Onwerkelijk daaraan te werken? Moderne bedrijfsvoering is van vitaal belang VREDE OP AARDE Eenvoud Kleinste Weg Tranen KERSTBIJLAGE 1966 Mevrouw Van Emsf: „Hij wil de geringste gebruiken" mij een hunkering meer van God te weten, met Hem in relatie te staan. In Eden Hills keek ik eens naar de wolken en meende daar in Maria en het kindje Jezus te zien. Voor mij was dat toen het bewijs dat „God was". En als ik daar vandaag nog wel eens aan terugdenk, dan realiseer ik me dat de blik van een kind vaak helderder kan zijn dan die van een volwassene. Er wordt toch nadrukkelijk over „kinderlijk ge loven" in de bijbel gesproken? Hoe het zij, deze religieuze be trokkenheid heeft mij meegehol pen de bijbel te ontdekken. Dat Woord begon mij steeds dieper te treffen als een licht in mijn persoonlijk leven. Mag ik van daaruit iets probe ren te zeggen in verband met de vrede? Op mij heeft altijd in druk gemaakt de Lofzang van Za- charias, die in Lucas 1 staat. Spe- DOOR: Ton van der Hammen waar, al wat aardig, al wat rechtvaardig is, al wat rein, al wat beminnelijk, al wat welluidend is, al wat deugd heeft en lof verdient". Paulus heeft het daar ook over de vrede Gods „die al le verstand te boven gaat". Met andere woorden: Pau- lus wist het ook niet. Hij wist alleen, dat we het in eenvoud moeten zoeken. Hij zei zoveel als: doe het in alle simpelheid, want dan heb je de sleutel tot de vrede in handen. Dit Bijbelwoord toont ook aan dat het zoeken naar (wereldlvrede e«* altijd is gewéést. Daar g*eft het Woord 'rouwen' voorbeel den genoeg van: behalve aan Christus, de grootste Vredestichter wil ik den ken aan figuren kis Abra ham. David. p?l""ti; de grote «rof®'e« -*•» aposte len. Uit de oudere vader landse geschiedenis denk ik aan Willem de Zwijger:, meer contemcoraine figu ren zijn miins inziens (ge- JB weesU een Ghandi. een Wilhelmina. een Kennedy, en nu een Oe Thant. En dan is er uiteraard dat grote leger van naamlozen die je fak keldragers voor de vrede kunt bombardementen, die voor de burgers vermeldt in de jaren 1940—'45 40.000 n 50.000 gewonden |JEN frêle vrouw uit Voorburg tussen veertig en vijftig, echtgenote en moeder van twee lagere-schoolkinderen. Ze heeft één hobby ach ja, zo formuleer ik het maar en dat is: alle tijd die ze ervoor beschikbaar heeft daad werkelijk te ijveren voor vrede. Ze schrijft zinvolle brieven over vrede in het algemeen en haar plan in het bijzonder aan wereldgroten, Verenigde Naties, de Paus en het Rode Kruis. Ze gaat ook wel persoon lijk pleiten als dit letterlijk en figuurlijk op haar weg ligt. Haar bedoeling, heel concreet: een periodiek wereldgebed voor de vrede. beurd was en kennelijk weer ko men ging zo diep schrijnde. Niet in het minst zijn voor Pa tricia van Ernst bepalend ge weest de vijf oorlogsjaren, die zij in London actief mee moest bele ven. Zij was al die tijd als me disch secretaresse verbonden aan St. Mary's Hospital, waar tussen haakjes prof. Fleming de penicil line ontdekte (een onaanzienlijke man van wie je iets dergelijks wel in de allerlaatste plaats zou hebben verwacht). St. Mary's was opvangcentrum voor slacht offers van bombardementen. Het was de taak van de me dische secretaresse voortdurend de minst ernstige patiënten naar ziekenhuizen elders over te 'doen brengen opdat er voldoende ruim te bleef om weer nieuwe gewon den op te kunnen nemen. In al deze gebeurtenissen en nog andere zegt mevrouw Van Ernst, hoorde ik Gods stem in mijn hart, die duidelijk maakte dat ik in mijn leven een vre- desopdracht moest uitvoeren. Aanvankelijk zei ik er „neen" op. Merkwaardigerwijze werd ik dan steeds weer op hetzelfde spoor teruggezet. Ik kon er niet omheen. Bij het ouder worden ben ik duidelijker gaan zien, dat het bij ieder mens gaat om de keus tus sen twee uitersten: het rijk van God te negéren of ervoor te kie zen. Ik heb heel bewust willen kiezen voor de tweede mogelijk heid. In beginsel opteerde ik daar voor eigenlijk al in mijn prille kinderjaren. Al vroeg was er bij ciaal deze woorden: en gij kind zult uitgaan voor het aange zicht des Heren cm Z'jn wegen- voor te bereiden... om hen te beschijnen die gezeten zijn in duisternis en schaduw des doods, om onze voeten te richten op de weg des vredes". Die woorden zong ons schoolkoor destijds. Ik heb ze nooit vergeten. Een omlijnde opdracht zie ik heel duidelijk in Paulus' woord aan de Filippenzen, waarin ge zegd wordt dat de God van de Vrede met ons zal zijn indien wij in toepassing brengen „al wat Vredestichter-zijn is een gave. God moet het je hebben gegeven fakkels te kunnen dragen van de hoop. vee" :c'~' uitstralen dat de wei wordt verlicht voor anderen. Ik dacht dat er veel mensen zijn die deze gaven heb ben ontvangen, maar ze niet ge bruiken. Voor mij staat vast, dat je zon der geloof nimmer vredestichter kunt zijn. Je moet je onvoorwaar delijk onder Gods leiding stellen. Dat lukt niet altijd, omdat je als viiand het Kwaad hebt. En hier mee wordt misschien duidelijker 'M het -«et a eer- m eer e met verstomd kanongebulder gaat. maar dat het alternatief al tijd blijkt de keus tussen goed en kwaad. De opdracht is dus niet alleen voor de vrede te ijveren veraf, maar ook dichtbij, in je eigen situatie. Dan alleen werk je naar de grote, Messiaanse vrede toe. Die voleinding, waarin het lam metje weer met de leeuw gaat spelen, komt niet zonder moeilijk heden. Dat leert de Bijbel duide lijk. Christus heeft alles volbracht, maar wij staan nog in de gebro kenheid: onrust onder de volken, rampen, oorlogen, kortom: het kwaad. Hier voert de satan nog een hevige strijd met het rijk van God. Dc moeilijkheden die hij veroorzaakt zullen, (zie de Bij bel) steeds heviger worden. Daar om temeer zijn alle (vre- des)krachten nodig om een geestelijke ark te bouwen tegen de zondvloed van verderf in al lerlei gedaanten van geestelijk tot nucleair kwaad die ons of onze kinderen nog te wachten staat. Het appel moet, dacht ik zijn: Doet aan de wapenrusting Gods. En dan niet vechten op een dwin gerige manier, zo van: „We zul len wel eens eventjes". Neen: „it alle simpelheid", zoals Paulus zegt. want: alles op Gods tijd Hij blijft de Baas! vattend: s!r:,i< de vrede heeft een wijd persp» tief. Het is „gewoon" de oud kwestie v2n goed cn kwaad. Cï wil, dat de mensen naar hemt komen. En satan houdt ze te» ll andere oorlog ontketenen, dan 1™| pen de mensen bij u weg. Maai God wacht rustig af tot het Ziji tijd is. Hij wil intussen he kleinste mensje gebruiken vou Zijn zaak. Tot de overwinning is bereikt. Haar naam is Patricia van Emst-Back. Ze is Engelse van ge boorte, hetgeen haar accent di rect verraadt (het Nederlands spreekt se overigens prima). Soms, bijvoorbeeld als haar over het algemeen schuchtere betoog trant overgaat in een bewogen pleidooi, vergéét ze even Neder landse te zijn en vliegt het En gels haar van de lippen. Volhardend, bescheiden, ijve rig, haar taak als echtgenote en moeder niet vergetend, werkt ze verder. Ook al wordt haar stapel dossiers met vriendelijke reacties uit de wereld een unicum op zichzelf steeds groter en lijkt (soms) de kans om te komen tot een universeel gebed over de ge hele aarde steeds kleiner. Onthullende lectuur ook, die re acties. Brieven van Thant en de Dalai Lama even goed als van aartsbisschop Nlkodim van Mos kou en Makarios. Typerend trek je het westen reageert door gaans kil, weinig bewogen in glad gepolijste zinnen. Terwijl in de meeste gevallen de toon uit het oosten daaraan pre cies tegenovergesteld is. Het lijkt of daar veel meer hunkering naar vrede en broederliefde bestaat (Dat lijkt niet zo, het is werkelijkheid, corrigeert me vrouw Van Ernst). Hoe komt een mens ertoe op deze laten we eerlijk zijn: wei nig vruchtdragende manier nu al vele jaren bezig te blijven? Niet vanwege interessantigheid, nog minder vanwege dweperig idealisme of hoogmoed. Maar wel „omdat ik dit door de jaren heen steeds duidelijker heb leren zien als op mijn weg te liggen". Op dracht van Hogerhand, Ja, dat mochten we er best van zeggen. Resultaat? „Dat ligt niet aan mij te bewerkstelligen. Door de jaren heen: „vergeet niet, dat ik van kindsbeen af met mijn neus op het vraagstuk van oorlog en vrede ben gedrukt ge weest". Zij doet een greep en zegt: mijn grootvader was kolo nel bij de Britse landmacht tij dens de Eerste Wereldoorlog; twee broers van mijn vader wa ren officieren bij de artillerie aan het Westelijke front; mijn vader zelf en diens jongste broer waren bij de RAF. Hun verhalen over loopgravenoorlog en andere verschrikkingen hebben mij er iets van leren beseffen. Mijn moe der was een begaafd zangeres (ze vervulde rollen in Die Schöpfung en The Messiah). In de oorlogstijd was ze verbonden aan een concertgezelsohap dat uit voeringen gaf voor frontsoldaten en gewonden. Zij vooral heeft mij door haar onbaatzuchtige houding geïnspireerd. Na wereldoorlog I, ik was toen twee, woonde ons gezin acht jaar in Eden Hills bij Adelaide, Australië. Toen ik een meisje van zeven, acht was, maakte de jaarlijkse dodenherdenking daar, de zg. Anzac Day Parade, een on uitwisbare indruk op me. Als kind voelde ik toen klaarblijke lijk al iets van het onwezenlijke je te moeten realiseren dat je nu plechtig stond bij een monument voor duizenden gesneuvelden, mensen, die willens en wetens door andere mensen waren ge dood. In dit geval Australiërs bij Gallipoli en elders op de slagvel den. Later terug in Engeland ont roerde mij misschien nog dieper de jaarlijkse dodenherdenking voor de miljoenen, gestorven in de wereldoorlog 1914-1918. De twee minuten stilte en de para des van veteranen onder wie tal loze invaliden, beleefde ik intens, grepen me aan, brachten me in opstand. CCHEELT het u ook twee dagen werken nu Eerste Kerstdag én Nieuwjaar deze keer op zondag vallen? De zondag is immers al een dag waarop we het wat kalmer aan doen. Ik zeg niet: rustdag. Volgens een enquête van Philips besteedt op zondag de huisvrouw gemiddeld honderd vijfendertig minuten aan eten verzorgen, veertig minuten aan onderhoud huis, vijftig minuten aan de zorg voor het gezin. Op zondag werkt ze nog vier en een half uur gemiddeld, en 45 pet. van de Neder landse huisvrouwen besteedt vijf kwartier aan kerkbezoek die dag. BEZINNING OP HUISHOUDING Bijna ondragelijk was de Britse nationale herdenking vlak voor Wereldoorlog II, die ieder een (het was 1939) toen voelde aankomen. Bij de Cenotaph in Whitehall, Londen, hoor ik nog het spelen van de Massed Band of the Guards en de treurmuziek van de Schotse doedelzakken, voordat The Last Post en de Re veille langs de grote ministeriële gebouwen echo'den. Wat moet er omgegaan zijn in die duizenden mensenharten, toen de hele me nigte tenslotte de beroemde ge zangen „Abide with me" en „Let we forget" zongen? We stonden allemaal met tranen in de ogen, omdat het verdriet over wat ge- IJET IS eigenlijk een tikje triest als feestdagen voor de huis vrouw extra werk betekenen. Is het niet een gevolg van onze eigen instelling ten opzichte van onze taak: immers de huis vrouw is haar eigen werkgeef ster. Probeer het werk eens zó te organiseren dat er voldoende ruimte over blijft voor persoon lijke ontplooiing. Bekijk de taakverdeling In het gezin eens. De taak van de huisvrouw is in veel gevallen zwaarder dan voorheen. Huis houdelijke hulp is in veel ge vallen onbetaalbaar en schaars. Doe-het-zelf-karweitjes zijn aan de orde van de dag als de gla zenwasser, schoenmaker en ver- stelnaaister verstek laten gaan. En arbeidsloon is duur. De zwaardere schoolopleiding is een belasting voor de ouders. De zorg om lichamelijke en geestelijke volksgezondheid rust op de vrouw. Arbeidstijdverkor ting, vrije weekenden en lange vakanties dwingen ons tot een andere manier van huishouden, om over verantwoorde geldbeste ding dan nog maar te zwijgen. Bedrijfsleven en kerk gaan in toenemende mate een beroep doen op de vrouw. Mogen we dan „nee" zeggen, omdat er stof op de vensterbank blijft liggen en de gordijnen wat minder genassen worden? De mo derne tijd roept ons tot het afwe gen van taken. Een goede be drijfsvoering is meer dan ooit ge wenst Delegeren Bekijk eens of u het dragen van verantwoordelijkheid kunt delegeren aan huisgenoten. Het verschaffen van doelmatige hulp is een stuk opvoeding. Kleuters van vijf kunnen voortreffelijk hun bed openslaan voor en recht trekken na het ontbijt. De grote ren houden daarnaast hun kamer opgeruimd. Met een gladde vloer bedekking kunnen ze stof en rom mel bijeen zwabberen en even op zuigen met de stofzuiger. Voor u blijven dan de controle en de grote beurten over. Uw om geving kan uw taak verlichten. Een portie zelfkritiek op dit punt kan geen kwaad. Bekijk het ver loop van uw arbeidsdag eens van minuut tot minuut. Schrap af wat teveel tijd kost, wat u aan anderen over kunt laten en wat een beetje minder kan. U wordt Praktisch: alles bij de hand de hele dag gestoord door de bel. Veel boodschappen aan de deur kunnen worden voorkomen. Be taal verzekeringen, kwitanties, abonnementen en lidmaatschap pen per giro. In de loop van uw leven hebt u zich een bepaalde manier van werken aangewend. Is die ma nier nog rationeel? Veel oudere of zwakke vrouwen die noodge dwongen wat minder poot-aan moesten spelen erkenden: waar heb ik me vroeger toch eigenlijk druk om gemaakt, het gaat nu ook. Indeling In het oog springt dat we ons niet kunnen laten drijven op stemmingen van zin of géén zin. Maak een werkindeling. Schrijf karweitjes die per week, maand of kwartaal moeten gebeuren, op, ook die brief aan de nicht in Canada erbij zet ten. Dat betekent: te voren bepalen wat we zullen doen en hoeveel tijd en geld we erin steken. On nodig geloop in huis voorkomt u door planning. Laat niet zonder meer beslag op uw tijd leggen door een praatje van de buren of een verzoek van mm de kinderen, die na de bezigheden ook nog ingewilligd kun- ■ynen worden. „Straks, •iiei. rt* aIs mamma klaar is" geeft hun de verze kering dat ze niet aan uw aandacht ontglippen. Kent u ook zo'n avond waarop u doodmoe uitroept: en ik heb vandaag niets gedaan! Bekijk uw werklijst en schrap eens af wat er gebeurde: telefoontjes naar onderhoudsdienst wasmachine, brief geschreven, naar schoenma ker geweest, ziekenbezoek ge bracht. Vervelende dingen stelt u niet zo gauw uit, als u ze telkens op papier voor u ziet. Arbeidsbesparing kan verkre gen worden door een doelmatige aanschaf. Vraag u bij elk nieuw te kopen artikel af: is het gemak kelijk in onderhoud? Gelukkig geven de moderne stoffen als dra- Ion, terlenka, kreukvrije katoen, de mooie houten meubelen die met een wrijfbeurt eens per half jaar tevreden zijn, ons veel ge mak. Arbeidsbesparende schoon maakmiddelen zijn overal te koop. Woonkeuken Een her-indeling van de ma nier van wonen is zeker op zijn plaats. In de streekverbeterings- gebieden is in de vernieuwde wo ning altijd een woonkeuken ge pland. Voordelen: geen onnodig geloop, u eet waar u kookt, de ta fel kan bekleed zijn met vrolijk formica, de vloer glad, dus mak kelijk te reinigen. In een bestaan de keuken kan misschien langs de muur een smalle eetbar ge creëerd worden, schuif er kruk jes onder. Houden we de huiska mer netjes. Andere mogelijkheden: menu DOOR: Jeanne de Vlieger vaststellen voor één week, minstens eenmaal in die week peulvruchten eten, die kunnen te voren gekookt worden. Aardappe len kunnen voor twee dagen tege lijk gekookt worden; de volgende dag bakken of purée maken, vita- mineverlies compenseren door ci trusvrucht of rozebotteljam. Een stevige soep kan een dag tevoren klaargemaakt worden, evenals rijst voor de nassi. Inge bouwde diensten verlenen: droge soepen, blik-groenten, bliksoe- pen, instant produkten als aard appelpuree en vla. Er zijn dertien soorten diep vriesgroenten in de handel, twee soorten soepgroenten, maar ook kroketten, bitterballen, kabel jauwmoten van honderd gram. Industrie en groothandel houden de ontwikkeling van de diepvries goed in de gaten: research labora toria en proeftuinen, culinaire ad viseuses cn vrouwelijke inge nieurs komen eraan te pas. De indexcijfers van verse groenten vergeleken met diep vriesgroenten wijzen aan, dat het prijsniveau van de diepvries gunstig ligt. De was kost veel tijd. Hier ligt de kans tot vereenvoudiging voor het oprapen. Grote was de deur uit of ermee naar de wasserette. Het tijdrovende drogen, ophan gen, afhalen, vouwen wordt dan tot dat laatste beperkt. Veel kan meteen de kast in. Pyjama's keu rig opgevouwen vragen alleen om een strijkijzer erboven op, 't kreukt toch als je er vijf minu ten mee in bed ligt, evenals de lakens, die krijgen alleen een strijkijzer over de vouw en langs de bovenrand. De nieuwe voor- weekmiddelen sparen een bonte was uit. Een centrifuge is dan nog eerder nodig dan een wasma chine. Celstof- of papieren luiers zijn niet goedkoop, maar beteke nen een heel gemak, evenals de blikjes babyvoeding. Tijd vrij Voor dat gemak moet betaald worden. Ga er echter niet van uit, dat arbeid van de vrouw niets kost. U maakt tijd vrij: wat staat daar tegenover? Misschien een cursus verstellen of kinder kleding naaien, een part timt job, een verenigingsavond? Hebt u een vast doel voor uw vrije tijd dan zult u eens zien hoe u gespitst raakt op een goede be* drijfsvoering. Ik ken een schrijfster die zo een dag vrijmaakt voor bezoek aan bibliotheek en museum en in de stad eet. Ze komt verfrist te rug. Een vrouw van een gezag voerder maakte van haar keuken een pantry, compleet met eetbar en kopjes aan haakjes. Ze heeft een taak als voorlichtster naast haar gezin met opgroeiende kin deren. Een vrouwelijke arts met praktijk aan huis zegt: heerlijk dat er zoveel routinekarweitjes in het huishouden zijn. Onder het strijken, afwassen en aardap pelen schillen kun je zo heerlijk je gedachten laten gaan. Doelma tig werken kost niets. Ten gevolge van de maatschap pelijke ontwikkeling zullen onze jongens later meisjes trouwen die maar voor een klein deel van hun leven aan kinderen gebon den zullen zijn. De man wil zijn vrouw naast zich als partner en niet als huishoudster. Vroeger waren kelder, kinderen en keu ken het domein van de vrouw- Het wordt tijd dat we er een plaats inruimen voor de man. Schroom niet mannen, groot en klein, in te schakelen. Wat voor u een vervelend karwei is, kan voor hen wel ontspanning beteke nen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16