Nieuwe Leiclse Courant TIENTALLEN BOTSINGEN IN ZEER DICHTE MIST Goedkope VW in Duitsland Order 20 miljoen naar Hoogeveen Commentaren JAMIM Contra pro-provo prof NAZI-LÉIDER WIL WILSON ARRESTEREN Zicht soms maar tien meter Auto in brand: twee doden Nieuw gesprek over pasjes Premie voor ziekenfonds ongewijzigd VVD wil niet met PvdA in kabinet Spoorlijn van 10.000 km fMIIIIIIIll Zaterdag 7 januari 1967 47*te jaargang Directeur: P. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diei CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" VOLWAARDIG ELEKTRONISCH ORGEL 1395,- BOOT Orgel- en Planohandel Kerkstraat 2-28 - Bodegraven Tel. 01726 - 2541. Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WOLFSBURG Volkswagen is begon nen met de productie van een goedkopere auto als reactie op de stijgende kosten van het onderhoud in de Bondsrepubliek. De fabriek heeft dit gisteren bekend ge maakt. De president van het bedrijf. Heinz Nordhoff. zei. dat de nieuwe VW 1200 4485 mark zal gaan kosten in West-Duits- land. De 1300 de opvolger van de oude 1200 kost thans 5150 mark. Evenals de oude 1200 heeft de nieuwe 1200 een motor van 34 pk (de 1300 40 pk). De technische verbeteringen, die men in de 1300 vindt, zullen ook in de nieuwe 1200 worden toegepast, aldus Nordhoff. Zo zal hjj o.m. worden uitgerust met een automatische choke en een nieuwe benzinepomp. LONDEN Colin Jordans, leider van de rechtse nationaal-socialistische beweging in Engeland, heeft zich giste ren aan de ambtswoning van premier Wilson vervoegd met de bedoeling deze in hechtenis te nemen. De politieman, die de woning in Dow- ningstreet bewaakt, zei Jordans echter, dat de premier niet beschikbaar was. De nazi-leider vertrok daarop met de mededeling, dat hij een geschikter ogenblik zal afwachten. Volgens de Britse wet mag elke Brit een medeburger arresteren wanneer hij er oprecht van overtuigd is, dat deze zich aan een misdrijf heeft schul dig gemaakt. Hij loopt echter de kans vervolgd te worden als hij niet in staat is zijn verdenking waar te maken. Tevoren had Jordans bij een Lon- dense rechtbank een klacht tegen pre mier Wilson ingediend, waarin hij deze betichtte van een verraderlijke politiek inzake Rhodesië en de immigratie. Dominas even naar ons land AMSTERDAM Petras Dominas. wiens proces in Dotrmund nog altijd voortduurt, en die ervan wordt ver dacht een roofoverval op een Amster damse juwelierszaak te hebben ge pleegd, wordt volgende week onder strenge bewaking naar de Nederland se hoofdstad vervoerd. Hij zal daar met geuigen worden geconfronteerd, die tot nu toe hebben geweigerd zich in Duitsland te laten horen. Ook zal de bandiet, die nog veel meer op zijn kerfstok heeft, het huis trachten aan te wijzen van een Am sterdamse prostituee, met wie zijn handlangers Helmut Balk en Paul Cichetzki contact zou hebben gehad. Mr. A. Oosterbaan, rechter-commis- saris in Amsterdam, zal de leiding hebben van het waarschijnlijk slechts Frederick Bull, de Canadese am bassadeur in ons land, heeft gis termiddag het geschenk van zijn regering aan prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven aangeboden. Het is een schil derij van de Gatineau-heuvels bij Ottawa, vervaardigd door de in België geboren Canadese schilder Henri Mason. Vanmorgen vroeg hebben guerril lastrijders van de Vietcong honderden mortiergranaten afgevuurd op een Amerikaanse luchtmachtbasis bij Plei- koe (bijna 400 kilometer ten noorden van Saigon). De verliezen aan Ameri kaanse zijde zouden licht zijn. Minister Rusk (VS) heeft gisteren verklaard dat de Amerikaansé regering bereid is in het openbaar of in het geheim een onderhoud te hebben met vertegenwoordigers van Noord-Viet- nam om een regeling uit te werken voor een rechtvaardige oplossing van de oor- Bü een chaotische kettingbotsing rr hoogte van Brcukelen verloren wee mensen het leven, toen hun ulo in brand vloog. Schaatsen uit het vet (Van onze weerkundige medewerker) gevallen, zodat daar de temperatuur in de nacht minder laag werd dan in een groot deel Nederland mét een sneeuwlaag. Zo daalde de temperatuur in deze nacht op het vliegveld Leeuwarden tot 16, Eelde 14 en in De Bilt 12 graden. Hier tegenover staat een temperatuur 5 graden op Ypenburg gemeten en graden in Zeeland. Er is nog een kleine sneeuwkans, m het weer blijft dit weekeinde rustig winters. Geleidelijk kan het daarbij nog iets kouder worden. Het laat zich aan zien dat deze vorst van wat langere duur zal zijn, hetgeen de kans op een schaats- periode sterk vergroot. op 7.05, onder 14.1: HELIKOPTERS LUCHTMACHT kort durende onderzoek. HOOGEVEEN De n.v. Licht werk in Hoogeveen heeft met de Franse vliegtuigfabriek Société na tionale de constructions Aeronau- tiques overeenstemming bereikt over de assemblage van 27 helikop ters van het type Alouette 3, die door het ministerie van oorlog zijn aangekocht voor de koninklijke luchtmacht. Met de order is een totaal bedrag van ruim 20 miljoen gulden gemoeid. De Nederlandse luchtmacht heeft reeds 50 toestellen van hetzelfde type ir bruik. De helikopters worden niet alleen uit de door de Franse fabriek te le veren onderdelen in elkaar gezet. In Hoogeveen moet men zelf ook onder delen maken. De grondstoffen daar voor worden wel door het Franse be drijf geleverd. De luchtmacht kan voor ingrijpen de reparaties en grote onderho' beurten ook een beroep doen op het bedrijf in Hoogeveen. De n.v. Lichtwerk, waar 141 men sen werken, zal in juni van dit jaar met de produktie beginnen. De gehele order zal binnen een jaar voltooid zijn. Scheepsbotsing 600.000 liter gasolie in water C.I.E.B.A. - LEIDERDORP ROTTERDAM Zestigduizend liter gasolie is vrijdagavond uit de Neder landse binnentanker Arnica in de Nieu we Maas gestroomd, nadat dit schip bij een aanvaring met het Duitse bin nenschip Ernst Becker een scheur in de romp had opgelopen. De twee schepen kwamen met elkaar! door een nog onopgehelderde oorzaak nabij de Maashaven in botsing. De Ernst Becker liep schade onder de wa- LONDEN De Londense politie terlijn op, maar het schip kon op eigen heeft een man van 22 jaar gearresteerdkracht doorvaren naar de plaats van die er een gewoonte van had gemaakt bestemming, de Botlek. De Arnica parkeermeters te lichten. Bij een1 meerde later ook in Rotterdam af. huiszoeking vond men 260 uit deze me- De uit de tank van de Arnica jers gestolen geldbusjes. De man j gestroomde gasolie levert weinig of beschikte over een zelf gemaakte sleu- j geen gevaar op, omdat het zogenaamde tel. die op elke parkeermeter paste. „schrale" was. Het scheepvaartverkeer De meterlichter werd gisteren tot op de Nieuwe Maas kon normaal door- I gang vinden. ester, zoon van een Amerikaanse vuurtorenwachter, moet elke dag een hele reis maken om bij zijn school te komen. In een bakje aan een kabelbaan zweeft hij eerst een kleine tweehonderd meter over het water naar de wal. Daar wacht een bus, die hem naar school brengt. DE BILT Met uitzondering van slechts enkele gedeelten (waaronder ook Rotterdam en Den Haag en omge ving) heeft het hele land van gistermid dag tot vandaag onder een dichte mist gelegen. Gevolg ervan was een zeei groot aantal kettingbotsingen, waar van de en beurde op de rijksweg dam. Twee personen kwamen in de vlammen om toen hun auto door de botsing in brand was geraakt. Het ongeluk had plaats ter hoogte van Breukelen, op het moment dat de spoorbomen voor het treintje, dat ter plaatse dwars over de rijksweg rijdt, naar beneden gingen. Omdat de mist zeer dicht was het zicht bedroeg niet meer dan 20 meter schoven bin nen enkele seconden ruim zestig auto'f op elkaar. De wagen van de 67-jarige emeri tus-predikant G. C. Jansen uit Maarssen raakte daarbij in brand. De bestuurder wist met zijn naast hem zittende schoondochter nog tij dig uit de auto te komen. Zijn 60-jarige vrouw en 33-jarige doch ter slaagden daarin echter niet. Hoewel de brandweer van Breuke len onmiddellijk uitrukte, was zij niet meer op tijd om beiden te red- Verscheidene ambulances vervoerden gewonden uit andere auto's naar zie kenhuizen in de omgeving. Ruim een duurde het voordat het verkeer, dat kilometerslange files had gevormd, over beide weghelften weer op gang Eeh ander belangrijk knelpunt ït verkeersplein bij Deil in de rijksweg Utrecht-Den Bosch. Ten minste 20 auto's waren daar bij ketting botsingen betrokken, waaronder vijf vrachtwagens. Tien personen liepen verwondingen op. Een lastige bijkomstigheid verkeer was dat het op vele plaatsen naast mistig ook glad was. Bij tempera turen tussen -1 en -8 graden waren vele weggedeelten (zuid-Limburg, het traject Amsterdam-Monnikendam en de Haarlemmermeer) levensgevaar lijk. VERTRAGING Ook de spoorwegen hebben gister avond last gehad van het weer. Door dat mistaanslag op ruiten en wissels bevroor, liepen op verscheidene trajec de lijn Amsterdam-Den Haag-Rotterdam, de IJssellijn (Nijme- gen-Arnhem-Zutphen-Zwolle) en Maas tricht-Amsterdam, de treinen vertragin gen op van een kwartier tot een half AANVARINGEN Enkele aanvaringen deden zich voor in het Amsterdam-Rijnkanaal ter hoog te van Jutphaas en Houten en bij de Beatrixsluizen in Vreeswijk. De sche pen werden overvallen door plotselinge mistbanken, waarin het zicht van het moment op het andere werd gere duceerd van 500 tot soms minder dan 10 meter. Niemand werd echter ge- De meeste schepen gingen voor an ker of legden aan bij meerpalen om beter weer af te wachten. Varen was alleen verantwoord voor met radar uit geruste schepen. AUTO TE WATER Gladheid was er gistermiddag de oor zaak van, dat twee (Haagse) dames met hun auto in het water van de Haagse Zuidwal terecht kwamen. Zij kwa men er goed van af. De 25-jarige mej. A. A. M. W. kon zichzelf in veiligheid brengen. Haar tante, de 52-jarige me vrouw J. C. G. W.-V. werd dank zy het optreden van de 18-jarige leerling-mon teur Freddy Kreune uit Delft en de 25-jarige telegrambesteller C. P. K. der Plas uit Scheveningen, die ge kleed het water insprongen, op het dro- gebracht. Ze konden direct in het langs het water gelegen ziekenhuis Zuidwal worden opgenomen om op ver haal te komen. •fe Kan rechter dwingen lot rk huwelijk pag. Kernmerk. In ons Zondagsklad een kyk-pagina over de tiende januari. U ziet onder meer prinses Margriet en mr. Vollen hoven, hun toekomstig (tijde lijk) huis, de zes bruidsmeisjes en bruidsjonkers en de gala- herline waarin het bruidspaar noemde tijd blijkt een grote belangstelling te bestaan voor de oude belijdenissen. Op de pagina Geestelijk Leven wor den drie recente uitgaven be sproken. Elsje Scherjon werd toevallig actrice - pagina Radio TV. Westelijk initiatief BERLIJN Het Westberlijnse stadsbestuur heeft vrijdag in de pasjeskwestie een nieuw initiatief geno men. De Westduitse onderhandelaar Hórst Korber heeft namelijk zijn Oost- duitse collega Kohl uitgenodigd een gesprek op 11 januari. Men zou dan moeten praten over voortzetting van de taak van het pasjesbureau voor dringende familiegevallen. Krachtens een protocol van vorig jaar zal het bureau zijn werkzaamhe den op 21 januari staken als niet van voren een akkoord over verlenging bereikt. De onderhandelingen over het slui- n van een nieuwe overeenkomst zijn eind oktober definitief gestrand. DEN HAAG De reeds voor 1967 vastgestelde ziekenfondspremie van 6,6 procent zal niet verder worden ver hoogd. Zij dekt de kosten en bovendien is er nog enige ruimte vogr Op een persconferentie zeu minister Veldkamp gisteren dat het invoeren van een eigen risico voor fondspa tiënten „nooit in discussie" is geweest. Hij achtte het onwaarschijnlijk dat de Ziekenfondsraad de overeenkomst tussen huisartsen en ziekenfondsen nog zou aantasten. ROTTERDAM Mr. Toxopeus heeft gisteravond op de jaarvergadering van de WD uitdrukkelijk terklaard dat zijn partij in de komende periode niet zal deelnemen aan een kabinet waarin ook de PvdA is vertegenwoordigd. Over de kabinetscrisis zei fractielei der/lijsttrekker Toxopeus dat de wijze van handelen van de confessionele p.\r- tijen, „nu eens met de PvdA, dan weer met de WD regeren", en aldoor vol houden dat het geen verschil maakt, niet op prijs wordt gesteld. Veel kie zers zullen nu denken dat de vijf grootste partijen één pot nat zijn. Lager disconto ook hier? LONDEN Een rentedaling schijnt in Engeland in het verschiet te liggen. Als gevolg hiervan kon gisteren op de Londense effectenbeurs van een koers stijging van aandelen gesproken wor den. Het disconto is in Engeland tot 7 procent gestegen. De Westduitse maatregel van donder dag de rente werd in de Bondsrepu bliek van 5 op 4procent gebracht rechtvaardigt de veronderstelling dat Nederland eerstdaags zal volgen. Het officiële bankdisconto staat nu op 5 pro- Export' alle veemarkten in ons land voorlo pig te sluiten voor de varkenshan del, omdat er een nieuwe epidemie van mond-en klauwzeer dreigt. Dat is, gezien de ervaring van vorig jaar, verstandig. Toen immers nam de gevreesde ziekte zo'n grote om vang aan, dat de grenzen voor ex port moesten worden gesloten: een strop van maar liefst 200 miljoen gulden was er het gevolg van. Intussen staat vast, dat de infectie- bron, evenals in vorige jaren, op nieuw in Duitsland moet worden ge zocht, het land dat doorgaans als een der eersten klaar staat met een in voerverbod. Het is tevens bekend, dat West- Duitsland van alle EEG-landen het minste doet aan het nemen van maatregelen ter voorkóming van mond- en klauwzeer. Een vreemde zaak. Het is, lijkt ons, wel nodig dat de regering in Bonn daarover eens stevig aan het jasje wordt getrokken, zo mogelijk met steun van „Brussel". Want het Westduitse mond- en klauwzeer mag geen regelmatig aan de markt ver schijnend exportartikel worden. Eigen taal 1AEZE week is de Nederla*ise di plomaat Jongejans uit Peking in ons land teruggekeerd. Aan een onverkwikkelijk incident, uniek in de wereld van de diplomatie en na delig voor de handelsbetrekkingen tussen beide landen, kwam een ein de. Bij aankomst in Hongkong werd de heer Jongejans door buitenlandse verslaggevers bestormd. Het was een verademing te horen, dat hij zijn antwoorden in de eigen taal formu leerde. In het handels- en politiek verkeer is een vreemde taal vrij gebruike lijk. Wij ontkomen echter niet aan de indruk, dat diplomaten wel eens vergeten, dat ze een land met een eigen taai en een eigen cultuur ver tegenwoordigen en dat de buiten wereld dat best mag weten. Dat heeft niets te maken met ouder wets chauvinisme of een niet ver staan van „de geest van de tijd". Kwart miljoen auto's terug naar fabriek DETROIT General Motors zal meer dan een kwart miljoen auto's naar de fabriek terughalen om de stuurkolommen te vervangen. In de mo dellen 1967 zijn mankementen ontdekt. Het gaat om de Chevrolet Chevelle, El Caminos, Pontiac Tempest, Oldsmo- en de Buicks Special. Volgens de fabriek is het geen constructiefout, maar een mogelijk onjuiste bevestiging bij de montage. waaierbiscuits niet duur wel heerlijk tweê jaar cel veroordeeld. UTRECHT Een Japanse studie-1 meter lang worden. De bouw hangt sa- groep heeft een rapport uitgebracht men met de geplande aanleg van nieu- over de mogelijkheden van aanleg van; we havens in de betrokken landen èn een spoorverbinding tussen Zuid-Viet- de ontsluiting van geisoleerde gebie- nam en Turkije den. Details omtrent aanlegkosten en De nieuwe lijn zou tienduizend kilo-1 bouwtijd ontbreken nog. DEN HAAG In het jongste nummer van het Nederlands Juristenblad, het orgaan van de Nederlandse Juristen-ver eniging, schrqft mr. G. E. Langemejjer, procureur-gene raal by de Hoge Raad over een „betreurenswaardige bijdra ge". Hij doelt hiermee op het opstel in de bundel provo van prof. mr. L. H. C. Hulsman, hoogleraar in het strafrecht te Rotterdam, raad adviseur in buitengewone dienst van het ministerie van justitie en lid van de raad van bestuur van de politieschool. Mr. Langemeijer gewaagt van fundamentele eenzijdigheden in het betoog van de hoogleraar, die „de handhavers van recht, orde en ge zag als het ware in de rug aanvult". Kritiek heeft mr. Langemeijer op de stelling van prof. Hulsman dat het provo-verschijnsel structure oorzaken heeft, die men zou die nen te verhelpen, veeluur dan het symptoom, het provo-optreden te bestryden. Een zeer gewaagd standpunt noemt hij de twee stelling, dat ,,als de overheid niet met geringer mid« delen haar plicht van ordehandha ving kan vervullen, zij daarvan maar moet afzien". Mr. Langemeijer heeft ook be denkingen tegen uitlatingen van prof. Hulsman, dat het overheids apparaat vermoedelijk meer gericht was op eigen handhaving dan op handhaving van de openbare orde. Mr. Langemeijer concludeert ten slotte dat eenzijdige, bovendien on voorzichtig geformuleerde uitlatin gen het gevaar van het hoog op laaien van een conflict tussen een deel van de jeugd en de overheid verhogen. De provo's zouden er uit kunnen concluderen dat het gelyk voor honderd procent aan hun zijde is, aldus mr. Langemeijer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1