Argentijnen hebben buik vol van alle mooipraters Bonn en Moskou ruilen spionnen SITUATIE GRENS RUSLAND-CHINA WORDT EXPLOSIEF Hongersnood blijft India teisteren, BEVOLKING IS DE VELE BELOFTEN BEU Groeiende apathie Akkertjes alies goed en wel 7 WOENSDAG 28 DECEMBER 1%6 Moeite "jV/JOEITE hebben we er m terstond na afloop van het kerstbestand de bombardementen op Noordvietnamese doelen werden hervat. Er aal tijdens de jaarwisseling op nieuw een pauze zijn. En dan gaat alles op de oude voet voort. Het is een stukje rauwe werkelijk heid, waarmee we geconfronteerd worden en waarmee we moeilijk vrede kunnen hebben. Het betreft een strijd, waarin geen van beide partijen wil toegeven en het verslappen van waakzaamheid duur wordt betaald. Dit verklaart de snelle hervatting van de bombardementen. De vijand mag niet profiteren. Blijft voor velen de vraag, of de aanvallen noodzakelijk zijn, en zelfs, of Amerika niet beter het con flict door de Vietnamezen zélf kan laten uitvechten. Het antwoord daarop is niet een voudig. De kwestie Vietnam is al vele jaren niet meer een zaak van de Vietnamezen alleen. Kastanjes (Van onze correspondent) BUENOS AIRES Als de toekomst en voorspoed van een land afhankelijk zouden zijn van de juiste woordkeus van zijn leiders, dan zou Argentinië een benijdenswaardig land zijn. Het volk aanvaardt mooie woorden echter niet als com pensatie van een tekort aan daden. Al veel te lang is de republiek Argentinië door mooipraters geregeerd. Een gemis aan maatregelen om de snel toenemende crises in het land te bestrijden, vormde de voornaamste oorzaak van de omverwerping van de regering van Arturo Illia op 28 juni van dit jaar. Slechts een minderheid was voorstander van een staatsgreep. Toen die eenmaal achter de rug was verzoende iedereen zich met de wenteling. Men was de verlammende king, die van de regering was uitge gaan en de mooie woorden, die nooit in daden werden omgezet beu. Het merendeel voelde zich zelfs op gelucht, daar het zijn hoop op eer UET probleem Vietnam kan pas worden opgelost, als behalve Amerika ook China en Rusland dit gebied met rust laten. China steunt al meer dan vijftien jaar de communistische leiders, die het gehele vroegere Indochina wil len veroveren. Een groot deel van de Russische be groting bedoelt de communisten de modernste wapens te leveren. Oosteuropese landen helpen op klei nere schaal Noord-Vietnam de ver overingsoorlog voort te zetten. Zonder al deze hulp, die miljarden per jaar verslindt, zou er in Viet nam al lang geen oorlog meer zijn geweest. Intussen lopen de bondgenoten van Noord-Vietnam geen ogenblik ge vaar, dat eigen mensen vallen. Pas wanneer Hanoi inziet dat het voor anderen kastanjes uit het vuur sleept, is een politieke oplossing mo gelijk. Eerder niet. BONN West-Duitsland heeft de in 1961 wegens spionage voor Tsjecho-Slowakije tot vijftien jaar veroordeelde voormalige sociaal democratische bondsafgevaardigde Alfred Frenzel in vrijheid gesteld. In ruil daarvoor hebben de Russen vier Duitsers losgelaten. Een van hen is de in augustus van dit jaar gearresteerde Frankfurtse jour naliste Marina Kischke. Zij werd op verdenking van spionage in Rusland ge vangen gehouden. De drie andere, niet met name genoemde personen, waren tot levenslang veroordeeld wegens poli tieke activiteiten. De vier door de Russen vrijgelatenen kwamen vrijdag 23 december bij de grens van de Bondsrepubliek aan. Fren zel, die na zijn veroordeling de Tsje chische nationaliteit had aangenomen, is over de Tsjechische grens gezet Marina Kischke, werkzaam bij de Frankfurter Rundschau, werd deze zo mer in Alma Ata, in Kazakhstan, aan gehouden Zij zou daar de Russische ingenieur Boris Petrenko huwen. De 31-jarige journaliste was a' enkele malen in de Sowjetunie geweest De 67-jarige Frenzel werd veroor deeld. omdat hij als lid van de bondsdagcommissie voor defensiezaken gedurende viereneenhalf jaar staatsge- Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijnen griep! Brand in fabriek: 2 huizen verwoest DINXPERLO In een klompenfa- briek in Dinxpcrlo is gistermiddag om vier uur brand uitgebroken. Twee wo ningen naast de fabriek werden ver woest, maar de klompenfahriek zelf bleef behouden. De inboedel van de twee huizen ging verloren, evenals enkele machines in de fabriek De vrijwillige brandweer had de brand om half zes bedwongen. Aangenomen wordt dat de brand is ontstaan, doordat kinderen met vuur werk speelden. heimen aan Tsjecho-Slowakije overgebriefd. Het Wcstduilsc ministerie van justi tie spreekt niet van een „ruil. maar van een „gecombineerde actie". Verder zullen geen bijzonderheden over de uit wisseling worden gegeven, om de kans op dergelijke bijeenkomsten in de toe komst niet te bederven. De woordvoerder van het ministerie weigerde te zeggen of de onderhande lingen gevoerd zijn met Russen, Tsje chen of Oostduitsers. Ontsnante gepakt na wilde jacht LONDEN Een van de met Kerst mis uit Dartmoor ontsnapte gevange nen, de 26-jarige Raymond Charles Hanney, is na een wilde jacht g< pen De p&litie had wegversperringen opgericht, nadat het stelen van bestelauto was gemeld. Nog geen half uur later reed Hanney in de bestelwagen door een afzetting. Hij ramde een politiewagen, maar reed door. Een andere politiewagen ramde de bestelauto bij het naderen van de vol gende versperring. Hanney gaf zich toen over. Duizend man politie en troepen ne men deel aan het zoeken naar de vier andere uitgebroken gevangenen. Vader sehiet kind per ongeluk dood GRIFFIN (VS) De zever jaar oude Denice Marie Sanders holde op haar vader af en riep voor de grap: „Schiet eens. pappie!" Een paar uur later was ze dood. Het wapen was niet met een losse patroon geladen, zoals Leroy Sanders dacht, maar met een echte. Het afschuwelijke ongeluk gebeurde maandag in het huis van een vriend van de heer Sanders. Chester Wright. Wright bezit twee pistolen, waarvan het ene geladen was en het andere niet. Toen Denice „Schiet eens pappie" riep. begreep de gastheer dat Sanders het geladen wapen in zijn hand hield. Hij slaakte een kreet, en probeerde hem bii de arm te pakken. Het wapen ging echter af. De justitie heeft beslist dat haar dood het gevolg van een ongeluk was. en geen rechtsvervolging zal worden ingesteld. spoedige komst van betere tijden had gevestigd. Er zijn echter opnieuw aanwijzin gen, dat de apathie in het land weer groeiende is. Men acht het weliswaar onredelijk om van het nieuwe bewind, dat nauweljks iets langer dan vijf maanden aan de macht is, nu al drastische maatregelen te verwach- Wel meent men, dat de regering nu eindelijk eens allerlei problemen moet aanpakken in plaats van belo ven, dit te doen. De plannen van de regering, zoals die door generaal Ongania onthuld zijn, hebben bijna overal bijval ge vonden. Echter niet bij de pero- nistische extremisten en de Volksradi calen, die in juni uit het zadel ge licht werden. Er zijn maatregelen beloofd tegen de voortsluipende inflatie, tegen de steeds stijgende kosten van levenson derhoud, benevens stappen om de in dustrie te stimuleren, de landbouw produktiever te maken, de reputatie van Argentinië in het buitenland te verbeteren, de internationale stabili teit van de peso te herstellen en de binnenlandse crises te verlichten. Vergeefs Men ziet echter tevergeefs uit naar gedetailleerde plannen die de verwe zenlijking van deze idealen moet be werkstellingen. Een natie met 22 mil joen zielen kan niet van de ene dag op de andere leven op een dieet van beloften voor de toekomst. De regering Ongania heeft niet al leen geen eind kunnen maken aan de feilen van haar voorgangster; zij heeft in vele opzichten de koers voortgezet, waaraan de recente staatsgreep juist een eind had moe ten maken. De kosten van levensonderhoud ste gen in oktober met 3,2 procent in vergelijking met september. Officiële cijfers tonen aan, dat er dit jaar van een stijging van 32.42 procent sprake Tussenkomst van de overheid op de handelsmarkt, de vaststelling van maximum-prijzen voor de allernood zakelijkste goederen voor het le vensonderhoud en de bestraffing van pogingen tot het maken van woeker winsten werden als maatregelen de allereerste orde afgekondigd. Veel belangrijks is er echter nog niet licht. Mevrouw Kennedy laat eis vallen NEW YORK Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft haar eis voor een tijde lijk verbod op de publikatie van het omstreden boek De dood van een presi dent van de (zieke) schrijver Man chester nu laten vallen. Dit hebben woordvoerders van de uit gever Harper and Row en mevrouw Kennedy gezamenlijk meegedeeld. Het proces dat morgen zou worden ge voerd, gaat dus niet door. Het boek zal wel worden gepubli ceerd maar niet vóór 1 april, zo is over eengekomen. Als voor half januari geen overeenstemming is bereikt over de geschilpunten zullen beide partijen alsnog een gerechtelijk onderzoek vra gen. In de gezamenlijke verklaring staat nog dat beide „partijen" verwachten dat er een minnelijke schikking kan worden getroffen. Door de ziekte van Manchester is echter een langere perio- le voor overleg nodig geworden. Koning van Lesotho zit in paleis vast MASERU Koning Moeshoeshoe II /an het Zuidafrikaanse staatje Lesotho mag zijn paleis in de hoofdstad Maseru niet verlaten. Hij heeft van premier Jonathan huisarrest gekregen. Tussen beide staatslieden bestaat al maanden lang verschil van inzicht over hun be voegdheden. Het vroegere Basoetoland is sinds 4 oktober onafhankelijk. De Australische politie is een ben de op het spoor gekomen die al twee maanden lang valse tien-dollarbiljetten in omloop brengt. Er zijn al enkele arrestaties verricht. In het hele land alarm geslagen. Gebleven Een van de grootste feilen van de regering Illia was, zo zei men, dat zij er niet in geslaagd is de voortduren de stijging van de kosten van le vensonderhoud onder de knie te krij gen en het feit, dat zij herhaaldelijk haar toevlucht tot het drukken van meer bankpapier heeft moeten ne men. Daaraan, zo zei men, moest tot iede re prijs een einde gemaakt worden. Toch hadden de persen het in novem ber even druk als altijd, zodat de geldcirculatie tot een totaal van liefst 401.466 miljoen pesos steeg, de hoogste uit de geschiedenis van het land. Tot een van de problemen, waar van de oorzaak vooral aan het vorige bewind verweten werd, behoorde de regelmatige devaluatie van de Argen tijnse peso. Vele economen vonden het beter de feiten onder ogen te zien en de onmiddellijke gevolgen van de vrij making van de wisselkoers te aan vaarden. President Ongania zei in een radio toespraak dat de „fundamentele be slissing, die de regering op econo misch gebied genomen had, de libe ralisatie van de valutamarkt was". Pers en publiek reageerden onmid dellijk. De controle op de valuta was voorbij. Er had een hausse op de ef fectenbeurs plaats, het publiek haast te zich om dollars en andere valuta, die het al lang nodig had, te kopen. Toen spatte de zeepbel uiteen. De Centrale Bank verklaarde, er helemaal geen vrijheid was. Er had alleen maar een devaluatie plaats gevonden. WASHINGTON De Russen houden rekening met een oorlog met China. Dit bericht het Ame rikaanse tijdschrift U.S. News and World Report. Het blad heeft informaties ontleend aan de Ja panse inlichtingendienst. De Japanners melden de volgende ontwikkelingen: In Russisch Azië liggen tussen de Oeral en Japanse Zee 39 Russische divisies, voornamelijk langs de grens met China en Mongolië. Vijf Russische pantserdivisies zijn van Oost-Duitsland naar Siberië over gebracht. De Russische mobiele troe pen bij Sinkiang en Mantsjoerije wor den versterkt. De troepen in Siberië worden uit gerust met de beste wapens uit het Russische arsenaal. De militia en de jeugdbeweging zijn ingesteld op dienst aan de grens. Incidenten MAANPANORAMA OP TELEVISIE MOSKOU De Russische televisie heeft gisteravond een maanpanorama uitgezonden, dat is opgenomen door het onbemande ruimteschip Loena 13. De beelden waren scherp en duide lijk, en toonden een dor, rotsachtig landschap. Prof. Alexander Lebe- dinsky, een Russische maandeskundige, heeft verklaard dat de foto's zijn ge maakt door een draaiende tv-camera. De camera stond opgesteld onder een hoek van 16 graden. De Loena 13 maak te zaterdagavond na een reis van drie dagen een zachte landing op de maan. Provo dient klacht tegen politie in DEN HAAG De 23-jarige C. v. M. heeft bij de Haagse officier van justi tie een klacht ingediend tegen po litiemannen, die hem zaterdag in het politiebureau aan de Jan Hendrik straat zouden hebben mishandeld en beledigd. De jongeman, die had ge weigerd pamfletten op .te ruimen, wilde zijn naam niet opgeven en evenmin daarna het bureau verlaten. weken worden steeds meer grensinci denten gemeld, gewoonlijk veroor zaakt door de Chinezen. Het Chinese derde leger is opgetrokken tot de Ya- rivier, de grens tussen Noord-Ko- rea en Mantsjoerije. De Japanners komen, op grond van deze waarnemingen, overigens tot de conclusie dat geen van beide partij werkelijk op oorlog zint. Vrees Rusland wil geen oorlog, en Chinese leider Mao beseft dat de Chi nezen geen partij voor de Russen zijn. Gevreesd wordt echter, dat de Chine se leiders als hun macht wankelt, de aandacht van hun volk zullen trach ten af te leiden door avonturen in het buitenland. In dat geval zouden zij wei eens een greep naar de grensgebieden van Si berië kunnen doen. Nu de storm rond het boek De dood van een president wat is geluwd, is meVrouw Jacqueline Kennedy naar het eilandje Antigua in de Atlantische Oceaan gegaan om daar met haar kinderen John en Caroline, die een vriendinnetje heejt mee genomen, enkele weken van de zon en de rust te genieten. Iedereen kan goedkoper leven! Ondanks het feit dat de stijgende prtlzen menige huisvrouw be zorgd het voorhoofd doen fronsen Is er toch wel degelijk aanleiding tot een optimistisch geluld. Nie mand zal ontkennen dat het leven steeds maar duurder wordt, maar tegeltlk zal iedereen moeten toe geven, dat hetgoedkoper kan. Dat ondervindt leder die regel matig op de markt koopt en men mag verwachten dat het aantal kopers op de markt nog aanzien lijk zal stijgen. liet Is niet zo een wonder dat marktkoopman en straathandelaar bun prijzen laag kunnen houden. ZU hebben een grote omzet en laten daar hun klanten van profiteren. De royale keus, de steevast goede kwalitei ten en bet feit dat het rondkijken op de markt het toppnnt van gezelligheid ls, maken het kopen In bet grootste koopcentrum tot een waar genoegen. Wie verstan dig ls, neemt dan ook een goed besluiten wordt vooraltUd vaste klantbtj de markt-en straathande laar, want.. OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD I Sijmni betaalt Wat is er aan de hand met de fles sen en potten waarvoor vroeger tot 35 cent statiegeld moest worden betaald en die plotseling geen waarde meer blijken te hebben? Hieraan zit vast de vraag voor de ondernemer, die ze in de handel bracht: is terugnemen van de pot of fles de goedkoopste oplos sing in deze tijd? Inderdaad is het zoi, dat een lange weg moet worden gegaan om de fles of pot weer op zijn bestemming terug te brengen. Daar zijn. geld en arbeid mee gemoeid om het glazen omhulsel te brengen van consument naar winke lier. naar grossier en tenslotte naar bedrijf. Telkens controle en admi nistratie. Zeker in een tijd van schaarste aan werkkrachten (nog altijd) kan het effi ciënter worden die krachten voor on middellijke produktie in te zetten in plaats van een beroep op deze krach ten te doen voor sorteren, spoelen en ga zo maar door. Maar per saldo is het toch weer zo dat de consument het gelag moet beta len. De fabrieken hébben economische zaken vergunning gevraagd om jam per pot 6 cent te mogen verhogen. Dan is de zaak „rond", d.w.z. heeft de fabriek geen gezeur meer, kan de glasfabriek extra profiteren en... enfin dat van de consument weet u aL Wat zal economische zaken beslissen? Alphen a.d. Rijn J. J. van Noort Galaconcert Uw commentaar op het galaconcert van woensdag verleden week heeft me verbaasd. U noemde de speech van burgemeester Van Hall opgewekt, welnu, ik vond hem stuntelig en lang dradig. Wellicht was dat de oorzaak dat prins Bernhard niet zo opgewekt keek al kreeg ik ook de indruk dat het concert hem niet zo kon boeien. Rotterdam P. Huijsers T")E koffietafel was wat roezig De onverwachte tractatie van harde broodjes, knappend vers. werkte daaraan mee. De moeder draafde nog even heen en weer: koffie voor de groten, melk voor de jongste. „Toe begin nou," drong ze de oudste, die weer snel naar school Verlekkerd greep hij een broodje, zette het mes er in... een kreet: „Kiik nou eens..." „Ik heb mijn bril niet op, wat is er?" vroeg moeder kippig. „Kijk dan," riep de jongen met zoveel afgrijzen in zijn stem. dat de moeder in een graai haar bril greep en keek... In het blanke wit. gevat in de goude korst, wriemelde een levendi ge massaMieren." zei ze en was al aan de telefoon: Keuringsdienst bellen na een zenuwachtig zoeken van het nummer. De koffietafel verliep in een chaos. Niemand wilde meer eten, zelfs de homp kaas die ze de kinderen opdrong, werd argwanend bekeken. Een uur later was er een meneer van de keuringsdienst. Hij verzamel de de broodjes zonder ernaar te kij ken en op haar afgrijzend „Mieren." zei hij: „Ach mevrouw, het zal wel mijt zijn." Weer een uur later: de telefoon. De bakkerij: „Of mevrouw klachten had gehad?" Ze vertelde van de mie ren. Stilzwijgen aan de andere kant en dan: „We sturen iemand." Een uur later stond een meneer op de stoep. Van de bakkerij. „Mevrouw had klachten gehad? Deugde de bezorging niet?" „Uw brood deugt niet," zei ze boos, „Er zitten mieren in..." De bakkerijman deinsde Bril op verschrikt terug. Kennelijk was hij niet ingelicht over de precaire situa tie waarin hij zich begeven moest Wist niet veel meer te doen. dan zijn twijfel over de mieren uit te spreken en te beloven de zaak te onderzoeken. „Dat doet de keuringsdienst al," zei ze wat giftig. „Maar wij ook," verzekerde hij, ..Zodra ik wat weet kom ik terug." „Hoeft niet," weerde ze af. „Die mieren heb ik zelf gezien toen ik mijn bril opzette en ik heb wel wat anders te doen dan de hele middag aan die beesten te besteden." s in de keuken bezig voor het avondeten, toen er getelefoneerd werd. Een juffrouw, die het bezoek van de meneer aankondigde. Terug bij het fornuis kon ze nog net de soep redden, die de pan uit- borrelde. Ze goot de aardappelen af toen er gebeld werd. Brandde zich in de ze nuwen en snelde naar de deur. De meneer. „We weten het," riep hij en keek bepaald blij, „Het waren...." „Mieren." vulde ze in. Hij keek haar ietwat medelijdend aan als leefde ze in een zielig misverstand: „Tropische, mevrouw Tropische mierenverbeterde hij. Ze is toen niet meer vriendelijk geweest, noch beleefd. Integendeel. Waarvan ze na een uurtje toch weer spijt had. Die man kon het tenslotte ook niet helpen. De volgende morgen stond hij weer op de stoep. Of hij mevrouw als troost een taart mocht aanbieden met de complimenten van de bakke rij...? En of ze het incident vergeten wilde? De taart heeft ze geaccepteerd; de vergiffenis geschonken; toch kon ze niet laten nog even vinnig te zijn: „Maar ik eet uw brood voortaan al leen met mijn bril op..." AKTUEEL ^.moESJ 'N' D ~'JI8IHAII/4 (Van een onzer redacteuren) De hongerstaking van de leiders van de Sikhs (die had kunnen eindigen met „zelf verbranding") vestigde opnieuw sterk de aandacht op India. Het belangrijkste pro bleem van dit land blijft echter de honger zelf, die met name in de staten Bihar en Oettar Pradesj rondwaart. De hongersnood nam nog niet de vorm aan van een catastrofe. Toch groèit een crisis-situatie, omdat de bevolking sterk is toegenomen en voortdurende droogte delen van India teisteren. Enorme hoeveelheden graan uit de VS (dit jaar ongeveer negen miljoen ton) hebben totdusver een ramp voorkomen. President Johnson heeft een nieuwe graanovcrecnkomst echter afhanke lijk gesteld van toezeggingen van de Indiase regering, die leiden tot een grote mate van 'zelfvoorziening'. Zes jaren ongunstig weer hebben de plan- Mentaliteit nen van de regering doorkruist. Er is ech ter eveneens een tekort aan kleine irrigatie- werken. Grote projecten, die water leveren worden nog onvoldoende benut Ook zijn er moeilijkehden op het gebied van meststoffen en credietver- lening. Dit is echter meer een kwestie van mentaliteit. Veel boeren zijn niet meer aan tradities gebonden. Zij passen moderne methoden toe, maar mislukking van de irrigatie werkt ontmoedigend. Het moet mogelijk zijn, drie a vier keer meer per hectare te verbouwen dan nu geschiedt. Helaas doen veel te weinig boeren mee, zodat het re geringsbeleid mislukt. Op korte termijn is er geen alternatief voor India. Dat is duidelijk. Op lange termijn is die er wel. Daarop heeft Amerika het oog gericht. Men zegt wel, dat de afwachtende houding van Johnson iets te maken heeft met Vietnam. Dat zou echter onjuiste speculatie zijn. De praktische bedoeling van Johnsons op treden is voornamelijk, India er van te door dringen, dat de VS liever kennis en mest stoffen leveren, dan graan. Dat is in het belang van India zélf. Niet aneen omdat de hongersnood dan geen voortdurende bedreiging meer vormt. Tenminste even belangrijk is, dat het land gelegenheid krijgt een gezon de economie op te bouwen en de 500.000 Indiërs betere bestaansmogeliik- heden te bieden. Voor Azië is India een 'proefterrein'. Nehroe wilde bewijzen, dat het moge ijk is langs democratische weg een land welvaart voor iedereen te verschaffen. „Bij wilde de Aziaten laten zien. dat zij niet het voorbeeld van communis- gaan hoefden te volgen. Maar hij zag zijn wens niet in vervnlüng Wellicht is het zijn opvolgers gegeven, deze grote taak alsnog tot eert goed einde te brengen. 6 u Liever mest

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7