Puntige politieke prikken in briljant „uur van Kan" VEEL VARIATIE BU JAARWISSELING Puzzelboek DE GOUDEN BARK MAANDAG 2 JANUARI 1967 „Jelle zal wel zien" sterke tegenhanger van „Lijmen Jan* Radio 390 weer in de ether (Van onze radio- en tv-redactie) Met ons miljoenen hebben we „LONDEN - De Britse piratenzender het gehoord en genoten: de lang- steld dat binnen de territoriale wateren werd gezonden, heeft gisteren de uitzen dingen hervat. De directeur van het piratenschip zei dat er nieuwe bewijzen zijn dat de zen der zich buiten de territoriale wateren bevindt en dus niet onder de Britse juris dictie valt. De maatschappij werd in november tot honderd pond boete veroordeeld. De der staat in een toren in de monding de Theems. Belang gediend consument met met tv-reclame ROTTERDAM De directie van CO-OP Nederland, de cejitrale der Nederlandse verbruikscoöperaties, be twijfelt of het bedrijfsleven in zijn to taliteit met de commerciële televisie wel zo gelukkig is. Zij blijft ook sceptisch gestemd ten aanzien van de vraag of het consu mentenbelang met deze reclame ge diend is. Dit zei de president-directeur van CO-OP Nederland, drs. J. F. van Net ten, vandaag in zijn nieuwjaarstoe spraak tot het personeel van het hoofdkantoor. verbeide conference van Wim Kan op Oudejaarsavond, die zich vooral onderscheidde door de bril jante vaart waarmee hij via po litieke prikken, kwinkslagen en geestige woordspelingen het uur in een ommezien toespitste op de „wegwijzer": „Jelle zal wel zien" Kan wist, dat hij na zijn vermaar de „Lijmen, Jan!" met een ster ke tegenhanger moest komen en dat was deze „uitsmijter" be slist wel. Op een presenteerblad aangeboden vlak voor de verkie zingen zullen we dit olijke'refrein nog menigmaal horen. En toch... was Kan even sterk in zijn monoloog als drie jaar geleden? Is er niet al teveel ophef van zijn conferen ce gemaakt van tevoren, zodat de ver wachtingen over-gespannen raakten? Wij hebben het gisteren al van aller lei kanten gehoord: de een was opge togen, de ander lichtelijk teleur gesteld. (Van o radio- en tv-redactie) De gehele Oudejaarsdag was de ra dio vol van „herinneringen" en „beste wensen" die tal van ondervraagden voor zichzelf dan wel voor anderen te berde brachten. De» „nachtelijke wer kersisters) ontbraken natuurlijk niet op het appèl: wie de radio aanzette hoorde altijd wel iemand vertellen over „het naarste ogenblikje van de Oudejaarsnacht tijdens de arbeid" of „wat ik nou graag wil in het nieuwe jaar". Topliedjes en top-actualiteiten van het afgelopen jaar passeerden de revue: alle omroepen die uitzonden droegen hun steentje bij. Altijd aardig om te horen in korte luisterfragmen- Ook de televisie bleef niet achter. Hier had de AVRO het sympathieke idee om buitenlandse werknemers in Nederland in eigen taal hun landgeno ten een goed nieuwjaar te wensen, ver wezenlijkt. Alles bleef op Oudejaarsavond in de luchtige sfeer, behalve tegen de klok van twaalven toen er ook (alleen via Ned. 1) een min of meer ernstig woord je werd gesproken. Nieuwe stijl Om met dit jaar-beëindigen te begin nen: in geheel nieuwe stijl liet de NIS ditmaal acht Nederlanders van beteke nis achter elkaar aan 't woord onder het motto: „Waar denkt U op dit ogen blik aan?" Daar was eerst de voorzitter van het Humanistisch Verbond: „aan een wereld van vrede en vrijheid, te beginnen bij onszelf". Dan: mevrouw dr M. Zeldenrust-Noordanus (NVSH): „bij de huiselijke feesten denken aan kinderen die dat niet hebben"; pater dr. J. van Kilsdonk, studentenmodera tor: „de kerkelijke revolutie die van eenvormigheid naar veelvormige een heid kan leiden"; Bernard de Vries, provo-raadslid: „We hadden in 1966 veel publiciteit en daarvan moeten wij het hebben omdat wij alleen maar fou ten kunnen aantonen, niet verbeteren. We hopen in 1967 op nog meer publici teit"; ds H. J. Kater: „een goede start voor 1967 alle kijkers toegewenst"; vio list Theo Olof: „Blij met de goede din gen en met die, welke je nog kunt verbeteren"; zakenman M. Caransa: Ik neem mij voor- dit jaar minder aan geldverdienen dan aan mijn gezin te denken" en tenslotte het veruit beste woord van jkvr mr C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen dat de kijkers iets meegaf en niet alleen was gericht op typering van zichzelf en uiting van privégedachten: herinnering aan de Op een dergelijke kleine ruggesteun zullen toch zeker vele kijkers hebben zitten wachten. Niettemin gaven deze besluitwoorden toch wel een goed idee van de verschillende stromingen welke op het ogenblik de geest van ons volk bezielen. Vroeger Er was op de buis ook heel wat „van vroeger" te zien. Willem Duys begon daarmee in zijn „Vuist", waarin hij dige herinneringen ophaalde van ar tistiek optreden middels fragmenten van allerlei oude tv- programma's, waarin men gevierde artiesten van nu als kind, als beginner, dan wel als toen-al-beroemd-talent terugzag. Ver- scheidenen van hen waren nu in de zaal aanwezig voor een praatje, nadat Willem zelf tussen een stapel oliebollen en zijn vele vissen was opgedoken. Een goed idee, dat behoorlijk was uitgewerkt ook. Verrassend voor de kij kers en vleiend voor Willems program ma was het, dat deze „groten" op Oude jaarsavond de moeite hadden genomen om naar Laren te gaan. Een deel van dit programma lieten wij in de steek om op Ned. 2 het optre den van Conny Stuart te gaan zien. Annie Schmidt had niet helemaal haar beste tijd, toen zij de teksten voor deze show schreef. Het geheel viel nogal te gen, al deed Conny schitterend haar best en was er gezorgd voor allerlei aardige decorwisselingen en camera trucs. Pas als zij haar komische talen ten kon vertonen, leefde de show op. Wel heel raak en goed was het liedje „Herr Heinzelman", de parodie op Soeur Sourire en de satire op het pro testliedje. Chaotisch Na een amusante circusreportage van de WRO kwam de NTS met het ongetwijfeld goedbedoelde programma „Zestig jaar amusement", opgenomen tijdens het hartewensfestival, dat ech ter chaotisch overkwam in de huiska mer. Kitty Janssen (in haar nervositeit erg plat pratend) en Wil van Seist ont vingen dienaars en dienaressen van het oude en het nieuwe lied in zulk een toestand van volgepakt podium en feestelijke herrie, dat het programma op zichzelf er niet te best uitkwam. Men werd er nogal vermoeid van na de toch al lange amusementsavond. De KRO besloot zijn uitzending met een goede en levendige Duitse opera opvoering. een aantal sterk-gecomprimeerde geestigheden van soms enkele woi den lang, bijna niet te verwerken snel achter elkaar. Wij mogen aannemen (en Kan deed dat zelf heel onbeschroomd ook!) dat „het uur" op talloze banden, is vastge legd om het later nog eens te be luisteren. Ook zal het welkom zijn, dat woensdagavond a.s. tussen 6.30 en 7.30 uur een herhaling wordt gege ven door de VARA. Een tweede maal hoort men er weer dingen in, die bij het eerste luisteren de toehoorder even zijn ontgaan. PUNTIG SOLLEN De inzet „Kom nou Mien, niet huilen... ik zei alleen maar: Koekoek bakt ze bruiner!" was van een frisse origina liteit die de lachspieren meteen losmaakte. Daar bovenop het liedje „Lachende over de loongrens met Jeu le aan het roer" bracht ons direct in die typische Kansfeer: het luchthar tig, maar puntig sollen met de poli tieke zwakheden, waarvoor de groot meester-cabaretier een apart talent heeft. Kan deelde tikken uit die aankwamen, maar nooit gemeen pijn deden. Dat is zijn kracht. In zijn taaltje van „kennen en motten" demonstreert hij toch een onmiskenbare beschaving, die geen grofheden toelaat. Was zijn onverschrokkenheid drie jaar gele- den nog een bijzonderheid, tegen woordig is er (ook in de ether) zoveel te horen aan al dan niet misplaatste grappen over of ten koste van gezag, dat „men" steeds meer wil altijd verwacht dan wel hoopt, dat de grens van de beschaving zal wor den overschreden. Wij prijzen het in Wim Kan, dat hij zich daarvan niets aantrekt, volkomen zichzelf blijft. Hij mag dan in de ogen van bepaalde luisteraars niet cru of pittig genoeg zijn weest, juist door zijn zelfhandhaving toont hij, de grootste te zijn. FIJNE HUMOR Intussen betrok hij ook al had men hem van tevoren meegedeeld dat de koninklijke familie zou luisteren „Soestdijk" vrolijk in zijn commen taar. De opmerking „nu zitten ze ir Soestdijk" vrolijk aan de overgeble- bleven chocolademelk", de verruk kelijke grappen over de Troonrede („Onze koningin doet altijd zo schat- stig, ze is altijd kennelijk verbaasd over wat ze voorleest") en de gelijking met de Britse vorstin op de voetbaltribune behoorden tot de te onderdelen van de conférence en zullen op Soestdijk ongetwijfeld als fijne humor zijn ontvangen. Het is onmogelijk alle kostelijke opmer kingen weer in herinnering te bren- Horeca-personeel (250 man) moet weg bij KLM SCHIPHOL Personeel van het KLM- horecabedrijf, dat uit vijf restau rants op Schiphol bestaat, zullen voor 15 januari moeten beslissen of zij vrij willig zollen overgaan in dienst van de NV Horeca Exploitatie Maatschappij Schiphol, die in april als de nieuwe luchthaven wordt geopend de ver antwoordelijkheid voor deze restau rants van de KLM overneemt. In een rondschrijven heeft KLM- be drijfsdirecteur D. K. van Houten het tellende personeel geadviseerd van het aanbod gebruik te maken. „Na de verhuizing naar het nieuwe areaal geen werkgelegenheid voor hore ca-personeel meer bij de KLM zijn en moet dus op een snelle beslissing worden aangedrongen", aldus de brief. Zij, die bij de nieuwe maatschappij dienst treden, zullen in hun KLM- woning kunnen blijven en krijgen te- bonus: 60 gulden per dienstjaar met een minimum van 150 van 1000 gulden. gen. Maar wil moet gewezen op de rake typeringen, die Kan met enkele woorden geeft: „Zijlstra, de strenge man met het zuinige mondje, echt de knapste van de klas", de PvdA: „Wacht tot het rode licht geheel is gedoofd, er kan nog een kabinet ko men", Smallenbroek die het groot kruis kreeg voor bewezen diensten", Cals minister van staat voor als Beel eens geblesseerd raakt, M Klompé als Mammaloe: ,,'t PvdA-bedtijd" en Koekoek als Swie- bertje in de Gijsbrecht. Veel van deze typeringen had Kan al in zijn lopende programma verwerkt. Niettemin deden ze het voortreffelijk in deze conférence. Ongewijfeld hel de de politieke kritiek iets te onnodig sterk over naar drs. Schmelzer, waar mee Kan toch een concessie aan de VARA deed, al spaarde hij beslist ook de PvdA en zijn voormannen OOK AAIEN Een fijne woordspeling: de typering van prof. Zijlstra (die het leeuwe- aandeei van het geheel kreeg) als „de man met een programma dat ver hoging van de verlaging en vertra ging van de verhoging inhoudt". De omroep kwam er ditmaal met een kleinigheidje af. Een lichte inzinking vertoonde de conférence in het ge deelte over de moderne jeugd, maar Kan trok dat vlug op door meteen weer over te stappen naar de poli tiek. Resumerende: Kan bleef volledig zich zelf ondanks het algemene verlangen naar meer agressie en gedurfdheid in het politieke en gezags-commentaar. Toch omzeilde hij de kritiek in geen geval, zij het, dat hij nergens over de schreef ging, daarvoor zelfs een zeke re beduchtheid tentoonspreidde: hij blijft nu eenmaal de man die met de ene hand slaat en dadelijk daarop met de andere aaien uitdeelt., zolang het maar niet drs. Schmelzer geldt Voor hem was er ditmaal geen streel- je, wél voor Cals en De Quay, die meer scherpzinnig in 't ootje werden genomen dan fel gekritiseerd. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.45 uur Pipo 7.00 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 7.30 uur natuurfilm: paradijsvogels. 8.20 uur show met Ria Valk. 9.05 uur mr. J. A. Jonkman hoofdpersoon in Silhouet. 9.35 uur aflevering van Havenpolitie. 10.00 uur Frans en Fiet Koster-cabaret. Ned. 2 AVRO 8.05 uur sportrubriek. 8.25 uur aflevering van Slattery. 9.15 uur tv-spel van Leo Derksen „Een andere keer misschien" met toelichting van mevrouw R. Swelheim-de Boer, psychiater. VANAVOND TE HOREN Hilvei i NRU 8.05 uur concert door het Omroeporkest. 9.25 uur klankbeeld „Tien jaar AOW". 10.00 uur Metropole-orkest speelt (stereo). 10.55 uur eerste lezing over Rood China. 11.15 uur amusementsmuziek. Hilversum II NCRV 7.30 uur Omroepdubbelkwartet zingt. 8.45 uur „Sterker dan de tijd": radioverhaal „Achter gebleven in Toledo". 9.30 uur informatief programma Muziek en Dienst. 11.00 uur Studio 2300, gevarieerd programma. Nederlands vrije pers bovenaan MISSOURI De Nederlandse pers is aangewezen als de vrijste pers in Europa. Het Centrum voor vrijheid van informatie van de universiteit van Missouri heeft dit bekend gemaakt als resultaat van een onderzoek naar de persvrijheid Bij de beoordeling werden cijfers gegeven die varieerden van plus vier (absolute vrijheid) tot min vier (absolute controle). De landen zijn als volgt ge rangschikt: 1. Nederland (3.25), 2. Zwitserland (3.14), 3. Finland (3.05), 4. Noorwegen (2.98), 5. Zweden (2.77), 6. In Europa verschijnende Amerikaanse bla den (2.71), 7. Denemarken (2.68), 8. België (2.58), 9. Engeland (2.37), 10. West-Duitsland (2.36). Zuid-Slavië staat met 0.009 op de 16de plaats als laatste „posi tieve" land. Daarna komt Portu gal met min 1.43. Albanië staat met min 3.51 op de laatste Bij het onderzoek dat zowel de schrijvende pers als radio en televisie omvatte zijn 23 ver schillende factoren in king genomen. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. op een andere plaats - plomp, 2. plaats in Zeeland - voornaamw., 3. voorzetsel - biersoort afkorting van item - inhoudsmaat (afk.), 4. waterkering - vuur (Mal.) - gesloten, 5. soort kachel - deel ontkenning (Fr.) - water in Friesl., 6. zwaardvis - water in Noord Brabant - (afk.) - scheik. element (afk.), 7. huisdieren - jongensnaam, 8. plaat in Zuid-Limburg - rivier in Frankrijk, 9. zuiver gewicht - trots. Vertikaal: 1. plaats in Noord-Bra bant, 2. meisjesnaam - bloeiwijze - plaats in Gelderland, 3. treurspel - zoutziederij, 4. zijtak Douro - deel van de mast - voorvoegsel. 5. hoepel - zoon an Jacob - soort onderwijs (afk.), G. sneeuwschaats - zijtak Donau - hoogste punt, 7. deel van een woord - nakroost. 8. voorzetsel - soort van hond - bid (Lat.), 9. plaats in Lim burg - keurig. OPLOSSING JRIGE PUZZEL Horizontaal: 1. ben, 5. Ede, 8. ren dier. 10. gene, 12. lomp, 14. ara, 15. alm, 17. mee, 18. Sleen. 20. appel, In het rondschrijven wordt niet ge- <21. Roden, 22. Menen, 24. alm, 26. ral, rept over de grootste tegenslag, die het personeel moet incasseren: zij zullen geen gebruik meer kunnen maken van de speciale lage personeels- tarieven vliegreizen. Hilversum 1. 402 m. VARA 18.00 Nws. 18.15 Act._ 18.25 Licht Meisjeskoor. 19 15 Als ik het voor het zeggen had, praatje 19.20 Lichte ork.muz. en koor zang (gr). 19.40 Humanistisch Verbond: Geest, leven, toespr. NRU: 19.50 Musette-ork. (gr).- 20.00 Nws. 20.05 Omroepork. en sol. 21.25 10 jaar A.O.W., klankb. 22.00 Stereo: Metropo- le-ork. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 China- en Ontwikkelings landen cursus. 23.15 Lichte gramm'.muz. 23.55-24.00 Nws. rol en Joeg. (gr) GRAMMOFOONPl ATF.NP- ROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND Van 18 - 20 uur. I. Johannes Brahms. Symphonic nr. 2 in D gr.t. op. 73. II. Richa.J Strauss. Burlesque in D kl.t. voor plano en orkest. Margrit Weber, plano. III. Gustav Mah ler. Symphonie nr. 4 in G gr.t. [edcrland 1. NTS: 18.45 Pipe Clown. 13.50 Journ. 18.55 Re ne. CVK/IKOR/RKK. 13.0C leving. KRO: show. 21.50 Gesprek met bekend tijdgenoot. _21.35 id II. NTS 20.1 t kort. 20.01 Reclam 0.05 Sportpanoram 2 en 10. 18.55 Zandman- 19.00 De Goudkreek. (11 00-11.02 Nieuws, 1.02-11.32 R.V.U. Balletmuziek maken). 12.00 Stereo: Metropole-orkest. 12.27 Mededelini lani en tuinbouw. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Licht instru mentaal sextet en zangsolist. 13.00 Nieuws. 13.'10 Journaal en beursberichten. 13.30 Stereo: Radio Filharmonisoh sextet. platep. 14.30 Voor de kinderen. 15 00 Voor de vrouw. 15.40 Ste reo: Gitaarrecital. 16.00 Nieuws. 16.02 Opera-aria's (gr.). 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek r de t Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gramm. muziek. 8.30 praatje. (7.30-7.32 Nieuws). 7.55 11.00 Voor de Marktberichten voor schippers. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuin- strijd Radioschoolkoc 14.45 Belaerdconceri Nieuws. 9.02 Actualiteiten, i Licht muziekprogramma. V RA: 10.00 Nieuws 10.02 Lie Nieuws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Lichte muziek. 14.00 Nieuws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Voor de vrouw. 15.00 Nieuws. 15.02 Actualiteiten. Actualiteiten. Actualiteiten, •zoekplatenpro- TELEVISIE HORGEN 27. mes, 29. amie, 31. Sont, 32. ereprijs, 33. dra, 34. sta. Vertikaal: 2. Erna, 3. nee, 4. Adèle, 5. eel, 6. drom, 7. aga, 9. Epe, 11. ere palm, 13. Meteren, 15. Aller, 16. merel, 18. sem, 19. non, 23. nappa, 24. aan, 25. mier, 27. most, 28. sté, 30. era, 31. sijs. GRA De heilige man in India, Mehr Chand Pahoeja (54) die uit pro test tegen het slachten van heilige koeien is gaan vasten is gisteren over- Een aantal andere heilige mannen in India vasten om dezelfde reden. En kelen van hen verkeren in ernstige toestand. I'üfoor 66 We lopen tegen de wind in, knort Jord. Je moet niet zoveel praten, dat kost allemaal adem en ik ben geen jonge In zijn hart weet hij dat Mei gelijk heeft en voor ze bij Leda zijn, blijft hij met zijn rug naar de wind staan. Weet je wat een bruid is, die je nooit verlaat, Mei? Ik heb er ook eens zo voor gestaan als jij. Tot niets meer nut en zonder een hond zelfs die tegen me kwispelde. De zee. Mei. Zij omarmt je, ze wiegt je, ze zingt voor je, ze draagt je. Ze is bestendiger dan welke vrouw ook. Zonder dat ze eraan gedacht hebben, is het dan weer tijd om het kerstfeest voor te bereiden. Leda haalt dennetakken om het huis te versieren en de gekleurde ballen worden uit het vloeipapier gewikkeld, waarin ze waren opgeborgen. Welk een jaar is het geweest, zegt ze. Jord zit een net te verstellen naast de kachel, want er waait buiten een ijskoude noordoostenwind. En nog zijn we niet aan het einde. Verwacht je nog meer? Het valt hem op dat ze het niet zorgelijk vraagt, maar heel rustig. Ze is bereid weet hij, om te aanvaarden. Het eerste wat ze horen, is het bericht van Hemmer dat hij in het nieuwe jaar met Margriet wil trouwen. Hij vertelt dat na het eten als ze nog wat rusten, voor ieder weer met zijn bezigheden verder gaat. Maar jongen... Leda begrijpt het eerst maar half. Meen je dat? Jullie zijn nog kinderen. Die dan toch al een baard gedragen hebben, zegt Jord, en Hemmer strijkt langs zijn gladde kin. De baard moest er al gauw af na zijn terugkomst. Dat wilde Margriet. Eerst je diensttijd, zou ik denken. Jord is trots op zijn zoon en hij verbergt dat niet. Hemmer is al meer dan een jaar achter met die diensttijd. En eens moet het er toch van komen. Nee, zegt Hemmer, eerst trouwen we. Ik ben er over gaan praten, het duurde me allemaal veel te lang. Ik heb gezegd dat. mijn grootvader Albert Hansbert was en dat Arnout Thiesen mijn zwager wordt. Ben je niet wijs? valt Leda hem in de rede. Wat hebben ze op het militaire bureau daarmee te maken? Je zou denken niets, geeft Hemmer toe. Maar ik kreeg het toch zover, dat ik eerst tegen het voorjaar hoef te komen. Februari of zo. Jord heeft stilletjes plezier. Het zal goed zijn om de schuit en de grote netten aan Hemmer over te laten en zelf nog wat met de kleine boot om te varen. We krijgen ook de winkel, deelt Hemmer verder mee. Oom Jan heeft er genoeg van, zegt hij. Margriet krijgt de winkel en we kunnen daar wonen. - Hebben jullie dat al bepraat? Leda heeft er moeite mee om het ineens te verwerken. We hebben over een en ander iets gezegd. Hemmer vindt het niet nodig er nog langer over te praten. Het ia voor hem vanzelfsprekend dat hij met Margriet zal trouwen. Het is niet nodig om daarover drukte te maken. Ja, zegt Jord als ze weer samen zijn. Dan zal ik naar Jan Krebbe moeten om te overleggen. Wat kijk je zo, Leda? Je dacht nog altijd dat Hemmer een kind was, is 't niet? Ondanks zijn baard en de „Vrouw Geertrui". Heb je dan niet gezien hoe hij met Margriet omgaat? Een kind kust zijn vriendinnetje niet zoals Hemmer dat doet. En ze kennen elkaar lang. Wij hebben het nog heel anders gedaan, Leda, ben je dat vergeten? Hoe kort we elkaar kenden? Och Jord, ik heb dat niet vergeten. Ze heeft tranen in haar ogen. Wij waren zo gelukkig samen en dat onze jongen dat nu ook zal krijgen... zoveel jaren zijn wij al samen. Dat we nu een bruiloft moeten vieren van onze zoon... Ze lacht terwijl ze haar tranen wegveegt. Dat is veel, Jord, dat is zo'n rijkdom. Aan die woorden denkt Jord als hij bij Jan Krebbe komt en hij zegt ze ook. Jan Krebbe knikt maar. Er is niet veel te zeggen, Dat zijn Leda's gedachten en ik ben het met haar eens. Zo'n rijkdom is meer waard dan goud en goed, al ben ik nu gekomen om daarover te praten. Jan Krebbe knikt maar. Er is niet veel te zeggen, meent hij. Margriet krijgt de winkel met al wat erin is. Dat zal ik bij een notaris wel in orde laten maken. En jij geeft je schuit aan Hemmer. Ze zitten tegenover elkaar en Jord schraapt een paar keer zijn keel. Huwelijken worden ingeschreven en voorgelezen. Ook in de kerk, want Lèda wil dat Thomas Barden zal komen en Hemmer zelf vindt ook dat ze een zegen moeten meekrijgen. Jord wacht weer even als hij dat gezegd heeft. Het is een beetje moeilijk, maar nu is het de tijd om alles uit te praten. (Wordt vervolgd) Topstory new york Ameri kaanse bladen en radio- en televisiestations heb ben de oorlog in Vietnam als de „topstory" van het jaar gekozen. Vorig jaar was deze verbeten strijd eveneens nummer een. De moord op de veertien men sen uit een toren op het terrein van een universiteit in Texas kwam op de tweede plaats. De derde en vierde plaats wa ren voor de Amerikaanse verkie zingsstrijd en de ruimtevluchten. Andere belangrijke topverhalen waren de reis van Johnson naar Azië en de moord op de acht ver pleegsters in Chicago. Televisie Televisie kan uiterst gevaar lijk zijn voor huisvredebreuk. Een echtpaar in Tanau (W-Dld.) zat naar een uitzending te kijken die was gewijd aan de schoonheid van de Beierse steden, toen de man opeens woedend opsprong. Op het scherm zag hij zijn vrouw stijf gearmd met een vreemde man door een stadje paraderen. De ru zie is inmiddels bijgelegd, maar de televisie zal in de toekomst wel worden geschuwd. Nee, zaagsel verkoopt juffrouw Vassevos niet, maar ze weet wel een andere oplossing: het prikt niet als dennenaalden en is niet zo zwaar als steentjes. Ze vult een grote puntzak met suiker!Bruunke is blij, als hij voetstappen hoort naderen, want hij verveelt zich geweldig! Nu scheurt juffrouw Vassevos het punt je van'de zak af en vult Bruunke keurig op! „Zo, nu de strik van je nek om je buik om alles dicht te houden!" zegt ze. Daar staat Bruunke weer overeind. „Bruunke de Suikerbeer!" lacht Stikkeltje. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7