosheid onder de' bouwvakarbeiders, maar bovendien zullen velen overschakelen op een der beroep. Dat voor dit laatste een gegronde vrees bestaat, blijkt duidelijk uit de ir 1958 opgedane ervaringen, toen inkrim ping van de bouwproduktie een af vloeiing van vijf procent van het arbeidsbestand ten gevolge had. Maatregelen, die de minister zou kunnen nemen zijn volgens de bonden: hulp aan lagere overheidsorganen bij de financiering van investeringen, be schikbaarstelling van extra bouwvolu me voor de gesubsidieerde woningbouw en versnelling van het uitgiftebeleid voor de utiliteitsbouw. Met name heb ben de bonden gepleit voor het uit schrijven van een lening om daardoor mede het aantal woningwetwoningen voor 1967 uit te breiden. Aan de tot nu toe getroffen maat regelen kleven grote bezwaren, me- nenen de bonden. Minister Witte liet duidelijk uitko men ook niet tevreden te zijn met de gang van zaken in de woningbouw. Een groot bedrag dat via een lening van de Bank voor Nederlandse ge meenten beschikbaar komt zal voor bouwwerken worden besteed, aldus minister Witte. Uitbreiding van het aantal woningwetwoningen blijkt even wel niet mogelijk te zijn. engelse snij caramels Van niet duur wel heerlijk (Va AMSTERDAM De Ziekenfonds- j raad heeft in zijn vergadering van gis- i teren slechts een informatief gesprek gevoerd over de regeringsbeslissing inzake de huisartsenhonoraria. De Zie- kenfondsraad kan namelijk op dit mo ment niets uitrichten zolang de zieken fondsen en huisartsen geen nieuwe i overeenkomsten sluiten, j Welke consequentie dit zal hebben,' valt nog niet te overzien. De huis-j artsen helpen op hel ogenblik alle! 'ziekenfondspatiënten op basis van een verlopen contract. Er zal op niet j te lange termijn een nieuw contract moeten komen, willen er geen grote] moeilijkheden ontstaan. De ziekenfondsen hebben hun be reidheid uitgesproken de huisartsen te betalen volgens regeringsbeslissing, maar zonder nieuw contract zal dit moeilijk kunnen. Sommige zieken fondsen zouden een dergelijk contract niet willen afsluiten omdat men elke verantwoordelijkheid voor een rege- ringbeslissing met klem van de hand j blijft wijzen. j De ziekenfondsen blijven het de re- gering kwalijk nemen dat deze een- zijdig met de huisartsen tot een rege ling is gekomen voor de honoraria. J Het Gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties (G.OZ.) zou vandaag spreken over de situatie. PEKING Meer dan duizend mili tairen zijn vanmorgen door de straten van Peking getrokken om uiting te geven aan hun geestdrift over de gis teren aangekondigde vorming van een speciale commissie voor de „culturele revolutie" in het leger. Velen zwaaiden met het kleine rode boekje van partijvoorzitter Mao Tse- toeng. Op vrachtauto's werden grote portretten van de leider meegevoerd en spandoeken vermeldden leuzen ten gunste van de culturele revolutie, al dus meldt het Britse persbureau Reu ter uit de Chinfese hoofdstad. De nieuwe commissie staat onder gezag van het centrale partijeomilé en, wat meer betekent, onder de sub commissie voor de culturele revolutie uit dit comité. Deze subcommissie wordt geleid door Tsjen Po-ta. een vertrouweling van Mao. Volgens berichten uit Hong Kong zou de oud-burgemeester van Peking. Peng Tsjen, door een bende zijn neer geschoten. Peng werd bij het begin van de „culturele revolutie" gear resteerd. Een Bernini ontdekt (Van onze kunstredactie) ROME Dr. Irving Lavin, een Ame rikaanse kunsthistoricus, heeft ver klaard een borstbeeld te hebben ont dekt van Gian Lorenzo Bernini. De ze- ventiende-eeuwse beeldhouwer zou dit werk hebben gemaakt toen hij dertien jaar oud was. In biografieën wordt dit beeld gesignaleerd. Andere historici achten het een verzinsel. Koningin naar Grindelivald I DEN HAAG Na alle vermoeicnissei die het huwelijk van hun derde doch ter meebracht zijn koningin Juliana en prins Bernhard in hun geliefde wintersportvakantie-oord Grindel- wald in het Berner Oberland aange komen. De Koninginz la daar twee weken verblijven. De reis werd gemaakt met de Fokker Friendship van de Koninklijke Fami lie, die door de Prins werd gevlogen. Hij startte van de vliegbasis Soester- berg en landde na een vlotte reis perfect op het vliegveld Belpmoos bij Bern. Vandaar vervolgden Koningin en Prins per auto hun reis naar het win tersportcentrum, waar thans interna tionale skiwedstrijden worden gehou den. De Prins bleef niet in Grindelwald. Hij vloog door naar Genua om in Noord- Italië een jachtpartij bij te wonen, waarvoor reeds lang geleden de af spraak was gemaakt. DEN HAAG/HILVERSUM Het al enige tijd dreigende conflict tussen de NTS en de NVT (Nederlandse Vereni ging van Toneelkunstenaars) is gister middag beslecht: de NTS heeft van daag de eisen van de vereniging inge willigd. Dit gebeurde nadat gistermiddag op het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk was beslist, dat in de NTS-begroting 1966 voldoende- ruimte was om de verplichtingen aan de acteurs te voldoen. Het ging in dit conflict, waarin al was gedreigd met een staking, om de zogenaamde losse honoraria met terug werkende kracht tot midden 1964. Dit betekent een uitkering ineens van 28 orocent. In totaal gaat het, volgens de lieer J. W. Rengelink, programma-com missaris van de NTS, om een bedrag van vier ton. LOME In de Westafrikaanse repu bliek Togo (tussen Ghana en Dahomey) is vanmorgen een staatsgreep uitge voerd tegen het bewind van president Nicolas Grunitzky.. De greep naar de macht zou volgens radio-Lome „tot doel hebben een eind te maken aan de verwarde politieke situatie in het land" De chef van de generale staf zou de maclit in handen hebben genomen. Grunitzky was al eerste premier van Togoland toen dit mandaatgebied de voormalige Duitse kolonie Togo in 1956 als autonome republiek in de Franse unie werd opgenomen. Toen Togo in 1960 onafhankelijk werd, week Grunitzky uit naar Ghana en werd Olypio tot eerste president benoemd. Na de moord op Olympio (in 1963) keerde Grunitzky naar Togo terug. Het land. dat een oppervlakte heeft van 78.000 vierkante kilometer, telt t,6 mil joen inwoners. Voor het zover liet zich thans laat aanzien zal het indirect personeel de N.V. Van der Heem een verdere vermindering van ongeveer 250 perso neelsleden moeten ondergaan. In een aantal gevallen kunnen wërk- nemers worden overgeplaatst naar an dere Philips-fabrieken hetgeen vooral mogelijk is door de groei van enkele professionele hoofdindustriegroepen. Daar waar de te nemen maatregelen geen oplossing bieden zal voor de over tollig geworden werkkrachten een af vloeiingsregeling worden getroffen. Demonstratie j ]7EN groot aantal Drentse arbei- ders heeft vandaag gedemon streerd tegen de sterk toegenomen I werkloosheid in deze provincie. Dat het kwaad van de werkloosheid gro- j te ongerustheid heeft gebracht is I begrijpelijk. Werkgelegenheid is een groot sociaal goed. De vakbeweging heeft dit als nummer één in zijn actie-program ma genoteerd en elke regering, die metterdaad een schild wil zijn voor de zwakken, zal de werkloosheid zo snel en zo krachtig mogelijk moeten bestrijden. We kunnen er begrip voor hebben, dat de vakbeweging bij een stijging van het werklozepcijfer al gauw vindt, dat de maatregelen van de re gering niet snel en niet krachtig genoeg zijn. In de korte tijd, dat het huidige ka binet aan het bewind is, heeft het echter al enorm veel werk verzet en is het ook reeds begonnen aan maatregelen, die hoopvol mogen he ten voor de werkgelegenheid. Hoe begrijpelijk een demonstratie als in Hoogeveen ook is, zij mag niet de indruk wekken, dat onze regering de ogen niet wijd open heeft voor de gevaren, die dreigen. Wij hebben er dan ook alle waar dering voor, dat het CNV, althans in dit stadium van het overleg, het niet juist geoordeeld heeft, zich achter deze demonstratie te stellen. VEENDAM De helft van het perso neel van de strokartonfabriek De Vrij heid te Veendam, ongeveer 100 perso nen gaat deze maand een week op wachtgeld. De directie had de keus tussen een aantal mensen continu op wachtgeld te zetten of een groot aantal een korte werktijd te laten werken. Werktijdverkorting in elastiekfabriek ENSCHEDE De band- en elastiek fabriek Schol ten en Van Heek NV heeft voor 40 personeelsleden van de 275 verkorting van de werktijd aange vraagd. Ook Ford Genk dertien dagen haar produktie staken. NEW YORK Het oude Metropoli tan operagebouw in New York zal defi nitief verdwijnen. Het oppergerechtshof heeft beslist dat het gebouw zal worden gesloopt, ondanks de hardnekkige po gingen van talrijke personen om het oude kunstcentrum op de lijst van mo numenten te plaatsen. W ARSCHAU Op vele plaatsen Polen ligt een sneeuwpak van twee n ter. In de sneeuwmassa's bleven 128 tobussen steken. Meer dan honderd gen werden onbegaanbaar. DEN HAAG De hele nacht heeft een helikopter van de marinelucht vaartdienst voor de Deense kust ge zocht naar de garnalenkotter Pieter Alberts (Wlcringen 6) die sinds woens dagmiddag wordt vermist. Geen spoor van de Pieter Alberts en haar drie of vier bemanningsleden is nog gevonden. De mogelijkheid be staat dat de vissersboot (38 ton) mo torstoring heeft waardoor de elektri citeit is uitgevallen en er geen radio contact kan worden gezocht. Schipper-eigenaar is de 48-jarige Sie en P. Lont uit Hippolytushoef. Ver der waren aan boord Piet Everts (22) uit Oosterland, Gert Moerdijk (20) en wellicht nog een onbekende. DJAKARTA De voormalige Indo nesische brigadegeneraal Soepardjo, die een belangrijke rol zou hebben gespeeld in de mislukte staatsgreep, is gisteren in de omgeving van Djakarta gearresteerd. V ±*4*1 V

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1