Fondsen:gevolg houding artsen niet te overzien Weer nieuwe partij: Alarm Ian Smith: gehuiehel inde VN Zuid-Afrika uit de VN? Eerste dag al negen doden in het verkeer Dorpsjacht op pyromaan PEKING NEGEERDE JONGEJANS Uit de Haagse hof geplukt Soekarno: ik zal terugslaan Bonn lonkt naar Oost-Europa s MAANDAG 5 JANTART 10fi7 Milde overheid Hebt u ook gezien dat er iets milds over de overheidsinstanties gaat ko men? Toen ik dezer dagen de afreke ning van de giro kreeg stond op het formulier geschreven: „De Girodienst wenst u een voorspoedig Nieuwjaar". Ja, dat kan ik toch wel waarderen. Rotterdam J. D. Brakel Herinnering Ina Boudier Bakker was iemand die heel dicht bij de eeuwigheid leefde, ik schreef haar verleden jaar omdat ik haar als schrijfster zozeer waardeerde een felicitatiebrief ter gelegenheid van haar 90-ste verjaardag. Ik kreeg bijgaande kaart (die ik graag terug wil hebben) van haar als antwoord. Dit was de inhoud, het was een geschreven/gedrukte kaart: „Ontroerd als ik ben door zo veel en hartelijk medeleven, op verschillende wijze in een bizonder licht gezet, is het mij thans onmogelijk een ieder persoon lijk daarvoor te bedanken. En hoop ik, dat U mijn blijden dank wel wilt aanvaarden op déze wijze; in de over tuiging, dat U mij een blijvende herin nering hebt gelaten als meest kost baar geschenk". Was getekend: Ina Boudier-Bakker, 15 april 1965. Leiden Els van Houwelingen JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse minister-president Vorster zinspeelde in een toespraak op Oudejaarsavond op de mogelijkheid, dat Zuid-Afrika dit jaar uit de Verenigde Naties zal treden. „Er bestaat een toenemende neiging in de VN om de eigen voorschriften der or ganisatie volkomen in de wind te slaan", aldus de premier. Hij beschuldigde Engeland ervan de Vrede, rust en stabiliteit van Zuid-Afrika in de waagschaal te hebben gesteld, door de Veiligheidsraad te verzoeken sancties tegen Rhodesië te nemen. Vorster zei ook dat „onvolwassen Afri kaanse staten, die zelf nog geen enkele bijdrage hebben geleverd voor een in standhouding of versteviging van de we reldvrede en die noch de moed, noch de middelen bezitten, om ons aan te vallen, wel openlijk samenzweren om te pogen de ondergang van Zuid-Afrika te veroor- DEN HAAG Alvorens de regering maatregelen neemt inzake het conflict huisartsen-ziekenfondsen zal zij zich diepgaand be raden op de huidige situatie. Vóór maandag 9 januari, de dag waarop de huisartsen de samenwerking met de ziekenfondsen verbreken, zal de regering een beslissing nemen. DIEPGAAND BERAAD VAN REGERING Zij heeft drie mogelijkhedenhet vaststellen van bindende richtlijnen voor het sluiten van overeenkomsten tussen beide partijen, het bepalen van een bedrag waarop de verzeker den tegenover hun ziekenfonds aan spraak kunnen maken wegens kosten van consult of visite, en het hanteren van een prijsregelende bevoegdheid wat betreft de tarieven die de huis artsen in rekening brengen. Dit heeft het ministerie van sociale zaken mee gedeeld naar aanleiding van de brief van de huisartsenvereniging. Verwijt De voorzitter van het Gemeenschap pelijk overleg van ziekenfondsorgani saties, de heer J. Hendriks, heeft za terdag op een persconferentie de huis artsen verweten, dat zij de bijl Reb ben gelegd aan de wortel van hel ziekenfondssysteem. De huisarts is na- Russisch schip gezonken JUNEAU (Alaska) In de Bering- zee is zaterdag een Russisch koel- schip gezonken dat deel uit maakte van een vissersvloot van ongeveer 50 Russische vaartuigen. Ongeveer 74 van de opvarenden werden opgepikt. Vol gens de commandant van de vloot werden nog vijf zeelieden vermist. BRUSSEL In een fabriek in hel Belgische Eupen zijn pamfletten uitge reikt waarin de aansluiting van de Duits sprekende delen van België bij Duits land wordt geëist. Dit melddè zaterdag het Belgische blad Le peuple. De politie stelt een onderzoek in. LOSSER Op een niet bevei ligde overweg in Losser (bij En schede) is op Nieuwjaarsdag een kleine personenauto in botsing ge komen met een trein uit Duits land. Bij het ongeluk kwamen de 21-jarige Roland Overkamp uit Oldenzaal en de 21-jarige André Kokos uit Enschede om het leven. AMSTERDAM De tweejarige An dreas Biesing uit Amsterdam is giste ren door een bestelwagen aangereden en omgekomen. Het kind stak plotse ling achter een geparkeerde auto de straat over. De bestuurder van de au to kon pas na vijftien meter tot stil stand komen. Over die afstand sleur de hij het kind mee. Volgens de be stuurder weigerden de remmen. De wagen is in beslag genomen. DEN BOSCH De 35-jarige T. H. Jansen uit Den Bosch stak gisteren met zijn fiets een kruising over toen hij door een passerende Belgische au to werd gegrepen. De man was op slag dood. VENLO In Venlo is gisteren de 59-jarige J. J. Cornelissen bij het oversteken aangereden door een per sonenauto. Het slachtoffer overleed later in een ziekenhuis. BERGH In de Oudejaarsnacht is de 68-jarige heer G. Freriks uit Bergh verongelukt, toen hij met zijn fiets een kruispunt in Bergh (Gld.) over stak. Hij werd door een passerende auto gegrepen. AMSTERDAM De 33-jarige chauf feur A. J. M. Wink uit Zaandam is vannacht in een sloot verdronken doordat hij geen kans zag zich te be- Mijnenveger tegen pijler van brug Oosterschelde HAAMSTEDE (ANP) Naar wij eerst thans vernemen is de mijnenveger „Rhenen" donderdagavond omstreeks zeven uur door de sterke stroom op de Oosterschelde in aanraking geko men met een dukdalf en een pijler van de Oosterscheldebrug. Ongeveer tien meter van de railing werd weggerukt terwijl in de romp aan stuurboordzijde een deuk ontstond. De brug bleef onbescha digd. De „Rhenen", die on weg was naar zee, had even voor de Oosterscheldebrug het anker uitgegooid, in afwachting van het weer openstellen van de brug voor de scheepvaart. Op dat moment was de brug voor alle scheepvaartverkeer gesloten in ver band met de harde wind. Kennela]s gevolg van de zware ebstroom is de mijnenveger na onge veer een uur voor anker te hebben gelegen, rondgezwaaid en met het achterschip tegen pijler en dukdalf gebotst. Door onmiddellijk volle kracht vooruit te geven, kon verdere schade worden voorkomen. Het schip is daarna opnieuw voor an ker gegaan, in afwachting van een onderzoek. vrijden uit de cabine van zijn gekan telde tankauto. De auto was geladen met 18.000 liter ammoniumnitraat. Het ongeluk gebeurde op de Venneperweg in de Haarlemmermeer. ELSHOUT De 22-jarige voetgang ster H. M. Wolfs uit Elshout (gemeen te Drunen) werd gisteren in Elshout door een achteropkomende bromfiet ser aangereden. Aanvankelijk leek het of het meisje slechts lichte verwondin gen had opgelopen. Later overleed zij in een ziekenhuis aan inwendige bloe dingen. SLOOTDORP De achttienjarige bromfietser R. Hoijen uit Slootdorp in. de Wieringermeer is gistermorgen in frontale botsing gekomen met een au to. De jongen overleed ter plaatse. HAMBURG Het verkeer heeft in West-Duitsland op Nieuwjaarsdag der tien doden geëist. Meer dan 18 personen werden ernstig gewond. Bij twee gevaar- VESSEM De Politie van het Bra- >antse Vessem is op zoek naar de pyro- naan, die in de afgelopen drie maan- len in dorp en omgeving meer dan tien maal brand heeft gesticht. In to taal is al voor meer dan een ton schade aangericht. De meeste branden woed den in landbouwschuren. In veel geval len werd de oogst vernield en kwam vee in de vlammen om. Bij alle bran den werd geconstateerd, dat ze waren gesticht. De branden worden soms op zeer bru tale wijze gesticht. Zo werd in de nacht van donderdag op vrijdag vrij wel onder de ogen van een boer en zijn vrouw een schuur in brand gestoken. Ook de woning van burgemeester Smul ders is niet ontzien. Tijdens de bruiloft van een van zijn dochters werd in zijn huis ingebroken en op drie plaatsen tegelijk kleren in brand gestoken. De pyromaan kiest steeds hetzelfde tijdstip: 's nachts tussen twaalf en half een. Vooral in die tijd wordt nu in tensief door politie en landbouwers ge patrouilleerd. Aan de rijkspolitie is ex tra versterking gevraagd. Een verzeke ringsmaatschappij heeft 1000 gulden uitgeloofd voor degene, die de politie een spoor verschaft. Het Kwartet In het Westen een der grote krantenoplag en Het Kwartet Krant die praktisch niet doubleert.zegt het n.a.m.o. Het Kwartet En elk onderzoek zegt: welstand zeer gunstig Het Kwartet RMim, W. d« Vlfithitr. 25 lal, 115588 tel» 21431 Het kwartet melijk de centrale figuur in dit sy steem, niet alleen voor wat de ver zorging van de patiënten betreft, maar ook als het gaat om andere ver strekkingen dan alleen de medische hulp van de fondsen aan de verzeker- De huisartsen hebben hun eigen centrale positie in het bestel van de gezondheidszorg in de waagschaal ge steld, aldus de heer Hendriks, en de gevolgen van deze houding zijn dan ook nog niet te overzien. De GOZ-voorzitter stelde dat de re gering de artsen de zekerheid heeft gegeven die van haar kant maximaal te geven was. De voornaamste bezwa ren van de LHV tegen het regerings voorstel hadden betrekking op hef af hankelijk stellen van de realisering van de honorariumverhoging met 51 procent in 1968, 1969 en 1970, van de economische situatie in ons land. Maar, aldus de heer Hendriks, nie mand kan redelijkerwijs nu al van de regering een waterdichte garantie ei sen voor zijn inkomen in 1970. Moeilijke situatie De ziekenfondsen verkeren nu in de moeilijke situatie dat zij geneeskun dige hulp moeten garanderen aan hun acht miljoen leden, terwijl zy daar toe feitelijk nog niet in staat zijn zo lang er geen ministeriële beschikking of algemene maatregel van bestuur waarbij de hoogte van een vergoeding van de ziekenfondsen aan hun leden van de gemaakte kosten voor artsen hulp is vastgesteld. Het restitutiebedrag van de fondsen zal stellig niet zo hoog zijn als het be drag dat de artsen de ziekenfonds patiënten na 8 januari gaan bereke- De heer Hendriks hoopt dat prijsbeschikking zal worden uitge vaardigd die een bepaald maximum stelt aan de tarieven en in dat geval een maximum dat gelijk is aan de hoogte van de restitutie. Voor de pa tiënten verandert er dan dus in feite niets. (Deze week is de situatie nog gelijk aan die van vorig jaar.) UTRECHT Aan de veelheid va partijen, die aan de komende verkie zingen gaat deelnemen, is er weer een toegevoegd: de politieke groepering „Alarm". De groep vindt, dat „een een drachtige samenwerking op basis var het gezonde verstand het enige politie ke redmiddel is". Zij meent voorts, dat de kansen voor de „dringend noodzakelijke politieke hervorming in Nederland" stelselmatig wordt klein gehouden door een'eenzijdi- ge beheersing van de publiciteitsmedia. „Alarm" wil in de grote steden en i Limburg, waar volgens de opr.'chte; de politieke onvrede het sterkst wordt gevoeld, aan de verkiezingen gaan mei Kluis uit muur gebroken inbrekers uit het kantoor van de dia mantbewerkers J. Smit en A. J. I de Singel een muurkluis gestolen, in zich voor een bedrag van ƒ50.000,— aan onbewerkte en geslepen diamanten en gouden sieraden bevond. De inbraak werd zaterdagavond ont dekt. Omwonenden waarschuwden de politie nadat zij hadden geconstateerd dat de buitendeur van de firma zolang bleef openstaan. Rechercheurs stelden een onderzoek en ontdekten dat inbrekers de takstenen mantel rond de brandkast hadden losge wrikt en daarna de brandkast vermoede lijk op een auto hadden geladen. Het enige wat zij aan een spoor hadden ach tergelaten was een breekijzer. Behalve de sieraden lagen in de kluis nog twee boekjes met blanco chèques de Algemene Bank Nederland en broche van mevrouw Ida de Leeuw-Van Rees, waarin een parel moest worden ge- De 23-jarige Franse actrice Sylvia Pascal heeft zo haar eigen manier om haar bewonderaars een geluk kig nieuwjaar te wensen. Cunard ook in Atl. Cont. Line ROTTERDAM De Cunard Line heeft zich aangesloten bij de Atlantic Container Line, die in september een transatlantische container roll/on roll/off dienst gaat onderhouden tussen West Europa en de oostkust van de Verenigde Staten. Cunard zal twee schepen laten bouwen, waardoor de vloot van de ACL over 10 schepen zal beschikken. In de combinatie zitten reeds, zoals bekend, de Holland Amerika Lijn, Wal- lenius Lines, Compagnie Générale Transatlantique, Swedish American Line en Swedish Transatlantic Line. beslissing van Cunard om toe te treden is gedaan in de overtuiging dat met het oog op de noodzakelijke hoge kapitaalsinvesteringen doelmatige con tainerdiensten slechts dan aan de han del kunnen worden aangeboden wan neer de scheepvaartmaatschappijen sa menwerken. De eerste vier schepen, waaronder de Atlantic Star van de HAL, komen dus september in de vaart. Het zijn 14.000 ton dw schepen, met ruimte voor 1400 auto's en 300 grote containers als basislading. De Atlantic Star is in aanbouw in Duinkerken; waar het tweede schip van de HAL zal worden gebouwd, is nog niet bekendgemaakt. FRANKFORT Uiterlijk in het vierde kwartaal van 1968 zal een begin worden gemaakt met de levering van Nederlands Rijh-Maingebied. Een officiële foto van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, die volgende week dinsdag in het huwelijk hopen te treden. (Foto Max Koot) PEKIN G/HON GvKONG Nederlandse zaakgelastigde Peking, G. J. Jongejans, die op weg is naar Nederland, heeft gisteren in Hong Kong gezegd dat hij tij dens de vijf maanden durende diplomatieke strijd van zijn rege ring met de Chinese een „on persoon" geworden was. „De Chi nezen namen geen notitie van mij en ik bestond eenvoudig niet" zei hij. Zelf had hij besloten op het grond gebied van de Nederlandse missie te Peking te blijven nadat de Chinezen hem hadden gezegd dat hij niet langer de diplomatieke status genoot. „Ik bang dat zij mij zouden aanhouden ondervraagd te worden en dat zou vervelend zijn geweest." Hij kon zijn vrienden ontvangen en sommigen van hen trokken gevangenis kleding aan op een partijtje te zijner ere Het was hem gebleken dat de „culturele revolutie" de buitenlandse diplomaten te Peking nader tot elkaar had gebracht. De heer Jongejans vertrok vandaag per vliegtuig uit Hongkong om via Bangkok Nederland te reizen. Hij wordt mor genochtend om kwaft voor acht op Schip hol verwacht. Bij zijn vertrek zei hij te verwachten dat de regering spoedig een nieuwe Peking zal zenden. De heer Jongejans had in Peking om drie uur 's nachts bericht gekregen dat hem een uitreisvisum ter beschikking werd gesteld. Zijn reis per vliegtuig naar Kanton verliep zonder moeilijkheden evenals verdere treinreis naar Hong Kong, waar hij werd begroet door de Nederlandse consul-generaal de heer W. de Boer. Wel werd hij in de trein door eèn groep rode gardisten uitgenodigd met hen mee t< 'zingen maar daar ging hij niet op in Lastechnici Intussen zijn. de acht Chinese las technici te Peking aangekomen. Zij wer den verwelkomd door een hoge Chinese partijfunctionaris en ook door de voor malige Chinese zaakgelastigde In Neder land Li en-Tsjioe. De Chinese regering heeft vandaag Nederland ervan beschuldigd Ameri kaanse samenzwering tegen Hsu Tzu- DOOR Daar gaan we dan. Met zonneschijn het nieuwe jaar in. Het had niet mooier gekund. Een heerlijke dag, die eerste januari. De deur uit met die ruiende kerst boom! De goede wensen selecteren. Daar zijn altijd een paar bij, die zo'n extra trillertje aan de gang maken. anders bikken! Niemand anders zette er dan even beleefd, de tanden in. Maar ja, ditmaal had ik ze ook niet gebakken, maar oma vaardig de pol lepel gezwaaid. oo Overigens wel een knak in mijn We decoreren allemaal met elkaar huisvrouwelijk zelfvertrouwen. Nieuwjaarsnacht begonnen met had eindeloos veel dagen bollen te avond is altijd zo'n beetje geladen met romantiek. Uit de lichtjes in de enorme behuizingen kun je het leven daarbinnen verbeelden. Daar is de residentie van de pause lijke nuntius. Een donker blok, maar er vlak naast de kapel waar zacht licht uitstraalt. Daar is de Franse ambassade als een Chinezen wereldbekend gemaakt. de huiskamer mee en na het Nieu we jaar krijgt iedereen de zijne om weg te gooien of te bewaren. Ditmaal werd ook muis Alan ver eerd met een beeldig winterlandschap. Om niet te geloven door de poezen Bas en Lot uit Voorburg! Al bekijkend heeft Alan zich een extra wasbeurt gegeven van pure trots. De vriendschap, laat staan lief de van poes Jeroen heeft hij bepaald nog niet kunnen winnen. De tevredenheid zit ook in de schaal met oliebollen, die voor het eerst in onze familiegeschiedenis op nieuw- w jaarsochtend radicaal leeg was. Dat het trottoir. Je vraagt je dan"wel af. vel. Dat betekent een diner: klein, middel of gala. Maar soms ook is er alleen maar een kiertje boven waar wat helderheid uit ontglipt. Een vrije avond voor de vrijgezel-ambassadeur. Bij de overburen, de Amerikanen, is altijd wel wat te doen". Witgejaste bedienden zijn in de weer in een mo delkeuken. Twee huizen verder ligt de kanse- wll zeggen in de jongste nieuwe jaar was er nog lijk beladen schotel. Maar ge ochtend was er aldoi de schaal toehapte het i behoor- bol wegkaapte. En dan liefd daar omstreeks die tijd door de den achteloos te denken, dat ik een jaar geleden nog in mijn zielige eentje als plicht wat daar de geschiedenis Een gesnaaide fles uit een diploma tieke keuken? Of het overschot aldoor iemand die de wonderlijke jaarwisseling van dan, bijna rebels stelletje, dat langharig lichten opzij. Waakzaamheid En vijftigmeter verder de stugge huizen van de Russen. Tot in de dak kamers is licht. Koud kaal licht, dat een niet beschut wordt door zijden gor dijnen. De hekken gesloten. Er wor- gasten verwacht. hebben gezien. Zij meent voorts dat onze regering de feiten rond de affaire van de lastechnici heeft verdraaid en dat acht technici op „onrechtvaardige gronden" in Nederland zyn vastgehouden. Rode garde arresteert ex-minister defensie PEKING De voormalige minister van defensie van communistisch China, Peng Te Hoeai, is door de rode garde gearresteerd. Dit is gisteren in het nieuwjaarsnummer van het blad do Rode Garde bekendgemaakt. Tanjoeg, het Zuidslavische persbu reau, weet te melden dat nog twee ho ge militairen zijn gepakt. Het zijn gene raal Hsie Hsiang Yoeng van het mi nisterie van defensie en Liang Pi Yen, hoofd van de politieke afdeling van het Chinese leger. Kongo richt eigen Union Minière op KINS JAS A De Kongolese regering heeft zaterdag een nieuwe in Kongo ge vestigde maatschappij opgericht ter ver vanging van de Union Minière du haut Katanga, die in België gevestigd is. De nieuwe maatschappij heet Société general Congolese des minerais. Het Belgische ministerie van buiten landse zaken deelde mee dat het zich juridisch noch politiek met de maat regelen van de Kongolese regering kan verenigen. Felle aanval van Rhodesië SALISBURY Premier Smith van Rhodesië heeft in zijn Nieuwjaarsre de voor dc televisie verklaard, dat er zijns insziens in „het rijk van satan meer rechtvaardigheid is dan die in de Verenigde Naties, die zich wente len in schijnheilige huichelarij". De afgekondigde sanctie noemde hij niet alleen een schending van het VN- handvest, maar nog meer schen ding van de beginselen van het recht en gelijkheid. Ondanks deze sancties, waarvan hij de gevolgen niet kon voorspellen, zou Rhodesië blijven strijden voor hand having van zijn onafhankelijkheid. Smith zei meer dan overtuigd te zijn, dat hij er goed aan heeft gedaan de laatste Britse voorstellen van de hand te wijzen, omdat deze „verne derend waren en neerkwamen op een onvoorwaardelijke overgave". DJAKARTA President Soekarno verklaarde zaterdag nadrukkelijk dat hij zich niet door zijn politieke te genstanders het zwijgen zou laten op leggen, maar dat hij politieke uitspra ken zou doen, „telkens wanneer mijn geweten mij hiertoe dwingt". Eerder had hij gezegd dat hij zal terugslaan degenen die volgens hem „gesla gen moeten worden". Generaal Soeharto heeft in een nieuwjaarstoespraak de Indonesiërs verzocht niet naar een zondebok te zoe nen, maar hard te werken om het pro gramma van het kabinet tot stabilisatie en herstel van de economie te laten slagen. Hij repte echter met geen woord over Soekarno. WEER RUST IN ENGELAND Drie ontsnapten gearresteerd LONDEN De Engelse politie heeft vrijdag drie ontsnapte gevangenen inge rekend.' Een van hen, de 30-jarige John Johnson, werd steunend op een be zemsteel aangetroffen, omdat hij bij het klimmen over de gevangenismuur zijn voet had verstuikt. De afgelopen twee dagen is geen en kele nieuwe ontsnapping gemeld. Gelei delijk worden de aanbevelingen van de officiële commissie van onderzoek naar de veiligheid der gevangenissen in praktijk gebracht. Ulbricht wil banden met Frankrijk zei te hopen dat de gemeenschap pelijke inspanning van het Oostduitse en Franse volk in het komende jaar zal lei den tot vorderingen op de weg naar de vrede en veiligheid in Europa. ZERMATT Een lawine op een ski helling bij Zermatt heeft zaterdag tien toeristen meegesleurd en bedolven. Zij konden echter spoedig door honderden skiërs worden bevrijd. Geen van hen liep letsel op. AKTUEEL (Van onze correspondent) BONN Het nieuwe jaar begint voor West-Duitsland met diplomatieke manoeuvres in Oost-Europa. Doel: de betrekkingen met de communistische landen te verbeteren. Erg hoopvol ziet het er voor de Duitsers niet uit. Gebleken is, dat verschillende landen de eis stellen, dat Bonn eerst het bestaan van twee Duitse staten erkent. Niettemin heerst optimisme over de contacten met landen, die bereid zijn, een onafhankelijke buitenlandse politiek te volgen. Roemenië verklaarde al, volledige diplomatieke betrekkingen te willen aanknopen. Dit land is het minst afhankelijk van de Sowjetunie. Hongarije en Bulgarije, die geen gemeenschappelijke grens met de Bonds republiek hebben, zijn geïnteresseerd in uitwisseling van ambassadeurs. Wel hebben de Hongaren aangedrongen op erkenning van de DDR van Walter Ulbricht. Maar dat kan bedoeld zijn als een politiek gebaar zonder consequenties. Ook Tsjechoslowakije (dat wèl aan de Bondsrepubliek grenst) liet weten, dat de vrede in Europa slechts verzekerd is, als de DDR wordt erkend. mr t Ondanks enkele tegenslagen is Bonn vast- 9 €i.st 0€*stotCMt besloten, de nieuwe politieke koers ten opzichte van Oost-Europa voort te zetten. Intussen is het vrij zeker, dat Brandt z5ebezoeken 6 minister van buitenlandse zaken) de Sowjetunie Als hij er in slaagt, voor die tyd volledige diplomatieke betrekkingen met Roemenie aan te knopen, heeft hij een aardig steuntje in de rug. in Bonn hoort men echter ook de opvatting verkondigen dat het beter zou zyn, als de Oosteuropese landen tegelykertyd benaderd worden Bonn ovenveegt nu een benadering van Tsjechoslowakije voor bespre kingen over het beruchte pact van München. Dit was tot voor kort een van de belangrijkste oorzaken van de slechte verhoudingen tussen Praag en Bonn. Kanselier Kiesinger verklaarde het pact ongeldig. De wettelijke proble men, die er uit voortvloeiden, moeten echter nog worden opgelost. De suggestie is gedaan, deze vraagstukken door rechtsgeleerden uit beide landen te laten bestuderen. Lahr, staatssecretaris voor buitenlandse zaken, zal Boedapest bezoeken. Manescoe, de Roemeense minister van buitenlandse ,T zaken, wordt in Bonn verwacht Van socialistische zyde is gezegd, dat deze toenaderingspogingen niet achter de rug van de Sowjetunie om gedaan mogen worden Dit ziet men m Bonn als een aanwijzing, dat Brandt zyn kaarten op tafel zal leggen, als hy mogelijk nog in het voorjaar in Moskou wordt Contacten

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5