Hervormd werelddiakonaat gaat in Vietnam helpen L Een woord voor vandaag Ook geld voor sociaal werk van boeddhisten Kanttekeningen Artsenconflict ten einde Ontwikkelingshulp is goed voor de handel Niemöller spreekt Kapitale domheid VS VREDESTEIN Sjaloom verdedigt zich tegen verklaring Rome Rome en Reformatie moeten samenwerken Uw probleem het onze. Twee maal zegt Johannes De Doper: .Zie, het lam Gods". De eerste keer (Johannes 1 :29) ziet hij Jezus komen. De tweede k.®er (Johannes 1 35) ziet hij Hem gaan. Dan is ook eigenlijk zijn taak afgelopen. Voortaan zullen zijn discipelen hem ver- laten om Christus te volgen. Christus kwam tot Johannes om gedoopt te worden. Om Zich te vereenzelvigen met hen die reiniging van node hadden, met hen die niet voldoende hadden aan de symboliek van de Joodse eredienst. Maar Christus ging om een andere doop te ontvangen. Hij ging om naar Jeruzalem te gaan, om verworpen te worden, om aan het kruis Zijn leven te geven. Hij kwam om gedoopt te worden. Hij ging om te sterven. De doop was het begin van de vereenzelviging met de mensen die reiniging nodig hadden. Het kruis ivas het einde van de vereenzelvigingwant daar droeg Hij het gevolg van zonde en ongehoorzaamheid. Zie, het lam van God". Het is gekomen. We hebben zijn komst pas gevierd. „Zie het lam van God". We leven naar Goede Vrijdag toe. En al gaande draagt Hij onze zonden en schuld. Maar als Hij gaat zullen wij moeten volgen. We mogen niet bij De Doper blijven. We moeten met Christus gaan naar de overwinning. Het moet van symbool naar werkelijkheid. We lezen vandaag: Johannes 3 1-15. VRIJDAG 6 JANUARI 1967 Kerk wil goede Samaritaan zijn (Van onze kerkredactie) UTRECHT Ook dit jaar gaat de Nederlandse Hervormde Kerk weer hulp bieden aan Vietnam. Het werelddiakonaat, gevestigd in Utrecht, heeft 50.000 gulden uitgetrokken. De helft van dit bedrag zal ten goede komen aan het hulpwerk van de Oostaziatische Con ferentie van Kerken, de andere helft aan het sociale hulpwerk van de school voor maatschappelijke hulp van de boeddhistische monnik Thich Nhat Hanh. Bestedingen (1) Pous, heeft een nieuwjaarsrede uit gesproken waaraan, met nieuwe ver kiezingen en een nieuwe kabinets formatie voor de deur, grote waar de moet worden toegekend. Niet alleen vanwege zijn visie op hetgeen ons land dit jaar in econo misch opzicht te wachten staat, maar zeker in minstens even ster ke mate om zijn analyse van een aantal oorzaken, die tot de overbe- steding in de afgelopen jaren heb ben geleid. Als één van de belangrijkste oor zaken noemde de heer De Pous. dat Bestedingen (2) tegelijk met de stijgende welvaart enorme kapitalen verslindende voor zieningen nodig zijn om de samenle ving leefbaar te houden. Ieder is het daarover eigenlijk ook wel .eens, want een maatschappij waarin (om ons tot het materiële vlak te beperken) we bijvoorbeeld in een geweldige verkeerschaos niet meer uit de voeten kunnen, onze kleuters een jaar op de wachtlijst moeten voor ze naar school kunnen en we de telefoonschijf alleen al alle bestedingscategorieën een zo groot mogelijk stuk van de beschik bare ruimte voor zich opeisen, waar door de bestedingen onvoldoende op elkaar worden afgestemd. Het ziet er naar uit, dat deze „strijd om de voorrang" tussen particulie re en collectieve bestedingen ook in de komende jaren onverminderd zal voortduren, wellicht in nog verhe vigde mate, tenzij voor een juiste verdeling van de daarvoor beschik bare ruimte tussen overheid en be drijfsleven een voor beide aan vaardbare beleidsformule wordt ge- Het is waarschijnlijk de- eerste maal dat een Nederlandse kerk financiële steun verleent aan een sociaal werk van andere godsdienst. Het is in ieder geval voor het eerst dat een kerk dit speciale werk steunt. Wel wordt het reeds geldelijk geholpen door christe nen uit Amerika, terwijl ook in Duits land een kleine groep christenen zich achter dit werk heeft gesteld. Zowel de Gereformeerde Kerken als de Hervormde Kerk steunen het werk van de East Asian Christian Conferen ce, de regionale oecumenische raad die Aziatische teams naar Vietnam zendt om voedsel te verstrekken en medische hulp te verlenen. Dit werk wordt ge leid door de Australiër Alan Brash. Zeer waarschijnlijk zoals we inder tijd na een gesprek met hem reeds schreven zal hij ook een beroep moe ten doen op Europeanen, omdat hij niet voldoende Oostaziatische werkers kan recruteren. Dit werk is vooral gericht op de leni ging van de eerste nood. Maar in dit tragische land. waar waarschijnlijk 90 procent van de bevolking het oorspron kelijke woongebied heeft moeten verla ten zal meer gedaan moeten worden. Alan Brash beschreef het eens als een „gigantisch concentratiekamp". Oogge tuigen zeggen dat in vele dorpen de mensen overdag in angst voor de Ame rikanen, 's nachts voor de Vietcong le- HOOP „Dit volk mag zijn hoop op de toe komst niet verliezen in deze erbarme lijke situatie", vertelde het hoofd van het hervormde diakonale bureau, me juffrouw Kohlbrugge ons gisteren. „Want als het zijn hoop verliest zal het nimmer meer in staat zijn om een ei gen weg te vinden." Juist daarom leefde er bij het her vormde werelddiakonaat het verlangen om meer te doen voor het Vietname se volk, dat voor tachtig procent bied- dhist is. Blijvende hulp kan echter al leen geboden worden, door de Vietna- mezen zelf. Dr. Thich Nhat Hanh, die in juli ons land bezoekt, is directeur van een school voor maatschappelijke hulp, die oorspronkelijk verbonden was aan de universiteit van Saigon. Besloten is nu om deze opleiding nu geheel te richten op hulp die nu geboden kan en moet worden. De school kan niet vergeleken den met een Nederlandse school voor maatschappelijk werk. Naar onze be grippen is het meer een noodopleiding van een half jaar voor vierhonderd jon ge Vietnamezen. HULP Na hun opleiding trekken zij naar de dorpen, waar nog steeds 90 procent van de bevolking woont. In gebombar deerde dorpen helpen zij met het ont smetten van het water. Zij moeten ders helpen hun kinderen terug te vin den. gewonden verplegen. In noodsitua ties moeten zij de dorpen weer helpen om een normaal leven op te bouw Het hervormde werelddiakonaat heeft gemeend dat „dienstbetoon" ook kan betekenen dat een keer financiële steun aan een dergelijk werk wordt verleend, ook al wordt het geleid door mensen van een andere godsdienst. Met nadruk legde mejuffrouw Kohl- Afgevaardigden naar pastoraal concilie bekendgemaakt HEEMSTEDE Een aantal voorgan gers van protestantse kerken en ge loofsgemeenschappen zullen aanwezig zijn bij het rooms-katholiekc pastoraal concilie in Nederland. De volgende personen hebben na mens hun kerken een uitnodiging aan vaard: prof. dr. A. J. Bronkhorst, hoog leraar te Utrecht, namens de Neder landse Hervormde Kerk, prof. dr. C. van der Woude, emeritus hoogleraar te Kampen, namens de Gereformeerde Kerken, ds. G. Kroes te Haarlem, na mens de Evangelisch Lutherse Kerk. Prof. dr. L. J. van Hoik, die indertijd ook aanwezig was bij het Tweede Vati caans Concilie in Rome. zal dc Re monstrantse Broederschap vertegen woordigen. Namens de Algemene Doopsgezinde Sociëteit is ds. H. Bremer afgevaar digd, namens de Nederlandse Protestan ten Bond mevrouw drs. A. E. A. Went-van der Vring. namens de Evan gelische Broedergemeente (Herrnhut- ters) ds. H. J. P. Bintz. namens de Russische Orthodoxe Kerk diaken A. van Leeuwen, namens het Huma nistisch Verbond prof. dr. W. van Doo- ren. Met de Grieks-Orthodoxe Kerk, de Anglicaanse Kerk en de Joodse ge meenschappen zijn nog gesprekken gaande. Ook zullen individuele perso nen worden uitgenodigd. Uit al deze afgevaardigden zal één persoon in de Concilie Raad worden gekozen. Deze Raad bestaat uit acht personen. ALAN BRASH pakken te krijgen, is voor niemand aantrekkelijk. De moeilijkheid is echter om de gro te massa van ons volk, die immers „eindelijk" iets proeft van wat een zekere mate van materiële welvaart betekent, duidelijk te maken, dat zonder offers in de particuliere sfeer het algemeen welzijn steeds verder wordt ondermijnd. Drs. De Pous wijst er terecht op, dat hier voor de overheid een zeer belangrijke taak ligt, waarbij het dan vooral gaat om een duidelijk en concreet aangeven van wat op langere termijn noodzakelijk en tien keer moeten draaien om de 0 te mogelijk wordt geacht. (Vervolg van pag. 1) GELIJMD Vorige week vrijdagnacht besloten de huisartsen tot een breuk met dc ziekenfondsen. De regering vroeg uit stel van de uitvoering van deze beslis sing om alsnog te proberen partijen bij elkaar te brengen. De huisartsen stemden toe in een uitstel tot 9 januari. Dit regeringsini tiatief heeft tot gelukkig resultaat ge had dat de breuk tussen huisartsen en ziekenfondsen weer is gelijmd en de medische verzorging voor de zieken fondspatiënten geen nadelige gevolgen zal ondervinden. PREMIE OMHOOG? De ziekenfondsen zijn niet bijster gelukkig met de oplossing. Zij vragen zich af waar de twaalf miljoen gulden extra voor de pensioenvoorziening van de huisartsen vandaan moet komen. De premie van 6.6 procent voor dit jaar was reeds te laag. Zij menen dat deze premie thans nog verder omhoog zal moeten. Ook vrezen de fondsen dat nu de andere medewerkers van de zieken fondsen, zoals specialisten, tandartsen en apothekers, met nieuwe verlangens zullen komen, waardoor de zieken fondsen in nog grotere financiële moeilijkheid geraken. In ziekenfondskringen sprak men over de bewonderenswaardige „ma noeuvreerkunst" van minister Veld kamp. Gistermiddag van twaalf tot drie uur sprak de minister met de zie kenfondsen, die zich toen met de rug tegen de muur geplaatst vonden. Men vond het eenzijdige beraad tussen re gering en huisartsen niet loyaal tegen over de ziekenfondsen, die zich van haar kant steeds loyaal tegenover de regering hebben opgesteld. DEFINITIEF Vanmorgen kwam het Gemeenschap pelijk overleg in ziekenfondsaangele genheden (GOZ) nog bijeen ter bepa ling van een definitief standpunt. Het wordt ja, zo verklaarde men, maar on der dwang. Een pikante bijzonderheid is nog dat het juist de ziekenfondsen waren die de bemiddeling van de regering in riepen. De ziekenfondsen blijven weigeren de argumenten en de conclusies van het rapport van de staatscommissie- Van der Ven waarop de nieuwe hono rariumregeling voor de huisartsen steunt, te onderschrijven. Naar het oordeel van de fondsen is de regering bezweken voor een pres siegroep binnen de LHV. De verwach ting werd uitgesproken dat de zieken fondspremie thans per 1 juli omhoog zal moeten met tenminste 0,3 procent tot 6,9 procent. De nieuwe overeenkomsten met de huisartsen kunnen niet meer voor maandag gereed zijn. De ziekenfonds verzekerden zullen maandag echter toch niet bij de dokter behoeven te be talen, omdat de artsen voorlopig kun nen terugvallen op individuele con tracten. Naar wij nog vernemen lag het in het voornemen van de regering bij voortgezette weigering van de huisart sen tot samenwerking, een prijzenbe- schikking af te kondigen die zowel voor de particuliere a'.s de zieken fondspatiënten zou gelden. Per con sult zou dan het tarief 4 en per visite 6 gaan bedragen. De ziekenfondsen zouden deze bedragen volledig aan de ziekenfondspatiënten hebben terugbe taald zonder inhouding van een eigen Voor landrover al ruim f2000 Engelse minister zegt: (Van onze kerkredactie) LONDEN Met ernstige be zorgdheid constateerden de Britse kerken dat binnenkort één procent van het nationale inkomen ter be schikking zal staan voor hulp aan ontwikkelingsgebieden. Dat zou een sterke verlaging betekenen, want op het ogenblik wordt 1,15 procent beschikbaar gesteld voor dat doel. Op het ogenblik staat Engeland num mer vier op de ranglijst van landen die zich inzetten voor ontwikkelingshulp. Op de eerste plaats staat Frankrijk dat percentueel het meest geeft, daarna vol gen België en West-Duitsland. Op het ogenblik besteedt Engeland 2250 mil joen gulden per jaar. Volgens de plannen van de regering zal dit bedrag in 1970 gestegen zijn tot 3 miljard gulden. De groei blijft dan ver achter bij de verwachte groei van het nationale inkomen. Hoogstens één procent zal dan gehaald worden. Folders In Engeland hebben de kerken reeds: folders laten drukken, waarin de aan- dacht wordt gevestigd op de ontwikke- lingshulp. Ook in Schotland, Ulster enj Dr. Bottomley deelde mede dat niet het volledige bedrag van 2250 miljoen gulden aan ontwikkelingsgebieden geschonken wordt. Een bepaald deel er van wordt uitgeleend en zal op den duur moeten worden terugbetaald. Het geld wordt vooral gebruikt voor technische hulpverlening. Bottomley meent dat de ontvangende landen ook op den duur aangewezen zullen zijn op Britse kennis, technici en machines. In Havelte is de 41-jarige A. G. H. Roden aangehouden, verdacht van aan randing van meer dan tien kinderen. H. (vader van twee kinderen) heeft In verschillende steden worden al conferenties belegd over dit onder-i AMSTERDAM - De actie ..Rijden ,verp P!annen lijn in de maak om ook) Maar waarmee de Nederlandsche te j,onlen ,0t een nationale Britse confe- Zondagsschoot Vereen,ging 10.000 die dan waarschijnlijk een be- bijeen wil brengen voor de aankoop rMp zai doe„ op de regering om de van een landrover voor Indonesië, is ontwikkelingshulp verder te verhogen, gestart. Er is reeds ƒ2.309.64 binnen- gekomen op de ontmoetingsdagen van de NZV. Op alle mogelijke manieren wil men De regeringsplannen stroken ook niet nu het resterende bedrag inzamelen met de plannen van de Britse minister voor een stevige auto, waarmee Indo- voor overzeese ontwikkelingshulp, Bot- nesiërs in de binnenlanden kunnen tomley. Tijdens een redevoering enkele worden bezocht om het Evangelie te dagen geleden, zei hij, dat ontwikke- brengen. lingshulp niet slechts een humanitaire voor modern, snel en betrouwbaar rijden de Vredesiein winterhand Plicht FRANKFORT a. d. MAIN Niet l In het tijdschrift vervolgt hij, dat het Zuid-Oost-Aziëconflict wordt voed door de onverantwoordelijke on menselijkheid en dc kapitale dom heid van de Verenigde Staten. Amateurs de tegenstelling tussen Oost eni West, maar die tussen rijken en; armen, goed doorvoeden en hon-, gerigen en die tussen blank enj zwart is het grootste gevaar voor j de vrede. Dit heeft dr. Martin j Hij noemt de Amerikanen amateurs op Niemöller. een der presidenten) politiek gebied, die nog in een roes van de Wereldraad van Kerken1 verkeren over het bereiken van hun j nc.ac aowereldmachtpositie en die nergens en de vroegere praeses van de a„ders aan j£nne„ de„ken. dan aan kerk van Hessen-Nassau in het getallen en dollars, tijdschrift „Stimme der Gemein- Tot slot steekt dr. Niemöller de hand Grip rubber brugge gisteren nog uit dat hier niet! geholpen wordt om „pagodes" te bou wen, maar om de mensen weer te hel- j pen om te leven. Als goede Samaritaan wil de kerk de eerste hulp verlenen. Graag had het hervormde werelddia konaat een groter bedrag beschikbaar gesteld voor hulp aan Vietnam. Maar het is bijna een jaar geleden dat de> grote collecte (opbrengst een miljoen) gehouden werd en het hulpfonds is nu uitgeput. COLLECTE Op 5 februari wordt in de meeste Nederlandse Kerken opnieuw gecolIec-i teerd voor het werelddiakonaat. Met' „Gemachtigd door Christus" (Van onze kerkredactie) i toestemming zou niet van pas komei omdat aan de viering ook protestante DEN HAAG De gepubliceerde 1 deelnemen, die niet onder bisschoppè ZE&Ettm zijn- juist. Maar in de ver. 'UW gezag valien. te zal lijden onder de economische te-klaring van Rome is geen rekening Toestemmine» genslag die nu zo merkbaar is. Komt er gehouden met het oecumenische ucsicumuiig dÏJdeLnÜÏ ^"akehjkf'IrSjiten karakter va" Sjaloomexperi- De Nederlandsebisschoppen hebb* geschrapt moeten worden. menten. toestemming van Home, om enkele een Evenals dc Wereldraad zou ook de A1J tra te vestigen, waar liturgische expep Nederlandse Hervormde Kerk graag ALdu? Piet Reckman, woordvoerder van hulp bieden in zowel Zuid- als ff Sjaloomgroep, in reactie op de ver- Noord-Vietnam. Verleden jaar was het kl'.nng ,van de congregatie der riten en mogelijk via de kerken van va" de "turgische raad in Rome, waarin Oost-Duitslands voor 10.000 gulden me-willekeurige liturgische experimenten dicijnen te zenden. Op het ogenblik is IZ1J" vcroonleeld. er echter geen enkele weg open om de Sjaloom is een kleine groep van voor- nood in Vietnam te lenigen. uitstrevende rooms-katholieken en pro- I testanten, die daadwerkelijk de oecu- j- j j mene trachten te bevorderen. De Neder- Lutheranen doenu"?'e„bisschoT" ï6!""" T0 al meer I malen gewaarschuwd tegen te vergaande 7 experimenten. oer oen on nailS vhe! decembernummer van Paris I If I Match stond een. reportage over litur-i gische experimenten in Nederland, NEW YORK Leidende lutheranen uit de Verenigde Staten hebben een beroep op paus Paulus ondersteund, waarin hulp wordt gevraagd voor het tegengaan van overbevolking. Een groep Amerikaanse rooms-katholie- ke bisschoppen, die protesteerden te gen regeringsvoorstellen over de ge boortebeperking hebben absoluut geen instemming gekregen van pro testantse zijde. Bekende voorgangers verklaarden het niet met de bisschop pen eens te zijn. Beroepingswerk NED.HERV. KERK Bedankt voor Valburg-Homoet: B. A. v. Donkersgoed te St. Philipsland. GEREF. KERKEN Beroepen te Giessenburg: kand. T. de Boer te Bolsward. Aangenomen naar Gorkum (3e pred. pl.): G. Kuypers te Boksum UNIE V. BAPT. GEM. Aangenomen naar Arnhem (2e beroep»: H. J. Stukker te Stadskanaal. •GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wageningen: A. W. Ver hoef te Barneveld. de nadruk viél op een „eucharistische" viering van het avondmaal" door Sja loom. Algemeen wordt aangenomen, dat dit artikel aanleiding is geweest voor de autoriteiten in Rome, om hun verklaring te doen uitgaan als een wenk aan de Ne derlandse bisschoppen om op te treden tegen de experimenten van groepen als Sjaloom. Oecumenisch Sjaloom-Piet Reckman legde in een verklaring tegenover het Katholiek Ne derlands Persbureau de nadruk op het oijecumenische karakter van de Sjaloom- experimenten. „Natuurlijk vieren wij een eucharistisch avóndmaal met rooms- katholieken en protestanten samen. De essentiële delen van de mis zijn gehand haafd. maar alle gebeden zijn veranderd en aangepast aan de huidige denkwijze en problemen. Het accent van de vie ring wordt bij ons niet gelegd op de consecratiewoorden. De gehele dienst heeft een consecrationeel karakter. Op dc vraag, of de groep zich ge rechtigd acht, antwoordde Piet Reck man, dat zü door Christus Zelf tot hun viering gemachtigd zjjn. Bisschoppelijke menten kunnen worden gehouden. D Sjaloomgroep is een van deze centra, a zei bisschop Bluyssen van Den Bosch. Hij voegde hier aan toe, dat Sjaloon nog niet verder kan gaan, omdat de be sprekingen over de door Rome te stelle voorwaarden nog in het beginstadium zijn. De besprekingen waren begonne door bisschop Bekkers, maar stopgeze: toen deze was overleden, en sindsdié nog niet hervat. Serapion nu ook in de politiek (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Héél misschien zal di Tweede Kamer straks een „bisschop" rijk zijn. Serapion, over wicni godsdienstige avonturen wij reeds hel een en ander gepubliceerd hebben heeft zich thans ook in de politiek bcge ven. Zijne Genade de Metropoliet heel: irerigens met een bescheiden plaatsji genoegen genomen. De Partij voor Or gehuwden, een nieuwe groepering, dn aangevoerd wordt door mr. Piern Koot, heeft zijn wereldlijke naam (J W Stikkers te Amsterdam) op haa: kandidatenlijst de twaalfde plaats gege- Oecumenische evangelisatie besproken 9? (Van onze kerkredactie) menisch te handelen. Er moet niet ge- nDiPDcoerxr L |wacht worden tot er theoretische over- DKIEBERGEN Christenen uit eenstemming is bereikt, noch tot de ker- alle kerken zullen samen moeten jken e,kaar hebben gevonden, werken om hel evangelie van Voora'j? wereld van de reclame, de massamedia en de politiek moeten de kerken zich niet de één na de ander laten de" geschreven. Zoals bekend verblijft dr. Niemöller j uit Wiesbaden op het ogenblik in Noord-Vietnam, in het kader van een hulpactie voor Vietnam. eigen boezem, wanneer hij zegt, dat men in Europa, het werelddeel van de oorlogen, door schade en schande wijs geworden, wel weet dat een goede toekomst slechts in en door vrede verkregen kan worden. evangelie van Christus geloofwaardig te maken- Dit is de conclusie van een rapport, dat is opgesteld door een werk groep bestaande uit leden van her vormd, gereformeerd en rooms- katholiek evangelisatiewerk Hetf wwerd dezer dagen door een inter kerkelijke groep op Kerk en We reld besproken. De conferentie was georganiseerd door de rooms-katholieke Willibrord-vereni- ging. Hoofdmoot van deze besloten be spreking was het rapport opgesteld door de werkgroep Babodrie, ee merkwaar dige afkorting van de drie plaatsnamen Baarn, Den Bosch en Driebergen, waar de evangelisatiecentra van de drie ker ken gevestigd zijn. Samenstellers van het rapport waren mejuffrouw E. van Egmond, staflid van het gereformeerde evangelisatiecentrum in Baarn. ds. F. Pop van Kerk en We reld te Driebergen en drs. Daniel de Lange, studiesecretaris van de Willi- brord-vereniging. Het rapport erkent, dat de practische pogingen om samen te werken uiteinde lijk een theologische ondergrond moeten hebben. Daarbij gaat het vooral om de vraag, hoe het evangelie in de wereld van vandaag uitgedragen moet worden. Daarover verschillen de meningen nogal Daarom beperkt het rapport zich liever tot de practische mogelijkheden. Het komt tot de conclusie, dat evangelisatie vervuld moet zijn van de wil om oecu- horen. Dan zouden zij een slecht figuur slaan. Het zou verspilling van tijd, ener gie en gèld zijn. Geklaagd wordt dat de kerken op dit terrein nog niet veel ge presteerd hebben. Mogelijkheden Het rapport ziet vele mogelijkheden voor samenwerking op evangelisatorisch gebied volgens een persbericht van het Katholiek Nederlands Persbureau. Die' zijn vooral op specialistisch terrein te vinden, zoals in de dialoog met niet- christenen, de ontmoeting met de intelli gentsia, het contact met1 arbeiders, de jeugd, homofièlen, de lectuurvoorziening en dienstbetoon aart bejaarden. Volgens dit persbericht zou het rap port stellen, dat met name de protes tantse en rooms-katholieke centra, die weet hebben van de vervreemding in de wereld, een veel bredere reikwijdte kun nen krijgen, als zij op groter afstand van hun kerken hun werk konden doen. Oudste non werd 105 jaar DEN BOSCH Gisteren heejt in goede gezondheid de oudste non in Ne derland en tevens een van de oudste inwoners haar 105e verjaardag ge vierd. Het is zuster Basilissa Heister, die in het St Ignatiusklooster in Den Bosch hartelijk werd gefeliciteerd door bisschop Bluyssen ven Den Bosch. is Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen- Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten tn af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Verzoek van lezeres: Gaarne zo: ik de tekst willen weten van eer gedicht waarin de volgende rege! voorkomt: „De dood heeft mij eet brief geschreven". Vraag: Reeds enkele jaren stort ik voor mijn zoon (20 jaar, student: eerst 17 en nu sinds kort 25 per maand op zijn jeugdspaarbankboek- je. Nu heeft een vriend van mij ver teld dat het bedrag van ƒ300 pel jaar aftrekbaar is van mijn inkom stenbelasting-opgave. Ik heb dit be drag dan ook afgetrokken, toen ik mijn inkomsten van 1965 opgaf. Bij de voorlopige aanslag over 1965 zie ik dat dit bedrag er weer bij ii geteld. Nu is mijn vraag: Wie heeft er nu gelijk, mijn vriend of .de inspecteur van belastingen. Antwoord: De belastinginspecteui heeft gelijk. Het gespaarde bedril behoort niet tot de kosten van le vensonderhoud van de zoon. waar voor u hetzij kinderaftrek, hetzij af trek wegens buitengewone laste! kan krijgen. Vraag: Hoe kan een jonge man o! vrouw, die teruggetrokken leeft er geen vrienden heeft het beste it aanraking komen met iemand dif zijn levensgezel(lin) kan worden? I' een bemiddelingsbureau aan te ra- Antwoord: Er zijn betrouwbare be middelingsbureaus voor mensen var allerlei geloof of levensbeschöu- wing, zoals het Hervormd Contact bureau. postbus 5032, Scheveaingen Gereformeerd Contactbureau, post bus 2012, Utrecht, R.K. Contactbu reau, Prinsenlaan 1, De Bilt, Huma nistische correspondentenkring, post bus 210, Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2