Jaar vol emoties voor binnenlandse politiek Einde hoogtij in economie Rhodesië explosief Erhard exit r'VT CHINA: HARDE KOERS Chinese zaak nog net opgelost Treinongelukken Wéér dichter bij de maan nieuwe leidse courant ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 Teixeira viel Eind mei werd Nederland op geschrikt door het debacle van het Amsterdamse bankiershuis Gebroeders Teixeira de Mattos, dat in zijn val vele kleine beleg gers en middenstanders meesleep te. In verband met de gang van zaken bij de bank werd de enige directeur drs. J. M. F. gear resteerd. Moby Dick toch naar zee In mei werd een vijf meter lan ge Beluga-dolfijn, eerst in de Duitse, later in de Nederlandse wateren waargenomen. Het dier, dat al spoedig de naam kreeg van Moby Dick (de witte walvis), verliet na zes weken ons land weer bij Hoek van Holland. Vietnam: meer doden kwestie onopgelost Vietnam was de allesbeheersende kwestie. Pogingen, tot vredes onderhandelingen te komen, mislukten. Peking voelde daar niets voor. Ook de leiders in Hanoi (hoofdstad van Noord-Vietnam) wilden echter voortzetting van de strijd. Men meende daar nog lang, dat een militaire overwinning op de Amerikanen mogelijk zou zyn. Daarbij baseerde men zich op het onbehagen, dat de veel mensenlevens eisende stryd in de Ver. Staten teweeg had ge bracht. Bij de verkiezingen van november bleek eerder het tegen deel. Afgewacht moet worden of het beroep van de Amerikaanse regering op Oe Thant (secretaris-generaal van de VN) enig effect zal sorteren. 1966 is in sociaal opzicht getc- al de werkgevers lieten zich hier- kend geweest door de neergang bij niet onbetuigd. De discussies over het sta kingsrecht begonnen wat te ver bleken en de regering kondigde meer strin- de conjunctuur. Het begon met het sterke verzet van de werkgeversorganisaties tegen ex tra betaling aan georganiseerde de ondernemers werknemers. gente prijscontrole aan ook de toonbeweging beter Na stakingen in enkele bedrij- toom te kunnen houden. De litiek. Een vulkaan van opgekropte emo- Ven en uitspraken in kort geding, ningbouw in het noorden en ties, onlustgevoelens en geavanceerde die de vakbonden in het ongelijk den van ons land werd vrijg« dan wel reactionaire opvattingen over stelden, bereikten partijen toch Ven tot bedragen van 50.000. Veelbewogen was de binnenlandse po- ons staatkundig bestel kwam tot uitbar sting. De sensationele uitslag van de sta- o tenverkiezingen in maart bevestigde dat: ganiseerde werknemer Zijlstra een grote overwinning voor Koekoek, ijngt vorming en voorlichting. een zware nederlaag voor de PvdA, ver- 1 lies voor de KVP, enige winst voor de CHU. De in juni volgende gemeenteraadsverkiezingen gaven dezelfde tendens te zien. JHJ Bij de toch al weinig rooskleu- scho- r'ge ontwikkeling van de lopende rekening van onze betalingsba lans kwam ook nog de mond- en klauwzeerepedemie, die i De gróte uitbarsting kwam echter pas in oktober: in de „nacht van Schmelzer" na felle kritiek op de begroting. Cals en zijn kabinet vielen, Schmelzer probeerde een nieuwe regering te for meren, slaagde niet en moest zes weken later de eer aan prof. Beel laten. Op het Afrikaanse continent Nederland kreeg een overgangskabinet onder leiding van prof. was het weer bijzonder onrus- Zijlstra, die deze maand zijn plannen voor sanering van de eco- nisaties. want daarna lieten infla- voe£ va" vee en vlees zwaai tie, overbesteding. kapi- taalschaarste, rentestijging, liqui- ,nee J~~J diteitsmoeilijkheden, ontslagen, fusies en bedrijfssluitingen een duidelijk minder gunstige ontwik keling zien. Storm trof Rouw over Aberfan Rouw over Aberfan, het mijnwerkersdorp in Wales, op 21 oktober toen een al jaren dreigende sintelberg zich op een scholencomplex stortte. 144 kinderen von den de dood. Het dorp was verslagen. Dagenlang is men nog bezig geweest onder het puin bedolven slachtoffertjes te redden. Maar voor de meesten kwam die hulp te laat. Het was een triest dorp, dat de doden een week later be geleidde naar het massa graf in de heuvels. tig, met name in Nigeria en Ghana, waar regeringen ten val werden gebracht. Het probleem, dat het meest de aandacht trok, was het Rhodesische. Dit bijzonder gecompliceerde vraagstuk, waarin allerlei belan gen door elkaar spelen, kan niet worden opgelost als de blanken in Rhodesië niet willen meewer ken. Onder druk van de niet- blanke Gemenebestlanden legde Engeland de zaak aan de Vei- ligheidslanden voor. Het is ech ter de vraag, of de sancties, wel ke deze raad bindend heeft voorgeschreven, het gewenste resultaat zullen hebben. Te hopen valt slechts, dat in Rhodesië krachten naar voren komen, die op niet al te lange termijn een meerderheidsrege ring willen aanvaarden. Chinees ontvoerd Schiphol kwam eind maart in rep en roer over de vermoede ontvoering van de 30-jarige inge nieur Huang Tao Yuan uit Rood-China. Het gerucht ging, dat de Chinees door landgenoten met verdovende middelen was in gespoten en daarna gedwongen was in het vliegtuig naar Moskou te stappen. Het is nooit bekend geworden in hoeverre van ontvoering sprake is ge weest. DRIE AGENTEN NEERGESCHOTEN Het wachten is nu op 15 lebruari als de nieuwe verkiezingen vair"M««"gr.êp min£ter"véïd- Medio augustus werden in Lon worden gehouden. 0 - nomie met veel moeite door de Kamer wist te loodsen. Reeds in het eerste halfjaar kamp bij de loonontwikkeling in, den drie agenten van Scotland V V VLIEGRAMPEN Het ernstigste vliegtuigonge- misch-Statistische Berichten on- zich een paar maanden schuil te luk van 1966 gebeurde op 24 ja- der de kop: „Storm op til, het houden. Toen werd ook hij ge- einde van de hoogconjunctuur", pakt. Symptomatisch waren ook de Dr. Soumokil geëxecuteerd Begin april werd dr. Chris Sou mokil, president van de in 1950 uitgeroepen Republiek joenen voor India en Tibet Twee bliksemacties bewezen opnieuw, dat het Nederlandse volk spontaan offert voor de me- demens-in-nood. Hartverwar- jjuid-Molukken geëxecuteerd. On- mend was de actie „Eten voor der de Ambonezen in ons land India", die gesteund door de was het nieuws aanleiding voor demonstraties en protestmarsen pers, radio en televisie op een tegen het regiem van de indone- dag vele miljoenen guldens op- sjsche regering. Enkele jeugdige bracht. bewoners van het woonoord te Moordrecht stichtten brand in Dc actie voor de Tibetaanse het gebouw van de Indonesische vluchtelingen, die was voorafge- ambassade in Den Haag. gaan door uitgebreide voorlich ting over de erbarmelijke omstan- digheden, waaronder deze 5j\EEN' VOOR ARTSEN IN CONFLICT MGR. BEKKERS OVERLEDEN Voor de rooms- katholieken in het Zuiden voor al was het een zwarte dag, toen in mei de bis schop van Den Bosch mgr. W. Bekkers (58) overleed. Hij werd opgevolgd door mgr. J. W. M. Bluyssen. De belangstelling voor zijn begra fenis was over weldigend. Dr. H. W. Tilanus overleden Op 16 februari overleed dr. H. W. Tilanus. De oud-voorzitter van de CHU, die de leeftijd van 81 jaar bereikte, was een in bre de kring om zijn integriteit en kennis van politieke zaken ge waardeerd volksvertegenwoordi ger. inzittenden (117) kwamen om het leven. Vier dagen later verongeluk te op de luchthaven van Bremen een Convair van de Lufthansa. Bijna vijftig mensen vonden de dood. Begin maart gebeurden in Ja pan kort na elkaar twee vlieg rampen. Een Boeing 707 van de Engelse luchtvaartmaatschappij BOAC vloog tegen de heilige berg Foeji (124 doden) en een DC-8 van de Canadian Pacific Airlines stortte op het vliegveld van Tokio neer (71 doden). Op 22 april verongelukte in de buurt van de Amerikaanse stad Ardmore een Lockheed Elek tra van een chartermaatschappij friet 86 mariniers aan boord. Eind augustus werden 96 En gelse vakantiegangers gedood bij het neerstorten van een Bristol de sociale verzekering. Voor- Honderden ontslagen In China kwam de „grote leider" Mao Tse-toeng tot de ontdekking, dat zijn grote revolutie was mislukt. Hij schoof generaal Lin Piao naar voren om de nieuwe (cultu rele) revolutie met kracht door te zetten. Daarbij werd gebruik gemaakt van de jeugd, die als rode gardisten op de tegen standers van de „harde lijn" van Mao wer den losgelaten. Dit optreden maakte veel slachtoffers. De belangrijkste leiders ble ven totdusver echter nog op hun post. Het nieuwe jaar moet leren, wie de langste adem heeft. De gebeurtenissen in China leidden er toe, dat met nog groter meerderheid dan voorheen werd beslist, Peking niet als VN-lid te aanvaarden. Spanningen in Midden-Oosten Bij de steeds stijgende werk loosheidscijfers werd het spaar loon van de vakbeweging zowel bij de werkgevers als de rege ring een onhaalbare trek. Mas sa-ontslagen bij Vascomij, Dem- ka en Werkspoor waren duide lijke waarschuwingsschoten voor de boeg van onze nationale econo mie. De middenstand wist zijn 'hPt'Nahiif» reeds lang toegezegd ontwikke- liners- en sanerin?sfonds nnir hin- laatste maan den van het jaar in, grote spanningen lings- en saneringsfonds nog bin nen te halen, maar minister Veld- t kamp moest met zijn algemene Te Jordanië wet zware geneeskundige risico's teeen Israël en zijn arbeidsongeschiktheids- tegen Israel Oosten weeg te bren gen. Het zet- wet wachten tot 1 juli 1967. Britannia in de buurt van willigers in te zetten. Toen Ljubljna in Joegoslavië. raël hard terugsloeg en de Jor- In Kameroen stortte op 19 daanse koning Hoessein (die oktober de Skvmaster North van tevoren gewaarschuwd was) Star neer. De lading van het niets terug deed, probeerde de toestel, dat in 1965 op Schiphol Syrische regering de vorst ten tien maanden aan de ketting had val Je brengen. Het gevaar is gelegen, bestond uit gesmokkel- i_* T de wapens marine. ovoorlopig geweken. Jordanië de Koninklijke kan rekenen op de steun van koning Feisal van Saoedi-Ara- bië, die uitgegroeid is tot een grote rivaal van president Nas ser van Egypte. Beide staats- Philips vierde eind september hoofden staan (indirect) gewa- groot feest bij zijn 75-jarig jubi- pend tegenover elkaar in Je- - de stryd tussen re- Philips 75 jaar leum. Heel Eindhoven stond De Nederlandse Spoorwegen hadden enkele ongelukken te no teren. Begin juni was er een trein ontsporing bij Hedel. Het aan tal gewonden bleef gelukkig be perkt tot zeven. Maar de ravage was groot. De schade liep in de honderdduizenden guldens. Ook in november deed zich een ontsporing voor, doordat de bestuurder bij Halfweg een sig naal niet zag. Er waren dertien De Chinese affaire werd op werd binnen 24 uur uitgewe- de valreep van het oude jaar zen. toch nog opgelost. De acht las- In een soort propaganda-oor- technici, die maandenlang ge- log nam het Chinese ministerie gewonden. Was het materieel dwongen verblijf hebben moe- van buitenlandse zaken onmid- niet zo stevig geweest, dan had tee houden in het legatiegebouw dellijk zijn tegenmaatregelen, de ontsporing zeker doden geëist aan de Adriaan Goekooplaan in De heer Jongejans werd als gij- Een ongeluk van geheel andere Den Haag, kregen donderdag 30 zeiaar beschouwd, een totaal aard gebeurde, eveneens in no- december toestemming naar Pe- ongebruikelijke zaak in de we- vember, tussen Woerden Moord op acht verpleegsters In juli werd in Chicago de „moord van deze eeuw" ge pleegd. Acht verpleegsters wer den door een 25-jarige man om het leven gebracht. Een negende verpleegster wist te ontkomen. Dronken chauffeur maakt 10 doden Een dronken chauffeur van een zware vrachtwagen veroor zaakte op 25 april een vreselijke ramp in het dorpje Asse bij Brus sel. De auto reed in volle vaart in op een groep schoolkinderen. Tien jongens en meisjes werden gedood, Busramu In het afgelopen jaar moest twee keer melding worden ge maakt van rampen met autobus sen. Op 25 juli stortte een Bel gische autobus met een ge zelschap uit Oostenrijk terugke rende vakantiegangers bij het Duitse Limburg, gelegen tussen Frankfort en Keulen, van de Au tobahn op een twaalf meter lager liggende landweg (zie foto). Er kwamen 33 inzittenden, onder wie 28 kinderen, om het leven. Enkele weken later reed op de Autobahn bij Oberhausen een au tobus van het Haagse reisbureau Westercoach met 22 vakantiegan gers, als gevolg van slippen, door de vangrail. De bus kantelde. Twaalf passagiers moesten voor behandeling naar een ziekenhuis, vijf hunner werden ter verple ging opgenomen. Drama in Texas Eind juli schoot de 24-jarige student en ex-marinier Charles Joseph Whitman vanuit de toren van het universiteitsgebouw te Austin, Texas, twaalf wandelaars op het universiteitsplein dood en verwondde er 34. Verloren wtf vorig jaar onze directeur de heer J. Grocnewegen, dit jaar, op 4 oktober, overleed de heer H. Dlemer, die gedurende vele jaren directeur-hoofd redacteur ook van ons blad was geweest. Aan beiden heeft de christelijke dagblad pers In ons land veel te dan ken: hun herinnering blijft onder ons in ere. De ziekenfondsen moesten een tekort constateren van niet min der dan 260 miljoen. De artsen, de loongolven echter tussen twee stoelen te zit- kwam op raadselachtige ten. Want CDU-kanseliers-kandi- wjjze om het leven, daat Kiesinger sloot een verbond met de SPD van Willy Brandt. Volgens de lezing van de Deze „grote coalitie" leidde tot Haagse politie werd hij zwaar- heroriëntatie op internationaal gewond op straat aangetroffen, terrein. Voor de binnenlandse po- j^a overbrenging naar het Rode litiek 7al zij tot gevolg hebben, Kruisziekenhuis aan de Sport- dat uiterlijk in 1973 het twee- laan werd hij door een Chinese partijen-stelsel wordt ingevoerd, „knokploeg" ontvoerd. Een dag laatste jaren hijgend achteraan Of hiermee ook de opkomst van jater zou hij aan zijn verwondin- kwamen met hun eis van hon- het neo-nazisme (dat in Hessen gen bezweken zijn. derd procent verhoging van de en Beieren de kop opstak) in de honoraria der ziekenfondsen, kre- kiem wordt gesmoord, moet wor- Als gevolg van deze verwik- gen een krachtig „neen" te ho- den afgewacht. Het nieuwe sys- kelingen werd^de Chinese zaak- ren. teem kan in 1969 In het begin van dit jaar kon werking hebben, een conflict tussen artsen en zie kenfondsen nog worden bezwo ren door aan de artsen een verhoging van 13.28 procent toe te kennen met de belofte dat la ter in het jaar de cijfers nog eens bekeken zouden worden, maar later in het jaar waren de mogelijkheden eerder vermin derd dan verbeterd. Behalve van de ziekenfondsen bleken ook de tarieven van de Iiei sietieiiuu.o NS te ver te zijn achtergebleven, overleed. Het probleem Zuid-Am- Het tekort van 25 miljoen bij de ka kwam er opnieuw in fel licnt NS in 1965 groeide dit jaar tot 70 door te staan. Zijn opvolger miljoen en voor volgend jaar de minister js van' wordt een tekort van 110 miljoen die eveneens voorstander is .van wacht werd king terug te gaan. Tegelijkertijd reld der diplomatie. Hij kreeg Utrecht. Het spoorwegviaduct kanselier Er- mocht de Nederlandse zaakge- ook te horen, dat hij Peking pas werd verwoest toen een stalen hard ten val lastigde in Rood-China, de heer mocht verlaten, als de acht las- balk op een jiardgasleiding in gebracht als G- J- Jongejans, die eenzelfde technici veilig waren terugge- aanleg gevolg vi weinig ver kwikkelijke houding van zijn liberale coalitie-part ner. Deze (de FDP) kwam PROF. MR. A. ANEMA OVERLEDEN Prof. mr. A. Anema overleed op 18 februari in de ouderdom van 94 jaar. Hij was een befaamd rechtsgeleerde, die als hoogleraar lange tijd aan de VU was verbon den. Voor de ARP had hij vele jaren zitting in de Eerste Kamer. PROF. WATERINK (76) OVERLEDEN Eind november overleed 76 jaar oud dc bekende pedagoog prof. dr. J. Waterink. Hij was de eerste pedagoog van de Vrije Uni versiteit en werd vooral bekend als hoofdredacteur van het vroe- FÜ gere maandblad Moeder. De in de wereld van de raket en ruimtevaart niet onbekende ir. Hsu Tsoe-Tsai, die in juli met zijn acht collega's voor veertien dagen naar Nederland i leven, deed vergeefs beroep op de offervaar digheid. Ongeveer tien miljoen kwam er binnen! Alleen de huis-aan-huis actie leverde al zes miljoen op.... Moord op Verwoerd Woerd stierf begin septem ber door een moordaanslag lementsbode: Met een mes werd hij zo ernstig ge wond, dat hij op weg naar het ziekenhuis RUMOER OM KLONTJE Elspeet bracht in oktober heel Nederland in beroering door de weigering van tientallen ouders (op instigatie van Gereformeerde Gemeente-predikant ds. C. Wis se) hun kinderen het anti-polio- Idontje toe te dienen. Een storm van protesten was er het gevolg van, maar de gemeentele den lieten zich niet vermurwen. Armstrong Scott Collins Gordon Conrad Lovell Opnieuw kwam de maan dich terbij. Vijf Amerikaanse ruim tetweelingen (Gemini 8 tot en met 12) maakten succesvolle reizen en braken records: Armstrong-Scott, Stafford-Cer- nan, Young-Collins, Gor- don-Conrad en Lovell-Aldrin. Alleen het duo Armstrong-Scott moest (in maart) zijn reis voor tijdig beëindigen doordat de stuurraketten van de Gemini 8 defect waren geraakt. Achter het Gemni-programma kon in november een punt wor den gezet komend jaar zal het Apollo-project volle aan dacht krijgen. Om dat te doen slagen hebben verscheidene Russische en Amerikaanse ver kenningssatellieten vele duizen den foto's van de maan ge maakt, waarvan de beste vorige maand door een Lunar Orbiter werd overgeseind. De Russen boekten begin dit jaar sensationeel succes met een zachte landing van Loena 9, waardoor de eerste gedetailleer de foto's van het maanopper vlak konden worden overge bracht. Amerikaanse stunt was het goedgerichte schot op Venus: na een reis van 106 dagen sloeg Ve- nus-3 erop te pletter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 17