Fidel Castro wil van de kerken Cuba verenigingen maken op ENKELE PREDIKANTEN LIETEN ZICH WINNEN Achter mooie fagade Prof. Kooiman koninklijk onderscheiden felle vervolgingen Vredesinitiatief Was planeet Jupiter ster van Bethlehem? Uw probleem is het onze Een woord voor vandaag Vanavond breekt weer het uur van de goede bedoelingen en de goede voornemens aan. We gaan het beslist anders doen dit komend jaar. Hoe vaak hebben we ons zoiets al niet voor genomen. De leerling bedoelde het goed, maar toch waren al zijn ant woorden fout en de examinator telde alleen de fouten. De chauffeur bedoelde het goed, maar per ongeluk trapte hij op het gaspedaal in plaats van op de rem. Het gaat niet om onze goede bedoelingen, maar om de wijze waarop we het er af brengen. En zo gaat het ook met alle goede voornemens. De leerling is beslist van plan een tien te halen in plaats van de drie die nu op zijn rapport prijkt. Maar dan heeft hij aan een voornemen niet genoeg, maar moet hij ook de kennis voor een tien hebben. De arbeider is beslist van plan baas te worden. Maar dan heeft hij aan een goed voornemen niet genoeg en zal hij beslist ook een leidersgave moeten hebben. We nemen ons voor niet meer te zondigen, maar dan hebben we aan een voornemen niet genoeg, dan hebben we een nieuw hart nodig. Het is goed om aan de vooravond van een nieuw jaar stil te staan en te beseffen dat we een nieuw hart nodig hebben. Maar bij dat besef zal het dan niet mogen blijven. We zullen een nieuw hart moeten vragen aan Hem die het kan en wil geven. We lezen vandaag: Jona 4 111. We lezen morgen: Johannes 1:118. ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 Dominee Martin Niemöller, mi litant als altijd, bezocht Fran krijk en Engeland. Hij groet hier vriendelijk met de hoed op het vliegveld Orly bij Parijs, om naar honden te gaan. Ijaarna vertelde hij naar Hanoi'Dit ol ies in het kader van de cdmpag- ne tegen kernbewapening. DEN HAAG Op het departement van justitie is vanmiddag op een offi ciële bijeenkomst door de minister van justitie een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan prof. dr. W. J. Kooiman, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam en aan het Luthers semi narie. Prof. Kooiman werd ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Op deze bijeenkomst waren aanwezig de president van de synode der Evange- lisclv-Lutherse Kerk, ds. mr, W. G. Hoevers, de president-curator van het Luthers seminarie, dr. H. J. Jaanus, de heer M. Ruppert en enkele leden van de synodale commissie en van het curatorium. De minister hield bij deze uitreiking een korte rede, waarin hij uiteenzette dat de Koningin door deze onderscheiding de Lutherse Kerk in Nederland wilde eren. Deze kerk heeft in het lopende jaar haar 400-jarig bestaan gevierd. Begrafenis van dr. Steenblok GOUDA De begrafenis van dr. C. Steenblok is bepaald op dinsdag 3 januari 's middags om twee uur op de begraafplaats IJsselhof te Gouda. Aan de begrafenis gaat een samenkomst in de kerk aan het Stationsplein vooraf, die om half twaalf begint en waarin ds. F. Mallan te Veenendaal voorgaat. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zuid-Beijerland (toez.), G. J. Voortman te Dussen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Sexbierum, kand. J. Tiersma te Schiedam, die bedankt voor Lioessens, Nieuwkoop-Woerdense Verlaat, Oostkapelle en voor Vollenhove-St. Jans klooster. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepbaar kand. J. C. Post, Kanaal straat 8. Leeuwarden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Emmeloord. A. W. Ver hoef te Barneveld; voor Sioux Center 'Iowa), A. Vergunst te Rotterdam-Cen trum, voor Paterson 'Haledon Ave) New Jersey) en voor LJsselmonde, D. Hakken berg te Dordrecht NEW YORK Een Amerikaans jacht met aan boord tien personen ver keert op de Atlantische Oceaan in nood. Twee koopvaardijschepen koersen op het ogenblik naar het jacht, Petrel, om assistentie te verlenen. Brief studenten aan regering óver duikboten LEIDEN Het bestuur van de Ne derlandse Studentenraad, de NSR, heeft in een brief aan minister-presi dent Zijlstra, zijn verontrusting uit gesproken over het standpunt va regering inzake de bouw van onderzee boten voor Zuid-Afrika. Het bestuur meent dat de levering van onderzeeboten door Nederland aan Zuid-Afrika strijdig is met de resolu tie, die op 7 augustus 1963 in de Veilig heidsraad is aangenomen. Onder meer wordt in deze resolutie betreurd, dat sommige staten direct of indirect de Zuid-Afrikaanse regering aanmoedigen haar apartheidspolitiek voort te zetten. OEN HAAG TH. 070- 6008)2-853500 De vliegreizenspecialfst HAVANA Grote reclameletters proclameren in geheel Cuba nieuwjaarsdag tot de „achtste verjaardag van Fidel Castro's revo lutie". Hij is kennelijk nog altijd dè man in Havana. Deze marxis tische enclave op de Amerikaanse stoep vertoont nog steeds geen tekenen van verval. Je treft vrijwel geen toeristen aan in deze socialistische republiek. Dat is geen wonder, want er is wel wat doorzettingsvermogen voor nodig om er te komen. Alleen vanuit de stad Mexico is Havanna per vliegtuig vanuit Noord-Amerika te bereiken. Het vliegtuig gaat „eens per week, soms", wist men mij te vertellen. Toch besloot ik een poging te wagen en daarom vloog ik naar Mexico om te proberen via Havana naar Europa te rug te keren. De diplomatieke betrek kingen tussen Cuba en de Verenigde Staten zijn verbroken. Heel discreet geeft de Pan American Airways dat toe met de mededeling: „Havana-lijn tijdelijk opgeheven". De Cubanen houden er een heel andere taktiek op na. In de etalage van de Cubaanse luchtvaartmaatschappij staat tenminste een levensgrote aanmoediging: „Bezoek Havana op weg naar New York." Wie naar Cuba vliegt uit Mexico wordt onherroepelijk, maar discreet gefotografeerd. „Voor de archieven van de FBI (Amerikaanse federale re cherche)", mompelde een medepassa gier. Bovendien krijgt hij van de Mexicaanse douaneambtenaren een massief stempel in zijn paspoort, dat uiting geeft aan de Mexicaanse afkeu ring: „Salio a Cuba" Vertrokken naar Cuba. Deze omgekeerde demo cratie garandeert de houder van het paspoort dat hij „persona non grata" is in de andere Latijnsamerikaanse landen. Cuba zelf stempelt de pas poorten in het geheel niet. WISSELEN Een toerist wordt op het vliegveld van Havana hartelijk ontvangen. Maar al spoedig wordt hij ook geconfronteerd met de communistische ..bureaucratie op zijn best". Nog op het vliegveld moet hij al zijn geld wisselen. Om het gemakkelijk té maken is de Cubaanse peso gelijkgesteld met een Ameri kaanse dollar. Het gevolg IS dat,het Cubaanse leven voor een toerist behoorlijk in dè papie ren loopt. Op de zwarte markt krijg je wel vijf peso's voor een dollar. Maar ik keerde gewillig mijn zakken uit Wat ze met een paar vergeten Duitse Mar ken moesten beginnen, wisten ze niet en in wanhoop werden ze me terugge geven. Eerlijkheidshalve moet ik er bij zeggen dat de toerist bij het veriaten van het land zijn overtollige peso's voor dezelfde koers weer kan omruilen voor dollars. De etalages van Havanna baden in een zee van licht, maar van de noodza kelijke levensbehoeften is alleen suiker zonder bon te verkrijgen. Hoewel het land zelf koffie produceert, kunnen de inwoners maar 22 gram per persoon per week kopen. Zelfs het meest luxu euze hotel kan op sommige avonden geen koffie serveren, zelfs niet ten bate van de propaganda. Koffie, suiker en vlees worden geëxporteerd om de En gelse Leyland-bussen te kunnen aanschaffen, die men overal op het ei land ziet. MARSMUZIEK Marsmuziek blèrt op straat uit tallo- ze luidsprekers om de arbeiders aan te moedigen. Alléén op 7 december klonk j de muziek wat minder martiaal in ver-1 band met „de dag van treurige smart." Toen waren alle zaken en bioscopen gesloten, opdat de Cubanen hun natio nale helden zouden kunnen herdenken. Overal tref je de tekenen van de re volutie. Van hoge aanplakborden schreeuwen de wijze woorden van par tijleiders je toe en voor de kantoren staan gewapende wachten, ook al zijn het vaak maar kleine vrouwelijke scharminkels. Honderden arbeiders be zoeken 's avonds de Chinese expositie de foyer van het Libre Hotel (eens Havana's beroemde Hilton). Maar de tekenen van de revolutie zijn ook aanwezig in het Amerikaanse Miami, waar 450.000 Cubanen zich tij delijk gevestigd hebben en door bewo gen kerken verder worden geholpen. Ongeveer 750.000 Cubanen hebben een uitreisvisum aangevraagd, hoewel zij al hun bezittingen dan verspelen. Iede re dag zag ik lange queus staan voor de emigratiekantoren. Sinds 1961 heeft de kerk het zwaar te verduren. Toen moesten alle zondags scholen sluiten en mocht de kerk geen godsdienstonderwijs meer verzorgen. In de zomer van 1963 werden na 200.000 gulden aan bijbels en ande re christelijke boeken vernietigd. Een rede van Fidel Castro werd het startsein voor een speciale acie tegen vooral de pinkstergemeenten, de Gide- onp en de Jehova's Getuigen. De Rooms Katholieke Kerk had het reeds eerder zwaar te verduren gekregen/ In datzelfde jaar is de „vereni- gingswet" afgekondigd, gebaseerd op wet uit 1880, die onder geheel ande re omstandigheden werd afgekondigd. Volgens deze wet mogen alleen de ker ken die geregistreerd staan bij het mi nisterie voor godsdienstige zaken hun diensten houden. Predikanten moeten een officiële erkenning hebben van dit ministerie. Alle andere godsdienstige activiteiten, zoals het colporteren met bijbels werd verboden. Onder de 18 mag niemand tot een kerk toetreden. Bovendien moeten de plaatselijke gemeenten aan het ministe rie een lijst zenden met de namen en biografische gegevens van alle leden. Predikanten mogen alleen de mensen bezoeken wier namen voorkomen op Door dr. J. D. Douglas PLAGERIJTJES Op het ogenblik zijn de plagerijtjes wat meer subtiel. Kerkdiensten kunnen nog steeds gehouden worden, maar wie met een bijbel in zijn hand op straat loopt wordt gestraft. Predikanten we ten dat zioh in hun gemeenten spionnen hebben ingedrongen en dr. Felipe Car- neado komt daar ook ronduit voor uit. Nieuwe kerken mogen niet gebouwd worden en wie zich als theologisch stu dent aanmeldt, krijgt onmiddellijk een beroep om zich te melden voor de mili taire dienst. In sommige diensten staan soms een aantal bezoekers tijdens de preek op en beginnen het Cubaanse volkslied te zingen. Wie niet meedoet wordt onmiddellijk beschuldigd van on eerbiedigheid ten opzichte van de staat. Kerkgangers vertelden me ook dat ze soms ineens ontdekken dat vlak voor een dienst de straat is afgezet. Die is dan plotseling „recreatieterrein" gewor den. Kerkgangers die zich er toch in wagen lopen de kans ondersteboven ge beden te wordeh door jongens op motor fietsen. Toch zijn de christenen op Cuba niet moedeloos. Ik had contact met een pre dikant. Het gesprek vlotte niet zo goed, omdat hij geen woord Engels, en ik Meer dan 700.000 Cubanen heb ben een uitreisvisum aange vraagd om het land te mogen verlaten. Velen die er geen krijgen vluchtten per bootje, zo als deze vrouwen met kinderen, die veilig in Key West, Florida aankwamen. maar weinig Spaans ken. Plotseling liep de dochter naar het harmonium ej begon het oude Lutherlied te spelen Het zei me op dat moment meer dan een lange verklaring. Fidel Castro kondigt zijn ,.Ver- enigingswet" af. Voortaan wor den kerken gewone verenigin gen die onderworpen zijn aan de Cubaanse wetgeving. Voetangels en rozen tige: ..En die daaro dan?" „Die daar- Ik concentreerde me weer op financieel tenminste, was mijn stre ven, daarom zat ik braaf girootjes te schrijven. Inplaats van blij te niet zijn dat het saldo voldoende w irriteerde dat duffe invullen n.J^ misschien dat het achterbakse weer kwam, zonder groet, daarbij ook extra hinderde. De kerstboom stond net te doen alsof hij er nog helemaal bijhoorde maar ik hield niet meer van hem. ..Morgen of als ik de geest krijg vanavond nog zwiev ik je eruit." dreigde ik in zijn richting. Hij hul de zich in hooghartig zwijgen. In de tuin stonden al vier afgedankte familieleden van hem te wachten op het moment dat ze als brandof fers zouden vallen in de ouwe- jaarsfik. Tik-tik, teemde schijnhei lig de motregen Geniepig frustreer de hij het feest al. door bltis- sen-bij-voorbaat. na. Sprinten is niet direct mijn fort en zo liep ik hijgerig behoorlijk voor gek. Bij de hoek zag ik hem niet meer. Hoe kon dat? Ineens doorzag ik zijn list. Hij had de mijn rekeningen. Wie zal zeggen hoorn middenin de daar groeiende waarom ik naar buiten keek? Hoe aannlanting aenarkeerd, In deze na- dan ook, ik keek en zag tot mijn tuurlijke schuilplaats viel hij nau- niet geringe verbazing de grootste welijks op. Dat zal je niet glad zit- kerstboom uit de tuin langzaam, je ten. broer, dacht ik en sleurde de zou bijna zeggen voetje voor roe- 1 tje. over het grindpad schuiven. Graag erken ik dat de techniek te genwoordig voor niets staat, maar een wandelende kerstboom leek me ridicuul. Ineens zag ik het smoeltje geweldia decorumverhes. ..OEhoe. van de concurrerende firma van moeder." hoorde ik de kinderen in- mijn kinderen voorzichtig tussen eens in de verte. „Ben jij ook aan het groen loeren. Ik gooide een het bomen bietsenvroea mijn raam open en gilde: „Hé onsportie- z™n toen hij me bereikte. „Dat nou De kinderen schuimden de buurt ve grapjas, laat die boom staan, die ™iet tfirect' -ei ik en vertelde ran af om nog meer oude bomen, de is ran mijn kinderen." Ik sommeer- het kleine boefje. ..Jij beleeft toch vier in de tuin waren hun voorlovide hem vervolgens bars het gesto- ultiid iets geks." was het commen- buit. Hier en daar zat nog een len apparaat weer op zijn plaats te tacjr- boom als ons wettig eigendom mee in de wetenschap dat ik nu pas goed voor aap liev. Sjokkend in de regen met een oude denneboom ach- e aan zeulend leed ik aan een Middags toen ik tenia kwam een boodschap, vond ik in de een woest woud van bomen. niet profiteerde van de rust door je wel hoor," loog ik. „En als ik Pe Heidemaatschappij was er niets WHTl ..GOeC gelukkig, dan timmer ik erop," \de?, hè. nu staan ze droog en rei- voegde ik er pochend aan toe, hele- l'o." Blijkbaar keek ik wat verwil- ER werd gebeld. Blij met de maal niet gelukkig met het dreige- derd «®ant hij troostte: Het is zo ongezochte afleiding legde ik ment. Stei je voor dat ik het waar oudiaar hoor." mijn pen neer. Op de stoep trof ik moest maken. Alleen ik vroeg me bezorgd af :i hoe wij het transport moeten rege- TERWIJL ik nog dubieerde len nu ik hoor dat er maar één over de te voeren taktiek, brandstapel toegestaan is in ons we boom?" Vurig hoopte ik dat sprong het knulletje als een aap doro en die ligt ver uit de buurt, mijn kinderen iets hoffelijker hun tevoorschijn, stak brutaal een lange Ik had ze misschien beter allemaal bomen aan het lospraten waren, tong uit in mijn richting en ging in kunnen laten stelen. dot engelenhaar, symbool van ver- zetten. Er gebeurde niets. De boom jongetje met een nat wit kuif je. Hij groette niet. maar vroeg vlompverloren: ..Heprm nog een ou- omdat ik daar niet erg veel een niet te geloven tempo met de Mink van Rijsdijk die lijsten. De regering eisf dat kérken en gemeenten zich laten registreren als. verenigingen. Heel wat gemeenten weigerden in het begin. Sommigen kregen zware boe ten en het gevolg was dat enkele ge meenten zich uiteindelijk bij de wet neerlegden. Toen sleten de scherpste kanten van deze kerkvervolging af. BAPTISTEN Tegen het eind van 1964 richtten de aanvallen zich vooral op de baptisten. De gemeenten moesten zich allen laten registreren als verenigingen of de pre dikanten zouden gevangen genomen worden en de eigendommen verbeurd verklaard. De baptisten begrepen maar al te goed waar het om ging. De poging om de gemeenten om te zetten in verenigin gen had tot doel om vanuit de godsdienstige in de seculaire sfeer te komen. Dan waren ze voor goed onder worpen aan de eisen van het regiem. De baptisten weigerden. In april 1965 zijn 53 voorgangers gearresteerd. Van hen zijn er 34 ge daagd voor een rechtbank, evenals drie vrouwelijke zendelingen. Zij zijn er van beschuldigd dat ze „bijbelse uit spraken verdraaid hadden tot ideolo- f gisch dogmas". Hun gevangenisstraf fen varieerden van twee tot dertig jaar. Ook predikanten van andere kerkgenootschappen werden gevangen genomen. Een paar predikanten bogen voor het regiem. Zij werden beschouwd als trou we „Fidelistas". Hun woorden heeft men via radio en pers wijd verbreid als politieke propaganda. Kerkelijke lei ders, die het eiland bezoeken, komen over het algemeen alleen maar in aan raking met deze figuren. Het gevolg is dat zij vaak uit Cuba terugkeren met (Vervolg van pag. 1) Moskou op de hoogte Overigens is de Russische regering op de hoogte van de Britse stap. Er bestaat hoop op Russische steun voor het initiatief, omdat er veelvuldig contact met de Russen is geweest, en nog op het programma staat. Pre mier Kosygin brengt onder meer in februari een bezoek aan Wilson. De oproep van Brown was alleen ge richt aan de gevestigde regering en niet aan de Vietcong. Een positief ant woord van Hanoi zal echter wijzen op een positieve reactie van de Viet- Inmiddels is een Nieuwjaarsbestand van twee dagen in Vietnam begonnen. Beide partijen hebben zich op verde digende stellingen teruggetrokken. De Amerikaanse bombardementen zijn stopgezet. Oorlogsvoorlichting? In Washington is meegedeeld dat een subcommissie van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden een voorlo pig onderzoek zal instellen naar even tueel achterhouden, of verkeerd voorstellen door de regering, van fei ten over de bombardementen. President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heeft in een inter view met het Westduitse weekblad Der Spiegel opgemerkt dat „de oor log slechts beëindigd kan worden als de Amerikanen zich zonder voorwaar den te stellen uit Vietnam terugtrek- (Van on9 kerkredactie) NEW YORK De Ster van Bethlehem, die de wijzen uit het oosten tot Christus leidde, is waarschijnlijk de ster Jupiter geweest, die helder oplichtte, toen zij Saturnus voorbijging. Dit meent Del Chamberlain, sterrenkundige van de universiteit van Michi gan. Chamberlain stelde vast, dat in het jaar 6 voor Christus (dat thans al gemeen wordt beschouwd als het werkelijke geboortejaar van Christus) een zeldzame conjunctie van Jupiter en Saturnus heeft plaatsgehad. Deze moet gepaard zijn gegaan met een ongewoon heledere gloed. Volgens Chamberlain zijn de drie wijzen daarom naar Palestina gereisd, omdat de conjunctie voorviel in het teken van de vissen, welk sterrenbeeld door de astrologen van die tijd als bijzonder belangrijk voor de Joden be schouwd werd. REUMATISCHE PIJNEN EN TOCH GELUKKIG Leef opgewekt Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van reuma tische pijnen, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal werkt snel en afdoend. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Brieven die oiet t(jn voorziet van naam en adres kunnen aitll in behandeling worden genomeal Geheimhouding ls verzekerd. Vra-) gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten (n af zonderlijke brieven worden ge steld, Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Men ziet vaak dat appeli aan de binnenzijde bruine plekjes krijgen en er daardoor wat onsma kelijk beginnen uit te zien. Sommi gen denken zelfs dat het niet goed is dergelijke appels te eten. Wij snij- den alles weg, maar daardoor verlie zen we veel van het vlees. Hoe ontstaan deze bruine plekken? Kan het eten van dergelijke appels kwaad? Antwoord: Dit verschijnsel door fruittelers „stip" genoemd <- wordt niet door een schimmel of msekten veroorzaakt, maar is een fysiologische ziekte (verkurking) die of aan het einde van de groeiperio de of tijdens de bewaring tot uiting komt In het eerste geval noemt men het verschijnsel „boomstip", in het tweede „bewaarstip". Veelal ontstaat dit door ongunsti ge groei-omstandigheden zoals slech te bodemstructuur, waterhuishou- ding, onevenwichtige bemesting, vruchtgrootte of ras. Grote vruchten hebben daarvan meer last dan kleine, losvlezige ras sen zoals Coxachtigen, Notarisappel, James Grieve, Glorie van Holland en Goudrenetten meer dan hardere vruchten. Bepaalde percelen zijn vaak berucht wegens het voorko men van „stip". Appels met „stip" zijn niet prettig om te eten, maar "ie? slecht voor de gezondheid „Stip' is alleen zichtbaar bij erge aantasting. Vraag: Misschien kan u een oploa- sing geven voor de „stofjes" zoals jn bijgaand watje ingesloten. Eind au gustus op een warme dag kregen wij last van jeuk. Wij meenden door de warmte. Terug na een maand vakantie (september) ontdek te ik de „stofjes" overal. Ook komt het op de huid, maar het ;s soms zo minuscuul dat het niet te zien is. Al drie bussen flit gebruikt zonder resultaat. De drogist meent dat het mogelijk in de goudenregen kan zitten, die ons kleine tuintje overheerst Men kan niet steeds ramen en deuren gesloten houden, trouwens het dringt overal door. Mijns inzieni maakt het ook kleine gaten in wasta fels, emaille enz., doch niet in hout Antwoord: Dit is de zeer veel voorkomende vogelmijt die niet al leen in vogelkooien huist, maar ook in vogelnesten in de bomen, onder dakpannen enz. Wanneer de jonge vogels waarvan ze bloed opzui gen i=r uitgevlogen zijn, zoeken ze van de honger andere gastheren. De goudenregen is niet de schuldige, maar misschien is er daarin een vo gelnest. De mijt maakt geen gaatjes, dui dat moet een andere oorzaak heb ben. De mijt kan niet steken maar veroorzaakt een ontzettende jeuk. Gebruik een goede huishoudinsec- ticide of nog beter: rook de vertrek ken eens uit met Duphar Lin- daan-damptabletten. te verdampet op een speciaal Philips-lampje. Natuurlijk moet u. nu het in de winter goed mogelijk is, zo veel vo gelnesten in de omgeving opruimen als u kan. Denk eraan dat kanaries, parkieten enz. veel last hebben van Duphar-Lindaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2