Nieuw Rhodesisch ,vals' geld in beslag genomen Topconferentie zes EEG-landen Renniesi Jacky Kennedy trekt klacht tegen Look in Uit de Haagse hof geplukt William Manchester „bijna kluizenaar" 7 DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 ENGELAND SLAAT TOE IN WEST-DUITSLAND RHODESIË BESTELDE TONNEN BANKBILJETTEN "I FRANKFORT/MÜNCHEN De Westduitse politie lieeft gisteren in opdracht van de Engelse regering te München en Frankfort 25 ton Rhodesische bankbiljetten ter waarde van vele miljoe nen ponden sterling genoeg om tweeëneenhalf jaar van te leven in beslag genomen. Balans INE LEDEN van dc VN-delegaties hebben hun koffers gepakt en zijn naar huis gegaan. De zitting van de 21ste algemene vergadering is afgelopen. De balans kan worden opgemaakt. Er is weinig positiefs bereikt. Het enige is eigenlijk het (alsnog) aan blijven van Oe Thant. De problemen van de VN werden niet opgelost. Er blijven veel lopen de zaken liggen. Toch heeft de organisatie opnieuw haar bestaansrecht bewezen. De delegaties zijn naar huis gegaan. De permanente vertegenwoordigers zó'n echter gebleven. Als zich in de wereld nieuwe span ningen voordoen, kan op korte ter mijn op grote schaal worden over legd. Er kunnen stappen worden onder- noemen, die een preventieve wer king hebben. Niet vergeten moet men overigens de activiteiten van de VN op so ciaal, cultureel, economisch en ander gebied. Deze hebben in vele delen van de wereld al tot belangrijke resultaten geleid. 2,2 ton van het geld werd op het I vliegveld van Frankfort in beslag geno men, kort voordat het met een toestel van een Zuidafrikaanse maatschappij naar Salisbury zou worden vervoerd. De rest werd gevonden in een drukke i rij te München. De bankbiljetten bestonden uit cou pures van een pond, vijf pond en tien shilling, zo deelde een woord voerder van de Britse ambassade te Bonn mee. Ehodesië had in totaal 28 ton besteld, maar de bankbiljetten van een pond waren echter nog niet gedrukt. Men houdt het niet voor onmogelijk, dat de Westduitse justitie ingegrepen heeft in voorbereidingen voor een Rho desische valuta-hervorming. Waarne mers menen dat het regime-Smith be zig is de republiek van het land voor te bereiden. „NAMAAKGELD"' Westduitse justitiële functionarissen zeggen, dat de actie gerechtvaardigd is omdat er twijfel rijst aan de rechtma tigheid van de opdracht om de biljet ten te München te laten drukken en ook omdat het „namaakgeld" zou kun nen zijn. Men zal in elk geval nagaan of het werkelijk vals geld is en of er juri dische gronden zijn om het geld voor goed in beslag te nemen. Het Beierse ministerie van binnen landse zaken acht het niet uitgesloten, dat de kwestie ten slotte een ci vielrechtelijke zaak wordt tussen de Bank van Engeland en Rhodesië. Van welingeliche Britse zijde is ge zegd, dat de zaak thans in handen is van sir Sydney Cain, gouverneur van de Rhodesische reserve-bank, de enige bank, die door Engeland als wettig wordt beschouwd na de eenzijdige Rho desische onafhankelijkheidsverklaring. Sir Sydney, die thans in Londen is, onderhoudt nauw contact met de West duitse autoriteiten. De Westduitse actie volg op een bezoek aan West-Duits- land van een vertegenwoordiger van sir Sidney, die exemplaren var nieuwe bankbiljettten onderzocht en concludeerde, dat zij nagemaakt wa ren omdat zij besteld waren door een bank, die door de Britse rege ring onwettig is verklaard. Bij deze bankbiljetten is een ander lettertype gebruikt dan bij de op het ogenblik in Rhodesië gebruikte biljet ten, maar de twee soorten geld kunnen verwarring veroorzaken. De Belgische luchtmacht gaat mor gen ruim honderd Belgische geestelijk gehandicapte kinderen met hun be geleiders naar Corsica vliegen, waar zij een vakantie tot 3 januari aange boden krijgen; dit op initiatief van het ministerie van defensie. Poging vriezen van de produktie van ge leide projectielen. Dit betreft zowel wapens voor de aanval, als afweerraketten. Het resultaat van deze contacten zal van groot belang zijn voor beide landen. Overeenstemming zou het begin kunnen zijn van ontwapening, waar naar al 21 jaar vergeefs wordt ge streefd. Mislukking van de besprekingen zou onvermijdelijk leiden tot een nieuwe en zeer kostbare bewape ningswedloop. Vorige week wezen wij er al op, dat Rusland begonnen is, een omvang rijk afweersysteem te bouwen. Amerika staat op zijn beurt klaar, raketten te produceren, die nog groter penetratiekracht hebben. Het debat hierover zal volgende maand in het Amerikaanse Congres beginnen. Misschien heeft de Amerikaanse po ging geen succes. Er staan echter tè grote belangen op het spel om haar onbeproefd te laten. Misbruik Vietnam bergt al het gevaar in zich dat men voor onmenselijk uitgekre ten wordt. De anti-Amerikaanse pro paganda heeft zekere omvang aan genomen. Dit wordt in de hand gewerkt door opmerkingen als van generaal West- moreland, de Amerikaanse bevel hebber in dat gebied, in een dagor der: „De wereld die Christus wilde bouwen, komt naderbij als de Ame rikanen in Vietnam voor de vrijheid pal staan". Te gemakkelijk wordt Gods Naam misbruikt. Over een afschuwelijke oorlog een dergelijke zegen afroe pen legt een verbinding tussen christenheid en politiek, die weer tot misverstand kan leiden en bo vendien onjuist is. Laten generaals zich tot hun beroep bepalen. Het verhogen van het mo reel van de troep is hun taak, maar het ligt minder op hun weg om een oorlog tot een zaak van Christus te maken. Op de Hondsbossche Zeewering ter hoogte van Kamperduin spoel de dit merkwaardige wrakhout aan. Men herkent er een kiel in van eiken en grenen balken, aan elkaar verbonden met houten en koperen pennen. Mogelijk is het een restje van een koopvaardij schip van enkele honderden jaren oud. Anderen denken aan het ver- pnnn van een Noors schip 85 jaar Kerstfeest (3) Enkele jongeren in Haarlem en el ders maken ons beschaamd door tij dens de feestdagen te gaan vasten in de kou. Wat stellen wij daar tegen over? Zullen wij vrolijk feest vieren terwijl volkeren door onze schuld in nood verkeren? Ik zou willen oproe pen dit jaar tijdens de feestdagen ui terste soberheid te betrachten en het geld dat zo bespaard wordt te bestem men voor zinvolle doeleinden. Ik denk aan zendelingen als Gordon en Laura Smith die werken onder de bergstammen in Vietnam (girono. 86 99 39 t.n.v. stichting Wereld Evange lisatie Kruistocht, Emmen, vermelding Vietnam). Deze stichting is de Neder landse afdeling van de internationale en interkerkelijke zendelingengemeen schap Worldwide Evangelization Crusade, met plm. 600 zendelingen in 29 landen. Secretariaat Heemraadssin gel 88, Rotterdam. Den Haag H. A. van Arkel Geen duivel (3) Met verbazing heb ik de reactie van de heer De Wit gelezen over de groep „Broeders in Christus". Hij meende voorzichtig te moeten waarschuwen te- J gen deze groep omdat ze niet in de duivel zou geloven. Ondergetekende, zelf niet tot de groep behorende, is in de gelegenheid! geweest met deze mensen over allerlei problemen te spreken. Hij kreeg diep respect voor hun bijbelkennis. Voor hen geldt bepaald niet, wat de heer De Wit suggereerde, dat ze hun Bijbel niet zouden kennen of lezen. Ik dacht dat „onbekend maakt onbemind" tus sen de regels van bedoeld stukje was door te lezen. Den Haag P. Boot Gefeliciteerd Nu prinses Margriet en meneer Van Vollenhoven ondertrouwd zijn zou ik ze langs deze weg veel geluk en voorspoed willen toewensen met hun voorgenomen huwelijk. Natuurlijk zou ik een ieder die een huwelijk aan gaat wel graag veel geluk willen toe wensen, maar omdat prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven ondanks hun middelpunt-moeten-zijn altijd hun eenvoud zo weten te bewaren, schenk ik hier eens meer aandacht aan. Al was het alleen maar omdat ze voorbeeld kunnen zijn voor die mensen, die hoogmoedig door het le ven gaan. Prinses Margriet heeft een uitzonderlijk plaatsje in mijn hart, ook al doordat ze de verpleegstersop leiding koo- Den Haag P. Pannebakker Brandend maagzuur? Intieme details toch openbaar? WASHINGTON Mevrouw Ken nedy heeft haar klacht tegen het Amerikaanse weekblad Look in getrokken. Het blad zal 1600 woorden wijzigen of schrappen uit het boek „De dood van een president" dat het van 10 januari af als feuilleton zal .brengen. Deze woorden betreffen passages over het persoonlijke leven van me vrouw Kennedy en haar twee kinde ren. De weduwe van de vermoorde president legde zich erbij neer, dat het boek gegevens en verwijzingen blijft bevatten, die naar haar mening onjuist zijn. _,Te zijner tijd zal de geschiedenis eerlijk en rechtvaardig met deze pe riode afrekenen", aldus mevrouw Kennedy. Uitgevers Door de regeling met Look is moge- lijk ook een basis gevonden voor eer schikking met de schrijver Manchester j (zie elders in dit nummer) en ziin j uitgevers, Harper and Row. Manchester was niet voor het afleg gen van een verklaring beschikbaar. Ilet is nog niet zeker, of hij de rege ling met Look goedkeurt. Wellicht hangt zijn medewerking af van de wij ze, waarop wordt geschrapt en ver anderd. Intussen zou vaststaan, dat verboden versies zullen verschijnen uit het boek, waarin alle intieme persoonlijke details staan, die mevrouw Kennedy eruit wilde hebben. Op slinkse wijze zijn afdrukken gemaakt. Deze „boeken" worden waarschijn lijk op Formosa gedrnkt op luchtpost papier. De tekst zou als brief naar de VS worden gestuurd aan hen die vijf dollar storten. De postale recherche zou geen vat op deze zendingen heb ben. Aanduidingen Bijzonderheden geeft ook het weekblad Time. President Johnson zo uin het boek worden beschreven als een ongevoelig Mevr. Kennedy was geschokt, toen ?rnam, dat de Johnsons aan boord van het presidestiële vliegtuig waren. De medewerkers van Johnson zouden nauwelijks hun voldoening hebben ver borgen over het feit, dat hun chef ,het commando had overgenomen'. De spanning tijdens de vlucht naar Washington was zó groot, dat vrienden Kennedy Johnson beletten, het toe- Zakenkabinet in Griekenland ATHENE Koning Konstantijn van Griekenland heeft gisteren Ionannis Pa- raskevopoelos, gouverneur van de nati onale bank, verzocht een nieuwe rege ring te vormen. Dit kabinet zal als zakenkabinet op treden. Het zal voornamelijk zich bezig houden met het voorbereiden van nieu we verkiezingen. Paraskevopoelos heeft al eens een keer aan het hoofd van een dergelijk kabinet gestaan. stel te verlaten voordat de lijkkist was weggebracht en de familie Kennedy was vertrokken. Ook neemt men Johnson kwalijk, dat hij het erop aanstuurde, mevr. Kennedy Persoonlijk Meer persoonlijk zijn de details over de manier, waarop mevr. Kennedy met haar hand de gapende wond in het hoofd van haar man bedekte. En hoe zij 's nachts niet kon slapen en aan haar kus sen trok. Vooral de passage, waarin de brief is opgenomen die zij een maand vöór de moord uit Griekenland aan Kennedy schreef, wilde zij uit de publiciteit hou- PARIJS De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Fanfani, heeft gisteren te Parijs gezegd dat volgend jaar in Rome, tegelijk met de tiende verjaardag van het Verdrag van Rome, een topconferentie zal worden gehou den van de zes EEG-landen. Datum van de ontmoeting wordt binnenkort langs diplomatieke weg vastgesteld. Bij de besprekingen die Fanfani de afgelopen dagen met president De Gaul- de Westduitse kanselier Kiesinger en met de ministers van buitenlandse zaken van de partnerlanden voerde, had hij geconstateerd dat men bereid was op de uitnodiging in te gaan. Op de topconferentie zullen waarschijnlijk de betrekkingen met de Oostblok-landen, en de Europese poli tieke éénwording worden besproken. Britse toetreding Een speciale commissie van de Britse industrie-vereniging heeft gisteren mee gedeeld. dat zij na bestudering van de Hallstein weg bij EEG? PARIJS/BRUSSEL In de Franse hoofdstad gaan geruchten dat de nieu we Westduitse minister van buiten landse zaken, Brandt, met president de Gaulle zou zijn overeengekomen prof. Hallstein niet voor herbenoeming als voorzitter van de EEG te handhaven. Brandt zou Hallstein „opofferen" om wille van de goede betrekkingen met Frankrijk. Ook zou Brandt akkoord zijn gegaan de fusie van de EEG-execu- tieven uit te stellen. Temidden van deze geruchten verga- j derde gisteren het Franse kabinet. I Broeder Arno, hoofdvcrpleier van het Na afloop sprak het zijn voldoening tehuis, werd zo ernstig gewond, dat uit over het voornemen van Bonn de voor zijn leven wordt gevreesd Sa- betrekkingen met Parijs nauwer aan te men met nog drie broeders werd hl) halen en meer betekenis te geven aan in het ziekenhuis te Helmond opgeno- het verdrag tot samenwerking. I men. gevolgen van Britse toetreding tot de EEG voor de industrie tot de conclusie is gekomen dat deelname stellig voorde len zal bieden voor de Britse industrie. werd veertien maan den geleden opgericht. Snelle onderhandelingen over toetre ding acht de commissie noodzakelijk. Gladde wegen twee doden, negen gewonden BEEK EN DONK Gladheid op de1 wegen heeft gisteren twee ernstige verkeersongelukken veroorzaakt die aan twee mensen het leven heeft ge kost, terwijl 9 anderen met min of meer ernstige verwondingen naar een ziekenhuis moesten worden ge- Het eerste ongeluk gebeurde te Beek en Donk. In een flauwe bocht slipte een auto met vijf inzittenden allen rk. geestelijken en botste frontaal op een tegenligger. De vijf geestelij ken werden uit de wagen geslingerd; een werd op slag gedood, en de vier anderen werden levensgevaarlijk ge- BOEKEL Het tweede ongeluk deed zich voor bij Boekei eveneens als ge volg van de gladheid. De kunstschil der-beeldhouwer broeder Rafael van Rooden uit Huize Padua te Boekei werd gedood. Soms loop je over iets te piekeren de nazipartij. Geen mens die het t vier gevangenen. Hij kwam in een concentratie kamp. Enontdekte, dat zijn medegevangenen allen gen spreekt. I. mi KL - Ook hij zelf niet De televisiekij-l ten op. Een van die piekerzaken is kers hebben 'net hem kunnen horen Duitsers waren, slachtoffers nieuwe Duitse zeggen in het interview, dat twee hun opstandigheid tegen het regiem. Amerikaanse journalisten hem afna- men. En daarbij, ietwat verward. dat lid zijn van de partij nog niet hoeveel foute Duitsers behoefde te betekenen nazi te zijn zijn bondskanselier Kiesinger. Al vele ja ren speelt hij een rol. Niet alleen ir binnenlandse politiek van West- Duitsland, maar ook daarbuiten. Ontdekte ook, dat niemand ooit zal kunnen zeggen hoeveel goede en geweest Kenneth Lindsau noemt hem met geweest. De Amerikanen begrepen En nu heb ik het Berlijns Dag- I name in zijn boek Towards a Euro- dat niet. Kiesinger zeide, dat het boek 1938-1948 gelezen. Geschreven pean Parliamant (uitgegeven door een te lang verhaal zou worden. liet secretariaat Europa. Straatsburg 1958). En dat als behorende bij de „harde werkers een kundig team", zijnde de de hele avond' Duitse leden van de Raadgevende I Vergadering van de Raad van Euro- Waartoe bijvoorbeeld ook I Louise Schroder behoorde, die kort I na de val van het Derde Rijk. vi- !-burgemeester van de stad Berlijn Als ik televisie opperhoofd was ge- Zo weinig gen, pamfletten kaarten gapten, valse papieren maakten. Het merkwaardige van dit boek vind ik, dat telkens weer blijkt hoe men op een of andere wijze toch telkens de hulp inroept of tracht in te roepen van nazi's. Eenvoudig cm- Dat immers zouden we nu zo dat zij de sleutel hebben, graag eens willen weten. Wie en hulp bereid zijn. wat onschuldige nazi's waren. Even merkwaardig hoe mens* Die Louise Schroder is een abso- I luut onverdachte politieke figuur. En dan rijst bij mij een vraag. I Hoe kon Kiesinger rustig zijn poli- tieke rol gaan spelen, ook in Euro- tijdens het denazificatieproces, dat nen. Misschien worden ze pees verband, dat was in 1950. wan- gevoerd is. <-•- Het mag toevaiiig zjjn) dat ik tot men wist dat hij „fout" geweest? Hoe kon hij met een ge dage„ gel€den een 'esprek had Louise Schroder in een delegatie zit ten zonder dat iemand er een „kwestie Adams" van maakte, zij het dan zonder kaakslag. werd zijn verleden pas I bezwaarlijk toen het kanselierschap wenkte? r een grens voor oud-nazi's? i ver succes en dan niet ver- I der? Of spelen andere motieven mee? Kiesinger Is lid geweest van over dit onderwerp (als het je hoog gooid, maar zo lang het kan blijven Het antwoord op deze twee •erschijnselen zit kom je er gemakkelijk op) met eenvoudig: Men wil in leven blij- onze ambassadeur in Leopoldsville. W. M. Zeylstra. Hij vertelde hoe dan ook. Een heksenjacht op de succesvol- mij, dat zijn vader tijdens het Hit- len nu, die twintig jaar lang onge- (Van een onzer redacteuren) Wie is William Manchester, de man die met zijn boek „De dood van een president" zoveel consternatie in de Kennedy-familie veroorzaak te? Is hij een ambitieus schrijver, die munt wil slaan uit pikante bijzonderheden over mevrouw Kennedy? Of is hij een gewetensvolle biograaf, die staat achter hetgeen hij schreef en zijn inte griteit wil beschermen? Het antwoord levert zijn eigen levensverhaal, weergegeven door een medewerker van The Associa ted Press. Deze schildert de ryzige en geleerd uit ziende auteur als „bijna een kluizenaar". Hij is een wat onwaarschijnlijk figuur om het mid delpunt te zijn van de grote rel, die rondom de aan gekondigde publikatie van zijn boek ontstond. Manchester, eens vertrouweling van de Kennedy's, mocht enkele jaren ge leden een bandopname maken, die de gedachten en gevoelens van de wedu we van de vermoorde president registreerden. Nu staan zij al geruime tijd tegenover elkaar, gescheiden door een kloof, gevuld met advocaten, juridische documenten en verontwaardigde verkla ringen. Het grootste deel van zijn 44 jaren bracht Man- Boekeiiu urin Chester door met zijn neus in een boek of inet het schrijven van boeken. Zeven jaar was hij, toen zijn ouders zich in Springfield (Massachusetts) vestigden. Hij studeerde drie jaar aan de universiteit van Massachusetts. Daarna nam hij dienst bij de marine. Hy werd sergeant, liep verwondingen op bij gevechten op Okinawa, werd onderscheiden, maar moest geruime tijd in een ziekenhuis doorbrengen. Teruggekeerd in Massachusetts studeerde hij in 1946 af. Hij behaalde een graad in de journalistiek in Missouri, toen hij uit belangstelling voor de (lichtgeraakte) Henry L. Mencken een dissertatie over deze „wijze van Bal- timore" schreef. Mencken liet hem in de herfst van 1947 naar Baltimore komen. Daar werd hij verslaggever van de Baltimore Sun. Hij moest zich verdiepen in 10.000 niet gepubliceerde brieven. Tevens moest hij een biografie over Mencken schrijven. Deze keurde het boek en zelfs de titel er van (De rustverstoor der) goed. Ook schreef Manchester een aantal romans, zo als „City of anger" over een eerlijke politiechef RoiliailS temidden van corruptie, ..Shadows of the mon soon" en ..Beard of the lion", geïnspireerd door zijn latere ervaringen als buitenlands correspondent. In 1948 huwde hij Julia Marshall uit Baltimore. Het echtpaar heeft drie kinderen. In 1955 verhuisde de schrijver naar Connecticut, waar hij tien jaar de pu blicaties verzorgde van de Wesliaanse universiteit over het Amerikaanse onderwijs. Sinds 1959 is hij docent van het Wesliaanse centrum voor gevor derde studies. Manchester was in het buitenland, toen de storm over zijn boek losbrak. Hij was bezig met een ander biografisch werk de geschiedenis van de familie Krupp. Toen de Queen Mary op 13 december in New York arriveerde vond een verslaggever hem knikkebollend in de conversatiezaal. Hij wilde niets zeggen dan dat het voor hem „allemaal een raadsel" was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7