Wijziging te bespeuren in houding N-Vietnam Dit jaar geen herstel evenwicht Duidelijk beleid noodzakelijk AKTUEEL Stenen voor Europoort Uit de Haagse hof geplukt Als er met Hanoi te praten valt s: buiien- 5 VRIJDAG 6 JANUARI 1967 WIL HANOI PRATEN? VN BUITEN LATEN Jan Veenstra, een 32-jarige -pi loot uit Soest, had gisteren toen hij in zijn Pipercup op weg was van de NO-polder naar Melis sant (Goeree en Overflakkee) om landbouwbespuitingen te verrichten, last van hevige sneeuwbuien, die hem vrijwel elk uitzicht benamen. Uit voor zorg zette hij zijn toestel in een weiland achter het kasteel Loe- nersloot aan de grond. mische problematiek noodzakelijk, wil een evenwichtige sociaal-economische ontwikkeling worden verwezenlijkt. De middellange termijnplanning zal bij de beleidsbepaling veel meer moeten" wor den geaccentueerd en gesystematiseerd. De voorzitter van de SER noemde het een ernstige omissie, dat bij de totstandkoming van wetten en rege ringsmaatregelen onvoldoende aan dacht wordt geschonken aan de budget taire consequenties voor een langere periode dan één a twee jaar. „De levensduur Van een kabinet kan nimmer een verontschuldiging vormen voor het achterwege laten van plan ning op langere termijn, indien daar door de kwaliteit van het bestaan van een volgende generatie in gevaar wordt gebracht," aldus de heer De Pous, die het voor het welslagen van de gehele economische politiek op mid dellange termijn van essentiële beteke nis noemde, dat van de aanvang at wordt gestreefd naar goed overleg en samenspel tussen overheid en be drijfsleven. Hier ligt wellicht ook een belangrijk middel om de impasse in het overleg tussen de sociale partners onderling en van hen met de overhied te doorbre- NEW YERSEY In de Ameri kaanse plaats Shrewsbury is gisteren een vliegtuig neergestort dat een ver binding onderhield tussen de buitenwij ken van New York en de vliegvelden van de stad. Alle inzittenden de piloot en acht passagiers kwamen hierbij om het PARIJS/WASHINGTON De houding van Hanoi in de kwestie-Vietnam lykt te wijzigen. De Noordvietnamese ver tegenwoordiger te Parijs, Mai Van Bo, zei gisteren, dat zijn regering een eventueel voorstel van de VS om contact met haar op te nemen zou bestuderen, mits de bombardementen definitief en onvoorwaardelijk worden stopgezet. Hij verwerpt echter de voorstellen van secretaris-generaal Oe Thant. Elke inmenging van de VN is in strijd met de Geneefse akkoorden, aldus de Noordvietnamees. door te bereiken, dat deze stap zal kunnen bijdragen tot het ook door deze kamer beoogde doel." Twee Amerikaanse burgers, die wc dag samen met een Filippijnse vrouw door de Vietcong zijn vrijgelaten, hebben gis teren het relaas van hun gevangenhou ding gedaan. ..Iedere nacht' werden wij geketend met een kabel om onze enkels, aar die zat niet zo strak dat het pijn :ed". zo verklaarde één der vrijgelate- ;n Monahan. Zij hebben van de kampstaf geld gekre gen om na hun vrijlating de bus naar Saigon te nemen. Bemoedigend Diplomaten en waarnemers bij de VN achten de voorstellen van Mai Van Bo be moedigend. Zij zouden er toe strekken aan te tonen, dat Hanoi, hoewel het moei te doet om een politieke overwinning te behalen, aan de andere kant de mate riële en militaire realiteiten van het con flict niet uit het oog verliest. Deskundigen menen ook uit de uitlatin gen te kunen opmaken, dat de ontruiming van de Amerikaanse troepen niet be schouwd wordt als een vereiste voor vre desonderhandelingen. Het zou er dus op iken, dat Hanoi dichterbij de Russische ïvattingen blijft dan bij die van Peking. ien is voorts van mening, dat Van Bo s verklaringen Thant er toe zouden kunnen bewegen, met meer klem bij Washington er op aan te dringen, het noodzakelijke lebaar te maken om de weg te openen ot onderhandelingen. De Zuidvietnamese premier Ngoejen lao Ky heeft verklaard dat 1967 een leerpunt zal zijn in de Vietnamse oorlog. )e omvang van de oorlogsactiviteiten zal Fplgens hem afnemen. Hij sprak de ver pachting uit dat de Noordvietnamezen hun tactiek van Zuid-Vietriam met ge veld te veroveren, zullen wijzigen len guerilla-oorlog. .Minister Luns heeft gisteren met de Xmerikaanse ambassadeur in ons land' JVilliam Tyler, gesproken over de kwestie Vietnam. f Op 28 december heeft minister Luns de Tweede Kamer gezegd, dat de regering Biet zou nalaten de Amerikaanse regering te benaderen en haar op de hoogte te brengen van de „begrijpelijke zorg en Verontrusting, die door deze Kamer wordt gevoeld naar aanleiding van de jongste ontwikkeling in Vietnam. Zij hoopt daar- Een bezoek president Podgorny eind van deze maand aan de paus zal brengen. Hij is niet de eerste Russische staat", man, die in het Vatikaan wordt ont vangen. Gromyko (buitenlandse za ken) was er al in april. Meer dan drie jaar geleden stond Joliannes XXIII de dochter van Chroesjtsjef en haar man (toen hoofdredacteur van Izwestia) een particuliere audiëntie toe. Aangenomen moet worden, dat Pod gorny over de bekende onderwerpen wil spreken: Vietnam, de betrek kingen tussen kerk en staat in Oost- Europa en mogelijk het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Opvallend is overigens, dat Podgor- ny's bezoek aan de paus niet wordt vermeld in het communiqué over de driedaagse reis, die de president naar Italië maakt. Dit versterkt het vermoeden, dat het gesprek in het Vatikaan wat Podgorny betreft slechts een poli tiek doel heeft. Een poging r.. hiermee onderstrepen dat het ernst maakt met het streven naar een sa menleving van niet-blanken en blanken. Men kan beweren, dat de minister (voor juridische aangelegenheden) werd benoemd, omdat er geen Afri kaan geschikt was voor de desbe treffende post. De New York Times meent echter, dat daar geen sprake van is. Hoe dan ook, het besluit van pre sident Kaoenda, genomen op een ogenblik, dat vrijwel overal in Afri ka naar afrikanisatie van het bestuur wordt gestreefd, dwingt respect af. Zambia heeft het als gevolg van de sancties tegen Rhodesië verre van gemakkelijk. De bldbken, die er willen blijven, zien de toekomst niet zonder zorg tegemoet. Mogelijk is de situatie waarin deze mensen verkeren, voor Kaoenda aanleiding geweest een blank® mi nister in zijn kabinet op te nemen. Voorzitter SER in nieuiv jaarsrede (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG Door de jongste rege ringsmaatregel is te verwachten dat het saldo van de betalingsbalans zich in de richting van de structurele norm van een overschot van rond 650 miljoen zal bewegen. Wanneer wij echter bedenken, dat dit resul taat mede wordt verkregen door het achterwege blijven van enige groei van de particuliere investeringen in vaste activa, kan nog niet van het bereiken van een volledig even wichtsherstel worden gesproken. Dit zei de voorzitter van de Sociaal- Economische Raad, drs. J. W. de Pous, vanmorgen in zijn nieuwjaarsre de. Hij wees er op dat het in de prak tijk uiterst moeilijk blijkt te zijn eer eenmaal begonnen inflatoire kosten- en prijsbeweging tot staan te bren gen. Dit jaar zal de totale loonkos tenstijging van tenminste 8 procent opnieuw meer dan het dubbele van de toeneming der arbeidsprodukti- viteit (3.5 procent bedragen. Prijsniveau Drs. De Pous verwacht dan ook, dat (mede als resultaat van de genomen beslissing m.b.t. de lonen en de om zetbelasting) de stijging van het prijsniveau van de particuliere consumptie de raming van 4.5 pro cent nog enigszins zal overschrijden. Het ligt z.i. dan ook voor de hand, dat in de toekomst naar een verder terug dringen van de kosten- en prijsinfla- tie krachtig zal moeten worden gestreefd, temeer waar ook in de ons omringende landen ernstige pogingen in die richting worden ondernomen De SER-voorzitter maakte een interes sante vergelijking met de vorige peri ode van overbesteding (1955-1957), die opvallend veel overeenkomst ver toont met de periode 1964-1966. Toch constateerde de heer De Pous enige belangrijke verschillen, op grond waarvan hij concludeerde dat de overbesteding in 1955-1957 vermoede lijk van overheersend conjuncturele aard was, terwijl in de ontwikkeling van de afgelopen drie jaren meer structurele factoren hun invloed de den gelden. Zowel onze concurrentiepositie als de kosten- en prijsontwikkeling verto nen thans een duidelijk ongunstiger beeld dan in 1955-1957. Een herstel zal nu dan ook moeilijker zijn dan toen, al biedt de huidige situatie meer kans op een evenwichtiger ont wikkeling van de nationale econo- Hardnekkig Er is volgens drs. De Pous geen reden voor paniek. Maar „de hardnekkig heid van de overbesteding en de hel ling van de inflatiespiraal, die de pe riode 1964-1966 kenmerken, mogen ons anderzijds behoeden voor een te lichtvaardig optimisme. Niet ontkend kan immers worden dat als resultaat van een te lang volgehouden proces van overbesteding en inflatoire kosten- en prijsstijging wij thans zijn geraakt in de situatie van een acute liquiditeitscrisis. Door de omstandigheden gedwongen vindt thans een ontwikkeling plaats in de richting van een geforceerde bestedingsaanpassing, zowel bij de overheid als in de particuliere sector. Een dergelijke aanpassing pleegt ge paard te gaan met cumulatieve reces sieverschijnselen, waarvan het rela tief sterk oplopen van de werk loosheid een duidelijk symptoom is.' Het werkloosheidscijfer moet naar de mening van de heer De Pous voor 1967 op tenminste 2 procent van de afhankelijke beroepsbevolking wor den gesteld, waarbij hij aantekende, dat 1 procent meer werkloosheid op zichzelf tot een produktiedaling leidt van ca. 500 miljoen. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen gaan twee miljoen ton Belgische breuksteen vervoeren van Rosendaal naar de poort. Dit nieuwe massavervoer begint in het eerste halfjaar en loopt in 1971 af. De stenen worden j gebruikt als bouwmateriaal voorj de pieren, die het nieuwe Rotter damse havengebied in de Maas vlakte en de havenmond Hoek van Holland moeten beschermen. Voor het vervoer zullen 250 kolenwa-1 gens van de NS worden omgebouwd (lagere wand, versterkte bodem) alsme- j de 250 Belgische wagens. Zij worden gebruikt voor de samenstelling van de tien breuksteentreinen (elk 1200 ste nen), die wekelijks gaan rijden. De dienstregeling wordt gereden door twee gekoppelde diesellocs, die vrijwel continu tussen Rossendaal (Essen) en Europoort zullen pendelen. In de Euro poort is al het nodige werk verricht om de treinen te ontvangen. De stamlijn naar de Gulf-raffinade- rij is al vier kilometer doorgetrokken naar de (nog denkbeeldige) poort van het stenen-opslagterrein aan het Beer- kanaal. Binnenkort wordt begonnen met de bouw van het steen-emplace ment: 11 km spoor met 21 wissels en kruisingen. Met een „bloedend hart" geeft Salvatore Adamo zijn teddybeer aan het Franse zangeresje Chan- tal Kelly, die vandaag met dui zenden stuks speelgoed naar Italië is gevlogen om de kinderen van Florence blij te maken In totaal zijn veertien vliegtuigen als een „speelgoed-Armada" van verscheidene Franse vliegvelden opgestegen op weg naar het Italiaanse rampgebied Drs. De Pous: lessen ter harte nemen (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG In zijn nieuw jaarsrede constateerde SER- voorzitter drs. J. W. de Pous, dat de lessen uit het verleden blijk baar maar in beperkte mate ter harte zijn genomen. ,,Wij mogen ons daarbij niet verschuilen ach ter gebrek aan inzicht, want me de dank z\j het Centraal Plan bureau zijn wij in staat de actuele situatie op heel behoorlijke wijze te analyseren." Desondanks, aldus de heer De Pous, blijkt er een onvermogen om op het juiste moment de geëigende maatregelen te nemen. „Ook nu weer hebben wij gefaald de overbesteding tijdig een halt toe te roepen met als gevolg, dat wij ons hebben te onder werpen eensdeels aan een door de feiten opgelegd saneringsproces en m anderdeels aan maatregelen, die (doordat zij te laat worden genomen) het gevaar van overdosering in zich houden." Oorzaken Een van de belangrijkste oorzaken /an de overbesteding noemde de SER-voorzitter het onvoldoende op el kaar afstemmen van de bestedingsbe slissingen in de particuliere sector en de collectieve sector. De moeilijk heid is, dat elk van de bestedingscate gorieën (particuliere consumptie, particuliere investeringen, overheids consumptie en overheidsinvesterin gen) prioriteit voor zich opeist, w door bij voorbaat het gevaar ontstaat dat de totale bestedingen de middelen gaan overtreffen. Daar komt nog bij, dat met het oog op de toekomstige economische groei de leefbaarheid verschillende catego rieën overheidsbestedingen méér dan voorheen als zeer essentieel worden aangemerkt, hetgeen inhoudt, dat de verruiming van de particuliere beste dingen niet onder alle omstandigheden primair kan worden gesteld. Aan verschillende collectieve voorzieningen kan bij de aanwending van de door de economische groei verkregen ruimte voorrang moeten worden verleend. Duidelijkheid Dit vereist, aldus drs. De Pous, een duidelijk beleid van de zijde vat overheid, waarbij de individuele en col lectieve beslissingen inzake de bestedin- in de consumptieve en de investe ringssector op elkaar zijn afgestemd. De gang van zaken in de achter ons liggende periode is een voorbeeld van een in dit opzicht onvoldoende gericht beleid. In de afgelopen drie jaren heeft een sterke toeneming van de bestedin gen in de collectieve sfeer plaats gevon den zonder dat hiervoor door een be wust beleid in de particuliere sfeer vol doende ruimte werd vrijgemaakt. Om herhaling te voorkomen is het volgens de SER-voorzitter noodzake lijk, dat een programma op langere termijn voor de collectieve voorzie ningen wordt opgesteld, waarbij aan ons volk wordt duidelijk gemaakt dat een bepaalde voorzieningsgraad aan onderwijs, wegen enz. grenzen stelt aan de toeneming van de beste dingen in de particuliere sector. „Het is de taak van de overheid geen onduidelijkheid over deze „of fers" te laten bestaan en bijv. in con- creto aan te geven, welke belasting druk uit een voorgenomen beleid niet alleen in het komende jaar, maar ook op langer zicht, d.w.z. een periode van tenminste drie vier jaar, zal voortvloeien." Geen verontschuldiging Naar de overtuiging van drs. De Pous is een meer stelselmatige en geïntegreerde aanpak van de econo- DOOR Telegrambestellers en stationsomroe- de stem: „Willen de reizigers. pers zijn in staat mij in een flinke kruier toetert dat je hem in de weg laconiek langs je laten gaan. Maar dat paniek te brengen. Die macht van de staat. Zo gauw kun je niet opzij of dc doet geen mens. Natuurlijk niet. Stati- telegrambestellers is gewoon een over- stem is uitgesproken. De vele n blijfsel van ververwijderde tijden ten speling, die je had om je tri toen de telefoon nog niet zo'n algeme- halen slinken weg. Dus hol je tri ne functie had als nu. Nare berichten trap op in de hoop dat de stem werden getelegrafeerd. Nu is het tele- net jouw trein bedoelde, gram meer een vriendelijk gebaar ge- MÉf1 worden. Een zichtbaar bewijs van meelevendheid, dat niet als woor- den-via-een-hoorn, vervliegt Maar stationsomroepers zijn heden daags. En nog maar zeer zelden heb ben ze mij een goed bericht gegeven. Beter gezegd, de schallende stem heeft me zelden welk bericht dan ook gegeven. Heel eenvoudig omdat ik het nooit of heel zelden versta. En dan begint het. Je loopt volgens de aanwij- zingen op de tabellen welgemoed langrijke N.S. perron, waar na een redeliik mij. De Stem De enkele malen dat ik de ste.^ erstond was het altijd een boodschap schotjes. wagenvoerder of andei dat weet men, zal alleen belangrijk nieuws zijn. Dan dten je het ook direct te weten. Wat zal dat een verbroedering ge ven. Links en rechts vragen: Wat zei-ie? Omdat iedereen een halve zin verstaan heeft is ook het reisgesprek verzekerd. Men kan strijden, argu menteren en roepen, dat men he: zelf gehoord heeft. Het spoorwegnieuws kan werkelijk een nieuw reiswezen in ons land doen ontstaan! Geen zwijgende coupees maar leuke buurtvisites over de stationsnieuwtjes- /oeren. dienst. Dat betekent een vermenigvul- Ontspannen, want treinreizen is digde paniek. Altijd zul je toch Wel ben ik een beetje bang, dat het spoorwegnieuws als de oude telegram bestellers zal worden. Groot nieuws gaat. Nu is, behalve uit de sportwereld, zelden heerlijk. Jte zit en wordt gereden. te weten moeten komen of het de bouwen, dreunend in de oren. Wat nuwslopend. wil die? Is mijn trein mijn trein nog? Mijn peqron mijn perron? Je rent een trap op om de herha- (Van een onzer redacteuren) TAE mogelijkheid is niet uitge- U sloten, dat binnen afzienbare tijd een nieuwe poging wordt ge daan, een politieke oplossing voor het conflict in Vietnam te zoeken. Het is dan ook de moei te waard, de balans op te ma ken. Het meest interessant zijn de voor waarden van Noord-Vietnam. Deze heeft premier Pham Van Dong de zer dagen nog eens uiteengezet in een interview met de New York Ti- mes-medewerker Salisbury. Punt 1 is: erkenning van vrede, onafhankelijkheid, soevereiniteit, een heid en territoriale onschendbaar heid van Vietnam en terugtrekking van de Amerikaanse troepen. In afwachting van hereniging (punt 2) moeten de militaire bepa lingen van het Geneefse akkoord van 1954 worden geëerbiedigd. Deze ver- De interne zaken van Zuid-Vietnam (punt 3) moeten worden geregeld door de Zuidvietnamezen zelf, in overeenstemming met het programma van het Nationale Bevrijdingsfront. Dit is de politieke organisatie van de Viet cong. Vreedzame hereniging van Vietnam is punt 4. Die moet worden geregeld door de bevolkingen van beide delen van Vietnam, zonder buitenlandse in menging. Pham Van Dong wil deze punten niet beschou- wen als voorwaarden voor vredesbesprekingen. Zij zijn basis voor regeling van het Vietnamese probleem en „geldige conclusies van een gesprek". Er valt inderdaad te „praten" over deze punten. De moeilijkheid is echter, dat eerst „de vijandelijkheden moeten worden beëindigd". Het is duidelijk, dat ook hier de liefde niet van een kant kan komen. De Noordvietnamese vertegenwoordiger te Parijs sprak van bestudering van een Amerikaans vredesinitiatief na het definitief stopzetten van de bombardementen op zijn land. Dat is echter nog geen „beëindiging van de vijandelijkheden". In Zuid-Vietnam bevinden zich niet alleen Amerikaanse troepen, maar ook Noordvietnamese divisies. Die zijn massaal geïnfiltreerd, toen de Viet cong zijn greep op zijn posities in het zuiden dreigde te verliezen. Wie garandeert, dat een bestand ingeluid door het staken van de bom bardementen op Noord-Vietnam werkelijk door de Vietcong en de troepen van Hanoi zal worden nageleefd? Wat dit laatste betreft is de wijze, waarop Noord-Vietnam het Geneefse akkoord heeft „nageleefd" niet erg geruststellend. De demarcatielijn, onge veer samenvallend met de 17de breedtegraad, bestond voor Hanoi slechts op het papier, dat het in Genève ondertekende. Overeengekomen was, dat Vietnam na vrije verkiezingen op vreedzame wijze zou worden herenigd. Die verkiezingen werden nooit gehouden, omdat men in beide delen van Vietnam er niets voor voelde. Dat gaf echter niemand het recht geweld te gebruiken om zijn doeleinden te verwezenlijken. Een vergelijking dringt zich op met Korea, waar de 38ste breedtegraad demarcatielijn was. Koi*C«l zolang het land niet na vrije verkiezingen op vreedzame wijze was herenigd. Toen Noord-Korea zich gewapenderhand van het zuiden meester wilde maken, zonden de VN een strijdmacht om dit te verhinderen. Dat zulks wat Vietnam betreft niet gebeurde, heeft bepaalde redenen. Voornamelijk omdat Noord-Vietnam lering getrokken had uit de gebeur tenissen in Korea. In een volgend artikel hopen we daar uitvoeriger oo in te gaan. Artsen (3) Zowel fondsen als artsen schonken m.i. tot nu toe weinig aandacht aan het volgende. Als artsen voet bij stuk houden zal hun praktijk wel eens zo zeer terug kunnen lopen, dat veel pa tiënten zich wel tienmaal zullen gaan bedenken voor ze met hun ingebeelde, onbenullige of werkelijke ziekte hun arts zullen raadplegen. Gevolg: een veel rustiger leven voor de artsen. Niet één medicus gun ik het tegen woordige, moordende bestaan. Ik vrees echter een zekere teruggang in inkomsten uit de eventueel tijdelijk particuliere praktijk. Dus dan is men financieel wéér niet tevreden... Of hoogstens alleen de uiterst bekwame en geziene artsen. Zeist. D. Witzand Artsen (4) Wij, invaliden en ouden van dagen, die de touwtjes aan elkaar moeten knopen om rond te komen en die nog al eens ziek zijn dat brengt de leef tijd mee worden weer eens het slachtoffer. Nu van de dokters. Ze be hoeven niet voor niets te werken. Maar er moet een grens zijn. Het lijkt er op dat de zaak op de ruggen van de min vermogenden wordt uitgevoch ten. En dat is niet fair. We willen althans niet afhankelijk zijn van de barmhartigheid van de artsen „die ge val voor geval zullen bekijken". Ik hoop dat regering en Kamer het juiste woord zullen kunnen spreken. Dordrecht. L. B. Willemstein Artsen (S) Hebben al deze mensen die zich nu zo verontwaardigd uiten over de huisartsen, die zich volgens hen gaan verrijken ten koste van de volksge zondheid, ooit te klagen gehad over een gebrek aan verantwoordelijkheid van de huisarts? Hebben deze mensen er ooit bij stil gestaan hoe lang na de oorlog de huisartsen door het ziekenfonds wer den afgescheept met eenzelfde honora rium dat pas na lang en veel praten verhoogd werd, en hebben zij er dan bij stilgestaan dat de dokter ook zijn bakker, slager, kleding, auto, injec tiespuiten etc. wel vijf keer zo duur moest betalen? En hebben al deze ver ontruste lieden ooit een kijkje in een wachtkamer genomen, waar zij soms patiënten 365 keer per jaar zagen zit ten, omdat het toch niets kostte? Hebben zij ooit gehoord van een huisarts die een fondspatiënt zater dagsavonds of zondags dubbel liet be talen omdat hij hem op die dag voor niets liet komen, of bijvoorbeeld voor een puist waar hij net zo goed mee tot maandag had kunnen wachten? Maandag 2 januari jl. waren de wachtkamers leeg. Was men uit angst voor de acht gulden plotseling ge zond? Of zag men nu opeens de huisarts als een man die over de toon bank eerst acht gulden eist en dan pas medicus was? Dinsdag, 3 januari waren de wachtkamers weer vol. Men was, nadat het besluit van de artsen een week was uitgesteld, ineens weer ziek. Schiedam. P. S. Buitene-Gaffers

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5