IEDEREEN OP ZIJN WIJS Beurs niet van de wijs door werktijdverkorting 'fffi I m GORDON WALKER TERUG Wilson wijzigt kabinet: Mulley doet Europa f' Speelse Keessie Grommende Ard Tevreden coach N.-Vietnam lang buiten WIM DE GRAAFF: een hand vol cracks N' bleef schot Financieel weekoverzicht De tijd dringt 5 ZATERDAG 7 JANUARI 1967 Sneeuwlandschap met schapen... Nu een groot deel van Nederland onder een laag sneeuw ligt, hebben de dieren het weer zwaar te verduren. In Loenen zijn de schapen nog buiten. Hun dikke vacht van wol beschermt hen tegen de kou. Door de sneeuw kunnen zij echter geen voedsel meer vinden. LONDEN Premier Wilson heeft gisteren zijn kabinet ge wijzigd, waardoor vooral belang rijke wijzigingen zijn aangebracht in het ministerie van buitenlandse zaken. De 48-jarige voormalige minister van luchtvaart Mulley wordt onder verant woordelijkheid van minister van buiten landse zaken Brown belast met de zorg voor Europese zaken. Minister Thomson, wiens portefeuille dit eerst was. gaat zich bezig houden met niet- Europese zaken, welke tot dusver werden behartigd door de oud-minister van staat Padley en door mevrouw White- die naar het bureau voor zaken betreffende Wales verhuist. Minister Parley ver dwijnt uit de regering. De minister van koloniën, Lee, zijn collega Bottomley voor de economische ontwikkeling overzee en minister Hough ton, die de zorg had voor sociale zaken, hebben hun plaats in het kabinet verloren. Op de plaats van Houghton komt de 59-jarige oud-minister van buitenlandse zaken Gordon Walker. Bottomley behoudt weliswaar zijn functie, maar imaakt geen deel meer uit van het ikabinet, dat voort aan 21 in plaats van 23 zetels telt. Lee wordt kanselier voor het graafschap Lan caster en heeft als zodanig ook geen zitting r in het kabinet. De door Wilson aangebrachte wijzigin gen houden ook een stroomlijning in var de leiding van het ministerie van defen sie onder Healev. Voorts is de parlementaire staatssecre taris van sociale zaken, Harold Davics, uit de regering verdwenen. Hij deed in 1965 in Hanoi een mislukte poging Noord- Vietnam tot vredesbesprekingen te bewe- Chauffeurs eisen vrijlating collega petitie ondertekend, waarin wordt gevraagd om vrijlating van een Franse collega uit de Joegoslavische gevange nis, waar hij een straf van vier-en-een-half jaar uitzit wegens een dodelijk ongeluk. De bewuste chauffeur, de Fransman Guy Dubief, werd in november 1965 veroordeeld na een ongeluk in Ljublja na, waarbij twee personen om het le ven kwamen. Volgens de internationale bond van vrachtautochauffeurs is Dubief niets te verwijten. De bond heeft tevens een beroep ge daan op alle vrachtautochauffeurs de grenzen van Joegoslavië te mijden. AKTUEEL (Van een onzer sportredacteuren) Kees Verkerk en Ard Schenk, het onstuitbare schaatsduo van het vorige seizoen, mogen dan elk een eigen karakter hebben, beiden werken ze aa perfectie van hun kunnen om zowel tijdens de nationale kampioenschappen van heden, als de Europese en wereldkampioenschappen in topvorm te steken. Terwijl ze met de andere vedetten Liebrechts, Nottet, Jorritsma, Verheyen Bazen en de overigen hun rondjes draaien op de schoongeveegde en gepolijste ijspiste ban de Jaap Edenbaan in Amsterdam, kijkt coach De Graaff rustig toe. Hij knippert met zijn ogen vooi felle zonlicht, dat scherp weerkaatst op de dunne sneeuwlaag. „Ideaal weer", mompelt de man uit Maassluis. „De I tweede goede trainingsdag geloof ik sinds we op 5 december hier het trai ningskamp opsloegen. Zo hadden we hel I een paar weken achtereen moeten heb- I ben. Er zou dan meer aandacht zijn geschonken aan het glijden, de schaatstechnlek overigens in zijn geheel, j Nu moest het vrijwel bij conditie blij ven. Veel bewondering heb ik voor het 1 moreel en het doorzettingsvermogen van de jongens. Soms wilde ik het bijltje er weieens bij neergooien als de regen neerstriemde, maar de rijders lieten geen beurt voorbijgaan." GRENSGEBIED NOORD-EN ZUID VIETNAM ■en onzer redacteuren) OORD-VIETNAM bediende zich van een geheel andere taktiek dan NoorcLKorea deed, toen het pro beerde het Zuiden in handen te krij gen. Het trok Zuid-Vietnam niet bin nen, maar maakte gebruik van de Vietminh-elementen, die daar. na de scheiding in twee delen (Geneefse conferentie van 1954), waren achter gebleven. Het was daardoor onmogelijk, de kwestie aan de Ver. Naties voor te leggen. Noord-Vietnam heeft zich overigens altijd tegen inmenging door de volkerenorganisatie verzet. Het be riep zich daartoe op het akkoord van Genève. Het kader van de Vietminh (zoals het bevrijdingsleger van Ho Tsji Minh, de huidige president van Noord-Vietnam, werd genoemd) kwam al spoedig nadat het Geneefse akkoord was getekend in actie. Hun optreden hield verband met de ver kiezingen, die uiterlijk in 1956 ge houden moesten worden. Zij volgden de beproefde weg van intimidatie en kozen hun slachtoffers vooral onder de plaatselijke leiders. Van het begin af waren de rebellen (die de Door LOOS naam Vietcong kozen) een van buiten af ge steunde minderheid. Zij werden bevoorraad en kregen versterkingen van Noord-Vietnam uit, langs de zogenaamde Ho Tsji Minh-weg, die door Laos loopt. De communistische machtsgreep in Laos was onderdeel van de pogingen van de leiders in Hanoi, Zuid-Vietnam met geweld te veroveren. In 1961 was het moment aangebroken, waarop in Zuid-Vietnam een echte oorlog woedde. Amerika, dat het akkoord van Genève weigerde te ondertekenen, had ge waarschuwd, dat „elke hervatting van dc agressie, in strijd met dit akkoord, zou worden beschouwd als een ernstige bedreiging van de vrede en de inter nationale veiligheid". President Kennedy besloot president Diem van Zuid-Vietnam militaire (en economische) hulp te verlenen om de rebellie van de Vietcong te kunnen neerslaan. Hij oefende tevens zware druk uit op Diem, zijn regime te demo cratiseren. Dat Noord-Vietnam ten nauwste betrokken was bij de strijd in het zuiden bleek ten overvloede uit een resolutie, aanvaard door de communistische partij van dat land. Hierin werd de bevrijding van Zuid-Vietnam geprocla meerd om tot hereniging te komen. Opgeroepen werd tot vorming van een breed nationaal front in het zuiden, gebaseerd op een Oproep verbond tussen boeren en arbeiders. Later werd geconstateerd, dat Noordvietnamese geregelde troepen aan de zijde van de Vietcong streden. De Amerikaanse militairen die aanvankelijk als adviseurs naar Zuid- Vietnam waren gezonden, namen, na verloop van t(jd actief aan de strijd deel. Op grote schaal stuurde president Johnson tenslotte versterkingen om een militaire nederlaag te voorkomen. Duidelijk was geworden, dat men voor een hopeloze taak stond, zolang Noord-Vietnam ongehinderd kon voortgaan met het zenden van wapens en troepen. De incidenten in de Golf van Tonkin in augustus en september 1964 waren dan ook een inleiding op de luchtaanvallen, die niet lang daarna op doelen in Noord-Vietnam uitgevoerd zouden worden. .dat ik dinsdagmorgen we vertrekken dan naar Noorwegen zes knapen internationale klasse naar Noorwegen kan meenemen", aldns coach De Graaff. „Als ze hun topvorm halen, en Ard is I daaraan nog niet toe, zijn Verkerk en Schenk zonder meer de grote vedetten. I Kees Verkerk is nu beslist dê favoriet i voor de nationale titel. DURF AMSTERDAM Twee schaatsers, twee toprijders: Kees Verkerk en Beide knapen hebben natuurtalent en Ard Schenk. Twee dikke vrienden, maar ook twee heel verschillende figuren, daarnaast karakter, durf. je zou bijnal Kees, de praatgrage, de grappenmaker, de naar schijn weinig serieuze. JuSSl'ïïtoSdS'toBOte'SSÏSto Ard stug en stoer. Bijna niet over te halen tot een lach. Grommend ongeacht de tegenstander en dat isi legen zichzelf en trainer-coach Wim de Graaff omdat de start, hel sterke enorm. waald- anJer™, b''i" I. ven niet zo ver achter. Peter Nottet b.v. wapen van de lange Noordhollander maar niet wil lukken. Het maakt de is weer beter en kan bij de eerste tien Europees kampioen 1966 nerveus tot in zijn botten. I komen tijdens de grote kampioenschap- Ipen en Jorrit Jorritsma belooft ook veel. Liebrechts kan eveneens nog altijd hoog Wim de Graaff, vorig jaar op non-ac tief maar daar vóór enkele jaren trainer van de B-ploeg is weer terug in de kern-formatie. Nu evenwel niet als rij der, maar als coach. „Natuurlijk vind ik het fijn, maar toch liever zou ik nog als die jongens op de baan staan, maar ja, dat is voorbij". Hij drukt zijn stopwatch in voor Jor ritsma die er even een felle ronde uit wil persen. Kees Verkerk gaat rustig zijn gang. „Ik heb ze de laatste twee dagen voor de titelstrijd volledig vrij ge laten. Ze weten nu zelf wel wat ze moe ten doen", lacht Wim de Graaff, die woensdag met de toprijders in hel Noorse Skiën voor het eerst in internati-, onaal verband zal coachën. JJe dag daar-i op wordt er nog in Notouuen gereden, voordat men voor een bivak van twee I weken in Hamar neerstrijkt. Daar zal dagelijks evenals de laatste! weken in Nederland tweemaal per dagj worden getraind. Vijf van de zes rijders! starten eind van de maand in Finland tijdens de Europese kampioenschappen. De Russen mogen dan sterk hebben gere- ZES TOPRIJDERS Verkiezingen TNDONESIË is van plan, in 1968 in West-Irian (het vroegere Neder lands Nieuw-Guinea) algemene ver kiezingen te doen houden. Waarschijnlijk zijn er op hetzelfde tijdstip in geheel Indonesië soortge lijke verkiezingen. Dat is in elk ge val de bedoeling. Djakarta meent op deze wijze te kun nen voldoen aan de in augustus 1962 gedane toezegging inzake het zelf beschikkingsrecht. Het ontkent, dat in het met Neder land (op „aandringen" van de Ver enigde Naties) gesloten akkoord van een volksstemming sprake is. Indo nesië zou slechts hebben toegezegd voor 1969 de bevolking van wat nu West-Irian is te zullen raadplegen. Djakarta is van plan de Verenigde Naties te vragen, of het overeen komstig de toezegging van 1962 heeft gehandeld. Het zal ook verzoeken of de volke renorganisatie zich bij de verkiezin gen door een waarnemer wil laten vertegenwoordigen. Zelfbeschikking pjET met Nederland gesloten ak koord wijst een andere weg. Zo wordt in artikel 18 gezegd, dat „formulering van de vragen zodanig moet geschieden, dat de inwoners kunnen beslissen: a) of zij bij Indo nesië willen blijven en b) of zij hun banden met Indonesië willen verbre ken". Indonesië moet volgens artikel 17 „de secretaris-generaal van de VN ver zoeken, een vertegenwoordiger aan te wijzen, die samen met een staf van deskundigen de verantwoorde lijkheden van de secretaris-generaal zal uitoefenen." Deze betreffen het „adviseren, bij staan en deelnemen aan regelingen voor de zelfbeschikking, waarvoor Indonesië verantwoordelijk is voor de uitoefening van vrije keuze". In artikel 18 staat ook wie het recht hebben deel te nemen aan „het uit oefenen van de zelfbeschikking in overeenstemming met het interna tionale gebruik". Algemene verkiezingen kunnen dan ook nooit de plaats innemen van uit oefening van het zelfbeschikkings recht. den de laatste tijd, Oranje staat stevig op| de gladde ijzers. En wat het resultaat van de voorberei- Het bestuur van de voetbalvereniging' aM^TFnnant ding zal zijn? Zuidvogels uit Huizen heeft met in/kngAMSTERDAM - Bij een schoon- W im de Graaff haalt de schouders op. van 1 januari het contract opgezegd metmaakbedrijf in Amsterdam is een be- .Hoewei natuurlijk elk succes afhanke-trainer Hoevers. De veldtraining wordt dra§ van ƒ11 000 uit een brandkast vele. vaak tijdelijk verzorgd door J. de Rijk. trai- gestolen. Er waren verder geen sporen it IJsselmeervogels. van braak. De effectenbeurs heeft zich deze zijn geen chronische ziekteverschijnse- week niet van de wijs laten brengen 'fn geconstateerd, die twijfel zouden door de berichten over werktijdverkor ting en stijging van -het werklozencij- fer. Onder invloed van een gunstige stemming in Amerika, konden aand. |Kon. Olie een flinke stijging onder- J gaan, terwijl goede bedrijfsberichten lo kale fondsen in koers deden monteren. doen rijzen aan de mogelijkheid een spoedig en volledig herstel. En drs. Brouwers, de sekretaris-generaal van het departement van economische za ken, heeft opgemerkt, dat zolang de internationale conjunctuur niet sterker daalt, een ernstige recessie speciaal ons land niet zeer waarschijnlijk is. Er is een beperking aan de gang, zij het langzaam, van de inflatie, om straks, zo hoopt men, op basis van een beter evenwicht solider door te groeien. INJECTIES Hetgeen tc verwachten viel, wordt thans gerealiseerd, n.l. een aanpassing van de produktie aan de verminderde afzetmogelijkheden door een werktijd verkorting o.a. bij Philips. AKU, Ub- bink. Het is uiteraard goed zich de ernst van een en ander voor de rechtstreeks er bij betrokkenen te rea liseren. De onzekerheid van het welva rend bestaan, zoals dat tot nu toe zich manifesteerde, wordt aan den lijve ge voeld en de vrees voor ergere dingen aiiCl6, breekt zich baan. De ontspanning op West-Duitsland is men nu overgegaan nnnrrtïn 'S' mK na1me.in het j tot verlaging van het disconto met een noorden en zuiden van ons land geko- half procent, duidelijk met de bedoe ken- Een noodzakelijk gevolg van de ling om door renteverlaging de dalende afkoeling in de hoogconjunctuur, welke beweging der conjunctuur af te rem- internationaal voelbaar wordt. 1 De stijging van het aantal werklozen tot meer dan 80.000 is voor een deel toe te schrijven aan seizoeninvloeden en strukturele oorzaken. Er is o.i. wel alle reden om de internationale ontwikke ling in de gaten te houden, met name afzetgebieden. In re restricties wat minder te maken. ting der problematiek. Als bij Philips 1 in enkele bedrijven wat korter gewerkt j Dr, n. Ponc v~r™rkho^ MM; :™e op een totaal in ons land bij Philips te Rf ICTIÏRITIV werk gesteld aantal van 85.000 is geen 1 nieuws om een schok te veroorzaken Maar een dergelijk bericht komt in een trouvven echter, dat de kundi- klimaat, dat door vrees is aangetast ge *tuu.ri?an aan het roer. dr. Zijlstra, op de juiste tijd het schip zal „bijstu- De voorzitter van de SER. drs. Dc ren" a,s het uit de koers dreigt te lo- Pous, heeft als zijn mening doen ken- pen- nen. dat onze economie een niet geheel j De effectenbeurs toonde zich weinig onder de indruk van de berichten van onschuldige griepaanval heeft, maar het arbeidsfront. Kon. Olie steeg van 122 tot 126, dat is 20 punten naar de procentuele koersnotering. Unilever monteerde van ƒ86 tot 87.50. Philips was eerst wat lager, maar gisteren kwam het fonds van ƒ74 op ƒ75.50. AKU was gisteren ƒ54.20, tegen vorige week vrijdag ƒ53.60. Op de lokale afdelingen was de stem ming merendeels beter. Heinekens steeg van 383 tot 420 pet. wegens het prachtig verslag. Nationale Nederlan den deed het ook goed en kwam van 466 op 500 pet. De levensverzekerings maatschappijen hebben een flinke pro- duktiestijging in het afgelopen jaar ge kend. Scholten-Honig steeg van ƒ81 tot ƒ85, Zwanenberg-Organon van (168 tot 180. Lager was Frans Beeren wegens fi nancieringsmoeilijkheden, welke tot een voorlopige surséance van betaling hebben geleid. Dit textielbedrijf is al j lang aan het sukkelen en maakt nu wel erg moeilijke tijden door wegens t gebrek aan voldoende afzet. De koers i der aand. daalde van 38 tot 25 pet.. SLAVENBURG Een tot dusver niet officieel be- j vestigd bericht maakt melding van een deelname van een grote Amerikaanse bank in het aandelenkapitaal van Sla- venburg's Bank. De koers van dit fonds liep deze week op van 179 tot 188 pet. Ook omtrent HBU liepen er ge ruchten over fusie met een grote Neder landse bankinstelling, maar deze ge ruchten zijn pertinent tegengesproken. De koers der cert. H.B.U. liep op van 173 tot 182 pet. De lange eindsprint van de Tweede Kamer begint politiek Den Haag nu echt de keel uit te hangen. Niet alleen omdat de begrotingsrace vervelend en in houdloos is met een over gangskabinet kan het parle ment nu eenmaal niet behoor lijk zaken doen), maar vooral omdat ze de verkiezingstijd doorkruist. De parlementaire kopstukken gaan er zwaar on der gebukt. Ze moeten nodig op verkiezingstoumee, want de tijd dringt, maar tot en met 19 januari zitten ze nog op het Binnenhof vast. Daarna resten slechts vier luttele weken om de kiezers van aangezicht tot aangezicht te ontmoeten. Lijsttrekkers als Schmelzer, Toxopeus, Beernink, Lardinois en Van der Ploeg hadden al lang van alle parlementaire beslommeringen verlost moeten zijn. Vier weken is niks als het er om gaat zeven en een half miljoen stemgerechtigden te bewerken. Biesheuvel, die geen Kamerlid is, staat er iets beter voor, maar hij beheert een zwaar departement en heeft dus ook niet de handen vrij. Voor Marga Klompé, die de KVP in het oosten aan winst moet helpen, geldt het zelfde. Den Uyl verkeert in de gunstigste positie. Die is Kamerlid noch minister en heeft een zee van tijd om aan de rose lijst te trek ken. Maandag over een week op de dag dat de Kamer aan de Om roepwet begint start hij met z'n verkiezingstrein: een karavaan bus sen met vlaggen, spandoeken en luidsprekers, die in steden en dor pen hun banvloeken naar de lou che oliemaatschappijen en derzel- ver paladijnen in het kabi- net-Zijlstra zullen slingeren. Den Uyl is zo fris als een hoentje. Zijn mededingers zijn oververmoeid tegen de tijd dat ze op pad gaan. Ze stappen straks als slaapwande laars de kabinetsformatie binnen. IRRITATIE Dat kan gevaarlijk worden. Ver moeidheid veroorzaakt irritatie. En irritatie frustreert een snelle oplossing van de kabinetscrisis, van botweg „nee" zeggen. Geprik kelde gesprekspartners zijn niet be reid zich snel bij een compromis neer te leggen. We hoeven dan ook niet de illusie te hebben dat de formatie ditmaal kort zal duren. Als het kabinet-Schmelzer er eind april is, mogen we blij zijn. 't Is lang niet zeker dat Den Uyl's fysieke voorsprong ook in winst voor de PvdA zal resulteren. Als we de prognoses mogen gelo ven, staan de socialisten er op het ogenblik vrij goed voor, maar dat ligt aan de werkloosheid, niet aan de persoon van Den Uyl. We weten niet hoe het u vergaat, maar wij hebben niet het gevoel dat het nieu we socialistische opperhoofd nu zo verschrikkelijk tot de verbeelding van de mensen spreekt. Hij is knap. welbespraakt, ad rem, slim en tegelijk fatsoenlijk en eerlijk. Maar z'n betoogtrant is wat abstract en theoretisch, wat zwaar wichtig ook. Als hij een grapje maakt, merk je dat het door een ander is uitgepiekerd. Z'n tv-praat- jes draagt hij voor met de grafstem van een bejaarde priester die een requiemmis leest. Als hij het door de KVP gemaltraiteerde landsbelang ter sprake brengt, komt er een sfeer van zum Tode betrübte somberheid over hem en overvalt je de neiging hem troostend op de schouder te klop pen. HOU ES OP In Den Uyl zit nog iets van de vooroorlogse JV-er die hij is ge weest. Zonder dat is de dogma tische bezetenheid waarmee hij zich in die oliezaak heeft vastgebe ten, niet te verklaren. Hij kan daar in het grootste gelijk van de we reld hebben, maar hij zanikt er zo lang en zo serieus over door, dat je zegt „Man. hou nou es op. Nou we ten we het wel". Den Uyl en de PvdA maken van die kwestie hun grote verkie- zingspunt. Ze gokken kennelijk op het ressentiment van de massa te gen de kapitalistische „oliebaron nen". Olie en grootkapitaal zijn vanouds identiek. In het primitieve volksbewustzijn liggen ze in el- kaars verlengde. Maar lééft de zaak van de boringsvoorwaarden op dit ogenblik ook onder de Neder landse kiezers? Den Uyl kon zich daar weieens lelijk op verkijken. De mensen interesseren zich alleen wezenlijk voor dingen die ze con creet kunnen beoordelen en waar- by ze zich op een of andere manier zelf betrokken voelen. Maar welke kiezer kan beoordelen of Den Uyl met z'n vertragingsactie de belan gen van de gemeenschap heeft ge diend dan wel geschaad? Als het op de persoonlijke presen tatie aankomt, winnen Biesheuvel, Toxopeus en zelfs Schmelzer het MOSKOU Moskou en andere Russische steden worden geteisterd door een griepepidemie. Scholen en zie kenhuizen zijn voor bezoekers gesloten, doktoren maken overuren en medische studenten zijn ingeschakeld. Men heeft maatregelen genomen om kinderen op «i- Srote schaal in te enten. Hoewel de dc spoedige Russische kranten geen cijfers noemen, I neemt men aan dat de epidemie min- -• wemeeuien. i der ernstig is dan die van twee iaar Hikt ihanVU'lhM?ita?,n> de PC'' sel<,den' ,ol!n in Leningrad 500.000 ns thans haalbaar. mensen besmet waren. j van Den Uyl. Biesheuvel en Toxo peus hebben hun voorkomen mee. Als ze in Amerika kandidaat wa ren, zouden ze de steun hebben van de machtige vrouwenclubs, die traditiegetrouw de kant van „the most handsome fellow" kiezen. Daaraan dankte volgens sommigen Kennedy z'n presidentschap. Nu is Nederland Amerika niet en daar voor kunnen we nog dankbaar zijn ook. Een interessant, mannelijk ge zicht betekent hier au fond niet zo veel als er gestemd moet worden, maar het is natuurlijk meegeno men. GEGROEID Vier jaar geleden was Toxopeus alleen maar mooi. Nou ja, mooi... prettig om te zien dan. Als het op discussie aankwam, was hij ner gens. De simpelste socialist veegde de vloer met 'm aan. Maar Toxo peus is gegroeid in het vak. Over economie tot voor kort z'n zwak ke punt kan hij tegenwoordig, dank zij een spoedcursus bij z'n vriend Witteveen, een redelijk woordje meespreken. Als oppositie leider begint hij een gevaarlijk te genstander te worden, want hij is op een charmante manier venijnig en dat is dodelijker dan de botte agressiviteit waarvan zijn voorgan ger Geertsema zich bediende. Biesheuvel hebben we de laatste tijd niet veel op de tv gezien. Jam mer, want juist daarin ligt z'n kracht. Biesheuvel zien betekent Biesheuvel kiezen. Dat is voor de AR een to bies or not to bies. Heeft hij geen tijd of is hij camera-shy? Hopelijk gunt Brussel hem straks de tijd de achterstand in te halen. Voor één ding dient hij op te pas sen: hij moet niet dierbaar gaan doen. Dat staat 'm niet. Tenslotte Schmelzer en Beer nink. Beernink moet het, net zomin als z'n Unie, van uiterlijkheden hebben. En eigenlijk ook niet van de discussie. Beernink op een teach-in is even ondenkbaar als Jan Cremer op een SGP-vergadering. Hij neemt een standpunt in, argu menteert dat niet overdadig, en daarmee basta. De kunst van de dialectiek laat hij aan anderen over. Een instelling die in deze woordzatte tijd veel mensen aanspreekt. Maar een figuur voor een lekker tv-debatje is Beernink niet. Wel een man zonder zenuwen, die zich in de Kamer nooit van dé wijs heeft laten brengen. Schmelzer is de laatste tijd ver anderd. Tot voor kort was hij een soort roomse Tilanus sr.: één en al vriendelijkheid met zo nu en dan een uitschietertje. Maar sedert de beruchte nacht is Schmelzer feller geworden en dat misstaat 'm aller minst. Hij incasseert geen slagen meer met de gelatenheid van een boeteling, maar hij slaat terug waar hij kan. Nu hij partij en frac tie in overgrote meerderheid ach ter zich weet, hoeft hij zich ook niet meer in alle taalkundige boch ten te wringen om linker- en rech tervleugel binnen de KVP aan el kaar te praten. Schmelzer is duide lijker geworden, hoe onduidelijk zijn beleid in die oktoberdagen ook mag zijn geweest. De „vette tek kel" is geen schoothondje meer. Hij blaft en bijt. WIM KAN Een grapje moet een grapje blij ven. Als het gewikt en gewogen, geproefd en herkauwd, becommen tarieerd en geanalyseerd wordt, is het geen grapje meer. Dan is de lol eraf. Zo verging het ons toen we de nabetrachtingen over Wim Kan's Oudejaarsconference lazen. Sommige kranten hadden het zelfs in hun hoofd gehaald om fractielei ders en ministers om commentaar te vragen, zo in de stijl van: „Me neer Vondeling, heeft de heer Kan u inderdaad financieel advies gege ven?" Antwoord: „Daarop geef ik geen enkel commentaar". 't Lijkt wel of 't over een regeringsverkla ring gaat. Een niet nader te noemen dag blad wijdde een loodzware kri tische beschouwing aan Wim's imi tatie van Soekarno („Ik voel mij kiplekker"). Dat was een „misser", t Kan afbreuk doen aan onze be trekkingen met Indonesië, die juist weer goed zijn. Bovendien erg goedkoop om mensen na te apen die niet zo goed Nederlands spre ken als wij. Trouwens, spreken wij wel zo goed Nederlands? Zo ja, dan heeft dat toch niets met inner lijke beschaving te maken. Miljoe nen Aziaten hebben meer bescha ving in hun lijf dan menige landge- ..Vrij Nederland" van deze week vindt Wim „links" ten aanzien van het vorstenhuis, „rechts" met be trekking tot De Telegraaf, en voor de rest „politiek indifferent". Dat wordt met de gebruikelijke keur van argumenten toegelicht. Een c.h. Kamerlid verklaarde maandag voor de radio zich te hebben gesto ten aan Wim's ongepaste „sneren" op de koninklijke familie. Maar het commentaar van de superoran- gistische stichting „Nederland Hou en Trou luidde: „Op en over de persoon van de Koningin heeft Wim Kan geen woord kwaad ge zegd. Wél was er een lichte spot over de entourage rond het Konink lijk Huis Maar dat is niet zo erg, vond het hoofdbestuurslid H. v d wel die er overigens aan toevoeg- ctG-H?! er 'n de boe7em van de stichting nog geen overleg over de conference was geweest. Met dit soort zwaartillerij over zon lichtvoetige zaak maken we cheltik v and grandioos Ma- cnelij,. Voor ons hoeft het echt met meer. We zijn gek op Chopin maar \an een dissertatie over de chromatiek bij Chopin gruwen we

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5