KOSTEN WONINGBOUW MOETEN OMLAAG Huren bijna onbetaalbaar Kamer tegen Jack Ruby overleden JAMIN Commentaren Nfgfr* .u r Minister vermaant gemeenten de hogere PTT-tarieven Khider doodgeschoten Kamer: Geul snel graven Woensdag 4 januari 1067 47ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD i Rotterdammer r Dordfs Dagblad Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur •fe Emotioneel Kamerdebat: begraven - cre meren - pagina Kernmerk. In Den Haag werden in de loop der eeuwen vele Oranje- huwelijken voltrokken; zo ook op maart 1760, toen prinses Karolina en prins van Nassau- Weilburg in de echt werden verhonden. Dat dit met veel pracht en praal gepaard ging. kan men lezen op pagina 7. ■A- ..De zaak Oppenheimer\ een gewetens conflict pagina Radio-TV. „Ik heb Rita verteld, dat ik i weg naar de garage een paar 1 jes verloren had." DEN HAAG De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir H. B. J. Witte, heeft de gemeentebesturen verzocht bij het ontwerpen van woningwetwoningen de kosten en de hiermee samenhangende huren binnen beperkte grenzen te houden. Daartoe zal het in vele gevallen noodzakelijk zyn, dat wordt gebouwd onder het maximale niveau van de voor nieuwbouw geldende voorschriften en wordt afgezien van uitvoering in hoogbouw, die vrijwel altijd duurder is dan laagbouw. Staatshoofd van Rusland naar Paus Paulus ROME President Podgorny van Rusland zal van 24 tot 31 januari een staatsbezoek aan Italië brengen, op uit nodiging van zijn ambtgenoot Saragat. Men verwacht dat Paus Paulus het Russische staatshoofd op 29 januari in audiëntie zal ontvangen. Het zou de eerste maal zijn dat het hoofd van de r.k. kerk de president van een communistische en officieel atheïstische staat ontvangt. ,LICHTEERST PATIËNTEN IN' DEN HAAG De Haagse arts F. E. J Bouricius heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche maatschappij tot bevordering van de geneeskunst ver zocht de nieuwe regeling die 9 januari zal ingaan, zes maanden uit te stellen. De heer Bouricius wil dit uitstel om de patiënten voldoende gelegenheid te geven te worden geïnformeerd over de wijzigingen met betrekking tot de positie van de huisartsen, ziekenfondsen en pa tiënten. Dokter Bauricius baseert zijn verzoek op een bepaling in het statuut dat elk besluit moet worden getoetst aan het al gemeen belang. Ook moet, aldus de minister, worden vermeden, dat de woningen op te kost bare terreinen worden gebouwd. Ge meenten, die niet meer beschikken o\ goedkopere gronden, wordt in ov weging gegeven overleg te ple gen met buurgemeenten of met ge meenten. waarmee zij een agglomera tie vormen. De medewerking van de gemeen ten is ingeroepen omdat de kosten van sommige complexen woning wetwoningen zo hoog worden, dat de huren niet meer betaalbaar zijn. Bovendien eisen de investeringen zodanige bedragen, dat het totaal aantal in ons land geprojecteerde woningen niet met de daarvoor ter beschikking staande middelen kan worden gerealiseerd. Deze ontwik keling vervult de minister met zorg. A M'boi lisbvsparin ff Minister Witte deelt voorts mee, da dc faciliteiten ter bevordering van ar beidsbesparing in de bouw gewijzigd moeten worden. Voor systeembouw ei gerationaliseerde bouw blijven d Tankauto ramt huis: 2 doden ALBERSHAUSEN In het West- duitse plaatsje Albershausen zijn giste ren een tachtigjarige vrouw en haar zevenjarige kleinzoon om het leven ge komen, toen een tankauto met 23.000 liter benzine tegen hun huis reed. De wagen was in de bocht onbestuur baar geworden. De brandstof stroomde uit de tank het huis binnen en zette in een ogenblik het huis in lichterlaaie. Doordat de benzine in de riolering stroomde ontstonden er ondergrondse ontploffingen. De vijf andere huisgeno ten van de omgekomen vrouw konden zich in veiligheid stellen. Soldaat overleden aan nekkramp MIDDELBURG De 20-jarige dienstplichtige soldaat J. C. M. Kuy- laars uit Hilversum is gisteren in de COAK-kazcrne tc Middelburg aan nek kramp overleden. Een voorlopige sectie heeft dit uitgewezen. De soldaat had zich gistermorgen ziek gemeld. Hij werd in het gasthuis opgenomen, waar hij in de voormiddag overleed. De kazerne-commandant heeft op dracht gegeven alle militairen te voor zien van sulfatablejten. Voorlopig zal alleen lichte dienst worden gedaan. Te Oldehoorn heeft zich eveneens een geval van nekkramp voorgedaan. Drie kinderen van het gezin Betlehem zijn met nekkramp-verschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Er zijn in deze Friese plaats geen medische maatregelen genomen. toeslagen op de gemeentelijke contin genten weliswaar gelden, maar om voor deze toeslagen in aanmerking te komen, moet thans een hoger percenta ge aan arbeidsbesparing worden be reikt. Voor reeds in uitvoering genomen projecten, die voor 1 januari van dit jaar als arbeidsbesparend zijn aan vaard en die nog contingent behoeven in 1967 of volgende jaren, zullen de voor 1 januari geldende en aanvaarde percentages van arbeidsbesparing en de daarbij behorende contingentsfacili teiten van kracht blijven. Voor de zgn. keuzewoningen (woning wetwoningen, die volgens geselecteer de, efficiënte plannen worden ge bouwd) komt de contingentstoeslag van 20 procent te vervallen. Brandende tanker in Southampton SOUTHAMPTON In de haven van Southampton is vanmorgen brand aan boord van de 10.720 ton metende tanker Esso Glasgow uitgebroken. De brand ging gepaard met zware ontplof fingen, die tot op kilometers afstand hoorbaar waren. De brand was van een zodanige omvang, dat de ingang van de haven een paar uur is gesloten geweest. Alle beschikbare brandweereenheden van Southampton werden naar de raffi naderij, waar het schip gemeerd lag. ge stuurd. Tientallen schepen bestreden het vuur vanaf de waterkant. DUSSELDORP Gedurende meer dan twintig jaar zijn automobilisten op een verkeersweg in de buurt van de Duits-Nederlandse grens over een „kruitvat" gereden. Drie meter onder het wegdek zijn in het westelijk van Munster geiegen plaatsje Wüllen vijftien mijnen uit de oorlog ontdekt, elk vijf kilogram bevattend. DALLAS Jack Ruby, de man die de vermoedelijke moor denaar van president Kennedy, Lee Harvey Oswald, neerschoot, is gisteren in het Parkland-zie- kenhuis te Dallas aan kanker overleden. Hij was 55 jaar. Ter wijl Ruby stervende was werd een bandopname gemaakt waar in hij ontkende dat de moord op Oswald een samenzwering was. Hij overleed in hetzelfde zie kenhuis waar in november 1963 president Kennedy eh Lee Har vey Oswald stierven. Twee dagen ha de moord op Kennedy. 22 november 1963, stormde Ruby op Oswald toe ter wijl deze uit het politiebureau van Dallas voor verhoor werd overgebracht en schoot hem neer. Miljoenen Amerikanen wa ren daarvan voor hun tele visiescherm getuige. In het eerste proces werd Rubv ter dood veroordeeld. In ho ger beroep werd het vonnis ver nietigd. Het tweede proces tegen de nachtclub-eigenaar zou vol gende maand in Wichita Falls, in Texas beginnen. DEN HAAG De Tweede Kamer voelt weinig voor de verhoging van de tarieven van de PTT. Vooral het duurder worden van de verzending van de dag-, week- en nieuwsbladen ont moette veel verzet. De dagbladen zitten bovendien al moeilijk met de stijgende papierprijs en de concurrentie van de televisie reclame. Een groot bezwaar was ook, dat de verhoging van de tarieven in direct neerkomt op een belastinghef fing. (Zie elders in dit blad) Grootkruis voor bruidegom De dag van de bruiloft nadert met rasse schreden. De eerste bruilofts gasten zijn gearriveerd. Gisteren kwamen prinses Irene en haar echtgenoot op Schiphol aan om aanwezig te zijn bij het huwelijk van prinses Margriet op dinsdag 10 januari. (Van e i onzer redacteuren) DEN HAAG De Koningin heeft besloten mr. Pieter van Vollenhoven te onderscheiden met het Grootkruis in de Huisorde van Oranje ter gelegen heid van zijn huwelijk met prinses Margriet. Dc heer Van Vollenhoven zal de versierselen dinsdag nog niet op zijn geklede tenu van dc Koninklijke lucht macht dragen, omdat de onderschei ding pas geldt, als het huwelijk is inge zegend en hij daardoor lid is geworden van het Koninklijk Huis. waaierbiscuits niet duur wel heerlijk fi i MADRID De vroegere secretaris van het Alge rijnse nationale bevrijdingsfront (FLN), Mohammed Khider (53), is gisterochtend in Madrid vlak bij zijn woning vermoord. Zijn dood lioudt waarschijnlijk verband met zijn vroegere functie. Khider beheerde tot de breuk met Ben Bella in 1964 de gelden van het bevrijdingsfront. Van de zijde van dc Algerijnse republiek wordt hem verweten dat hij destijds ruim vi.jftig miljoen gulden aan de partijkas zou hébben onttrokken. Gisteravond kwam de Algerijnse banneling, die reeds geruime tijd in Madrid woonde, samen met zijn VTl\mT J?TT)T?Tt vrouw en zwager uit zijn huis. Hij werd toen door M-Jl twee mannen aangesproken. Waarschijnlijk herkende Khider de mannen als Algerijnse agenten. Hij vlucht te zijn auto in, waarna de mannen een aantal schoten op hem af vuurden. Khider probeerde nog zijn aanvallers te ontlopen door uit de auto te vluchten en weg te lopen. Een salvo schoten trof hem echter dodelijk. De daders wisten te ontvluchten. Deze politieke moord heeft in Madrid vooral veel opschudding verwekt onder de talloze politieke vluchtelingen die deze stad als hun domicilie hebben. Onder hen bevinden zich twee koningen en de oud-president van Argentinië Juan Peron. Van Khider wordt gezegd dat het welslagen van de Algerijnse opstand tegen Frankrijk voornamelijk aan hem is te danken. Samen met Ben Bella j heeft hij zes jaar in een Franse gevangenis doorgebracht. In 1964 brak Khider met Ben Bella, die toen president was. In 1965 werd Khider bij verstek ter dood veroordeeld door een Algerijnse rechtbank I wegens zijn aandeel in een opstand. Hij vluchtte daarop naar Zwitserland. Bij zijn vlucht zou hij vijftig miljoen gulden van de kas van de FLN hebben meegenomen en op een Zwitserse bank hebben gezet. Een onderzoek van de Zwitserse justitie wees uit dat de beschuldiging ongegrond was. Na een kort verblijf in Frankrijk werd hem de verdere toegang tot dit land ontzegd. Union Minière waarschuwt kopers BRUSSEL Dc Belgische mijnon derneming Union Minière du haut Ka- tanga heeft gisteren de kopers van haar produkten gewaarschuwd, dat zij zich aan vervolging blootstellen als zfj produkten uit de in beslag genomen concessiegebieden en installaties van de maatschappij in Kongo buiten de Union Minière of haar agenten om trekt De produkten betreffen voornamelijk koper, kobalt, zink-concentraten, cadmi um en germanium, die volgens de maatschappij, op onwettelijke wijze zijn ontnomen. Drie uur pendelen beter dan ontslag NIJMEGEN 45 Werknemers van de Philipsvestiging in Nij megen gaan dagelijks drie uur pendelen naar Hilversum om ontslag te voorkomen. Nijmegen had namelijk geen plaats meer voor hen. Hilversum waar even eens een Philips-vestiging is) De directie verwacht overi gens, dat het alleen een winter pendel zal zijn: komende zomer zal de produktiewijziging (op het gebied van transistors) zover zijn voltooid, dat Nijmegen de 45 reizende werkers weer zal kun nen opvangen. Ard Schenk en Kees Verkerk, die samen tot sportman van het jaar werden gekozen, binden Betty Heukels. de tweede sport vrouw van het jaar, de schaatsen aan. Feitelijk hadden zij dit moe ten doen bij Ada Kokde eerste sportvrouw van het jaar, maar Ada kon niet komen. Eindhoven kwam bij de verkiezing als sportstad van het jaar uit de bus. Degas' danseresje is beschadigd LONDEN Het bronzen beeldje ..La petite danseuse de quatorze ans" van Degas in het Tate Gallery werd bescha digd toen een man de glazen stolp om het bijna een meter hoge werk insloeg. De dader. 58 jaar oud, werd gear resteerd. Het zou niet zijn bedoeling zijn geweest het beeldje, dat een waar de heeft van 60.000 gulden, te stelen. De schilder Degas (1834-1917) heeft zich korte tijd aan plastische kunst ge- Ouders houden kinderen thuis voor leerkracht ALMELO De ouders van de leer lingen uit de vierde klas van de Wet houder Frederikschool hebben bezwaar tegen de onderwijzer en daarom hou den zij hun kinderen maar thuis. Het gevolg is dat de leerkracht in een leeg lokaal staat. De onderwijzer was enige tijd met verlof geweest nadat hij van de onder wijsinspectie een berisping had ont vangen. Zijn terugkeer zinde de ouders niet en zij dienden bezwaren in bij de inspectie van het lager onderwijs en het schoolhoofd. Wat er nu gaat gebeuren, weet men nog niet precies. Ook niet wat het thuishouden van de kinderen tot ge volg heeft, omdat het in strijd is met de leerplichtwet. DEN HAAG De diepe geul van de Waterweg de Noordzee in moet snel worden gegraven. Een meerderheid in de Tweede Ka mer heeft dit gisteren met klem gevraagd aan minister De Quay van verkeer en waterstaat. Het is niet alleen een Rotterdams maar ook een nationaal belang, dat de Maasstad in de naaste toekomst door het graven van deze geul su pertankers van 200.000 ton kan ontvangen. Rotterdam wil zekerheid hebben of het bij de uitvoering van dit pro ject kan rekenen op steun van het Rijk. jfc (Een verslag over dit debat publi- ceren we op pag. 7). Veranderlijk DE BILT De noordwestelijke stroming van onstabiele polaire lucht hield aan, zodat nog talrijke regen-, sneeuw- en hagelbuien voorkwamen. De polaire lucht is doorgedrongen tot de Alpen. Intussen ontwikkelde zich in de nacht van dinsdag op woensdag ten westen van Ierland een nieuwe storing. Verwacht wordt, dat deze storing in de richting van het Kanaal trekt en later over Frankrijk koerst, hierdoor wordt de wind in ons land tijdelijk zwak veranderlijk en in de zuidelijke provincies later oostelijk. Het weer blijft wisselvallig met vanuit de Noordzee binnendrijvende buien, terwijl in het zuiden van het land la ter mogelijk enige sneeuw kan vallen. In de nacht zal plaatselijk lichte vorst voorkomen, overdag bereiken de tem peraturen ongeveer dezelfde waarden als vandaag. DE BILT Wisselend bewolkt met1 enkele verspreide regen, sneeuw of hagelbuien. Tot matig of zwak af- nemende wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen I ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 3 iamiarl zon op 8.4S, onder IC.«i maan' E voorzitter van het Produkt- schap voor Zuivel, ir. B. van Dam. heeft in zijn nieuwsjaarsrede wat olie gegooid op de golven, die in de wereld van de melkdetailhan- del onlangs hoog zijn opgelopen door de verkoop van verpakte melk te gen dumpprijzen in enkele groot winkelbedrijven. Hij verklaarde, dat de melkboeren zich niet al teveel zorgen behoeven te maken, omdat die dumpprijzen een tijdelijk verschijnsel zullen blij ken te zijn en omdat de huisvrouw in het algemeen de voorkeur zal blijven geven aan bezorging aan huis, ook al moet zij dan iets meer betalen. Wij geloven, dat dit inderdaad zo is, voornamelijk omdat melk even als brood een dagelijks verbruiks- artikel is en weinig huisvrouwen het prettig zullen vinden om elk» dag „achter de melk aan" tc moeten. Overigens is er ook nog een andere reden waarom de klachten van de melkdetailhandel een beetje irreëel aandoen. Aan branchevervaging, die in het midden- en kleinbedrijf steeds meer wordt doorgevoerd, doet zij zelf (zij het dan misschien noodge dwongen) éven hard mee. Wordt de melkkar niet meer en meer een rij dend kruidenierswinkeltje? Onbevredigend MET het toch nog plotseling over- lijden van Jack Ruby, die de vermoedelijke moordenaar van pre sident Kennedy doodschoot, is het doek gevallen over een zaak die vooral de laatste tijd weer in de be langstelling stond. Men kan het onbevredigend vinden, dat de beweerde relatie Oswald-Ru by niet bij hun leven tot klaarheid komt en dat er verdenkingen in het leven worden gehouden, die op een komplot duiden. Anderzijds wij hebben het al meer gezegd zijn de bezwaren, ingebracht tegen het omvangrijke onderzoek van de commissie-Warren, meer verwijten dan bewijzen. Velen zijn van nature, soms over dreven, wantrouwend, wanneer zelfs maar de schijn gewekt wordt, dat gevestigde instellingen in bescher ming worden genomen. Normaal hebben nabestaanden de gelegenheid een schrijnend verlies te verwerken. Dat was de afgelopen jaren niet weggelegd voor dc familie Kennedy. Niet dat dit laatste een argument zou zijn om zich neer te leggen bij begaan onrecht. Maar de menselijke aspecten worden bij dit soort open bare zaken te gauw vergeten. Zie ook elders in deze krant Plaatselijk glad DEN HAAG De lichte vorst van de afgelopen nacht heeft in de pro vincies Groningen en Friesland van morgen door opvriezing plaatselijk gladheid tot gevolg gehad. Op vele plaatsen moest worden gestrooid. VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE m WON NEE OPGEEFT Gezellige kaars in een glas m Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn akliviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1