7% Blue Diamonds uit elkaar Pand (driehoog) in half uur afgebrand STEINBERG BOEKT FRAAIE EINDZEGE Teleacs eerste jaarverslag In Coevorden 25 ontslagen Koos Bons 25 jaar organist Stien Kaiser op weg naar wereldtitel? MAO TOP- Fans van Cliff zes jaar verenigd LANGSPELER VAN BILLY STEWART DINSDAG in JANUARI 1961 Gezin ternauwernood gered WINSCHOTEN Een felle brand in Winschoten heeft van nacht in een oogwenk een pand met drie étages in as gelegd. Eigenaar H. Scholte, zijn vrouw en hun vijfjarig zoontje konden zich ternauwernood, en slechts in nachtgoed gekleed redden. Van MIDDELBURG Op het nieu we industrieterrein ten oosten van Middelburg bracht de heer J. van den Berg een stukje Ro meinse cultuur aan de oppervlak te. De heer van den Berg, een deskundig amateur-archeoloog en lid van de archeologische werkgroep Nederland, vond in een onlangs gegraven riole ringssleuf ruim duizend fragmen ten van Romeins vaatwerk. Als voorlopige datering wordt tweede en begin derde eeuw na Chr. aangegeven. Op de foto: Een deel van de vondst. Onder het gevonden ma teriaal bevonden zich o.a. terra sigillata, gevernist aardewerk en terra nigra-achtige produkten. De rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek in Amersfoort zal het onderzoek voortzetten. GRONINGEN In een nerveu- se slotronde, die werd overheerst door het felle duel Whiteley-Stein- berg, is de 14-jarige Rus Michael Steinberg er in geslaagd het 5e Niemeyer jeugdschaaktoernooi op zijn naam te brengen. Hij scoorde zes punten uit zeven partijen. Whlteley, die verleden jaar en in 1962 de boventoon voerde, startte de slotronde met één punt achterstand op Steinberg. Om die reden poogde hij de Rus met een felle ko- nlngsaanval oP de knieën te krijgen. Zijn poging strandde echter op de prachtig slui tende defensie van de zwart-spcler, die voor al in de finalepartijcn een sterke indruk heeft achtergelaten. De Nederlandse jeugdkampioen Jan Tim man eindigde op een gedeelde derde plaats. In zijn slotpartij tegen de Belg Jan Rooze kwam hij snel remise o Wout Wagtmans ploegleider DEN HAAG Aan de jaarlijkse grote wielerronde voor professionals- die onder de naam Tour de France in Frankrijk wordt verreden, zullen in het komende jaar nationale landen-equipes deelnemen. De laatste jaren was het te doen gebruikelijk dat er „fabrieksploe- gen" aan de start kwamen bestaande uit ryders van diverse nationaliteiten. Tijdens een persconferentie in Den Haag heeft de Koninklijke Nederlandse wielrenunie maandagavond laten weten dat de oud-renner Wout Wagtmans zal optreden als Nederlands ploegleider. Tot dit besluit is men gekomen na bespre kingen tussen de renners die in de drie verschillende Nederlandse prof-formaties zijn ondergebracht: Televizier, Willem II en Caballero. „Tien gulden is organisten UTRECHT Voor gediplomeerde or ganisten is een honorarium van tien gulden per kerkdienst ruim voldoende. Dit is in de Gereformeerde Kerken het standpunt van het bestuur van het landelijk verbond van commissies van beheer. Op verzoek van de Gereformeerde Organistenvereniging heeft dit bestuur zich uitgesproken over de honorering van organisten. Men concludeerde o.a. dat het genoemde honorarium alleen gegeven dient te worden aan orga nisten, die op z"n minst het praktijkdi ploma van de Geref. Organistenvereni ging bezitten. Nog niet gediplomeerde organisten moet een vergoeding in stu diekosten etc. gegeven worden. Eigen eindexamen voor avondlycea? (Van onze ondcrwijsredactle) AMSTERDAM De leden van de ver eniging van rectoren en dooenten aan avondlycea hebben er bij hun bestuur op aangedrongen op zo kort mogelijke termijn een eigen schoolexamen mogelijk te maken voor door het rijk gesubsi dieerde en onder rijksinspectie staande avondlycea Dit verzoek was vervat in een motie aangenomen op de jaarvergadering. De staatssecretaris van onderwijs en weten schappen wees vorig jaar een dergelijk verzoek af. Pedersen 1-0. Vadasz - Westermeier ','2-li- Eindstand: 1. Steinberg 6 pnt.. 2. Whiteley 4 pnt.. 3/4/5/6. Westermeier Timman, Va- daszen Rooze, 3',2 pnt., 7/8. Roth en Pe dersen. 2 pnt. 1-0. Zai_ Moles '/2-«,2. Gralka - Seslyi Eindstand: 1/2/3. Zara Dan, Gralka. Schau- HILVERSUM Alle begin is moei lijk en daarom schrijven we al 1967 nu Teleac aankomt met haar eerste jaar verslag, dat over 1965. Het verhaalt op tevreden toon van de aanvang der werkzaamheden, want in dat jaar maakte onze Televisie Academie haar entree op het vaderlandse scherm Dr. H. J. Oosterhuis had het grootste succes met zijn 16 lessen „Ongevallen in en om de woning": het programma haalde een gemiddelde kijkdichtheid van 1440.000. Het was cursus no 1 van Teleac en de belangstelling gaf goede De drie lessen in mei d.a.v. over Studievoorlichting moesten het met 300.000 kijkers doen en een niet ho ger gemiddelde dan 240.000 kijkers kregen de 6 lessen over ,,Onze voe ding" door prof. dr. C. den Hartog van het bureau voor de voeding. De sociaal-ethische leergang „Sa men leven nu en morgen" stond wat de belangstelling betreft daarmee ge lijk en iets hoger kwam de serie van 11 lessen over „Kennis van textiel". ..Van maatlat tot meetklok", ge richt op een vrij kleine geïnteresseer de groep, trok gemiddeld 65.000 kij kers naar de buis. Teleac' kwam dat jaar met 73 lessen en 62 herhalingen in totaal 65 uur en 15 minuten op het scherm en de reke- ning sloot met een cijfer van 1.869.975.81. COEVORDEN Wagenbouw, dat het hoofdbedrijf in Rotterdam heeft, is genoodzaakt in Coevorden 15 man te ontslaan. Reden: toenemende efficiency en mechanisatie, waartegenover geen gelijke verhoging van orders staat. Een lichte teruggang in exportopdrachten is opgevangen door het in eigen beheer bouwen van een produktiehal, waarin t.z.t. een afdeling uit Rotterdam zal worden ondergebracht Een ander bedrijf in Coevorden, de Emaillefabriek KEF, moet tien man ontslaan. Redenen: economische over wegingen. het pand bleef slechts een roken de puinhoop over. Het vuur is omstreeks vijf uur in een van de twee bars ontstaan die in het pand waren gevestigd. Het vuur greep razendsnel om zich heen en toen de gas kachels explodeerden, stortte het dak in. De brandweer moest machteloos toe zien hoe het pand in een half uur tijds afbrandde. De hitte was zo groot dat van het kantonsgerechtsgebouw, dat te- Igenover het pand staat, de ruiten spron- j Het gezin kon door een buurman wor den gered, doordat de heer Scholte hem met een steen door de ruit van zijn slaapkamer wekte. Met een ladder kon het gezin daarna het brandende huis ver- laten. In 1964 brandde het pand ook uit. MAASTRICHT Het onderkomen van de Zuidnederlandse opera, het voor malige conservatoriumgebouw, is van nacht volledig uitgebrand. Het vuur werd om vier uur vanmorgen ontdekt Het sloeg zo hoog uit dat de vonkenregen op de nabijgelegen Jan van Eyckacademie en het nieuwe conservato riumgebouw terecht kwam. De Maastrichtse brandweer ging het vuur met vijftien stralen te lijf. Na een uur was de vuurzee bedwongen. De schade aan het gebouw en de inventaris Er is nog niet precies vastgesteld wat er heeft geleden en wat behouden is ge bleven. Zeker is in ieder geval dat het instrumentarium van een amateurorkest en een deel van de kostuums en rekwi sieten van de Zuidnederlandse opera ver loren zijn gegaan. (Van c kunstredactie) „Ik ga sneller dan Russinnen (Van een onzer sportverslaggevers) AMSTERDAM Als Piet Zwanen burg. de trainer-coach van de KNSB-dameskernploeg spreekt is ie dereen stil. Zelfs Stien Kalser de kersverse Nederlandse kampioene hardrijden op de schaats. Toch luistert Stien Kalser niet naar haar trainer als deze beveelt dat zij snel aan het werk moet. Het Dclftse meisje koestert zich nog even stil in zonnetje dat van de Jaap Ejlen- kunstijsbaan in Amsterdam een glinsterend geheel maakt. Stien vertelt: „Ik ben natuurlijk blij dat ik Nederlands kampioene ben geworden. Belangrijker vind ik echter de tijden die ik heb gereden. Voor het eerst in mijn carrière ging ik sneller dan de Russische dames die op alle kampioenschappen de toon aangeven. Logisch geredeneerd maak ik dus een goede kans op de wereldti tel. Maar dan moet mijn vorm natuur lijk niet achteruitgaan en moet ik hard blijven trainen". Stien Kaiser heeft haar trainings schema geheel ingesteld op de komen de grote wedstrijden. Eind deze week vertrekt de dameskernploeg naar Oost-Berlijn. Later worden wedstrij den in Grenoble gereden, terwijl de wereldkampioenschappen in Deven ter het voorlopig sluitstuk vormen. •k Afsluiting „Voorllopig", zegt de forsgebouwde Stien, „want ik richt mU nu ai op de Olympische Winterspelen in Greno ble. Daar wil ik graag mijn schaatscarrière afsluiten. Daarom is dit seizoen zo belangrijk voor mij". De schaatscarrière van Stien Kalser zal niet meer van lange duur zijn. Stien is 28 jaar oud en groeit pas nu naar een vorm die c o wereld kampioene waardig zal zijn. Dit in tegenstelling tot zoveel andere sport lieden die op veel jongere leeftijd de beste prestaties behalen en later terugzakken. Dit seizoen is het vierde voor Stien Kaiser die in Delft woont en daar administratief werkzaam is bij de po- litie-technische dienst. Vorig jaar had ze te kampen met een ernstige inzinking veroorzaakt door een knie blessure waardoor haar r on- de maat bleven. „Dit jaar hoop ik het dubbel en dwars over te doen", zegt Kaiser, „De voorbereiding is ;k oe- ter dan ooit geweest. We zijn al sinds mei bezig met een training die - naarmate het seizoen vorderde steeds zwaarder werd. Die zware trai ning heeft nu gelukkig ook afgeworpen. Schaduw Ik vind het alleen jammer dat w als dames steeds in de schadu moeten staan van de heren-schaatsen rijders. Natuurlijk zijn de prestaties van Kees Verkerk en Ard Schenk magistraal, maar dat hoeft toch niet in te houden dat de dames op de achtergrond moeten worden gedron- Het is diezelfde succesvolle Kees Verkerk, die haar aan het werk zet. „Versta jij geen Hollands", roept de Nederlandse kampioen aan zijn vrou welijke collega toe. „Piet Zwanen burg zegt dat je snel aan het werk moet. Er is nog zoveel te doen". Snel staat Stien Kaiser op. Ze bindt haar Schaatsen om en glijdt weg. Op weg naar het wereldkampi oenschap ROTTERDAM Koos Bons, de in binnen- en buitenland bekende or ganist en pianist, viert zijn zilveren jubileum als kerkorganist. Op 1 februari 1942 werd hij benoemd te Maassluis, waar hij achtereenvol gens het orgel bespeelde van de Noorderkerk en van de Rehoboth- kerk. Sedert 1954 is hij de vaste be speler van het mooie instrument in de Immanuëlkerk. Buiten Maassluis kreeg de heer Bons al vroeg bekendheid als concertor- ganist; in deze kwaliteit is hij ook in buitenlandse steden een graag gehoorde gast. Veel gevraagd wordt hij eveneens voor begeleidingen, zo wel aan het orgel als aan de piano. In toenemende mate verwerft de heer Bons zich naam als componist en muziekpedagoog. Bovendien is hij vaak actief als adviseur bij de bouw van kerkorgels. Vrijdag 10 februari zal de heer Bons in de Immanuelkerk een huldigings concert worden aangeboden. De heer K. J. Renzen, Koningin Wil- helminalaan 36 te Maassluis, is pen ningmeester van het comité dat de jubilaris een huldigingsgeschenk wil aanbieden (giro 44.7.25). Onder voorzitterschap van burge meester W. J. D. van Dijck van Maassluis is een erecomité gevormd. Vele prominenten uit het interna tionale muziekleven hebben hierin zitting willen nemen. WARSCHAU In midden-Polen is gisteren een van de oudste vrouwen ter wereld gestorven. Het was Magdalena Trepkowska. Zij is 111 jaar jaar gewor- Ir. Th. Quene zal op 1 maart mr. J. Vink opvolgen als directeur van de Rijksplanologische dienst met de per- (Vervolg van pag. 1) Premier Tsjoe En-lai zou volgens muurkranten in Peking op een bijeen komst van rode wachters hebben ge zegd dat zij hun aanvallen moeten concentreren op president Lioe Sjao- tsji en de secretaris-generaal van de partij, Teng Hsiao-ping, en dat zij de andere leiders met rust moeten laten. Hij noemde onder meer minister van van buitenlandse zaken, Tsjen Yi, drie vice-premiers en de minister van open bare veiligheid, Hsieh Foe-tsjin. Zij zouden „tijdelijke fouten" hebben ge maakt. De openhartigheid die Peking gis teren aan de dag legde heeft volgens westelijke kringen een achtergrond. Men vraagt zich namelijk af, of Mao en zijn aanhangers de gebeurtenissen niet opzettelijk overdrijven om de weerstand tegen de culturele revolutie met harde hand te kunnen neerslaan met behulp van het leger, dat tot nu toe geen rol van betekenis in het con flict heeft gespeeld. Dat men tot een vergelijk komt, lijkt vrijwel onmo gelijk. BREUK Japanse correspondenten meldden nog, dat de rode garde Lioe Tsji-tsjen, een hoge militaire leider en onder voorzitter van de subcommissie voor de culturele revolutie, beschuldigt van vernietiging van de culturele revolu tie binnen het leger en het verzet te gen Mao Tse-toeng. Lioe wordt een volgeling genoemd van het „reactionaire" staatshoofd Lioe Sjao-tsji en van partijsecretaris Teng. Er zouden nu twee elkaar bestrijden de subcommissies voor de culturele revolutie bestaan. Volgens het Russische persbureau Tass reizen duizenden rode gardisten uit alle delen van het land naar Pe king, De treinen, die zeer onregelma tig binnenlopen, zitten stampvol. Vaak hebben de gardisten andere passagiers, ook buitenlanders, uit de trein gezet om zelf plaats te krijgen. Het trein personeel zou zelfs worden bedreigd. Johnny Lion hoofdrol in film Zanger Johnny Lion gaat half maart een hoofdrol spelen in een Nederlandse speelfilm van Pim de la Parra. Hij is er een gangster in. Voordat de opnamen begin nen, moet Johnny Lion judo lessen nemen, omdat hij veel te dik is. Na de film wil hij zijn ren tree als zanger maken. Zijn voor keur gaat uit naar cabaretliedjes. Tekstschrijver Lennaert Nijgh is klaar met zijn eerste speelfilm, waarin Ramses Shaffy en Liesbeth List rollen spelen. Ramses Shaffy wil proberen, ook op Engelse bodem vaste voet te krijgen. Er komen platen met Engelse liedjes van hem uit en er wordt onderhandeld over een op treden voor de Engelse, tv. Ook Trea DobÖs en Ronnie Tober kijken over de Noordzee heen. Dc Eindhovense zangeres, die in mei gaat trouwen met Harry van Hooff. wil een paar maanden in Engeland gaan wonen, als zij aanbiedingen krijgt voor radio, tv en in theaters op te treden. "TkEZE maand bestaat de Cliff -L' Richard- en Shadowfanclub zes jaar. Een hele tijd! Maar zij is met de Beatles- en Elvis- fanclub dan ook de grootste in Nederland. Geen wonder: Cliff hoort nog steeds tot de top artiesten van Europa. Daarbij komt, dat de „mensen achter de schermen'' zoveel mogelijk voor hun leden doen. Vooral de laatste tijd lukt dat uitstekend! „In oktober hebben we een Cliffshow gehad in het programma „Tienerama," zegt Rotterdamse Henk Schaap. Hij zit in de radio- en televisiecommissie en besteedt er al zijn vrije tijd aan. „Verleden jaar had ik vrij weinig te doen. Ik ontving brieven van fans, die iets wilden weten, maar daar hield het mee op. Toen kreeg ik een idee: ik belde de studio's op om te vragen of ze eens wat meer platen van Cliff wilden draaien, omdat hij echt wel veel fans heeft! Kwam er dadelijk een uitnodiging eens lang te komen en zo ontstond het programma „Tienerama." Sa men met Skip Voogd stelde ik het programma samen en ik nam de presentatie op me. Ook heb ik een Eenmaal per maand Henk Schaap verschijnt Dy- het een gesten- het off-set, met namite. Eerst t cild biaadje, In Amsterdam hebben we een bi oscoop in de arm genomen, die Cliff's films wil draaien, speciaal voor onze fanclub. In december hebben we een Cliffdag gehou- interview met hem gehad blad „Dynamite." Na de eerste uitzending volgden er meer. Er bestaan plannen, in fe bruari weer een dergelijk pro gramma te brengen. „Ze verlenen me daar alle medewerking. Waar om weet ik niet. In ieder geval is het fijn. Ook met Veronica heb ik prettige Tot slot vertelt Henk Schaap, dat contacten. Twee januari hebben we een Cliffshow georganiseerd waarin ik alle verzoeknummers heb gedraaid. Ook heb ik de presentatie gehad in Kookpunt. Cliffplaten. die niet meer verschij nen. willen ze ook draaien." Sinds die uitzendingen krijg ik stapels brieven, zo'n honderd per week. Na een succesvolle samenwerking van acht jaar zijn de Blue Dia monds uit elkaar ge gaan. Ruud de Wolff is voorgoed naar Mexico vertrokken, waar hij een functie in het be drijf van zijn schoon vader heeft gekregen. Broer Riem is in ons land gebleven en heeft inmiddels in Chris van der Plaats, 25 jaar. een uitstekende plaatsvervan ger gevonden. Chris en Riem zijn al jaren goe de vrienden en hebben een gelijk gerichte belangstelling. In de loop van deze maand gaan ze naar Bar celona voor een televisie-uitzen ding. Daarna staan Madrid, Fin land en de Scandinavische landen op het programma. Blue Diamonds Songs van Jolson De grote songs van Al Jolson (in 1950 overleden) zijn op langspeelpla ten bewaard gebleven in het Dec- ca-album: „Say it with songs". Al Jolson was de laatste der black-face minstrels, blanke Ameri- ter. Het was in de bedoeling, dat kaanse zangers van levensliederen, paar nieuwe Cliffplaten uit zijn in Nederland nog niet te koop allereerst een single uit de London Palladium „Cinde rella" pantomime: „In the Coun try" (DB 8099), voorts een LP van de film „Finders Keepers" met de hele sound-track van deze film met drie zg. „Bonus Songs (SV 6079) en tot slot nog een EP „La la la la la," waarop we o.a. aan treffen de Lennon-MacCartney compositie ..Things we said to day." (Seg. 8517). (Adres van de fanclub: Cliff Ri- „Moon" Mulligan overleden „Moon" Mulligan, koning van d Hillbilly-pianisten, is op 57-jarige leeftijd in Texas overleden. De beken de ster uit de country- and western muziek was juist klaargekomen met de opnamen voor een album langspeelplaten, waarin hij optreedt als „Mr. Honky Tonk Man". Zijn ware naam was Aubrey, maar iedereen kende hem „Moon" vanaf zijn eerste opnamen in 1931, toen de platenindustrie aan het opkomen was. Mulligan had uitgesproken ideeën over pianospel. Hij placht tot zijn vrienden te zeggen: „Muziek niets, als zij de flessen op tafel niet doet rinkelen". Zijn grootste hit „I'll sail my ship alone". Zes gouden platen voor Beatles De Beatles hebben opnieuw de meeste gouden platen in Amerika be haald. Zij kregen er zes. Dat wil zeggen, dat er in 1966 zes miljoen platen van hen werden verkocht. YT AN Ar tone hebben w(j weer een gevarieerde collectie pla ten uit het lichte en leutige genre. Jazzliefhebbers tippen we voor de langspelers van Billy Stewart en Jr Walker and The All Stars. Om bij dc laatste te beginnen: on der de titel „Road Runner" biedt Walker elf nummers. Uitschieters naast de titelsong zijn: „How sweet it is". „Last Call", „Ame' che'rie" en ..Mutinj'". Een goede plaat, deze Tamla Motown PGO 5-545. In het repertoire van Billy Stew art op Chess Par. S-550 is „Summer time" de kleurrijke 'vlag' voor o.a, „Foggy Day", „Moon River", „That Old Black Magic", „Almost like being in love" en het graag gehoor de „Over the Rainbow". Van de singles heeft ons het plaat je van Jay and The Americans hel meest bekoord. Op United Artist UA 25.478 zijn vijf vakbekwame kna pen te horen in het harmonieus klinkende „Raining in my sunshine" waarin leuke effecten en een aardige instrumentatie opvallen en in „The reason for living". Een fijne blues is „I'm the one you need", gezongen door het neger kwartet „The Miracles". In de goede begeleiding excelleert de fluit, maar komt de drum ons soms iets te domi nerend voor. De keerzijde van Tam la Motown GO 25.467 bevat „Save Me". In de hoge registers ontstaat een aparte 'sound' door een op een jongenssopraan lijkende zangstem. De negergroep ..The Temptations" presenteert op Tamla Motown GO 25.476 'slow rhythm' in „I'm losing you" en „I couldn't cry if I wanted" Wie niet aan dit genre verknocht is. zal het luisteren naar de klanken brij en regelrechte temtatie vinden. Op Funckler DB 25.470 stuurt To ny Light „De groeten aan Nicoletta" en op de B-kant zingt hij „Morgen, ja morgen". Hebben wij het goed gehoord, dan zorgt Tonv Light in de refreinzang zelf voor de tegenstem. Rumoer van publiek is vermengd met „Money" op Tamla Motown GO 25.477 van Jr Walker and The All Stars. Een pluim voor de saxpartij. ..Pucker up buttercup" is 'rhythm and blues' nogal monotoon uitgevallen. Ten slotte nog twee gek- ke-gein-liedjes op Artone DS 25.479 met Rijk de Gooyer in „Kijk, dat heb ik nou" en een kolderparodie op ..Yesterday".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 12