Nieuwe Leidse Courant TWEE GELUKKIGE MENSEN Commentaren Aanhangers Mao geven strijd toe JAMIN Roofoverval: dode en 2 gewonden r TAKTIEK VAN PARTIJLEIDER Bruidsstoet in stille binnenstad pirtdtur: F. Diemer Hsofdredicteur: Dr. E. Diei ^Maandag 9 jifnuari 1967 47ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Stantvastich is ghebleven lijn hert in teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven gaven elkaar het jawoord in winters Den Haag. Miljoenen waren getuigen, toen professor Berkhof zei: „Voor God zijt gij nu man en vrouw". Huwelijk M M P |feM M Van onze verslaggevers) DEN HAAG „Voor God zijt gij nu man en vrouw. Zo dan wat God heeft samengevoegd, scheide de mens niet". Met deze plechtige woorden, die via de televisie en de radio in honderdduizenden Nederlandse huis kamers weerklonken, bevestigde prof. dr. H. Berk hof vanmiddag het huwelijk tussen prinses Margriet Francisce der Nederlanden, prinses van Oranje- Nassau, prinses van Lippe-Biesterfeld en mr. Pieter van Vollenhoven. "TEN huwelijk als elk ander, men- sen als ieder ander. Ondanks de pracht cn praal, ondanks het vorste lijke van het huwelijk dat vandaag: ingezegend werd, onderscheidt het zich in weinig van vele andere hu welijken. Integendeel. Twee jonge mensen die van elkaar houden. Gewone mensen als wij allen. Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven, de families en de vele vrienden hebben ook de nadruk gelegd op dit aspect. Zou veel van de kritiek die, vooral in de tweede helft van deze eeuw, op het koningschap is en zal worden geoefend, niet voor een deel zijn terug te voeren op het feit, dat hier aan wordt voorbijgezien? Wie aan deze eenvoudige waarheid voorbij gaat, raakt spoedig teleurgesteld. M Afhankelijk 3figaafe£«Sg-., WÉMÉ p Kritiek op kerk in Israël van elke grond ont bloot pagina Kernmerk BBC voert machteloze strijd tegen pi. raten pagina Radio TV PEKING Eindelijk hebben j schreef gisteren dat ..zeer on- Duidelijk verstaanbaar voor miljoe- nen hadden bruid en bruidegom elkaar - het jawoord gegeven. In de met serin- gen, rozen, hyacinthen en tulpen versierde Haagse Grote kerk waren tevoren de ringen gewisseld. „Ik neem u lot mijn vrouw..." =i „Ik neem u tot mijn man..." Omlijsting 7 t - Het Haags Liturgisch Kamerkoor, fig IjSÈpi sjpi het orgel, een cello, een contrabas en - -? i. 1 een Kopèrkwartet zorgden voor een otn- lijsting met Nederlandse, Franse en. i Engelse gezangen. Het „Hoe zalig is Op de voorste rij in het koor zaten de leden van de koninklijke familie, zomede de ouders en de oudste broer van de heer Van Vollenhoven. Op de volgende rijen bevonden zich de voor naamste gasten, onder wie kroonprin ses Margaretha van Denemarken, prins Friedrich van Preussen, prins Maurits van Hessen, prins Alexander zu Sayn, erfprins zu Löwenstein, graaf van Oeyn- hausen. prins Charles van Luxemburg en prinses Alice van Athlone. aanhangers van partijvoorzitter Mao Tse-toeng officieel toegege ven dat er een machtsstrijd bin nen de communistische partij gaande is. Deze manifesteert zich in sabotage in de fabrieken. langs in Sjanghai arbeiders groten getale het werk hebben neergelegd". Aangezien het par tijblad er melding van maakt, neemt men in westelijke kringen aan dat de Maoïsten de zaak als Het Pekingse Volksdagblad j zeer ernstig beschouwen. engelse snijcaramels van niet duur wel heerlijk Dooi In de afgelopen nacht I Intussen neemt de spanning in Pe- I king en ook in de andere grote ste- I den als Nanking en Sjanghai met het uur toe. De straten in de hoofdstad zijn vol van marcherende gardisten en lange files auto's. Uit de omliggende dorpen trekken duizenden soldaten en I arbeiders met rode armbanden om naar de stad. In aanplakbiljetten maken de rode^ gardisten voorts melding van de ar-* restatie van ruim zestienduizend men sen in de steden. Oovk wordt gezegd dat het spoorwegverkeer in China op het ogenblik een chaos is. Nagenoeg alle treinen vertrekken veel te laat en op enkele lijnen lopen in het geheel geen treinen meer. aldus de aanplak biljetten. Radio-Peking weet nog te melden dat Sjanghai duizenden arbcids en stu- Op groothandel in Maastricht In stadhuis Om 11 uur was in het Haagse stadhuis het burgerlijk huwelijk voltrokken. De huwelijksakte werd o.m. door koningin Juliana en prins Bernhard ondertekend. „Als eerste prinses uit ons ko ningshuis die een Nederlander verk neer te leggen. Voor vervolg zie pag. 12 VERL0VIH6SBIW6EW DE BILT heeft het in het binnenland op vele l denten hun trouw aan Mao Tse-toeng plaatsen nog 10 tot 13 graden gevro- hebben betuigd. Aan deze betogingen is ren, maar in de kustprovincies kwam de publikatie van elf „revolutionaire slechts lichte vorst voor. Er passeerde massa-organisaties" voorafgegaan. Daar- een rug van hoge druk. Een actieve in werd gezegd dal de arbeiders door depressie die van IJsland afkomstig 1 reactionairen waren aangespoord het was heeft de luchtdruk in Scandina vië flink doen dalen. Daardoor draai de de wind in ons land vanmorgen naar west tot zuidwest. Zachtere lucht naderde over de Noordzee en Engeland onze kust. In de komende 36 uur zal deze lucht ge- leidelijk Verder ons land binnendrin gen. De zachtere luchtstroming zal morgen worden aangewakkerd door een volgende depressie die eveneens van IJsland naar Zuid-Noorwegen trekt. Onder invloed hiervan nemen de regenkansen toe, terwijl morgen een verdere stijging van de temperatuur kan worden verwacht. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motre gen. Aanvankelijk op vele plaatsen mist. Matige, in de kustprovincies la ter krachtige wind uit westelijke rich tingen. Vannacht nog temperatuur om het vriespunt, morgen overdag toene mende dooi. I op 9.54. onder 17.15. 8 45. 16.51: MAASTRICHT Een man werd doodgeschoten en twee door schoten levensgevaarlijk gewond bij een bij een roofoverval, die twee jongens gisteravond even na half zes op het kantoor van een groothandel in Maastricht hebben gepleegd. De beide overvallers, waarvan de leef tijd wordt geschat op 17 a 18 jaar, riepen „handen omhoog", toen zij het kantoor van de groothandel in aarde werk en porselein van de Fa Stegen aan de Sint Maartenslaan Maastricht binnenkwamen. Een de overvallers had een doek voor gezicht, de ander droeg een groot wapen In het kantoor bevonden zich de heren Jef en Jos Stegen, de boekhouder, de 31-jarige W. T. J. Peters en kantoorjuffrouw. De overvallers raakten kennelijk in paniek, toen een van de aanwezigen, vermoede lijk de boekhouder, een voorwerp naar hen wierp: zij begonnen te schieten en raakten daarbij de beide heren Stegen. [De heer Peters, die na de overval dood in het kantoor werd aangetroffen, scheen geen wonden te hebben opge lopen. Men nam dan aanvankelijk ook I aan dat hij een hartaanval had ge kregen maar later bleek hij te zijn I doodgeschoten. De kantoorjuffrouw holde gillend naar het achter het kantoor gelegen maga zijn, waaruit magazijnbedienden, ge wapend met ijzeren staven, naar vo ren holden. Toen zij in het kantoor kwamen, waren de overvallers ech ter al verdwenen; zij hadden niets meegenomen. O NEW YORK Evzcn Vacek heeft bij de Verenigde Naties ontslag geno men. nadat in de Amerikaanse pers ver halen over hem zijn gepubliceerd waarin hem spionage werd verweten. Vacek heeft intussen de V.S. verlaten. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De kou en de tele visie hebben de meeste niet- werkende Hagenaars vandaag thuis gehouden. Maar toen de bruidsstoet vanmorgen eenmaal was gaan rijden, stroomde onder een wijkende mist en een win nend zonnetje toch hier en daar publiek toe om prinses Margriet en haar bruidegom naar de trouwzaal te zien rijden. De grote politiemacht heeft niets te doen gehad. Overal langs de kilome terslange route bleef het rustig. De anders zo drukke binnenstad was: leeg: verkeer werd de hele morgen j niet toegelaten. Maar de mensen die er dan toch op uit togen, hebben een schitterend j schouwspel gezien: een vorstelijke] stoet rijtuigen, dampende paarden tussen een zee van vlaggen, en ach ter (nogal beslagen) ramen een stra lend bruidspaar. (Zie voorts pagina 11) Auto rijdt in op buspassagiers twee doden ZUIDLAREN Vanmorgen vroeg is in Zuidlaren een vrachtauto van Van Sprundel's transporten uit Roosendaal ingereden op een groepje wachtende buspassagiers. Twee van hen, inwo ners van Zuidlaren, kwamen om het leven. Het waren de 18-jarige H. J. Rubing en het 17-jarige meisje D. D Kosmeijer. Vier wachtenden raakten j ernstig gewond. huwt." aldus burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, „bent u ook de enige uit het koninklijk gezin, die ver van huis, van land en continent geboren werd in een van de don kerste perioden die de geschiedenis van ons land gekend heeft. Uw ders besloten u Margriet te noemen naar de vertrouwde bloem, die in bal lingschap als verzetsteken werd ge dragen en als een stille hulde aan de nagedachtenis van onze dapperen uit die dagen." In de feestelijk versierde raadszaal bevonden zich o.m. vertegenwoordigers van de regering en van de Staten-Gene- raal, en ook de voornaamste hoogwaar digheidsbekleders van Suriname en de Nederlandse Antillen. Bruidsstoet De bruidsstoet, bestaande uit zeven galarijtuigen en vier auto's was om even over tienen van paleis Huis ten Bosch vertrokken. In het zesde rijtuig, dat met zes paarden bespannen was, zaten prinses Margriet en mr. Van Vol lenhoven. Een ere-escorte, die door twee brigade-generaals van de cavale rie werd gevormd, reed ter rechter- ei ter linkerzijde. Eenheden van de Koninklijke Mari ne. de Koninklijke Landmacht en di Koninklijke Luchtmacht stonden langs de route opgesteld. Ze werden gecom pleteerd door 2500 man van de rijks en de gemeentepolitie, van wie er 900 in burger waren. Indrukwekkend waren de erehagen en de ere-afzettingen bij de drie brand punten: Huis ten Bosch, het raadhuis en de Grote kerk. Ze bestonden o.m. uit grenadiers, jagers, mariniers en fuseliers („Prinses Irene"), allen in ceremonieel tenue. Scheveningse boden het bruidspaar gisteravond bij aankomst in het circusge bouw te Scheveningen enkele cadeaus aan. Binnen wachtten de gasten, die prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven een hartelijk welkom zouden toezingen. T^R is nog meer dat dit huwelijk met andere huwelijken gemeen heeft. Vorstelijke personen zijn ook in dit opzicht mensen, dat zij, voor wat zij doen en wat zij zijn, de zegen nodig hebben van Hem, die de Ko ning der koningen is. Het is goed om eigen afhankelijk heid te erkennen cn te knielen. Het verschaft de moed om door te zet ten en het verlevendigt het besef, dat het in dit leven in feite cn in wezen om dienen gaat. Het in volledige openbaarheid uit gesproken Jawoord is een erken ning daarvan. Van het dienen van God, elkaar en de medemens in het grotere verband van onze natie. De volgorde is niet willekeurig geko zen, maar het een bestaat niet zon der het ander. Voor leden van koninklijke huizen brengt het wel zeer zware verplich tingen mee. Dat moeten wij ons ook bewust zijn. Gelukwens "EJET is een heuglijke dag voor ge heel Nederland. Als krant voe gen wij onze oprechte gelukwensen bij de vele, die de Prinses en de „ge wone jongen" in ontvangst konden nemen. Er is een tijd geweest, dat levens zaken als een huwelijk door anderen dan de betrokkenen werden bedis seld. Is daarom dit huwelijk niet een kenmerk van het hedendaagse ko ningschap, zoals zich dat in onze zich voortdurend democratiserende samenleving bestendigt? De kritiek is vaak luid, soms onheus en afkomstig van een kleinere groep dan men soms denkt. Het bruids paar en de ouders van de bruid hebben er recht op te weten, dat heel Nederland blij is met hun ge luk. Zij kunnen er evenzeer van over tuigd zijn, dat het overgrote deel van ons volk zich verheugt over de nieuwe band tussen volk en ko ningshuis. Ons volk als geheel is nog altijd be reid het koningschap mogelijk te maken en te dragen. Dat kan op deze huwelijksdag best eens gezegd worden. ■X De Tsjechische rooms-katholieke bisschop Jindrich Prochazka is vrijgela ten na dertien jaar gevangenisstraf, waartoe hij op beschuldiging van spio nage was veroordeeld. Hij mag echter zijn kerkelijke functie niet hervatten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1