Strijd tegen armoede ee MENINGEN LOPEN STERK UITEEN DIT WAS ONS FORMULIER TAKEN VAN DE KERK ANNO 1967: „Maak boodschap toch eens waar'' Prioriteiten voor de kerk Benadering van kerken ouderwets-modem is NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 31 DECEMBER 19fo STEEDS nieuwe taken worden de kerk op haar schouders gelegd. Waaraan zal zij in het komend jaar haar aan dacht primair moeten besteden Het ziet ernaar uit, dat net als de economen en de politici op hun terrein, ook de kerk een prioriteitenlijst zal moeten opstellen. Het belangrijke zal een plaats moeten innemen na het noodzakelijke. sen, die in het afgelopen jaar op kerkelijke con ferenties en in. de kerkelijke pers geuit zijn, een ne gental voorgelegd aan zeventig prominente Neder landers. Wij vroegen hen: welke taak vindt U nu voor de kerk in 1967 het meest urgent? Daartoe ga ven zij de genoemde wensen nummers van 1 tot 9. Wij verwerkten deze lijsten weer in een eindlijst, die men hierbij aantreft. Natuurlijk moet men deze lijst moeite blijkt te tolereren, een ei- met grote voorzichtigheid hante- genwillige compensatie wordt ge- Jongeren, journalisten en vrouwen vin den de vrede in de wereld de belangrijkste taak van de kerk anno 1967. Politici en pre dikanten leggen de nadruk op zending en evangelisatie, terwijl zij die nauw betrokken zijn bij de zending, de oecumene en de oecu menische hulpverlening, willen, dat de kerk haar aandacht primair richt op de hervor ming van de structuren van de samenleving Enkele markante dingen komen naar vo ren, als we de mensen, die aan onze enquêtt meewerkten, in verschillende groepen in delen. representatief. Ook moet men bedenken, dat door imperialistisch en dreigt een clericalisme, dat héél het le- ven wil beheersen en voorts de negen prioriteiten door ons ge- wordt de aandacht afgeleid van formuleerd zijn. Velen formuleer- wat wezenlijk de roeping van de een bloemlezing. Vooral de zorg voor de jeugd kwam daarin naar voren. Sommigen schrapten beslist een aantal zaken niet omdat zij ze op zichzelf piet belangrijk den ™nd «««Hu* vonden, maar omdat zij meen- meeste) punten even belangrijk den, dat ze niet behoren tot de en urgent Kan men voor de kerk Even urgent Een groot aantal geënquêteer- Jongcrcn Journalisten Politici Predikanten Zending/Oecumene 1 3 6 5 4 8/9 8/9 7 13754 8 69 3 4 18 2/3 5/6 7 2/3 4 5/6 8 taak van de kerk als kerk. Eigenwillig Zo schreef het Eerste Kamerlid de heer H. Algra ons: „Het is een bedenkelijk verschijnsel, dat juist in die kerkelijke kringen, waar men ruimte maakt voor al- eigenlijk wel een prioriteitenlijst opstellen? Wat genoemd is, moet allemaal gebeuren. Toch menen wij, dat dit een prioriteitenlijst niet uitsluit Zo gaf iemand als zijn mening, dat hij de kerkelijke eenheid zeer be- lerlei wind van leer en zelfs de langrijk vond, maar dat daar nu loochening der heilsfeiten zonder al zoveel jaren aandacht aan was besteed, dat de kerk er nu eens goed aan zou doen, dit vraagstuk even uit te stellen. Wie weet valt die eenheid ons dan niet als een vrucht in de schoot, wanneer wij samen aan andere dingen gaan werken. Wens De prioriteitenlijst voor de kerk Anno Domini 1967, die men hier vindt, blijft maar van be trekkelijke waarde. Toch blijkt er een duidelijke wens uit dat de kerk zich inzet in de strijd tegen de armoede en voor de vre de in de wereld. Zo blijkt, dat de strijd tegen de armoede door geen van deze groe pen op de eerste plaats wordt ge noemd. Van alle ondervraagden noemde slechts zes procent de strijd tegen de armoede nummer Veel meer mensen noemden de vrede in de eerste plaats (18 pro cent). Anderen echter (met name politici en predikanten) gaven de vrede een lagere plaats op de lijst, omdat zij hier niet direct een taak voor de kérk zagen. Iets dergelijks deed zich voor bij „de vraag, hoe de kerk weer een belijdende kerk kan wor den". Maar liefst 21 procent noemde dit het voornaamste pro bleem voor de kerk. Daarentegen noemde 44 procent deze vraag punten uit: de kerkelijke eenheid pas op de zevende, achtste of ne- vinden zij minder belangrijk dan gende plaat, als ze ham ten- de andaren, dia tvi, ondervraag- d e v ™al Vn'iuf on de con aran minste niet geheel doorgeschrapt den. We zullen dit wel zo moeten £Jrlr J hadden. Op dit punt lopen de opvatten, dat voor hen de kerke- Genève £m de orde ziji gèweest meningen dus ook sterk uiteen, lijke eenheid geen probleem is, l*eneve aan ae orae z"n geweest- maar al lang een realiteit. Mis- Vermoedelijk komt het mede ArmA0il* schien dat het woord „gesprek" door de wat duistere formulering Mrmoeae in deze vraag hen afschrikte: door ons van dit punt, dat velen T» geen eenheid praten, maar een- dit geen belangrijke plaats Da stnjd tegen de armoede heid docn, hun lijstje gaven daarentegen kwam constant uit j j e Verder vinden de mensen van de zending en de oecumene hei het belangrijkst dat de kerk aan dacht besteedt aan de hervor- Zending r>„ artnv, r,rr minS van de structuren van de De mensen van de zending en s *nlpvini, nnHat UlITWn De vragen, die te maken heb ben met de samenleving van man en vrouw voor en in het hu welijk, worden blijkbaar minder urgent geacht, dan wel eens ge dacht wordt. Alleen de dames en de jongeren gaven aan deze groep niet de laatste plaats. Vrouwen vinden de taak van de kerk in de strijd tegen de discriminatie kennelijk belang rijker dan de mannen. De politi ci zetten dit pas op de achtste plaats, waarschijnlijk omdat zij 9aan op ait onderwerp, de verkondiging van de kerk, Erg belangrijk achten ve len, blijkens hun nadere in- -Zij- gaven hun mening Aan onze enquête verleenden onder anderen de volgende per sonen hun medewerking. De meesten vertegenwoordigen het kerkelük leven in brede scha kering. Daarnaast kozen wij mensen uit het maatschappelijk leven en de politiek. Pastoor M. J. Aarents, Haar lem. ds. H. G. Abma, Gouda, H. Algra. Leeuwarden, dr. J. W. Beerekamp, Hoogeveen, ds. K. Berveling. Rotterdam, ds. G. Boer. Katwy'jk, J. Bos. Odijk, E. G. Boshuijzen, Bussum, dr. J. L. P. Brants, Goes, pater C. Braun, Rotterdam, dr. R. H. Bremmer, Enschede, ds. I. de Bruyne, Rotterdam, ds. J. H. Carlier, Kampen, lt.-kol. A. A. van Dalen, Amsterdam, drs. G. Fafié, Hilversum, ds. H. G. Groenewoud. Amersfoort, d.s. H. Harkema. Zeist, ds. A. Hilbers, Zwolle, prof. dr. L. J. van Holk. De Bilt, mevrouw ds. H. van Holk-Meyer. De Bilt, ds. T. B. van Houten. Aalsmeer, ds. F. E. Huizinga, Hengelo, prof. dr. J. W. van Hulst, Amsterdam, ds. J. Karelse, Goes, D. van Kat wijk, Velp, G. A. Kieft, Utrecht, pater J. van Kilsdonk, Amster dam. mevrouw M. C. E. Kloos- terman-Fortgens. Voorschoten, ds. G. P. Klijn, Driebergen, H. Koekoek. Bennekom, dr. H. B. Kossen, Zeist, mr. R. W. Kijl- stra. Utrecht, ds. F. H. Lands man. Den Haag. dr. H. M. de Lange, Den Haag, J. B. Looyen. Utrecht, ds. P. J. Mackaay, Oegstgeest, ds. A. van der Most, Rotterdam, ds. P- J. Mietes. Zeist. dr. W. R. M. Noordhoff. Rotterdam. F. Oudejans. Breda. A. Ramaker. Rotterdam, prof. dr. H. N. Ridderbos. Kampen, mevrouw W. M. Ridderbos-de Rooij, Amsterdam, mr. H. van Riel. Den Haag. B. Roolvink, Hilversum, mejuffrouw mr. J. C. Rutgers. Amsterdam, ds. L. Rijksen, Rotterdam, ds. Y. Schaaf, Pingjum. M. W. Scha- aam, mejuffrouw I. Sennema, Rotterdam, prof. dr. P. Smits, Den Haag. mejuffrouw G. R. Stienstra. Amersfoort, drs. A. D. W. Tilanus. Arnhem, mevrouw B. J. Velema-Benschop, Ugche- len. prof. dr. J. Verkuyl. Am sterdam. J. M. P. J- Verstegen. Den Haag, H. H. Wemmers. Den Haag. De groepen .jongeren" en „journalisten" werden versterkt door een aantal redactieleden van onze krant. Hun inzendin gen hebben wij voor de grote totale lijst vanzelfsprekend bui ten beschouwing gelaten. Zo stelden zeventig prominente Nederlanders op ons verzoek hun prioriteitenlijst op: De kerk moet in 1967 haar aandacht besteden aan 1. stryd tegen de armoede 2. vrede in de wereld 3. kerkelijke eenheid 4. hoe zü weer een belijdende kerk kan worden 5. zending en evangelisatie 6. strijd tegen discriminatie 7. moderne theologie 8. hervorming samenlevingsstructuren 9. nieuwe moraal. dat wil zeggen - er zich thuis kunnen voelen. (Op-, merking van een gereformeerde). Wat minder schermen met ge leerde theologische werken, meer j gewoon en eenvoudig het om met de Woord brengen, zodat iedereen C7 woorden van de heer Frans het begrijpt en er wat aan heeft. Oudejans, perschef van de Vooral de zeer eenvoudigen van bisschop van Breda, te spre- g^d(!)0pme,'king van een H ken- het waar maliën van Door het „dringend aan de orJ de Boodschap van het Chris- de stellen, van de Boodschap de iendom tegenover de groeien- leden te activeren tot een getui de massa, die het begrip Kerk gfnd ®n. dienend in de wereld -staan (vindt een lutheraan). Dan zal die Boodschap ook buiten de kerk „aanslaan", want volgens mij (hier spreekt ds. Ype Schaal hervormd zendingspredikant j heeft de buitenkerkelijke mens Ongevraagd is er bij de peiling zeer veel kritiek regentencolleges, houdt, eens op op „de" kerk losgekomen. Een greep hieruit: Laten d|0^ delenDit we beginnen met het Eerste-Kamerlid mr. H. van bjj V00rbaatl Riel (liberaal), die zegt geen lid van enig kerkge nootschap te zijn en daarom ook niet wil aangeven waar de kerk in de eerste plaats belangstelling voor zou moeten tonen. Eigentijds Dodend Boer Koekoek: Tien Geboden houden „Zoeken naar eigentijdse vor men" is al eveneens een vaak gesignaleerde opmerking, die we refereert aan onze poging om het religieuze slijta- op de peilingsformulieren aan- ken en nagejaagde eenheid vraagstelling inzake huwelijk en ge-proces^wat^ op te houdernjta troffen De kerk blijft maar slechts een uiterlijke zaak. Ik gc- „"ieV innerlijk in ons HU omdat deze begrippen inherent; lijken te zijn gemaakt met fagade en traditie. Waaraan een anonie- me christen-kunstenaar wil toe- Christus voegen: Als wij (kerkmensen) er nog altijd niet in slagen de enor me afstand tussen woord en daad te verkleinen, dan is elk streven verwoord in uw program-j mapunten hoogmoedig, schijn-1 heilig en belachelijk in de ogen; van buitenkerkelijken. Kort en goed: kerk, durf in de lijstje van Boerenleider H. Koe- sexualiteit en constateert dat de feite ziet "hij in de huidige opstel- - koek, waarmee hy dus onze mee«te kerken daar maar een bij- ling van de kerkelijke orthodoxie voortborduren °P oude stram.e- oof. dat negen punten voorbijging. Als zonder slap standpunt over inne- in ons land een benadering die nen en is hoogstens wat voorlijk loofsbeleven tweede punt, waaraan de kerk men. Wie meent aan de hand voor het zg. modernisme van vijf- in haar spreken, maar wat bereik zijn inziens aandacht moet be- van een geopenbaarde waarheid tig, zestig jaar geleden al gold. steden, noemt hij dan de her- de mensen voor te moeten lich- De kritiek van binnen-kerkelij- vorming van de structuren van ten, aldus mr. Van Riel, zocke ken aj evenmin mals. Laten niet steeds excuses maar bepale we tocb eens ophouden al maar je daarmee? Aldus een hervorm de samenleving. Neen, ik zie er niets meer in, „Leven naar Gods Woord zich houden in woord en daad. De strijd tegen de armoedezelf de in handel en wandel aan de die gemiddeld als eerste uit de gaan doen, verzucht de baptist, Tien Geboden, opdat de Kerk bus is gekomen, plaatst de voor- in de wijze waarop veel ker- maar op de achtergrond dringen, ten die zich kerk noemen deden en haar genieenschap als voor- zitter van de BP op de tiende ken deze en tal van andere bran- van de gewone kerkmensen, die er goed aan, zichzelf maar op te beeld kan zijn voor de leefwijze en onderste plaats. Negen is bij dende vraagstukken benaderen veel meer bij het kerkewerk be- de wereld." hem de strijd tegen de discri- kan de heer Van Riel niets an- trokken zouden moeten worden. Dat is het eerste punt op het minatie. ders zien dan een krampachtige Dominees, kerkeraden en andere lijke, in casu onchristelijke, be- H. KOEKOEK UITERSTEN RAKEN ELKAAR Dat uitersten in deze enquête elkaar soms op merkwaardige wijze raakten, bleek meer dan eens. DS. L. RIJKSEN (Gereformeer de Gemeenten) noemde als eerste en zijns inziens voornaamste punt, dat de kerken eens met el kander in de schuld mochten ra ken en zouden gaan leren, dat zij niets kunnen doen buiten God en Christus om. En PROF. DR. L. J. VAN HOLK (remonstrant) formuleer de als speciaal punt in afwijking van onze lijst „bidden om veelzij dige vernieuwing door de Heilige Geest." Wy vroegen cyfers te zetten voor deze wensen in volgorde van belangrijkheid. Hier staan ze dus in een willekeurige volgorde. De kerk zal in 1967 aandacht moeten besteden aan de hervorming van de structuren van de samenleving, opdat we kunnen komen tot een nationaal verantwoorde maatschappij zending en evangelisatie, waarbij de Woord-verkondiging voorop moet staan in eigen land en daarbuiten de vraag hoe zy weer een bclydende kerk kan worden. Daartoe is een studie van de bijbel en de belijdenisge schriften noodzakelijk. de stryd tegen de discriminatie. In de eerste plaats tussen de rassen om tot integratie te komen, maar ook tussen bevolkingsgroepen en landen. de moderne theologie, zoals die via Bultmann, Robinson en de jongere theologen tot ons komt. De kerk zal een eigen antwoord moeten formulerer de stryd tegen de armoede in de wereld. Door akties zal zij jonge kerken en staten moeten helpen opdat de ergste nood gelenigd kan worden. de vragen die te maken hebben met de samenleving van moraal, geboortenbeperking etc. we denken! Ik geloof, dat God zijn Kerk vergaderd houdt uit al le kerken en dat de uiterlijke grenzen er weinig toe doen. Of zo mer, (vrijgemaakt) gerefor- naar binnen gericht (meer), durf je al experimenterende aan te éen zijn dan passen, zodat je verstaan wordt en zodat dan ook je kerkmensen minder wereldvreemd zullen wor den. (gereformeerde jonge vrouw). Jeugd zoekt nieuw elan „De jeugd moet geïnspireerd worden tot een blij en nieuw elan voor God en Zyn Rijk", vul de een van de ondervraagden als zijn eigen gedachte in. Hoewel wij op ons formulier de jeugd niet genoemd hadden, werd zij in de beantwoording vaak genoemd. Zoals: „De jeugd in aanraking trachten te brengen met de levende Christus" (ds. P- J. Mietes, vrij-evangelisch). De jongelui zelf meenden, dat er meer aandacht moet worden besteed aan de nieuwe denkbeel den van dc jeugd en dat de kerk zich moet aanpassen aan de mo derne samenleving. Zij brengen het soms ontwape nend onder de aandacht; zoals de ze hervormde: „Natuurlijk, kerk is feitelijk voor iedereen toegankelijk. Maar toch: maak die kerk toegankelijk voor IE DEREEN. De kerk is voor velen een verschrikking, omdat de „dienst" zo saai wordt geacht. Waarom niet wat meer moder ne muziek? Waarom niet meer speciale jeugddiensten (elke zon- i en vrouw, voor en in het huwelijk, zoals de nieuwe meerd predikant, die nadrukke- lijk als prioriteit gesteld wil dag in elke kerk)?" zien dat de onderlinge verhou- ding binnen de vrijgemaakte de vrede m de wereld. Vooral de strijdende partijen in Vietnam oproepen om plaats te nemen aan de confe- gereformeerde kerken beter rentietafel. minder veroordeelt hen die de kerkelijke eenheid. Zij moet zich ten volle geven om in gesprek met andere kerken de ware eenheid vRn ^rtharden^bij^et^lsvan Christus' Kerk te zoeken. gelie van Christus. wordt; dat men in deze kring mende kerkmuren omlaag, zodat

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 14