Tintelende Anatevka glanzende première in De Stem film naar van het het leven Stichting kan geen cao's meer toetsen Schoolbus onder zand bedolven: zeven doden GROOTSE MUSICAL GROOT SUCCES Hollanders superieur op Deventer tornooi LA GANTOISE IN VERLENGING GEKLOPT: 1-2 Haanstra onnavolgbaar Niet in het eigen vlees snijden ZUIVEL WIL NOTA OVER KAASVORMEN H1EÜWE leidse courant DONDERDAG 52 DECEMBER 1966 WINDSOR Bij een merkwaardig (Jj verkeersongeluk in de Canadese Windsor zijn minstens zeven kind i om het leven gekomen. Meer dan tien kinderen liepen ernstige verwondin gen op. Het ongeluk gebeurde toen een auto met aanhangwagen, geladen met tien ton zand, even buiten de stad in bot sing kwam met een schoolbus met der tig kinderen. Bij de ravage die werd aangericht werd het dak van de bus tot op zestig centimeter van de vloer ingedrukt. Intussen stroomde het zand van de gekantelde vrachtauto door de ramen de bus binnen. IJlings te hulp gescho ten burgers probeerden met hun han den het zand weg te graven. Met behulp van snijbranders wist men enkele kinderen te bevrijden. De reddingswerkzaamheden hebben tot diep in de nacht geduurd. De omge komen kinderen zijn voor het meren deel door verstikking om het leven gekomen. AMSTERDAM Sprankelend, ontwapenend en levenswijs als de [het antisemitisme en een overtuigend Joodse humor is de tintelende musical Anatevka. die gister- cl "uhgïïtippüd" wt avond in Carre haar glanzende premiere beleefde voor een enthou-1 gerL siast en gul publiek. Zelden is een groots opgezette en kostbare! WERVELING theaterproductie zo geestdriftig ontvangen als deze musical, die op i Broadway al drie jaar lang avond aan avond volle zalen trekt. My Fair Lady was een grandioos succes, Anatevka zal het zonder twij fel óók worden! In de Nederlandse versie van de beroemde .Anatevka" is Enny Mols-De Leeuwe een kostelijke vrouw Golde naast Lex Goud- smidt, die levensecht haar echt genoot, de Joodse melkboer Tevje, vertolkt. Minutenlang duurde na afloop het ap plaus, waarmee het in avondkleding gestoken première-publiek acteurs en actrices spontaan dankte voor de uitge balanceerde opvoering. De hulde betrof in de eerste plaats de zichtbaar ontroer de hoofdrolspeler Lex Goudsmit, die in deze musical een hoogtepunt in zijn langdurige toneelcarrière heeft bereikt. Aanatevka is geen uitgesproken Joodse musical. Het is het muzikale verhaal over Joodse mensen in een klei ne dorpsgemeenschap, die in bewonde renswaardig Godsvertrouwen de te genslagen in het leven berustend aan vaarden in de wetenschap dat hun God hen bestiert en geen ogenblik za verla ten. Zij nemen de dingen, zoals ze zijn. Uitbundig vieren ze feest en gelaten Weer Rijksbemiddelaars (Van onze sociaal-economische redac tie) i de DEN HAAG De Stichting Arbeid zal volgend jaar geen medewer king kunnen verlenen aan het uitvoe ren van de loonmaatregelen van de re gering. Want na het NVV heeft giste ren ook het Centraal Sociaal Werkge vers Verbond besloten niet aan de toetsing van nieuwe cao's mee te doen. Door het uitvallen van deze twee orga nisaties kan de stichting geen beslissin gen meer nemen, omdat de vereiste tweederde meerderheid van stemmen nu ontbreekt. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft, na een vergadering van ruim twee uur. gisternamiddag minister van sociale zaken Veldkamp op de hoogte gesteld. Deze za'. nu binnenkort het College van Rijksbe middelaars opdracht geven de in 1967 af te sluiten nieuwe arbeidsover eenkomsten te beoordelen. Geen basis Als enige reden voor zijn besluit, dat gistermorgen voorafgaande aan de ver gadering van de Stichting van de Ar beid werd genoten, noemde het CSWV het feit dat het NVV gemeend heeft aan de toetsing van cao's in de stich ting geen medewerking te kunnen ver- Daardoor is", aldus voorzitter ir. J. Bosma, de basis van vrijwillige samen werking tussen werkgevers en werkne mers (waarop de stichting is gefun deerd) ontvallen, althans over zulk een belangrijke zaak als het uitvoeren van een bepaalde loonpolitiek." De heer Bosma zei, dat het CSWV zich wel bereid heeft verklaard het Col lege van Rijksbemiddelaars via de stichting te adviseren, maar dat het verbond niet (bij het ontbreken van het NVV) over nieuwe cao's wilde beslissen, mede omdat dit wel eens tot interne moeilijkheden binnen de eigen organisatie zou kunnen leiden. Overigens verklaarde ir. Bosma. dat het CSWV nooit voorstander van toetsing van cao's in de Stichting van de Arbeid is geweest, omdat „deze daar voor niet de juiste instantie is". Teleurstelling Zowel de beide confessionele werkge versorganisaties als de twee confessio nele vakcentrales gaven uiting aan hun teleurstelling over de beslissing van het CSWV. De heer H. W. M. van Boven, voorzit ter van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond, sprak van een verrassing omdat het CSWV zich nog vorige week (toen het besluit van het NVV al bekend was) via een gezamen lijk perscommuniqué van alle werkge versorganisaties in principe bereid had verklaard tot „strikte" uitvoering de loonmaatregelen der regering. De heer H. H. Wemmers, voorzitter van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers, voegde daar aan nadrukkelijk toe, dat de werkge versverbonden geen enkel verschil van mening hebben over het standpunt dat het loonbeleid stringent moet worden uitgevoerd. Ook al had het CSWV „ja" gezegd dan zou toch nog moeten wor den bezien in hoeverre de toetsing var cao's in de praktijk zou kunnen wor den verwezenlijkt, gezien het stand punt van de beide confessionele vakcen trales dat zij geen cao's zouden afkeu ren, waarin méér zou worden overeen gekomen dan door de regering wordt toegestaan, Aan dat vraagstuk is de stichting door het besluit van het CSWV even wel niet meer toegekomen.... Inconsequent Van de zijde der vakcentrales is de beslissing van het CSWV inconsequent genoemd, ook door NVV-voorzitter A. H. KIoos, al kon hij het besluit als zodanig wel begrijpen. Inconsequent om twee redenen. In de eerste plaats, om dat het CSWV de beslissing van het NVV als enige reden opgeeft, terwijl na die beslissing aanvankelijk wél van bereidheid tot toetsing werd blijk gege ven. In de tweede plaats, omdat het CSWV wél over nieuwe cao's wil ad viseren, maar*niet beslissen. Zowel de heer J. van Eibergen (voor zitter CNV) als de heer P. J. J. Mertens (voorzitter NKV) verklaarden dat de verantwoordelijkheid in beide gevallen even groot is, omdat het resultaat er van praktisch hetzelfde is. In het bestuur van de Stichting van de Arbeid zijn de stemmen als volgt verdeeld: CSWV 3. PCWV 2. NKWV 2. Landbouw 1, Middenstand 1. NVV 4, NKV 3 en CNV 2, in totaal 18. Voor een beslissing is een meerderheid nodig van twee derden, dus 12 stemmen. „Ik ben blij, dat de drie vakcentrales i nu tenminste weer op één lijn liggen," zo besloot de heer Kloos deze zittingspe riode van de stichting.... (Zie ook ondergaan ze hun tegenslagen, besef fend dat het hun lot is, altijd en alom een vervolgd volk te zijn. Joseph Stein, een Amerikaan van Russische afkoiqst, schreef Fiddler on the roof (de Amerikaanse titel van de musical) naar verhalen van de beroem de schrijver Sholom Aleichem, pseudo niem voor Sjalom Rabinowitsch. Stam mend uit de kleine kring van goed gesi tueerde Joden trok hij zich het lot aan van het grote Joodse proletariaat daarmee vervulde hij een sociale functie. Hij leerde de Joden lachen om hun eigen leed. Daar zit een brok tra giek in. maar ook grote levenswijsheid, die stimuleert tot taaie volharding on der de ellendigste omstandigheden. Het verhaal, dat de musical schraagt, lijkt simpel en ongecompliceerd, maar dat is het niet. In een notedop bevat het de problematiek, waarmee het Joodse volk al eeuwenlang worstelt Sterker nog: zonder veel fantasie kan het worden getransplanteerd in de te genwoordige samenleving, waarin de zelfde vraagstukken aan de orde van de dag zijn. De botsing tussen de be houdende oudere generatie en de voor uitstrevende, alles overboord gooiende jeugd; de hang aan tradities en de ver werping ervan en tenslotte de innige verbondenheid van twee (Joodse) gene raties, die beide door dezelfde vijand worden belaagd: het steeds weer de giftige kop opstekende antisemitisme! TRADITIE Anatevka is de naam van een Russisch dorpje, waar in het begin van deze eeuw een arme Joodse ge meenschap een ellendig bestaan heeft. Traditie is er de grondwet. Wie daar- spot, krijgt onherroepelijk moei lijkheden. Tradities zijn heilig, want „zonder traditie is het leven even wan kel als de speelman (de violist) op het dak". Melkboer Tevje (Lex Goudsmit), algemeen aanvaard als de ongekroonde koning, spreekt deze woorden uit, als het doek opengaat en een violist op het dak van Tevje's bouwvallige huis speelse muziek aan zijn instrument ont lokt. Maar weldra moet Tevje ervaren, dat hooggeroemde tradities ook niet het eeuwige leven hebben. Drie van zijn vijf dochters breken er finaal mee. Zij weigeren zich door tussenkomst van een koppelaarster te laten uithuwe lijken aan mannen, die alleen op grond van hun bezittingen door hun. overi gens brave en diepgelovige ouders, als geschikte echtgenoten worden be schouwd. In de kleine gemeenschap van Ana tevka, die de Russen nog niet met de rug aankijkt, omdat het Christenen zijn, veroorzaakt het een soort revolu tie, als achtereenvolgens Tevje's doch ters Tzeitel (Diana Marlet), Hodel (Jen ny Arean. o.a. bekend door haar rol in de musical Vadertje Langbeen) en Cha- va (Louise Rettich) trouwen met de man van hun eigen keuze. De huwelijkspartners van Tzeitel, de sullige kleermaker Mottel Kemzoil (Huib Rooymans), en van Hodel, de anarchistische, met communistische ideeën bezielde student Perchik (Man fred de Graaf) kunnen er nog net mee door. Maar melkboer Tevje roept hui lend uit, dat zijn lievelingsdochter Cha- va gestorven is, als zij trouwt met een niet-Jood, een Russische jongen (Hans Kemna). Dat gaat hem te ver. Chava is i een afvallige geworden; zij heeft zijn hart gebroken en met geen blik keurt hij haar meer waardig. Als een persoonlijke schuld tegenover God beschouwt hij de onvergeeflijke mis stap van zijn dochter, die de stem van haar hhrt heeft gevolgd. Wat is in de opvoering van Anatevka de kracht? Het is een samenbundeling van factoren, verenigd in de rol van de excellerende Lex Goudsmit, die een welluidende bas heeft. Het is de vaart, die erin zit, mogelijk gemaakt door een draaibaar toneel en scharnierende de cors, die snelle scènewisseling mogelijk maken. Het is evenzeer de Ameri kaanse regie. De choreograaf Jerome Robbins, de grote man achter de film West Side Story, gaf Anatevka een menselijk accent. Zijn linker- en rech terhand, choreograaf Tom Abbott er regisseur Richard Altman, zetten de Ne derlandse Anatevka met veel vak manschap op de planken, zonder gla mour en overbodige show, maar met een boeiende werveling van dans en Lex Goudsmit wordt uitstekend gese condeerd door Enny Mols-de Leeuwe als zijn pinnige vrouw Golde. Haar rol staat het haar helaas niet toe te tonen, dat zij grotere prestatie kan leveren. Zij moet in de schaduw van de alleso verheersende melkboer Tevje blijven. Zonder de anderen tekort te willen doen, noerqen wij Diny de Neef als de handige koppelaarster, Harry Boda, die als bejaarde rabbijn slapstick van de bovenste plank laat zien en Jan-Anne Drenth als diens serieuze zoon, die dan wie ook handhaver van tradi- .Tuda Bar-Noor is "de violist, die door alle scènes fladdert als de speelman, bewijzende, dat ook tradities kunnen wankelen. Speciale vermelding ver dient het orkest onder leiding van Hu- go de Groot, die de vertolking muzi kaal voortreffelijk ondersteunt. De opbrengst van de première was bestemd voor de actie „Blijvend Ap plaus" ten bate van in financieel moei lijke omstandigheden verkerende oude re artiesten, die eens de hulde kregen, welke de medewerkers van Anatevka gisteravond ontvingen. WIM DE REGT Ook Benfica verloor i Goede prestaties Nooitgedaclit GENT Met grote moeite heeft het Schotse Kilmarnock zich woensdag avond in Gent kunnen plaatsen voor de kwartfinales van het tornooi on Jaarbeursstedenbeker. De Schotten ont moetten La Gantoisc. Zij hadden de thuiswedstrijd met 10 gewonnen. La Gantoise viel sterk aan, doch lan ge tijd wist Kilmarnock zich staande te houden. In de 77e min. echter nam La Gantoise de leiding door een doelpunt Ghellinck. De gemoederen w intussen zo verhit geworden dat De en Viane, twee Belgische aanval lers, en Mcfadzean. een Schotse verde diger van het veld moesten worden gestuurd. In de noodzakelijk geworden verlen ging maakten de Schotten dankbaar ge bruik van hun numerieke meerderheid. Vancinally (112e min.) en Mclean (114e min.) brachten de eindstand op 12 hetgeen voldoende was voor een plaats in de kwartfinales. LEIPZIG Het Oostduitse FC Loko- motiva Leipzig heeft woensdagavond een verrassende 31 zege behaald op Benfica. Bij de rust van deze in Leip zig gespeelde ontmoeting, de eerste voor de achtste finales van het tornooi om de Jaarbeursstedenbeker, wai stand nog gelijk (11)„ De Oostduitsers kregen in de min. de leiding, toen de Portugees Ja- conto in eigen doel schoot. In de 40e min. bracht Augusto zijn ploeg naast de Oostduitsers, maar in de tweede helft kwam Lokomotiva, tot grote vreugde van 75.000 toeschouwers terug. Binnen zeven minuten zorgden Frenzel en 21erbe voor 31. BOEDAPEST Lajos Baroti, oud manager van het Hongaarse voetbalelf tal, dat bij de wereldkampioenschap pen in Engeland de kwart finales be reikte, is benoemd tot trainer-coach van de eerste divisie-club Ujpest Dosza. De 51-jarige Baroti heeft het Hongaarse elftal negen jaar osder zijn hoede gehad. Scène uit de musical Anatevka" die gisteravond in het Amster damse Carré in première ging. Rechts een vliegende Ronnie Bierman als grootmoeder Tzeitel en links daarvan de speelman Juda Bar-Noor uit Israël. DEVENTER Met duidelijk verschil hebben de jeugdploegen van dc Deventer ijsclub en de KNSB-west zich de meerderen getoond van de juni- orenplocgen uit Vedevaeg, Gothenburg en Inzeil, die twee dagen de gast wa ren van de DIJC voor een internatio naal junioren schaatstornooi. Konden op de 500 meter de buiten landse jongelui de strijd tegen de Ne derlanders nog wel aan, op de 1.500 meter en de 3.000 meter (de laatste afstand werd woensdagochtend verre den) bleek de nationale jeugd beter op gewassen tegen de harde wind, die ho ge eisen stelde aan de conditie. Be paald vinnig was de strijd op de 3.000 meter junioren (17 en 18 jaar). In de zevende rit stelde Nooitge- dacht, die dinsdag al de 1.500 m op zijn naam had gebracht, zijn kandidatuur met een tijd van 5.18.4. Jan Bazen en Stekelenburg probeerden in de laatste rit deze tijd te overtreffen. Stekelen burg kwam er nog dicht bij met zijn 5.18.6. Jan Bazen (5.24.1) moest genoe gen nemen met de vierde plaats achter Frans Bastiaan uit Inzeil (5.23.3). UITSLAGEN Ronnie Nooitge daclit (KNSB West) 147.900 2. Bazen (KNSB West) 148.084 3. Bastiaan (Inzeil) 148.450: 4. Stekelenburg (KNSB West) 140.567 5. Hui-1 bers (DIJC) 151.734. Totaal ploegcnklasse- ment: 1. KNSB West 50 pnt.: 2. DIJC 117: 3.) Gotenburg 141; 4. Vedevaege 151: 5. Inzeil; 168 punten. Uitslagen junioren B (15—16 jaar). 30001 meter: 1. Kooe Gilink (KNSB West) 5.31.6; 2.| jan de Koning (KNSB West) 5.37.7: 3. Wim Aardsen (DIJC) 5.40.2. Eindklassement: 1. Gi link (KNSB West) 154.834 2. De Koning (KNSB West) 157.160; 3. Jansson (Vedevac- 158.983 4. Konlg (Vedevaege) 159.733 5. Isen (DIJC) 160.900. Totaal ploegenklasse- 1. DIJC 98 punten: 2. KNSB West 106 i. Vedevaege 109; 4. Inzeil 134: 5. Goten- Uitslagen Bundesliga BONN Woensdagavond zijn voor de Duitse Bundesliga de volgende wedstrijden gespeeld: FC Kaiserslau- tern Fortuna Düsseldorf 21Meide- richer SV Karlsruher SC 0-1. Verrassend verlies van Atletico MADRID Ruim 50.000 Madrilenen hebben woensdagavond een bittere te leurstelling moeten verwerken toen At letico Madrid door het vrijwel onbeken de Vojvodina Novi Sad de weg naar de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen werd versperd. De Zuidslaviërs zegevierden in een enerverende wedstrijd, overigens pas verlenging met 3-2, waardoor zij als achtste en laatste club overgaan naar de kwart-eindstrijden. Het zag er aanvankelijk bijzonder gunstig uit voor Atletico want na zes minuten stonden de Spanjaarden dank zij doelpunten van Collar (3e en 6e mi nuut) al met 2-0 voor. In de 29e mi nuut kwam Vojvodina op 2-1 toen mid denvoor Taka de Madrileense doelman Rodri verraste. Na de hervatting slaagden de fel aan vallende Zuidslaviërs, die vorige week in Madrid met 2-0 verloren en zich daarna bereid verklaarden ook de beslissingswedstrijd in de Spaanse hoofdstad te spelen, er na 22 minuten via rechtshalf Radovic op gelijke hoogte te komen. In de verlenging bleek Vojvodina Ker een betere conditie te beschikken. Nadat Taka er in de 102e minuut 3-2 van had gemaakt slaagden dc Zuidsla- erin ondanks het feit dat in het laatste kwartier twee spelers uit het veld werden gestuurd, overeind te blij ven. In de kwartfinales van het toer nooi speelt Vojvodina tegen Celtic Glasgow. Wat het meest opvalt gemak waarmee Haanstra poten zet. Het is of hij zoiets al zit tende in een luie stoel voor elkaar bokst. Haanstra heeft de stem aangeno men van Simon Carmiggelt die ook zo voortbabbelende de kunst verstaat in eens ergens midden in te zitten. Onderwerpen VAART Humor en weemoed wisselen elkaar at. De overgangen zijn plotseling, over rompelend soms. Kostelijk zijn de scènes, waarin naar hartelust feest wordt gevierd, zoals die tijdens dc brui loft van Tzeitel en haar kleermaker. Van een diepe, tot nadenken stemmen de tragiek zijn de gedeelten, waarin dc kijker wordt geconfronteerd met de vij andschap tegen de Joden. Daarmee ein digt de musical ook. De Tsaristische regering geeft opdracht, dat de Joodse gemeenschap het dorpje Anatevka moet verlaten. De bewoners moeten hun schamele bezittingen van de hand doen en binnen drie dagen vertrekken. Waarom? Niemand begrijpt het. Of toch wel? Zij weten immers, dat zij altijd verjaagd en vervolgd zullen wor den? Als God het zo wil dan gaan ze weg. Van hun geboortegrond en met achter lating van dierbare herinneringen. Amerika is het beloofde land. Ze we- ten, dat God hen zal begeleiden. Enderwerpen in Haanstra's film toe te daarom vertrekken ze, vol vertrouwen, stromen: Van de kindertjes in het De slotscène is de sterkste van de zwembad, over de havens de beste en hele musical. Zij is tegelijk een schrij- sneiste is die van Rotterdam) en zo nende aanklacht tegen het zinloze var.maar door en ineens zit je in het pa lingschuitje van Klaas Buitenhuis... „Een beroep" zegt Klaas „dat je niet doorgronden ken". En Klaas kan het weten, want Klaas is een filosoof zo meesterlijk als Haanstra zo'n man aan het praten krijgt. Dat is werke lijk groot werk. Klaas vindt zo'n fuik met palingen net kerkvolk. Er zijn groten en kleintjes dikken en dun nen. En dat kerkvolk doet je ineens denken aan de visafslag waar een merkwaardige liturgie wordt afgerof feld of de pastoor het rozenhoedje met lof bidt. Van zo'n visafslag trek je naar het laboratorium van de Deltawerken daar vandaan naar die werken zelf. of je komt bij Arie Blank, die als roei.er in de Rotterdamse haven honderduit bab belt over zijn bijzonder interessant Je gaat met de binnenschippers uit Friesland op skutsjessielen slaat om maar komt weer boven en wint het zilveren skutje. Een mens doet wat voor de eer. Of je ziet de verwoestende (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatsdeelname aan de exploitatie van het Conti nentaal Plat acht het kabinet al leen gewenst als hulpmiddel om maximale baten voor de gemeen schap te bereiken. Als we de af dracht aan de overheid te hoog stellen lopen we het gevaar in ei gen vlees te snijden. Het boorseizoen 1967 hebben we reeds verspeeld we moeten oppas sen dat ook 1958 niet verloren gaat. Dit zei premier Zijlstra gisteren in de Eerste Kamer, waar tijdens de al gemene beschouwingen de olie en aardgaswinning in dc Noordzee uit voerig ter sprake is gebracht. Vooral de socialist ir. Vos kantte zich tegen dc denkbeelden van de regering op dit punt. Dc premier sloot staatsdeelname op zichzelf niet uit. Als blijkt dat de ont werp algemene maatregel van bestuur van minister Den Uyl voor de maxima le opbrengst voor de staat het beste is zal het kabinet deze maatregel niet ver werpen. Wij wensen echter de staatsdeelname aan de ontginning van het Continentaal Plat niet door te voe ren ten koste van scheppen geld zonder dat hier iets tegenover staat, aldus mi nister-president Zijlstra. DEN HAAG „De zee is hoog, de rivieren zijn hoog en wij liggen er tragisch laag tussen in". Dat is zo een langs z'n neusweg gespro ken zin in de nieuwe film van Bert Haanstra „De stem van het water". Een echte film voor Alleman niet alleen verticaal naar de leeftijd (Haanstra is de enige Nederlandse filmer die het zich kan permitteren avondvullende films te maken voor „alle leeftijden"maar ook hori zontaal, want werkelijk alle Nederlanders zullen zich door deze film aangesproken gevoelen. ter. Onnavolgbaar in zijn beeldwerk.' Want Haanstra is de grootste Neder landse filmmaker. Dat bewijst deze „Al leman op het water" eens voor altijd en het geheim is dat hij het alles zo eenvoudig, zo onopgesmukt doet. Hij laat de gewone man aan het woord. GENèVE West-Duitsland heeft zich bereid verklaard 3,5 miljoen mark te betalen aan de hoge commissaris van de VN voor vluchtelingen ter scha deloosstelling van buitenlandse slacht offers die wegens hun nationaliteit door de nazi's zijn vervolgd en niet in aanmerking kwamen voor een uitke- Wat is de Stem van het water nu: ring uit het in 1960 gestichte fonds om- voor een film? Een speelfilm? Een do- dat zij op 1 oktober 1953 geen vluchte- is het enormeIuitwerking die de watervervuiling op <-um*ntaire? Hij is meer dan dat alles ling waren. Tot 30 september kan men a zo'n film op onze binnenwateren heeft. pjh|j is ook meer dan alle tegenwoordige j zich voor een uitkering uit het nieuwe Beleef dan ook het plezier groeten overzee voor onze koopvaardij of luister eens heel ernstig naar die brief van moeder Oostenbrugge die aan haar enig overlevende zoontje ver telt hoe alle familieleden op haar na in de rampnacht in Zeeland zijn verdron- Onnavolgbaar Nederlandse filmmakers bij elkaar kun-fonds aanmelden, nen krijgen ondanks al hun drama tische pretenties. Deze film is dc film van het leven zelf, van ons Neder landse leven. Wal moet jc met zo'n film gaan doen? Gaan kijken, niet een maal maar telkens weer. Want nog nooit zijn we er als Nederlanders zo goed opgekomen; nog nooit zijn we zo in enige film dan ook naar het leven getroffen. Bert Haanstra is een wonder- EV. GROLLE. Dit is de eerste grote sequence van Haanstra's nieuwe film „De stem van het water" die van avond te Rotterdam in het Grandtheater in première gaat. Een stel kinderen gaat voor het eerst te water om er mee ver trouwd te raken, als symbool van de Nederlander die zijn gehele leven met het water te maken heeft. DEN HAAG Het secretariaat van het produktschap voor zuivel gaat een nota samenstellen over kaasvormen. Aanleiding daartoe is de ongerustheid bij het bestuur over de vervaardiging van vierkante kazen. Het maken van vierkante veertig plus kaas is in Nederland niet toege staan, maar af en toe verlenen de kaascontrolestations wel toestemming. Het produktschap is echter bang, dat de vierkante veertig plus kaas als voorverpakte kaas onder de naam Goudse kaas in de handel komt, het geen niet juist zou zijn omdat Goudse commentaar op pag. 1) Ikaas nu eenmaal volvet moet zyn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5