Nieuwe leidse Courant ■1 Incident Van Riel Kloos DRIE ONDERZEEBOTEN VOOR ZUID-AFRIKA „CANADEZEN HIELPEN BU EXECUTIE" Commentaren Groep vast bij kerk Kabinet akkoord met order 9 Kosten: f200 miljoen Vader en zoon dood in visnet opgehaald KERSTNUMMER Eind dit jaar 75.000 werklozen In de bouw 20.000 werklozen IIIIIIHtV r Donderdag 22 december 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Dordls I Cowanl Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Prinses Margriet en haar brui degom, mr. Van Vollenhoven zijn gisteravond met de gehele ko ninklijke familie en de familie Van Vollenhoven in het concert gebouw ontvangen, waar hun een feestelijk conr :rt werd aange boden. Het gemeentebestuur en vele vooraanstaanden hebben dit con cert bijgewoond. De grote zaal was versierd met gele rozen en ten combinatie van tropische bi aderen, begonia's, bougain- villae en varens. Tot de gasten op het podium behoorden leerlingen van de Amsterdamse zeevaartscholen, het instructievaartuig Pollux en leerlingverpleegsters. De 11-jari ge Marja Elsenburg, dochtertje van de Amsterdamse wethouder, bood de prinses een toefje lelietjes van dalen aan. (Van parlementsredactie) DEN HAAG De liberaal mr. Van Rlel kwam gisteren tijdens de algeme ne politieke beschouwingen in de Eerste Kamer in conflict met de socia list Kloos. De VVD-leider liet zich der mate gaan. dat voorzitter Mazure hem tot de orde moest roepen. De NVV-voorzitter Kloos vroeg mr. Van Riel of hij het SER-rapport over de inflatiebestrijding wel eens bestu deerd had. Op het bevestigend ant woord van de liberaal zei de heer Kloos: „Daar blijkt anders niet veel van". De heer Van Riel verweet de vak bondsman hierop dat hij een kwajon gensachtige opmerking had gemaakt en waarschijnlijk niets van zijn rede had begrepen en geen verstand had van de zaken die aan de orde waren. Ir. Vos kwam zijn fractiegenoot te hulp. Hij wees de heer Van Riel er op dat de heer Kloos het SER-iv ori. door en door kent. Een andere PvdA-senator riep: „U staat niet voor studenten te spreken". Voorzitter Mazure greep hierop in De heer Van Riel gaf toe dat hij me' geheel correct had gehandeld m; weet dit aan het feit dat de interruptie van de heer Kloos wel aanleiding ga' tot een scherpe reactie. Gisteravond is de 62-jarige J. Jans sen uit Herveld (Valburg), toen hij uit een autobus was gestapt door een personenauto gegrepen. De man was op slag dood. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP ARNHEM Het voorbeeld van de twee Arnhemmers Peter van der Kley en Robert Jan de Vries, die al vastend willen protesteren tegen de „schijnheili ge" Kerstviering, heeft stimulerend ge werkt. Een 20 leerlingen van de kweekschool uit de Gelderse hoofdstad willen gedurende 48 uur de wacht be trekken bij de Grote Kerk in Arnhem. Het is de bedoeling, dat zij hun vas- tenaktie vrijdagavond om acht uur be ginnen en voortzetten tot de avond van Eerste Kerstdag 's avonds acht uur. De groep zal niet steeds in de open lucht verblijven, maar overnachten in tenten. „Het heeft 's nachts toch geen zin om buiten te blijven", zegt Amme Pieters, een van de initiatiefnemers. Men wil beslist de vastenaktie bij de kerk voeren „om zoveel mogelijk welgedane en welgevoede kerkgan gers te attenderen op het feit, dat er voor de medemens meer te doen is dan alleen te eten en naar de kerk te gaan", zo verklaart Ammer Pieters. Nederlandse werven gaan voor Zuid- Afrika drie onderzeeboten bouwen, die 200 miljoen kosten. Deze omvangrijke order is belangrijk voor de werkgelegen heid in ons land. Wilton-Fijenoord (2) en De Schelde krijgen waarschijnlijk de op dracht. Gezin blijft Kerstnacht op Binnenhof GOES De Goese leraar drs. K. S. Bouman, die zich zoveel moeite heeft getroost handtekeningen te verzame len in verband met de Vietnam- affaire, gaat de Kerstnacht op het Haagse Binnenhof doorbrengen. Hij zal daar aan zijn gezin: vrouw en drie kinderen een kerstverhaal ver tellen en er kerstliederen met ze zingen. Precies zoals hij dat jaar lijks thuis pleegt te doen. De heer Bouman wil daarmee duide lijk maken dat het niet aangaat ge zellige familiefeestjes te vieren zo lang er een kwestie Vietnam bestaat. Een aantal medestanders van de heer Bouman zal hem op het Binnenhof gezelschap houden. Op dit ogenblik is de leraar actief met het verspreiden van maar liefst 100.000 briefkaarten over Vietnam. Dit alles omdat naar zijn mening de meeste Nederlanders zich weinig aantrekken van wat in Vietnam gebeurt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse regering heeft geen bezwaar tegen de bouw van drie onderzeeboten voor Zuid-Afrika op werven in ons land. Indien Zuid-Afrika deze opdracht in Nederland plaatst, zal de werkgelegenheid in ons land een enorme stimulans krijgen. Met deze transactie is ongeveer een bedrag van 200 miljoen gemoeid, terwyl ook de elektronische industrie en de toeleverings bedrijven van deze opdracht zullen profiteren. De drie onderzeeboten zullen uit sluitend dienen voor de externe ver dediging van Zuid-Afrika. Als ons land de opdracht tot de bouw van de ze schepen krijgt, zullen de verplich tingen die Nederland in de Verenig de Naties in verband met de apart heidspolitiek op zich heeft genomen, niet worden geschonden. Zuid-Afrika heeft voor de levering van duikboten ook contact opgenomen met Frankrijk. De Franse „Daphne"- onderzeeboot is echter minder geschikt voor de vaart op de oceanen. De Ne derlandse onderzeeërs van het drieci- lindertype voldoen beter. Als de order doorgaat, zullen naar alle waarschijnlijkheid twee schepen bij Wilton-Fijenoord in Schiedam en een bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen worden ge bouwd. V ersunninst De Nederlandse regering is in principe bereid een exportvergunning voor deze schepen af te geven. Ook is bekend ge- NA URENLANGE SPEURTOCHT SCHEVENINGEN Een groot scheepse reddingsactie boven zee, enkele mijlen ten westen van Sche- veningen, bracht vannacht om streeks kwart voor twee pijnlijke zekerheid voor de bemanning van de Tholense kotter Th 20 Wilhel- mina: schipper J. C. Schot (36) en zijn 16-jarige zoon Johan waren verdronken. Het was de Tholen 42, die het stof felijk overschot van beiden in zijn net ten boven water haalde nadat vijftien schepen van de Tholense vloot, die Scheveningen als thuishaven heeft, intensief naar de vermisten hadden gespeurd. Ze waren door een overko mende golf over boord gespoeld zon- Vandaag of morgen kunnen onze lezers bij de krant het Kerst nummer tegemoet zien. Wij hebben als vanouds getracht een even wicht te vinden tussen beschouwende artikelen, zoals over de toe komst van mens en maatschappij gezien tegen de huidige situatie, en luchtiger verhalen. Een paar regenachtige Kerstdagen kunt u aan genaam maken door u te storten op de vier puzzels, waarmee fraaie prijzen zijn te winnen. N atuurkundeleraar Geoffrey Perry (midden) en enkele van zijn leerlingen zijn Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen een slag voor geweest. Met de apparaten, gewoon in een winkel gekocht voor 250 gulden, lokaliseerden de middelbare scholieren uit Kettering in Engeland een ge heime Russische raketbasis. (Zie ook elders in dit blad). der dat iemand het had gemerkt. Het drama moet zich gistermiddag hebben afgespeeld. Aangenomen wordt, dat Johan, terwijl de hele bemanning in het vooronder zat, op het achterdek plotseling is overvallen door het wa ter, dat zijn vader hem te hulp is ge sneld en dat zij toen beiden ovei boord zijn geslagen. Het bericht werd onmiddellijk door de Tholen 43 overgeseind aan Radio Scheveningen. waarop uit Hoek van Holland en Scheveningen reddingi ten zee kozen. Van het vliegveld Val kenburg steeg een marine-Neptune op, terwijl de Haagse politie met schijn werpers langs de vloedlijn reed om te zien of de slachtoffers op het strand waren geworpen. Tientallen oranje en witte lichtko- gels werden uitgeworpen, maar resul taat bleef uit: men vond de vissers niet. Hun hulpgeroep moet door de zee zijn overstemd. Pas om kwart voor twee 's nachts kwam nadat de hele Tholense vloot uren in actie was geweest de droe ve zekerheid. MEERDËRHEir IN SENAAT VOOR ZIJLSTRa (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Tijdens de algemene politieke beschouwingen gisteren in de Eerste Kamer is gebleken, dat de poli tieke partijen in de Senaat hetzelfde denken over de belastingvoorstellen als de fracties in de Tweede Kamer. De voorstellen komen volgende week in de Eerste Kamer aan de orde. In de Tweede Kamer bestond een meerder heid voor de financiële politiek van de regering. BOSTON Mevrouw Kroon, de zus- Ier van de Nederlandse non die enkele dagen geleden naar de VS vloog om een nier aan haar zuster af te staan, is in het ziekkenkhuis voldoende van haar nieraandoening opgeknapt om te kunnen worden ontslagen. Zij zal met de kerstdagen thuis zijn. Het is nog niet bekend of de niertrans plantatie op een later tijdstip nodig zal zijn. Eerder hadden de artsen verklaard dat mevrouw Kroon zonder een nier transplantatie geen levenskansen meer had. worden dat het kabinet-Cals destijds evenmin bezwaar had tegen het verlenen van een dergelijke vergunning. De samenwerkende scheepsbouwmaat schappijen hebben, voordat zij met de Zuidafrikaanse regering de onderhande lingen over deze order begonnen, eerst geïnformeerd of de Nederlandse regering geen politieke bezwaren tegen deze han delstransactie had. In juni van dit jaar bleek uit de reactie van minister Den Uyl dat dit niet het geval was. De onderzeeërs kocsten ongeveer 50 miljoen per stuk. Met bijkomende kosten gaat het om 200 miljoen. Aangezien ook de elektronische industrie en de toeleve ringsbedrijven van deze order zullen pro fiteren. zal de bouw van deze schepen voor 1,2 miljard aan werkgelegenheid in ons land scheppen. Over deze kwestie heeft de socialistische fractieleider in de Tweede Kamer drs. Nederhorst schrifte lijke vragen gesteld. Minister geeft toe: OTTOWA De Canadese minister van defensie, Hellyer, heeft gisteren in het parlement toegegeven dat het Canadese leger na de capitulatie me dewerking heeft verleend aan de exe cutie van Duitse deserteurs. De Cana dezen stelden de Duitse krijgsraad ge weren en een vrachtauto ter beschik king. De „bevrijders" gingen met de terechtstelling akkoord als de execu tie maar buiten het kamp gebeurde. Deze gegevens zijn bekend gewor den na een door het Canadese parle ment ingesteld onderzoek. Volgens mi nister Hellyer is de terechtstelling niet onwettig geweest omdat de Duitse of ficieren op dat moment, ondanks hun krijgsgevangenschap, verantwoorde lijk waren voor de discipline. „Hoewel het incident betreurens waardig is, wint men er niets mee deze zaak na 21 jaar nog eens te behande len", aldus Hellyer. De executie van de 20-jarige Brund Dorfer en de 28-jarige Rainer Beck is aan liet licht gebracht door het West- duitse weekblad Der Spiegel. NVV-SECRETARIS: UTRECHT NVV-secretaris F. J. Willems verwacht dat het werkloos heidscijfer aan het eind van het jaar 75.000 zal zijn. Eerder had hij de ver-; onderstelling geuit dat dit er 70.000 zouden zijn. „De feiten hebben de prog noses echter achterhaald", zei de heer Willems vanmorgen in Utrecht op een vergadering van de hoofdbesturen. De 75.000 werklozen maken 2 Vt% van de totale mannelijke beroepsbe volking uit. Om een verslechterihg in het bouwbedrijf te voorkomen noem de de heer Willems een bevordering van de bouwaktiviteit als een mogelij- oplossing voor het arbeidsoverschot. Ook de industrialisering zou in een verhoogd tempo moeten worden uit gevoerd. Over d." gastarbeiders zei hij: „Om psychologische en om praktische re denen zal de kraan geleidelijk moeten worden dichtgedraaid". Tot eind november zijn meer dan 11.000 werknemers door massaontsla gen getroffen. Het betreft voor een deel (4284) de arbeiders in de metaal nijverheid. Bij de massa-ontslagen wa ren 268 bedrijven betrokken, waarvan er 101 definitief werden gesloten. Ook het aantal faillissementen is di'. jaar sterk gestegen. Verwacht wordt dat in totaal 1800 bedrijven failliet zijn verklaard. Dat is veertig procent hoger dan in de jaren '64-'65. Af en toe regen DE BILT Overwegend zwaar be wolkt met af en toe regen of motregen. Tot krachtig of hard, en aan de kust tot stormachtig toenemende wind uit westelijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 23 december zon op 8.47. onder 18.31; maan op 13.50, onder 3.58. -fe Staat bemoeit zich met de eredienst - pag. Kernmerk Onze speciale verslag- gever Link van Bruggen had een vraaggesprek met twee vooraanstaan de Indonesiërs over de situatie in hun land. Hoofdthema van het gesprek was het commu nisme in Indonesië. Zie pagina 9. Volop gezellig heid bij de jaarivisseling - pag. Radio/TV „De hond en dc poes hebben allebei geprobeerd uw tandenborstel wal •epeler te maken." VOORTAAN DRIE VOPO'S OP W ACHT HANNOVER De Oostduitse grens wachten zullen voortaan met z'n drieën patrouilleren langs de grens met West-Duitsland. De communisti sche autoriteiten achten de kansen voor ontsnapping met een trio kleiner, dan met twee man. Dit jaar zijn 82 grenswachten naar het Westen gevlucht. Veel van de vluchtelingen stonden samen op wacht. Loonbeleid (1) V"ORT voor het beraad van giste- ren in de Stichting van de Ar beid over medewerking aan de loon politiek der regering heeft (na het NVV) ook het CSWV besloten geen nieuwe cao's te toetsen. Een wat merkwaardig besluit, nadat dit werkgeversverbond vorige week nog had gezegd aan het loonbeleid wèl te willen meewerken. Waarschijnlijk heeft druk van bin nenuit het CSWV tot deze herziene beslissing geleid. Sterke groeperin gen binnen de organisatie zijn nl. van mening dat toetsing van cao's door de stichting onvoldoende ga ranties biedt voor een stringente uit voering van de loonmaatregelen van het kabinet-Zijlstra; met als gevolg dat tóch weer diverse werkgevers voor overmatige eisen van vakbon den „door de knieën" gaan. Het wil ons voorkomen dat deze vrees eerder aan het CSWV-besIuit ten grondslag ligt dan de genoemde reden: het zich terugtrekken van het NVV. Loonbeleid (2) LI OE het ook zij, men mag zich afvragen of het leggen van de toetsing van cao's volgend jaar op nieuw in handen van rijksbemid delaars in de gegeven omstandighe den toch niet het beste is, hoe on verkwikkelijk en betreurenswaar dig op zichzelf de gang van zaken is geweest. Immers: de werkgevers beoogden unaniem een zeer strikte uitvoering van het loonbeleid, terwijl de werk nemers een soepele uitvoering voor stonden. Zo zouden NKV cn CNV bijvoor beeld geweigerd hebben cao's af te keuren, waarin meer zou worden overeengekomen dan de regering toestaat. Dit verschil zou in dc praktijk van de toetsing ongetwijfeld tot allerlei nieuwe moeilijkheden en conflicten aanleiding hebben gegeven en de spanningen zouden daardoor alleen maar worden vergroot. En juist dat is in de huidige om standigheden ongewenst. Meer bijzonderheden op pagina UTRECHT Het aantal werkloze bouwvakarbeiders is dezer dagen ruim de 20.000 gepasseerd. Dat is bijna 7 pet. van het totaal. De snelle stijging van deze werkloosheid wordt door velen verontrustend genoemd. Eind november waren ruim 16.000 bouwvakarbeiders zonder werk. Wel iswaar doen seizoeninvloeden zich gel den. Maar de structurele moeilijkheden zijn toch de belangrijkste oorzaak. De knelgebieden voor de bouwnijver heid zijn Groningen, Drenthe, Brabant en in mindere mate Limburg. Het Vascodrama had een 300 werklozen tot gevolg. :,VÉ* VOOR IEDER Dit 1 NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1