Minister De Jong doet een kleine concessie woiiiiigbouwleiiing Pleit in Kamer voor Miele AHMADIYYA-SEKTE WEER ACTIEF Uitstel Mammoetwet zou chaos geven PREMIE SPAARPLAN Een woord voor vandaag Staat bemoeit zich de eredienst met Twee moties tegen lager salaris Congres in Pakistan Een eigen huis (met hypotheek) wordt goedkoper, want... elk jaar neemt het Rijk f 100,- van de aflossing voor zijn rekening. Uw probleem is het onze. Gideon zit in de put. Zelfs de woorden: „De Here is met u' kunnen hem niet troosten. Hij kan het immers niet geloven: Indien de Here met ons is, waarom is dit alles ons dan overkomen?" Dan komt de opdracht: „Ga heen in deze uw kracht en verlos Israël uit de greep van Midian." Spot God met hem? „Deze uw kracht" bestaat immers niet. En de eerste die dat beseft is Gideon zelf. Dat is immers zijn nood. Hij en zijn volk staan machteloos tegenover de Midia- nieten. Neen, God bespotte Gideon niet. Hij bedoelt precies wat Hij tot de aankomende richter zei. Gideon moet in zijn kracht, dat wil zeggen in zijn volslagen machteloosheid ten aanval trekken. God laat Zijn werk niet verrichten door krachtpat sers, maar door de angstiger. Toenwe de opdracht van God tot Gideon citeerden hebben we één zin weggelaten. Die zin maakt alle verschil uit: ,Jk zend u immers?" God Zelf zegt dat Israëls Verlosser er op uit moet trekken. Als de richter het nog niet begrijpt, herhaalt de Heer Zijn belofte: „Ik ben met u, daarom zult gij Midian verslaan." Als God met ons, bij ons is, wie zal dan tegen ons zijn? We lezen vandaag: Lucas 121—38. DONDERDAG 22 DECEMBER Fel protest van bisschop Noth (Van onze kerkredactie) DRESDEN Bisschop Gott fried Noth, de protestantse pri maat van Saksen, heeft bij de overheid fel geprotesteerd, om dat het de kerk nieuwe moeilijk heden in de weg legt. Waarne mers in Oost-Duitsland zien in dit protest een teken van groeiende spanning tussen kerk en staat. De laatste jaren was de kerkelijke situatie in Oost-Duitsland betrekelijk rustig. De kerk kon zijn gang gaan en gesprekken tussen kerkelijke afgevaar digden en regeringsfunctionarissen ver liepen in goede sfeer. Enkele maanden geleden publiceer den wij echter al dat de staat minder visa verstrekte aan Duitse kerkelijke leiders voor bezoeken aan het buiten land. Zo mochten Oostduitsers niet naar verschillende westerse landen, maar ook niet naai het neutrale Fin- j land en zelfs niet naar communistisch Polen. Eredienst Bisschop Noth heeft nu gezegd dat de staat ook ingrijpt in het kerkelijk leven in Oost Duitsland zelf. Tijdens een synodevergadering zei hij, dat er een ernstige situatie is ontstaan, omdat de staat zich voortdurend bemoeit met de kerkelijke eredienst. De moeilijkheden ontstonden door de „jazz-diensten" die de Duitse kerken gingen organiseren. Reeds drie jaar lang wordt in Karl Marx-stad (het vroegere Chemnitz) een dergelijke dienst voor jongeren georganiseerd. De belangstelling is overweldigend groot. Deze diensten zijn de communisten een doorn in het oog. omdat er zoveel jongeren komen. Het stadsbestuur heeft geprobeerd ze te verbieden onder het mom dat „culturele avonden die zonder vergunning worden gehouden" strafbaar zijn. Deze avonden, zo rede neerden de communisten zijn geen kerkdienst, want de traditionele litur gie wordt niet gebruikt. Onaanvaardbaar In i het hoofd van het departement voor kerkelijk zaken, Hans Seigewasser, schreef bisschop Noth, dat het verbod van het stadsbestuur van Karl Marx-stad on aanvaardbaar is. De staat heeft niets te maken met de eredienst en de kerk is in geen enkel opzicht gebonden aan de traditionele vormen van de eredienst. In zijn toespraak tot de synode van .zijn kerk constateerde bisschop Noth, dat de Oostduitsers ook weer krachti ger de jonge mensen proberen te indoc trineren. Bovendien is het commu nistisch regiem met een nieuwe „haat campagne" begonnen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG PvdA en VVD hebben gisteravond by de voortzetting van het defensiedebat minister De Jong geconfronteerd met moties, waarin hem wordt ge vraagd de voorgenomen verlaging van de bezoldiging voor dienst plichtige sergeants, vaandrigs en om van de verlaging uit. De tegenwoordige inkomsten 'aandrigs en tijdelijke reserve-officie ren zijn te hoog in vergelijking met die van de lagere dienstplichtigen. De wedde van eerstgenoemden is re gelmatig verhoogd, de soldij slechts nu en dan een beetje. Daardoor is een groot en onbillijk verschil in sala riëring ontstaan tussen jongelui die al len onder dezelfde omstandigheden hun diensttijd moeten vervullen. WelUk benoemde reserve-officie. gj?«Jf ren niet te laten doorgaan. De be-i discriminatie inhoudt te corrige- windsman moest de Kamer de aan- ren vaarding van de moties waar- pe sergeants gaan er niet op achter over vandaag zou worden gestemd „ten sterkste" ontraden. Hy bleek slechts tot één conces sie bereid: dienstplichtigen die vóór 1 januari 1967 in werkelyke dienst zyn gekomen en vaandrig of re serve-officier zullen zyn als ze met groot verlof gaan, krygen by hun afzwaaien het verschil tussen de bestaande en de nieuwe, slechtere bezoldiging uitgekeerd. Zoals bekend is de verlaging van de bezoldiging voor genoemde categorieën gekoppeld aan de invoering van een wedde voor dienstplichtige soldaten en korporaals per 1 januari. Uitvoerig leg de minister De Jong het hoe en waar uit. Evenmin de gehuwde vaandrigs en reserve-officieren. Voor hen wordt de vermindering gecompenseerd via de kostwinnersvergoeding. De moeilijk heid zit 'm alleen bij de ongehuwde vaandrigs en hogere reservisten. Zij vormen maar een kleine groep. Een groep bovendien, die bevoorrecht mag worden genoemd omdat ze meestal al uitstel van dienst voor studie e.d. heeft gekregen. De verlaging geldt ook niet voor wie per 1 januari a.s. al een half jaar in dienst zal zijn. Geen verschil PvdA en WD bleken van deze argu menten niet onder de indruk. De socia list Wieldraaijer diende zijn motie in, vaandrigs en tijdelijk benoemde i ve-officieren gelijk dient te blijven aan die van beroepsmilitairen van ge lijke rang. „Ons principe", legde de heer Wiel draaijer uit", is dat er geen verschil bezoldiging mag bestaan tussen gelijke dienstplichtige en beroepsmilitairen. De invoering van de wedde voor dienst plichtige soldaten en korporaals zien wij als een eerste stap in die richting. De verlaging van de bezoldiging voor vaandrigs en andere reservisten is met ons principe in strijd". De WD'er Couzy stelde het in zijn motie niet zo principieel. Hij constateerde daarin, dat als gevolg van de verlaging de ver antwoordelijkheid van de betrokkenen niet meer adequaat wordt beloond en dat hun terecht gekoesterde verwach tingen niet zullen worden vervuld. Volgens minister De Jong gaat de mo- tie-Couzy rechtstreeks tegen het voor genomen stelsel in, terwijl de mo- tie-Wieldraaijer de basis van de rege ling zelve aantast Diensttijd Wat betreft de diensttijdverkorting had een aantal Kamerleden de minister dinsdag gevraagd naar wegen en mid delen te zoeken om ook bij lucht- en zeemacht korter dienen mogelijk te ma ken. De bewindsman zag die mogelijk heid niet op korte termijn. Alles hangt wal itriui acujci uicuuc i-iju uiuuc ul van opvoering van het aantal waarin wordt"1 uitgesproken dat de be-b€rcepsmi,itairen' zoldiging van dienstplichtige sergeants, j werving daarvan verloopt "j gunstig, maar is nog niet zodanig dat |nu reeds diensttijdverkorting voor de 95 dienstplichtigen zou kunnen worden' gjj ,je marine is er nog de moeilijkheid, dat je voor el-l ke dienstplichtige minstens een jaar moet uittrekken om er een zeeman van te maken. Daar komt uiteraard de op- leidingstijd aan de wal nog bij. „Als er j een kans op verkorting is, zullen we die niet ongebruikt laten", beloofde de Y/77 7 1 99 dienstplichtigen zou Veel bezwaar tegen huurbelasting I minister. Hij waarschuwde echter dat piet aan de duur van de opleiding j moet worden getornd. Zonder goede op- I leiding worden de overlevingskansen in tijd van oorlog geringer. Duitsland Dc minister deelde mee bij zijn Duitse ambtgenoot Schroder „geheel vrijblijvend" te hebben geïnformeerd naar de mogelijkheid om een Neder landse divisie in de Bondsrepubliek te legeren als het Britse Rijnlcger zou worden teruggetrokken. De legering (in de door het vertrek van de Britten vrijgekomen kazernes) zou geen kostbare zaak zijn en een op lossing bieden voor het gebrek aan oe fenterreinen voor de Nederlandse troe pen. Er is echter geen bindende afspraak gemaakt en de heer Schroder heeft het „aanbod" ook niet als bin dend opgevat. Wat de „Karei Doorman" betreft: dit vliegkampschip is nog altijd essentieel de taakvervulling van de Neder landse Marine, maar zal, zoals bekend, te zijner tijd niet door een zelfde type schip worden vervangen. De taak zal worden overgenomen door onderzeebo ten met kernstuwing en vliegtuigen. Voor de fabricage van de onderzeebo ten krijgen we op het ogenblik geen medewerking van de VS, maar dat kan zich vrij snel wijzigen. „De onderhande. lingen zijn nog helemaal open", ver klaarde staatssecretaris Van Es (mari ne). Als de VS niet over de brug ko men, moeten alternatieve plannen wor den uitgevoerd. De staatssecretaris zegde de heer Bos (cJi.) toe, dat de oplevering van de atoomonderzeeboten geen conditio sine qua non zal zijn voor het uit de vaart nemen van de Karei Doorman. Van de suggestie van de KVP'er Moorman om Amerika te laten sohie- ten en voor de fabricage van de onder zeeboten de hulp van Frankrijk in te roepen, moest minister noch staatssecre taris iets hebben. Frankrijk staat wat de kemstuwing betreft nog in de kin derschoenen. Kerstliederen Credo-Singers op de plaat ROTTERDAM De plaat van dc „Young Credo Singers", die onlangs in onze krant werd besproken, is niet in de handel verkrijgbaar, maar is te j bestellen bij het „Welkomcentrum", Zwederstraat 52, Rotterdam-zuid, tel. I 177377 of bij de heer A. Hogeweg, Ar- j kestein 17, Rotterdam, tel. 271955. Twee hoogleraren en lector VU benoemd (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Aan de Vrije Uni versiteit zijn twee hoogleraren en een lector benoemd. Tot gewoon hoogleraar in de Engelse taal- en letterkunde is benoemd dr. H. H. Meier te Amstelveen, sinds 1963 lec tor aan deze faculteit. Hans Heunrich Meier werd in 1924 in Zwitserland ge boren en heeft Engelse en Duitse taai en letterkunde gestudeerd. Tot gewoon hoogleraar voor het on derwijs in de bedrijfshuishoudkunde is benoemd mr. dr. H. C. Wytzes te O ver veen, sinds 1960 lector aan deze facul teit Hendrik Caspar Wytzes werd in 1923 te Sneek geboren. Hij studeerde rech ten en economie aan de VU en promo veerde dit jaar op het proefschrift On- dernemingsgroei en ondernemingsstra tegie. Tot gewoon lector in de fysiologie is benoemd dr. A. A. Knopp te Amster dam, nu wetenschappelijk hoofdambte naar aan deze faculteit. Antonius Adrianus Knoop werd in 1929 te Haarlem geboren. Hij studeerde geneeskunde aan de VU en is tevens docent voor fysiologie aan de Haagse Academie voor lichamelijke opvoeding. er is geen betere! OOK IN HET KLEINE IS MIELE GROOT! Zoals dit strijkijzer. Vederlicht met grote zoolplaat, die snel en gelijkmatig warm wordt. De regelknop kunt u instellen voor elke soort textiel. Prijs: 28,75 (Van onze kerkredactie) RABWAH, WEST-PAKISTAN Voor de progressieve mohamme danen van de Ahmadiyya-sektc is dit een belangrijke maand. Zij zyn bijeen om zich te bezinnen op een nieuwe evangelisatiecampagne in de gehele wereld onder hun nieu we leider Mirza Nasir Ahmad. Hun congres trekt niet minder dan 100.000 actieve moslims. Zij komen luisteren naar hun leider, die ver klaard heeft een nieuwe openbaring te hebben ontvangen. In ieder geval is een goede mededeling om van het begin af aan de touwtjes stevig in han den te hebben. Ahmad volgde vorig jaar zijn vader op. Het idee van een openbaring is niet nieuw voor deze groep van mohamme danen. De sekte is gesticht door de grootvader van de huidige leider, die ook beweert dat God persoonlijk tot hem gesproken had. Die openbaring Christelijk ulo bezorgd (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Wij hopen dat de mammoetwet 1 augustus 1968 zal ingaan. Anders zal er een onvoor stelbare chaos ontstaan. Spoedig moet ook beslist worden wélke scholen per 1 augustus 1967 aan het mavo-experiment mogen deel nemen. Voor een juiste planning is dat nu nodig. Dit zei de heer D. J. Mevius, voor zitter van de Vereniging tot be hartiging van de belangen der chris telijke scholen voor mulo, vanmid dag in Utrecht op de algemene ver gadering. Naar zijn oordeel moeten dg examen programma's mavo-S en mavo-4 op korte termijn gepubliceerd worden. Het bestuur is. zei de heer Mevius, bezorgd dat het Mavo-3-programma nog niet be kend is terwijl het eerste examen al in april moet worden afgenomen. In het eerste studiejaar werd op de scholen die deelnemen aan het havo mavo-experiment 79 procent van de leerlingen bevorderd. Een kleiner aantal scholen had in 1965 reeds een tweede leerjaar, met als resultaat 77 procent bevorderingen. Deze cijfers, die de traditionele cijfers van het vhmo benaderen, vervullen de commissie die het havo-mavo-experi ment begeleidt met zorg. De commissie vraagt zich af of er voor het havo andere normen moeten worden gesteld. De heer Mevius was het daar mee eens, als er maar niet bedoeld wordt: lagere exameneisen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode tot pred. voor buitengewone werkzaamh. (stafdocent a.d. Horst te Driebergen): C. Petri te Oegstgeest. Bedankt voor Oud-Vossemeer: J. Cats- burg te Opheusden. Benoemd tot leraar godsdienst aan het Christelijk Lyceum te Ede (volledige be trekking): P. P. J. Monster te Barneveld GEREF. KERKEN (vrijgem.) GEREF. KERKEN vrUgem.) Beroepen te Dalfsen: M. K. Drost te Mariënberg; te- Rotterdam-Overschie (vac. O. J. Douma): J. M. Smelik te Alm- kerk-Werkendam. zette hem aan het werk, maar brachl hem ook meteen in conflict met de thodoxe moslims. Zij weigerden aan te nemen dat hij een profetische gave had ontvangen, omdat zij in Mohammed de laatste pro feet zien. Hij liet zich echter niet ont moedigen en zijn beweging kreeg vastt voet in vele landen. De huidige kalief is juist 57 jaar ge worden. Hij heeft een doctorandus-ti tel van de Universiteit van Oxford Hoewel hij er niet uitziet als een mysti cus, houdt hij vast aan een rigoureiue dagindeling met veel tijd voor gebec en een spartaans dieet van hoofdzake lijk sojabonen. Volgens de Koran maj hij vier vrouwen hebben, maar hij blijft zijn eerste vrouw trouw. Zijn sekte zal de wereld verlichten, hoorde hij in zijn openbaring. In Gha na wordt al enorme winst geboekt, met bekeerlingen die meest uit het heiden dom overkomen. In Sierra Leone haalt de sekte de bekeerlingen bij de christe lijke kerken weg, in Indonesië en Nige ria komen ze uit de traditionele mo hammedaanse bevolking. KANSEN Volgens de leider maakt de beweging de beste kansen in landen die oorspron kelijk geregeerd werden door pro testantse regeringen, want daar meer vrijheid dan in landen die onder koloniale heerschappij van rooms-ka- tholieke regeringen stonden. Hoewel er een groeiend contact is tussen christelijke en mohammedaanse theologen, heeft juist deze sekte, die ook in Nederland werkt, de kloof tus sen christenen en mohammedanen ver groot. Volgens de sekte Is Christus niet aa- het kruis gestorven en opgestaan, maa: is Hij Israël ontvlucht en later in Kasj mir begraven. Ahmads grootvader be weerde de Messias te zijn. Tot nu to is het zelden of nooit voorgekomen dr een volgeling van deze groep christr werd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG KVP en PvdA hebben gistermiddag in de Twee de Kamer het denkbeeld geop perd weer eens een nationale wo ningbouwlening uit te schrijven om het hoofd te bieden aan het probleem van de kapitaalvoor ziening. Bij de behandeling van de begroting van volkshuisvesting en bouwnijver heid voor 1967 vroegen de heren An- driessen (kath. v.) en Bommer (soc.) die in februari de Kamer zullen verla ten het oordeel van minister Witte hierover. De financiering van de woningbouw blijft een zorgelijke zaak, vooral ook gelet op de gevolgen voor de werkgele genheid. Een lening zou uitkomst kun nen bieden. De heer Andriessen herinnerde eraan, dat dit middel in de tijd dat de woningwetvoorschotten nog niet in de begroting waren opgenomen, meerma len met succes is toegepast. De heer Bommer pleitte voor een lening in klei ne coupures met fiscale faciliteiten. Minister Witte zou de Kamer van daag antwoorden. Geen zin Het begrotingsdebat over volkshuisvesting mondde ditmaal niet uit in dc traditionele discussie over om vang en verdeling van bet woning bouwprogramma. Mr. Aantjes (a.r.) vond dat geen gemis. Al die prealabele beschouwingen over het woningbouwprogram hebben weinig zin, omdat het in de praktijk toch anders uitpakt. Voorbeelden? Vorig jaar werd uitvoe rig gepraat over de bouw van 15.000 woningwetwoningen in de B-categorie. Een deel van de Kamer wilde daar 5000 van afhalen, maar minister Bo- gaers verzette zich met het argument, dat dan zo ongeveer zijn hele beleid in elkaar zou zakken. En wat ls nu het resultaat? Dat dit jaar voor slechts 2000 B-woningen vergunningen zijn af gegeven. Een nog sterker voorbeeld: zonder 9lag of stoot aanvaardde de Kamer on langs een suppletore begroting, waarin was voorgesteld de woningwetgelden over 1965 met niet minder dan 25 pet. te verhogen. En dat allemaal na de tijdrovende discussies over het aandeel van de won ingwetbouw in het bouw- program-'65. Conclusie van mr. Aantjes: „Het 1st beter een woningbouwprogram voort aan alleen maar als een plafond te zien, waar beneden de minister de vrij heid krijgt om te doen wat de omstan digheden eisen". Die vrijheid wilde de VVD-er prof. Witteveen de minister niet geven. Hij stelde een motie in het vooruitzicht om in het woningbouwprogram-1967 5000 woningwetwoningen over te hevelen naar de particuliere sector. Verder kwam hij met een amende ment om de begrote uitgaven voor de rijksgebouwendienst in '67 met ƒ40 min. te verminderen. In deze sector kan naar zijn mening fors bezuinigd worden. Het is helemaal niet nodig dat dc ambtenaren van Sociale Zaken in Leidschendam over een werkruimte van gemiddeld 14,6 m2 gaan beschik ken, terwijl hun collega's van Cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk in Rijswijk al de beschikking hebben over een gemiddelde ruimte van 11 m2. Een ruimte van 7 a 8 m2 is naar het oordeel van prof. Witte veen alleszins redelijk. Huurbelasting Van verschillende kanten werd kri tiek geleverd op het nog van minister Bogaers afkomstige voorstel een huur belasting in te voeren voor bewoners van woningwetwoningen met een inko men van 12.500 per jaar of hoger. De socialist Bommer vond dit plan in z'n huidige vorm beslist onaanvaard baar. Dc KVP-er Andriessen citeerde met instemming een commentaar in De Tijd, waarin wordt gezegd dat de mi nister „levende mensen met inko menstabellen verwart". SGP-fractieleider ir. Van Dis vond de maatregel „zeer onrechtvaardig". Het grote bezwaar van verschillende sprekers was, dat de te belasten bewo ners in de praktijk veelal niet voor een betere, duurdere woning kunnen kie zen. De huurbelasting verliest daardoor als stimulans voor doorstroming z'n zin. De heer Bommer maakte nog be zwaar tegen het voornemen van mi nister Witte om per algemene maatre gel van bestuur te besluiten tot libera lisatie van het huurbeleid met ingang van 1 oktober 1967 in de drie noorde lijke provincies, Zeeland en Limburg. Aan deze zaak zitten zoveel haken en ogen, dat het overgangskabinet er bui ten moet blijven en de invoering aan het volgende kabinet moet overlaten, aldus de heer Bommer. Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan dat u en uw vrouw honderden guldens kan besparen. Elk jaar kunt u op uw hypotheek-aflossingen een premie van ten hoogste f 100,krijgen. Dat is een daadwerkelijke steun om tot eigen bezit te komen. Het Rijk gaat het bezit van een eigen huis aantrekkelijker maken. Hoeveel? Over maximaal f 500,Jaarlijks aan aflos sing ontvangen u en uw vrouw 0 na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,aflost krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100, U mag natuurlijk ook minder aflossen, de premie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang u blijft aflossen. Hoe Bij uw aflossing laat u eenvoudig aantekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na vier jaar ontvangt u de spaarpremie. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste 15.000,was; 2. u tenminste 21 en nog geen 60 )aar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar Bij de Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Le vensverzekeringmaatschappijen, Spaarbanken. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Brieven die niet sUn voorzien vao naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Verbetering: De wijziging der suc cessiewet is reeds met terugwerken de kracht tot 1 januari 1965 in wer king getreden. De vrijstellingen be dragen o.m. voor weduwe of weduw naar 250.000 plus 2.250 voor elk jaar dat het jongste uit het huwe lijk geboren minderjarig kind jon ger is dan 21 jaar; voor minderjarig kind 9.000 plus 2.250 voor elk jaar beneden de 21 jaar; voor meer derjarig kind 6.000 en als het kind grotendeels door de overleden ouder werd onderhouden en 60 jaar of ou der is, of zeer Invalide is, 10.000. Dank aan lezers voor de toezen ding van de gedichten „Oud huis" (dat we helaas niet ln de rubriek kunnen plaatsen) en „De geslachte hit" voor de lezers, die daarom heb ben gevraagd. Wij hebben nog exem plaren beschikbaar. Vraag: Ik heb een grammofoon plaat „March of the Bridge on the river Kwai" van Miller. Waarom is die brug zo bekend? Antwoord: Het verhaal is van een Engelse schrijver en er is een beken de speelfilm over gemaakt waarin de muziek van Miller voorkomt. Zij gaat over de krijgsgevangenen, die in opdracht van de Japanners in de oorlog een spoorlijn moesten aanleg gen waarbij zij een brug moesten bouwen over de rivier de Kwai. De krijgsgevangenen hebben volgens de film de brug zo gebouwd, dat deze bij gebruik moest instorten. Het verhaal ls ontleend aan bouw van een werkelijke spoorweg door Nederlandse en Britse krijgsge vangenen tussen Thailand en Bir ma, de beruchte Birma-spoorweg. Hierbij zijn ook velen van onze landgenoten bezweken. Op drie plaatsen langs deze beruchte spoor weg zijn erevelden aangelegd met duizenden graven. Hoe vele Nederlanders hier gele den hebben blijkt wel uit het feit, dat 18.000 Nederlandse gewezen krijgsgevangenen indertijd voor uit kering van schadevergoeding in aan merking kwamen (elk nog geen zestig gulden). In maart 1961 is er in Den Haag een film vertoond, gemaakt door de Nederlandse oorlogsgravenstichting, ter herdenking van de 2830 Neder landers, die daar begraven zijn. De ze film gaf ook beelden van de tro pische stilte rondom de rivier Kwai en van de eindeloze spoorweg zelf. Op het ereveld van Kanchanaburi rusten 1896 Nederlanders, ChungkaJ 31, Thambvuzzayat 621. Deze laatste film is achtereenvolgens in geheel Nederland vertoond. Het rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie, Herengracht 474, te Amsterdam beschikt over alle gege vens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2