Miljoenenroof schilderijen Em woord voor vandaag CJVF-project in Beiroet krijgt ruim half miljoen Karl en Stephan hebben nu toch hun achternaam Ds. Nomes (79) overleden Hert er (71) overleden Uniek jubileum voor prof. Schillebeeckx Utrecht zet jaar in met twee vakbeurzen Toestelnummer direct van buiten draaien Geen Kerstdienst in Chinese hoofdstad Uw probleem het is onze.... MAANDAG 2 JANUARI 1967 Het eerste wat Johannes de Doper zegt van Christus is dat hij niet waardig is Diens schoenriem los te maken. Zo lezen we het althans in het Evangelie van Johannes. „Ik hen niet waardigDat is de mens in vergelijking tot de Mens, dat zijn de kinderen van Adam in vergelijking tot de laatste Adam. Tegenwoordig ontbreekt dat besef van onwaardigheidwel eens. Er wordt geoordeeld over Christus, geredeneerd over de hijhei, alsof dat onderwerpen zijn waarover wij het te zeggen hébben. De mens, ook de wetenschappelijke en theologische mens van 1967, matigt zich een toon aan alsof hij te oordelen heeft over Christus. De laatste jaren hebben we veel gesproken over de „rechten van de mens". Daar zit veel goeds in. We zullen er op uit moeten zijn om het onrecht van discriminatie zoveel mogelijk te voorkomen. Maar er zit ook veel kwaads in. Er zit een brok zondige zelfoverschatting in. Belangrijker dan de „rechten van de mens" zijn de rechten van God" Belangrijker dan onze rechten zijn de rechten van Christus. Wij reiken niet veel verder dan Zijn schoenzolen. Wij leven in het stof van deze wereld. In dat besef zullen we 1967 moeten beginnen. Dan komt Christus en verheft ons. Hij laat ons delen in Zijn waardigheid. Wij mogen in Zijn schoenen staan. Maar het is een waardigheid die ons in deze wereld brengt naar Golgotha. Willen wij dat? We lezen vandaag: Johannes 1 1934. Opleiding van 500 leerlingen Jacovos: Amerikanen nog lang nodig in Vietnam (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De Nederlandse regering zal voor ruim een half miljoen bijdragen aan een ontwik kelingsproject van de CJVF - Y WCA in Libanon. Een over eenkomst daartoe werd op het ministerie van buitenlandse za ken getekend. Door de Young Women's Christian Association (YWCA) in Beiroet is een centrum opgericht voor de opleiding van vijfhonderd leerlingen in vakken al9 handel, talen, huishoudkunde, teke nen, pottenbakken en naaien. Ook kun nen volwassenen er leren lezen en schrijven. Het centrum omvat onder andere slaapzalen voor vijftig jongens, een „hostel" voor zestig meisjes, een ge meenschappelijke zaal met keuken voor 250 personen, een auditorium voor 550 personen, kantoorruimte en accom modatie voor de staf. De totale kosten bedragen twee en een kwart miljoen gulden. Het Neder landse aandeel zal 575.000 gulden zijn. Behalve Nederland leveren ook de re gering van Libanon en de UNRWA (de afdeling van de Verenigde Naties NEW YORK Overtuigd van het de „ongewoon hoge moraal en net ntwoordelijkheidsgevoel van al on ze mannen" is de Grieks-orthodoxe Misverstand Geen dwang tol r.k. huwelijk GOUDA Ons artikel over wijlen dr. C. Steenblok blijkt bij sommigen misverstanden te hebben gewekt. Van- zelfsprekend was het niet de bedoeling van onze krant, om partij te kiezen in de kwestie, die in de Gereformeerde Gemeenten scheuring bracht. Wel achtten wij het juist, om een tekening te geven van de opvattingen van deze theoloog, die toch wel boven de middelmaat uitstak en tegelijk een geheel aparte positie innam in theolo gisch en kerkelijk Nederland. Wij ach ten de lezers zelf in staat hun con clusies te trekken. De „oude gereformeerde leer" is uiter aard een begrip, dat geheel verschil lend geïnterpreteerd wordt door verschillende theologen in de verschil lende kerken van de zo zeer versplin terde gereformeerde gezindte. Dat dr Steenblok een bepaalde interpretatie van de „oude gereformeerde leer" voorstond, dat deze interpretatie buiten zijn kerk vrijwel geen weerklank vindt en dat men ook in de Gereformeerde Gemeenten de „oude gereformeerde leer" anders opvat, dan hij, zijn zaken, die ons inziens dusdanig bekend zijn, dat ze niet expliciet gesteld behoefden te worden. Wie hem gekend heeft, weet, dat de term „geharnast strijder" op hem volle- (Van onze kerkredactie) STUTTGART Karl en Stephan zqn toch het nieuwe jaar binnengestapt met een achter naam. De burgerlijke stand van Pforzheim heeft toegegeven en de ouders van deze kinderen een geboorteoorkonde doen toekomen. Karl is de zoon van een Spanjaard, Stephan zoon van een Griek. Beide va ders zijn met Duitse vrouwen ge trouwd en hun huwelijk werd voor de burgerlijke stand in Duitsland voltrok ken, waarna kerkelijke huwelijksbeves tiging in een protestantse kerk volgde. gereformeerde leer" voor te staan, is dachten wij eveneens buiten kijf. Het vermelde zielental van de Gere formeerde Gemeenten In Nederland was vanzelfsprekend een zetfout: niet 41.000, maar 14.000. (Vervolg van pag. 1) De drie zorgvuldig uit de lijst ge sneden Rembrandts zijn: „Meisje aan het raam", „Portret van Titus'" .Portret van Jacob de Gheyn". Van de elf Rubens-schilderijen die Dulwich bezit, zijn geroofd: „Drie nimfen met hoorn des overvloeds", een „Heilige Barbara" en een „Drie Gratiën", een studie voor het grote werk dat in het Prado van Madrid hangt. De andere stukken zyn: „Susannah en de ouderen", een schildering op ko per van de zestiende-eeuwse Duitse meester Adam Elsheimer, wiens werk door Rembrandt en Rubens werd bewonderd, en een „Dame aan het spinet" van de Hollandse mees ter Gerard Dou. De dader moest met zijn buit over een muur klimmen en daarna een schoolterrein van driehonderd me ter oversteken. Het Dulwich College staat in een nog volkomen landelijk dorp. De gebouwen liggen er in de ze vakantietijd verlaten bij en bo vendien was het in de nacht van vrijdag op zaterdag stormachtig weer met zware regenbuien. Het is dus aannemelijk, dat de op veertig meter afstand van de zaal wonende museumbeambte niets van de dief stal heeft gemerkt MASSALE JACHT Direct na de ontdekking zaterdag morgen, zette Scotland Yard een grootscheepse jacht in. Vliegvelden en havens werden gegrendeld. Vele deskundigen werden ingeschakeld, zodat de exacte beschrijving van de meesterwerken snel over de gehele wereld kon worden verspreid. Ook Interpol is gemengd in deze zaak. die de grootste kunstdiefstal aller tijden is. De tweeënvijftig tekenin gen die een jaar geleden uit het museum vanBesan$on in Frankrijk werden gestolen (in mei in Zwitser land teruggevonden) hadden een geschatte waarde van tien miljoen gulden. Van de uit Dulwich geroofde stukken zegt James Fitton, een deskundige van de Koninklijke Academie: „Al leen de drie Rembrandts zijn al twee miljoen pond (twintig miljoen gul den) waard." De andere stukken zouden volgens hem by verkoop in totaal een half miljoen pond kunnen opbrengen. De schilderijen uit de beroemde Dul- wichcollectie door Edward Alleyn in 1626 opgezet zyn niet verze kerd omdat de wezenlijke waarde, dus ook de verzekeringssom, moei lijk is vast te stellen. Dulwich omvat in totaal zeshonderd kunstwerken (waarvan de helft wordt getoond). Na de National Galery is dit de bedangrykste ver zameling van Engeland. Ds. N. T. Bakker naar Kameroen OEGSTGEEST Ds. N. T. Bakkei te Vriescheloo is benoemd tot docent aan de theologische school van de Evangelische Kerk van Kameroen in Ndoungué. Hij zal binnenkort afscheid nemen van zijn gemeente, om zich voor zijn uitzending voor te bereiden in Oegstgeest. In augustus hoopt hij dan met zijn vrouw naar Afrika te vertrek ken. Ds. Bakker is 32 jaar. In 1963 werd bij predikant Vriescheloo is zijn eerste gemeente. (Van een onzer medewerkers) DEN HAAG Zaterdagnacht is in de ouderdom van 79 jaar na een ern stige ziekte overleden ds. P. Nomes, emeritus-predikant van de gerefor meerde kerk van 's-Gravenhage- West. Pieter Nomes werd 27 september 1887 te Den Helder geboren, bezocht het gereformeerd gymnasium te Am sterdam en studeerde aan de Vrije Universiteit theologie. In 1913 kandi daat geworden, bevestigde wijlen dr. D. J. van Katwijk hem 24 mei 1914 te Fijnaart in zyn eerste gemeente. In 1918 vertrok ds. Nomes naar Schild- wolde, welke standplaats hij in 1922 met Delfshaven verwisselde om zich 1 november 1927 aan de kerk van Den Haag-West te verbinden. Ds. Nomes heeft zich met name op het gebied der evangelisatie bewogen. Hy was reeds in zyn eerste gemeente voorzitter van de centrale commissie voor stadsevangelisatie. Later werd hij hoofdredacteur het evangelisatieweekblad „De Goede Tijding", hoofdredacteur van het ge- illustreerd maandblad voor evangeli satie „Levenslicht" en medewerker aan het kerkblad van de gereformeer de kerken van 's-Gravenhage. Zijn verdiensten vonden erkenning :n z;jn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis is bepaald op a.s. donderdag, te 's-Gravenhage op Oud Eik en Duinen om half drie. In de aula zal het woord worden gevoerd door prof. dr. K. Dijk te Drie bergen, emeritus-hoogleraar, waarna ds. A. G. Barkey Wolf, emeritus-pre dikant en zwager van de overledene, op de begraafplaats de begrafenislitur gie zal verzorgen. Baptisten in 1969 naar Wenen WENEN In de laatste week van juli 1969 zal in Wenen een Europees Baptistencongres worden gehouden. Het vorige Europese congres vond in 1964 in Amsterdam plaats. Werd op het Amsterdamse congres een stempel gedrukt door de komst van dr. Martin Luther King, in Wenen is dr. Billy Graham uitgenodigd. Het congres, waarop ruim vij.'^uizend bap tisten verwacht worden, zal sterk tn het teken van de evangelisatie staan. De organisatoren staan is nauw con tact met de Evangelische Kerk van Oostenrijk, die het congres zal steunen. Hun huwelijkssluiting was daardoor niet conform het huwelijksrecht van het geboorteland van de vaders. Wie rooms-katholiek, respectievelijk Grieks-orthodox geboren is, moet zijn huwelijk in de respectievelijke kerken laten sluiten. Zich beroepend op deze wetgeving weigerde de ambtenaar van de burgerlijke stand in het plaatsje Pforzheim, zoals wij hebben bericht, de kinderen in te schrijven op de naam van hun vader, hoewel de betrokken huwelijken in West-Duitsland rechtsgeldig zijn. De burgerlijke stand van Pforzheim heeft gezegd, dat de naamsgeving een „voorlopige regeling" is in afwachting ïn een gerechtelijke uitspraak. Zegslieden van het Westduitse mi nisterie van justitie zien hierin het be wijs. dat men in sommige plaatsen ken nelijk niet op de hoogte is van de ju risprudentie. Immers, in 1965 heeft het bondsgerechtshof reeds vastgesteld, dat de kinderen uit huwelijken van gastar beiders en Duitse vrouwen zonder meer wettig zijn. ADVIES Wel is het de plicht van een ambte naar van de burgerlijke stand bij een dergelijke huwelijkssluiting, bruidspaar er op te wijzen, dat hun huwelijk ongeldig is in het vaderland van de gastarbeider. Om complicaties, zelfs bij een gewone vacantiereis, te vermijden, moet de ambtenaar de ech telieden in hun eigen belang „advise ren" tot een rooms-katholieke huwe lijkssluiting. Dit is echter geen dwang en heeft bovendien geen enkele beteke nis voor de betrokkenen, wanneer zij in Duitsland willen blijven. bijdragen aan dit trainingscentrum. icco Het verzoek om een bijdrage van de Nederlandse regering werd gedaan door de YWCA van Libanon via de interkerkelijke coördinatiecommissie ontwikkelingshulp (ICCO) in Neder land Bij de ondertekening van de overeen komst werd de YWCA vertegenwoor digd door mevr. M. C. E. Klooster- man-Fortgens te Utrecht, presidente van de Christen Jonge Vrouwen Fede ratie. De CJVF participeert in de werk zaamheden van de ICCO. Israël wil band met andere Joden bewaren (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM De Israëlische rege ring heeft samen met de Jewish Agen cy een nieuw lichaam in het leven ge roepen, dat moet zorgen voor beter con tact en begrip tussen de Joden in Israël en daarbuiten. Reeds enige jaren maken de Joodse leiders er zich zorgen over, dat het Joodse volk in twee delen zal uiteenval len: een deel in en een deel buiten Israël. De zionistische beweging is ei niet in geslaagd de verschillen te over bruggen. De nieuwe organisatie, de stichting voor culturele contacten met het Joden dom, zal Joodse jongeren van buiten Israël in het land laten studeren en werken. Ook zal zij zich toeleggen op het opleiden van Israëlische jongeren als jeugdleiders, in het bijzonder voor andere Joodse gemeenschappen. Het is de bedoeling, dat deze jongeren wor den uitgezonden, gelijk die van het Amerikaanse vredescorps. Manchester uit het ziekenhuis MIDDELTON/V.S. William Man chester, de schrijver van het omstreden boek De dood van een president is zater dag uit het ziekenhuis ontslagen. Zijn arts zei dat hij volledig hersteld is van een longontsteking. Prof. dr. II. H. Janssen voorzitter van de Academische Raad (Van onze onderwtfsredactle) DEN HAAG Aan ir. A. G. Maris is eervol ontslag verleend als voorzitter van de Academische Raad. Per 1 januari is tot zijn opvolger benoemd prof. dr. H. H. Janssen te Nijmegen.. Prof. Janssen, sinds 1965 ondervoorzit ter van de Academische Raad is hoogle raar in de Latijnse taal- en letterkunde te Nijmegen. Hij was van 4 juni 1962 tot 24 juli 1963 staatssecretaris van derwijs, kunsten en wetenschappen. Vijftigste vertaalcontract aartsbisschop van Noord- en Zuid-Ame rika Jacovos uit Zuid-Vietnam terug gekeerd. In verband met de Kerstdagen heeft hij de Amerikaanse troepen in geheel Oost-Azië bezocht. Bij zijn terugkeer zei hij. dat deze reis zijn overtuiging versterkt had. dat de Amerikaanse aanwezigheid in Viet- nog voor vele jaren van vitaal belang is. Daarbij gaat het er vooral om. ook de „andere oorlog" te winnen, namelijk de strijd tegen armoede, ziek te. analfabetisme en corruptie. De aartsbisschop verweet de grote mogendheden, dat zij verscheidene lan den in de wereld gedeeld hebben zon der zich te bekommeren om de betrok- jlkeren. Zijns inziens is Amerika de enige, die zich nog gebonden voelt aan de verplichtingen van het akkoord •an Genève-1954 over voormalig In- do-China. R.K. in Indonesië voor nieuwe koers DJAKARTA De rooms-katholieke bisschoppen van Indonesië hebben hun 1,7 miljoen gelovigen in het land thans ook opgeroepen, om daadwerkelijk te helpen aan de wederopbouw het sociale en economische leven, zoals de nieuwe bewindvoerders die •oor ogen staat. Er moet volgens de bisschoppen een dialoog zijn tussen regering en volk. De verklaring van de dertig bis schoppen ageert vooral tegen de cor ruptie en de bureaucratie. Ook het feodalisme en het kolonialisme moeten worden uitgebannen. Beroepin gsicerk Verbaas te Monnikendam. Bedankt voor Bergum: L. J. Wolthuis te Woerden: voor Alphen a.d. Rijn: Riddersma te Zuidlaren (Gr.). GELDSCHAT IN HOOIBERG IS WAARDELOOS EDERVEEN Onder de kap van een hooiberg hebben rietdekkers een groot pak bankbiljetten (Duits, Ne derlands en Oostenrijks geld uit de jaren 1930-1945) gevonden, die inder tijd samen een half miljoen gulden waard waren. De eigenaresse van de boerderij, de 83-jarige mevrouw A. Hardeman- Stomphorst, die aanvankelijk dacht, schatrijk te zijn geworden, kreeg bij de AMRO-bank te Veenendaal te horen, dat het geld waardeloos was. Het is tot nu toe een raadsel, wie het geld heeft verstopt. Rietdekkers ont dekten het pak bankbiljetten, toen zij bezig waren, de oude kap door een nieuwe te vervangen. Niet uitgesloten is, dat een onder duiker, die zich in de oorlog in de hooiberg heeft schuilgehouden, het geld heeft verborgen. De vraag is echter, waarom hij na de bevrijding de schat niet heeft opgehaald. (Van onze kerkredactie) DILTHOVEN Dezer dagen is het vijftigste buitenlandse vertaalcontract getekend voor een boek van de rooms-katholieke theoloog prof. dr. E. Schille beeckx. Voor een Nederlands auteur is dit een uniek feit, zeker op het gebied van de theologie. Prof. Schillebeeckx, die in Nijmegen dogmatiek doceert, heeft door zijn pu blicaties wereldbekendheid verworven. Zijn „Christus, sacrament van de godsontmoeting" was nog niet lang uit, of er kwam uit Spanje een bestelling van een exemplaar, te leveren met een Nederlands-Spaans woordenboek erbij. En Schillebeeckx doceerde nog maar pas in Nijmegen, toen een Engels kloosterling ten gerieve van zijn com muniteit opdracht kreeg Nederlands te gaan leren, om bovengenoemd boek te kunnen lezen en in Nijmegen Schille beeckx' colleges te kunnen volgen. Het is nu gemakkelijker geworden. Van de Amerikaanse editie werden reeds vijftigduizend exemplaren verspreid, van de Engelse 17.500. Naast de achtste druk van de Nederlandse editie verschenen vertalingen in het Frans (4e druk), Duits (2e druk), Itali aans (3e druk), Spaans (2e druk), Ja pans, Pools en Portugees. Wereldtaal De vertaler van de Franse editie van .Christus, sacrament van dc godsont moeting" schreef in een inleiding, dat Nederlands als een wereldtaal beschouwd moest worden, die elke theo loog zou moeten beheersen. Ook de meeste andere werken van de Nijmeegse hoogleraar zijn in een of meer talen vertaald. Het vijftigste con tract betreft de uitgave van een van zijn werken in het Catalaans. Thans werkt prof. Schillebeeckx aan een verhandeling over „Christus* tegen woordigheid in de eucharistie". Alleen reeds op het gerucht daarvan stromen bij zijn uitgever (Nelissen te Bilthoven) de aanvragen uit het buitenland bin nen om het vertalingsrecht. WASHINGTON De voormalige Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Christian Ilerter is vrijdagavond op 71- jarigc leeftijd overleden. Herter werd in april 1959 tot opvolger benoemd van de overleden minister van buitenlandse za ken Foster Dulles- Hy bekleedde zijn functie tot 1961, toen Kennedy president werd. President Kennedy benoemde Herter later tot zijn speciale vertegenwoordiger tijdens de handelsbesprekingen met de Europese gemeenschappelijke markt, welk overleg leidde tot de zogenaamde Kenne- tiy-ronde, die in het kader van de alge mene tarieven- en handelsovereenkomst (de GATT), tot tariefsverlagingen leidde. GEEN TUSSENKOMST VAN TELEFONISTE DEN HAAG In 1967 zal de P.T.T. beginnen de grootste huisautomaten geschikt te maken voor het „doorkie- n" van het openbaar telefoonnet uit. Dit betekent dat degene, die het toestelnummer kent van de persoon die hij wil spreken, na het lokale abon neenummer de huisaansluiting verder kan kiezen. Tussenkomst van de telefo niste van de huispost is dan niet meer nodig. Dit zei prof. ir. G. H. Bast, direc teur-generaal van de PTT, vandaag in zijn Nieuwjaarsrede. In 1966 bleef de wachtlijst van de telefoonaansluitingen verder stijgen. Dit komt niet alleen door een tekort aan financiële middelen, maar ook door de toeneming van het aantal ver huizingen, die elk hun verzorging mee brengen. De tekorten van telefoonaansluitin gen zijn over het gehele land verspreid. De wachtlijst bedekt het land als een algemene „mist". In 1966 werden 204.000 nieuwe aansluitingen aangelegd (in 1965 191.000) en het aantal wachtenden steeg van 153.000 op 1 januari tot 168.000 eind december. De bedrijfservaring met de eerste sa tellietverbindingen is gunstig uitgeval len. aldus de heer Bast. Bij niet te lange aan- en afvoerlijnen te land blij ken stationaire satellieten voor enkel voudige, intercontinentale telefoonver bindingen goed bruikbaar te zijn. Grondstation Doordat grondstations voor samen werking met stationaire satelieten een voudiger uitvallen dan die voor be weeglijke satellieten, heeft de studie van een eventuele mogelijkheid van: een grondstation in Nederland een nieu- e stimulans gekregen. Wat betreft de personeelsvoorziening zei de heer Bast, dat, terwijl in grote delen van het land nauwelijks meer van een tekort kan worden gesproken, en bij de werving selectie kon worden toegepast, in de drie grote steden hin derlijke tekorten bleven bestaan. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Op de eerste werk dag van 1967 zijn tijdig al in de ochtend twee vakbeurzen ge opend als teken van Jaarbeurs activiteit. Het zijn de op het Vr^e- denburg ondergebrachte Winter- vakbeurs voor koffers en leder waren en de 15e Souvenirbeurs, die, door het toetreden van de groothandel, vergeleken bij ver leden jaar alweer is uitgegroeid. In totaal omvat het Jaarbeurs- programma voor 1967 24 mani festaties, inclusief de grote voor- en najaarsbeurzen. Fabrikanten en importeurs van kof fers en lederwaren exposeren middels 110 deelnemers de nieuwe, op voorjaar en zomer gerichte collectie. Deze omvat vrijwel de gehele Nederlandse produk- tie plus inzendingen uit de voor naamste leerverwerkende landen. In het assortiment voor dames zijn de voornaamste kleuren zwart, middel bruin, warm-beige en paloma (lichtgrij ze ondergrond). Tieners gaan het doen met veel oranjerood, voor de heren is in koffers, tassen e.d. gedacht in zwart, bruin en roestkleur. Nieuw voor dc auto Is de car-case: een koffertje dat gevarendriehoek, pcchlamp, sleepkabel, gereedschap, reisapotheek e.d. bergt. Een andere no viteit is een koffer gespoten uit kunststof, waarvan het frame aan de binnenzijde met rubberstrip is afgezet zodat alle garantie voor stof- en water dichtheid kan worden gegeven. De kof fer heeft een aardige, moderne vorm. Bij de handtassen zagen we voor da mes veel luxe. Rund- of schapennappa, cobra, varkensleer en skai worden druk verwerkt. Voor de tieners vormen avantgardistische leren tassen uit Italië een nieuwtje. Er zijn jacht- en viskoffers, een nieuw soort heel lichte rijz^dels uit En geland en moderne modellen in para plu's. HERINNERINGEN Op de Souvenirbeurs is het weer een kakelbont spektakel van klompjes, scheepjes, lepeltjes, tegeltjes, tulpen en molentjes, maar er zijn ook nieuwe vin dingen. Wat denkt u bijv. van een bewegend dolfijnklokje (die Flipper toch!) of een verlichte vuurtoren, die draait en de Kerken sinds zomer gesloten (Van onze kerkredactie) PEKING Het jaar 1966 blijkt voor de Chinese hoofdstad een triest novum te hebben opgeleverd. Voor het eerst in deze eeuw is in Peking geen (open bare) Kerstdienst gehouden. Alle kerkgebouwen zijn in augustus, toen de activiteiten van de Rode Gardisten hun hoogtepunt vonden, gesloten en sindsdien nog niet heropend. Volgens de jongste schattingen zijn er ongeveer 20.000 christenen onder de zes miljoen inwoners van Peking. melodie van „Tulpen uit Amstërdam" laat horen? Of luciferhouders en an sichtkaarten in topglanskleur? Er zijn ook een aantal nieuwe diakij kers, waarvan één als miniatuur- tv-toestel 18 beeldjes vertoont en ook nog als sleutelhanger kan worden ge bruikt. Andere kijkertjes, ook met 18 beeldjes, vertonen de vorm van kompas of een ballpoint. U kunt al dit schoons niet zelf gaan zien, want de beurzen zijn niet voor het publiek open, alleen voor zakenlie den. Maar wie weet, vindt u er later een of ander van terug in de winkels. Belangrijk om te weten is nog, dat de Nederlandse souvenirindustrie werkt met 8500 werknemers, van 2500 minder validen, en een jaaromzet heeft van 55 miljoen gulden. De produktie is niet meer alleen op Nederland gericht, maar ook en in toe nemende mate, op België, Frankrijk, de Scandinavische landen, Engeland. Duitsland, Zwitserland en de V.S., zo dat u, op reis in een van die landen, wél even uw scuvenirtje, daar aan geschaft, moet onderzoeken. Er mocht eens „Made in Holland" achter- of on derop staan! In elk geval wordt 30 pet. van de totale souvenirproduktie geëxporteerd en 35 pet in Nederland verkocht aan buitenlanders. De 'rest koopt Nederland zelf om te houden of weg te geven buitenlandse relaties. Veel animo voor catechismus- prijsvraag BOEDAPEST Vijfenveertig inzen dingen kreeg het synodemoderamen van de Hongaarse Hervormde Kerk op de prijsvraag, die zij uitgeschreven had voor een nieuwe catechismus. Het moderamen had de volgende voorwaarden gesteld: de catechismus moet trouw zijn aan Schrift en belijde nis. Hij moet eenvoudig en duidelijk zijn en reeds bij het eerste lezen ge makkelijk te begrijpen. Ook moet hij behalve de leer de catechisanten ken nis bijbrengen van de Bijbel, de kerk geschiedenis. de kerk es het kerklied. Acht inzendingen werden bekroond Een comité onder leiding van bisschop dr. Lajos Bakos is nu bezig uit deze ontwerpen een uniforme catechismus voor gemeentegebruik vast te stellen. Ontslagen wegens waterverlet KAATSHEUVEL Het bouwbedrijf Pepping NV te Kaatsheuvel heeft per 1 januari 30 mensen tijdelijk ontslagen omdat enkele bouwprojecten wegens wateroverlast stil zijn komen te liggen De directie verwacht, dat de betrokken arbeiders over vier a vijf weken weer aan het werk kunnen. Tijdelijk ontslag wegens waterverlet is mogelijk krachtens een sinds vorig iaar bestaande regeling, waarbij de ontslagenen een uitkering van hun bond ontvangen. Het bouwbedrijf heeft ongeveer 300 man in dienst. Brieven die niet z(jn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding 4s verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verhand staan moeten tn af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Antwoord: In Melbourne, Sydney en Tasmanië is h?t 9 uur later dan in Nederland, te Adelaide 8Vs uur. Als het in Nederland 12 uur is, is het in die plaatsen resp. 21 en 20Vs uur. Vraag: Wat is het adres van de vereniging voor tweelingen? Antwoord: Nederlandse vereni ging van tweelingen, Nieuwe Maan- derbuurtweg 37, Ede. Vraag: Hoe werd tussen 1619 en 1639 door burgers van Culemborg de verbinding onderhouden met Schiedam, per diligence, per boot? Hoe lang deed men over een enkele reis? Antwoord: Wij vermoeden dat men meevoer met een beurtschipper al dan niet gereglementeerde beurt vaart Misschien moest men onder weg nog een of twee keer overstap pen. Had men veel mee te nemen, dus in geval van een echte verhui zing (uw vraag zal wel betrekking hebben op het leven van Anthonie van Riebeeck, vader van Jan van Riebeeck) dan huurde men wel mis schien speciaal een bootje voor de reis. Verbinding per as was er rechtstreeks zeker niet. Per boot duurde de reis rechtstreeks een dag. Men wachtte misschien wel om mee te varen met een schipper, die juist die kant op moest of moest misschien wel overstappen en dan kon het wel enige dagen duren.Wan- neer men onderweg ook een wagen gebruikte, dan duurde het zeker 24 uur, want er moest nu en dan van paarden worden gewisseld. De we gen waren slecht en het rijden ging zeer langzaam. Vraag: Mijn zoon heeft een zeilka- no, 5 meter lang, 66 cm breed en 31 cm hoog, voorzien van een groot roer, zwaardies en een groot zeil met gaffel. Als hij teeen de wind in wil zeilen, luistert het roer niet, de kano gaat rond en hij kan deze niet zo krijgen dat deze weer op de wind komt te liggen. Moet er iets aan de kano veranderd worden of is zijn methode niet goed? Antwoord: Het is uiterst moeilijk een geheel juiste raad te geven Inza ke het opdraaien. Het euvel kan ge volg ziin bijv. van een te voor'iïke plaatsing van de zwaarden, een te achterlijke plaatsing van de mast of een te scherpe zeeg in de bodem van de boot. In dit geval lijkt ons het eenvou digste eens te proberen hoe de kano reageert wanneer u de zwaardjes wat verder naar achteren ver plaatst. Verder zou u het zeilooper- vlak kunnen verdelen over een en een grootzeil, hetwelk ongetwij feld het euvel zal verhelpen. Verder verdient het aanbeveling de beman ning zo veel mogeliik in bet midden van de boot in de lengterichting berekend te plaatsen en dus niet ^aan het einde van de kuip.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2