VLEES Corruptie is vruchtbare bodem voor communisme .Referendum is overbodig' inW.-Irian Hoofdbedrijfschap bezuinigt f40.000 Prijzenslag op de staalmarkt Daf geeft Eindhoven verkeerstuin Vraaggesprek met twee Indonesiërs: Voorzitter veroordeeld HOOFDSCHOTEL Te weinig aardgas om vervangen kolen te 45 man op straat MOOIER WONEN PRACTISCH LEVEN JL DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 O OTTERDAM Twee A Indonesiërs, in deze kille dagen een beetje ver loren in het land van mest en mist, waar de industria lisatie, de automatisering en de bouwwerken een diepe indruk bij de vreemdeling achterlaten. Zij een vrouw, doctoranda B. Simorangkir, een Batakse, lid van het volkscongres, hoofdbestuurs lid van de Indonesische christen vrouwenbeweging die met de Parkindo is geassocieerd. Ze is de echtgenote van de hoofdredac teur van de sterk groeiende, christelijke krant in Djakarta (120.000 abonnees), de Sinar Ha- rapan. Ze is moeder van drie kin deren en doceert ook nog Engels en geschiedenis aan de protes tantse universiteit in haar woon plaats. Hij een man, Mohammed Asjad Noeh, geen Batakker, maar wel een Sumatraan. Hij woont in Me- dan en is orthodox-mohamme daan. Van de Api Pantjasïlaeen kleine krant, die Deli bestrijkt, is hij hoofdredacteur. Hun Europese reis is gegrond op een uitnodiging, die uit Duitsland werd ontvangen. Ze hebben er een paar dagen aan vastgeknoopt om Ne derland te zien. Zij is al een keer eerder hier geweest; hij nog nooit. Tegenprestatie Aan het vraag- en antwoordspel, dat ik hun voorstel, willen ze zich niet onttrekken. Wel moet er een te genprestatie zijn: zij willen een inter view met mij mee naar huis nemen. Hierbij zal de nadruk worden gelegd over de wijze, waarop de Nederlan ders het nieuwe regime in Djakarta beoordelen. Vraag: „Hoe zoudt u de algemene indrukken, die u hier hebt opge daan, onder woorden kunnen bren gen? Bespaar ons geen enkele kri tiek." Mevrouw Simorangkir: „Ik ken Ne derland van een vorig bezoek; ik sta er niet zo vreemd tegenover. Gewel dig die welvaart hier. Ik ben er ge woon jaloers op. Ik zeg het vaak in mijn land: met hard werken en zui nig leven kom je er wel. Van rassen discriminatie merk ik hier niets. Uw land heeft een sterk internatio naai karakter. Men weet veel zelf discipline op te brengen. Iedereen houdt zich op bewonderenswaardige wijze aan de spelregels." De heer Noeh: „Ik ben diep onder de indruk van datgene, wat hier na de oorlog tot stand is gebracht. Wat me opvalt, is het totaal ontbreken van haatgevoelens jegens ons volk. Ik had me dit in verband met onze confrontatiepolitiek ten aanzien van West-Irian heel anders voorgesteld. Niet rijp Er is bijzonder veel belangstelling voor de koers, die Indonesië thans vaart. Voor het democratische sys teem, dat hier geldt, en dat zo heer lijk liberaal is, zijn wij als volk nog niet rijp. Omdat wij niets voor een andere vorm van uitbuiting voelen, is onze vrijheid er één in gebonden- Vraag' „De coup, die generaal Soe- harto naar voren schoof, is thans ruim een jaar oud. Zijn er verande ringen ten goede zichtbaar?" Mevrouw Simorangkir: „Een ieder. Gastarbeiders nemen een enkele reis UTRECHT Ongeveer de helft van de buitenlandse gastarbeiders, die de Kerstdagen thuis doorbrengen, heeft een enkele reis genomen. Dit wil echter niet zeggen, dat we ze niet meer terugzien. Want een retourtje is niet goedkoper dan twee enkele Men mag dan ook niet direct de conclusie trekken, dat het groot aan tal enkele reizen een gevolg is van de ontspanning van de Nederlandse arbeidsmarkt. Vorig jaar tijdens de grote uittocht nam 40 pet. van de gastarbeiders een enkele reis en 60 pet. een retour Fyff' 'es wordt Chiquita AMSTERDAM Het Nederlandse bananenmerk Fyffes zal binnenkort worden veranderd in Chiquita. De naamswijziging is ingevoerd omdat de produkten van Fyffes ook in andere landen onder de naam Chiquita wor den verkocht. socialistische jeugd AMSTERDAM Dc politierechter te Amsterdam heeft de voorzitter van Socialistische Jeugd Nederland, de 22-jarige Rob L. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien dagen waarvan tien dagen voorwaardelijk met aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar wegens op zettelijke belediging van een be vriend staatshoofd. Maandagochtend jl. werd L., in op dracht van de Amsterdamse officier van justitie, van zijn bed gelicht om dat hij de dag daarvoor met een spandoek met het opschrift „Johnson oorlogsmisdadiger" aan de maande- lijke Vietnam-demonstratie had deel genomen. L. bekende tegenover de rechter dat hij zich ten volle bewust was ge weest de wet te overtreden door een spandoek met genoemde tekst in een optocht mee te voeren. Hij was ech ter van mening, dat in dit geval de nood de wet had gebroken. „Als ik iemand hulpeloos in een vijver zie vallen dan is het toch geoorloofd het verboden gras te betreden", luid de zijn verweer. Bovendien werd, al dus verdachte, door deze tekst niet zozeer de persoon Johnson beledigd alswel de Amerikaanse politiek ten opzichte van Vietnam. ROOKWORST! Doe rookworst In ruim koud water zonder zout. dat u tegen-de-kook aanbrengt. Direct daarna de vlam omlaag om de worst 10 a 12 minu ten te laten wellen. Dus niet kokenl En niet prikken! Dan blijft 't huidje heel en al 't vleessap erin. Rook worst is puur vlees dus rijk aan eiwitten, vitaminen, mineralen bouwstoffen voor blakende ge zondheid I Publikatie van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswi die naar de macht grijpt, zal vallen. In de 21 jaar, die onze republiek thans bestaat, hebben de commu nisten dit twee keer gedaan. Men kan niet zeggen dat we helemaal niets hebben bereikt. Denk aan de veelheid van scholen, aan de stenen huizen, die thans in de dessa's wor den gebouwd. Natuurlijk zijn we op verschil lende fronten achteruit gegleden. De kleding- en de voedselsituatie zijn be paald niet rooskleurig. Maar voor een groot deel van het volk betekent „Merdeka" (- vrijheid -) het eten van rijst. Op Timor en Flores en ook in Oost-Java wil men van het volksvoedsel mais af. Op Ambon geldt hetzelfde voor sago. Ergo: we hebben heel wat meer rijst nodig dan vroeger, ook al omdat de bevol kingsgroei enorm Nieuwe revolutie De heer Noeh: „Het ingrijpen van generaal Soeharto is heel goed ge weest. Het gaat om een nieuwe soci aal-economische revolutie, waar ein delijk ook de kleine man van profi teert. Het communisme heeft de ver paupering in de hand gewerkt. Het zal voor het nieuwe regime niet ge makkelijk zijn na al die jaren van corruptie en wanbeleid." Vraag: „Kan men thans nog van communistische invloeden spreken?" Mevrouw Simorangkir: „Er zijn nog communistische kaders; men spreekt zelfs nog van cellen in het leger. Ze werken ondergronds, wat gevaarlijke kanten heeft." De heer Noeh: „Ik kan dat be amen. Tegelijkertijd moet ik echter zeggen dat wij als volk toch te reli gieus zijn om het communisme als systeem te kunnen aanvaarden. Trouwens: hoeveel mensen zijn niet communist genoemd, zonder dat ze dit waren. Als een dessahoofd bij voorbeeld links was, moest de ge meenschap wel een beetje meespelen om van de irrigatie en de verdeling der gronden mee te kunnen profite- Meer religie Mevrouw dra. B. Simorangkir en de heer Mohammed Asjed Noeh in gesprek met Link van Bruggen. Mevrouw Simorangkir: „Ik dacht van wel." De heer Noeh: „Niet alleen de lei ders, maar ook de leden van de ka ders en cellen." Vraag: ,£n hoe staat u tegenover de uitvoering van de doodstraf, die tegen politiek ambitieuze of corrup te figuren wordt geëist. Ik denk aan Soebandrio en Omar Dhani." Mevrouw Simorangkir: „Ik wil geen namen noemen. De corruptie, ook de politieke, moet echter zwaar bestraft worden. Ik geloof dat er ten minste één voorbeeld zal moeten wor den gesteld." De heer Noeh: ,,'t Heeft geen zin de corruptie te bestrijden, zonder de PKI het leven onmogelijk te maken. Mijn standpunt is dat alle corrupte figuren van enig formaat moeten worden neergeschoten." Vraag: „Kan het nieuwe regime er naar uw mening in slagen de cor ruptie te vernietigen?" Mevrouw Simorangkir: „Mannen als Soeharto, de sultan en Nasoetion zijn verre van corrupt. Ze zijn een treffend voorbeeld van hoe het kan en moet. Op z'n minst kan gezegd worden dat het nieuwe regime de cor ruptie aanzienlijk kan limiteren." De heer Noeh: „Men moet de moed hebben tegen elk kwaad op te tre den. En tegen de corruptie, én tegen de PKI, én tegen de immoraliteit van de leiders." Verdiensten Mevrouw Simorangkir: „Hij moet zich aan de constitutie houden. Zo lang dat gebeurt, komt er echt geen proces tegen hem. De president heeft z'n verdiensten. Zelfs z'n grootste vij anden moeten erkennen dat hij de eenheid van het Indonesische volk heeft bereikt." De heer Noeh: „Ik ben het daar mee eens. We bevinden ons in een overgangsperiode. We moeten uitkij ken dat de president niet door de PNI (de nationale partij) wordt mis bruikt." Mevrouw Simorangkir: „Een krachtfiguur. De man leeft heel een voudig. Hij geeft nooit recepties. Als hij uitrijdt, gebruikt hij nooit een slee van een wagen, maar een gewo ne legerjeep." De heer Noeh: „Hij is een eerlijk man. Hij streeft ernaar en hetzelf de doen de mensen, die om hem heen staan het volk uit zijn armoede op te heffen." Mevrouw Simorangkir: „Dat is zo. Er zijn meer christenen, maar ook meer mohammedanen. De mensen hadden een houvast nodig. De PKI, de thans verboden communistische partij, was altijd bijzonder actief met het beleggen van discussie- en recreatie-avonden. De Indonesiër is nu eenmaal geen individualist, maar een massamens." De heer Noeh: „Na de 30ste septem ber 1965 is er in Indonesië alleen maar plaats voor mensen, die in God geloven. Dc nationale identiteit is weer hersteld. Het langzaam maar ze ker wegdrijven van het religieuze le ven is tot staan gebracht." Vraag: .floeveel communisten zijn er naar uw mening om het le ven gekomen? Acht u die afschuwe lijke moordpartijen juist?" Mevrouw Simorangkir: „Ik schat zo'n 200.000. Als christin ben ik tegen bloedvergieten. Een groot deel van het volk is er door de commu nistische propaganda ingetrapt." De heer Noeh: „Ik denk niet meer dan 100.000. Het was voor ons, mo hammedanen, een heilige oorlog. Wij hebben tot maatstaf de Oud-Testa- mentische wet: oog om oog, tand om Nasoetion Vraag: „Wie is de man achter Soe harto?" Mevrouw Simorangkir: „Ik weet dat niet precies." De heer Noeh: „Generaal Nasoe tion en het volk. dat anti-commu nistisch is." Vraag: ,Js de communistenleider Aidit dood, of verwacht u dat hij eerstdaags weer zal opduiken?" Mevrouw Simorangkir: „Generaal Soeharto heeft gezegd dat hij gefusil leerd is. Officieel is hij dus dood." De heer Noeh: „Hij is dood." Vraag: „Wie moet de plaats van Aidit innemen als „verdediger van de armen?" Mevrouw Simorangkir: „Een eer lijk man, die de vijf principes van de Pantjasila onderschrijft, zonder tus sen christenen en mohammedanen te discrimineren." De heer Noeh: „Een man, die in God gelooft, en de belangen van het volk behartigt." Autonomie Vraag: „U komt beiden uit Suma- ra. Hoe staat u tegenover de een heidsstaat?" Mevrouw Simorangkir: „Daar ben ik voor. De voorwaarde is echter dat de buitengewesten een grote mate van autonomie behouden. Het is on mogelijk heel Indonesië door Java nen te laten besturen." De heer Noeh: „Er is maar één Indonesië. In het koloniale tijdperk dachten de Nederlanders hier trou wens net zo over." Mevrouw Simorangkir: „Die zijn mij te handig. Sommigen hebben twee of drie verschillende paspoor ten. De rode Chinezen moeten er on herroepelijk uit." De heer Noeh: „Ze moeten het land worden uitgezet. Ze hamsteren, jagen de prijzen op en worden rijk op de rug van het volk." Vraag: „Wat denkt u van de uit voering van het internationale ak koord ten aanzien van de zelf beschikking van West-Irian?" Mevrouw Simorangkir: „Daar ant woord ik niet op. Die zaak ligt veran kerd in de internationale politiek. De vrijheid hebben de Papoea's al gekre gen. In 1968 doen ze aan de algemene verkiezingen mee. Wat willen ze dan nog meer? Ik acht ze nog lang niet in staat zichzelf te besturen." De heer Noeh: „Het voorgestelde referendum is overbodig. West-Irian is een deel van Indonesië. De Neder landers moeten zich op dit punt niet zo laten ophitsen door de Papoea-bal lingen, die hier wonen. Dezen hebben geen contact meer met hun volk. Als ze dit wel hadden, zouden ze weten dat Djakarta op 't ogenblik alles voor hen betekent. Russisch maanschot MOSKOU De Sowjetunie heeft gis teren een ruimtevaartuig in de rich ting van de maan gelanceerd. Met dit automatische station, Loena 13, wil men nadere wetenschappelijke studie maken van de maan en haar omgeving. Elk dubbeltje 10 keer omkeren (Van onze sociaal-economische redac-1 verhouding in de heffingsbedragen tus- tie) sen de detailhandel enerzijds en het DEN HAAG Het Hoofdbe- grootwinkelbedrijf en de coöperaties drijfschap Detailhandel heeft gistermid- anderzijds nader onder de loupe te ne- dag een ietwat bezuinigde begroting men- (Volgens een deel der bestuursle- voor 1967 aanvaard, nadat in de vorige den betalen laatstgenoemde categorieën vergadering de oorspronkelijke begro- *e weinig). Overspannen i emotioneel debat i ting worpen. Vooral van de kant van de midden standscentrales werd toen heftige kri tiek op de begroting uitgebracht, waar mee een stijging van de heffingen met 15 procent (neerkomend op een totale stijging van j' 290.000) gepaard zou moeten gaan. De meerderheid van% het bestuur meende, dat drastisch op een aantal begrote uitgaven zou moeten worden bezuinigd, met name op de voorgeno men uitbreiding van het personeel met acht man. Het dagelijks bestuur kwam nu met ;n aanvullende nota, waaruit de be reidheid bleek tot een totale bezuini ging van ƒ40.000 (o.m door verschui ving der benoeming van een statisti cus), alsmede tot het financieren van 35.000 uit de reserve. Daardoor kon de voorgenomen hef fingsverhoging worden ingekrompen met 50 cent per jaar voor de zuivere detailhandelsondernemingen en met 25 cent per jaar voor de gemengde on dernemingen. Bovendien zegde het bestuur toe de Voor koukleumen die toch chic willen zijn, is deze kap van astra kan, omzoomd door oranje wollen franje, ideaal bij de ski-uitrusting. SLECIITS PLAATS VOOR KLEIN AANTAL ONDERNEMINGEN IJMUIDEN Binnen de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal woedt een onbarmhartige prijzenslag. De oorzaak is de over capaciteit in de staalproduktie in de wereld. Hierdoor brokkelen de prijzen af zoals nergens elders het De heer P. R. Bentz van den Berg van de raad van bestuur van de Hoogovens vertelde dit vanmiddag aan een kerstlunch met vertegen woordigers van het Hoogovenperso- De Hoge Autoriteit van de EGKS is nu druk bezig aan deze toestand een einde te maken. De prijsdalingen zetten zich in 1960 in. Weliswaar daalde ook de grondstof- fenkosten. Maar de lonen zijn voortdu rend gestegen en stijgen nog steeds. De voor modernisering en rationalisa tie noodzakelijke investeringen lopen door deze ontwikkeling terug. Op den duur kan dit de concurrentiepositie van de EGKS-staalindustrie in ernstige mate aantasten. De ontwikkeling van de Europese staalmarkt wijst in de richting van fusies en concentraties. Er blijft slechts een klein aantal ondernemingen over. Het was de overtuiging van de heer Bentz van den Berg dat Hoogovens tot deze ondernemingen zal behoren, ge zien de goede ligging, de goede orga nisatie van het bedrijf en moderne pro- duktie-installaties. Verder biedt de sa menwerking met de Duitse partner Hoesch perspectief. Van de zijde van het secretariaat werd betoogd, dat bij het hoofdbe drijfschap „elk dubbeltje tien maal wordt omgekeerd voor het wordt uitge geven". Uitbreiding van het personeel dringend nodig, omdat de medewer kers „overstelpt zijn met werk" en som migen van hen zelfs „op de rand van een overspanning verkeren". Na deze emotionele verdediging van de begrotingspolitiek van het hoofdbe drijfschap werd de raming van in komsten en uitgaven aangenomen. Al leen de heer P. J. de Kruif (Verbond van Middenstandverenigingen) stemde blanco. EINDHOVEN De Daf-fabriek in Eindhoven heeft de gemeente een half miljoen gulden gegeven voor het aan leggen van een verkeerstuin voor kin deren. De gebroeders dr. Huub en Wim van Doorne hebben gisteren de gemeen te van deze gift op de hoogte gesteld. Het is de bedoeling dat de ver keerstuin, waarin praktisch verkeerson- derwijs aan de jeugd kan worden gege ven, 1 april 1968 gereed is. Dan hoopt Daf namelijk het 40-jarig bestaan te vieren. De verkeerstuin kan dan wor den gezien als een jubileumgeschenk aan de Eindhovense gemeenschap. DONGEN Na langdurig posten en surveilleren heeft de rijkspolitie een ze ventienjarige jongen aangehouden, die wordt verdacht van het plegen van een groot aantal aanrandingen in Dongen en omgeving. De jongen, die een volledige bekente nis heeft afgelegd, zal voor de officier van justitie in Breda worden geleid. Bij de rijkspolitie zijn tot nu toe twin tig gevallen van aanranding bekend. Nieuw kolenveem: geen vuil meer AMSTERDAM De aardgas vondsten in ons land zijn, hoe omvangrijk ook, in Europees ver band gezien niet groot genoeg om het energiebeeld ingrijpend te kunnen veranderen. Aannemer heeft geen geld meer: NIJMEGEN Hoofdaannemer Sut- an in Nijmegen heeft 45 werknemers naar huis gestuurd omdat er volgens hem geen geld meer is. Ze zijn zonder loon over de gewerkte uren en zonder opzeggingstermijn op straat gezet. Ook onder-aannemer Markerink uit Neede is erbij betrokken. Als geen behoorlijke regeling voor het personeel wordt getroffen zullen de drie bouwvakarbeidersbonden het faillissement van de twee bedrijven aanvragen. Wel heeft een vertegenwoordiger van de r.k. vakbond onlangs bij de firma Sutman geïnformeerd naar de financiële situatie. De heer Sutman zei toen, dat deze volkomen gezond was dat de interne moeilijkheden waren opgelost. Thans blijkt het tegendeel het geval. Zelfs is er een grote achter stand in het verstrekken van vakantie bonnen. Volgens de vakbonden is de be drijfsvoering van de beide onder nemingen zeer zwak geweest. Via de opdrachtgever, het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, is getracht een ga rantie voor de loonbetaling te ver krijgen. Het BNG meent dat alleen zakelijke motieven moeten gelden. Eens te meer, aldus de vakbonden, is gebleken dat het ontbreken van een garantiefonds voor het bouwbedrijf een onverteer bare zaak is, omdat ook hier de werk nemers de dupe worden van een to taal verkeerd ondernemersbeleid. Ir. F. H. Fentener van Vlissingen, se cretaris van de hoofddirectie van de Steenkolen-Handelsvereniging in Amsterdam, die gisteren sprak bij de opening van een nieuw regionaal kolen- veem, heeft hiervoor tal van aanwijzin gen: De kolenproduktie in West-Europa van twee jaar dekt reeds de totale ener gie-inhoud van ons aardgasveld in Slochteren; we zouden om de kolen produktie in West-Europa te vervan gen door Nederlands aardgas om het jaar zo'n gasveld moeten ontdekken. De kolenproduktie in Amerika is de laatste jaren aanzienlijk gestegen. Juist in dit land met zijn grote aard- gasproduktie blijkt voor kolen een ei gen afzetmarkt mogelijk en gewenst. De heer Fentener van Vlissingen he kelde de manier waarop thans nog ko len worden gedistribueerd. Ze worden soms in vuile jute zakken thuisbezorgd, een grote stofwolk achterlatend. In een samenleving waarin produkten als sui ker en koffie, of zelfs gedroogde koe mest voor de tuin, in de meest fleurige verpakkingen worden aangeboden, is zoiets niet meer acceptabel. In Engeland heeft men een goede op lossing gevonden: de bouw van een veem. Dit voorbeeld heeft de Amster damse SHV gevolgd. In dit veem wor den de kolen gelost, gezeefd, gemengd .opgezakt". Tweehonderd man vindt werk bij aluminiumfabriek DELFZIJL De aluminiumfabriek gaat haar produktie meer dan verdub belen. Tweehonderd werknemers moe ten worden aangetrokken. Het gaat om een investering van 85 miljoen gulden. Men hoopt de nieuwe batterij van 140 ovens in 1968 in gebruik te nemen, waarna de produktie gebracht wordt op 72.000 ton aluminium per jaar (nu nog 32.000 ton). De huidige fabriek werd in juni in aanwezigheid van Koningin en Prins in gebruik gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9