KVP zeurt nog na over wethoudersverkiezing In gemeenteraad van NOORDWIJK De Geus als financieel tovenaar De ster van Bethléhem in Triumfatorkerk Scholen moeten naar papieren handdoeken Er wordt nog steeds teveel gesnoept NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 NOORDWIJK De laatstgehou den tvethoudersverkiezing zit de KVP nog steeds niet lekker. Na de algemene beschoutvingen ontstond hierover een vinnig debat tussen de heren Faase en Alkemade enerzijds en de heer Vogelaar (prot. chr.) anderzijds. De KVP-uoordvoerders meenden, dat de heer Vogelaar niet het recht had zich op de borst te slaan om zijn succesvolle rol hierbij. Integendeel, hij was geen kabinets formateur, maar dictator, die aan de KVP-fractie simpelweg mededeelde dat die en die waren aangewezen al* wethouderl Er vielen zware woorden als: gebrek aan psychologisch inzicht en ondemo cratisch. Overleg tor te zijn opge treden. De heren Faase en Alke made weten zei1 hoeveel keren ik by hen thuis geweest ben voor overleg en het heeft my dagen en nachten ge kost alles in het rechte spoor te krygen. Dat dit uiteindelijk is ge lukt vervult my een beetje met trots. De heer Vogelaar ging ook nog nader in op de excessen die voor komen na de sluiting van café's en dansgelegenheden. De overheid heeft hiertegen op te treden, om dat Gods geboden met voeten wor den getreden en de omwonenden hiervan de grootste last onder vinden. Over de financiën sprekend, zei wethouder De Geus (prot. chr.), dat de van de w N DE GEUS tovenaar gemeente onge veer 3.000.000 bedraagt. Dil was oorspronke lijk een bestem mingsreserve voor bepaalde doeleinden stemd. Gezien de financiële ont wikkeling moet dit bedrag algemene reser ve worden be schouwd en wij zullen er zuinig mee om moeten springen. Logisch Het sluitend maken van de begro ting door rekening te houden met de overdracht van de rioolzuiverings installatie is een logische zaak. Wy hebben daarover reële gesprekken met Rijnland gevoerd en kunnen verklaren, dat de lasten van deze installatie in 1967 niet meer op de gemeente zullen drukken. Uiteindelyk heeft dit tot Vogelaar: laat mn vrouw toch lachen (Van een onzer redacteuren NOORDWIJK Raadslid G. Vogelaar (prot.-chr.) heeft in de begrotingsraad zijn harte lijke instemming hetuiad met het antivoord van B. en W. ov vragen van sommige raadsle den die zich aekwetst voelden door opmerkinaen in de aan de raadsvergaderinoen aewiide satirische rubriek in het week. blad De Zeekant. De heer Voaelaar onder, streepte dat ons land aelnk- kig persvrijheid kent Boven- dien", zo zei hij, ..wordt deze rubriek door vrijwel iedereen en ook door mij met veel ae- noegen gelezen. Het is he' eni ge dat mijn vrouw over de raadsvergaderingen leest en hoe meer ik in het zonnet ie wordt gezet, hoe harder ze lacht". Burgemeester Bonnike knik te de heer Voaelaar instem mend toe. De andere raadsle den deden er het zwijgen toe. Zelfs de ..gekwetsten" lieten zich niet horen, misschien nog napeinzend over de inhoud van ons commentaartje over deze aangelegenheid in de krant van maandag jl., die tijdens de raadsvergadering van hand tot hand was gegaan. resultaat dat de financiële positie van de gemeente niet meer hopeloos is. De begroting is een reële begroting en kan zeker niet worden „uitgekamd", ook niet door de raadsleden, die er overigens geen poging toe gedaan heb ben. Ten aanzien van de woningbouw in het plain Boerenburg merkte de heer De Geus op dat het bouwplan rond is. Wij moeten nog overeenstem ming bereiken omtrent de curveprjjs en we hopen in januari dit rond te krijgen en dan kunnen we verder gaan Wethouder Sedelaar ging nader in op de bejaardenhuisvesting. In het plan Boerenburg zyn 48 bejaarden woningen geprojecteerd. Bejaardencen trum Het college zal volledig medewerken aan de plannen voor stichting van een bejaardencentrum, zowel van r.k. als van prot chr. zijde. Mede gezien de resultaten van een onder de bejaarden gehouden enquête, is er geen behoefte aan de stichting van een algemeen be jaardencentrum, wat we bovendien al hebben in Dalrust al is dit wat klein. Aan het begin van het jaar waren er nog 724 woningzoekenden, dit is per 20 december teruggelopen tot 691. In dit jaar werden 25 krotwoningen geamoveerd. Voorts deelde de wethouder mee, dat de deelneming aan de bejaarden- gymnastiek toeneemt en dat er veel animo is voor de voetverzorgings mogelijkheid. De gemeentelijke normen voor by- standsverlenmg zullen volgend jaar worden verhoogd en verbeterd, aldus wethouder Sedelaar, die ten slotte me dedeelde dat de kosten voor gezinszorg over de deelnemers daaraan zullen worden omgeslagen. Onbillijk Wethouder Den Otter zei. dat elektriciteitstarief voor bepaalde groe pen wat onbillyk ligt. Wij zijn echter volledig gebonden aan het tarief van Leiden, alleen heffen wy tien procent meer om de kosten van spanningsom- Bejaarden vierden kerstfeest SASSENHEIM Dinsdag- en gis termiddag hadden in „Ontmoeting" kerstsamenkomsten plaats van bejaar den, uitgaande van de gezamenlijke protestantse kerken. Dinsdagmiddag trad als gastheer op ds. W. H. Wal- vaart. Na meditatie, schriftlezing en samenzang verzorgde mevr Branden burg de kerstvertelling. Ds. Te Win kel sprak een slotwoord. By deze sa menkomst waren ook burgemeester en mevrouw Van Knobelsdorff aanwezig. Gistermiddag was ds. v. d. Berg de gastheer en werd gesloten door ds. Den Boer. In deze samenkomst zong het koor van de Vereniging van Huis vrouwen kerstliederen. Jeugdconcert in Sassenheim SASSENHEIM Gistermiddag had in de Geref. kerk een jeugdconcert plaats voor de leerlingen van de beide mulo-scholen. Bijna 600 jongens en meisjes waren met hun Ieraren aanwe zig om naar het Westnederlands Sym fonie-orkest uit Den Haag te luisteren. Het concert werd ingeleid door diri gent Sam Swaap. Begonnen werd met twee delen uit de „Kleine Nachtmusik" van Mozart, gevolgd door Symfonia in bes dur van Joh. Chr. Bach. Hierbij was een hobo-solo door Ron West. Bij het „Andante'' uit het fluitcon cert van Mozart kreeg de soliste Henny veel applaus. Van Bellini werd Sym fonia brève ten gehore gebracht. Tot slot werden Roemeense volksdansen van Bela Bartok uitgevoerd. Onder het gehoor waren ook burge meester en mevrouw Van Knobels dorff, wethouder Kortekaas, gemeente secretaris Berntzen, de nestor van de raad. de heer Verschoor, en bestuurs leden van schoolverenigingen. SASSENHEIM Op zaterdag 24 december wordit 's avonds om half 11 in de Hervormde kerk een kerstnacht- dienst gehouden, waarin mevrouw Van Hest-vanSpkiniteren zal zingen en een koperensemble van Crescendo muizek ten gehor ezal brengen. De deur gaait om 10 uur open. SASSENHEIM Burgemeester en mevrouw J. C. W. baronesse van Kno- belsdorff-Pontier zullen op maandag middag 2 januari van 5 tot 6.30 uur ten gemeentehuize gelegenheid geven tot het uitwisselen van nieuwjaarswensen Oliebollen voor Voorhouters VOORHOUT Traditiegetrouw zul len de leden van de muziekvereniging St. Cecilia de inwoners op Oudejaars dag we«r van oliebollen voorzien, die in de nacht van 30 op 31 december worden gebakken. Voor het thuisbe zorgen van de oliebollen wordt een vergoeding gevraagd van f 1,- per acht oliebollen. VOORHOUT Vanavond om 8 uur wordt in de grote zaal van het Paro chiehuis een kerstzangbijeenkomst ge houden, die een uur zal duren. LISSE In de kerk van de geref. gemeente hielden de jeugdverenigin gen een gezamenlijke verenigings avond. Het zangkoor ..De Lofstem" verleende zijn medewerking. Ds. W. Suyker had de leiding. LISSE In de chr. geref. kerk werd gisteravond een kerstzangdienst ge houden met medewerking van de chr. gemengde koren Groot en Klein Ex celsior, de trombonist Gerrit van Sloo- ten en organist Wim Sevinga. Het ge heel stond onder leiding van Pieter de Jong. De liturgie was in handen van de heer B. van Dam. De dienst was goed bezocht. zetting en verbetering te kunnen finan cieren. In nog ongeveer 400 percelen moet de spanning nog worden omgezet en in de loop van 1967 zal dit worden gerealiseerd. De tien procent verhoging van het tarief zullen we voorlopig nog wel nodig hebben voor verbetering van de spanning, in casu voor ver zwaring van kabels, bouw van tra fostations enzovoorts. Wat de watervoorziening betrc.' deelde de heer Den Otter mede dat momenteel 2.190.000 m3 per jaar wordt opgepompt. De afname was rond lte miljoen m3 en gerekend moet worden op een jaarlijkse toeneming van het verbruik met rond 100.000 m3. Nu we ook de Estec erbij hebben zal de toe neming van dit verbruik nog groter worden, zodat we in 1968 op een af nam e van rond 2 miljoen m3 moeteD rekenen. Gezien het vaak zeer schommelend dagverbruik (van 3600-7200 m3) moe ten we een grotere buffervoorraad kunnen vormen en daarvan is de bouw van een nieuwe reinwaterkelder drie gend nodig. Naar Amsterdam Wat de bronnen betreft, deze heb ben momenteel nog voldoende capaci teit. maar deze is voor de toekomst onvoldoende. Andere winningsmoge lijkheden zyn er niet zodat wij bij Am sterdam moeten aankloppen, waarover momenteel reeds onderhandelingen gaande zijn. Wat het aardgas betreft moeten wy rekenen op een investering van rond 1% miljoen zodat er de eerste tijd niet van winst sprake kan zyn. Voor de toe komst zyn er echter zeker oersoer- tieven. Wethouder De Geus ging vervol- Kerstmiddag bejaarden RIJNSBURG In de grote zaal bij de chr. geref. kerk werd 'n goed bezochte kerstmiddag gehouden voor leden boven de 65 jaar. Eén der be jaarden verzorgde de Schriftlezing uit het Oude Testament en één van de diakenen las het kerstevangelie. Tus sen de Schriftlezing door werden kerstliederen gezongen uit de bundel „Stemmen des Heils". Ds. G. de Vries hield een meditatie over Chris tus „komst en wederkomst". Na de tweede pauze, waarin versingen werden aangeboden, liet mej. T. Veenstra, onderwijzeres aan de christelijke school, dia's zien van haar reis naar Israël Mevr. Heemskerk-v. d. Eykel vertelde een kerstverhaal en mevr. A. de Leeuw- Schoneveld declameerde. Om zes uur stonden de tafels ge reed voor een broodimaaMjd, die bui tengewoon in de smaak viel. Op ver zoek van één der oudste leden werd gezongen Psalm 7210 „Dan zal na zoveel gunstbewijzen" Ds. De Vries beëindigde de middag en ds broodmaaltijd met een slot woord over Johannes 114 en dank gebed. Alle aanwezigen ontvingen als aandenken een exemplaar van de uit gave „Goede Moed", een chr. geref. dagboek voor 1967. Ook enkele oud- Riinsburgers. thans woonachtig in Ca nada, woonden deze uitnemend ge slaagde kerstmiddag bij. Kerstzang Rijnsburg RIJNSBURG Aan de vooravond van het kerstfeest, zaterdag 24 de cember, wordit in de chr. geref. kerk, Oegstgeesterweg 71, een kerstzang- avond voor iedereen gehouden, aan vang 9 uur. Alle Rijnsburgers, die kunnen zingen, zijn uitgenodigd onder het motto „Komt allen tezamen Het kerkorgel wordt bespeeld door Wim Zandbergen. De samenzang wordt begeleid door orgel en trompet. Programma's zijn bij de ingang van het kerkgebouw kosteloos verkrijg baar. De samenzang wordit afgewis seld met declamatie. Het geheel duurt ongeveer een uur. Kerst op zee voor christenvrouwen RIJNSBURG De afdeling van de christenvrouwenbond hield gisteravond in Vliethof een kerstwijding. De met dennegroen versierde zaal was tot de laatste plaats bezet. Mevrouw W. Muizelaar-van Beelen uit Katwijk las een kerstverhaal van K. Norel voor. dat zich afspeelde op Je haringvloot. Er werd veel gezongen. Als solist trad op de heer A. Hasenoot. Verder stonden op het programma declamatie van de dames Veenstra en Muizelaar en een meditatie van presidente mej. T. Veenstra. RIJNSBURG Vanavond om acht uur wordt in de Maranathakerk een kerstsamenkomst gehouden met medewerking van het jeugdkoor Ju liana, De Lofstem. D. Schoneveld. or gel, en F. Duindam, trompet. Diri gent P. Bontje. De meditatie wordt uitgesproken door ds Baayen. Drs Bos nia verzorgt de sluiting. RIJNSBURG De kerstviering van de kinderen van ds chr. geref. zon dagsschool heeft onier leiding van de heer C. Vianen plaats op de tiweede kerstdag, 's middags om 3 uur. in de chr. geref. kerk aan de Oegstgeester weg. De zondagsschool telt ongeveer 100 kinderen, onder wie ook van an dere Rijnsburgise kerken KERSTNACHTDIENST NOORDWIJK In de hervormde kerk aan de Hoofdstraat word* ook dit jaai een kerstnachtdienst gehouden De bijeenkomst wordt geleid dooi de predikanten ds. D Keuning en ds A L. Lapnè. Verder werken mee: Joh- Zweers orgel; Cees Hoek. piston; en het jeugdkoor ..Zephyr" o.l.v. mej Meyler- Het programma bevat veel samenzang. De dienst wordt gehouden zaterdag- vond 24 december om 11 uur. De k* zal geheel door kaarsen verlicht ziin. Iedereen is welkom. gens nader in op de financiële po sitie van de gemeente. Een wethou der van financiën moet niet als de sleutelfiguur worden gezien. Wy moeten uitgaan van wat nodig is en dat moet gebeuren, ook al zien we de middelen niet om dit te bekostigen. Als voorbeeld noemde hij de Duin weg die als verbindingsweg moet functioneren tussen Noordwijk aan Zee en het Lamgeveld. Dit is een pro ject van zeker 3 miljoen, maar wij zijn van de noodzaak daarvan over tuigd en daarom zullen we dit, wel licht bij stukken en beetjes, uitvoe ren. Ten aanzien van de parallelboule vard betoogde de heer De Geus dat vo rige raden zeer positief stonden tegen over dit plan, dat beoogt Noordwyk een ander gezicht te geven. Ook dit college staat hierachter ook met het oog op de verkeerssituatie, maar wt moeten bedenken dat dit een „veelia- renplan" is. De heer De Geus hield ook een plei dooi voor de gastenstatistiek. die hij onontbeerlijk vond in een moderne badplaats. Om een inzicht te krygen in hetgeen hier omgaat is dit volstrekt noodzakelijk. Naaktlopers De burgemeester zegde toe te zullen onderzoeken hoe de situatie bij het Langevelderslag is en zo nodig maat regelen te zullen nemen. Het college zal proberen het sportterrein aan de Van Panhuysstraat uit te breiden Deelnemen aan de vuilverbrandings installatie van Leiden is veel te duur. aldus mr Bonnike. die ool^ nader in ging op de verplaatsing van de golf club en de bestemming van deze ter reinen. Er zal een lonende exploitatie moeten worden gevonden alvorens hieraan te beginnen. Het college staat welwillend te genover het 'dee wandelplein Hoofdstraat, maar eerst moet wor den afgewacht hoe de situatie wordt rond de parallelboulevard. De kans dat in Noordwyk gelegen heid gegeven wordt tot roulette spelen is gezien de huidige ontwikkeling mi nimaal te, noemen meende de burge meester, die de heer Vogelaar ten slotte toezegde scherp toezicht te zullen hou den op de sluitingsuren van café's dansgelegenheden. De begroting werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Al leen de heer Duindam (PSP) vroeg aantekening, dat hij tegen de uitgaven ten behoeve van de BB wenste te stem men. KATWIJK Leerlingen en enkele leerkrachten van de tweede Kat- toijkse industrie- en huishoudschool „Prinses Margriet" gaven als kerst feestviering een opvoering van Martinus Nijhoffs spel „De ster van Bethlehem". De Triumf atorkerk was bijna geheel bezet met medeleerlingen, leerkrachten en andere belangstellenden. Op de orgelgalerij stond een jongedameskoor, dat met de organist, het spel illustreerde. Linies op het podium zag men de eerst gesloten, later geopende kerststal, enkele stammen verbeelden de velden van Efrata, rechts zat. Herodes vaak op zijn als troon bedoelde stoel. Hoog boven de stal straalde een grote ster. Verzorgde opvoering door Pr. Margrietschool De situatie werd dus summier geduid. Dit was ook de bedoeling. De heer J. Vink, die het gebed uitsprak en de opvoering inleidde, zei, dat het hier niet om het spel, maar om woord gaat. Dit vraagt ons tegenwoord ons antwoord, dat we de bliide bood schap dankbaar accepteren. Intussen bleek het kijkspel nog be langrijk genoeg. Aan de kostumering was bijzonder veel zorg en historische aandacht besteed. Dit is ook wel nodig, zal het door de auteur bedoelde ef fect zo sterk mogelijk worden be reikt. Men heeft er graag achthon derd gulden voor over gehad. De meeste mensen moeten het nu een maal voor een groot deel van het zien hebben. Witte en rode belichting begeleidde de gebeurtenissen en personen. Ook het spreken, het zeggen van de tekst was zorgvuldig voorbereid. Men kon alles duidelijk verstaan: de woorden en gebaren brachten de boodschap, zonder haperen, met waardige eenvoud. Enkele uitvoe renden muntten daarbij uit. Het op komen en afgaan, van en naar opzij of door het middenpad, was geheel in styl. De regie verdient alle lof. Een belangrijk aandeel nam het zi „KOMT ALLEN TESAMEN" GEZAMELIJKE KERSTZANG VEILINGHAL, KATWIJK a. d. RIJN, VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 KWART VOOR ACHT N.M. KATWIJK Bij een aantal van 19.000 onder geneeskundig toezicht staande scholieren is de districts- schoolartsendienst Katwijk overge gaan tot de aanstelling van een derde arts. dokter W. Frijling. Hij werkt sa men met de artsen P. Vermet en J. van der Heul. In het jaarverslag over 1965 wordt de gezondheidstoestand van de scholieren over het algemeen goed genoemd. Tot de hygiënische adviezen van de schoolartsen behoort vooral ook de raad de handdoeken waaraan de kin deren hun al dan niet gewassen han den afvegen, te vervangen door DaDie- ren handdoeken In Voorschoten wordt hiervan op alle scholen gebruik gemaakt. Te Kat wijk is dit op nog slechts enkele scho- 'en het geval. De gewone handdoeken vormen vaak een besmettingsbron. Schoolrijpheid Bij een groot aantal kleuters dat in september 1965 naar de lagere schooi kon gaan. werd een test op de school- rypheid uitgevoerd. In tien gevallen Adventssamenkomst christenvrouwen KATWIJK AAN DE RIJN Bij stal kaarslicht en gepaste versiering van groen en rood, hield de plaatse lijke afd. van de Christenvrouwen- bond haar Adventssamenkomst. De liturgie (een uitgave van het hoofdbestuur) werd gesproken door enkele leden en afgewisseld door kerstgezangen. Presidente mevr. T. Hartkamp, hield een meditatie naar aanleiding van Jesaja 9 5. Mevrouw G. de Boer-Snoek droeg voor: „De ballade van Ruth" van Li- dy van Eijsselsteajn. Mevrouw C. H aa snoot - Koe 1 e wijn las het verhaat ,De Kerstklok van Hebron" van me vrouw Renès-Boldingh. Al met al een zinvolle avond, waar bij ook enkele gasten aanwezig wa ren. werd geadviseerd nog een jaar od de kleuterschool te blijven. Zesendertig kinderen kwamen voor een verblijf in een "gezondheidskolonie in aanmer king. In Katwijk dronken 3575 kinderen schoolmelk. In 1964 ivas dit aantal 3100, in 1963 2000. een belanarijke vooruitgang dus. Op de laaere scho len zou het aantal deelnemers nog behoorlijk stijgen wanneer de melk zou worden verstrekt in kartonnen verpakking. De kleuterscholen doen allemaal mee, op één na. Op die school wordt een biscuit van tien gram verstrekt. De voedingswaarde daarvan is slechts een fractie van die van een kwart liter melk. terwijl de biscuits boven dien slecht voor het gebit ziin. Tbc De uitslag van het onderzoek op tuberculose was zo gunstig, dat men zich zou kunnen afvragen of men hier mee wel door moet gaan. De artsen willen evenwel volhouden, omdat zich ook in ons land geregeld toch nog ex plosief tuberculeuse infecties voor doen. Uit de gegevens van de stichting schooltandverzorging te Katwijk ont lenen de schoolartsen, dat alle scholen te Katwijk en Valkenburg aan de schooltandverzorging meedoen. Het vullingsgetal stijgt nog steeds. Na het verlaten van de vijfde klas wordt de verdere behande ling aan de huistandarLsen over gelaten. Ruim negentig procent van de kinderen bezoekt dan de huistandarts. Het ligt nr in de be doeling deze nazorg niet alleen ook in de zesde klas te doen plaats hebben, maar bovendien nog en kele jaren daarna. Veel tijd wordt besteed aan onder richt en opvoeding van tandverzor- ging en mondhygiëne. De cariesver- wekkende gewoonte van het snoepen blijft extra aandacht vragen, vooral ook gezien de geringe medewerking van de ouders bij de bestrijding ervan. De tandartsen hopen, dat tot fluori dering van het drinkwater zal worden overgegaan. Het tandbederf wordt dan tot de helft teruggebracht. Momenteel kost de tandheelkundige verzorging honderd miljoen per jaar, terwijl nog niet de helft van de be volking deze verzorging geniet. Tan den poetsen op de juiste manier wordt zingende meisjeskoor, niet minder de bekwame organist. De muziek is bij dit indringende spel van de intelligente kunstenaar Nijhoff van wezenlijke be tekenis. Gezamenlijk zingen omsloot deze waardevolle kerstfeestviering, die te gelijk een stuk cultuur betekende. Joh. van Wolfswinkel Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag: hoog water 12.08 uur; laag water 7.46 en 20.05 Concert Hofwijck OEGSTGEEST Niet voor het eerst vierden de bejaarden van Hof wijck gezamenlijk het kerstfeest met een concert, gegeven door leerlingen van Jo Vincent. Ook vorig jaar had de bekende zangeres een programma samengesteld, dat haar pupillen voor de bewoners van het bejaardencen trum brachten. Jo Vincent was ook dinsdagavond weer zelf aanwezig in de hal, die met groen en kaarsen was versierd. De sopraan Anneke v. d. Holst, de alt Truus van Dongen en de tenor Kees Borger zongen een aantal liede ren, van Beethoven, Haydn en Offjsnr bacn, waarvan wij noemen gedeelten uit Die Jahreszeiten en Fidelio. Jan Raas begeleidde de concertgevers, van wier prestaties zeer werd genoten, aan de vleugel. Ook in de smaak viel het kerstver haal van H. Garthé, dat mejuffrouw C.. Slotemaker de Bruine voordroeg. Prof. dr. P. J. Gaillard, bestuurslid van de stichting Hofwijck, bedacht in zijn dankwoord onder meer het personeel van het bejaardencentrum. Beeld van het door leerlingen van de Margriestschool opgevoer- Ophalen van huisvuil HILLEGOM In de week van 27 tot 31 december zal het huisvuil in plaats van op maandag en dinsdag op resp. dinsdag en woensdag worden opgehaald. Grof huisvuil kan woensdag 4 januari worden meege geven. Voor klachten met betrekking tot het gas- en waterbedrijf kan men zich van 24 tot en met 26 december wenden tot K. Bouman, Brouwerlaan 71, teL 6535 en van 31 december tot 1 januari tot G. Vermeer, Parallelweg 75, tel 5281. Zuster Johanuito 35 jaar in Hillegom HILLEGOM Het hoofd van de r.k. meisjesschool in de St. Martinus- parochie. zuster Joharmito, heefit als zodanig haar 35-jarig jubileum ge vierd. Hoewel zij 65 jaar is, gaat zij nog niet met pensioen. Het jubileum is in intieme krimig gevierd. HILLEGOM Bij de deze week ge houden wedstrijden voor de onderlinge competitie bij de schaakclub „De Uil" werden de volgende resultaten bereikt: Groep 1, J. van der ZwetJ. Staats D. BalkenendeW. Peet 1-0: W. F. van de BergJ. Brauckmann 1-0. Groep 2, J. van LieropJ. van de: Wolf 0-1; J. Pt. van de Berg—C. der Ploeg 1-0; J. C. BeukeiM. Leeuw 1-0; Th. JonkheerTh. Brands- ma 1-0; L. C. ZonneveldJ. H. Veen stra afgebr. Groep 3. J. de VriesW. Brandsma 0-1; J. van KampenP. A van Zuilen 0-1; J. SalierJ. L. Pii» aker 1-0. HILLEGOM De wethouder. W. F. vam Dam en Jac. van der Vinne houd'en in de week van 26 tot 31 de-\ comber geen spreekuur. Samudera Indonesia PY te Djakarta heeft 7 december de agenturen voor Ne derland en België overgedragen van 1 Virake Co en Van Doosselaere aan N ie velt Goudriaan en Co voor behan deling harer schepen te Amsterdam. Rot terdam en Antwerpen. Het eerste te be handelen schip is ms Eka Daja Samudera, dat 7 januari te Amsterdam wordt ver wacht. IJMUIDEN De haringvisserij leverde de Nederlandse vissers in de Ierse Zee niets op. Ook voor de Ierse scheepjes was in de visserijzone bijna geen succes weggelegd. In de havens was er dan ook weinig te koop. Nu de meeste schepen naar huis gaan om de bemanning in dc gelegenheid te stellen Kerstmis thuis tc vieren, bestaat er een grote kans, dat zü met weinig of helemaal geen verse haring aan de markt zullen verschijnen. Tot nog toe heeft men alleen wat gezouten haring in de ruimen. Overigens koopt niet elke Nederlandse reder Ierse of Schotse haring. Men is bang, dat dit buitenlandse produkt de reputatie van het eigen zeebanket vëaJ afbreuk zal doen, omdat het onder een Nederlands etiket wordt verkocht. In de noordelijke Noordzee moest men het bijna uitsluitend hebben van kleine schelvis. Haring en makreel kwamen helemaal niet voor. De eentonigheid werd slechts een enkele keer onder broken door de verschijning van een paar mandjes wüting, gul en kabeljauw. Ook uit deze contreien komen de meeste sche pen met net oog op de naderende Kers* langzamerhand od huis aa» Verspreid De loggers en kotters waren over een groot gebied verspreid. Zij waren onder meer te vinden bij de P-boeien, de Pii- boei, de Silverpit en de Zandvoortse Gaten. Het weer was niet best. zodai van een regelmatige visserij geen sprake was. De netten gingen met grote onder brekingen overboord. De resultaten waren over het algemeen geringer dan od de voorgaande dagen. Opvallend was het kleine beetje schol dat werd opgehaald. Dit werd ver over vleugeld door de tong, die soms in rede- tyke hoeveelheden boven water werd gehaald. Voor de spanvissers was er onder deze tegenwerkende omstandig heden geen beginnen aan. Zij moesten noodgedwongen in de havens bliiven liggen. Wat er was Aan de IJmuider markt zorgden 15 vaartuigen voor een aanvoer van 2480 kisten vis, waarvan 1300 kisten schelvis. 440 kleine kisten schelvis. 90 kisten wijting. 50 kisten gul en kabeljauw, 40 kisten kleine gul, 250 kisten haring. 940 nog veel te weinig regelmatig gedaan, kleine kisten haring, 250 kisten schol, 15 kisten tarbot, 115 kisten diversen en 18.500 kilo tong. De vraag naar rondvis vertoonde een sterk afnemend karakter. Dat is overigens om deze tijd van het jaar een normaal verschijnsel. De aandacht van de consu ment gaat thans meer uit naar wild en gevogelte. De vrij ruime schelvisaanvoer bestond uitsluitend uit pennen en braad. Hoger dan een notering van 25, kwam men niet. De slotkoers lag op 20,—. De gul werd in deze val meegetrokken. De kleinste soort werd spoedig op een laag peil van 20,gedrukt. De tarbot is rond de Kerst een gewild hotelvisje. Dat bewees de hoge notering van S 9.10 per kilo. De grotere tongsoorten handhaafden zich redelijk maar de kleinere soorten konden een teruggang niet voorkomen. Zo belandden de slips met een laagste notering van 2,73 weer dik onder de drie gulden. Het beetje haring was goed in trek. Dit mondde uit in een hoogste bod van 40. Visserijbeleid Minister Biesheuvel wil zo spoedig mogelijk een wetsontwerp tot wijziging van de Visserijwet indienen. Een voor ontwerp is al aan de bü dc Visserijwei betrokken organisaties en instanties voor gelegd. Over de ontwerprichtlijnen van de Europese Commissie van de EEG. voor het gemeenschappelijk visserijbeleid, dat met name de grondbeginselen bevat voor een toekomstige koers, wordt in nauw overleg met het bedrijfsleven een standpunt bepaald. Het ligt verder in de bedoeling van de Europese Commissie om uiterlijk 1 juli 1967 uitgewerkte voorstel len voor een gemeenschappelijk visserij beleid aan de Raad van Ministers van de E.E.G. voor te leggen. Vandaag aan dc markt Voor de IJmuider donderdagmarkt meldden zich onder meer de KW 141 Willy met 1200 kisten, de KW 121 Brit tenburg met 700 kisten en de KW 54 Dirkje met 100 kisten. Voor de vrijdag markt is thuisstomend dc IJM 37 Delft met 1000 kisten. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 800 kisten haring en 400 kleine kisten haring.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 10