BLIK TERUG OP WOELIG JAAR Jaar van de overvallen Zwarte zondag in mijns tad Genk Bruiloft verstoord door rookbommen Hoofdcommissaris weg MILJOENEN SCHADE DOOR BRANDEN EN EXPLOSIES T STRIJD IN INDONESIË 5*. NOG ONBESLIST Zee eiste levens Parijs uit NAVO Noorden ingesneeuwd NIEUWE' LEIDSE COURANT ZATERDAG 31 DECEMBER 1066 Het jaar 1966 zal de geschiede nis ingaan als het jaar van de (vooral bank-) overvallen. De ge wapende rovers hadden steeds een rijke buit, maar konden dik wijls of direkt of na een paar dagen worden gegrepen. Uit het onderzoek kwam vast te staan dat een internationale groep Ne derland als operatie-terrein had uitgezocht. Een greep uit de lan ge lijst van overvallen: 11 juni, bijkantoor Mid- denstandsbank Rotterdam. 135.000. Hier kon de dader na een sensationele jacht worden ge grepen. 1 september, Mid- denstandsbank IJsselstein, 41.500. De drie daders waren na enkele uren gepakt. De laatste na een enerverende jacht in een bootje op de Maas bij de Van Brienenoordbrug. 23 september, postkantoor Duivendrecht, 10.000. De twee daders waren spoedig gegrepen. 'JpERUGBLIK OP WAT WAS: het jaar 1966. Een in vele opzichten weer bewogen jaar. Buiten de grenzen, maar zeker ook in eigen land. Hoogte- én dieptepunten markeerden 365 dagen, die men hier, op twee pagi na's in beeld terugvindt. OOST-EUROPA IETS VRIJER Zondag 30 januari was een gebied te sturen om de orde te zwarte dag in de Belgische herstellen, mijnstreek rond Genk. Mijnwer- kers, die protesteerder, tegen het B« de ongeregeldheden wer- plan om de mijn te Zwartberg te d™ twee mensen gedood. Er wa- Suilen, raakten in bloedige ge- «n tientallen sewonden. mijn- veehten met leden van de werkers soldaten en personeel Rijkswacht gewikkeld. De situa- d' RhkswachtD matenele tie werd in de volgende dagen zo schaüe w*s zepr-groot. fJ kritiek, dat de Belgische regering "P vele honderddu.renden gul- opdracht gaf. mUitairen naar het dens geschat. MIJNEN DICHT Oost-Europa heeft zich weer iets onafhankelijker tegenover de Sowjetunie opgesteld. Roe menië is de grootste „raddraai er". Dit land maakt er zelfs geen geheim van, dat het ver loren gegane gebieden van de Sowjetunie wil terughebben. De vroegere vazalstaten van Mos kou halen de economische ban den met het Westen steeds nau wer aan. De invloed daarvan is vooral merkbaar in Tsjechoslo- wakije. Hongarije en Polen. In Joegoslavië en Roemenië was zulks al het geval. Oost-Duits- land neemt nog een uitzonde ringspositie in. De nieuwe be nadering door de grote coalitie in Bonn kan hier wellicht ver andering in brengen. Bulgarije is het enige land, dat nog sterke banden met de Sowjetunie heeft. Wellicht komt dit, omdat het re gime in dat land zich slechts met Russische hulp kan hand haven. Drama in Millingen: toen be gin november een moeder haar vijf kinderen met een bijl van het leven beroofde. Zij zou het in wanhoop hebben gedaan. Het feest van het jaar was het huwelijk tussen prinses Beatrix en prins Claus, op 10 maart in tegen woordigheid van tal van leden van Europese vorsten huizen te Amster dam gesloten. He laas bleef op deze stralende dag een wanklank niet uit. Provo's gooiden rookbommen naar de bruidsstoet inct het gevolg, dat het tot een schermut seling kwam met de politie. Dit ongemanierd provo-optreden was het begin van tal van relletjes, die nadien in de hoofdstad plaats hadden. Zelfs tijdens de dienst in de Westerkerk. waarin het huwelijk werd bevestigd, was er rumoer, dat tot in het kerkgebouw doordrong. De internationale pers bleef de eerste dagen in het ongewisse over de plaats waar de jonggehuwden de witte broodsweken doorbrachten. Later bleek dit Mexico te zijn. Veel rustiger was het op 10 december toen prinses Mar griet en de heer Pieter van Vollenhoven in ondertrouw gingen. De rellen in de hoofdstad uiteindelijk voortvloeiend uit het feit, dat op vakan tiegelden van bouwvakarbeiders werd gekort, werden onderwerp van heftige discussies in de Amsterdamse gemeente raad en in de Tweede Kamer. Het be leid van de Amsterdamse politie werd sterk gekritiseerd. Een en ander leidde ertoe, dat de hoofdcommissaris van poli tie de heer H. J. van der Molen werd ontslagen. Later ging hij tegen dit ont slag in beroep, maar hij werd deze maand in het ongelijk gesteld. Klappen bij wilde rel Onverantwoordelijke ele menten sloegen munt uit het ongenoegen van de bouwvak arbeiders over de korting van het vakantiegeld. Op 14 trokken zij naar Amster dams binnenstad en richtten onder meer een grote ravage aan in het Telegraaf-gebouw. De politie kreeg versterking van marechaussees, die enkele dagen achtereen handelend moest optreden. Er vielen ra ke klappen. Gevolg.: klachten bij de Amsterdamse officier van justitie. Toen de rust was weergekeerd, had de dienst van gemeentewerken veel her stellingen .aan het plaveisel en aan straatlantaars te verrich ten. Dramatisch hoogtepunt van de relletjes was de dood van bouwvakker Jan Weggelaar, die niet aan de demonstraties deelnam, maar er zich tussen bevond. In eerste instantie werd gesuggereerd, dat hij zou zijn overleden als gevolg van een klap met een sabel. Twee artsen, die een onder zoek instelden, kwamen echter tot de conclusie, dat de dood was veroorzaakt door zijn zwakke hart. Niettemin werd zijn begrafenis een nieuwe zij het stille demonstratie. Smallenbroek trad af Min. Smallen broek kwam, als gevolg van de Amster damse rellen, het middelpunt van de be langstelling te I staan. Hij had in de Tweede Kamer zijn be leid te ver dedigen, mét minister Sam- kalden. Er waren, die zijn heen gaan als minister van binnen landse zaken eisten, omdat hij naar hun mening niet tijdig had ingegrepen. In de Tweede Kamer echter werd zijn beleid als juist erkend. Toch trad hij af. Maar om een andere reden. Op een avond veroorzaakte hij met zijn auto een aanrijding. Hoewel de scha de met de eigenaar zonde* moeilijkheden werd geregeld, werd hij opnieuw slachtoffer van een hetze. Dc heer Smal lenbroek achtte het toen juist zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Ook zijn niet-poli- tieke vrienden betreurden dit besluit. De heer Smallenbroek werd opgevolgd door prof. Verdam. blééf vrij 5 het e Voor Limburg te klap, toen bekend werd, dat de mijnen zouden worden geslo-o ten. Voor duizenden mijnwerkers werd Muiden"ge- Willy Lages, de gehate SD-er, scheen de toekomst donker. Ge- troffen door een die wegens zijn wandaden in de famp: de verdwenen Duitse onderzeeër bezetting tot levenslang wa Hai. Te laat werd hij op de bo- oordegld, werd..eerst voor drie trekken! Hem van Noordzee gevondem maanden uit de Bredase ge- v Dagenlang hebben vliegtui gen en schepen in september bij de Doggersbank gespeurd naar hadden beidsproces ingeschakeld te hou- kruitfabriek den door omscholing er), het aan- j^ijgsman in de Undugtrieën. ^o|. (zie Tot de bëdnjven''die In Limburg_Geen ruit bedrijf stichtten behoorden van het stadje 20 jonge vahëenis' ontsla épn wegens een een hedrijt sucntten Denooraer toen al de dood jevond.n. vangems ontslaan wegens een DAF.fabrieken uit Eindho. Slechts een opvarende had zich ongeneeslijke ziekte. Tegen dit kunnen redden. besluit van de minister van justi- Oorzaak van de ramp is tie rees verzet Tot op heden is waarschijnlijk een onjuist bedien- Lages nog steeds vrij. Hij woont de afsluiter, die voor een opko- bij zijn vrouw in Duitsland, mende storm te snel moest wor den dichtgemaakt Crisis in EEG bleef heel. totale schade werd geschat op ruim 2 miljoen. Elders waren het zware bran- ravage enkele geval- Drama op de Maas bij Lith toen in oktober een pontje in enkele seconden kapseisde en zonk. Twee mensen kwamen erbij om het leven. De chauffeur van een meevarende vrachtwagen kon zich nog ternauwernood redden. Tweehonderd militairen en ver- de slecht gestuwde lading kap- Er werden over en weer conces- branden een echtpaar "en zes sies gedaan. De Gaulle kreeg kinderen om het leven, echter gedaan, dat de positie van de Europese commissie (onder De hoofdstad was wekenlang leiding van de Duitser Hallstein) in rep en roer omdat men dacht werd verzwakt Tot fusie van dat een pyromaan door de stra- de uitvoerende organen van de ten dwaalde. Bewoners van de drie gemeenschappen (EEG, oude buurten in de binnenstad EGKS en Euratom) kwam het stelden bewakingsdiensten in echter niet. Met name Neder- om nieuwe branden te voorko- land weigert het desbetreffende men. verdrag te ratificeren, zolang De pyromaan bleef echter niet vaststaat, wie in de nieuwe sp0orloos en men ging langza- commissie benoemd zullen wor- merhand overhellen naar de den. Intussen liepen ook de mening, dat er helemaal van voorbesprekingen over de Ken- brandstichting geen sprake was. nedyronde vast. De ministerraad de. De verwoesting van Starlift Maar desondanks bleven er pro- was waarschijnlijk zijn werk. testen. NAVO-GENERAAL IN OPSPRAAK De benoe ming van .de Duitse gene raal Von Kielmansegg tot opperbe velhebber van de geal lieerde strijd krachten in Centraal- Europa ont- lokte in Ne- derland tal van protesten. Er werd gezegd, dat hij een niet schoon oorlogs verleden had. Van onverdachte MM j Duitse zijde echter werd tegen- veranderingen. Met Maleisië werd vrede gesloten, geworpen, dat de generaalbe- 0ok trad Djakarta weer toe tot de VN. Soekarno's vertrouweling Soebandrio werd ter lood veroordeeld en wacht af, of de president hem gratie zal verlenen. Ook Omar Dhani, die ver antwoordelijk was voor de verraderlijke rol van de luchtmacht bij de staatsgreep van 30 septem ber 1965 hoorde de doodstraf tegen zich eisen. Intussen hebben de nationalistische en communis tische krachten (die Soekarno nodig hebben om de macht te heroveren) zich hergegroepeerd. De „sterke man", generaal Soeharto, heeft het nog niet aangedurfd, de positie van Soekarno zodanig te onder mijnen, dat deze niet langer kan worden gehandhaafd. De strijd is in feite nog onbeslist. De Navo leerde zonder Frankrijk te werken. Dit land is nog wel lid van deze Atlantische verdragsorganisatie. Het heeft echter zijn militaire apparaat er aan onttrokken. Wel blijft het (nogal vrijblijvend) meedoen aan het politieke overleg binnen het bond- de EEG kon niet tot een Van een pyromaan was wel genootschap. Zo vergaderen over militaire zaken veertien en over eensluidend advies komen. Ver- sprake in Ridderkerk en omge- politieke kwesties vijftien landen. Binnen een jaar moet nu rap- SUM port -Men uitgebracht over een '"-herz,em D,e worden „onderhandeld". brand. De boerderij langs de niet alleen nodig geworden door de houding van Frankryk, maar getroffen door Aardbeving in Turkije Medio augustus werd Turkije GOUDDELVERS" VAN SEROOSKERKE Navo) zijn opgetreden. Het „Duitse kernwapenprobleem" lijkt te Varto vrijwel geheel. Er Spion Blake ontsnapt De gevaarlijke Britse spion George Blake, die een straf van 42 jaar uitzat voor het jarenlang vei de worden opgelost door vorming van een Permanente planning- groep, waarvan ook Bonn deel uitmaakt. De Duitsers krijgen dan een vinger aan de veiligheidspal en niet aan de „trekker" van het kernwapen. dan 3.000 doden. Een aantal ontsnapte Turkse arbeiders uit de streek Wormwood van Varto afkomstig, vertrok nvprh»o<;t uit ons land om na te eaan of zich onder de slachtof fers ook familieleden bevonden. Russische geheime dienst, oktober uit dé Scrubs-gevangenis. Ondanks de grootscheepse jacht op hem is hij nog steeds niet ge vonden. ken toen de Prins der Nederlan den van de KNSM in september lek stootte op onzichtbare rotsen bij Flores, een Vrijwel tegelijkertijd voltrok de" eilanden z'ch een ramp op de Noordzee mde Sche- van de Azoren-groep. Niemand Terschelling, i vpnintrco Vnttoi* werd echter gewond allen kon den per vliegtuig verder reizen. Verblijfplaats van Fischböck opgespoord Medio januari werd mede dankzij naspeu ringen van onze redactie de verblijfplaats van de doodgewaande dr. Hans Fisch böck, de rechter hand van Seyss Inquart en de economische plunderaar van ons land tijdens de bezetting, in Essen ontdekt. Door een stommiteit van een in Wenen woonachtige Neder landse journalist kreeg Fisch böck de kans, Duitsland te ver laten. voordat de politie hem arresteerde. Zijn spoor leidt naar Argentinië. vonden alle zes opvarenden de dood. In april werd in de Caribische Noorsepassagiersschip Viking Princes kapseisde. Er waren ze ven doden, maar 490 passagiers konden worden gered. Eind januari kwam de hele Ur- ker vloot in actie om te zoeken naar de vermiste kotter UK 58 Ex Mera Gratia. Het schip blééf echter spoorloos evenals de vijf opvarenden. Boer Piet Christiaanse (36) deed de vondst van zijn leventoen hij in zijn preiveld kostbare gouden munten opgroef. Wekenlang waren hij en zijn knecht gouddelversdie koortsachtig de grond omploegden. Hun moeite was niet v geefs. Toen de munten medio november in Am- sterdam onder bijzon der grote belangstel ling werden geveild, brachten ze meer dan acht ton op. De ge schatte opbrengst was belangrijk minder: vijf honderdduizend gulden. Voor Serooskerke, het gezin van Piet Chris tiaanse en de boeren knecht is 1$66 letterlijk een gouden jaar ge worden. SPOEDOPERATIE MET ZAKMES Reserve-eerste-luitenant-arts K. Dijkstra werd in oktober voor pagina-nieuws door zijn door- Studenten boos op minister STAD ONDER WATER Hevig noodweer trof vorige maand Italië en vooral De studenten waren boos op tastend optreden toen een ser- (toen nog) minister Diepenhorst gen én aardver- geant-kok in de Prinses Mar- vanwege de studentenstop en de schuivingen de- Wezep dreigde beperking van beurzen. Er wer- ^en de rivieren buiten hun oevers treden, waardoor enkele honderden waardoor het gebit, dat in de zet tegen de numerus clausus: doden vielen. Dui- luchtpijp van het slachtoffer was dat was al gauw niet meer nodig, eenden werden griet-kazerne te stikken. Met een zakmes ver- den optochten gehouden richtte hij een spoedoperatie, monstraties. Wat betreft het ver kon worden wegge- Het noorden van ons land was begin dit jaar geruime tijd geïsoleerd door he vige sneeuwval. Spoor- en autowegen waren door bergen sneeuw versperd. Het treinverkeer kon met moeite blijven rijden, maar tientallen auto's strandden langs de wegen, waar de sneeuw soms meters hoog was opgewaaid. Militairen en de dienst Bescherming Bevolking werden te hulp geroepen om de noordelijke provincies uit hun isole ment te verlossen. De „hulptroepen' schakelden zwaar materieel, zoals sneeuw- blazers, in om de wegen sneeuwvrü te maken. Over de rest van het weer is weinig te vertellen. Juni verraste met een hitte golf, die een paar weken duurde. De rest van de zomer verregende min of meet. September was een bijna zomerse maand. Het najaar gaf een ongekend grote regen val te zien. want de Tweede Kamer was niet d^uJKmSu Ne" bereid die te accepteren. derlandse militai ren nam aan mas sale reddingsactie deel. Overstromingen dit jaar (in januari) ook in Rio de Janeiro, waar 150 doden waren te be treuren. 700 mensen werden ge wond. Republikeinen boekten winst Nieuw VU-complex De Vrije Universiteit verliet de historische panden aan de Kei zersgracht en betrok een prach tig gebouwencomplex in Buiten- veldert. Ook het Academisch Zie kenhuis ontving daar zijn eerste patiënten. Met een stijlvolle bij eenkomst in de nieuwe RAI werd deze eerste fase van de '"•"w in gebruik genomen. De verkiezingen in de Ver enigde Staten brachten een klei ne aardverschuiving teweeg ten gunste van de Republikeinse met het oplossen party. Uiteraard betekende dit voor president Johnson een grote teleurstelling. het neger probleem). De laatste tijd is ook de positie r van Johnson als president-kan- hem nu moeilijker vallen zijn didaat voor de verkiezingen van programma door het Congres tc t in het geding gekomen. Op krijgen. Met name geldt dit voor de conferentie van gouverneurs de burgerrechten (in verband trad dit duidelijk aan de dag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15