JEUGD WIL OUDE STAD BEWAREN Boren niet meer mogelijk dit jaar Af^piit* HOO Gemoedelijf begin kreeg Babylonische allure Zomerkatoentjes in felle kleuren: alles lekker gek weer mail nodig Philips Korter werken bij Ubbink Rijproef met nieuwe Ford Taunus 15 M Eigen-wijze Eend 54ste Auto-Rai Directere besturing MINI-RADAR VOOR ALARM VRIJDAG 6 JANUARI 1967 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zeshonderd jonge \gchiedammers hebben gister avond in de oude Korenbeurs nee gezegd tegen de saneringsplannen van burgemeester Roelfsema. Wat ze ó'an wilden kwam door de spraakverwarring, die al heel gauw Babylonische vormen aannam, niet helemaal duidelijk uit de verf. Wel k^vam vast te staan dat de buurt achter het Zakkendragershuisje niet ymag worden gesloopt en dat de gemeente maar moet zien dat zij h^aar nieuwe brandweer kazerne ergens anders bouwt. Het begon allemaal heel gemoedelijk op deze teach-in van Hans de Rid der, de jonge assistent van de Sehie- damsc cineast Jan Schaper. Het libe rale lid van de gemeenteraad. G. P. Vcrhulstdonk, was zo vriendelijk de voorrïttersfunctie te vervullen en na diens inleiding vertelde Hans waar om hij het initiatief had genomen: Hans had gehoord dat de nieuwe brand weerkazerne achter het Zakkendra gershuisje zal worden gebouwd en vermoedde toen dat het wel de bedoe ling zou zijn dat daar de hele buurt werd gesloopt. Dat wilde hij voorko men, want die ouwe huisjes moeten blijven en er moeten gezellige straat jes met winkeltjes en ateliers voor kunstenaars komen. Een leefbaar cen trum! Hans is naar de burgemeester gegaan: „Ik heb hem voorgesteld die ouwe pandjes waarover de gemeente niet prakkizeert ze op te knappen nou wel op tc knappen. Waarom zouden we dat niet zelf kannen? In drie jaar hebben we toch ook zonder een cent subsidie het Zakkendragershuisje ge restaureerd? Het gaat hier om de eni ge echte artistieke basurt in de hele Rijnmond. En dat probeer ik nou het gemeentebestuur van Schiedam aan z.'n verstand tc brengen, maar zolang ik alleen blijf bereik ik natuurlijk RECHTLIJNIG Dat was dan het argument voor de tech-in, die na deze uiteenzetting sterk won aan levendigheid en ver wardheid. Grieven tegen de eigen tijdse stedebouw met de moderne vormen en tegen de rechtlijnige sa menleving werden op emotionele wij ze geuit en oogstten telkens een da verend applaus. Een HBS-er zei: „Overal zie ik vier kante huizenblokken en rechte stra ten. op school is de klas vierkant en de lineaal en het bordkrijt zijn zo recht als wat. Je gaat ergens binnen en je ziet een bankstel zo vierkant als het maar kan. De hele rotzooi is En Ellen, een meisje met een zwart mini-rokje, wist dat een heleboel Schiedammers naar Amsterdam gaan om te winkulen omdat het daar zo gezellig is. Hi\?r is alles even koel; de mensen lopen'. allemaal langs elkaar heen en ze zegden elkaar geen goeje- dag. Weer een ander vond dat ze van de buurt achter het' Zakendragershuisje alléén maar een cultureel centrum moesten maken en wat ze d'r dan allemaal in willen douwen dat kon hem niet schelen. Een niet meer zo jeugdige schilderes had er maar weinig fciducie in „Wij slikken hier alles. Toen ze het Sterre- bos hebben weggehaald" werd er geen woord gezegd". Interruptie uit de zaal: ...Toen waren wij er nog niet". Nog een bijdrage: „Ze hebben honderd duizend gulden uitgetrokken voor de restauratie van de ruïne Oud-Ma- thenesse. Laten ze dat ding tegen de vlakte gooien en dit bedrag .besteden als een eerste ondersteuning w)or ons plan". En een ander: „Elk jaar beste den toeristen hele kapitalen om in buitenlandse steden de ouwe troep te gaan bekijken. Waarom kan dat hier niet?" Meer ouderen deden hun duiten in liet zakje van de strijders tegen de ge meenteplannen. Een oud-gemeente raadslid stond er erg sympathiek te genover maar wilde wel eens van Hans de Ridder horen waar de brand weerkazerne dan wél moest worden gebouwd! DE BURGEMESTER... Toen verscheen burgemeester Roelfsema achter de microfoon. Hij stelde allereerst dat de ouderen van deze tijd wel degelijk begrip hebben voor de levensgevoelens van de jonge ren, maar constateerde voorts een ver warde gestalte van dit levensgevoel. En wat verder de zaak: zelf betreft? De burgemeester zei: „U moet eens gaan kijken in die huizen, noem ze maar krotten, de mensen die er wonen komen dagelijks huilend smeken of de gemeente andere woonruimte voor hen heelt. De romantiek zou er heel gauw af zijn als u er zelf eens een poosje moest wonen" (Boe-geroep). ..Nou kunt u boe roepen, maar dit is (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM —In het oude Frascatie aan de Nes werd gis- teren de jongste zomermode ge presenteerd door het Neder lands Katoeninstituut. Eern zeer vrolijke gebeurtenis met knal lende ballonnetjes, kwieke jon ge meiskes in minimale jurkjes of lange wijde broeken in kleu ren gèel, oranje, knalgroen, paars, lila en rood. Maar ook een gebeurtenis die ons doet vragen of we in het vervolg alleen maar georienteerd wor den over dat wat de tiener mooi vindt. Of de blikvangers belangrijker zijn. dan het modieuse beschaafde ele ment. In de komende maanden vrezen we voor een herhaling van het spel in het vorige sei zoen: alles lekker gek maken om publiciteit te krijgen en tenslotte een heel draagbare mode uit de bus te laten komen, omdat de confectie het immers niet moet hebben van het kleine percenta ge jongeren, maar van zoveel miljoenen heel gewone vrouwen. Hoe het ook zij, wij zullen ons best doen zoveel mogelijk door de fa- gade heen te kijken en te rap porteren wat aan nieuws, draag baars, plezierigs en wellicht ge vaarlijks in de nieuwe mode vin den. Het katoen dus. We ontdekten scrubbed denim, dat is een dikke dubbelgeweven katoen, dikker dan die we van de spijkerpakken kennen. Het is er zowel uni als bedrukt met bescheiden bloeme tjes. Zeer geschikt voor pakjes, zowel met rok als met pantalon. Tijdens de show werden lange pantalons getoond met wijde uit lopende pijpen. De jonge ontwer per Maarten van Dreven gaf één van de pijpen van een effen broek een gebloemde binnen- Nieuw ook een stevig weefsel, dat een suède finish heeft en dan ook zacht aanvoelt, zonder fluwe lig te zijn. Interessant is de be drukte ladyroy in golvende stre- TENTLINNEN Tentlinnen zouden we vroeger zeg- Broekpak van scrubbed denim, gecombineerd van uni en gedessi neerd materiaal. Een ontwerp van Maarten van Dreven. gen, canvas heet het nu, wordt gepropageerd; ook weer voor pakjes. De staaltjes die we op het kreuken beproefden, lever den een resultaat dat tot op passen maant. Onkreukbaar is het beslist niet. Bijzonder mooi waren de katoenen crêpes, heel soepel, maar met een vrij druk dessin. De jugendstil motieven keren ook deze zomer in de katoencollecties terug. Tenslotte de Africanprints, ka toen met oosterse motieven en goud opdruk. De achterzijde van dit materiaal vertoon'- hetzelfde dessin doch zonder de goudop- Dit biedt dus verschillende moge lijkheden voor garnering. Wat de meterprijs van deze Nederlandse katoentjes zal worden was nog niet bekend. Men meende, dat de prijzen tussen de vijf en tien gul den per meter zullen liggen. de realiteit. Laat maar eens een onder zoek instellen naar de mogelijkheden van restauratie van deze huizen met hun verkankerde muren. Verder verzekerde de heer Roelfse ma de jeugdige opposanten ervan dat het helemaal niet zo is dat alles tegen de grond moet. Maar, zo vervolgde hij, laat u niet meeslepen door uw emoties. „Aan kreten heeft niemand wat, we moeten mensen hebben die wat willen doen. Maak plannen en kom met goed uitgewerkte ideeën die voor verwerke lijking vatbaar zijn." Toen de burgemeester uit-geteacht was. teachte de jeugd voort. Hans de Ridder: „De burgemeester had het over emotioneel, ik heb vanavond nog niemand zo emotioneel horen praten als meneer Roelfsema". De heer Roelfsema: „Dat komt omdat ik met mijn mede-gemeentebe stuurders jong wil zijn". Jan Schaper trachtte vervolgens de zaak wat te concretiseren. „We moe ten beginnen te eisen dat die brand weerkazerne daar niet gebouwd wordt en vervolgens moeten we ar chitecten voor onze plannen probe ren warm te krijgen". De socioloog Van Huiten zag geen heil in doe-het-zelf-werk en het socia listische gemeenteraadslid ir. Boerma adviseerde de jeugd haar plannen te richten op een ander deel van de bin nenstad, waar hij veel meer mogelijk heden aanwezig achtte. Voor het ge bied waarom deze avond de gemoede ren zo verhit waren, en dat deel uit maakt van het zogenaamde Schienoko- plan, was men te laat. Ook het liberale raadslid drs. Houtman drong aan op concrete plannen. „Er is zo spoedig een comité nodig dat gaat praten met B. en W." En hij gaf de jongelui de verzekering dat hij zelf zich niet voor een tweede keer zal laten afbluffen met het argument „niemand heeft er interesse voor". Jan Schaper vertoonde ten besluite enkele fragmenten van zijn film over Rotterdam „Stad zonder hart". Hij stel de dit als „afschrikwekkend voor- HEERLEN Afcent. het militaire commando van de NAVO, gaat 600 a 800 man Nederlands burgerpersoneel werven voor zijn vestiging in Zuid-Limburg. Wanneer blijkt, dat de Amerikanen een eigen verzorgings detachement wensen, kan dit aantal zelfs stijgen tot ongeveer 1000. Aldus kolonel Gordon Moon, chef van de Af- cent-voorlichtingsdienst. Op het ogen blik is al 50 man aangeworven. Afcent-Brunssum zal op 15 februari operationeel moeten draaien. Dat is an derhalve maand vroeger dan aanvanke lijk het doel is geweest. Op het ogenblik bevinden zich 40 NA VO- functionarissen in Brunssum; vol gende maand zal dit aantal naar schat ting 800 bedragen. Op het terrein van de voormalige mijn Hendrik wordt binnenkort een winkel ingericht voor Amerikaanse functionarissen. Voorts zal Afcent in gebruik nemen het beambtencasino in Treebeek-Heerlen (onderofficiers mess), een voormalig beambtenstation van de Oranje Nassaumijnen (offi ciersmess) en het gezellenhuis in Bruns sum (medisch centrum). In september zullen de familieleden van de gehuwde personeelsleden naar Nederland komen omdat het schooljaar pas in juli eindigt. Tegen die tijd hoopt men ook gereed te zijn met de interna tionale school, die is geprojecteerd in Heerlerheide op de grens van Bruns- Brug ingestort in België BRUSSEL Een in aanbouw zijnde brug van de Waalse verkeersweg bij de Belgische plaats Gorselies is giste ren ingestort. Een 30 meter lange, 2'/i meter brede en IV* meter dikke legger 130.000 kg blijkt naar beneden te zijn gevallen. h Twee arbeiders, die bij de brug aan het werk waren, liepen verwondingen op. Zij zijn naar een ziekenhuis ge bracht. Hun toestand is bevredigend. De schade wordt geraamd op ongeveer 20 min. frank (bijna IV- min. gulden). De olie onder de Noordzee (Van onze parlementsredactie) leden hebben verloren, moeten we zo snel mogelijk inhalen." DEN HAAG Minister Bakker van economische zaken acht het praktisch uitgesloten, dat er dit jaar nog geboord zal kunnen wor den op het Nederlandse deel van het continentale plat- Misschien dat er hier en daar nog een boor toren komt te staan, maar daar blijft het bij. De oliemaat schappijen hebben hun investe ringsprogram voor 1967 al vroeg tijdig opgemaakt. Het streven blijft er echter onverminderd op gericht het boorseizoen-1968 volledig te benutten. Het zal echter nog moei te kosten om voordien alles in ge reedheid te brengen. Moch het kabinet-Zijlstra besluiten tot wijziging van de door oud-minister Den Uyl ontworpen algemene maat regel van bestuur betreffende de bo- ringsvoorwaarden, dan zal hierover vertrouwelijk beraad met de betrok ken Kamercommissie plaatsvinden, be loofde minister Bakker. Het kabinets standpunt is, dat gestreefd moet wor den naar het verkrijgen van optimale baten voor de Nederlandse volkshuis houding. De bewindsman zei dit gistermiddag bij de voortzetting Kamerdebat over voor economische zaken. Hij was het met de Kamermeerderheid eens. dat bij waarden haast moet worden gemaakt. „Want elk jaar dat we verliezen, drukt j de contante waarde schatten. De tijd die „Als voor dit doel staatsdeelneming in de exploratie cn exploitatie nodig is, dan is dat voor mij geen onaan vaardbare zaak", aldus de minister. „Ik ben op dat punt niet dogmatisch. Op grond van de doelstelling sta ik dan ook niet bij voorbaat afwijzend tegenover het standpunt van mijn voorganger drs. Den Uyl." de begroting-1967 Jongen liep weg uit ;aken. Hij was het O IC t de Kamermeerderheid eens. dat! I**.* de onderhandelingen over de voor- angst voor politie arden haast moet worden gemaakt.! O 1 dee bodem-'!WEERT - Doordat hij zo onder de indruk was geraakt van een repri mande van een politieagent is de j 11-jarige Henk Alleman uit Weert een dag lang van huls weggelopen. I HPCtPlTl ITl IF10" VOnr was Sistermorgen van huis gegaan X UJC/OLC-lllllllllgj VVJVAL op weg naar school, maar daar kwam hij niet aan. Op verzoek van I i I de vader, die beroepsmilitair is, liet korter werken Dll de P°litie een opsporingsbericht uit- JVUi gaan. terwijl tevens de kazerne hulp aanbood. Pas 's avonds werd hij ge vonden bij het station in Eindhoven, lij zei, dat hij uit angst voor de politie was weggelopen. Woensdagavond was hij namelijk bij de jeugdklas van de Weertse verkeerspolitie ge weest omdat hij enige tijd geleden zonder achterlicht had gereden. Hij was zo onder de indruk geraakt van de toespraak, dat hij gisteren de be nen nam om niet op school te hoeven verschijnen. EINDHOVEN Philips heeft, zoals verwacht, de arbeidsinspectie toestem ming gevraagd voor korter werken in ienkele bedrijven van haar hoofdin- •dustiegroep Licht. Het geldt bedrijven in Deurne, Maarheeze, Oss en Roosen daal, alsmede de condensatorenfabriek in Zwolle. De maatregel zou op 23 janu- art moeten ingaan. ROTTERDAM De heer R. Langerak. Doel is door tijdelijke verlaging van wethouder van onderwijs en volksonu het produktieniveau een aanpassing wikkeling en sport en recreatie van Rot- van de voorraden te bereiken. Er zal I terdam, is gisteren in zijn auto, toen hij een dag per week niet worden ge-op weg was naar een vergadering van werkt, in Zwolle door een beperkt aan-Vereniging Nederlandse Gemeenten tal werknemers twee dagen niet. Het jnJPen Haagjgeteoffen door een ernstige verkort werken heeft betrekkin" od hart?;anvaL Gelukklê reed de heer Lan- Jgerak niet zelt en zijn chaufleur bracht onmiddellijk terug naar Rotterdam, hij werd opgenomen in het Dijk- 2.275 van de 4.700 personeelsleden. De maatregel is besproken met del' vakorganisaties en de ondernemingsra- zigt-ziekenhuis. De° heer Langer'ak den. Hij zei dat ruim 60 nationale com- jaar oud. krachtens de werkloosheidswet aan te vullen tot het normale inkomen i werknemers. DOESBURG De NV Ijzergieterij Ubbink in Doesburg heeft per 15 janua ri werktijdverkorting aangevraagd voor 310 werknemers: 250 man fa- brieks- en 60 man kantoorpersoneel. Er moet ongeveer 12 weken lang een vier daagse werkweek met 8-urige werkda gen komen. De gevraagde verkorting houdt ver band met de moeilijkheden in de auto mobielsector. waarin zich zeer belang rijke afnemers bevinden (o.m. Volkswa gen). Door de sterk gedaalde verkoop van auto's zijn de voorraden bij Ub bink aanzienlijk gestegen. Borden en regels handig bijeen Bij de uitgeverij Vuga NV (Den Haag) is een nieuwe losbladige uit gave „Wegenverkeerswetgeving" uit gekomen. Behalve de tekst van het nieuwe reglement verkeersregels en -tekens en de daarbij behorende nieuwe afbeeldingen van ver keersborden e.d. gevat in deze uitga ve een uitvoerig commentaar van prof. mr. A. D. Belinfante, ontwer per van de regels. Het is verdeeld in een algemeen gedeelte en een arti- kelsgewijze toelichting. Voor hen, die precies willen weten wat er jtraks gaat veranderen een handig vademecum. Te zijner tijd worden nog toegevoegd de wegenver keerswet en de nog van kracht blij vende tekst van het wegenverkeers reglement 12.50). Groene kaart raadzaam, óók voor België Met ingang van begin dit jaar is een „groene kaart" in België niet meer nodig (in Luxemburg voors hands nog wél!). Dat is een van de gevolgen van het Beneluxverdrag van mei vorig jaar. Voor verzekerde brengt dit ech ter wél consequenties mee. Wanneer hij voor zijn wettelijke aansprake lijkheid niet voor een Europa-dek king heeft gezorgd, zal hij de scha de, die hij in België aan derden toe brengt zélf moeten betalen. De verzekeringsmaatschappij keert de schade wel uit aan de ge troffene, maar verhaalt haar op de schuldige. In feite is er dus vrijwel niets veranderd. Alleen is het bezit van een groene kaart niet meer ver- Men doet er daarom te allen tij de goed aan ook voor België toch een Europa-dekking te nemen. Een Nederland-dekking is beslist onvol doende! Maar denkt u er dan wél even aan. dat u dit voortaan doet voor u op stap gaat? Per 1 januari is het namelijk niet meer mogelijk een grensverzekering af te sluiten bij het passeren van slagboom. De eend gezien door het oog van de knutselaar: een grappige construc tie van wat ijzerdraadjes, hout cn vier speelgoedwieltjes, die van déze Eend tevens een vogelkooi maakten. Citroën hoopt deze maand nog honderden van zulke vindingen binnen tc krijgen, want het geldt hier een wedstrijd met als hoofdprijs een echte Eend. Er gaat er om een schaalmodel van de 2CV te maken ter grootte van minimaal 20 en maximaal 40 cm lengte met een hobby-motief als uitgangspunt (op de foto dus de vogelkooi). Men is vrij in de keuze van het materiaal. Het model kan dus bijv. Uan lucifers, postzegels, hout of metaal zijn, men mag de auto zelfs breien, haken, plakken en solderen. De vijftig beste ontwerpen zullen op de komende RAI worden geëxposeerd. Is men niet no. 1. maar behoort men wel tot de vijf besten, dan krijgt men een bedrag van 100 gulden. Ze moeten voor 1 februari worden ingestuurd. Minister De Quay (verkeer en wa terstaat) zal donderdag 16 februari de 54ste Auto-Rai openen. Een klei ne 80 merken zullen er worden ten toongesteld in 200 stands. De exposi tie is open tot en met 26 februari. De nieuwe Ford Taunus 15 M is duidelijk ontwikkeld uit de 12 M. De profilering is alleen veel mooier geworden, terwijl de ruimte weinig te wensen over laat. De typeaanduiding slaat op de inhoud van de mo tor. De oude 12 M was overi gens ook al met een 1,5 liter krachtbron te koop. We kunnen niet anders zeggen dat dit nieuwste produkt van Ford Keulen aan alle redelijk te stellen verwachtingen voldoet. Het aanzicht van de wagen is bepaald fraai; de nieuwe grille, de nieuwe achterkant, de strakke stylering vooral, hebben dc 15 M meer dan een betrouwbare familiewagen gemaakt. Een zaken man, zelfs degene, die de auto, waar in hij rijdt, met z'n status meent te moeten verbinden, kan er ook goed mee voor de dag komen. Het weggedrag van de 15 M wij reden de met meer pk's uitge voerde TS-versie is goed te noe men. Geen uitbreken uit de bochten, geen zweverigheid, die het zelfver trouwen schaadt, een ruim en goed uitzicht. De voorwielaandrijving heeft de normale karakteristieken. Men bespeurt een licht onderstuurkarak ter bij het optrekken, terwijl zich bij een vermindering van de snel heid een licht overstuur openbaart. Het sturen zelf 's veel directer dan bij het oude model. Wij houden hier wel van. omdat de bestuurder zich in elke situatie onmiddellijk betrok ken voelt. Scherp rijden is trouwens een „must" in het moderne verkeer. Duurzaam De nieuwe motor zal ongetwijfeld ovér een grote duurzaamheid beschikken. De V-krachtbron, die door het compacte ontwerp aan min der slijtage onderhevig is, is tenslot te ontwikkeld uit de reeds jaren bestaande motoren van de 12M, de 17 M en de 20 M. )r zitten pk's genoeg in verborgen om een zekere felheid te waarborgen. De stuurversnelling heeft een ook op het stadsverkeer ingesteld ruim bereik. Zij is bij een nieuwe wagen TOTAL LOSS" 99 „Total loss" waren deze Rovers nadat zij met een snelheid van een kleine 100 km, automatisch bestuurd, tegen een muur waren opgereden. Maar de constructeurs op de (Britse) proefbaan hadden daar op ge rekend: het was alleen test om na I te gaan in hoeverre veiligheidsvoorzienin gen effect sorteerden. En daar was men te vreden over. Nadat de ultra-snelle filmcamera zijn werk had gedaan, alle details waren opgenomen, maakte men de balans op. Vooral bij de Rover 2000 (boven) waren de resultaten verrassend. De brandstoftank'bleef onbeschadigd, het stuurwiel drong de passagiersruimte niet verder binnen, het schutbord bleek maar zeer weinig vervormd en de bevestigingspun ten van de autogordels bleven intact. De meeste energie van de botsing was opgenomen door de wielkuilen. Ook de Land-Rover bleef vrij redelijk in tact, al was hy ook voorgoed verloren. nog wat stug, doch hoe hoger de kilometrage wordt, des te soepeler werkt zij. Het geluid, dat de motor maakt, is wat minder mooi dan dat van bij voorbeeld het voorlaatste type 17 M, doch dit is een euvel van elke V-krachtbron. Over het interieur niets dan lof. Het is sober, maar praktisch, terwijl de stoelen in bijna elke gewenste stand kunnen worden gezet. De bin nenruimte is royaal. Er is een lucht verversingssysteem, dat zich gemak kelijk laat bedienen. Voor een wagen van deze klasse is de bagageruimte van de 15 M bepaald groot te noemen. De inhoud bedraagt 0,63 kubieke meter. De on derhoudskosten zijn tot een mini mum beperkt, getuige het feit, dat pas na 10.000 kilometer een smeer- beurt nodig is. Verbruik Het benzine verbruik is niet hoog en niet laag. De rijstijl is natuurlijk bepalend voor de slokken brandstof, welke de motor nodig heeft, maar een niet al te onrustige rijder kan zeker 1 op 12 halen. De 15 M heeft schijfremmen voor en trommelremmen achter. De caros- serie is zelfdragend; de vering uitge kiend goed. De gewone versie heeft een topsnelheid, die tussen de 135 en de 140 kilometer per uur ligt. Met de TS-serie is een nog hogere snelheid te halen. Prijzen: Taunus 15 M 7.265, Tau nus 15 M TS 7.995, 15 M Coupé TS 8.295. Zo men een vierdeursuit- voering wenst, dan betaald men 500 gulden extra. Noodsignaal voor pech-automobilist In Engeland is een radar-appa raat ontwikkeld, dat zo klein is, dat men het in de hand kan dragen. Het wordt gevoed door batterijen, die in een kistje met een inhoud van 15 cm3 wordt geborgen. Het geheim er van is een uit gallium-arsenide bestaand kristal, dat zeer krachtige golven uitzendt wanneer er een elek trische stroom doorheen wordt ge voerd. Men verwacht, dat het zal kunnen worden toegepast op zich snel voortbewegende voertuigen treinen en auto's. De miniatuur-ra dar „herkent" elk obstakel en zou zo kunnen worden vervaardigd, dat automatisch een alarmsignaal of remsysteem in werking wordt gesteld. Nieuw apparaat, waarmee de auto mobilist doeltreffend alarm kan slaan: de Roberk noodsignaal-scha kelaar. Het apparaatje kan in een handomdraai door middel van twee schroefjes direct gemonteerd wor den op of onder het dashbord van elke personen- en vrachtwagen. Zoals de foto toont, is het voor zien van draden en klemmen, waar mee het wordt verbonden aan de stroomdraad naar de knipperlichten. Als men de knop van de schake laar uittrekt beginnen op hetzelfde ogenblik alle vier knipperlichten ge lijktijdig te werken. Vooral bij pech aan de kant van de weg kan het apparaat nuttige diensten bewijzen als extra boven de verplichte gevarendriehoek, (prijs ƒ32,50). SLIPPEN MET SIMULATOR De Octrooiraad heeft octrooi ver leend op een slipsimulator, ge construeerd door de Voorburger G. M. Ch. C. Asselbergs. De installatie maakt het mogelijk een auto ook op een droog wegdek in een slip te brengen. Een rij-instructeur kan op elk gewenst moment met behulp van de simulator, die op de achter wielen is aangebracht (montering op de voorwielen is ook mogelijk), slip- bewegingen laten maken, door ge bruik te maken van een speciale stuurinrichting. Volgens de uitvinder die zijn constructie niet zelf in de handel brengt, is de installatie een voudig en goedkoop en vooral van belang voor autorijscholen. EAC van start De Economische Automobiel Club (EAC) heeft zichzelf een andere orga nisatie gegeven. Het bestuur is na melijk tot de ontdekking gekomen, dat er al verscheidene streekclubs waren, die dezelfde doelstellingen bleken te hebben. Daarom is beslo ten de EAC een federatief karakter te geven. Automobilisten, die lid wil len worden, verwijst men nu naar een bestaande club. Wanneer deze er in diens plaats niet is, kan hij individueel lid worden van de EAC. De club concentreert zich de eerste tijd hoofdzakelijk op collectie- I ve verzekering, voordelige aankoop van benzine, onderdelen en accessoi res, garantie-regelingen bij aankoop van gebruikte auto's en het uitwisse len van ervaringen tussen de verschillende clubs. Het adres van de EAC: Brinkpoortstraat 1, Deven- ter (Postbus 181).

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7