Nieuwe leidlse Courant MASSALE STRIJD OM DE MACHT IN ROOD-CHINA •O" 4 JAMIN Offensief van Soestdijk verwarde tegenpartij BB— 'inniniimt Twintig doden in ziekenhuis Morgen een winters feest Actie tegen Mao Verkeer ontwricht In Nanking 50 doden Bij twee branden 5 doden Mr. Pieter: aanvallen! Twee schepen in brand Maandag 9 januari 1967 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastleh i» ghebleven mijn hert in feghenipoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ■fe Hervormde ad vertentie Madu- rodam-mentali- teit pagina Kernmerk „Ik vind de bloemen heel leuk, Rita, maar dit is al de derde keer in één maand, dat je geen huiswerk hebt gemaakt." •fe Marliesje gekooid nachtegaaltje pagina Radio TV Fout geneesmiddel CHARLEROI Twintig ;n Belgische kliniek, genaamd Insti tuut Medico Cirurgical Arthur Gailly, zijn vermoedelijk gestorven door een fatale vergissing bij het toedienen van een verkeerd geneesmiddel. Aan voor namelijk kankerpatiënten is, zo wordt verklaard, het vergif digitaline in plaats van een hormonenpreparaat ge geven. Het onderzoek is nog niet af gesloten. Toen doktoren enkele malen vallen constateerden als gevolg van plotselinge hartstilstand by patiënten die geen hartkwaal hadden werden gebruikte medicamenten nagegaan. Het gaat om een medicament ;n grote Brusselse farmaceutische fir ma. Hoewel de berichten erover uiterst vaag zijn, menen deskundigen dat de fout bij de leverancier is gemaakt. Me de schuldig zijn evenwel twee apothe keressen van het ziekenhuis in Charle roi die de binnengekomen medicamen ten onvoldoende zouden hebben gecon troleerd. Deze dames zijn, naar kon worden nagegaan, ontslagen. Digitaline die men op basis van drie milligram per dag kan toedienen werd gedoseerd als gold het een hormonen preparaat, waarvan per dag dertig mil ligram kan worden ingenomen. Het trieste gebeuren heeft zich begin vorig jaar afgespeeld. In april werd de toediening stopgezet. Het farmaceu tisch onderzoek kon pas in december jl. met een rapport komen. De apotheek van het ziekenhuis is nog steeds geslo ten. DE BILT Het zal morgen in Den Haag een winters huwelijksfeest worden. Na een kleine storing, die vandaag op enkele plaatsen een neeuwbuitje brengt, bereiken ons weer opklaringen, zodat wy morgen zelfs een zonnige morgen verwach ten. De temperatuur zal in de ko mende nacht weer flink dalen met morgenochtend in het westen vijf tot acht graden vorst en in de middag twee tot drie graden. Later zal een storing van IJsland naar Denemarken trekken, zo wordt na dinsdag de kans op enkele sneeuw buien weer groter. In de afgelopen nacht is in het midden en zuiden van ons land tien tot twaalf graden vorst gemeten. Europa ligt van Scandinavië tot aan de Middellandse Zee onder een dik pak sneeuw. In Zuidslavië is de sneeuw soms meer dan drie meter hoog. De Alpen zijn zo goed als ingesneeuwd. Het verkeer wordt be lemmerd door een anderhalve meter dikke laag. Sinds tien jaar is op Sardinië de eerste sneeuw gevallen. Evenals de rest van Italië ligt het eiland Capri onder een wit dek. De kou heeft horden hon gerige wolven uit de Apenynen ge dreven naar de bewoonde wereld. DE BILT Vannacht matige cn hier en daar strenge vorst met plaat selijk mist. Morgen toenemende be wolking met later van het noordwes ten uit enige neerslag. Tot matig en langs de kust tot krachtig toenemende wind uit westelijke richtingen met stijging van temperatuur. In het oos ten en zuidoosten van het land tot om het vriespunt en elders lichte dooi. 10 januari zon op 8.4S, onder 16,50: maan «P 9.13. onder 16.03 TOKIO Een strijd om de macht in communistisch China is de afgelopen dagen tot uitbarsting gekomen in drie grote steden: Peking, Sjanghai en Nanking. Aanhangers van voorzitter Mao Tse-toeng vechten tegen tegenstanders van de „culturele revolutie" onder de propa- ganda-chef Tao Tsjoe. Er zouden tientallen doden zijn gevallen. Vorstelijke sneeuwballen DE bruiloftsgasten maakten gisteren een wandeling door het besneeuwde bos. Ze waren in een vrolijke stemming. Toen de persfotografen hun opnamen van het gezelschap wilden ma ken, werden ze van vorstelijke zijde bestookt door sneeuwbal len. Op de voorgrond zien we prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven, die het sein tot de sneeuwballen-aanval gaf. Volgens berichten uit Tokio zou de miljoenenstad Nanking handen zijn van aanhangers van Tao Tsjoe, die kort geleden door rode gardisten een tegenstander van Mao werd genoemd. Tsjoe was officieel de vierde man in China achter Mao, minister van defensie Lin Piao en premier Tsjoe En-lai, die overigens ook fel wordt aangevallen door de rode gardisten. Het hoofdkwartier van de rode garde in Nanking zou zijn ver woest. Radio-Peking meldt dat „burger lijke elementen" in Sjanghai heb ben getracht de produktie, het ver keer en het transport te ontwrichten. Sjanghai is een van de grootste in dustrie- en havensteden van China en is dan ook van groot belang voor de economie in het land. Moeder en 2 kinderen in Raamsdonkveer DEN BOSCH Bij branden zijn gisteren vijf mensen om het leven gekomen: in RaamsdonkS' veer een moeder en twee kinde ren, in Hoensbroek een broertje en een zusje. De brand in het oude huisje aan de Oude Groenstraat 9 in Raamsdonks- veer is gistermorgen vroeg vermoede lijk ontstaan doordat twee kachels, die op een slechte schoorsteen waren aan gesloten, de gehele nacht roodgloeiend stonden. De ene kant van het huisje was met ..et en de andere kant met hout on- derschoten; er viel aan redden dan ook niet meer te denken. Van het gezin, de familie Vermeer- un Broekhoven, kwamen de moeder en haar twee jongste dochtertjes, Jo hanna (2) en Dymphna (4), in de vlammen om. De vader zag nog kans zijn zeven jarig dochtertje uit haar bed te halen en naar buiten te rennen. Toen hij te rug wilde gaan, was de doorgang door rook en vuur versperd. Het gehele gezin sliep boven. De lijkjes van de kinderen werden later beneden ge vonden; dat van de moeder boven. De brandweer kon niets meer uitrichten. In Hoensbroek lieten de vijfjarige Ellen Jonkhout en haar broertje Er- win (3) het leven bij een uitslaande brand in een café met bovenwoning. Hun elfjarig broertje Gerard wist van de eerste etage in een door voorbij gangers opengehouden overjas te springen. Het jongetje had nog geprobeerd zijn broertje en zusje ook te laten springen. Zij durfden niet. Het gehele pand brandde uit. De drie kinderen van het gezin Jonkhout waren alleen thuis. De va der was na sluitingstijd zaterdagnacht met de auto weggegaan om zijn vrouw te halen, die eveneens een café be heert. Toen zij terugkwamen, stond het huis in lichtelaaie. HAARLEM Twee jongemannen, in wie er een gemaskerd was met behulp van een over het hoofd getrok ken nylonkous hebben in het centrum van Haarlem een vrouw bedreigd, haar huis doorzocht en sieraden ter waarde tien mille, alsmede geld tot een bedrag van ruim 700 gulden meegeno- De vrouw was zo onvoorzichtig open te doen, toen de heren na middernacht aanbelden. Zij zeiden dat ze „zaken kwamen doen", sloegen hun slag en na men' de benen. Terwijl de man de vrouw met een mes bedreigde sloeg lijn kornuit zijn slag. In de radio-uitzending wordt er bij alle „revolutionaire studenten" op aan gedrongen de „tegenaanval van de burgerlijke reactionairen af te slaan" en de raddraaiers te straffen. Volgens het Volksdagblad heeft de culturele revolutie haar keerpunt be reikt, niet alleen in Sjanhai maar in het gehele land. Alleen in Nanking westelijk van Sjanghai zijn al vijftig doden ge vallen. Er heerst een geladen sfeer. De rode gardisten kregen versterking van een half miljoen arbeiders uit de provincie Chiang-soe. Alle verkeer te water en te land ligt stil en er wordt controle geoefend op de telex-verbin dingen. Peking In een vliegtuigfabriek in de hoofd stad PEKING raakten arbeiders slaags met gardisten. Het is niet bekend hoe veel doden en gewonden er zijn ge vallen. De produktie van de fabriek is stopgezet. Ook hingen er in Peking grote borden, waarop teksten staan die beledigend zijn voor Mao Tse- toeng. Op het eiland TSJOESJAN ten oos ten van Sjanghai vielen vijfhonderd boeren tijdens een massa-betoging de gardisten aan. Ook zijn boeren het hoofdkwartier van de gardisten bin nengedrongen. Een lid van de Chinese ambassade in Kopenhagen zei gisteren dat tal van leden van de diplomatieke staf, ook ambassadeur Ke Painien, „voor vakantie" naar Peking waren vertrok ken. Ook van de ambassade in Oslo er Stockholm zijn Chinese diplomaten naar huis teruggekeerd. In Londen werd gezegd, dat 36 Chinezen „binnen kort naar Peking zullen terugkeren". Noodweer in Maleisië KOE ALA LOEMPOER Het nood- eer in het noorden van Maleisië heeft tot dusver aan minstens twintig perso nen het leven gekost. Als gevolg van de moessonstromen zware regenval zijn aan de kust grote stukken land overstroomd, waar door naar schatting 100.000 mensen op de vlucht zijn gejaagd. Ook aan de westkust staan gebieden onder water. Het water begint nu weer te zakken. Ook Thailand heeft met overstromin- ;n te kampen. Daar zijn ongeveer 7.500 mensen dakloos. Winterpret in de zon Een zonnig weekeinde met sneeuw en ijs. Het kon haast niet mooier. Hier en daar was het ijs al betrouwbaar en de kinderen hebben er van genoten. Overal is het ijs nog niet sterk genoeg. Het blijft oppassen. ?t Zag de pers ivit voor de ogen... SOESTDIJK Zeventig vorstelijke gasten, op Soestdijk present vanwege de dertigjarige bruiloft van Ko ningin en Prins èn het huwelijk van morgen, gooiden gistermid- sneeuwballen naar journalis- den de rvd-< ten en persfotografen. Het pro- kingsdiensten gramma, dat de „rijksverlovings- dienst" zo eminent geregeld had werd daardoor door elkaar ge gooid. Het was voor de gasten ten paleize heel gewoon een gezellige wandeling door de bossen van het paleis en van kasteel Drakesteyn. Daarbij moest ook niet-koninklijk terrein worden gepasseerd en daar, ja daar mochten de nimmer tevreden te stellen journalisten zich dan wel even opstellen. Maar denk erom, zo had- engelse snijcaramels van niet duur wel heerlijk en andere bewa- jd: snel foto's ma ken, geen interviews afnemen, niet meelopen en op behoorlijke afstand blijven. Na een uur kleumend wachten .ie hebt een hard beroep of je hebt het niet kwam dan de lang verbei de optocht, met koninklijke en ande re gasten, voorafgegaan door het jon ge bruidspaar, in zicht Nauwelijks waren echter de lenzen ingesteld en zouden de exclusieve plaatjes een feit worden of daar bracht een sneeuwbal-offensief verwarring in de persgelederen. Het bleek, dat mr. Van Vollen hoven de gasten was voorgegaan in het opwekken van sneeuwbal-ef fecten, onmiddellijk door vele an dere, vooral jongeren, uit het gezel schap gevolgd. Hoewel aanvankelijk enige veront waardiging bij de persmensen de kop op dreigde te steken, ook al omdat enige lenzen enigszins met sneeuw waren besmet, brak toch weer gauw in dit kamp de lach door. Temeer, toen men bemerkte, dat het heus maar een lolletje was en er echt geen beschadigingen konden worden ge constateerd. Bovendien.door dit alles waren er veel betere kansen voor aardige plaatjes geschapen, want de twee ge zelschappen waren ineens zo dooreen gemengd, dat men amper meer wist wie nu eigenlijk bij wie hoorde. Kort en goed: de pers kreeg meer dan ze voor mogelijk had gehouden, ook al kwamen er dan geen arresleeën, zo als sommige, naar het heette: ingewij de, dignitarissen hadden voorspeld. Wie gooiden? Wie gooiden er nu? Aanstichter mr. Pieter uiteraard, prinses Margriet, prinses Christina en verder een groot aantal niet meer te identificeren bruiloftsgasten. Ja, zelfs ouderen, onder wie de Koningin en kolonel Bisschof van Heemskerk, dc opperceremoniemeester hielden een sneeuwbal in de hand. Meer om er lachend mee te dreigen, dan om er serieus nou, serieus? mee te gooien. Bij kasteel Drakesteyn aangeko men in Lage Vuursche ging het ge zelschap wandelaars tenslotte even in het restaurant tegenover de wo ning van prinses Beatrix en prins Claus, gezellig van een kopje thee genieten. Onder hen viel prins Bern- hard wel het meeste op, in zijn dik ke, korte bontjas. De enige die even helemaal de kluts kwijt was na het „incident" was de hond van prinses Beatrix, die zenuwachtig heen en weer sprong en noch op het vriendelijke, noch op het bevelende „Joris" reageerde. Het gezelschap vervolgde toen maar zyn weg zonder hem. Even later kwam een Drake- steyn-functionaris het prachtige dier, dat zich in de rust gewillig betoonde, per jeep halen. De hond erin, de heer erachter, en rrrt, daar gingen ze. Ja, je bent een koninklijke hond, of je bent het niet EASTBOURNE Twee scheepsbran den werden dit weekeinde onder Euro pa's westkust gemeld. In de Golf van Biscaye pikte een marinevaartuig alle 39 opvarenden van de brandende West duitser Arenberg, 12.000 ton op dat on derweg was van West-Afrika naar Rot terdam. De Arenberg brandde hevig. De mensen gingen in" Spanje aan land. In het Engelse Kanaal brak brand uit op de ruim 2000 ton metende Oost duitser Saaie. Het schip is op een bank gezet Een deel van de bemanning is van boord gehaald; een ander deel bestrijdt het vuur, geholpen door toe gesnelde sleepboten. De Saaie was van Alexandrië op weg naar zijn thuisha ven, Rostock. Bus in meer: 20 doden KINSJASA Een autobus met veer tig passagiers is in het Kivu-meer in Kongo gestort Twintig mensen verlo ren het leven. 7% VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas m Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. en neernjK^^^^H per maand per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze E3 N.V.V. d. Velde Cïtroën JOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN - TELEFOON 21156

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1