1937 KLEUMEND DEN HAAG ZAG BRUIDSSTOET Bruidsjapon: vol margrieten n TOEN KONINGIN EN PRINS HUWDEN: Europa kraakte; vijf cent voor een sigaar Buitenlandse pers toont weinig belangstelling Weinig publiek Toch nog de zon 11 DINSDAG 10 JANUARI 1967 (Van een medewerker) rIJ denken dezer dagen onwillekeurig en soms met weemoed terug aan die gedenkwaardige 7de januari 1937. Dertig jaar geleden immers is het alweer dat onze toenmalige prinses IJuliana met prins Bernhard trouwde, en wat is er sinds- I dien in de wereld al niet gebeurd. De ouderen weten het nog wel hoe 1937 werd beheerst door bittere armoe, ontstellende werkloosheid en dreigend oorlogsgevaar, en de jongeren zullen over die crisis allicht wel eens iets hebben opgevangen. Bromfietsen waren er nog niet, televisie-apparaten evenmin, moderne hulpmid delen waren er alleen voor de rijken, en lang niet in elk huis stond een radio-ontvangtoestel. Laten wij u nog eens meenemen door dat onvergetelijke jaar. Het nieuwe jaar begint ple zierig, want overal in den lande leeft men naar het Prinselijk huwelijk toe. Die schitterende plechtigheid voltrekt zich op 7 januari 1937 in de Hofstad. Tien duizenden slaan het kleurrijke schouwspel gade; de zon laat ons op deze kille januaridag niet in de steek. Het jonge paar brengt de wit tebroodsweken door in de Poolse plaats Krynica, waar het logeert in hotel Patria, dat aan Martha Eggerth en Jan Kiepura toebehoort. In de zomer leeft het Neder landse volk opnieuw mee met het Huis van Oranje, wanneer prinses Juliana voor de radio de komende blijde gebeurtenis bekendmaakt, en het doet zulks opnieuw wanneer prins Bernard ie herfst een ernstig auto ongeluk overkomt. Spanningen Europa kraakt in zijn voegen. De Duitse Führcr Adolf Hitler houdt vast aan zijn koloniale en andere eisen, Italië verlaat de Volkenbond en treedt toe tot het anti-komintern- pact, en daardoor wordt de „As" Berlijn-Rome bijzonder hecht. Maar de rust in Europa komt zulks aller minst ten goede. Het wakker geschudde Engeland gaat eveneens wat aan zijn bewape ning doen, om zoals premier Chamberlain zegt de vrede te be- 1 waren, en andere mogendheden vol gen dit voorbeeld. Het is duidelijk: Hitier reikt naar de wereldmacht, en stuurt op een tweede wereldoor log aan. De Amerikaanse president Roose velt zegt te hopen buiten het con flict te blijven, doch het geeft de burger in Europa moed wanneer hij eraan toevoegt dat de gebeurtenis sen in Europa hem niet onverschil lig laten. In Spanje maakt men el kaar kapot om Franco in het zadel te helpen, en in Rusland eist de openbare aanklager Wysjinski tegen 17 personen de doodstraf in het Trotzkistenproces. Belastingen hoger De internationale toestand beroert ook ons land, en noopt de mi nister-president, dr. H. Colijn, een belastingverhoging aan te kondigen, ter dekking van de defensieuitga ven. De economische toestand is ver re van rooskleurig, en men doet van alles om het lamgeslagen bedrijfsle ven weer op gang te helpen. Zo gaat men wol uit ondermelk ?n epn begin met de drooglegging van de N.O. Zuiderzeepolder maken. Rotterdam begint aan de bouw van de Maastunnel. Amsterdam vat het Bosplan op, in Apeldoorn leggen werklozen het park Berg en Bos aan, en op initiatief van wethouder Buurman wordt in de Residentie de actie „Den Haag werkt weer" op touw gezet. Dit alles is bedoeld als een stimu lans om de werkgelegenheid te ver groten. Het gaat inderdaad wat be ter dan het jaar ervoor, doch uit de impasse komt men niet. Op een ge geven moment telt ons land 400.000 werklozen. De mensen worden ook vin dingrijk, er zijn er die zelf (clan destien) margarine bereiden. Van zelfsprekend is men goedkoper uit dan in de winkel. De boel is spot goedkoop weliswaar, doch de beur zen geven bij de meesten de bodem te zien. Damespumps kosten 2,69. 2 ons Haagse leverworst 9 cent. en 48 cent een kilo cacao. Er worden roofovervallen ge pleegd op dr. De Ridder aan het Oranjeplein en op een auto van de posterijen in de J. P. Coenstraat. Ingebroken wordt bij Van Willigen in de Spuistraat en in het Ringen- huis aan de Prinsegracht. Invallen voor hazardspel worden gedaan in woningen aan de Zeekant en de Van Lansbergestraat, en op de Be- zuidenhoutseweg wordt de Haar lemse garagehouder Hes het slacht offer van roofmoord. Het Bospad, het gebouw van de Pensioenraad en het tentoonstellings gebouw Houtrust worden geonend. Het laatste wordt ingewiid met ..De Hofstadbloem". en wat later vindt er de luchtvaarttentoonstelling AVIA plaats. De spoorlijn Den Haag—Utrecht wordt geëlectrifh Bruidskinderen Jacoba Albertine Christine Ruth Wilhelmina van der Hoeven (Coosje) is drie jaar oud. Zij is de dochter van de heer en mevrouw Van der Hoeven-Viëlor en de kleindochter t an mr. J. tan der Hoeven, particu lier secretaris van de Koningin. dezelfde autobaan geo- Wereldjamboree In Texas vliegt door ontploffing van een gasbuis een school in de lucht (399 doden). Vogelenzang heeft zijn Wereldjamboree, Parijs zijn we reldtentoonstelling, en in Huizen haalt men de oude zendmasten neer. 's Werelds grootste baggermolen „de Kantoeng" vergaat voor de kust van Engeland, de flottieljeleider Tromp en de Nieuw Amsterdam lo pen van stapel, het luchtschip Von Hindenburg en het KLM-toestel Specht verongelukken. In Rotter dam gaan vier opslagplaatsen van Pakhuismeesteren in rook op, en onder de Nederlandse hazenstand heerst mond- en klauwzeer. De dichter G. W. Lovendaal wordt 90, Lord Baden Powell 80, W. H. Vliegen 75, Toscanini 70, en Rika Hopper, Buziau en Kees van Dongen 60 jaar. De 87-jarige mevrouw Theo ^lann-Bouwmeester viert haar 70-jarig toneel jubileum, Bouwe Vlas (commandant van Het Leger des Heils) treedt in het huwelijk, Jacob Hamel dirigeert 25 jaar het Haags Gemengd Koor, Annie van de Lugt Melsert-van Ees speelt voor de 600e maal Boefje. Van ons heen gaan de Ameri kaanse staatsman Rood, Rockefeller, de gevleugelde mens Clem Sohn, de Britse staatslieden Austin Chamber lain en Ramsay Mac Donald, de Tsjechische president Masaryk, ge neraal Ludendorff, de zigeunerko ning Kevik, de Poolreiziger Scott Hansen, de uitvinder Edison, de componist Ravel, de dichter Ver- wey, de beeldhouwer Dupuis, de zan geres Helene Treep-Cals, de actrice Esther de Boer-van Rijk. Fanny ontdekt Burgemeester Droogleever For- tuyn opent het gereed gekomen Fey- enoordstadion, Puck van Heel wordt onze record-international, en Bak- huys (HBS) en Van Nellen (DHC) De zesjarige Jonkheer Arnoud Jan de Beaufort is de zoon van Jonkheer de Beaufort en mevroutc de Beaufort- Jonkvrouwe Sickinghe. Zijn moeder was van 1951 tot 1953 gouvernante van de vier Prinsessen. Een foto van het Koninklijk paar, genomen door hoffotograaf Franz Ziegler. zetten een streep onder hun inter landloopbaan. Nida Senff, Jopie Waalberg, Cor Kint en Iet van Feg- gelen brengen ons land aan de zwemtop, en Willy den Ouden zegt de wedstrijdsport vaarwel. Euwe verliest de schaaktweekamp tegen Aljechin, Arie van Vliet fietst zich naar de wereldtitel sprint. Het kop pel Pijnenburg-Slaats wint de Ant werpse zesdaagse en op de sintel- baan ontdekt men Fanny Koen. Emile Zola wordt bekroond als de beste film van het jaar, maar ook de Nederlandse speelfilm Pygmalion met Lily Bouwmeester, Johan de Meester en Eduard Verkade mag er zijn. Johan Kaart volgt in de Bouw meesterrevue Siem Nieuwenhuizen op. Lou Bandy is heer en meester in de Haagse Scala, en Jacques van Bijlevelt en Octave van Aerschot V* Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De bruid van vandaag zag er bijzonder char mant uit in haar prachtige toilet van witte cloqué zijde van het Parijse modehuis Bianchini) met- lange mouwen en ingeweven margrietpatroon. De vijf meter lange sleep was, evenals het lijfje, geborduurd met margrieten, de motieven van het weefsel volgend. De grootste breedte van de sleep was 2.20 meter. Het borduursel was geleverd door het huis Hu- rel te Parijs. Ook in de diadeem van de Prinses zaten margrietmotieven. De blaadjes waren van diamant, het hart was een parel. Evenals de Kroonprinses had prinses Margriet haar bruidstoilet laten ontwerpen door het modehuis Linette in 's-Hertogenbosch. Alerts De bruidsmeisjes droegen japon nen van lichtblauw zijden cloqué, waarvan de hals was afgezet met witte nerts. Ook de mofjes waren van dit bont vervaardigd. De hoed jes waren uit dezelfde stof gemaakt als de japon. De corsages van de bruidsmeisjes waren van fresia's. Ook de bruidskinderen zagen er schattig uit. Coosje van der Hoeven droeg een toiletje van witte otto- manzijde met bijpassend kapje. Ar noud Jan de Beaufort had een lan ge zwarte broek van ribfluweel en een witte zijden blouse aan. De Koningin droeg een robe van smaragdgroen fluweel. Daarover had zij een bepassende driekwart mantel. Haar sjaal en hoed waren van sabelbont. Borduursel Het toilet van prinses Beatrix be stond uit een lange japon van tur- kois-achtige zijde, waarvan hals en zoom waren geborduurd. Haar lan ge mantel was van zijde en had een vaag bloempatroon. In haar hoed waren verschillende kleuren van het borduursel verwerkt. Prinses Irene droeg een indigo japon van wollen lamé met een 1 witte nertscapuchon. De japon was |j met zilverdraad doorweven en af gezet met witte nerts. De moeder van de bruidegom, I mevrouw van Vollenhoven-De Lan- ge, was gekleed in een japon met bijpassende jas van grijsblauwe stof (waarin beige motieven), afge zet met nerts. De hoed was van de zelfde stof en was ook met bont af- gezet. Richard Tauber Ons land wordt bezocht door The Mills Brothers, de Wiener Sanger- knaben, Toscanini, Jacques Thibaud Frits Kreisler, Maurice Chevalier, Richard Tauber. Op het witte doek excelleren Greta Garbo, Mariene Dietrich, Deanne Durbin, Lilian Har vey, Irene Dunne, Clark Gable, Wil ly Fritsch, Willy Forst, Paul Hörbi- ger, Tyrone Power, Spencer Tracy, Charles Laughton, Jean Gabin, Ro bert Taylor, Bing Crosby, Emil Jan- nings, George Formby, en natuur lijk Stan Laurel en Oliver Hardy. Veel is sindsdien gebeurd, het „Oranje boven" is gebleven. DEN HAAG Prinses Margriet en de heer P. van Vollenhoven ontvingen bij hun huwelijk vele geschenken. Van het Nederlandse volk kwamen: 48-de- lig tafelzilver, 48-delig glaswerk, een schommelbank, een lamp, een ikoon, een Empire eettafel, bijzettafeltjes, een rubberboot en van verenigingen o.m. een antieke scheepsbel, een anker voor de tuin, zilveren schalen, dito servie zen, schilderijen, een handgeknoopt smyrnatapijt met margrietmotieven, een 17-de eeuwse Hollandse linnenkast (van het Schiedamse gemeentebestuur), een antieke porseleinkast (van prinses Beatrix en prins Claus), Chippendale kandelabers, een antiek olie- en an- zijnstel en een zilveren presenteerblad (van de Haagse Kamer en Koophan del). Centrum in Grafelijke Zalen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De belangstelling bij de buitenlandse pers voor het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven was aanzienlijk geringer dan die (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Het ivas een prachtig schouwspel, de kleurrijke stoet met de dam pende paarden in draf door de Haagse straten te zien gaan. De dagmiezerig en ivaterkeud begonnen, klaarde op, en terwijl prinses Margriet met haar bruidegom naar de raadzaal togen, braken de grijze wolken en ging er een zonnetje schijnen. Veel publiek was er niet. Een paar honderd belangstellenden op het voorplein van Huis ten Bosch, langs de route vaak meer politiemannen dan bur gers, hier en daar groepen ambtenaren (die vrijaf kregen om de stoet te zien). Soms ineens een vleug spontane feestelijkheid. Vertegenwoordigers van een firma deelden op Plein 1813 met gulle hand rode, witte, blauwe en oran je ballonnetjes uit. Kinderen en oude ren zwaaiden er enthousiast mee, toen de stoet langs kwam. Spontaan Spontaan was de demonstratie van een groep jongelui, die waren getooid met oranje en een spandoek bij zich droegen, waarop de woorden „Oranje- Den Haag" waren te lezen. Ze liepen zingend door de Parkstraat, over het Plein 1813 en door de Alexanderstraat, er was geen politieman die het in zijn hoofd haalde, de jongens en meis jes een strobreed in de weg te leggen. Toen de gala-berline met het stra lende bruidspaar in zicht kwam, gingen zij er zingend en juichend in looppas naast lopen. Prinses Margriet en haar bruide gom waren met dit hartverwarmen de huldebetoon kennelijk ingenomen. Ze lachten en zwaaiden tegen de jongelui. Geroezemoes Van lieverlee waren er wat meer mensen op straat gekomen. Gelukkig, want om halftien was da binnenstad uitgestorven. „Wo sind die Menschen vroeg een Duitse cameraman op het Lange Voor hout. Er waren geen mensen, alleen politieagenten. Te voet, of te paard. Geen automotor liet zich horen: al leen geroezemoes van gesprekken van groepjes mensen, hinneken van paar den en af en toe geronk van een aan- gierende politiejeep. Een wandeling voor de met „drang hekken" afgezette binnenstad beklem de evenzeer als een verblijf in een belegerde stad. Voorhout stonden groepjes politiemnn- Rond iedere boom op het statige ncn te praten. Persmensen met gele banden om de arm liepen heen en weer. en fotografen mopperden op Vreemd gezicht: hir en daar een het langdurige duister van de ochtend, vertegenwoordiger van da schoolpers met een gele band; een jongen ol een klein meisje, die zich van hun waardigheid bewust onder de afzet- hekken doorkropen en zich tussen de pratende politiemensen begaven. Passeerde iemand zonder gele band. dan werd hij of zij door alle ordebe wakers argwanend nagekeken. Een meelijwekkend gezicht. Uitgestorven De binnenstad was tussen negen en tien uur een uitgestorven stad. Een soort belegerde vesting, waar ieder zich binnenshuis bevond, in afwachting van hetgeen zou gaan gebeuren. De enkele bezoeker, die gekomen was om het bruiloftsfeest mee te vieren, droop bij het zien van de op catacomben lijkende, kennelijk zwaar bewaakte huizen en wegen direct weer af, alsof hij een koude douche kreeg. Nee, Den Haag zou niet zo sterk worden bewaakt, was gezegd. Om half tien: een binnenstad alleen bevolkt door politie. Toch: toen de stoet eenmaal reed, kwamen de mensen, moeders met kinderen vooral. Ze juichten nauwe lijks Den Haag juicht nooit stampten de voeten warm en bespra ken de geruchten over de provo's. Provo's: hèt gesprek langs de route. Doen ze wat? Doen ze niks? Hier en daar plotseling pamfletten, gericht tot ons volk, tot bevriende staatshoofden en ordebewaarders. Een onnozele tekst: „Een zalig Nieuwjaar, en dat er nog vele bom men mogen vallen. In naam van dc westerse beschaving en de lieve cul turele vrede, Amen." Geen rookbommen? Het leek er soms wel op, maar dat kwam door de damp van de paarden, en dat bracht het publiek weieens in verwarring. Het bleef rustig in het centrum van de stad. Een sterke politiemacht stond opgesteld gezicht naar het publick om de kleinste ongeregeldheid de kop in te drukken. Het was gelukkig niet nodig. Er was ook zo weinig publiek. De kou en ook de televisie, die met 41 camera's de plech tigheden volgde, zullen er niet vreemd aan zijn geweest. De Hagneaars-thuis hadden trouknes ook last van de politie, zij het indirect: de aanwezigheid van zo- Bewaking De Korte Poten was geheel afgezet door manschappen van de Koninklijke marechaussee. Ook de straatjes die erop uitkomen, waren ontoegankelijk. De palfernier-koetsier had enige moei te de zes paarden de scherpe bocht var het Plein rond te krijgen. De ramen van het glazen rijtuig, waaa het bruidspaar in zat, waren enigszins Bij de raadzaal in de Javastraat stond het publiek rijen dik, toen de bruids stoet kort na half elf arriveerde. Er wa ren ook hier geen incidenten. De politie agenten hadden het gemakkelijk. Ze wa- reen geduldig kinderen behulpzaam, die hun ballonnetje achter de hekken had den laten vallen. De afsluiting van de binnenstad heeft vooral de leveranciers veel ongemak op geleverd. Men zag melkhandelaren en bakkers met kratten met flessen of man den met brood sjouwen. Ook de Tweede-Kamerleden konden niet, zoals gebruikelijk het Binnenhof per auto bereiken. Men zag hen bij tiental len de stille binnenstad doorkruisen met koffertjes of uitpuilende aktentassen in de hand. JfEN oranjefeest zonder balon- netjes is nauwelijks denk baar. Reeds vroeg in de morgen deden de straathandelaren in Den Haag goede zaken. Voor de kinderen was de dag al goedj voor de feestelijkheden ter gele genheid van de trouwdag van prin ses Beatrix en prins Claus op 10 maart vorig jaar. Slechts een handjevol buitenlandse journalis ten, merendeels Franse en Duitse verslaggevers, was naar Den Haag gekomen om de plechtigheden te verslaan. De Rijksvoorlichtingsdienst had in de Grafelijke Zalen aan het Binnenhof, dezelfde ruimte, waarin eens de maal tijden voor Graaf Floris V werden bereid, een perscentrum ingericht, waar de naar schatting tweehonderd journalisten alle mogelijke facilitei ten vonden: telefoon- en telex verbin dingen en voor de fotografen appara tuur om foto's direct over te seinen. Voor de fotojournalisten was boven dien de dienst van de NV Aeronaut paraat om volgeschoten filmrolletjes per speciale koerier naar Schiphol te vervoeren voor verdere verzending naar, het buitenland. BELGIË Ook uit de geringere belangstelling voor de televisie-reportage van het huwelijk bleek, dat het huwelijk in het buitenland minder tot de verbeel ding sprak. Alleen België nam de di recte uitzending over. Andere Euro pese landen namen genoegen met korte filmbeelden van de hoogtepun- Na de krachttoer bij het huwelijk van de Kroonprinses had de RVD het de afgelopen dagen veel gemakkelijker. Drijvende op de ervaringen, opge daan in de weken, die aan 10 maart 1966 voorafgingen, had de RVD wei nig moeite om aan de meest uiteenlo pende wensen van journalisten, foto grafen, radioreporters en regisseurs en cameramensen van televisie en film te voldoen. PASJES Het administratieve personeel van de RVD heeft overigens in de afgelopen dagen volop werk gehad met de verstrekking van doorlatingsbewij- zen aan persvertegenwoordigers, die tevoren door de Haagse politie waren „gescreend". Met het Hof heeft de RVD voortdurend overleg gepleegd over de bijzondere wensen van de visuele pers. Eén van de RVD-functi- onarissen zei hierover: „Het Hof heeft veel begrip getoond voor de verlangens". In de Grote Kerk waren dertig a 35 fotografen en een groot aantal came ramensen van televisie en filmjour naal. De RVD had de kerk „uitge licht". zodat alle fotografen hun werk konden doen zonder gebruik te maken van hun blitz-apparatuur. In de raadzaal hadden ongeveer tien fo tografen een plaats gekregen. KOERIERS Drie medewerkers van de RVD ston den in de kerk de schrijvende journa listen ten dienste. Zij namen hun ko pij mee en overhandigden die via een luik aan koeriers, die buiten ston den te wachten. Ook de filmrolletjes werden via dezelfde weg getranspor teerd. De koeriers, die de films naar de nationale luchthaven moesten brengen, kregen in de stad begelei ding van motoragenten van de Haagse politie. De voorbereidingen voor de persrege ling hebben drie maanden in beslag genomen. De eerste bespreking werd gehouden in aanwezigheid van verte genwoordigers van de Haagse politie, gemeentelijke voorlichtingsdienst, PTT, NRU, NTS, Federatie van Ne derlandse Journalisten en Federatie van Nederlandse Persfotografen. De details werden daarna in talrijke an dere vergaderingen nader uitge werkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11