BENZINE 4 CENT) WEER (BIJNA GOEDKOPER r JAMIN Geen nationale feestdag 10 januari Stern drukt hele tekst Kennedyboek Commentaren *-" t»» V Rotterdam tegen grondprijsbeleid van regering Koninklijk Twente verwacht Kerstfeest meer ontslagen Vrijdag 23 december 1966 47ete jaargang Oir*ct«ur: F. Diemei Hoofd redocteun Dr. E. Di Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ■^7 Wereldraad pleit in Kerst boodschap voor vrede in Vietnam - pag. Kernmerk Holf januari vervalt de uitgangscontrole op de meeste stations, maar wie de euvele moed zou heb ben, daarvan te willen profiteren, zal van een koude kermis thuiskomen. Zie pagina 5. •fe Resultaat festivaljaar 1966 - pag. Radio/TV vou dat dat programma afgelo- *as. Dn kon ik met mijn huis- verdergaan." Strijd tegen witte pompen gaat door Voordeel automobilisten is van korte duur (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotter damse gemeenteraad heeft zich donderdag unaniem tegen het grondprijsbeleid van de regering gekeerd. Het standpunt van Rot terdam is, dat het rijk de werke lijke grondkosten voor de woning- wetbouw volledig moet vergoe den. Tot nu toe heeft de minister van volkshuisvesting geweigerd dit standpunt te delen. Rotterdam fc niet van plan dit princi piële standpunt te laten varen en zal er bij de minister op blijven aandrin- gca om de voorschotregeling te her- Voorshands zal deze strijd niet uitge vochten worden op de ruggen van de woningzoekenden. De Rotterdamse raad ging namciljk akkoord met een bouwplan voor ruim zevenhonderd wo ningwetwoningen waarop een ernstig verlies aan grondkosten geleden zal worden, wanneer althans het rijk niet bijspringt. Voor de eengezinswoningen In dit plan heeft Rotterdam een grondprijs berekend van bijna vijftienduizend gul den per huis. De minister wil evenwel niet meer vergoeden dan achtduizend gulden. Wanneer hij daaraan vast houdt, loopt de woningwetbouw in Rotterdam ernstig gevaar. kerstcakes niet duur wel heerlijk Schoolkinderen vrij DEN HAAG De huwcljjks- 'ag van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zal niet als een nationale feestdag worden beschouwd. Het rijkspersoneel, dat in Den Haag en directe omgeving werkt, mag 10 ja nuari naar de trouwstoet gaan kijken. De Haagse gemeente-ambtenaren «rijgen die dag vrij tot twee uur "s middags. De kinderen van de Haagse scholen hebben de hele dag vrij. De minister van onderwijs heeft de rijksscholen, de openbare scholen en de besturen van de bijzondere scholen la ten weten, dat hij er geen bezwaar te gen heeft, dat de kinderen 10 januari vrij krijgen. (Van onze redacteur automobilisme) DEN HAAG De prijzenslag in de wereld van de benzine duurt voort. Onverwachts en zelfs tot verbazing van enkele van zijn concurrenten kondigde ESSO-Nederland gisteravond aan dat met ingang van vandaag de gewone en de superbenzine met maximaal 3.9 cent per liter is verlaagd. Het gaat om een gedif ferentieerde ingreep, wat betekent dat de prijzen van plaats tot plaats zullen verschillen. De andere grote oliemaatschappij en lieten dit niet op zich zitten. Cal- tex en Mobil Oil kwamen onmiddel lijk met de verklaring dat ze zouden volgen. Shell, die geen plannen tot prijsverlaging had, en nogal verrast was door het nieuws, liet niettemin verklaren dat het zich als grootste Nederlandse benzineverkoopmaat schappij „geen halve dag" zou kun nen veroorloven achter te blijven. Er is geen overleg geweest tussen de oliemaatschappijen. Evenals in mei van dit jaar is het opnieuw Esso, die de kat de bel heeft aangebonden. Het ni< van de prijsverlaging kwam toen voor Pasen; thans zijn we slechts twee dagen van het Kerstfeest verwijderd. ■fè Concurrentie Duidelijk is dat concurrentie-over- wegingen de belangrijkste oorzaken zijn van deze tweede, drastische prijsverlaging. Er wordt tegen de zoge naamde witte pompen geageerd overigens niet alleen met argumenten van kwaliteit! die in de loop van dit jaar een steeds groter wordend marktpercentage veroverd hebben. In Duitsland is het al zover dat de witte pompen de slag tegen de ge vestigde oliemaatschappijen duidelijk gewonnen hebben. Vijfentwintig pro- tent van de pompstationhouders daar leveren zogenaamde merkloze benzine. In Nederland zijn weliswaar nog niet zoveel witte pompen, maar hun omzet is toch zo groot geworden dat ze een grote hap uit de markt nemen. De ra mingen lopen tussen de 20 en 25 pro cent. De eerste prijsverlaging, die van mei dus, heeft de grote oliemaatschappijen )'n tweehonderd miljoen gulden ge kost. Die van vandaag komt ruwweg HAMBURG/NEW YORK Der Stern wil de volledige tekst publice ren van het omstreden boek van Man chester: „Dc dood van een president". De uitgever van het Westduitse weekblad meent niets te maken te hebben met de onderhandse regeling tussen „Look" en mevrouw Kennedy. Desgevraagd zei een woordvoerder tn het Amerikaanse weekblad, dat i versies in beide bladen gelijk moeten zijn. Als Der Stern zich daar niet aan houdt zullen stappen worden genomen. Intussen is nog geen akkoord be reikt over de inhoud van Manchesters boek. dat door Harper and Row wordt uitgegeven als „Look" zijn serie heeft gepubliceerd. Deze serie bevat slechts een deel in de inhoud van het boek. De vraag is nu wat de witte pomp houders zullen doen. Autorama Utrecht, die van alle grote witte pomphouders de grootste omzet heeft, was gisteren reeds op de hoogte met de prijsver laging van de gewone en superben zine. De advertentieborden lagen al klaar om nog op dezelfde dag van de inwerkingtreding van de prijsverla ging ook omlaag te gaan, namelijk met vier cent. Volgens Autorama is deze actie een laatste poging om de witte pomphou ders te liquideren. Zij verwacht da4 door de nieuwe prijsverlaging tal var kleine witte pomphouders gedoemd zullen zijn te verdwijnen. In kringen van witte pomphouders wordt beweerd dat de laatsten op hun benzine, die uit surplusvoorraden in heel Europa afkomstig is ook enkele grote oliemaatschappijen schenen via de achterdeur mee te spelen! tot gisteren nog acht tot elf cent per liter winst maakten. In het algemeen kan worden gesteld dat de eigenaars van pompen, die zelf aan de tap staan, met nog lagere prij zen zouden kunnen komen. Degenen, die personeel in dienst hebben, of hun pompen aan anderen in pacht hebben gegeven, hebben echter nog weinig spe ling over. •fe Vier cent Een pachter kost de witte pomp houder zo'n vier cent per liter gewone en ongeveer vijf cent per liter super- benzine. Om nog winst te kunnen ma ken van enige redelijke betekenis kan dus niet veel verder worden gegaan met prijsverlagingen. Voor de automobilist betekent het goedkoper worden van de benzine onge twijfeld een meevaller. Ook als men ii aanmerking neemt dat het prijsvoor deel per 1 januari weer totaal te niet zal worden gedaan door de aangekon- "e accijnsverhoging op benzine, spaart de gemiddelde Nederlandse auto mobilist tussen de vijftig en honderd gulden per jaar lit. Tot gisteren toe gold het re kensommetje, dat degenen, die 16.000 kilometer per jaar met hun wagen draaien het Nederlandse gemiddelde door de verhoging van de benzine-accijns, de wegen belasting en de premies van de all- risX verzekeringen, 250 duurder uit zouden zijn dan dit jaar. Acht schoolkinderen werden ge dood en 21 gewond toen een met- zand geladen vrachtwagen over de kop sloeg en boven op een schoolbus terechtkwam. Ver scheidene kinderen stikten on der het zand. Het ongeluk ge beurde in de buitenwijken van Windsor in Ontario (Canada). KERSTFEEST OP PALEIS SOESTDIJK De Koninklijke familie heeft gisteren op paleis Soestdijk met het personeel Kerstfeest gevierd en de traditionele chocolade melk ontbrak niet. Prinses Margriet verwent haar aan staande echtgenoot met een kopje chocolade. Op de achter grond prinses Beatrix. Koningin Juliana staat lachend tussen haar dochters. Prins: Frisse wind blaast stof van het geloof Moeilijkheden in textiel nemen toe SOESTDIJK Samen met het perso neel van de paleizen in Soestdijk, Den Haag en Apeldoorn heeft de konink lijke familie gisteren weer het Kerst feest gevierd. De plaats van samen komst was de garage van de mare chausseekazerne in Soestdijk. Na de afloop zijn de aanwezigen ge- tracteerd op warme chocolademelk. De Koningin en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina schonken dc vele kopjes in Discussie Nadat de Koningin het Kerstevange lie had gelezen, sprak prins Bemhard zijn kerstrede uit. Hij constateerde, dat nooit een tijd is geweest, waarin zoveel en zo open geschreven, gespro- gediscussieerd werd over de godsdienst en over het al of niet bestaan van God. Hierover kan men zich alleen maar verheugen. Een frisse wind kan mischien het stof wegblazen van een soort ge loof, dat meestal uit gewoonte gebo ren, slechts sluimerend leeft in de ziel» van tamelijk veel op zichzelf goedwillende mensen, zo zei de prin; Egoist Prins Bernhard vervolgde: Wij zijn allen egoïst. Dat is inherent aan het s zijn. Wij zien onszelf als het mid delpunt van de wereld. Maar het is onmogelijk te leven zonder mede mensen. De ideale naastenliefde verplicht ons juist daar onze liefde te geven, waar dit het moeilijkste is. Minder werk ANDANKS de stellige beweringen van socialistische kant, dat de neergang in onze economie al door zijn dieptepunt heen is, blijven de berichten over toeneming van het werklozencijfer elkaar opvolgen. Dat cijfer, dat in de bouw half no vember 16.000 bedroeg, is daar thans gestegen boven de 20.000. Volgens officieuze berichten is bet totale werkloosheidscijfer in één maand met sprongen omhoog ge gaan tot 75.000. Behalve uit het bouwbedrijf komen ook uit de tex tielsector verontrustende berichten. Bepaald niet geruststellend is bo vendien, dat in het buitenland een dergelijke ontwikkeling aan de gang is. Voor West-Duitsland wordt een werkloosheidscijfer genoemd van 300.000. De berichten van de Europese staal- en automobielmarkt zijn ook weinig rooskleurig. Dit alles geeft reden tot grote voor zichtigheid, zowel bij het bedrijfsle ven als bij de regering. De kritiek in de Tweede Kamer op de regeringsmaatregelen ten spijt, bewijzen de feiten steeds duidelijker dat minister-president Zijlstra dc moeilijkheden niet heeft overschat en met zijn forse maatregelen juist heeft gehandeld. Priizenslag T~)E prijsverlaging van merkbenzl- ne is toch nog onverwacht ge komen. In West-Duitsland hebben dc grote maatschappijen ook de strijd met de witte pompen weer aange bonden, eveneens kort vóór een flin ke verhoging van de accijns op ben zine. De marge van de witte-pomphou- ders, voorzover ze de pompen geheel in eigen beheer hebben, is nog zo danig dat ze deze klap kunnen op vangen. Bovendien kunnen de klein tjes na korte tijd al op een zekere klantentrouw rekenen. De grote maatschappijen willen het aanzienlijke marktaandeel van de „witten" terugwinnen. Gesteld dat de reuzen uit de olie wereld hun doel bereiken, dan wordt het voor hen toch wel moeilgk, te rug te schakelen naar de oude prijs. ENSCHEDE Behalve de circa 400 van de 1400 man personeel van de tex tielfabriek Gelderman in Oldenzaal zullen op korte termijn in nog meer Twent se textielbedrijven mensen ontslagen worden. B(j verschillende andere on dernemingen zijn de besprekin gen met de vakbonden al in volle gang. In de meeste gevallen wil nen aan de moeilijkheden ech ter niet voor de Kerstdagen be kendheid geven. Vele bedrijven kampen met grote liquiditeitsproblemen tengevolge van verminderde omzetten en te grote voorraden. De kans bestaat, dat vele van de ont slagenen op niet te lange termijn toch weer aan de slag kunnen, omdat in Enschede ook nog 2000 buitenlanders werken, waarvan de contracten niet worden verlengd. De buitenlandse arbeidskrachten kosten namelijk 50 per week extra, zodat de directies thans de voorkeur geven aan de goedkopere binnenland se arbeidskrachten. oorraden in de katoenindustrie I blijken bij alle bedrijven groot te zijn en dc liquiditcitspositic slecht. De meeste bedrijven zien dc kredietstop 11 van de banken als een zwaard bovenP hun hoofd hangen. i Gelderman Gelderman leed over 1965 reeds verlies van 1 miljoen en ook dit jaar zal het verlies niet minder zijn. Hope lijk kunnen de ontslagenen van dit be drijf de openvallende plaatsen van dc vertrekkende buitenlanders opvullen. Ongeveer 100 man vloeit hier af naar de GSW. Tegen 1 maart moet er nog een 300 man weg. Het bedrijf sluit de katoenweverij evenals een van de twee spinnerijen. Sinds begin december werkte er reeds 677 man in short time, voor halve dagen. Voor Oldenzaal. dat in totaal 3.000 industriële ar beidsplaatsen kent, is deze ontwikke ling een zware klap. Voor vervolg zie pag 2 Jordaans kabinet is afgetreden AMMAN Het Jordaanse kabinet van premier Tell is gisteravond afge treden, maar koning Hoessein heeft Teil direct verzocht een nieuwe rege ring te vormen. De premier kwam vorige maand onder zware politieke druk te staan gedurende de heftige anti-regerings- betogingen in verscheidene Westjor- daanse steden na de Israëlische aanval op het Jordaanse dorp Sammoe. Intussen heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie Jordanië op zijn verzoek militaire uitrusting toegezegd ter versterking van de defensieve kracht van de Jordaanse strijdkrachten. De levering van F104-jachtvliegtuigen, die door Jordanië zijn besteld, zal worden versneld. Guur met buien DE BILT Een depressie, die gis teren bij IJsland lag, is snel in diep te toegenomen en bevond zich van morgen tussen IJsland en Noorwegen met in zijn kern een luchtdrukwaarde van 965 millibar. Om deze depressie heen is een zwaar stormveld ontstaan dat zich samen met een trogvormige uitloper van de depressie naar de Noordzee verplaatst. In ons land moet daarom een ver dere toeneming van de wind tot volle storm worden verwacht. De wind zal daarbij ruimen naar west tot noord- weest en geleidelijk koudere lucht aanvoeren waarin regen-, sneeuw- en hagelbuien zullen voorkomen. Het wordt dus zeer onbestendig en guur weer. 8.47, onder 16.3: VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. ernjK^^^^H Ik geef op als nieuwe abonnee; per maand per kwartaal Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. WA plaats: inzenden aan fMÊÊÊÊ Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1