Cock van der Hulst wil dit seizoen terugkomen CYCLE-CROSSEN: 'N SPORT APART Dukla bereikte nog nooit halve van strijd om de Europa Cup I finale Pietje doet (en heeft) 't best NIEUWE SPELREGELS WATERPOLO In 1969 strijd om wereldtitel in Nederland TSJECHEN NEMEN AL ZEVEN JAAR DEEL AAN EUROPESE BEKERSTRIJD NIKI'WE LEIDSE COTTUNT MAANDAG 2 JANUARI 1967 (Van onze sportredactie) CENT Pietje is 'n echte buffalo geworden. Bebaarde Pietje (Van der hippe), vorig seizoen non de spil waarom bij Noordwijk en het na tionale zaterdagelftal aanvullend alles draaide, is tegenwoordig één van de lievelingen van het. fanatieke snpportterslegioen van de Bel gische eerste divisie club La Gan- toise. In nauwelijks vier maanden tijd is de 28-jarige Noordwijker in- geburgerrd bij de „Buffels uit Cent". Piet van der Lippe heeft het best zijn zin in de oude Hanze-stad. Het leventje van voetballer-jeugdtrainer -assistentterreinknecht (als 't mooi weer is) bevalt hem goed, al moest hij in het begin vooral aan het (Bel gische) voetbal wennen: „Ze spelen hier nogal stevig", verzucht hij, ter wijl hij over een pijnlijke, blauwe plek op z'n scheenbeen wrijft. „Ze gebruiken zo weinig de lange pass", legt hij verder uit. „Ze willen, wan neer 't eventjes kan, de bal in het doel breien, en dat is mijn spel nu eenmaal niet Goed thuis Toch wil blonde Pietje nog best en kele jaartjes bij La Gantoise blij- ven spelen. Als één van de vijf buitenlanders (er zijn nog drie Joe- goslaven en een Braziliaan) voelt hij zich in Gent bijzonder goed thuis Erg verwonderlijk vindt hij dat zelf overigens niet: „De sfeer is lekker en wij draaien ook beslist fiiet zo slecht. Wij staan met. twaalf punten uit veertien wedstrijden weliswaar 'slechts' elfde (van de zestien), maar dat is in vergelijking met verleden jaar een goede klassering. Trou wens, wij zijn ook de enigen, die er dit seizoen in zijn geslaagd het ster ke Anderlecht een (21) nederlaag toe te brengen Direct boete De overgang van amateur naar be roepsvoetballer kostte Piet van der Lippe weinig moeite, maar toch 100 francs. De blonde Noordwijker. die 's ochtends op de inpakafdeling van een chemisch bedrijf werkt, kwam eens een keer een halve minuut te laat op de training en dat, terwijl hij nog geen honderd meter van het veld (bij de zuster van een bestuurs lid) woonten ondervond toen wat een streng geleid semi-profvoet- balbedrijf La Gantoise is. Zonder blikken of blozen kreeg hij een boe te opgelegd van honderd Belgische francs. Aangepast Maar boete of geen boete, hard spel of geen hard spel, Pietje heeft 't best naar zijn zin. Hij is al helemaal een Gentse 'buffalo' geworden. Met Ghellynck (B-international) blaast hij zijn partijtje in de '2' van het 4-2-4 systeem flink mee en ook aan de zeden en gewoonten in de Bel gische club heeft hij zich geheel aangepast. „Eerbiedig de Scheids rechter en Zijne beslissingen" zegt een groot bord in de ruime, maar wat kille kleedkamer in het Gentse sportpark. En Pietje doet dat. „Speel om het spel èn om de 'knik kers'" houdt trainer Arschodt zijn spelers altijd voor ogen. En ook dat doet Pietje. En wanneer de presi dent van de club de kleedkamer binnenkomt staat ook Pietje (met de overige spelers) op. Omdat het nu eenmaal hoort. t Is een kwestie van e if f (Van onze waiterpolo- medewerkster LEIDEN De interna tionale W aterpoloboar d heeft sinds de Olympische Spelen van Tokio naarstig gezocht naar een (nieuwe) oplossing om het statische spel van zes tegen zeven uit te bannen en het geheel daardoor aantrekkelijker te maken voor het grote pu bliek. Er zijn enige oplos singen gevonden en die hebben tot gevolg dat het spelen met een ongelijk aantal spelers slechts in enige uitzonderlijke geval len nog zal voorkomen. De wijzigingen van de spelre gels, die in Nederland m.i. v. gisteren (1 januari) gel den zjjn: 1 heit uit het water sturen van spelers voor een zware fout zal worden vervangen door het ge ven van strafpunten. Heeft een team drie strafpunöen. dan krijgt het een strafworp tegen. wangedrag (geweld, on behoorlijk» taal, opmer kingen tegen de scheids rechter .etc.); er komt dan wel een strafpunt maar de uit het water gezonden speler mag door een invaller worden zonder lijk gemene over tredingen (mishandeling, grote grofheden tegen de leiding ,etc.). In die ge vallen kan de speler voor die diuur van de wedstrijd uit het water worden zonder dat er Voor zware fouten bin nen het 4 meter-gebied blijft de strafworp be- veiwarugen. De uit het water gestuurde speler mag de gehele wedstrijd niet terugkeren. zes tegen zeven kan nog wel voorkomen bij uit een inval le.- wordt toe gestaan. Het strafpunt wordtt ook in dfit geval toegekend. waterspebben is verheven tot zware fout (straf punt); bij overtredingen gemaakt binnen de 2 me ter-lijn moet de vrye worp op die lijn worden genomen; het tijdverspil len is strenger geregle menteerd (vrye worp). Of deze spelregel wijzi gingen het waterpolo als kijkspel aantrekkelijker zullen maken, moet na tuurlijk worden afgewacht. Feit is in ieder geval, dat tijdens de vorig jaar in Utrecht gehouden Europese kampioenschappen duide lijk aan het licht kwam, dat er „iets" aan de regels mankeerde. Een boom als obstakel. Voor de steeds beter rijdende Cor vam, Tol uit Alphen aan den Rijn levert zo'n kindermis weimig moeilijkheden op Glibberen over modderige bos paadjes en smalle, houten bruggetjes'' (Van onze sportredactie) LEIDEN Cycle-cross: snelheidswedstrijd per rijwiel, waarby natuurlijke hindernissen genomen moeten Worden (Van Dale, groot woordenboek der Nederlandse taal). Die sport heeft de laatste jaren in ons land een grote vlucht genomen. Steeds meer voelen wielrenners zich 's winters er toe getrokken om, wanneer ie bladeren van de bomen zijn gevallen en de weergoden het landschap in bezit hebben genomen, op hun fietsje te stappen om juist daar-, in de on gerepte natuur op glibberige bospaadjes, smalle sJingerige landweggetjes en lastige, verraderlijke heuveltjes strijd te leveren. Een strijd, die in tegen stelling tot de wielerwedstrijden op de weg meer met eer dan met (geld)- prijzen wordt beloond. Ook in Leiden en omgeving viert de wielersport de laatste jaren hoogtij. De successen van Ar ie van Houwelingen (wereldkampioen 1962 op de baan), Gerben Karstens en-Bart Zoét (Olympisch kam pioen tijdrit op de weg 1964) heb ben de „hardfietserij" in en om de LEIDEN De wereldkampioen schappen cycle-cross worden in 1969 waarschijnlijk in Nederland gehouden. De Leidse wielerver eniging Swift, die in dat jaar haar 50-jarig bestaan hoopt te vieren,heeft bij de Koninklijke Nederlandse Wielerunie (KN WU) een verzoek ingediend bij de UCO te willen bemiddelen bij het verkrijgen van de organisa tie van de strijd om de regen boogtrui. Als parcours, waarop de titelstrijd zou kunnen worden uitgevochten, hebben voorzitter Vermeulen cs het landgoed Duin- rell in Wassenaar in gedachten. Sleutelstad een forse stoot in de goede richting gegeven. Zowel kwa litatief als kwantitatief. Eenvoudig Wielrenners zijn over heit algemeen eenvoudige jongens. Dat is békend. Eenvoudige, nogal gesloten jongens. Maar ook jongens, met „karakter". Zonder karakter kom je er niet" zeg gen de insiders in de wielersport En dat is één van de allerbeste kanten in het aflldjd zo rumoerige wielerwereldje, waarover de verhalen van zware (doping) pillen, injectiespuiten, af spraakjes en ongezonde eer(geld)zucht zo welig de ronde doen. Tot rust Als sport dient men het wielrennen bij zonder hoog op de ladder te rangschik ken. Jarenlange training is er voor nodig om tot (grote) resultaten te komen. Ja renlang dient een renner serieus te „le ven": op tijd naar bed, goed eten, etc. Zonder zo'n „karakter" komt een renner er nooit. Top-coureurs als Coppl, Gaul, Anquetil, Poulldor, Altig, Post, Janssen en Karstens bezitten die „moraal". En zy voelen zich juist in de natuur, de wijde polder, de stille bossen en de „kale" ber gen het beste thuis. Serieus leven Dat is de reden dat het cycle-crossen er de laatste jaren meer en meer in komt. In het herfst- en winterachtige VEEL STERKE .LEIDSE' RENNERS (Van onze sportredactie) LEIDEN In de omgeving van Leiden zijn er opmerkelijk veel sterke cycle-crossers: de lange Cock van der Hulst (Zoe- terwoude) spreekt reeds jaren lang een hartig woordje mee in de strijd om de ere-plaatsen en ook de Alphense Avantie-renner Cor van Tol (winnaar Kater- koers), de naar Swift overge stapte Alphenaar Ben Odijk (dit seizoen kampioen van Zuid- Holland), de sterke Jan van Dijk uit Lisse, beroepsrijder Bart Zoet en de talentvolle Joop Zoe temelk uit Rijpwetering komen in de zware veldritten steeds weer knap voor de dag. De laat ste, die twee jaar geleden de na tionale titel bij de nieuwelingen veroverde, zal overigens niet meer zo dikwijls in crossen uit komen nu hij door KNWU-bonds- coach Middelink geselecteerd is voor de Nederlandse (weg)ploeg voor de Olympische Spelen in Mexico. landschap kunnen de veldrijders zich helemaal „uitleven". Terwijl zy knok ken tegen de elementen en tegen zich zelf komen zij bot rust. Dat beseffen zy. In het winterseizoen nemen de grote .vedetten' dan ook dikwijls aan de veldritten deel. Niet zozeer als training voor de zware, vermoeiende wegwedstrijden, ploeteren zij in de modder voort, maar vooral om zich te ontspannen. Want daar gaat 't bij cycle-crossen om. En niet om 't geld of de roem Crossen over smalle, glibberige paadj (Van onze sportredactie) LEIDEN Hij ls er broodmager van geworden, zoals hij zelf zegt. Hij traint dat de stukken er vanaf vliegen, fiets op, fiets af, glibberen over smalle, modderige bospaadjes, sjou wen door mui zand met z'n fietsje op zijn nek. Maar hij vindt 't „heel ge woon". Cock van der Hulst 23 Jaar, lang, donker en ondanks het 'mager zijn' toch bijzonder atletisch gebouwd houdt van cycle-crossen: „Ik doe het graag", t merkt de slanke Zoeterwoudse cross-specialist vafl het Leidse Swift rustig op zonderf er ook maar enige ophef van te ma ken. „Ik heb er iets voor over De resultaten van die gerichte training blijven, niet uit. Na een' wat mislukt vorig;: seizoen, toen hij/ met een rugbles- sure sukkelde, is Cock van der- Hulst weer helemaal te-j rug. Vijf overwin- ningen (Soestdui-'; nen, Amsterdam. Schiedam en 's- Gravendeel en Es--: sen in België) en.i daarnaast vele ze- ges in clubwed strijden boekte de Zoeterwoudse ter- reinryder in de af gelopen weken en daar is hij niet on tevreden over. „Ik heb immers wel regelmatig, maar niet overmatig ge traind. En dat merk ik in de wed strijden heel goed. Het is meer de ma- nier van aanpak ken. Je kan bij voorbeeld kilome ters domweg hard lopen of fietsen, maar daar heb je zo weinig aan. Jo moet ergens naar toe werken." Voorop de Zoeterwoudenaar Cock v. d. Hivlst. Cock van der Hulst weet, wat hij doet. Hij heeft zijn doel duidelijk voor ogen: dc wereldkampioenschappen. Daar werkt hij naar toe. Consciëntieus, onopvallend. „Eerst mijn plaatsje in de nationale ploeg veilig stellen en dan Snel gegaan (Van onze sportredactie) PRAAG „Dukla gaat het niet gemakkelijk krijgen te gen Ajax". De man dit dat zegt is Josef Masopust, aan voerder van het Tsjechische legerteam, dat de laatste negen jaar het nationale kampioen schap veroverden. „Ajax weet wat voetballen is", merkt de bijna 36-jarige (militair) sportinstructeur bedachtzaam op. „Drie seizoenen zijn wij nu [estrand in de kwartfinale van de strijd om de Europa Cup. Ik hoop vurig eens de halve eindstrijd te halen. Maar ik geloof dat wij het ook dit keer niet zullen redden Josef Macopust de grote strateeg in het elftal van Dukla, 63 interlands op zjjn naam is duidelijk ongerust over de afloop van de beide ontmoetingen tegen Ajax. Hij denkt nuchter, is wars van alle blul-poker van Liverpool-ma nager Bill Shankley. Hij is er niet erg gelukkig mee, dat de rood-witte Amsterdammers als de nieuwe tegenstanders voor Dukla uit de bus zijn gekomen. „Ajax is een héél sterk team", is het rustige oordeel van Maso pust. „Die zege op Liverpool was geen uitschieter. Integendeel. En ook wy kunnen het wel eens bij zonder moeilijk krUgen. Het snelle spel overrompe lend, ongekunsteld, maar dank zij spelers ais Cru ij ff. Swart, Nu- ninga en Keizer toch ook artistiek en gevaarlijk kan ons evenals de Engelse kampioen weieens voor grote problemen gaan stel len. Een nadeel voor ons is trou wens ook, dat de competitie pas weer half maart gaat draaien, terwijl Ajax regelmatig binnen de lijnen blijft komen" Niet kansloos Toch geeft Masopust, in 1962 gekozen tot Europees voetballer van het jaar, z(jn ploeg nog wel een kansje. „Wy hebben stuk voor stuk een goede conditie en wy vormen bovenal een eenheid- Dat heeft Anderlecht wei onder vonden. Er zal bijzonder veel van de eerste wedstryd afhangen. Wordt het voor ons in Amster dam geen debacle, wie weet...?" Ook coach Josef Marko acht het Tsjechische legerteam niet kansloos. ,,Ik koester reeds lang het idee, dat Dukla de finale van de strijd om de Europa Cup gaat bereiken. Ik heb gehoopt, dat Dukla niet tegen Real Madrid of Inter zou loten. En dat is thans een feit. Goed. ik weet dat Ajax over een gevaarlijke voorhoede beschikt, die het vak van doel punten maken verstaat Dezelfde voorhoede zag immers kans om onze nationale achterhoede te ontregelen. Volgens my doet onze achterhoed» echter niet voor onze nationale defensie onder. Ons voetbal is gegrondvest op het haarfijne, combinaties langs de grond, waarin Masopust zo uit blinkt en lk weet, dat wy tegen Ajax de kans krijgen om te kun nen voetballen. Wanneer de ploeg de vorm bereikt als tegen Ander lecht zou mijn voorspelling wei eens uit kunnen komen" Pessimistisch Dukla. dat in het even buiten Praag gelegen Juliska-stadion (25.000 toeschouwers en geen lichtinstallatie) zijn domicilie heeft. International Vladimir Taborsky heeft evenals Josef Jelinek niet zoveel goede her innering aan het Nederlandse voetbal („Onze nationale team kon nauwelijks winnen en tegen Feyenoord gingen wij in een vriendschappelijk duel kans loos ten onder) en ook Miros- lav Roedr deelde die mening: ..Het slechtste wat ons kon overkomen het is to hopen dat Ajax niet in die vorm zal steken als tegen Liverpool AUSTRALISCHE AANBIEDING Aiies-op-aties (Van c sportredactie) PRAAG Josef Masopust, aanvoerder van Ajax' nieuwe tegen stander in de strijd om de Europa Cup Dikla. heeft een aanbieding gekregen om in Australië te gaan voetballen. En de 35-jarige meest populaire speler van TsjechoslowakUe voelt daar wel iets voor: „Ik ben hier geboren en ik hoor hier alben thuis. Niets menseiyk is echter vreemd aan my. Ik voel my te oud om voor een buiten lands profteam van faam te gaan spelen, maar In Australië zou ik graag nog enkele jaartjes willen voetballen". Geruchten, dat hy zich binnenkort uit (e sport zou terugtrekken, sprak de blonde Masopnst categorisch tefen: „Ik biyf actief, zolang lk kan. Aan een afscheid heb lk zelfs nog nooit gedacht!" Dukla zal echter alles-op-alles zetten om Ajax te verslaan en de halve finale te bereiken. De Tsjechen bereiden zich zeer con- ciëntieus voor op de ontmoetingen tegen de Nederlandse kampioen. Zeven maal heeft de ploeg nu deelgenomen aan de strijd om de Europa Cup. De laatste drie jaren bereikte Dukla de kwartfinales, waarin achtereenvolgens Benfica, Borus- JOSEF MASOPUST sia Dortmund en Real Madrid niet te nemen hindernissen ble ken. Tegen Ajax hopen de Tsje chen onder aanvoering van de onvermoeibare Masopust voor de eerste maal tot de laatste vier door te dringen. Het is met Cock van der Hust snol gegaan. Toen hij zich bij de Leidse wielervereniging Swift aanmeldde, vermoedde niemand dat hij zich bin nen vier jaar bij de Nederlandse cycle- cross-top zou scharen. Met de 'oude rotten' in het vak, Cor Rutgers, Huub Harings, Jan van Dijk, Jan van Geest, Jo Heesbeen en de Alphense coming- man Cor van Tol geeft hij op het ogen- blek de toon aan in de nationale veld- Geen zekerheid Toch neemt hij niet zonder meer aan, dat hij ook dit jaar weer naar de strijd om de regenboogtrui zal worden uitgezonden. Zandvoort 1962 ligt hem daarvoor nog te vers in het geheugen. Daar verspeelde de lange Zoeterwou- denaar toen een welhaast zeker weg- kampioenschap bij de nieuwelingen. Een valpartij op de laatste meters SWIFT-RENNER BOEKT AL VIJF ZEGES MAAR HEEFT TOP NOG NIET BEREIKT deed zijn kampioensdroom in duigen vallen: „Achter de Hagenaar Wim Paul ging ik vallend als tweede over de streep. Nee. zeker ben je pas wan neer het zover is!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11