Nieuwe LeMse Courant Landbouw en buschauffeurs mogen achterstand inhalen De muur blijft dicht Kongo zet uitvoer van stop NS: Kerstdrukte is meegevallen Vastenaktie- in de kou gestart Kerstkaarten op tijd bezorgd JAMIN Commentaren Twee dagen „vrede" in Vietnam Herrie om Koekoek Jongen valt uit trein STEEDS MEER Zaterdag 24 december 1966 47ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD is ghebleven mijn hert in Ughanspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 ^Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur -jV Christelijk VHMO bestaat halve eeuw - pag. Kernmerk Ons land kent vele onbe kende fondsjes, die vaak in een ver verleden zijn opgericht en doelen die nen die reeds lang zijn achterhaald. Een van onze verslaggevers heeft met beheerders van dergelijke fondsen gesproken. Zijn verhaal leest u op pag. 9. ^7 „Ik vond 'n viool op zolder pag. Radio/TV KINSJASA Kongo heeft de uit- ,/wr stopgezet van koper, dat wordt geproduceerd door de Union Minière éu Haut Katanga. Het besluit is be doeld als tegenmaatregel voor de weige ring van de maatschappij haar admi nistratieve zetel en boekhouding over te brengen naar Kinsjasa. Union Minière produceert zeventig procent van de mijnbouwproducten in Kongo en verdient de helft van de bui tenlandse valuta. De jaarproductie is driehonderdduizend ton koper. Er wordt ook kobalt en goud gewonnen. DEN HAAG Minister Veldkamp van sociale za ken en volksgezondheid stelt voor, het College van rjjksbe- middelaars een algemene aan wijzing te geven. Die aanwij zing komt erop neer, dat aan werkgevers vergunning zal worden verleend om aan werk nemers boven de rechtens gel dende lonen, wanneer de cao afloopt, een bijslag te geven van ten hoogste vier procent. Een andere aanwijzing houdt in om in een cao uisluitend in de sfeer van de nominale lonen in de plaats van deze bijslag een loon kostenstijging van ten hoogste vier procent te verwezenlijken. Binnen deze ruimte is een beperkte varia tiemogelijkheid aanwezig. Voorts zal worden nagegaan hoe loon achterstanden in de landbouw en het autobusbedrijf in het komende jaar kun nen worden ingehaald. Het gaat hier om contracten die een looptijd van één jaar hebben. Ook is erkend dat Vele werknemers die een meerderjarig contract hebben, een loonachterstand hebben. Het gaat met name om de confectie- en textielindustrie en de Spoorwegen. Voor hen zijn nadere voorzieningen al in hun cao vastgelegd. De minister deelt dit alles mee in een nota aan de Tweede Kamer, waar in hij een uiteenzetting geeft over de loonpolitieke ontwikkeling. De minister kondigt de indiening van een wet aan, die hem de bevoegd heid geeft in gevallen, dat de Stich ting van de arbeid ophoudt te functio neren, het college van rijksbemidde laars te belasten met de uitoefening van alle loonpolitieke bevoegdheden. Als de wet van kracht is. wil de mi nister direct van deze bevoegdheid gebruik maken. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de federatie van jongeren groepen van de partij van de Arbeid heeft in een brief aan de Tweede Ka mer aangedrongen op interpellatie over de eventuele levering van onderzeëers aan Zuid-Afrika. De federatie vindt dat minister Luns zich onduidelijk heeft uitgelaten. Een groepje Arnhemse honger stakers heeft zijn tenten opge slagen op de markt. De jonge lui hopen te blijven tot de avond van Eerste Kerstdag. Zij willen afrekenen met de sfeer van valse emotie rondom de Kerst viering. De initiatiefnemers zijn Robert Jan de Vries (met alpino en bril) en Peter van der Kley. UTRECHT Het binnenlandse trein verkeer is gisteren in verband met de Kerstdagen over het algemeen drukker geweest dan normaal op vrijdag het geval is. Van een overstelpende drukte is echter geen sprake geweest. de treinen Amsterdam Amersfoort, Rotterdam - Utrecht en Haag - Utrecht was geen plaats onbezet. Druk was het ook bij Breda, het lange-afstandsverkeer van Lim- naar de Randstad, in Twente (als gevolg van de vervroegde sluiting van enkele fabrieken), in Groningen en in Utrecht. In Nijmegen en op de Zeeuwse lijn bleef het rustig. De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren zestien extra reizigerstreinen laten rijden en in de voormiddag 25 extra treinen voor het militaire ver- Het avondverkeer gaf geen noe menswaardige pieken te zien. Alleen in Groningen was het zeer druk. In de Randstad Holland heeft men niet veel last van de Kerstdrukte ge had, omdat in dit gebied de treinfre- quentie aanmerkelijk hoger is dan el ders in het land. \.V. A. SLCYTER Zn. rRANSPORTEN DOOR HEEL CALGARY (VS) Hier zijn van morgen zeven personen bij een aanrij ding verongelukt. Een helikopter van de kust wacht cirkelt boven een bran dend jacht in de Biscayne Baai. Ronald Biel, die het schip be stuurde, werd tijdens een explo sie overboord geworpen. Hij liep nauwelijks verwondingen op. Het jacht brandde af tot de waterlijn. ARNHEM De Arnhemse hongersta kers hebben gisteravond op de markt vlakbij de Grote Kerk hun tentjes op geslagen. Twee nachten willen de jon gelui hierin doorbrengen. Het was een koude bedoening. De jongeren, onder wie drie meisjes in de leeftijd van 16 tot 21 jaar, zaten er verkleumd bij. Hun kampvuur bestond uit enkele stormlantaarns. Veel belangstelling trokken ze niet. De politie moest even in aktie komen tegen enkele nozems, die de orde tracht ten te verstoren met het afsteken van Het aantal jongeren, dat aan de aktie meedoet, is intussen gestegen tot onge veer 35. Het zijn kweekschoolleerlin gen, hbs'ers en enkele leden van linksgerichte jongerenorganisaties. Ze beijverden zich met het uitdelen van pamfletten, waarvoor de politie toestemming had gegeven. Van dr. Lastpost ontvingen de twee initiatiefnemers. Peter van de Kley en Rob de Vries, een telegram waarin hij te kennen gaf, dat velen in gedachten bij de Arnhemse protestvasters zijn. Hij wenst hun sterkte toe. De aktie van de kou trotserende, vastende jongelui tegen de moderne wijze van Kertviering duurt tot Eerste Kerstdag acht uur 's avonds. Nog regen DE BILT Het weer tijdens de Kerstdagen zal zeer onbestendig zijn met afwisselend een zachte en dan weer een koude luchtstroom. Een de pressie. die vanmorgen boven Enge land lag, zal de komende 24 uur nipt vrij langdurige regen is oostelijke richting passeren. Morgen komen wij weer in een wat koudere luchtstroom met enkele buien, maandag opnieuw door een depressie gevolgd. De regenperiode die half november is begonnen duurt nog onverminderd voort, want in de laatste zes weken is het slechts op twee dagen in ons land droog gebleven. i op 8.48. onder 16.34; r MIELE WASAUTOMATEN ROTTERDAM De PTT-cam- pagne ,,Post op tijd" heeft succes gehad. Eerder dan vorige jaren is de stroom kerstkaarten binnen gekomen. De meeste post kon dan ook nog op tijd worden be steld. Met man en macht is er op de post kantoren gewerkt om de lawine ondei controle te houden. In Rotterdam was men vannacht zover dat was schoongewerkt op enkele nieuw jaarskaarten na. Dat wil zeggen: dat gis- kersenbonbons niet duur wel heerlijk teren nog geposte kaarten althans in de stad vandaag nog konden worden be steld. In Den Haag was de achterstand slechts gering. Met de naar plaatsen bui ten eigen stad vesluurde post was het moeilijker. In veel gevallen zijn kaarten die na donderdag zijn verstuurd, daar niet meer op tijd aangekomen. Dat hing onder meer ook af van de grootte van de plaats In een kleine plaats kon men gemakkelyker nog op tijd bestellen dan in de grote stad. waar men het toch al moeilijk had met eigen post vyysban, SCHEVENINGEN Tijdens werk zaamheden aan boord van de trawler SCH. 61 (Janny) raakte de 51-jarige matroos L. de Mo.» uit Den Haag giste ren in volle zee bekneld tussen een staalkabel en een laadboom. De man overleed ter plaatse. Hij laat een gezin met vijf kinderen achter. de eerste reis van de SCH. 61, dat zij de boomkorvisserij beoefen- BERLIJN Het Kerstfeest zal dit jaar voor veel Westberlijners „onmenselijk" zijn. Burgemeester Heinrich Albertz van West-Berlijn zei dit gisteren in een kerstbood schap tot zijn stadsgenoten. Onmenselijk is dit Kerstfeest om dat de muur gesloten blijft. De Oostduitse communisten bleven weigeren bij de pasieskwestie toe te geven. Ook in 1961 en 1962 was het de West berlijners onmogelijk gemaakt hun fa milieleden in het andere deel van de stad te bezoeken. Na de kerstdagen, zo beloofde burge meester Albertz, zal men opnieuw pro beren met de Oostduitsers tot een ver gelijk te komen. Het zullen weer moei lijke onderhandelingen worden. Want de communisten in Oost-Duitsland eisen, dat de DDR als staat wordt er kend. Verleden jaar bezochten 800.000 West berlijners familie en kennissen in het oostelijk stadsdeel. Nu blijft de muur hermetisch dicht. STEENWIJK Een vergadering van de Boerenpartij, waarin partijleider Koekoek het woord zou voeren, is gisteravond In Steenwijk In een chaos geëindigd. Enkele jongelui zetten de boel op stelten en vielen de geachte spreker steeds in de rede. Na de pauze maakten zij gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Zij eisten een afzonderlijke be antwoording van hun vragen. Maar aan deze wens werd niet voldaan. Het rumoer nam toe. De herrie was Kerstfeest TY/EER Kerstfeest, en in een wereld die nog altijd die der machte- In Vietnam woedt de oorlog nog steeds voort, al schijnt ook ditmaal moeizaam te zijn bereikt wat men een bestand noemt. Het is van bei de kanten een oorlog van machte lozen, immers een waarin de één de ander niet vermag te verdringen. Van menselijke machteloosheid heeft ook dit jaar de krant weer vol gestaan. Wordt dan het Kerstfeest een verpozing, een afleiding? Of houdt het niet veel meer een erken ning, een goddelijke erkenning, in juist van die menselijke machteloos heid? Wij menen: het laatste. In een we reld, verloren in schuld, heeft God Zijn zoon gezonden omdat geen min dere oplossing mogelijk was voor de impasse waarin de mensheid zich had gewerkt. We wensen elkaar een blij Kerst feest, en het mag. Mits we niet aan de aangrijpende ernst van het ge beuren zelf voorbijzien: een wereld, zozeer in zichzelf verloren dat dit machtige diende te geschieden. Sindsdien is de bestendigde machte loosheid van ons mensen in het klein en in het groot alleen op ons gebrek aan geloof terug te voe ren. Aan het Kerstgebeuren kon het niet liggen. Ook dat, en dat vooral, zouden we bij de viering van het Kerstfeest kunnen bedenken. Het wordt dan wellicht minder uiterlijk uitbundig: maar het wint onvergelijkelijk aan diepte, aan waarde en aan zin. Visie UET christelijk onderwijs heeft al tijd blijk gegeven van visie. Toen in het begin van deze eeuw het christendom geen grote belem meringen in de weg werden gelegd, maar het zich evenmin naar zijn waarde kon laten gelden, hebben le raren, die het christelijk voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs uit innerlijke overtuiging dienden, begrepen, dat zij hun levensovertui ging alleen gebundeld konden uit dragen. Dat nu de Vereniging van leraren bij bet chr. vhmo haar hal ve eeuwfeest viert, bewijst het ge lijk van de weinigen uit 1916. Het moge echter ook een stimulans zijn voor de krachtige organisatie van heden, die zelfs aanvallen uit eigen kring moet opvangen, als zou het nut van het christelijk onderwijs niet meer boven alle twijfel verhe ven zijn. compleet, toen een oudere streekbewo- ner, die het overigens ook niet met de heer Koekoek eens was, de jongelui met een stoel begon te slaan. De man werd naar buiten gewerkt. Het leek wat rustiger te worden. Maar het rumoer laaid weer op, toen de spreker de vragen niet tot te vredenheid van de jeugdige bezoekers beantwoordde. Om elf uur heeft men toen maar de vergadering besloten. Niemand ging te vreden naar huis. WINSUM De 14-jarige jongen C. Slager uit Pieterburen is gisteravond uit de rijdende trein Groningen-Roode- school gevallen en gedood. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. De jongen was met enkele school vrienden op weg naar huis. Bij Winsum verliet hij de treincoupé. Pas in Baflo, het volgende station, werd hij1 tier nadat het vermist. i al geschonden Later is zijn stoffelijk overschot langs de spoorlijn bij Winsum gevon- "met "eruT'H'e" b'Sf "bij «en. klein incident. T,.i Het bestand zal twee dagen duren. Tol I Uit een onderzoek van de spoorweg-k0rt voor de wapenstilstand werd aan' recherche is gebleken, dat alle deuren j weerszijden nog gevochten. Enkele mi- goed waren gesloten. nuten later meldde het hoofdkwartier j SAIGON Het Kerstbestand abonnees gaan er toe over het abonnementsgeld per kwartaal per giro te betalen. Zoals u weet is de prijs van een kwartaalabonnement 11,90. Als u in het bezit bent van een giro-rekening dan kunt u, liefst vóór 1 jan. a.s. het be drag overschrijven op onze postrekening nr. 5 89 36 U bespaart dan de incasso kosten die verbonden zijn aan het betalen per kwitantie. De abonnees, die gewend zijn om het abonnement per jaar te betalen verzoeken wij ƒ47,60 te gireren. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons een machtiging tot automati sche afschrijving hebben ver strekt. de geallieerde eenheden dat het op alle fronten rustig was. Ook de Vietcong had de aanval op Saigon gestaakt. Op dat moment waren de opstandelingen tot aan de rand van de stad gevorderd en leverden slag met politie-eenheden. Tijdens de eerste uren van het bestand hebben Amerikaanse vliegtuigen honder den lichtfakkels boven het vliegveld Tan Son Nhoet dichtbij Saigon uitgegooid De Amerikanen wilden een onverhoedse aanval zoals in het begin van deze maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1