Wensen van Pieter Marg riet vervuld en Washington voTvrede Machtsstrijd in Luns geeft opheldering van omstreden brief Antiraket: overleg VS met Rusland PROP IN BIERFLES BLEEK DODE MUIS Opel ontslaat 1.000 mensen AKTUEEL Wedloop in ondergrondse proeven 5 ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 Mr. Van Vollenhoven gaf een cent terug Komen en gaan van gevers op paleis (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK Alle wensen op de verlanglijst van Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn vervuld. Ir. C. Staf heeft gistermiddag op paleis Soestdijk als woordvoerder fj ran de Contactgroep Verlanglijst Bruidspaar de geschenken aan geboden. die zijn gekocht van het geld, bijeengebracht door onge- gj veer vijfduizend mensen. In de sfeervolle Leuvenzaal wa-| wensen van het jonge paar heeft ge- I Nieuwjaarsboodschap jCONFLICT TUSSEN JOHNSON EN KENNEDY'S SPITST ZICH TOE (Van een correspondent) ren de kostbaarste cadeaus op ronde tafels uitgestald: een 48- defige cassette van massief zil ver, ontworpen door de heer Gustav Beran en voorzien van een inscriptie, waarin de letters M, P en V met daarboven een kroontje zjjn verwerkt, en een prachtig kristallen servies, ver vaardigd in Leerdam. Ernaast lagen gehaakte pannelappen in bonte kleuren en eierwarmers; op een armstoel was een bellekoord met de afbeeldingen van verpleegsters uit alle tijden gedrapeerd. IVCEVOMBV He stralende bruidspaar was zichtbaar ingenomen met de geschenken. De heer Van Vollenhoven, die bij binnen komst was gestruikeld over een „ver dekt opgesteld" haardstel, gaf aan de negen dames en een heer, die de ge vers vertegenwoordigden, ieder een Daarmee voldeed hij aan een eeuwen oud gebruik. Wie een scherp voor werp (bv. een mes) ten geschenke geeft, ontvangt daarvoor een muntstuk, opdat de vriendschapsban den niet worden doorgesneden. Het gebaar van de bruidegom gaf aanlei ding tot een ongedwongen stemming. Ie. Staf, vergezeld door de andere le- dem van de contactgroep, die de Dit jonge koppeltje wordt ge vormd door David Eisenhouwer, 18-jarige kleinzoon van grote Ike en Julie Nixon, 17-jarige dochter van Richard Nixon. Samen stap ten, ze naar een debutantenbal dat werd gegeven in het befaam de Waldorf AstoriahoteL Som migen zagen in het charmante tweetall een nieuwe Eisenhou- wer-Nixoncombinatie (Nixon wat vice-president toen Eisen hower zich mr. president kon noemen). Maar daarover be waarden de jongelui (terecht) het stilzwijgen. ooördineerd (mevrouw J. B. Ch. Bink-Jacob. dr. F. M. A. H. Hou- ben, ir. W. F. Tuininga, mr. G. E. van Walsum en Jonkvrouwe Ch. C. B. Baronesse Bentinck, vriendin van Prinses Margriet), maakte duidelijk waarom de dames in de deputatie van gevers zo sterk waren vertegen woordigd De uitgenodigde heren hadden name lijk hun plaats aan htm vrouwen af gestaan. „Maar de mannen hebben evenveel belangstelling voor uw hu welijk", voegde hij eraan toe. Ip een dik boek met het opschrift „Ver langens vervuld, wij deden mee, zie ons ABC", staan de namen van de mensen, die hun bijdragen op giro nummer 8055 stortten. De goede wensen, die op tal van girostrookjes waren geschreven zijn eveneens ver- Na afloop moest het bruidspaar het pboek weer afstaan, omdat nog tot kort na de huwelijksdag gelegenheid blijft bestaan, giften te sturen. Ook de namen van de mensen, die alsnog geld overmaken, krijgen in het boek een plaatsje. Van het tot nu toe binnengekomen be drag (bestaande uit grote en kleine giften) zijn tientallen geschenken ge kocht Ir. Staf: „We hebben niet allemaal meegebracht want dan had den we met een verhuiswagen moe ten komen." BLOEMLEZING Hij gaf wel een kleine bloemlezing van de cadeaus, waarmee menig bruidspaar wordt verblijd: antieke ronde eetkamertafei, bijzettafeltjes, broodrooster, koffie- en theepotten, de aanzet voor een wijnkelder, staand horloge (geschenk van Surina me), keukengerei, strijkplank, wasma chines, schommelbank, antieke Chesterfield bank, kandelaars, droog- kap. Uit de Antillen komen nog voor die eilanden karakteristieke, geschenken. mische sancties. NEW YORK De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant heeft in zijn nieuwjaarsbood schap alle mensen van goede wil ver zocht zich te buigen over de vraagstuk ken van oorlog en vrede. mi pleitte opnieuw voor het staken WASHINGTON - Er ontvouwt van de strijd in Vietnam. Thant bena- j c* „„i„: drukte, dat het aantal mensen dat Veren.gde Staten gel«,- emstig ia verontrust over het leed van ^'«k een drama, dat mogelgk 1 sinds de Middeleeuwen zyn weer- deze oorlog, steeds groter wordt J xvt j ga met gehad heeft. Het is de Over Rhodesie, „waar een minder- 6 heid een laatste poging doet haar be- machtsstryd tussen de twee g voorrechte positie te handhaven", zei prinsen van de Amerikaanse poli- hij dat het enige geneesmiddel hierte- tiek, president Johnson en senator sAr*l?Joepassing van de eCOn°" Robert Kennedy. Vele Amerika- Inen menen dat die strijd voor één van hen in een tragedie moet eindigen. Het drama is al opgevoerd in de irm van een toneelstuk „MacBird" .an mrs. Barbara Garson. Daarin wordt president Johnson vergeleken met MacBeth. president Kennedy met Duncan en senator Kennedy met de samenzweerder, die de troon van zijn broer herovert. een wreed en onverantwoord stuk en wordt alleen maar vermeld om aan te tonen, dat het drama voor de toeschouwers verder gaat dan de be ruchte citaten uit het boek „De dood een president" van William Man chester. Desalniettemin beschouwt men het boek als een onderdeel van de strijd, die tot doel heeft „Johnson te vemieti- Westduitsers verbaasd: Geen embargo op bankbiljetten BONN De 28 ton bankbiljetten, bestemd voor de opstandige Rhode- sische regering komen niet voor op de lijst van voor Rhodesië verboden goede- die de Verenigde Naties hebben Het gisteren op paleis Soestdijk opnieuw een komen en gaan van de legaties, die cadeaus aanboden, kost bare en eenvoudige. Eep, origineel geschenk kregen de Prinses en mi. Pièter van Vol lenhoven van een toneelclub uit Vollenhove Overijssel) een ge schilderd portret van de Prin ses met in de- linker pupil een klein portret van haar bruide- De Westduitsers vinden dit des te be vreemdender, omdat de verant woordelijke Engelse functionarissen wisten, dat een order voor het drukken van bankbiljetten was aangenomen. Dit hebben Westduitse instanties vrij dag verklaard. Zij kunnen hierdoor moeilijk maatregelen treffen tegen verscheping van de in München gedruk te biljetten. De Engelse ambassade onthoudt zich van commentaar op de Westduittse uitlatingen. Onkundig van aanwezigheid Amerikanen oefenden op Japanse vissers NAHA (Okinawa) De Amerikanen hebben vrijdag bevestigd, dat straalja gers Torishima deze week hebben beschoten terwijl 10 Japanse vissen zich als schipbreukelingen op het ei land bevonden. De piloten waren, aldus de Ameri kaanse autoriteiten, onkundig vai aanwezigheid van de Japanners op het onbewoonde eiland, dat als oefenter rein wordt gebruikt. Het schip werd beschadigd en de vis sers werden gewond. Het vaartuig was Eerste Kerstdag gestrand. Daar waren o.m. de vertegenwoordigin gen van de Ned. Christen Vrouwen bond, de Eduard van Beinum Stich ting. de veiligheidsdienst van het Ko ninklijke Huis, de Rotterdamse ds. J. van Haeringenschool, het Leidsche Studenten Corps, de Commissarissen der Koningin, het Prinses Margriet Fonds, de Stichting Festival voor de werkende jeugd, het Genootschap van Hoorfdredacteuren (geschenk: rijdende krantebak), de dokter en verplegend personeel boottocht Henri Dunant, en het feestcomité Papen- drecht. UITGESTALD Alle geschenken zijn met de namen van de gevers uitgestald in een ka mer in de rechter vleugel van het paleis. Daar liggen de cadeaus van invaliden en AOW-trekkers naast die van vorstelijke personen. Om een summiere opsomming te geven: flessen whisky, pocket boeken, zes kookboeken, strop das, maatbeker, talrijke asbak ken en peper- en zoutstelletjes, bloemengieters, geldkistje, le vensmiddelen handdoekentien tallen pannelappen, boerezak- doéken en een fles wijn: Chateau Orange Saint Pierre. En ten slotte zijn er ook mensen geweest, die een foto van zichzelf cadeau hebben gedaan Antivoord aan drs. Schmelzer DEN HAAG Minister Luns (buit. zaken) heeft gisteren in een uitvoerig antwoord aan drs. W. K. N. Schmelzer, KVP-fractie- voorzitter in de Tweede-Kamer, nogmaals verklaard dat drs. Den Uyl en Mr. Van der Stoel op de hoogte waren van de brief die hij aan de NV Nederlandse Verenig de Scheepvaartbureau had ge schreven over de uitvoer van onderzeeboten naar Zuid-Afrika. Op 14 november belde mr. Luns de toenmalige minister van economische zaken drs. Den Uyl op en heeft hem verzekerd dat geen enkele toezegging van hemzelf, de staatssecretarissen, of zijn departement was gegeven aan de Nederlandse werven omtrent de leve ring van oorlogsmaterieel aan Zuid-Af- Wij spraken af dat ik in de minister raad een en ander te berde zou bren gen. Tijdens het die middag gehouden kabinetsberaad is bij mij de ge dachte gekomen, teneinde mogelijke misverstanden te vermijden aan de be trokken scheepswerven duidelijk de stand van zaken met betrekking tot een uitvoervergunning uiteen te zetten, aldus de bewindsman. Hij heeft vervolgens ter plaatse hier over gesproken met staatssecretaris Van der Stoel, die ermee instemde. Daarna heeft mr. Luns premier Cals aangesproken en deze een voorlopige formule laten zien. Ook mr. Cals ging daarmee akkoord, doch was van oordeel, dat het niet nodig was de zaak in de minister raad aan de orde te stellen, doch dat kon worden volstaan, met de kwestie te bespreken met minister Den Uyl. Indien deze ermee instemde, zou de brief kunnen uitgaan. Daarna heeft minister Luns, aldus diens antwoord, met minister Den Uyl overleg ge pleegd. die zich eveneens akkoord verklaarde. Minister Luns verklaarde zich niet te De zogenaamde revolte van de demo cratische gouverneurs vormt het be wijs van zijn verzwakte positie. Hij kan niet meer rekenen op de hulp van het Congres en de partij. Formeel zijn zij hem nog wel trouw, laar de democraten vormen niet lan- ;r een eenheid. Zij zijn aanhangers van Johnson of in Kennedy of volgelingen van een prins die minder machtig is en die zich kan permitteren te wachten op het ogenblik, dat er een overwinnaar te voorschijn komt... PEKING De Chinese gardisten hebben nu een aanval gedaan op Tsjen id van het politburo tevens vi ce-premier. Volgens de gardisten zou Tsjen Li behoren tot de groep die ge kant is tegen de culturele revolutie. Diepere achtergrond Zo heeft men het tenminste v gesteld in het blad US News en World Report, dat gepoogd heeft alle facetten van die strijd, die een veel diepere ach tergrond heeft, te registreren. Vele ge gevens, die het blad opsomt, zijn niet nieuw, maar ze zijn toch de moeite var het citeren waard omdat er aan de inte griteit van het blad geen twijfel hoeft te bestaan. „Het meest laakbare praatje is, naar d< mening van de vrienden van de ver moorde president, dat Lyndon Johnson toen nog vice-president John Kennedy in de herfst van 1963 naar Texas heeft gelokt én daar om in zekere mate verantwoordelijk is voor zijn dood... „Een van de assistenten van Kennedy beet (op de terugweg van Dallas) ie mand in het vliegtuig toe: „Nou zit ten zij in het zadel, maar wij komen weer terug..." „Een van de mannen van Johnson heeft botweg opgemerkt: „Al die ge beurtenissen van na de moord zijn i! al hun emotionaliteit van tevoren be raamd en in scène gezet, niet als eer- betopn en ter nagedachtenis van John Kennedy, maar om het imago van de familie Kennedy en van de naam Kennedy te verbeteren". Voor de Kennedy's is het Witte Huis nog steeds hun huis en Jacqueline Kennedy is de koningin-weduwe lingschap, die wacht op een terugkeer van de dynastie op de troon". Robert Kennedy wordt beschouwd als de rechthebbende op de troon en als erfgenaam van zijn broer. De Ken- nedy-legende is niet slechts een instru- de machtsstrijd maar een be- _,In het hierop volgende telefoon- j gesprek langs de ministerslijn met drs. ment Den Uyl heb ik de reactie van premier wÜs voor de rechtmatigheid van zijn Cals aan hem meegedeeld en hem voor- aanspraken. Icing gedaan van de tekst van de f erdeeldheid brief," zei mr. Luns. De minister van| economische zaken ging èn met de Pres Johnso" wor<" s ♦««v..* de een middeleeuwse monarch wiens posi- Tegen-cabaret De laatste tv-uitzending van Lurelei (20 december Vara) was ergerlijk, in dezelfde trant als „Zo is het toeval lig". Men kan nu wel zeggen: draai dan de knop maar om, maar intussen kan dat hatelijke clubje zijn vuil maar rustig in de huiskamers spuien. Daarom de vraag: is daar niets tegen te doen? Is er bijvoorbeeld geen mogelijk heid een christelijk jeugdcabaret te vormen dat een andere geest ademt dan het bovenbedoelde? Ik ben ervan overtuigd, dat „onze jeugd" er de be gaafdheid voor heeft. Wij mogen niet lauw en defensief zwijgen; moeten juist in het offensief. Dordrecht J- Bos Profetie (5) De opmerking van de heer Sjoer over het kerkelijk verval in ons land vind ik super-negatief. Wie is met zul ke woorden gebaat? Trouwens een profetie als die van van der Groe kan op bijbelse gronden weerlegd yrorden. Immers: >,God' zal verblijven hn het 1 midden van Jeruzalem, zodat het nooit-zal wankelen". Met alle respect voor v.d. Groe, met zijn profetie kan de Kerk niet leven. Misschien was Kaj Munk er beter achter, die ergens zegt: „Wij willen waken en bidden te allen tijde opdat Zijn erbarmen zich uit moge strek ken tot miljoenen meer dan wij nu nog durven geloven. Wij weten dat Hij plaats genoeg heeft, daarboven. Hij is zo rijk dat Hij wel voor iedere ziel die eens geleefd heeft een ster ter beschikking heeft. Och dat er, als het oordeel over de mensheid is gespro ken, geen ster mocht blijven ledig Zoe term eer. W. Cammeraat WASHINGTON President Johnson heeft zijn ambassadeur in Moskou opgedragen de Russische rege- ring naar haar plannen te vragen op j herinneren dat minister* Den Uyl'hem het gebied van de verdediging tegen j daags daarna, dus op 15 november, nog- raketten, zo wordt van betrouwbare zij-1 maals zou hebben opgebeld. APELDOORN De Apeldoörner J. W. is sinds gisteren voorlopig de smaak voor een flesje pils kwijt. Het viel hem op dat hij bij het volschenken ▼an zijn glas het straaltje uit de fles zo dus was. De heer W. hield de fles even recht en probeerde nog eens. Maar het straaltje bleef dun. Hij hield vervolgens de fles tegen het licht en kwam toen tot de ontdek king dat voor de hals van de fles een prop zat die bij nadere beschouwing «en dode muis bleek te zijn. Hij heeft de fles ingeleverd op het politiebureau. De keuringsdienst van waren te Zutphen zal een nader onderzoek in stellen waardoor het betrokken muisje wellicht nog wel een staartje zal hebben. de in Washington Met het oog op de grote politieke en economische gevolgen voor de beide landen heeft Lewellyn Thompson, die over enkele dagen Foy Kohier als am bassadeur in Moskou zal opvolgen, de dringende opdracht gekregen, zich over deze zaak te verstaan met de Russische premier Kosygin. Hij moet met de Russische premier de mogelijkheid bespreken van het af zien van de bouw van een net van antiraket-raketten. Daarmee zou een toeneming van de internationale spanning worden voorko men, en enorme sommen worden bespaard. Als het antwoord van de Russen ne gatief is. zo zegt men in Washington, zal Amerika, zij het met tegenzin, ge dwongen zijn eveneens een verdedi- jgingssysteem van antiraket-raketten op Ite bouwen. De bewindsman herhaalde dat mr Van der Stoel tijdens een telefoon gesprek, waarbij de definitieve tekst van de brief werd besproken, had ge zegd dat minister Den Uyl toch nog opl prijs zou stellen op een bespreking in de ministerraad. Mr. Van der Stoel, na zich verzekerd te hebben, dat in de bewuste brief geen indicatie werd gege-1 ven omtrent het standpunt van het ka- binet voor het geval verlening van een] uitvoervergunning aan de orde zou zijn geweest, ging akkoord met de definitie ve tekst van de brief, aldus minister Luns. Minister Luns zegt voorts dat hij daarna telefonisch contact had opgeno men met premier Cals, die akkoord ging. De minister-president was van oordeel, gezien de omstandigheden, dat de brief zou kunnen uitgaan, indien de toestemming van de minister van eco nomische zaken werd verkregen. Het gesprek werd besloten met de mededeling van minister Luns dat hij dezelfde morgen het schrijven zou la ten afgeven. Gedurende dit telefonisch gesprek bevonden zich in de Kamer ook twee ambtenaren. Hierna heeft de mi nister mondeling staatssecretaris De Block ingelicht over het gesprek met de minister-president en met mi nister Den Uyl en telefonisch staats secretaris Van der Stoel. Daarna is de brief verzonden en afgegeven. Aan het slot van zijn antwoord be vestigt minister Luns, hetgeen hij op 28 december in de Tweede Kamer heeft verklaard, dat het hem bekend was, dat, indien over een uitvoerver gunning voor onderzeeboten in het ka- binet-Cals een beslissing zou hebben moeten worden genomen, minister Den Uyl en staatssecretaris Van der Stoel onoverkomelijke bezwaren zouden heb ben gehad tegen het verlenen ervan. Radio-activiteit in Zweden gestegen STOCKHOLM Een ongeluk bij j het onderaards tot ontploffing brengen: van een kernlading, in Russisch Azië: op 18 december, is waarschijnlijk de oorzaak van een plotselinge en aanzien lijke verhoging van de radioactiviteit in de atmosfeer, gemeten in Zweden, j even boven de grond. Dit Is gisteren meegedeeld door het Zweedse ministe rie van defensie. De radioactiviteit bleek te zijn ver-1 tlenvoudigd, ook in Finland, in de loop I van een paar dagen. De intensiteit is echter toch nog uiterst klein, zodat eri niet het- minste gevaar bestaat, aldus j de bekendmaking. RUESSELSHEIM De Duitse auto-j fabriek Opel zal in januari '67 1.000 arbeiders, voor het grootste deel buiten-1 landers ontslaan in verband met slapte] op de binnenlandse markt. Voorts zal de produktie vijf dagen worden stilge legd. Verscheidene andere fabrieken, waar onder Volkswagen, besnoeien de pro duktie door werktijd-verkorting of tij delijke sluiting, maar Opel is de eerste die tot massale ontslagen overgaat. (Van een onzer redacteuren) De vijfde Chinese kernexplosie heeft weer de aandacht gevestigd op de bewape ningswedloop, waaraan ook de Ver. Staten en de Sowjetunie meedoen. Deze landen beproeven hun kernwapens ondergronds. Het enige verschil met China is, dat zij de atmosfeer niet verontreinigen. Moskou en Washington lijken gewikkeld te zijn in een wedloop in ondergrondse proefexplosies. Doel zou zijn de vervolma king van een atoomkop voor een antiraket systeem. Hoewel de Ver. Staten nog niet besloten, zo'n systeem op te bouwen, houden zij wel rekening met de mogelijkheid dat zij het gaan gebruiken. De Russen zullen het in elk geval doen. De ontwikkeling van de meest doelmatige atoomkop vormt de kern van de voorbereidin gen. De ondergrondse proef op 20 december in Nevada (VS) past in dit kader. Officieel werd meegedeeld, dat de explosie miljoen ton tnt. Zij kwam tot stand op een diepte van 1200 meter Een soortgelijke Russische proef werd op 27 oktober bij Nova Zembla (Sowjetunie) genomen. Aangenomen wordt dat zij verband hield met bedoeld antiraket-systeem. kracht had van een Meer proeven Sinds sluiting van het kernstopverdrag te Moskou in augustus 1963 vergrootten beide partijen het aantal ondergrondse rj,„ proeven. In de VS waren er dit jaar al 34 Hieruit wordt duidelijk, dat het kernstopverdrag werd gesloten omdat wit*6»noo<*zakelVk was. kernwapens in de ruimte te testen. uan.tlraket"systeem is in de Sowjetunie nog niet op grote schaal Russen'het Sb^getouwd" r°nd°m M°Sk°U e" de bevriezing^ eS Vfïntete raketen 0V" Gepoogd wordt een grote en dure bewapeningswedloop af'te wenden SemTouTa^gebrfcr par,ijen het antiraket-sye.' Zelfs als zo'n akkoord wordt gesloten is het echter zeker, dat Amerikanen en Russen voort zullen gaan met hun onder grondse proefnemingen. Voorzorg Niet alleen omdat zy er niet zeker van kunnen zijn, dat de andere partij ze zelf niet zou nemen. Een van beide landen zou plotseling kunnen besluiten, een eind te maken aan het zich onthouden van proefnemingen. nS°\ da- dreiginS van derde landen (in het bijzonder communistisch China), die geen party zyn by het sluiten van een akkoord, moeten zij het hoofd kunnen bieden. - En zo gaan de ondergrondse kemproeven door een wordt een nieuwe bewapeningswedloop onvermijdelijk. De Sowjetv (e ligt al onder het bereik van Chinese kernwapens. Wat de Ver. Staten betref is dit slechts een kwestie van tijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5