fOOM Leids zilver, Rijnsburgse bloemen en Ridderzaalstoelen gaven diner allure nieuw1- Commentaar Prins Bernhard droeg margriet in knoopsgat Leiden gaf bruidspaar zilveren kandij beker Sluiting NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 JANUARI 1967 Van onze stadsredacteur) LEIDEN Een rustig etentje thuis vereist heel wat min der voorbereidingen dan een regeringsdinerDit is ons gisteravond wel duidelijk getvorden toen wij in het ruim drie eeuwen oude museum De Lakenhal warenwaar alle leden van ons vorstenhuis met ministersstaatssecretaris sen en andere genodigdenonder wie het Leidse burge meester sechtpaar, aanzaten aan het diner, dat de regering heeft aangeboden aan prinses Margriet en mr, Pieter van VollenhovenOnvoorstelbaar veel werkzaamheden zijn eraan voorafgegaan voordat chef-kok F. Wvan der Meu- len van het Haagse hotel De Witte Brug met zijn twintig bedienden, tien man keukenpersoneel en tien man „trans port personeel'9 aan al die voorbereidingen een eind kon maken. De Koningin, gekleed in een wit- satijnen avondrobe, geborduurd met turquoise steentjes en kralen, had toen plaats genomen tussen de va der van de bruidegom en minister president Zijlstra. Prinses Margriet droeg een robe van zachtgroene crêpe. Prinses Beatrix, gekleed in een blamv-turquoise japon, nam plaats tegenover prins Charles Hugues en prinses Irene (bruinkleurige japon van crêpe, afgezet met struisveren) zag zich aan tafel geflankeerd door de ministers Luns en De Quay. Prin ses Christina droeg een avondjapon van rozerood zilverlamé. De heren De gasten zaten (op stoelen uit de Ridderzaal) aan een hoofdtafel en zes haaks daarop geplaatste kleinere ta fels in de Grote Pers. Leids antiek tafelzilver alsmede kosübare zilveren kandelaars (in bruikleen afgestaan door de N.V. Leidsdhe Goud- en Zil- verhanidel Van Rossum du Chattel en Driessen) verhoogden met de kunstige tafelversieringen in opdracht van de regering gemaakt door de Rijnsburgse bloemsierkunstenaar Oor de Koning (42) en diens assistente mej. E. Meer- tens (23)) het feestelijke aanzien van de luisterrijke zaaL De heer De Koning had ook de ver dere bloemrijke aankleding van De Lakenhal voor zijn rekenruig genomen, waartoe hij vooral roze azalea's en begonia's had gebruikt. In de tafel stukken waren mandarijnen verwerkt en vele soorten bloemen. Tijdens de korte begroeting, die gisteravond aan het diner in De Lakenhal voorafging, bood bur gemeester Van der Willigen, ver gezeld door zijn vrouw, prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven namens de gemeente Leiden een zilveren beker aan. Aan het regeringsdiner, dat gis teravond in De Lakenhal werd gegeven, zaten ongeveer honderd gasten aan. Hier een foto van de hoofdtafel. Van links naar rechts de Koningin, minister-president Zijlstra, prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven, me vrouw Zijlstra en prins Bern hard. Nu wij het toch over bloemen heb ben: prins Bernihard droeg dit keer eens geen anjer maar een witte mar griet op zijn revers. De Leidse burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, die evenals zijn Haagse collega met echtgenote aan zat, had van een korte begroeting gebruik gemaakt door het bruids paar namens de gemeente Leiden een zilveren bekertje aan te bieden. Hoodfschotel van het vijf gangen tellende diner was, zoals wij al hebben bericht, reerug. Vóór het dessert bood minister-president Zijlstra het bruids paar het geschenk van de regering aan. een antieke mahoniehouten Hollandse barometer met thermometer uit het ednd van de achttiende eeuw; dolfijnen en meerminnen geven de barometer een verfijnd aanzien. Weg bordje De heer Zijlstra zei bij de aanbie ding van dit geschenk onder meer: als het buiten stonmt, behoeft die storm niet binnen in uw eigen huis te komen. Ook in tijden van tegenspoed kan vrede zijn in uw huis. Omstreeks elf uur was het diner af gelopen. De buitenwereld heeft niet veel gemerkt van deze bijzondere avond in De Lakenhal. Dranghekken en een vijftigtal politie-agenten hiel den de enkele honderden belangstel lenden op een afstand. Bovendien noodde het weer niet naar buiten. Een deitail van de voorbereidingen die aam dit huwelijksdiner voorafgin gen, willen wij u niet onthouden: kort voordat de hoge gasten aankwamen schroefde Lakenhaldirecteur Van Wes- sem tijdens een laatste inspectietocht eigenhandig het entreebordje van de buitendeur, waarop de toegangstijden staan aangegeven. Hij vond dat unt de toon vallen Inbraken met 600 LEIDEN In een perceel aan de Kernstraat is gisteren tussen half acht en vijf uur ingebroken. De dader kwam binnen na vernieling van een rnit van de tuindeur aan de achter zijde. Alle kasten werden doorzocht. Uit een bureau werd een portefeuille gestolen met f 600. Eveneens werd gistermiddag inge broken in een woning aan de Uhlen- beckkade. De dader kwam binnen na het inslaan van een ruit van de tuin deur. Alle vertrekken werden over hoop gehaald. Voorzover kon worden nagegaan wordt er niets vermist. Orgelrestauratie Marekerk ver over de ton LEIDEN De totale subsidiabele kos ten van de restauratie van het orgel der Marekerk blijken f 134.122,24 te bedra gen. In 1962 werden de kosten op f 92.000 geraamd. Het rijk heeft een subsidie van vijftig procent toegekend. Ged. Staten stellen de Provinciale Staten voor, in de hogere kosten een subsidie van tien procent te verlenen, dat is f4.212,20. LEIDEN Tijdens de receptie na afloop van het diner in de Lakenhal heeft burgemeester Van der Willigen gisteravond het huwelijksgeschenk van het ge meentebestuur aan het bruidspaar aangeboden. Het is een rond zilveren kandij bakje van 55 mm hoogte, open- gezaagd met bloemranken en met een haas, die door twee honden wordt achtervolgd. Het bakje, dat een middellijn heeft van ongeveer 8 cm en een gewicht van 80 gram, is in 1804 vervaardigd door de Rotterdamse edelsmid Cornelis Knuysting. Het gemeentebestuur heeft het kunstvoorwerp aangekocht bij een Amsterdams juweliersbedrijf. Gereedschap gestolen LEIDEN In de afgelopen nacht is van een handkar, die stond op een open terrein aan 't Klooster enig gereed schap gestolen. Men ontvreemdde twee persslangen, een gasmeter, een dubbele zuurstofmeter en een snijbrander. flitst uw oven schoon! o*kJ> PRODUCT N.V. ONDER ONS/DE KRIM (O) TEL. 05247-241 Leids onderzoek naar botziekten LEIDEN De Nederlandse Organi satie voor Zuiverwetenschappelijk On derzoek heeft dr. D. Smeenk een sub sidie toegekend voor een onderzoek naar metabole botziekten. Dit zijn ziekten, die hun ontstaan vinden in een algemene stoornis van de stofwis selingsprocessen van het bot en niet in een plaatselijke afwijking. Dr. Smeenk is lector in de inwendige geneeskunde aan de Leidse universi teit, waar hy met name stofwisselings ziekten en endocrinologie doceert. Te vens is hij chef de clinique van de tweede kliniek voor inwendige genees kunde van het academisch ziekenhuis te Leiden. Behalve dr. Smeenk werken de heer J. van der Sluys Veer, dr. J. C. Birken- haeger en mej. I. B. A. M. de Jong in den Brand mee aan dit onderzoek. W erkgemeensch ap „De Ratel" LEIDEN Het bestuur van de Leidse werkgemeenschap „De Ratel" heeft voor 1967 een programma samen gesteld dat leden, donateurs en andere belangstellenden weer een reeks van ■gevarieerde activiteiten biedt. Dinsdag 7 februari: culturele film avond, onderwerp: „Van Zuid-Holland naar de Zuidpool- Dinsdag 28 februari: avondexcursie naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie (Raamsteeg). Dinsdag 14 maart: avondexcursie naar het stadhuis. Zaterdag 18 maart: culturele film avond. Medio april: een avondje uit met „De Ratel". Voorjaarsbustocht met rond vaart door de Amsterdamse grachten. Medio mei: zaterdagmiddag-excursie naar „De ValJk". 8 oktober: herfstbustocht naar bos rijke delen van het land. 4 november: 68 jaar Volkshuis-17 jaar „De Ratel". Leidse spaarbank LEIDEN In december werd bij de Leidse Spaarbank f4.651.204,88 inge legd, en f 4-218.732,03 terugbetaald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 577 en het aantal afbetaalde boekjes 393- Op 5.645 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd f 189.174,50 bijgeschreven. Er werden 1.243 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f 51.775.08. Het tegoed der 62.936 inleggers be droeg aan het einde der maand f 79.819.450.50- Via de Lucas van Leydenzaal be gaf het bruidspaar zich naar de Grote Pers, waar een groot aan tal gasten hen hartelijk verwel komde. QNLANGS vroeg een raadslid aan B. en W. of zij de stichting van een kleuterschool in de Meerburg polder de wijk achter de Wilhel- minabrug niet noodzakelijk von den. Een van de bezwaren bleek te zijn dat kleuterscholen in de omge ving van de Burggravenlaan dan zouden teruglopen, terwijl deze nu al moeite moeten doen, wettelijk vol doende kinderen te houden. Dit verschijnsel laat nu ook het lager onderwijs niet ongemoeid. Betreft het oude scholen in uitstervende stadsdelen, dan kan men er vrede mee hebben, maar moet een na 1945 geopende school op de grens van een nieuwe wijk door een constant ver minderend leerlingental worden op geheven, dan is een waarschuwing om bij de scholenbouw naast voort varendheid ook de nodige voorzich tigheid te betrachten wel op haar Dit jaar zal de openbare school aan de Da Costastraat worden opgehe ven. Een lagere school in Leiden moet ten minste 125 leerlingen tel len. Deze school heeft er nu nog 66 en verbetering op dit punt is ook in de toekomst niet te verwachten. Er wonen in deze omgeving genoeg jon ge gezinnen, maar de samenstelling daarvan heeft zich blijkbaar zo ge consolideerd dat een nieuwe aanwas, die de school van de eerste klas af opnieuw zou kunnen bevolken. U uitgesloten. Met dit ..verouderingsverschijnsel" in een nog jonge wijk zal bij de opzet van het scholenplan voor de nieuwe stadsdelen zeker rekening moeten worden gehouden. Voor het gebouw Da Costastraat zal allicht een andere bestemming worden gevonden; scho lenbouw is echter te kostbaar om na luttele jaren tot opheffing te moeten besluiten. De vraag of de bouw van verplaats bare scholen in een aantal gevallen niet de voorkeur verdient, is daar om actueel geworden- Stadsorgel voor NCRV-radio LEIDEN De Leidenaars, die op 15 december van het vorige jaar niet in de gelegenheid waren het concert ter gelegenheid van de ingebruik neming van het orgel in de Stads gehoorzaal bij te wonen, krijgen twee kansen om dit instrument thuis te beluisteren. De NCRV zal in haar radioprogram ma „Muziek en dienst" op de maan dagen 23 en 30 januari onderdelen van dat concert uitzenden. Op 23 januari om 21.15 uur wordt het orgelconcert nr. 9 in Bes opus 7 nr. 3 van G. F. Handel met Albert de Klerk (orgel) en het Ned. Kamer orkest o.l.v. Szymon Goldberg uit gezonden. Het „Venite Exsultemus" van Michel de Lalande met Esther Hillinga (so praan). Albert de Klerk (orgel), het Ned. Madrigaalkoor en het Ned. Ka mer-Orkest o.Lv. Herman Strategier begint op 30 januari 's avonds om 21.50 uur. Stem des Volks en J eugdknmerorkest concerteren LEIDEN Op donderdag 12 januari zal De stem des Volks in samenwer king met het Jeugdkamerorkest een uitvoering geven in de Stadsgehoor zaal onder leiding van Henk Briër. De avond wordt geopend met Can tate nr. 29 van J. S. Bach, voor tapor, vier solisten en orkest; daarna woraen •ecitatief en aria voor bas uit de can tate nr. 70 van J. S. Bach gezongen. Voor de pauze speelt het orkest van Handel het concerto grosso op. 6 nr. 6. Na de pauze worden uitsluitend com posities van Mozart uitgevoerd: het Kyrie uit de Grosse Messe voor so praan, koor en orkest, het Concert voor fagot en orkest en tenslotte het Te Deum voor koor, orgel en orkest. Als solist werken mee: Leny Stevens- Ridderhof, sopraan, Marianne Diele- man, alt, Cees Borger, tenor, Hans van der Leeuw, bas, Ton Kerstens, fagot, en Ada v. d. Bent, orgeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3