KOERIERS „Stadsooievaars" hadden een eigen oppasser Edele vogel als geluk brengend dier Inhaalbotsing op SCHEEPVAARTBERICHTEN Leiderdorpse JV viert 80-jarig bestaan NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 JANUARI 1967 Haagse zegels en stadswapen HOOGH op de coteo Maegher van poten Leenigh van neck Glat in de beek Sulx isset waepen Ledigh van inacgh van sghraven hacgh. Haagse Wapen Is een Stork Dat'6 een nikker Voor den Kikker En den Work. DE HOGE RAAD VAN A DEI: Geèf «f Jlóatpföji wc vsfti'r <4 VERKLAART Jsi fi&ttbigaxf isrfrsifirisg joj? her rk Mc-,-. sejija; ■c.-s.a'e *£~Qr<2Ve£f2Qg€ ixiTtfusd ts he itia het gniMftfr «jjkw, inwrfJ» Jt btfthnpvri! üz2 3h Ctéus e xtAytsHAM. rr Jfs¥eaei*r .**1 DEN HAAG Vanwaar toch die ooievaar in het Haagse wapen?, vragen velen zich af. Eén van de ge dichtjes hierboven hoe oud het is, is niet bekend heeft bepaald geen vleiende inhoud. Heeft Den Haag altijd hetzelfde wapen gehad? Vol gens een beschrijving van de Hoge Raad van Adel van november 1954 is het Haagse wapen: een in goud stappende ooievaar van natuurlijke kleur, houdend in deszelfs bek een paling van sabel. Het schild gedekt met een antieke gravenkroon en ge houden door twee omziende leeuwen van goud. Over de geschiedenis van het Haagse wapen is van de hand van de gemeente-archivaris, de heer H. M. Mensonides een uitgebreide ver handeling verschenen in het door de Historische Vereniging voor Zuid- Holland onder de zinspreuk Vigilate Deo Confidentes uitgegeven prach tige boekwerk: „Zegels en wapens van steden in Zuid-Holland"; een bundel studiën onder leiding van Elisabeth C. M. Leeman-Prins. Hierin gaat de heer Mensonides terug tot het ontstaan van Den Haag ten tijde van graaf Floris V omstreeks 1268. In 1302, als Den Haag inmiddels een zelf standig rechtsgebied is geworden, wordt in een stuk gedateerd op 17 mei van eén zegel van rechter en schepenen gespro ken. Het betreffende stuk is wel bekend, maar het zegel niet, zodat men niet weet wat daarop staat. In ieder geval nog geen ooievaar. Dat is van latere datum. Zoals we zullen zien, heeft het dorps- en later het stadsbestuur van Den Haag verschil lende zegels en wapens in gebruik gehad. Het oudste zegel, dat bewaard Is ge bleven, hangt aan een rentebrief van 27 maart 1307 Op dit zegel staat een kasteel met drie torens, de middelste hoger dan de beide ter weerszijden, aan iedere kant geflankeerd door een boomgroep. Het is een voorstelling, die met meer of minder variatie op alle Haagse zegels tot aan het begin van de negentiende eeuw is terug te vinden en die stellig be doeld is als de verzinnebeelding van het grafelijk kasteel, dat het dorp zijn aan zien gaf. Zoals bekend stond en staat dit grafelijk kasteel op het Binnenhof De burcht met drie torens is in de heraldiek de veel voorkomende uitbeelding van het „kasteel", aldus de heer Mensonides. La ter zal men de voorstelling meer gaan uitwerken, wordt men wat naturalist! scher en vinden we zelfs op enkele zegels to rentjes met spitsen, die iets weg hebben van die van het Binnenhof, terwijl ook iets tc onderscheiden valt van een voor gebouw en een daarachter gelegen burcht, maar in 1585 keert men terug naar het oudste type, dat zich dan vrijwel onge wijzigd handhaaft tot het zegel van 1798 toe. Het oudste zegel wordt vooral in de veertiende eeuw gebruikt, tot aan 1416 toe Reeds lang daarvoor echter hebben de schepenen een tweede zegel in gebruik genomen; een wat gewijzigde voorstelling van het oudste zegel. EERSTE OOIEVAAR Tegen het eind van 1585 maakt Arent Fransz. Bom, die behalve goud smid ook waard in de herberg De Swaen was, een zegel, waarop voor het eerst de ooievaar voorkomt. Het zegel vertoont een poortgebouw, bekroond door drie kantelen, met ter De gevelbekroning met het Haagse wapen geflankeerd, door de beel den van Justitia en Prudentia op het oude stadhuis aan de Groen markt. Het is gemaakt door de be kende beeldhouwer J. B. Xavery. slaepplaets gelaten heeftblijkende by d'ordonn. in dato VII Novembris LXXXVI, met quitantie." Deze traditie is tot het einde van de negentiende eeuw gehandhaafd: men vond steeds een paar ooievaars op de Vis markt De heer Mensonides meent nu, dat het Haagse wapen is ontleend aan de ooievaars op het grafelijke hof en op de vismarkt van het dorp van Die Haghe, waar vanouds de Scheveningers hun vangst ter markt brachten. Reeds 40 jaar voordat de ooievaar op hev Haagse zegel van 1585 verschijnt had Den Haag al een wapen met ooievaar. Gegoten in brons prijkt het op de grote luidklok in de toren van de Grote kerk, juist zoals wij het nu nog kennen, behal ve dat de ooievaar staat op een grond vin bloemen en gras. In de klok staat het jaartal 1541, zodat dit het oudst bekende Haagse wapen met ooievaar is. Overal kan men de ooievaar tegenko men: op cartouches, vroedschapspennin gen, enz. Deze wapens vertonen een schild van goud, beladen met een ooie vaar in natuurlijke kleuren, met een aal tje in de bek, staande op een groene gras grond. Hierin zal men de oorsprong van de Haagse kleuren (groen-geel) moeten zoeken, die op 2 december 1920 door de gemeenteraad zijn vastgesteld. Wanneer het schild gedekt wordt door een kroon, is dit in bijna alle gevallen een kroon met dertien paarlen. Waar schildhouders voorkomen zijn het zonder uitzondering twee leeuwen,- maar in de stand van die leeuwen veroorlooft men zich bijzonder veel vrijheid. Op 10 augustus 1816 werd het Haagse wapen officieel vastgesteld, dus direct na de Franse overheersing. Maar er was wel iets mee gebeurd. In de eerste plaats werd de ooievaar het gras, waarop hij van oudsher placht te staan, onder de voeten weggemaaid. Tus sen de wapentekening en de beschrijving daarvan op het diploma van de Hoge Raad van Adel uit 1816 bestond echter een flink verschil. De beschrijving zegt, dat het wapenschild wordt vastgehouden door twee leeuwen in goud. Nu geldt in de heraldiek, dat wanneer niet speciaal wordt vermeld welke stand de koppen van de leeuwen hebben, deze normaal is, d.w.z. dat de beide leeuwen elkaar aan zien. Bekijkt men echter de wapenteke ning op het diploma, dan zijn de leeuwen daarop omziend afgebeeld. ONOPGEMERKT Meer dan vjjfkwart eeuw Is deze fout onopgemerkt gebleven ofwel: de leeuwen moesten niets van elkaar hebben. Tijdens zijn onderzoek naar de geschiedenis van het Haagse wapen en de zegels stuitte de heer Mensonides op deze. fout. Hij maakte het gemeentebestuur hierop attent, met het gevolg, dat het Haagse wapen bij Koninklijk Besluit van 10 ok tober 1954 opnieuw werd vastgesteld. Nu staat echter in de beschrijving, dat de leeuwen hun leven lang zullen blijven omzien. Ze zouden ook lange tijd moeten blijven kijken naar zo'n kronkelende pa ling. Ze zouden er maar tureluurs van worden. weerszijden twee forse ronde torens met een schietgat en eveneens gedekt door drie kantelen. Achter de poort rijst een grotere toren op met twee langwerpige ronde vensters en een opgetrokken val hek. Daarvoor een heraldisch-rechtsge- wende stappende ooievaar met een paling in de bek. Het geheel wordt geflankeerd door awee puntig geschoren, uitgerukte bomen. Toch dus nog de uitbeelding van het kasteel, maar nu met ooievaar. In 1810 komt echter een geheel nieuw zegel voor met het wapen van koning Lodewijk Napoleon, gedekt door helm. Bij Koninklijk Besluit van 30 Lentemaand 1809 werd het stadsbestuur van Den Haag voorgeschreven zich voortaan van 's Konings wapen te bedie nen. De inlijving bij het Franse keizer rijk maakte op de duur natuurlijk het gebruik van de zegels met het wapen van het koninkrijk Holland onmogelijk. De Franse inlijving bracht dan ook een an der zegel voor de Maire van Den Haag, waarop het keizerlijk wapen met de Franse adelaar, omgeven door de orde keten van het legioen van eer op een ko ningsmantel, gedekt door de keizerlijke kroon en achter het schild twee gekruiste scepters. Na 1813 kan men van een eigen lijk Haags zegel, nodig om de rechtsgel digheid van akten te verzekeren, niet meer spreken. Vanwaar nu de ooievaar? Deze edele vogel geldt als een geluk brengend dier. Den Haag heeft reeds van oudsher be trekkingen gehad met deze bijzondere vogelwant in de grafelijke rekeningen van 1352/54 komt al een post voor: ..om ouevaars neste te make overal denze hebben woude" Ook later wor den de vogels herhaaldelijk in de reke ningen ve.rmeld: eens moesten zelfs twee wagenvrachten vuil, waarmee zij de schoorstenen hadden verstopt, wor den weggehaald. Ook het dorp Den Haag heeft de ooievaarscultus van het grafelijke hof overgenomen. De vogels hadden zelfs een oppasser, een zekere Seger Gilliesz. In een rekening uit 1586 staat' „Betaelt Seger Gilliesz. de somme van vier pon den uuyt dat hy den tyt van een jaer onderhouden ende gevoet heeft het Haechs oyevaers gaendt up te marekt alhyer in den Haeghe. d'selve favonts ende smorgens uuyt ende in haer Het wapendiploma voor 's-Graven- hage van de Hoge Raad van Adel van 22 november 1954. IJMUIDEN Voor het grote aan tal Nederlandse treilers dat voor d< eerste reis van het nieuwe jaar naar Ierse Zee is gestoomd was nog geen succes weggelegd. Toch heeft men de hoop op een goed resultaat nog lang niet opgegeven. Men herin nert zich nog best de periode in het begin van het vorige jaar, die onver wacht grote vangsten opleverde. Dat was te danken aan het kouder wor- van het zeewater waardoor de haring dieper water opzocht. Alle me teorologische tekenen wijzen erop dat zo'n weersomslag voor de deur staat. Het grootste gedeelte van de trei lers die de noordelijke Noordzee op zochten bevindt zich tussen de Klon- dyke en de Patch, Men ving voorna melijk schelvis. De andere vissoorten zwommen slechts in matige hoeveel heden in de netten."Het ging om een beetje gul, kabeljauw, wijting en in uitzonderingsgevallen om koolvis. Bijzonder goede berichten werden vernomen van de logger en kotter - vloot, die in de omgeving van de P- boeien aan de slag is gegaan. Men boekte dikwijls trekken van rond 100 kilo tong en enkele manden schol. Aanvankelijk lag het in het voorne men van verscheidene schippers om de vangst in Engelse havens aan de markt te brengen. Daarvan is men afgestapt. De prijzen in IJmuiden zijn van dien aard dat het de voor keur verdient in deze aanvoerhaven aan de loswal te verschijnen. Maandag kan men al een behoor lijke aanvoer verwachten. De daarop volgende dagen zal men evenmin van platvis verstoken zijn. De spanvissers konden nog geen haring bemachtigen. Als compensatie vingen zij wat klei ne gul van uitzonderlijk goede kwa liteit. WAT ER WAS- Aan de ÏJmuider markt verschenen 40 vaartuigen. Zij hadden slechts en kele dagen gevist, waardoor vangst per vaartuig niet al te groot was. Maar men was hals-over-kop naar binnen gekomen om van de goe de prijzen te kunnen profiteren. De aanvoer bestond uit 1090 kisten, waarvan 180 kisten wijting, 340 kis ten kleine gul, 220 kisten schol, 25 kis ten rog, 5 kisten tarbot, 40 kisten di versen, 300 stuks stijve kabeljauw en 14.000 kilo tong. De rondvis was over het algemeen goedkoper, hoewel een gemiddelde vijftig gulden voor een kist wij ting niet slecht mocht worden ge noemd. De kleine gul moest veel ter rein prijsgeven en bleef op een ge- HA2ERSWOUDE Gisteravond om kwart over negert reed op de Rijndijk ter hoogte van de Vier Heemskinde- renbrug een personenauto uit de rich ting Alphen, die een vrachtauto in haalde, op een auto uit de richting Leiden- De inhaler kwam in de sloot terecht. De chauffeur had slechts kleine verwonding boven een oog. Verder decj^n zich geen persoonlijke ongelukken voor. De materiële schade was wel groot- Op de auto uit Leiden botste ook nog een achterligger- Burgerlijke stand van Leiderdorp LEIDERDORP Geboren: Eduard Nicolaas, zn van J L N Lieverse, 21 jr en van G van Meeteren. Akkerstraat Lydia, dr van G Gressie, 24 jr en van C J Verduin, Jachtslotpad 1; Urmina Francina, dr van A Kats. 43 jaar en van K U van Gent. Van Geerstraat 7. Ondertrouwd: Lysia Kralt, 22 jaar tc Leiden, Garenmarkt 25 en Marigje Geertruida Johanna de Geus. 21 jaar, Resedastraat 34; toekomstig adres: Ga renmarkt 25, Leiden. I Getrouwd: Louwrens van Marion, 24 jaar, te Krimpen aan den IJssel en 'Lena Antonia Maria Haijes, 25 jaar middelde van ruim f 45 hangen. Ook de grotere soorten konden zich niet op het hoge niveau van de laatste dagen handhaven. De grote gul werd na een inzet van f 65 op een koers van f 48 gedrukt. De regels kabeljauw stonden er met een hoogste notering van f 130 voor de grote beter op. Zeer prijshoudend was de schol. De schol twee spande met een top van f 92 de kroon. Maar ook de koers van' de schol 1 was met een gemiddel de van ruim tachtig gulden niet mis selijk. De tarbot zat dicht tegen een tientje per kilo; ook de tong hield het prijsbeen stijf. Hierdoor boekte men ondanks de geringe vangsten toch nog beste besommingen. VISSERIJBEURS. Ook dit jaar zal in het Belgische Heist een visserij beurs worden ge houden. De minister van landbouw en visserij, Heger, heeft het be schermheerschap aanvaard. Deze ex positie, die van 10 tot 20 augustus bezocht kan worden, heeft als thema vis tot bij de verbruikers." Voor dit evenement wordt ook een grote belangstelling uit het buitenland ver wacht. Dit hoopt men door films er shows nog duidelijker te maken. Een visrestaurant zal de fijnste gerechten bereiden, zodat men zich ter plaatse kan overtuigen van het culinaire ge not dat vis kan verschaffen. IN SCHEVENINGEN. Scheveningen werden aange voerd 20 kisten wijting, 120 kisten kleine gul, 100 kisten schol en 4000 kilo tong. SCH. MACHINE TWEE, na 5 Goodwin iteldiep 5 NO Socol Asterope ,r Avedrecht Aardenbui Aldebaran 5 Harlingen urora 5 vu Dordrecht Selby Arneb 5 pass Vlissingen Aegis 5 vn La Guaira Igol 6 vn Duinkerken Antwerpen Abiati 5 pass Fernando Blitar 6 verw L Marqu Breehelle 5 Beachey H>_ Barendrecht 5 NW Djeddah Batjan 5 NW Paaseil Cartago 5 OZO Keywest Cinulia 5 W Curacao Caltex Eindhoven 6 Capricornus Gdanks Cheetah 6 W Balbao Caltex Rotterdam 6 p£ tch Mate 5 Terschelling ivendrecht 5 ZW Bermuda oma 5 verw Mena llard 6 vn Selby nr Ham- mburgh 5 pass Ouessant Volos nr Thessalo- Esso Rotterdam 6 NW Mus- Gooiland 5 Nffjei Hamburg Guineeku: Mom t Abidjan z Hermes 5 NO Paramaribo Ilias 5 verw Alicante Inca 5 Kp Gott Kelzerswaard 5 verw Th KeUetia 5 ZZO Bermuda Kittiwake 6 hCerbourg Kolge 6 O Dungeness Kalydon 5 vn Fredericia Hamburg To va 5 IJmuiden v 5 W Sabang Roepert 6 nr Aden laskerk 5 vn Antwerpen Spaarnekerk 4 Singapore nr Hongkong Schielloyd 5 NW Galapagos jwen 5 nr Kp Strogue Sinoutskerk 6 verw Marseil- Vlaardingen 5 O Ber- da üio 5 vn Kaapstad nr Stad Zwolle 5 verw Iskende- Skadi 6nr Malta Tjlnegara 5 vn Portland nr Adelaide Tjitjalengha 5 ZW Sumatra Thaletas 5 Gedser Tuba 5 pass Dover Tjiwangi 6 vn Yokohama nr Yokkaichi Themes 6 vn Hamburg m Utrecht 5 ZW Aden Unitas 5 Lubeck Victory 5 Grimsbey Vitrea 5 NW Kaapstad Vivipara 5 NO Guadeloupe Vasum 6 NW Manila Volharding 5 Ouessant Markt- en visserijberichten KATWIJK AAN DEN RIJN, 6 januari Groenteveiling: waspeen A extra 7,80, AI 6.60—8.20, All 4—6.70, B extra 7.50, BI 6.30—7.50, Bil 2.40—4.50, Cl 2.70—8 90. GII 250—8.40. breekpeen 250. boerenkool 27—34, groene kool 14, knolselderie 3337, prei 41. rode kool 6—14, sla 21—22, spruiten 81— 1.03. uien 7697. Aanvoer wasoeen 167.000 ka LEIDEN 6 januari Coöp. Groente- en Fruitveiling: augurker fcw™ o LISSE 6 januari Het begint erop te lijken dat men van werkelijke tekorten in dè gladiolen moet gaan spreken. De kleinste maten worden steeds duurder. In enkele gevallen zijn de verhoudingen maar liefst f4.60. Oscar noteerde f5.20 voor de veertien en f5.30 voor de twaalf, de tien kwam op f4.85 en de acht op f3.35. Gen. Eisenhower is ook al uit het lood, want daar liggen de prijzen f7.20, f 7.30 en f 3.65. Morning Kiss noteerde f5.25, f5.-, f4.95 en f4.60. Nog even en de kleinste maten zijn even duur als de grote. In de grote maten zijn ook wel dure ras sen te vinden. Friendship en White Friend ship noteren boven de f 10 - per honderd. Joli Coeur komt er dichtbij met f9.7f Alfred Nobel en Lustige Witwe gaan naa de negen gulden toe. De rest volgt op af stand tussen de vijf en zeven gulden r De kleinste maten van White Friendship kosten nu f 2.20 per honderd. Een hoge prijs voor een bolletje van 6 tot 8 cm! TER AAR. 6 januari Groenteveiling: witlof I 95—1,12. H 67—84. Idem stek 43—63. spruiten A 75—88. B 33-60. uien 30—33, glasandijvie 5865, alles per kg; selderij 22 23 per bosje: spruiten export A 1.001.07, B 1.03, C 80. D 93 per kg. 1 TOT 30 WOORDEN f 2,—, ELK WOORD MEER f 0.12. Voor Koeriers onder nummer wordt 35 cent extra in rekening gebracht. Bewijsnummers (alleen op vprzoek) 20 ct. Personeel gevraagd t Te huur gevraagd kamer in Leiden. Brieven met prijs opgaaf onder' nummer 0673 bureau van dit blad. II Rustige ouderejaars stu- ente zoekt kamer In Lel den. Tel. 01650-4727. Te huur aangeboden t Gevraagd hulp voor 1 of 2 ochtenden per week in klein gezin. Prinsenlaan 23 (zijstraat Warmonderweg) Oegstgeest. O Gevr. bij N.V. Scheeps werf v/h C. Hoogerwaard, Waalhaven, Pier 8, Rotter dam. Telef. 29.08.88: IJzer- werkers. Woning beschik baar. Aanmelden: dagelijks van 8-17 uur. Uw thuis'- en bijver dienste in nieuwe banen! Verzilver uw (vrije) tijd! Schr. inl. bur. INCORA 15 Nispen. Gevr. hulp In de huis houding, liefst intern. Meerdere hulp aanwezig Rijksstraatweg 420, Wasse naar, telef. 01751—4283 na drie uur. Wij vragen een leerling verkoopster. 15 a 16 jaar. N V. Hema, Leiden. Werkster gevraagd voor één ochtend per week in 6 kamerflat. Boerhaavelaan 130, Leiden, Tel. 54971. t Mevr. Goekoop vraagt een nette werkster voor 2 dagen of enkele morgens p. week. Een wat oudere of ge huwde vrouw geen bezwaar. Aanm. tussen 5.30 en 7.00 uur Hoogl. Kerkgracht 22, of tel. 01710-20763. LEIDERDORP Gisteren was het 80 jaar geleden dat de jongelingsver- eniging „Eben Haëzer" werd opge richt. Ter herdenking van dit feit was er gisteravond in de Geref. kerk een herdenkingsdienst. Slechts een zestig tal gemeenteleden gaven door hun aanwezigheid blijk van hun medele ven met het werk van de J.V. Voorzitter D. de Haas sprak in zijn openingswoord een bijzonder woord van welkom tot burgemeester R. M. Gallas en wethouder C. Meerburg. Aan de liturgie werkten, behalve le den zelf, mee mevrouw Rie Grims- Strootman, Frans Grims, orgel. Wim Habraken, trompet. In een meditatie sprak ds. J. Zijl stra uit Wassenaar over de roeping van de discipelen. De belangrijkste vraag is vanavond hoe nu verder te gaan. In het evangelie zit een grote kracht. Dit heeft de geschiedenis wel bewezen. Deze kracht kan haatver wekkend of liefdevol zijn. Wat zouden wij graag zien dat er meer hunkering zou zijn naar de bijbelse boodschap. De realiteit is ontnuchterend. Het erge is dat wij als christenen onze handen niet kunnen wassen in onschuld. Wij kunnen met de bijbelse boodschap ook als jongeren veel doen. Maar zij is niet vrijblijvend. Het is een opdracht aan onsallen. God is woningzoekend in deze wereld. Maar hij moet hoofdbewoner zijn in ons persoonlijk en verenigingsleven. Ontdekken Na afloop van deze dienst was er in de consistoriekamer gelegenheid het bestuur met het bereiken van de ze mijlpaal te feliciteren. Burgemeester Gallas bracht daar namens het gemeentebestuur zijn ge lukwensen over. Het is belangrijk en van grote waarde dat jongeren in een openlijk gesprek met elkaar bezig zijn deze waarden te ontdekken. Namens de geref. jeugdcentrale bood J. Meerburg en namens de ker- keraad jeugdouderling F. R. Doff zijn gelukwensen aan. Door het overlijden van de heer Samson, die erevoorzitter was van d< vereniging werd nu tot erevoorzitter benoemd ds. P. O. de Bruyne te Zaudvoort Fotoclub Bollenstreek LISSE In de vrijdagavond gehou den jaarvergadering van de fotoclub ..Bloembollenstreek" heeft burgemees ter G. A. Stolwijk van Voorhout (we gens drukke bezigheden) afscheid ge nomen als voorzitter en is in diens plaats benoemd de heer C. van Red' te Hillegom. De heer Van Rede wis» zich de tolk van allen toen hij de heer Stolwijk dankte voor wat hij voor de vereniging gedaan heeft. Uit het jaar verslag van de heer Van Andel ui: Hillegom kwam naar voren dat de ver eniging nog nooit zoveel leden heeft geteld als nu het geval is. namelijk 74. De heer J. C. Nieuwenhuis bracht een gunstig kasverslag uit. In maart zal de vereniging 12% jaar bestaan. Het voor jaarsprogramma werd in grote lijnen Na de pauze vertoonde de heer Van Andel vakantiedia's en ir. C. W. Bre- derode liet een mooie serie micro-op namen van dieren en bloemen zien. Personeel aangeboden 0 Muzieklessen! Zoekt een geschikte trompet leraar? Joh. Hollebeek. P. de La Courtstraat 48, Leiden Bijlessen. Grieks, latijn engels. J. Bakker, Schouten burgstraat 25, Oegstgeest, Tel. 52323. Bijlessen wiskunde. Drijdijk, Geversstraat 41. Oegstgeest, Tel. 52917 (na Voor al uw timmerwerk, verbouwingen en sloopwerk. Tel. 0171042059 en 42073. 42073 Te koop gevraagd Te koop gevraagd 2-kla- viers pedaalharmonium studie. Br. met opgaaf tal registers en prijs aan E. Woelderink, Ridderstraat 4. Hasselt, (Ov.). 9 Foster's zalf voor eigen gebruik te koop gevraagd. Aanbiedingen met prijs on der nummer R. 4760 bureau v. d. blad. Te koop aangeboden Te koop te ZALTBOM- MEL groot PAND aan de Gamersestraat (Centrum) o.a. geschikt voor zakenpand Aantrekkelijke prijs. Hoek huis met C.V.-(gas) en 4 si. kamers. Nieuwbouw. Direct vrij te aanvaarden. Prijs f 47.500,- k.k. 4 Sl.k.-woning met berging. Goede stand. Binnenkort gereed. Vraag prijs f 40.000.- k.k. MAK. SMULDERS, Oranje Nassau- laan 2, Den Bosch, telefoon 04100-32953. T.V. Nieuws. Alleen bij ons alle merken TV toestel len, serie 1967. Met inruil van uw oude TV 4o cm beeld v.a. f550, 59 cm beeld va. f625. Tel. 33077—23296, Leiden. T.V. Nieuws. Alleen bij ons alle merken TV toestel len, serie 1967. Met inruil van uw oude TV 48 cm. beeld v.a. f 550. 59 cm. beeld va. f625. Tel. 33677—23296, Leiden. H. II. Bloemisten. Voor direct en later te leveren trekbakjes. Prima kwaliteit Codcuit. prijs. R. W. v. d. Burg, Brouwersiraat 76, Rijnsburg. Tel. U17182595. Bijzondere Televisie- aan bieding! Bij aankoop van de Blaupunkt grootbeeld automatic van f898,ont vangt u f 200,voor uw oude tv. terug. Dus u be taalt slechts f698Over- gaauw's Top-Service, Bree- straat 148. Hypotheken. Ie hyp. tol 90 pet. en aanvullende 2e hyp. lage lasten. Bij over lijden pand evt hyp. vrij Inl.: Boegheim en Vinck, Gouwe 54, Gouda, tel. 01820 —7861. Ook voor verkoop Onr. Goederen. Dames- en herenrUwielen, compleet vanaf f 125. Groot tourisme rijwielen met 4 speed derail'leur, vanaf f240. EROBA, BSA, Triumph, enz. KLnderrijwielen vanaf f79,—, f89,—, f99,—. Firma DUSOSWA, Turmarkt 1—3, Leiden tel. 24409 NU OF NOOIT! Tijdelijk f100-, tot .f200,- voor uw oude bromfiets Enkele over jarige bromfietsen van f958 f 758.- van f 938,- nu van f580.. nu f480.-. Fa. DUSOSWA, Turfmarkt 1—3, Leiden tel. 24409. Geen filialen. Het Sanltair-Dumppaleis van Nederland biedt u in elke prijsklasse le en 2e keus: badkuipen, douchecel len, douchebakken, was tafels, wastrogger-, fontein en gootsteenbakken, closet potten, geysers en gascom- foren. Alle soorten kranen, fittingen en afvoerartikelen wand tegels 16 ct. p. stuk. Keukens (onderbouw en aanrecht) v.a. f 145. Losse aanrechten compleet f 34.50 in alle Kleuren maten. Roestvrij stalen bladen in alle maten. Kijken bij ons is slagen. Valken- burgerstr. 130-132 Amster dam-centrum, tel. 020- 235528. Ook zaterdags ge Bijzondere Televlsie-aan bieding! Bij aankoop van de Blaupunkt grootbeeld auto matic van f 898.- ontvangt u f200,- voor uw oude t v. terug. Dus u betaalt slechts f 698,-. Overgaauw's Top- Service. B reestraat 148. „De Kastenspei-lalisl" 12; malen en modellen hebben wij in voorraad, ook op maat linnenkasten, ladekas- ten, keukenkasten, commo des, bureau's. C. J. v. d Geest, Houthandel de Burch: Hoek Nieuwstraat Hoog landse Kerkgracht. Telefoon 33078. 's Maandags gesloten Butaangas zonaer statie geld. Afgehaald f8,75, be zorgd f9,65. Dagelijks nieuwe afnemers. Ons gr is prima en goed kooi Zoeterwoudsesingel 102, tel. 21830. Piano te koop. Duits kruissnarig. In prima staat. Lichtbruin. Pracht muziek. Spoed. Tel. 01719-^574. Parrhuysstraat 32, Noord wijk aan Zee. Makelaarskantoor Zwaan Hoofdstraat 88, Sassenheim, tel. 02532—8100 biedt koop aan: villas woon huizen en flats, herenhuizen, w'nkels. fabriekgebouwen en bedrijfsruimten. Vraagt vrijblijvend onze folders Kapsalon v. Tongeren. Levendaal 104. tel. 23612, le vert u alle soorten haar stukjes en pruiken, zichtbaar, zowel voor da mes als voor heren. Haar lokjes vanaf f 17.50. Geen angst meer voor dun of geen haar. Maakt u even een af spraak. Geheel vrijblijvend Wasmachineverhuur Eddy Huur nu een wasmachine. Blijvend in uw huis voor slechts f 2, centrifuges f 1,50 en f 1,75 per week huur. Ook combinaties. Kan ook eigendom worden. Bernhardkade 23, Tel. 32039. Aangeboden, grote ge stoffeerde kamer met keu- op Rijnsburgerweg. Voor Prot. dame van goede etand. Lééf tijd 35 jaar of ouder. Brieven onder num- 0672 bureau v. d. blad. Aangeboden: 2 gem. of stoffeerde kamers op 2e eta ge Rijnsburgerweg voor rus tige Prot. dame(s). Uit goe de stand, b.v. verpleegster. Brieven onder nummer 0671 bureau van dit blad. advies. Te huur gevraagd Jong echtpaar zoekt woonruimte in Leiden onmiddellijke omg. Brieven ond. nr. 0666 bur. v d blad. Woningruil Verhui ngen door het gehele lauü onder garantie Fa. C. A. Mostert en Zn. Middelstegracht 89, Leiden. TeL 01710—22085. Auto's en motoren Goedkope benzine! Witte pompen op het terrein Haag. se Schouw, Valkenburgse- weg 1. Wij geven de hoogste kortingen. Na 10 x tanker, gratis doorsmeren. Fa. A d. Pouw Kraan en Zn. Bromfietsen. Berin i. DKW, Sparta, Tyohoon enz. Voor aanschaf en onder houd. Betaling in overleg. J. Stam. Terweeweg 60. Oegstgeest. Unieke aanbieding ge bruikte Berini's Type M 21. De beroemde en betrouw bare brommer voor werk kantoor. Spotprijs, slechts f 125 per stuk. v. d. Meij, Middelweg 30, Leiden. Morris 850 hydrolastick '65 te koop van eerste eigenaar. I.p.st. f 3750 vóór dins Met of zonder access" Raadhuislaan 136, Voorscho ten. Tel. 01717—5465. Tevens Heinkel scooter te koop. Diversen Gevr. een rechterhelft een Shell lot 750,- Fifty-fifty. TeL 02532-7802. Bezoekt wasautomatiek ,,De Eendracht", Zoeter- woudsesingel 14B. Ingang door de poort. Uw was (6 kg) schoon en droog binnen 1 uur. Er is een stoommangel aanwezig om uw was kast- klaar te maken. Nieuwe auto's zonder chauffeur. Nieuwste model len o.a. Taunus 17M, Opel Rekord, Volkswagenbusje m. open dak Garage Werk hoven, Maredijk 34a. Telef 22300—32735 Avondlectuur - Kuifje enz in onze Ned. leesportefeuil le met 9 bladen, vanaf 50 ct. p.w. L. L. C. Levendaal 27. Tel. 20300. Trouwauto's.?? Bespreek de moderne heerlijk ver warmde 8 pers. Chrysler's van H.G.T. Met wit ivoor of zwarte bruidscoupé. Dir de Jong. Alleen: Zeeman laan 12A Tel. 23055. Voor al uw transporten expeditie, groot en klem. Fa C A Mostert Zn. Middel stegracht 89 Leiden Tel 01710-22085. Agentschappen van bode- en Lijndiensten door het ge- uele 'and. Fa? C. A Mostert Zn, Middelstegracht 89 Leiden. Tel. 01710-22085 Stoffeerderij v. d. Berg. Speciaal adres voor het op nieuw stofferen, overtrekken van Uw bankstel fauteuils, stoelen enz. Voorkomt wachttijd. G. Doustraat 1-27. Tel. 34824 b.g.g. 41678. Verloofden verdien 500 tot 1000 gulden door het lid maatschap van de Consu mentenorganisatie. Llnkanto hoge kortingen 10- 15- en 2C op linnen-uitzetten, ser viezen keukenuitzetten, cas settes, meubelen. Inlichtin gen Postbus 158, Leiden. Gaat U verloven? Stuur ons ook een kaartje! U ont vangt dan een aardige atten tie. Oudshoorn, Haarlemmer straat 160, Leiden. de 164, A'dam, tel. 020-89835 Jac. de Mooy, voetspecia list, Spieghelstraat 13, tel. 34859. Wilt u maandenlang af zijn van Uw likdoorns etc. maak dan een afspraak voor een speciale behande ling. Kosten totaal f 10,—. ^Autoverzekering? All-risk. Tasco, WA verzekering. Uit sluitend ondergebracht bij prima assuradeuren. Voor particulier gebruik en land bouwers. speciale condities. Bureau F. Heynen, Hoge- woerd 124. Leiden. Telefoon 01710-20098. Coöp. vereniging voor uitvaartverzorging Leiden omstreken. Begrafenissen- Crematies-Opbaringen tegen kostende prijs. Inlichtingen omtrent lidmaatschap ten kantore Evertsenstraat 42, Leiden. Tel. 22494. Uitvaart- leider G. M. Seugling, Mid delweg 36. Tel. 23101. De Sleutelkoning. Bijma ken van alle sleutels, repa reren van elk slot. Haarlem merstraat 273 (bij de Over dekte). Tel. 33985. Levering aan Rijk en gemeente. Des maandags gesloten. Strijkinrichting OZON v. uw fijne was. H. Rijndijk 34a. Tel. 22675. Heeft U kamers of zoekt U kamers? Wij bemiddelen. Kamerverhuurkantoor C. F. Hansen, Rapenburg 60, Lei den. Tel. 31786. Uitgebreide collectie mo derne, nieuwe en bespeelde orgels, piano's, elektrische en elektronische orgels. Be zoekt onze toonzalen of vr. vrijbl. prijslijst. Boot Orgel- en Pianohandel, Kerkstraat 228, Bodegraven, telefoon 01726—2541. Bjj kunsthandel T. Ooms in- en verkoop van antieke meubelen, dekenkisten, ko peren lampen, ketels, doof potten, kristal, porselein, enz. Keuze uit 400 schilderstuk ken Haarlemmerstraat 93, Leiden. Tel. 26643. Gouden randjes voor Cas- tella-pennlngen. Verschillen de modellen vanaf f 15,-. Het Ringenhuis, J. D. Hoo- gervörst, Morsstraat 9. Lei den. Tel. 24920. «10 Rijlessen voor 47,50 Losse lessen 6,50. Fonkel nieuw lesmateriaal. Gedipl. instructeurs. Bondsautorij- school „De Centrale" Corel- listraat 50 Leiden, tel. 22287; Katwijk a. Zee Rijnmond 103, tel. 3765. Interk. Huw. Bemldd. bur „ELIëZER" Den Haag Maretakstr. 26. Telefoon 070- 32:241. Giro 13414G. Na over making f 5.- volgen inschr. benevens uitgebreide gege vens. (Voor beschaafde per sonen goede contactmoge lijkheden). Gitaar, accordeon, klari net, sax, trompet, drums, banjo, mandoline. plano, Chr. contactbureau voor Nederland, Lindelaan 32, Krommenie. Huwelijksbe middeling en briefw. voor ini. postzegel bijsluiten. Schuimrubber, schuim- plastic, kunstleder, plastic kleden, autohoezen, kappen, pyamas, asbakjes, zonne- kleppen, bloemvaasjes, spie gels kaplak, rubbermatten, sloten enz. Autobeklederij v. Kuik, Morsstraat 46. Tel. 30552. Meubelhandel „Mors- poort" Ruimer keus eel- hoeken, bergmeubelen en bergkasten. Wandmeubelen naai eigen ontwerp. Mors straat 58 Wy verzorgen al uw drukwerk tegen biliyke prij zen. O.a. visitekaartjes, ge boortekaartjes, verlovings kaartjes. Prima afwerking en vlotte bediening. Druk werk Service Halpa Haar lemmerstraat 64. Telefoon 24185. Naast Muziekhandel G Hofenk. 0 Geld nodig? Onbeperkt krediet voor elk doel in 2 dgn. Afl. t. 20 j. Lage rente; féén bijkomende kosten, nlicht. en aanvr. schr. of telei. 713800-151091-794632. „Belfima" L. Braakensiek- straat 122, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6