Weekagenda Commentaar Leeszaal gemeente-archief verdubbeld open Bijenvolken zwermden door kassen Ter Aar se kwekers J. H. Bronswijk geïnstalleerd als Geref. jeugdleider Leeszaal Samenwerking gemeenten neemt gevaar weg Dr. Van Oostroom te Leiden jubileert NIEUWE LEIDSE COUHANT MAANDAG 2 JANUARI 1967 Maandag (2 jan.) Schuttersveld. 7 45 tot 8 uur: kerst- boombrand. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u Haagsche Comedie met «Tussen paard en stier". Dinsdag (3 jan.) Breestraat 19, 7 tot 8 uur: soreekuiu Ohr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 u.: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. DÉN HAAG Schouwburg, 8.15 Ned. Danstheater, Haags Ballet-Festival voor de jeugd. Woensdag (4 jan.) Stadhuis, 4 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u Ned. Danstheater. Haags Ballet-FestivaJ voor de jeugd. Donderdag (5 jan.) DEN HAAG Diligentia, 2 uur: Arena met ..De kleine en de grote koning" VrUdag (6 jan.) Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: Gronin ger vereniging, nieuwjaarsontmoeting. Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth, tienersoc. 't Venster, be stuursverkiezing. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „De Meteoor". DEN HAAG Diligentia, 1 uur: Arena met ..De kleine en de grote koning". 8.30 uur nam. De Nieuwe Komedie met „Mama, kijk, zonder handen". DEN HAAG Conservatorium, Korte Beestenmarkt, 8 uur: recital door piano duo Valerie en Irene de Josselin de Jong. (Zaterdag (7 jan.) Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth, soc. 't Roefje, bestuurs verkiezing. Breestraat 19: nieuwjaarsbal Boeme rang-sociëteit. L.H.J.-gebouw Levendaal 101: herv. jongerensociëteit In den Moriaen. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met «Tussen paard en stier". DEN HAAG Diligentia, 1 uur: Arena met ,.De kleine en de grote koning" 8.30 uur nam. De Nieuwe Komedie met „Mama, kijk, zorrder handen". Dagelijks in Den Haag Diligentia, 8 15 u.: Lurelel-caba.-et, .van 26 dec. tot 6 jan., behalve 3i dec. Circus-theater, 8 u.: Toon Hermans, van 27 dec tot 14 jan., behalve 31 dec.. Theater Pepijn, 8.30 u.. cabaret Paul van Vliet, tot 9 jan., behalve 's maan- Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen (ook op Nieuwjaarsdag): apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Witte broodsweken met z'n drieën (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Gooi het maar in m'n pet (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De stem van het water (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Franky en Johnny (alle leeftijden). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Persona (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): The pro fessionals (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw: schilderijen van Kees Vollemans (tot 18 januari) De Lakenhal: tekeningen uit hei Pren tenkabinet te Leiden van hei vroege landschap, van 18 dec tot 16 jan., dag van 10 tot 4 u., zondags van 1 tot 4 uur Chauffeur verdrinkt in Burgerveen BURGERVEEN Op de Venneper- weg is vannacht om ongeveer half vier een tankauto, bestaande uit een trek ker met oplegger en geladen met 18.000 liter ammoniumnitraat, van de weg geraakt en in een sloot gekanteld. De chauffeur, de 33-jarige A. J. M. Wink uit Zaandam, kon zich niet meer uit de onder water geraakte kabine be vrijden en verdronk. De commissaris van politie te Haar lemmermeer verzoekt eventuele ge tuigen van dit ongeluk zich met hem (tel. 025036341) of mot de plaatse lijke politie in verbinding te stellen. BURGERVEEN De heer J. W Kooyman heeft afscheid genomen als voorzitter van de zondagsschool Ja- chin. Hij is opgevolgd door mej. J. en de heer J. Groenewoud, die beiden bij het onderwijs werkzaam zijn. Ds. Geursen gaat voor in doopdienst LEIDEN Ds. M. W. J. Geursen. vroeger Hervormd predikant alhier, die nu enige maanden uit Australië met verlof in ons land is, hoopt zondagmor gen in de Vredeskerk voor te gaan. Eerst zou ds. D. J. Vossers in een doop dienst voorgaan, maar deze heeft de dienst aan zijn Oud-collega afgestaan. Ds. Geursen zal nu de doop bedienen. LEIDEN Donderdag 5 januari om negen uur kan het publiek weer de leeszaal van het gemeente-archief aan de Boisotkade terecht. De zaal is van 1 oktober af wegens ver bouwing gesloten geweest. De vloer oppervlakte is nagenoeg verdubbeld; het aantal zitplaatsen aan tafels is van acht op zestien gebracht. De hoognodige uitbreiding kon worden verwezenlijkt, toen de ruimte van de boekbinderij naast de leeszaal vrij kwam. De binderij heeft in de tuin achter het archief een semi-par- manent onderkomen gekregen. In de leeszaal kunnen niet alleen meer bezoekers terecht, de kastruimte langs de wanden is ook beduidend toegenomen. Naast de gebruikelijke werken vindt men er o.m. de klap pen van het weeskamerarchief (na 1443), poorterboeken van 1364 tot 1811, begraaf- en doopboeken en de oudertrouwregisters van de Her vormde Kerk van 1566 tot 1795. Hoe nodig de uitbreiding was, mag blijken uit het voortdurend toene mende bezoek. Waren er in 1961 nog 1249 bezoekers, in de volgende jaren liep dat aantal op tot 2073 in 1965. Deze trend is op 1966 niet van toe passing, omdat wegens personeels gebrek de drukke zaterdagmorgen moest afvallen. Het laat zich aanzien dat binnen af zienbare tijd het archief deze ser vice weer kan invoeren. De ope ningstijden zijn doordeweeks 9-12.30 en van 2-5 uur. Auto over de kop bij slippartij Leiden In de nacht .vam vrijdag op zaterdag is om ongeveer vijf over één een 30-jarige Loidenaar met zyn personenauto op de Trekvlietbrug ge slipt. Hij reed tegen een lantarenpaal en sloeg tweemaal over de kop. Met een lichte hersenschudding en een hoofdwond is hij naar het ziekenhuis gebracht. De auto werd totaal ver nield. Ter hoogte van de Smidbrug is gis teravond om ongeveer kwart over elf een personenauto bestuurd door een 22-jarige Leidenaar bij het parkeren het Galgewater ingereden. De be stuurder en zijn mede-inzittende, een 24-jarige timmerman uit Leiden kon den zonder hulp weer od het droge komen. Inbrekers actief met oud en nieuw LEIDEN In het afgelopen week einde zijn hier en daar nogal wat inbraakjes gepleegd. Zo werden in de nacht van vrijdag op zaterdag uit een etalage van een modemagazijn aan de Haarlemmerstraat acht hoedjes met eezamenlijke waarde van f381. gestolen. In dezelfde nacht werd ook inge broken in een consumptietent aan de Hoge Rijndijk, waar het slot van een klapdeur werd openge'rukt: vermist wordt een bedrag van f 22.50 Bii een inbraak in een school aan de Medusa- straat, waar een glasruit werd ver nield. werden de kasten doorzocht, maar wordt niets vermist. In de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in een woning aan de Morsweg. waar het raam aan de achterzijde werd opengeschoven. Ont- •reemd werden een geldkistje met papieren, spaarbankhusjes met een een inhoud van f24. portemonnees met f 17.50 en een paar pakjes siga retten. Tenslotte is in de afgelopen nacht ingebroken in een woning aan de Zeemanlaan. Hier worden een dames- nolshorloge. een zilveren armband, een zilveren ring en een geldbedrag van f395 meegenomen. J. F. Voorbij overleden LEIDEN Op Nieuwjaarsdag is in alle vroegte plotseling overleden de heer J. F. Voorbij (67). Hij was een der oprichters van de vereniging Ko ninginnedag. waarvan hij sinds 1929 bestuurslid was. In 1952 werd hy pen ningmeester van deze vereniging. De heer Voorbij was tot zijn zestigste ar beroepsmilitair. Hij bereikte de rang van adjudant. Na zijn pensione ring werkte hij tot zijn 65ste jaar op het Bureau Huisvesting. De crematie op Ockenburgh heeft plaats donderdagmiddag om 12 uur. Ds. Haverkamp merkte op, dat we in de „eeuw van de jeugd" leven. Hij waarschuwde de ouders, dat zij v£(fi hun kinderen geen koningen moeten ma-ken en dat zij hen niet op de troon moeten zetten. Zij hebben raad nodig van de door God gegeven Koning, Jezus Ohristus- Na de preek stelde ds. Haverkamp de heer Bronswijk aan de Gemeente voor. Hij releveerde, dat vijf jaar ge leden al werd uitgezien naar een des kundig leider. Vier jaar geleden wees de regering in het kader van de be stedingsbeperking de aanstelling van een jeugdconsulent van de hand. Een damescomité zette een actie op touw om de aanstelling van een jeugdleider mogelijk te maken. Voor Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest LEIDEN Tijdens de gisteravond in de Zuiderkerk gehouden dienst, waarin dis. E. Haverkamp voorging, is de heer J. H. Bronswijk gevnstal- leerd als jeugdleider hij het Gereformeerde jeugdwerk. Als tekst had ds. Haverkamp gekozen Prediker 10 vers 16 en 17: Wee u, o land, welks koning een kind is, welks vorsten reeds des morgens maaltijd houden. Heil u, o land, welks koning een edele is, welks vorsten maaltijd houden te rech ter tijd, als mannen en niet als dronkaards". werk te staan en de heer Bronswijk met gebed en medeleven te steunen. Zich speciaal tot de heer Bronswijk richtend, zei ds. Haverkamp: Wij ver wachten veel van u; u ipoet het heb ben van de Koning der Kerk. Uw werkzaamheden zullen zich ook uit strekken tot Leiderdorp en Oegstgeest- De heer Bronswijk, zioh bewust van zijn dienende functie, zei er verheugd over te zijn, dat hij zijn werk in het midden van de Gemeente mocht be ginnen. Impasse Het jeugdwerk is in een impasse ge komen. Dat is geen Leids verschijnsel; het komt in alle grote steden voor. Ds- Haverkamp spoorde de ouders en an dere ouderen aan achter het jeugd- Boerderij-aankoop in Nieuw-Vennep HOOFDDORP Het is de bedoeling r.et gebied dat begrensd wordt door de Kagertocht. de Hoofdweg-oostzijde, de Venneperweg en een lijn 1000 m noor delijk van en evenwijdig aan laatstge noemde weg, voor volkshuisvestings doeleinden te bestemmen Vooi eer. deel is dit al gescnied door de vaststelling van het uitbreidingsplan in -onderdelen „Nieuw-Vennep-oost I". Enkele percelen die in het nog agrarische gedeelte zijn gelegen, zijn al geruime tijd geleden door de gemeente aangekocht Er is overeenstemming be- reikt met de Boer. en Tuinders-Levens verzekering n.v te 's-Gravenl.age. over de aankoop van de boerderij Hoofdweg 194. Deze boerderij, groot 24.88 18 ha kan onder last van de lopende pacht door de gemeente worden verworven voor de prijs van f 808.658,50 in totaal Deze prijs achten B. en W redeliik. :nede gelet op de gunstige bijzondere /oorwaarden, waaronder de aankooD Kan plaatshebben voorlichtingsdienst begon zijn taak in het nieuwe jaar met ons te melden dat deze week de tweemaal zo groot geworden leeszaal van het stadsar chief aan de Boisotkade voor het pu bliek zal worden opengesteld. Eindelijk eens een gunstig geluid over de hnisvesting van het archief. Al ja ren wordt er alleen maar over ge klaagd. Het archief kan de stukken niet opbergen zoals het wil, en het kan de belangstellenden niet ontvan gen zoals het behoort. De verbou- wings- en uitbreidingsplannen vergen echter een grote som. Het wachten is al lange tijd op de rijksgoedkeuring maar deze is nog steeds niet te voor zien. Een reden temeer om verheugd te zijn over de uitbreiding van de leeszaal waar de toestand onhoudbaar was geworden. Deze uitbreiding was een zeer noodzakelijke tegemoetko ming aan de toegenomen belangstel ling voor het archiefbezit. Mag zij het voorteken zijn van een spoedige definitieve oplossing. Weerbarstig Weerhaak je Het zaterdag onder het tussen kopje ..Oud" geplaatste Weerhaakje bleek bijzonder weerbarstig te zijn. Slechts lezers met heel veel geduld zal het zijn gelukt de door elkaar ge smeten regels tot een logisch geheel te reconstrueren. De tekst luidde als volgt: Afgelopen woensdag, 28 december 1966, ontvingen wij een jaarverslag over1964. Het was dan ook het Leidse Rijksmuseum van Oudheden. Toch zetten de mensen van dat mu seum alles op alles om „bij de tijd" te blijven. Zo lezen wij in het verslag over de bibliotheek: De afdeling binderij van de straf gevangenis te Scheveningen heeft ook dit jaar meegewerkt de achterstand enigszins in te loDen". Burgerlijke stand van Leiderdorp LEIDERDORP GEBOREN: Aart je, d v H E J Boon en M J Schouls, Kasteelhof 2; Carla d v J J Sjardin en P Mooten, B G Cortslaan 16; Bernardus Wilhelmus z v J H van der Ploeg en P M J Merckens, van Poelgeestlaan 7: Maria Fransiska, d v J Smedema en F Noorman, Kom vam Aaiweg 19. ONDERTROUWD: Albert Rudolf Ger ritsen, 23 j te Amstelveen en Adrians Irene Braam, 21 j. ROELOFARENDSVEEN Na een rustpauze worden met ingang van don derdag 5 januari de training en lessen van de gymvereniging „Excelsior" her vat. De aanvangstijden zijn ongewij zigd gebleven. Gemeenteraad van Valkenburg VALKENBURG Bij zijn beant woording van de algemene beschouwin gen kwam burgemeester Van der Have ook te spreken over de zelfstandigheid van Valkenburg. Valkenburg is uit de verwoesting van mei 1940 vergroot en versterkt te voorschijn gekomen. Toen heeft het lot van ons dorp wel eens aan een zijden draad gehangen. De voorzitter zei dankbaar te zijn voor de uitspraak, dat opheffing van kleinere gemeenten niet past in deze moderne tijd. Ook de besprekingen die thans in beginstadium op burgemeestersni veau worden gevoerd kunnen een be langrijke bijdrage leveren tot samen werking in agglomeratieverband, waarbij ook door de kleinere gemeen te een niet onbelangrijke inbreng kan worden gegeven. Hierdoor zal veel wantrouwen worden weggenomen en ontstaat meer eerbied voor ieders zelfstandigheid. De burgemeester zei voorts, dat het voorzieningspeil voor een gemeente als Valkenburg zeker niet aan de lage kant is. Bii het samenstellen van de begroting heeft men ernaar gestreefd dit peil niet aan te tasten. Anders zou den B. en W. liever een niet-sluitende begroting hebben gehad. Bruggenplan Wethouder Vis zei, evenals de bur gemeester, dankbaar te zijn voor de positieve manier waarop de begroting door de raad was besproken. Over het bruggenplan zei de heer Vis, dat men dit in vier jaar hoopt te realiseren. De aanleg van een rijwielpad wordt even eens wenselijk geacht. Ten aanzien Harde klappen ook in Alphen ALPHEN Na een week waarin veel kleine jongetjes vaak heel ver velend waren met goedkoop vuurwerk kwam in de nacht van 31 december op 1 januari de climax, toen ook in onze gemeente voor duizenden guldens verpaft werd. Twintig minuten duurde het lawaai, toen trok men zich weer terug in de huiskamers. De politie heeft er ook dit jaar weinig aan behoeven te doen. Zelfs de Van Mandersloostraat bood al vrij spoedig een vrij normale aanblik. Dat is wel eens anders geweest. Ds. Riddersma bedankt ALPHEN Ds. A. Riddersma te Zuidlaren door de Gereformeerde kerk van Alphen aan den Rijn beroepen in de vacature wylen ds. W. Wijma, heeft voor dit beroep bedankt. De beroepen predikant van Alphen aan den Rijn-Noord, ds. J. Goldschme- ding te Dussen. komt morgen kennis maken. Bloementeelt steeds belangrijker Augurkenteelt geslaagd experiment De laatste vijftien jaren is Ter Aar zich gaan ontwikkelen als een centrum van bloementeelt- Voorheen kon men spreken van een tuinbouwende ge meente, zij het dan op de koude grond, maar de bloementeelt heeft de groen teteelt ver naar de achtergrond ge drukt. De grote aanbouw van kassen was spoedig aanleiding bloemen te gaan telen, later gevolgd door het aan brengen van centrale verwarming, die voor de grotere mogelijkheden zorgde. In het afgelopen jaar is de omzet aan bloemen door kwekers uit. onze gemeente gestegen tot boven de elf miljoen gulden, zo vertelde ons de heer Jac. Lek, secretaris-penningmees ter van de bloemistenvereniging. Een geschatte vermeerdering van ruim vijftien procent, deels te danken aan betere prijzen, vooral in de zomer periode, deels te danken aan de uit breiding van glas. Het is vooral het artikel anjers, hier van uitstekende Gevestigde en vertrokken personen In de treek van 19 l.in. 26 december In Leiden vestigden zich: C P M Rom- me en fam. Plantijnstraat 98. lid Raad van State W G M Witkam en fam, Wagnerplein 72, arts; CAM van der Kraan-van den Berg Hansenstraat 16: G H van der Meer. Jan van Goy kade 32; F Lekx. Potgieterlaan 13. slager; B Muller-Lulofs, Plantijnstraat 43; A_ G L M Luijten, Wasstraat 15, rijksambtenaar: C V Tjon Pian Gi. Schubertlaaan 9; T A Blanken, Hoge Rijndijk 90a, rijksamb tenaar: E M J A Auping, Garenmarkt 21; E M Odendaal, Rijnsburgerweg 10, verpleegster; J Kelderman, Kaarsen makersstraat 7: J M Dollekamp, Sta tionsweg 29a; A G Ridder, Stationsweg 29a; C Parlevliet, Oude Vest 233, ver pleegster; A A M de Jong, Joh de Witt- straat 46: A J M Hesselmann, De Sit- terlaan 59; H H Reumerman, Boerhaa- velaan 2: J J M van Rhijn. Oude Vest 49; A E Rollandet. Plantijnstraat 43; W Apon, De Bazelstraat 55: H R van Mosselveld, Van Speykstraat 24, huis houdster; JAM Graafmans, Rooden- burgstraat 55; A M Janssen, Roombur gerlaan 55: L M van de Laar, Stations weg 29a: A A Fortuin. Witte Singel 8: A Stenerdink, Plantsoen 67, militair. Uit Leiden vertrokken: T Tieleman en fam, Roodenburgerstraat 52, Delft, Menno ter Braaklaan 223; A Waasdorp en fam, Meidoornstraat 10, Rotterdam, Zonnebloemstraat 53a S D van Ploeg en tam. Haarlemmerstraat 25, Oegstgees:, Pr Bernhardlaan 38 W A Modderkolk en fam. Oranjegracht 137a, Wassenaar. Ter Weerlaan 168 J de Vries en fam, Burggravenlaan 140. Leiderdorp, Zuile- stein 3 F C Willemse en fam. Rijn en Schiekade 32, Groningen. Noorder- kroonstraat 74 J L C van der Horst- Flipo, Maredijk 161. Emmen, Landschap laan 125 M T Hoogstraaten, Merelstraat 12, De Bilt U, Bilthoven. Sweelincklaan 96 W Lammers Lisnet-van Huis, Pot gieterlaan 1, Voorschoten, Vredenhoeff- straat 10 C H de Witt-Hendriks, De M van Streefkerkstr 26, Leiderdorp, Goude- stein 7 C Vreeburg-Roeleven. Heren gracht 22 T M Smit-Kooij. Breestraat 15a, Engelen, Togenaarstraat 5 A H Meijer, Herensteeg 21a, Rotterdam, Adrianastraat 37/5a GAM Hens, Noordeinde 2a, 's-Gravenhage, Sportlaan 243 C J Hagenbeek. Vliet 39, Alkemade, Kerkstraat 47 J S van Galen, Witte Ro zenstraat 16, Katwijk, Rijnmond 120 P Zandvliet, Middelstegracht 137, Leider dorp, Jaagpad 45 A Rabah. Nieuwe Beestenmarkt 8, Marokko. Schakelcursus De schakel-cursus die in de afge lopen jaren werd gegeven aan groente- tuinders die wilden overgaan naar de bloementeelt, heeft gevolgen gekre gen. Ook het aantal bloemenkwekers is groter geworden. Wanneer mor» nieuwe kassen ziet verrijzen, is zeker 90 procent bestemd voor de teelt bloemen. Grote investeringen moet de kweker zich getroosten om tot intensieve bloe mencultuur te komen. Verhoging van de intensiviteit blijft het doel van de bloemisten, omdat ze daardoor betere bedrijven krygen en de concurrentie beter het hoofd kunnen bieden. Want kwaliteit zegt alles in deze cultum In de groentesector hebben in het afgelopen jaar verscheidene kwekers daartoe aangemoedigd door het be stuur van de groenteveiling, voor het eerst augurken in hun kassen -ver bouwd. Het plantmateriaal werd hun geleverd via de veiling. De bestui ving moest worden uitgevoerd door bijenvolken, eveneens door bemid deling van de veiling bezorgd, die de kwekers in hun kassen loslieten. Ontsluiting Was het aanvankelijk de opzet de oogst te contracteren, later werd toch besloten tot normale vrije verkoop over de veilingklok. Zowel de export- handel als de binnenlandse conserve- fabrieken bleken voldoende interesse te hebben voor deze nieuwe teelt. Ook in bloemistenkringen heeft men be langstelling voor de augurkenteelt, zij het dan alleen als wisselbouw in de Dc aanleg van de Paradijsweg, enke le jaren terug door het gemeentebe stuur uitgevoerd tot ontsluiting van de bedrijven ten zuiden van het Kerk- pad, heeft in een behoefte voorzien, getuige het aantal bedrijfspanden langs deze weg gebouwd. Het andere deel van het plassengebied, waarin ook veel bloemenbedrijven zijn gevestigd, heeft eveneens dringend behoefte aan ontsluiting. Plannen hiervoor zijn ge reed, maar er kan nog geen begin worden gemaakt met de uitvoering. Om een indruk te krijgen -van de uitbreiding van het glasareaal in de afgelopen jaar hebben we ons ge wend tot de heer C. Th. Egberts, ad ministrateur van de Onderlinge Glas verzekering, waarbij de kwekers ioorgaams hun glas hebben verzekerd. Hij schaitte de uitbreiding van het glasoppervlak in onze gemeente op rond 10 procent. Als men dit cijfer vergelijkt met de toeneming van de geldelijke omzet vam, de bloemen, dan blijkt dat vrijwel deze gehele glas uitbreiding is gebruikt voor de teelt van bloemen. Met enige angst in het hart zien de bloemisten de tyd tegemoet, dat 't te len van bloemen niet meer zal zijn ge bonden aan 'n teeltvergunning. Gezeten bloemenkwekers zullen deze intrek king van het vergunningenstelsel beter overleven dan de jonge kwekers en degenen die in de laatste jaren hun bedrijf hebben omgesohakeld van groenten op bloemen. Dat kan een te rugschakeling betekenen van bloemen naar groenten, waardoor de omzet aan de groenteveiling die momenteel de twee miljoen niet kan halen, een dui delijke vermeerdering kan ondergaan. Het kostencijfer in de bloementeelt ligt hoog en een vermindering van in komen kan men dus moeilijk verteren- van de uitbreiding van de begraaf plaats wil het college een afwachten de houding aannemen. Wat de bouw van een nieuw raad huis betreft, kan de heer Vis zich moeilijk aan de indruk onttrek ken. dat dit een te zware belasting der financiën zou betekenen. Wat de aanleg van een voetbalveld aan gaat, wordt gestreefd naar een speelveld en oefengelegenheid. De medewerking van alle sportlief hebbers zal daarbij nodig zijn. Daar het streekplan Rijnstreek-west is aangenomen, zal men tot geheel nieuwe bestemmingsplannen moeten komen. Het krediet voor het ontwerpen van deze bestemmingsplannen, groot f 3000, is voorlopig wel voldoende. Het woningbedrijf telt nu 200 wo ningen, waarvan er diverse reeds meer dan 20 jaar oud zijn. Ook hier is onderhoud in eigen beheer wenselijk. Men hoopt de bewoners van bepaalde gemeentewoningen meer gerief te kun nen geven. Sporthal De wethouder van sociale zaken, de heer P. Langeler, behandelde het meer financiële aspect van de begroting. De bouw van een sporthal is in bespreking geweest. Het is nog te vroeg hierover nadere gegevens te verstrekken. In de toekomst zal aan verhoging der be lastingen niet te ontkomen zijn. Met het plan tot bouw van 9 premie- eigenbezitswoningen en 39 woning wetwoningen is de gemeente erg ge- Een extra agendapunt was de over dracht van de vuilnisbelt. Eerder was daartoe al begoten, maar de betrok ken N.V. kon de toen gestelde voor waarden niet aanvaarden. Thans werd de jaarlykse huurprijs vastgesteld op f 15.000. Toezegging van beroep in Valkenburg VALKENBURG De kerkeraad van de Hervormde Gemeente heeft toezeg ging van beroep uitgebracht op ds C. L. Verbaas te Monnikendam. Ds. Verbaas is 51 jaar. Ontspariiig in Valkenburg VALKENBURG Bij de Rijkspost spaarbank is in december ingelegd f 11.792.50 en terugbetaald f 14.771,89. VALKENBURG In december werd bij de Rijkspostspaarbank inge legd f 11.792,50 en terugbetaald f 14.771.89. Burgemeester Keijzer teleurgesteld in baldadige jeugd BENTHUIZEN -- De Benthuizense jeugd heeft zich op oudejaarsavond bepaald niet onbetuigd gelaten jam mer genoeg op een niet zo prettige manier. Tijdens de kerkdiensten onder vond men hinder van in de omgeving knallende rotjes en ander vuurwerk. In de loop van de avond ontvreemdde men een groot aantal stropakken bij een landbouwer aan de Dorpsstraat, die op verschillende plaatsen in het dorp tot ontbranding zijn gebracht. In de nieuwe woonwijken werden rotjes door de brievenbus geworpen, waardoor enkele schadegevallen ont stonden. De heer J. K. Houwen, een nieuwe inwoner, die enkele weken geleden de eerste honderd gulden beschikbaar stelde voor een zwembadfonds, kreeg op oudejaarsavond wel een zeer bittere pil te slikken. De nieuwe auto van zijn vader werd door een trekker aan de achterzijde zwaar beschadigd; de auto van mevr. Houwen liep eveneens scha de op. In totaal zal deze meer dan dui zend gulden bedragen. De plaatselijke rijkspolitie maakte in enkele gevallen procés-verbaal op. De gemeentewerklieden konden de eer ste uren van 1967 besteden aan het opruimen van de rommel in het dorp. Burgemeester I. J. P. Keijzer voelde zich zeer teleurgesteld in een deel van de jeugd, die heeft getoond niet de nodige sportiviteit, verantwoordelijk heid en zelfbeheersing te kunnen op brengen. Naar de mening van enkele ingezetenen was een krachtiger optre den van politiewege zeker op ziin plaats geweest. LEIDEN Op 1 januari was het veertig jaar geleden, dat dr. S. J. van Ooststroom, systematisch botanicus, in dienst trad van de rijks instelling Botanisch Museum en Herbarium te Utrecht. Ruim dertig jaar geleden kwam hij naar Leiden, waar hy thans wetenschappelijk hoofdambtenaar A is by het Rijksherbarium aan de Schclpenkadc. Het jubileum wordt vrijdag avond gevierd in de besloten kring van technisch en wetenschappelijk per- Leermeesters van dr. Van Ooststroom (62) waren prof. dr. A. Pulle en prof. dr. F. A. F. C. Went. Zijn dissertatie gewijd aan de Convolvulaceaen, de Burgerlijke stand van Ter Aar Ondertrouwd: A J B Cordes 24 j en C Mulder 24 j Kort. weg 73. Getrouwd: N P Hoogervorst 26 j en M G Janssen, 19 j; A N Molenaar 23 j i T J Kooistra 18 j; W F Romijn 24 en J K A v d Hoorn 22 j;JA Vlasman I j eti A K de Jong 27 j. Overleden: A Zwaan e v M Mieeuwis. 71 j; W Esveld 67 j. ALPHEN De heer C. Obto al hier is benoemd tot lid en ondervoor zitter van de commissie die volgend jaar examens zal afnemen ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid voor het geven van lager onderwijs in de Engelse taai. familie der winde-achtigen; hij behan delde daarin alle soorten, die in de wereld bekend zijn. Dr. Van Oost stroom, die zeer veel heeft gepubli ceerd, onder meer als redacteur van het tijdschrift Gorteria en in het Ned. Botanisch Tijdschrift, is altijd bijzon der geïnteresseerd geweest in de ad- ventief-flora van Nederland. Groot was het aantal publikaties van zyn hand in „De levende natuur". Hij bekleedde ook een aantal be stuursfuncties. Zo werd hij de stimu lerende voorzitter van de afdeling Lei den der Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging; ook is hij bestuurslid van de Kon. Ned. Botanische Vereniging De vereniging Oud-Leiden heeft in dr. Van Ooststroom een zeer geïnteres seerd lid. LEIDEN Op de hoek van de Marnixstraat en de Willem de Zwy- gerlaan is in de nacht van zaterdag op zondag een kerstboombrand gesticht. De brandweer heeft het vuur geblust. De politie heeft de brandstichters verspreid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3