NIEUWJAAR IN JAPAN DAM- RUBRIEK nieuwe leidse courant zaterdag 31 december 1966 Postzegelrubriek door J. J. M. KIGGEN K SV" j\JEN zegt nog al eens dat al dat schrijven van kerst en nieuwjaarskaarten afgeschaft moest worden het is een, opgeschroefde zaakde wensjes van de één lokken wensen van de ander uithet is kost baar en onnodigdus, weg er meeIk weet niet hoeveel wenskaartjes jaarlijks door onze nijvere PTT- handen gaan. Beslist niet zoveel als in Japaft. Daar schrijven 90 miljoen mensen rond nieuwjaar I-miljard kaarten„arme" posterijen. Groeten en wensen uitwisselen ter gelegenheid van de nieuw jaarsfeesten is in Japan een goe de gewoonte. Reeds voor de laatste wereldoorlog gaven de posterijen speciale postzegels uit het frankeren van nicuw- I jaarskaarten. Drie jaar achter elkaar werden [die zegels met afbeeldingen van [enkele saillante toeristische pun- hen in het land verkocht Wegens de oorlog en zijn gevolgen heeft men het van 1939-1948 zonder de nieuwjaarszegels moeten doen. Voor de feesten van 1919 werd de draad weer opgenomen. waren, was een loterij met grote en kleine prijzen verbonden. Als prijs Zo waren bij loting op elke honderd kaarten drie souvenirvel letjes met een blokje van vier nieuwjaarszegels beschikbaar. De ze velletjes waren alleen als prijs te krijgen en niet te koop aan de postkantoren. Van filate listisch standpunt bezien, waren ze door deze beperkingen meteen veroordeeld. Ondanks dit ..dood vonnis" konden en kunnen de vier zegels van de blokjes voor frankering van brieven gebruikt worden. Zowel Yvert als Michel nemen ze in hun catalogus op. Behalve de speciale postzegels javen de posterijen ook speciale, 400 Miljoen geïllustreerde kaarten uit. Aan deze kaarten, die genummerd De opbrengst van de PTT-kaar- ten is bestemd voor liefdadige doeleinden, zoals het Rode Kruis. Als u weet dat de oplaag van de velletjes in 1965 ruim 12 miljoen stuks was, leert een rekensomme tje, dat er minstens 400 miljoen speciale kaarten verkocht zullen zijn. Dieren De nieuwjaarspostzegels inte resseren ons natuurlijk het meest en dan denk ik daarbij mèt de themaverzamelaars aan de afbeel dingen. In dit verband moet ik u vertellen, dat de Japanse kalen der een twaalfjarige cyclus heeft met voor elk jaar een dier als motief; in de hele cyclus figure ren in deze volgorde de dieren: rat, koe, tijger, konijn, draak, slang, paard, schaap, aap, haan, hond en als laatste de wilde beer. Na de oorlog is weer zo'n jarencyclus begonnen in 1948 met de rat en derhalve ook in 1960 enz. In de afbeeldingen van de nieuwjaarszegels nu heeft men die dierencyclus opgenomen. En omdat het nieuwjaarsfeest in Ja pan bijna geheel in de sfeer van de kinderwereld ligt, bezigt men indien mogelijk sinds 1949 folkloristische speelgoeddieren als afbeelding van de zegels. Ik zal u nu een korte beschrij ving geven van de sinds 1949 uit gegeven postzegels. De eerste toont een kind, dat hanetsuki, een soort badminton speelt; een spel, dat de kinderen in Japan bij voorkeur op nieuwjaarsdag beoefenen. Daarna begint de die rencyclus te lopen: een speelgoed tijgertje, vervaardigd naar een beroemd schilderij van Okyo Ma- ruyama. Konijntje In het volgend jaar het beeld van een lief konijntje met dito Japans meisje. De moeilijkheden om het systeem te volgen kwa men in de jaren hierna. In 1951 werd een masker van het Noh-to- neel gereproduceerd, en het vol gend jaar liet men een typisch Japans Sambaso-popje de geluk- wensdans „Gosho Ningyo" uitvoe- In 1953 is volgens de cyclus het paard aan de beurt en we zien daar het wonderlijke speelgoed- paard „Mibaru-goma" uit het district Tohuku optreden. Daarna weer folkloristisch speelgoed „vrouwtje Paruma" uit Kanagu- wa in 1954 en in 1955 twee koddi ge kokeshi-poppen uit Fohuku. Dan komt een kleurige speelgoed wagen met een spuitende walvis uit Nagasaki. Een jaar later een nogal ge drochtelijke papiermaché hond, luisterende naar de naam Inuha- riko. In 1958 komt de god Ebisu trots op zijn gevangen brasem aan. Dit kinderspeelgoed komt uit Takamatsu. Nu komen we weer in de ban van de dierencyclus met een muis of rat. Dit speelgoed ik heb een echt exemplaar van een Japanse vriend gekregen is on geveer 135 jaar geleden ontstaan. Men zocht namelijk in die tijd naar huisvlijt voor Japanse solda ten. Niet omdat ze niets te doen hadden, maar vanwege het feit, dat soldaten de slechtst betaalde lieden in Japan waren. Met het maken van deze rijstetende muisjes konden ze wat bijverdie nen. Gouden koe Achtereenvolgens komen dan steeds cyclusdiertjes op de ze gels: de gouden koe (met rode stier) uit Iwate, waar de koe vroeger als lastdier in de mijnen werkte; de stier werd vereerd als afweer tegen epidemieën. Een vinnig tijgerbeest uit Shimane treedt in 1962 op, gevolgd door een konijn met klingel in zijn oren voor 1963. Weer twee locale beeldjes van draken uit Tottori en Yamanashi 1964. Een kunstig stukje huisvlijt is de volgende: een uit rijststro en andere hulpmiddelen gemaakte slang, die vroeger als mascotte in het grensgebied van Asakusa werd verkocht. Het vorig jaar za gen we het zogenoemde „verbor gen paard" op de zegel; dat is een mascotte om smeekbeden voor huwelijksgeluk naar de god heid te brengen. Voor de nieuwjaarsfeesten van 1967 komt deze maand een zegel uit met de afbeelding van een uit hout gesneden schaap, zoals reeds in de twaalfde eeuw beeld jes bij godsdienstplechtigheden van het Kasuga-altaar werden gebruikt Het is een kleurige en intrige rende serie postzegels. Over die folklore en oosterse mysteries is natuurlijk veel meer literatuur te vinden. Veel succes als u wat dieper gaat snuffelen en tegelijk voor 1967. Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Zuid-Holland kan tevreden zijn! N'let minder dan vier vertegenwoordi ger» van deze provincie zullen in Allereerst D. v.d. Staaij. die dit jaar de derde plaats -bemachtigde en ver volgens de nummers de titelstrijd, alsmede in zijn herkamp uit Overijssel verslagen ti r reden tot vertieuge- de voorgaan rijven dat c verder oprukten, dooh in slaagden de hegemonie te werven, dit jaar is het dan zO ver. De eerste vijf uit het provinciaal kampioensdhap zijn niet ouder dan dertig jaar. Do kampioen telt er «ledhts negentien! Als gevolg van deze resultaten zal ook de deelnemerslijst aan de lan delijke finale belangrijk meer namen van jongeren bevatten. Dit te meer nu het bandsbes tuur de Jeugdkam pioen Harm Wiersma uit Leeuwarden als zijn keuzespeler heeft aangewezen. Harm vestigt door zijn deelnemen een nieuw record; hij is met zijn dertien jaren de jongste speler die ooit aan het landskampioenschap meedeed. Thans nog enige diagrammen ont leend aan de partij'. J. W. Ooms P. Bergsma zwart: 2. 3. 6. 9. 7. 8, 11 t/m 14. 18. 22, 23. wit: te. 26. 77. 30. 31, 35. 36. 30. 42. 45. 47. 48, 40. Zwart Het winst van een schijf i hebben voort- zwart: 4. 7. 8. 9. 10. 13. 19, 18. 20. 22. 23, 25. wit: 28. 27. 33. 34. 35. 38. 40, 42. 42, 44. 45. 48. De Friese voorvechter ondervond wel dat de studie hem enige jaren uit de grote wedstrijden hield. Hij zette voort met 17—22? en kon opgeven door: 28—21 22x31 35—30 J. Pellikaan zwart: 1 t/m 4. 6. 8. 11 t/m 16, 18. 19. 26. wit: 27. 29. 30. 32. 35 t/m 38. 40. 42. 43. 45. 47. 48. 50. secretaris •an het district Leer- leuke combinatie in Deze vlieger ging echter r 5. 20. 30. it: 19. dam 14. e auteureoplossing luidt 14— 3 30—34 beste 1914 5il 0 gedw. 14x 5 34—39 5—28 30—43 28—39 43x34 3—201 PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. muurachtige plant. 6. monddoek, 12. uitbraaksel van een vulkaan, 14. beest, 16. meisjesnaam, 18. scheik. element (afk.), 19. voegwoord. 21. bijwoord. 22. water in Friesland. 23. ambtenaar die akten opmaakt. 26. plaats in N. Brab., 29. azyn, 30. plant, 32. veraf, 33. water in Friesland. 34. oude lengtemaat, 36. cilindervormig voorwerp, 37. scheik. element <afk.). 38. water in N. Brab., 39. oude boomtronk, 41. myth, figuur, 43. voedsel. 44. vogel, 45. spil van een wiel, 47. vogel, 49. vlug, $2. voorzetsel. 54. scheik. element (afk.), 55. verstandig (barg). 57. voorzetsel. 58. familielid. 59. opgehoogde rand van een dijk of weg. 61. buigzaam. 63. voorlichting 65. plaats in Limburg, 67. betamelijk, 39. oude lengtemaat, 70. muzieknoot, 71. houten vat. 73. voedsel. 74. muzieknoot, 75. stadje in België, 77. lust hof, 79. maat. 80. familielid. Vertikaal: 2. in loco (afk.), 3. plaats in België. 4. wild zwijn, 5. voorzetsel, 7. bekende afkorting, 8. dorp in N. Brab., 9. verdrag. 10. bijwoord. 11. specerij. 13. meervoud (afk. Lat.). 15. gedeelte ener erfenis. 17. ongaarne. 19. zoon van Jacob. 20. bij elkaar behorende voorwerpen. 22. meisjesnaam. 24. scheik. element (afk.) 25. voor zetsel. 27. in loco (afk.), 28. telwoord (Fr.). 31. vruchten. 35. weefsel, 37. gemeenschappelijke weide. 39. horizon. 40. soort. 41. waterplant. 42. vis. 46. stakker. 48. plaats in Duitsland bij de Nederl. grens, 50. ontzag, 51. stad in Spanje, 53. streek op de grens van N. Brab. en Limburg. 55. stad in België. 56. berg bekend uit de bijbel, 58. rivier in Nederland, 60. adellijke titel op Java (afk.), 61. lidwoord (Fr.). 62. ga <Eng.). 64. water in N. Brab.. 66. plaats in Groningen. 68. verstand. 72. nevenschikkend voegwoord. 75. bergplaats. 76. mu zieknoot. 77. en omstreken (afk.). 78. scheik. element (afk.). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. sta, 3. Paris, 7. eng, 10. te. 11. vos, 12. kip. 14. Ee. 15. enkel. 18. Maori, 20. zon. 21. Leo. 23. lev 24. sijs. 25. Reims. 27. nap, 29. tros, 31. alge. 33. ma, 34. in. 35. ui, 36. gl. 37. last, 39. Mill, 41. Ede. 43. ereis, 45. ora, 47. eed. 49. ara. 50. ooi, 51. Arras, 53. roman, 55. de, 56. rok, 58. log, 59. ne. 60. eng, 61. larie. 62. Ate. Vertikaal: 1. sté, 2. tenzij, 3. pol. 4. as, 5. ik 6. sim, 8. Nerva. 9. gei, 11. ven. 13. pal, 16. kost, 17. lei, 19. Oene, 21. les. 22. oma. 24. Somme, 25. Ronse, 26. Sluis, 28. polka 30. Ria, 32. gil. 37. leer, 38. tra. 39. Mia, 40. loom. 42. deren. 44. erf, 46. riant, 48. dar, 50. oog, 51. adé. 52. sol, 53. roe, 54. nee. 57. ka, 58. li. INZENDINGEN inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzcl- sing". Er zijn drie prijzen: "~~i 5,— en twee van 2,50. pREET lak. was een echte lui- 's Morgens kon ze nooit op tijd haar bed uit. Moeder moest haar wel drie keer roepen en als ze dan eindelijk opstond, had ze geen tijd meer voor haar boterhammetjes. Ze moest aan één stuk door rennen naar school, waar ze precies op de laatste klokslag van negen uur hijgend en met een lege maag binnenkwam. Het gebeurde natuurlijk ook heel dikwijls, dat ze 't nèt niet meer halen kon en dan kreeg ze strafwerk. Moeder dacht, dat ze nu voortaan wel op tijd op zou staan. Maar nee hoor, zodra de wek ker klaar was met z'n geratel, draaide ze zich weer om en droomde heerlijk verder. Ze vergat dan helemaal dat de tijd niet stilstaat en dan moest ze zich weer verschrikke lijk haasten om niet te laat te komen. Moeder vond 't heel erg, dat Greet 's morgens de deur uithol de met een lege maag en ze zei: „Van nu af moet je 't zelf maar weten, maar vanaf morgen ga je niet eerder naar school voor je gegeten hebt. Als je te laat komt is 't je eigen schuld." Greet zag aan 't gezicht van haar moeder, dat ze het werke lijk meende en ze schrok ervan. Maar lang hield ze dat niet vol en nu kwam ze iedere dag wel tien minuten te laat. Elke keer kreeg ze strafwerk. Ze hield helemaal geen tijd meer over om heerlijk buiten te spelen of een boek te lezen. Ze zat na schooltijd almaar te pennen. „Nou hoor," zei ze tegen zich zelf, „morgenochtend zal ik echt eens op tijd opstaan. Al dat nare strafwerk iedere dag!" Maar de volgende ochtend Beste jongens en meis jes, Tante Jos is ziek. Daar om is er deze week geen jeugdrubriek, maar een kort verhaal. sliep ze weer lekker verder en kwam, hoewel ze zo hard had gelopen als ze kon, weer te laat. De meester werd nu werke lijk heel erg boos. „Als je mor gen niet op tijd bent, stuur ik je terug en dan zoek je maar een andere school op. Misschien is er wel ergens een „lui- lakschool", dan kun je daar naar toe." En de volgende ochtend? Ineens schrok ze wakker en herinnerde zich, dat de meester zo boos geweest was. Tot haar schrik zag ze op haar wekkertje, dat 't al kwart voor negen was. Ze moest zich nog helemaal De tranen sprongen in haar ogen van schrik. „Oh, dat haal ik nooit meer," verzuchtte ze. Ineens kreeg ze een idee. Ze holde in haar pyjama naar beneden, trok haar kap laarzen aan, schoot ln haar jas, schrokte haar boterhamme tjes naar binnen en rende weg." Niemand op straat had in de gaten, dat ze haar pyjama nog aan had. Precies op tijd, om 9 uur, zat ze in haar bank. De kinderen gniffelden en fluisterden, want Greet had haar muts nog op en haar jas nog aan. Ze is nog zo slaperig, dat ze helemaal vergeten is zich uit te kleden, dachten ze. Greet voelde zich diep onge lukkig en stilletjes wachtte ze op de meester. „Goeiemorgen, jongens, we gaan ineens beginnen met".... en toen.... „Greet, kom de bank eens Beschaamd en met een vuur rode kleur stond ze heel lang zaam op. Greet gaf geen antwoord. ..N.... n.... nee, meester, dat., dat... dat gaat niet." „Gaat dat niet? Kom dan L Greet stotterde van angst en haar tranen kwamen bijna te voorschijn. Hij trok haar de muts van 't hoofd en de ongekamde pieken vielen over haar gezicht. De kinderen keken verbaasd naar de woeste pruikebol van Greet, maar niemand durfde te lachen, want de meester keek verschrikkelijk boos. Aarzelend deed Greet een knoop open, toen nog een en nog een en toen ze haar jas eindelijk uittrok, klonk er een vrolijk geschater om haar heen. Daar stond ze dan, midden in de klas in haar pyjama met on gekamde haren. 't Was zo'n mal gezicht, dat zelfs de meester zich niet meer kon goedhouden en z'n zware lach klonk door 't lokaal. De juffrouw van de derde klas hoorde 't gelach en kwam eens even om een hoekje kij ken, of de meester er wel was. Toen zag ze Greet staan met haar kaplaarzen en pyjama en ook zij begon te hikken van de lach. 't Leek wel of het feest was in de klas van Greet. Alle kinderen schaterden van plezier en ze gilden het uit van de pret. En die arme Greet? „Jongens", sprak de meester, toen hij een beetje bekomen was, „jongens, nu is 't genoeg. Ik geloof, dat Greet deze keer wel genoeg straf heeft gehad. Ze was op tijd op school, dus ze hoeft nog niet naar een „lui- lakschool". Greet, voor deze keer zal ik 't nog door de vin gers zien. Ga maar gauw naar huis en kom dan zo snel je kunt behoorlijk gekleed terug." En terwijl Greet door de deur verdween, schudde de meester zijn hoofd en dacht, ze zal nu wel nooit meer te laat komen. En de meester kreeg gelijk. Vanaf die dag was Greet al tijd op tijd. ALs de wekker af liep, sprong ze ineens haar bed uit. Moeder was wat blij, dat haar dochter voortaan op haar gemak kon ontbijten en verstan diger was geworden Op school noemden de kinde ren haar geen „luilak" meer, maar als ze aan die malle och tend terugdachten, schoten ze steeds weer in de lach. En Greet schaamde zich iede re keer weer opnieuw als ze zich die akelige gebeurtenis her innerde. 'WW a

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 21