Kan rechter dwingen een r.k. huwelijk? tot Amerikaanse kerken namen minder toe Problemen rond gastarbeiders Prof. dr. H. Bergenia Genootschap Ned.- vandaag 65 jaar Paus wil met China over vrede praten Tarvo stopte levering onder druk bakkers fieen Ander Evangelie' achter kerkedag niet Sow jetunie bedreigt Nederlands aardgas Uw probleem het is onze.. Afscheid ir. Maris van Academische Raad ZATERDAG 7 JANUARI 1967 Een woord voor vandaag Johannes de Doper zegt van Christus: Ik kende Hem niet. Wanneer leerde hij Hem echt kennen? Bij de doop. God had hem zelf gezegd: Op wien gij de Geest ziet nederdalen en op Hem blijven, deze is het, die met de Heilige Geest doopt. Op Hem blijven. Ongetwijfeld heeft Johannes op dat moment gedacht aan Jesaja 61 1 „De Geest des Heren is op mij omdat de Here mij gezalfd heeft." Maar toen begreep hij ook dat Christus niet in de eerste plaats zou komen als de man met de bijlde man met de zeef, de man met het vuur om het kaf te verbranden, als de grote Rechter. Want hij kende immers de woorden die volgden: ,fiij heeft mij gezonden om een blijde boodschap te brengen aan ootmoe- digen, om te verbinden gebrokenen van hart, om voor gevan genen vrijlating uit te roepen en voor gébondenen opening der gevangenis; om uit te roepen een jaar van het welbehagen des Heren en een dag der wrake van onze God; om alle treuren den te troosten." Voor de doop had hij waarschuwend gepreekt van de komende Rechter. Na de doop kon hij vertroostend zijn discipelen wijzen op de gekomen Redder. Er komt een dag der wrake, ja, maar het is nu de dag des heils, van de verlossing, de genezing, de troost. We lezen vandaag: Johannes 3 1621. We lezen morgen: Johannes 3 2236. Wilde Ganzen-geld: bijna 'n miljoen HILVERSUM Nooit tevoren heeft de Wilde Ganzen-actie (elke zondag: via het IKOR en telkens voor een ander doel) zulk een som opge bracht als in 1966: er werd in totaal ontvangen ƒ963.135.20. In 1965 was het totaalbedrag 749.428.44 en in 1964 bijna 500.000. Met sprongen gaat het geven voor oecumenische hulp dus vooruit. Top-projekten van het afgelopen jaar waren: het aandeel van de We reldraad van kerken in de hulp aan India ƒ81.160,-, Turkije ƒ81.450,- en de watersnood in Italië ƒ39.138.55. (Van onze kerkredactie) NEW YORK De Amerikaanse ker ken hebben het vorig jaar de groei van de bevolking niet bij kunnen houden. Volgens het kerkelijk jaarboek 1967, dat zojuist verschenen is behoren er in Ame rika 124.682.422 mensen tot een kerk te gen 123.307.449 vorig jaar. Dat is een groei van 1,1 procent. De nationale bevolkingstoename wordt ge schat op 1,3 procent. Het jaarboek is uit gegeven voor de nationale Raad van r I Indonesië AMSTERDAM Verschillende groe pen. allen zich bewegende op bet gebied klaring. (Van onze kerkredactie) BONN Kunnen Duitsers, die in de Bondsrepubliek met een buitenlander trouwen, gedwongen worden tot een rooms-katholiek huwelijk? Kunnen, om concreet te zijn, een Duits protestants meisje en een Spaanse gewezen rooms-katholieke gastarbeider door de rechter gedwongen worden tot een rooms-katholiek huwelijk? Wat in Pforzheim gebeurd is (de ambtenaar van de burgerlijke stand weigerde aanvankelijk de achternaam aan twee kinderen van gastarbeiders, omdat de huwelijken wèl burgerlijk, maar vervol gens protestants gesloten waren), heeft in brede kringen in Duits land ongerustheid gewekt. De minister van justitie, dr. Gustav Heinemann, heeft een diepgaand onderzoek toegezegd. De Duitse protestantse persdienst ting tot het overleggen van een verkla- EPD heeft zelf een onderzoek ingesteld ring van huwelijksbevoegdheid, wan en is tot de conclusie gekomen: de neer hij in plaats daarvan een „Traube- Spaanse huwelijkswetgeving veroor- reitschaftserklarung" kan overleggen, zaakt in bepaalde gevallen een inbreuk Dat is een verklaring van een op het beginsel van godsdienstvrijheid rooms-katholiek priester, dat hij zich in West-Duitsland. Slechts een „leugen op verzoek van het bruidspaar bereid om bestwil" kan een rooms-katholiek verklaard heeft het huwelijk, na de huwelijk voorkomen. burgerlijke huwelijkssluiting, kerkelijk in te zegenen. Wat is de moeilijkheid" Een buitenlan-; Voor de Spanjaard,diebeslistniet in der die in Duitsland wil trouwen, de Rooms-Katholieke Kerk wil trou- moet een verklaring van zijn land]Wen, is er dan nog maar één gaatje in overleggen, dat er geen huwelijksbe- het net: de geldigheid van het burger- letselen zijn. Enkele landen (o.a. j lijke huwelijk hangt er niet van af, of Spanje en Canada) weigeren princi-,de rooms-katholieke plechtigheid ook pieel zo'n verklaring af te geven. In werkelijk gevolgd is. zulke gevallen kan de rechter de bui-1 tenlander ontslaan van de verplich- i Het gebeurt dan ook vaak dat een ting tot het overleggen van deze ver- j paar. dat er niet over denkt zich In Nederland geen dwang (Vai kerkredactie) ROTTERDAM Ook Neder land wordt geconfronteerd met de moeilijkheden, die de Spaanse huwelijkswetgeving biedt. Naar wij vernemen, is er echter in ons land geen sprake van dwang tot een rooms-katholieke huwe lijkssluiting, noch direct, noch in- Wel moet de ambtenaar van de burgerlijke stand het bruidspaar ervan in kennis stellen, dat hun huwelijk door Spanje niet er kend wordt, als zij niet rooms-ka tholiek trouwen, en dat zij dus in moeilijkheden kunnen komen, wanneer zij naar Spanje gaan. ROME De paus wil met communistische leiders van Chi na over vrede praten. Hg deelde tijdens een mis in de Sint Pieter mee dat hij een oproep gerichl heeft tot de Chinese regering. De mis werd opgedragen voor de lijdende christenen in China. Volgens de paus wil de Rooms-Katho lieke Kerk geen vijand maar een vrienc zijn van China. Zijn kerk zou de gelo. vigen op het Chinese vasteland, waar i mee de contacten volkomen verbroket zijn, nimmer vergeten. De paus zei di hoop op de wedergeboorte van de kerk in China niet opgegeven te hebben. Vaticaanse waarnemers zien deze uitla ting van de paus als een hernieuwd) poging om te bemiddelen in het Viet nam-conflict. Het is echter de vraag of de Chinesi leiders met hem willen spreken. Eet jaar geleden weigerde het Chine» staatshoofd Mao Tse-Toeng zelfs eet brief van de paus aan te raken. In di brief werd aangedrongen op de hul. van China voor het tot stand brengen van vredesbesprekingen voor Vietnam Tijdens de mis werd herdacht dat veertij jaar geleden de eerste bisschop in Chiiu werd gewijd. Twintig jaar geleden wert de instelling van en Chinese hiërarchii een feit. (Van onze kerkredactie) BAARN De bekende zendings man prof. dr. H. Bergema viert vandaag zijn 65ste verjaardag. Prof. Bergema, sinds 5 oktober 1956 hoogleraar in de zendings wetenschappen aan de Theolo gische Hogeschool van de Gere formeerde Kerken te Kampen, heeft vooral in Indonesië (toen nog Nederlands-Indië) zijn spo ren verdiend. Zelfs heeft hij enige jaren zitting gehad in het parlement van Oost-Indonesië. Gebouwen In 1946 werd hij rector van de (inter kerkelijke) Theologische School ti Makassar. Onder zijn leiding kwa men de gebouwen voor deze school tot stand met steun van Nederlandse en Amerikaanse kerken. Op eigen ver zoek werd hij later docent van deze school. Tien jaar geleden nam hij in Kampen de plaats van prof. dr. J. H. Bavinck in, die alleen hoogleraar aan de VU bleef. Hij geboren in Leeuwarden, bezocht het gymnasium te Groningen, stu deerde aan de Vrije Universiteit theo logie en later aan de Leidse Universi teit Arabisch. Javaans en Maleis. Midden-Java In 1929 vertrok hij als zendelingspredi kant, uitgezonden door de Friese plaats Heeg naar Midden-Java. waar hij tot 1936 ln Keboemen werkte. Om te promoveren keerde hij enkele ja ren naar Nederland terug. Zijn om vangrijke proefschrift heette: „De boom des levens in Schrift en histo rie". Van 1938 tot 1942 was dr. Bergema do cent aan de theologische opleidings school te Karoeni op Soemba, waar hij predikanten en evangelisten voor de Soembanese Christelijke Kerk op leidde. De oorlogstijd bracht prof. REISBUREAU „APELDOORN" het bevorderen van het cultureel economisch contact tussen Nederland en Indonesië en de verbreiding en verdie ping van de kennis van Indonesië in Nederland en van Nederland in Indone sië, hebben zich verenigd en opgericht het „genootschap Nedcrland-Indonesië". De vereniging is goedgekeurd bij ko ninklijk besluit van 21 juli 1966. In het bestuur zijn benoemd de heren mr. J. R. Voute, voorzitter, mr. J. N. Scholten, secretaris, J. Asscher, H. von Saher en ir. K. Scholtens. In de raad van advies hebben reeds -zitting geno men: mevrouw prof. dr. D. J. Kohl- brugge, ir. C. Staf, dr. C. Nagtegaal. prof. dr. H. Linnemann, prof. dr. E. M. Uhlenbeck en prof. dr. J. F. Arens. De rechter moet daarbij in zijn over-1 wegingen betrekken, of het huwelijk1' geldig zal zijn in het andere land. Nu verplicht de Spaanse wet geboren rooms-katholieken zich door een rooms-katholiek priester te laten trou wen. Een Spaanse rooms-katholiek (of gewezen rooms-katholiek), die niet door een priester getrouwd is, geldt voor de Spaanse wet als ongehuwd. Priester Daarom ontslaan de meeste ge rechtshoven in West-Duitsland een Spanjaard alleen dan van de verplich- katholiek te laten trouwen, toch de belofte voor de priester af legt alleen maar om de „Traube- reitschaftserklarung" te krijgen, die de weg baant voor het (burgerlijk) huwelijk. Maar de vraag wordt thans gesteld, of de Duitse autoritei ten een dergelijke „leugen om bestwil" in de hand moeten werken. Hinkend Men vreest dat een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, een proef model met geheim experimenteel ma teriaal aan boord, in de bergen bjj Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada is neergestort. Het wordt (met één man) sinds donderdag vermist. Otto Frank wil aanklagen in proces Harster MüNCHEN De vader van Anne Frank, de in Zwitserland wonende Ot to H. Frank, wil bij het op 23 januari in München beginnende proces, waar bij de vervolging van Nederlandse Jo den aan de orde is, als mede-aanklager optreden. De beklaagden in het proces zijn dé voormalige SS-Sturmbann- führer Wilhelm Zöpf, het voormali ge hoofd van de SD en dr. Wilhelm Harster, de SD-chef in Nederland. Beroepingswerk Albert Heijn heeft deze rust nu ge-1 broken. In haar winkels vraagt zij L Aangenomen naar Wageningen (vac. slechts 70 cent per brood, terwijl bak-|*:,C' G' Troelstra): J. Verburg te kers in Haarlem het voor 76 ct, in Uldam- Amsterdam voor 78 ct en in Den Haag Bedankt voor Benschop (toez. A. i zelfs voor 80 ct verkopen. Daar deze Kastelein te Capelle a. d. IJssel voor bakkers van de concurrentie moeilijk- Oude Tonge: B. A. van Donkersgoed j heden ondervonden, drongen zij bij te St. Philipsland. Tarvo aan op maatregelen. GEREFORMEERDE KERKEN tv-redactie) Het geding, dat gistermiddag werd Getracht is toen, aldus mr. Corpo-1 TT HILVERSUM - Bestuur en directie behandeld, betrof een prijsverhoging raai contact op te nemen met Albert Beroepen te Hoofddorp (vac. Z. C. an het IKOR spreken in hun versche- van Tarvo voor aan Albert Heijn te Heijn, maar dit bedrijf bleek moeilijk Versluys)G. van de Veere te Harde en jaarverslag van teleurstelling over leveren meel (van 70 naar 72 cent). Al- te bereiken. Daarom is besloten de le- j Sar,JP- het feit dat in het ontwerp-omroepwet bert Heijn. die in eigen bakkerij van j veranties te staken. Benoemd te lerend-ouderling te Kol- «vwwi haki maakt» yan wanprestatie is volgens hem^°^n: ,^e Lange, evangelist te geen sprake. Kort geding van Albert Heijn HAARLEM De president van de Haarlemse rechtbank zal woensdagmiddag uitspraak doen Kerken Willen Stem in ccn kort geding dat was aan gespannen door Albert Heijn te- gen de Tarvo-meelfabriek M. J. in omroepnesturen vos m Haarlem. Volgt op het burgerlijk huwelijk geen rooms-katholiek huwelijk, dan spreekt men van een „hinkend huwe lijk" (een huwelijk, dat in het ene land wel geldig is, in het andere niet). De rechtspositie van kinderen uit hin kende huwelijken is nu duidelijk ge worden. Het Bondsgerechtshof heeft vastgesteld, dat zulke kinderen in elk geval wettig zijn. Moeilijk ligt het echter weer met hun nationaliteit. Is de vader een Span jaard, dan beschouwt de Bondsrepu bliek de kinderen als Spanjaarden. Maar voor de Spaanse autoriteiten zijn het de kinderen van een ongehuwde Duitse. Zij krijgen dus geen Spaanse pas en zijn praktisch statenloos. Zijn zij in Duitsland geboren (wat door gaans het geval zal zijn), dan kunnen zij wèl gemakkelijk de Duitse nationali teit krijgen. In ieder geval is men er in gerechte lijke kringen in Bonn van overtuigd, dat het internationaal privaatrecht <h-ingefld„bervormi|i« ootllg heelt, Niet akkoord met sprekerslijst (Van onze kerkredactie) mee controle kan uitoefenen op de spre kerslijst. In Hannover zei bisschop Hanns Lilje tot journalisten dat hij het besluit van de beweging betreurde. Volgens hem werd de negatieve houding ten opzicht van de komende kerkedag van Hanno ver vooral veroorzaakt door het feit dat de theoloog Ernst Kasemann i: genodigd. Kasemann doceert in Tübin- gen het Nieuwe Testament. Eigen kerkedag? WEER NIEUWE ONTSLAGEN Korter werken voor 400 man bij Batavier FULOA/HANNOVER Het ziet er naar uit dat de komende Duitsekerkedag van Hannover de meest aangevochten kerkedag zal worden uit zijn naoorlogse ge schiedenis. Het zal ook de kerke dag zijn die moet bewijzen of zij zonder steun van orthodoxe chris tenen een eigen bestaan kan heb ben. De belijdenisbeweging ,,Geen; Het is nog niet bekend of de belijde- Anedr Evangelie" heeft besloten nisbeweging nu een eigen kerkedag wil i j i _i j uo=aan organiseren. Zou zij dat doen. zich van de kerkedag-Hannover ,dan k<m dat wel eens het einde van| te distancieren. de kerkedagbeweging betekenen. j In Dortmund bracht de belijdenisbe- Bovendien ziet het er op het ogen- weging inderaid voor een eerste open- blik in Duitsland naar uit dat deze be- hare samenkomst 20.000 gelovigen tt - - zamen. Zouden deze zich inderaaad niet laten zien in Hannover, dan zou dat een gevoelige klap voor de kerke- dagleiding zijn. De vraag is echter of zoveel gelovi- gen die wel bijeen willen komen vooi een goed woord voor de bijbel en kri tiek op de moderne theologie zich dooi de beweging af zullen laten hoüöéfi van hun tweejaarlijkse tocht naar de kerkedag. Nu de stituatie zo gespannen is geworden kan dë kerkedag van HanS nover ook bewijzen, hoe groot de greep van de leiding van de belijdenisbewe ging op gelovigen is. Het is echter alsnog mogelijk dat de itwee bewegingen elkaar tot op zekere hoogte vinden. De kerkedag komt pas in de laatste week van juni bijeen. Bis- schop Lilje hoopt nog steeds dat er geen orthodoxe kerkedag naast die van Han nover komt. Scherpe kritiek had deze belijdenisbe weging op de organisatoren van de ker kedag in Keulen. In het bijzonder richt te de kritiek zich op het feit dat Dorothee Sölle als spreekster was uitge nodigd. De beweging wil alleen aan vol gende kerkedagen steun verlenen als zij de kerken uitsluitend een advise rende plaats in de programmaraden van NRU en NTS is toegekend. In besturen noeh ir» de zo gewichtige coördinatiecommissies is de kerken eni ge inspraak gegund. Het IKOR geeft de wens te kennen dat aan de kerken, die in de ether ko men via IKOR, CVK en KRO/RKK alsnog een plaats wordt toegewezen in de bestuurlijke organen, voordat de wettelijke regeling van het omroep bestel zijn beslag krijgt. Principe akkoord bakkers-cao DEN HAAG overleg van werkgevers- en werkne mersorganisaties in het bakkersbedrijf heeft gisteren in beginsel overeenstem ming bereikt over een loonsverhoging van vier procent. De nadere uitwer king wordt in een slotvergadering op 19 januari vastgesteld. het Tarvo-meel brood bakt, maakte daartegen bezwaar met het gevolg, dat Tarvo de leveranties stopte. Albert Heijn eiste nu ƒ10.000 voor elke dag. waarop het Haarlemse bedrijf in gebre ke blijft. Namens Albert Heijn zei mr. F. W. van Dijk, dat dit bedrijf gedurende twintig jaar iedere week 6000 tot 9000 kg meel afneemt en dat de overeen komst van week tot week werd geconti nueerd. De prijsverhoging,' die Tarvo nu ineens wil is in strijd met de prij- zenbeschikking-brood-1966. vond hij. Elke vorm van prijsvorming is verbo den. ook als is de prijs aan een merkar tikel gebonden. Mr. C. M. Corporaal zette voor Tarvo uiteen, dat Tarvo een speciale Het georganiseerd broodsoort is. Het bedrijf levert het meel sinds 1931 evenals het verpak kingsmateriaal en laat aan de bakkers het bakken over. Sinds de bakke rijstichting tot stand kwam heeft men daarbij steeds tot tevredenheid over eenstemming over de prijzen weten te bereiken. Buis van 3200 kilometer lengte MOSKOU Rusland gaat Ne derland op de Europese markt beconcurreren met de levering van aardgas. De Sowjetunie heeft bekendgemaakt dat zij van plan is een buisleiding naar Zuid-Sla- vië aan te leggen om hierlangs de overvloedige aardgasreserves aan Westeuropese landen te kunnen verkopen Oostenrijk, Italië en Frankrijk hebben reeds grote belangstelling getoond. het Nederlandse aardgas en het nog te exploiteren Noordzee aardgas zal van achter het IJzeren Gordijn komen via een 3200 kilometer lange pijpleiding, die naar schatting vier miljard gulden zal kosten. NAVO Reeds eerder hebben de Russen een poging gedaan deze buispleiding aan te leggen, maar zij zijn steeds op tech nische problemen gestuit. De buizen worden slechts geleverd dor één West- duitse onderneming. Daar de NAVO de ze buizen als strategische goederen beschouwt, dwong de Westduitse rege ring de fabriek drie jaar geleden van ,de levering af te zien. Deze poging van de Russen wordt gezien als een nieuwe stap om de In november wijzigde de NAVO haar beschikking te krijgen e er deviezen. 3tandpunt waardoor de levering niet De Russische olieleveranties in langer kon worden tegengehouden. Eer West-Eiiropa hebben reeds een vaste de pijpleiding gereed is en de afzetcon- plaatr veroverd. tracten geheel in orde zijn, kunnen ja- Da t« verwachten concurrentie voor1 ren verstrijken. Een Amerikaanse bankier heeft 160.000 betaald om zijn vrouw heel huids terug te krijgen. De bankier liet het geld achter in een uinversiteitsge- bouw. Gisteren was een man de wo ning van het echtpaar binnengekomen, had de vrouw gekneveld en daarna haar man .gebeld om losgeld te eisen. Vervolgens verdween de indringer, de vrouw ongedeerd achterlatend. Ruinen, die deze benoeming ook i 1 mGEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Alblasserdam-Nieuw- Lekkerland: J. C. Post, kand. te Leeu warden. Aangenomen naar IJsselmuiden- Grafhorst: J. Kranenburg te Kampen. WINTERSWIJK De directie van de N.V. Koninklijke bontwe verij De Batavier in Winterswijk heeft vergunning aangevraagd voor werktijdverkorting voor het hele 400 man tellende produktieperso- neel. In een communiqué vnjst zij eropdat het bedrijf een groot deei van vorig jaar met een geringe or derportefeuille heeft moeten wer ken. De normale toeneming van de orders, die steeds in de herfst plaats heeft, is dit keer uitgebleven. ZIJN vnendschappen die zelfs als het slechts E niet kapot kunnen. Het zijn gaat. maar je moet even tijd heb niet altijd relaties van iedere week ben die begeerte af te reageren. De dikke brief, of minstens drie jalouzie puilde de ogen van mijn maal per etmaal even bijpraten. Het zijn heel vaak subtiele banden, die tegelijkertijd toch hecht zijn. Bedachtzc Soms zie je elkaar den, maar wezenlijk ding niet. Zodra de partners elkaar weer ontmoeten, valt het begrip ham, legde vork en mes tijd uit en gaan ze gewoon verder tijd was gekomen, hij waar ze gebleven waren. Zo'n vriendschap onderhouden Godfried en ik samen. We hadden elkaar ruim een jaar niet gezien toen hij vorige week zoon uit, zijn stem trilde ervan toen hij zei: „Kom oude provo, we gaan eten". Godfried reageerde niet. Hij had Kan je doen wat je wil, kan je Voetangels en rozen zeggen wat je wil. Zo is het toch? Voor zijn doen was het een hele lange zin geweest. Je zou het bijna „Ik ben een redevoering kunnen noemen, het met veel dingen van de provo's Hij distantieerde zich verder van eens". Het kwam eruit als de knal onze commentaren, zijnde te onbe- van een overjarig rotje, waarvan langrijk voor zijn diepe geest. Met niemand meer wist dat het nog in overgave at hij het ene boterham huis was. Godfried maakte rustig metje hagelslag na het andere. nog een boterham klaar, liet ons ïnZJ ft allemaal door elkaar praten, gaf dacht dat hü ondertussen wel wat 9een antwoord op de aan hem dan weliswaar geen lang haar, dacht dat hij ondertussen wel wat "tolj0 „rnnon T hot ornvfo mnnr h;i „m, tenminste aemnnn gegroeid zou zijn, maar niks hoor. Hij is nu elf. maar nog even madu- ro-dammerig als voorheen. Wat be langrijker is, hij heeft zijn eigen voor ons vaak zo verrassende kijk op het leven weten te handha ven. Hij is niet makkelijk te peilen. "V^jf soms reageert hij zo kinderlijk, bij- <jer' gestelde vragen. Toen het ergste ka- hij was tenminste, gewoon na kinderachtig, dat het niemand zou verbazen als hij nog in kabou ters en elfen geloofde. Maar er zijn momenten dat hij het over de fi losofische boeg gooit. Ik heb hem het hartelijkste lief als beide ele menten tegelijk een rol spelen ach ter zijn ondoorgrondelijke ogen. toe moeten geven, dat je 's Avonds toen ik iedereen welte- daar niks dan goed van ondervindt, rusten ging zeggen en op mijn ron- Je ziet ze beter". de ook langs Godfried liep. lag hij .Okee. okee, witte fietsen bela- sereen als een cherubijn te glimla- geen bezwaar. Ver- chen. Wat zou er nu in dat grote kleine provo-hart van hem om- tergend gaan, dacht ik en vroeg: „Heb je LI IJ AT keurig 11 langzaam zijn mond leeg en het een beetje fijn bij me?" onthulde: ,Jk ben tegen de Konin- „Nou", kwam haastig het ont gin". woord, toen: „en ik ben toch zo blij Dit was geen rotje meer, dit was dat ik geen kip ben, hè". een complete rookbom, waarmee hij onze monarchistische gevoelens ernstig shockeerde. We waren spra- Toen mijn zoon hem begroette, keloos van woede, maar ook be- Godfried is namelijk uitgerust met leven? Als mijn moeder Koningi Ik hield op dat moment erg veel van hem, al kon ik zijn pluim- veesprong niet volgen. Hij trok het laken wat hoger naar zijn glimlach en zei: „Lekker zo'n schoon bed. Als ik een kip was, zat ik nou op haar stok- seen pesl Er zijn vriendschappen die niet flinke dot onverzorgd lang s mijn tftueuer r^uuiiigiv waar je toch erg zuinig op moet zijn. MINK VAN RIJSDIJK die plaats vergunning voor ontslag van 16 werknemers aangevraagd. De ver mindering van het aantal opdrachten voor grote bouwprojecten is er de re den voor. In het bedrijf werken 110 personen. In dezelfde plaats ontsloeg de N.V. De Eersteling-constructiebe drijf 8 werknemers. Hier werken in totaal 62 man. De N.V. Nooitgedacht in IJlst gaat op 23 januari over tot werktijdverkor ting voor 38 van de 140 werknemers. Zij zullen maar drie dagen per week gaan werken voor een maximale pe riode van zes weken. Behalve schaat sen maakt Nooitgedacht veel gereed schap voor de bouwwerken. De terug slag in de laatste sector is de oorzaak van de werktijdverkorting. De schaat- senproduktie verloopt normaal. Elektro Netics Holland N.V. in Emmen heeft een regeling getroffen voor afvloeiing van 10 a 15 werkne-i mers. Het bedrjjf maakt antennes. De verminderde vraag daarnaar en de sterke toeneming van de centrale an tennesystemen heeft het bedrijf ertoe gedwongen de produktie stop te zet ten. KVP: ambitieus programma DËN HAAG Onder het motto waar- denvast-welvaartsvast zal de KVP de ko mende verkiezingscampagne ingaan, waar- Vteïd 6en amk^'eus Pr°6ramma 's opge- Partijvoorzitter Aalberse heeft dat gis teren in Den Haag verklaard. Vanaf vol. gende week tot aan de vooravond van de verkiezingen zullen ruim vierhonderd verkiezingsbijeenkomsten worden gehou den. Ook de oud-ministers Cals en Bogaers zullen in het organisatieschema worden ingepast. Brieven die olct zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen Geheimhouding Is verzekerd Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een golden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Verbetering: In ons antwoord van 5 januari inzake uitkering interim- wet invaliditeitsrentetrekkers is de volgorde der cijfers verwisseld. Het juiste bedrag is 5826. Vraag: Toen mijn moeder over leed, had zij nog een broer en een zuster, beiden ongehuwd. Nu is die zuster overleden. Hoe gaat het nu met haar nalatenschap? Er zijn ook vier kinderen van een zuster, die overleden is. Volgens mij heeft haar broer recht op een derde, de vier kinderen, op een derde (het deel van hun moe der). Ik ben de enige dochter van mijn moeder. Nu zeggen die vier:^ Nee, dat gaat niet. Mijn deel en hun deel moet met zijn vijven gedeeld worden. Een testament is er niet. ;r Antwoord: Het is, zoals u meent, Als er geen testament is erven de kinderen van de vooroverleden! zuster het erfdeel van hun ouders. U erft het deel van uw moeder, dus een derde van het totaal. De vier kinderen van de overleden zuster er ven eveneens samen een derde, en de in leven zijnde broer ontvangt i ook een derde. (Van onze onderwqsredactie) UTRECHT In een besloten vergadering heeft de Academi sche Raad gisteren in Utrecht af scheid genomen van zijn eerste voorzitter, ir. A. G. Maris. De minister van onderwijs en weten schappen, prof. mr. I. A. Diepen horst, heeft de nieuwe voorzitter, prof. dr. H. H. Janssen geïnstal leerd. De vice-voorzitter van de Acade mische Raad, dr. E. H. Reerink, prees de energie waarmee de thans 70-jarige ir. Maris altijd heeft gewerkt. Minister Diepenhorst sprak zijn bij zondere waardering uit voor al hetgeen ir. Maris heeft gedaan voor de raad. In zijn rede zei ir. Maris onder meer dat wij een optimum aan welzijn voor zowel de maatschappij als de indivi-; duele mens willen. Dat is het grote probleem voor de universiteit, die een deel van de maatschappij ir.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2