uw slijter weet het 't beste! Rijk Slok verlaat vakbeweging Griep? Chefarine „4" doet wonderen! vleesconserven Textiel opent de aanval op Spar DE MEYER: SPREEKBEURTEN BELANGRIJK VOOR CONTACT BESTUURDER VAN OUDE STEMPEL BEGON MET BROODKAR Omkoping neemt steeds grotere vormen aan Aanslag in kerk: eis acht jaar Prijsvoordeel twijfelachtig Nederlander in Gent berecht _s_ WOENSDAG 21 DECEMBER 1966 ALMELO De politie van Almelo beeft gisteren een inbrekersbende opge rold, die twintig inbraken zou ben gepleegd. De bende bestaat uit ne gen man. Uit fabrieken en leegstaande gebou wen werden vooral metalen gestolen. Men trad daarbij zo brutaal op, dat op klaarlichte dag een leegstaande villa pal naast het politiebureau werd lee plunderd. De verkoop van kerstbomen is op een hoogtepunt gekomen. Bij duizenden worden ze verkocht. En er zijn niet alleen grote bo men voor grote mensen, voor kleintjes zijn er ook boompjes op (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT RIJK SLOK gaat de christelijke vakbeweging als bestuurder verlaten. Vele dui zenden werknemers in het land kennen hem, vooral de leden van Unitas, de Nederlandse christelijke bond van werkne mers in de textiel- en kleding bedrijven, waarvan hij sinds 1931 bestuurder is geweest Slok is een bestuurder van de oude stempel, die bij de grote moeilijkheden in de dertiger jaren enorm veel werk verzet heeft in het belang van de werk nemers. Hij is ook met zijn tijd meegegaan. Hij voelt zich nu nog met hart en ziel betrokken bij het werk van de christelijke vakbeweging al is dit werk in de loop der jaren van geheel andere aard geworden. Slok, die na de oorlog op bekwame wijze de finan cien van de bond heeft beheerd, is dit jaar zestig geworden en gaat van een welverdiende rust genieten. Morgenmiddag om vier uur, neemt hij in Hotel Noord-Brabant te Utrecht met een receptie afscheid van zijn Niet makkelijker Slok zegt niet dat het werk van de vakbeweging zoveel makkelijker is geworden, maar het is vergeleken met vroeger nu wel beter vol te hou den. In de vele drukbezochte verga deringen van vroeger met soms 400 tot 500 man had een bestuurder een bijzonder zware taak. De man stond voor een zaal, waaruit vele protesten opklonken en waarin vele niet te beantwoorde vragen leef den. Tegenwoordig is alles vastge legd in cao's en andere regelingen. Volstaan kan worden met mensen naar de stukken te verwijzen, waar bij dan bovendien het gevoel var rechtszekerheid nog veel groter is. Tegenwoordig is het werk van d< bestuurder veel gecompliceerder en meer omvattend. Hij moet zich meer verdiepen in ingewikkelde materies en op een hoger niveau de belangen van de werknemer indragen en ver dedigen. De taak van de christelijke vakbewe ging acht Slok op dit moment ook tenminste nog zo belangrijk als in de vooroorlogse jaren. Van het grootste belang vindt hij het omvangrijke werk van de sociale verzekering, waarbij de vakbeweging in hoge ma te is betrokken. In de organen voor de uitvoering van de verschillende wetten zijn de werk gevers en werknemers paritair (in gelijke sterkte) vertegenwoordigd. Hetzelfde geldt voor de besturen van de pensioenfondsen, waar zowel belangrijke uitvoerende als een con trolerende taak ligt. Ook in de vakraden voor textiel en confectie wordt op paritaire basis on derhandeld over nieuwe cao's. Het instituut van de ondernemingsraden is in deze bedrijfstakken uitstekend geslaagd. Er is geen onderneming met meer dan 25 man personeel zon der ondernemingsraad. Scholing nodig Dé paritair samengestelde bedrijfscom- missie doet eveneens voortreffelijk werk. Een taak waar de heer Slok hoog tegenop kijkt is die van scho ling, vorming en voorlichting. Wil de vakbeweging ooit iets bereiken in de richting van werkeljke mede zeggenschap, „en dat is nodig", dan moet hiervoor de basis gelegd wor den bij scholing, vorming en voorlich ting. Hier krijgen de ondernemings raadsleden en de afdelingsbestuursle den hun opleiding. Als het slecht gaat in een bedrijf moe ten de werknemers kunnen beoorde len, dat het inderdaad slecht gaat en moeten zij bij hun vakbondsbeleid rekening kunnen houden met de tie van dit bedrijf. Alles moet gedaan worden, aldus de heer Slok, om de mensen meer te betrekken bij het bedrijfsbeleid in onderneming en bedrijfstak. In de economische commissie voor de tex tiel is hiermee een begin gemaakt. Eigenlijk had het een bedrijfschap moeten zijn, maar dit is niet gelukt. Met nadruk wil Slok ook stellen, dat het een Wijd verbreid misverstand, vooral bij werkgevers, is, dat sociaal altijd met geld te maken zou hebben. De werknemers moet duidelijk ge maakt worden, dat goede beidsvoorwaarden nodig zijn, evenzeer een flinke arbeidsprestatie. Er moet gewerkt worden. In de textiel en de confectie wordt naar zijn oordeel gelukkig goed ge werkt. Dank zij misschien het ta riefsysteem en de werkclassificatie. Geen verwachting heeft Slok van spaar- of investeringsloon. Hij vindt dit ingewikkelde systemen die nergens voor nodig zijn. Wanneer er goed gewerkt wordt, moet er een goed loon betaald worden en daar mee af. (ij is dankbaar voor de vele sociaal voelende mensen die hij in zijn leven in de textielwereld ontmoet heeft. Een hard hoofd heeft hij in het opstellen van objectieve normen voor de hele bedrijfstak bij ontslaan var personeel in geval van fusie of con centratie van ondernemingen. Hij ge looft met de werkgevers, dat hier al leen maar sprake kan zijn van rege lingen per onderneming. 23 ontslagen bij Destructorfabriek BERGUM De directie van dc NV Nederlandse thermochemische fabrie ken te Hilversum heeft gisteren 23 werknemers ontslag aangezegd. Zeven tien van de ontslagen vallen in dc destructor te Bergum en zes aan het bedrijf in Nijverdal. De reden voor het ontslag is gelegen in een regeringsmaatregel in het be lang van de volksgezondheid, waardoor de invoer van beenderen uit West-Duitsland onmogelijk wordt ge maakt. BILBAO Een Spaanse priesterar beider is door zijn fabriek ontslagen. Aangenomen wordt dat de directie hem op deze wijze het vakbondswerk onmogelijk wilde maken. Een officiële reden werd echter niet gegeven. In Spanje werken ongeveer tachtig priesterarbeiders. Pater David Aman- dia is de eerste die ontslag krijgt. De Spaanse vakbond is ervan overtuigd dat zijn activiteiten binnen de bond de oorzaak zijn van het ontslag. Vooral bij zeer grote bedrijven DEN HAAG Er wordt in Ne derland meer aan omkoping ge daan dan menigeen denkt. De kans dat de omkoping toeneemt wordt nog vergroot door de be hoefte aan meer welvaart, door een toenemend handelsverkeer met het buitenland (waar de cor ruptie ook groeit, met name in Duitsland) en door de voortschrij dende specialisatie in de onder nemingen. Dit is de conclusie van ir. W. van Osselen, lid van de raad van bestuur van Lips er. Gispen cn tevens lid van de commissie-Mulder, die strafbaar stelling van niet-ambtelijke corruptie moest onderzoeken. De heer Van Os selen sprak gisteren op een lunchver gadering van de afdeling Den Haag van de Maatschappij voor nijverheid en handel. In ons land ziet men corruptie als iets verachtelijks en gemeen. Zodra echter het onderscheid tussen goed en kwaad in een vermaterialiserend men selijk bewustzijn vervaagt, kan het van kwaad tot erger komen. De corruptie wordt dan een bedreiging voor de economie. V/er middelen in één tablet helpen elkaar en.~ doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Nog niet In ons land is de niet-ambtelijke corruptie nog niet strafbaar. Dit soort corruptie begint zodra op het privé- adres van de man-in-kwestie giften worden aangeboden en aanvaard, zon der dat de superieuren daarover wor den ingelicht. De commissie-Mulder beschikt over voldoende aanwijzingen dat het aan- tal-niet-ontdekte gevallen van corruptie groter is dan het aantal ontdekte, aldus de heer Van Osselen. Vooral zou dit het geval zijn bij enkele zeer grote on dernemingen en dan met name in de Het werk van de commissie heeft al geresulteerd in een wetsontwerp, waar de niet-ambtelijke corruptie straf baar wordt gesteld (een gevangenis straf van ten hoogste een jaar). De heer Van Osselen onthulde nog dat deze omkoping vaak begint met een paar flessen wijn en dan uitmondt in een verblijf met het hele gezin in een huis in Zuid-Frankrijk. Er zijn bedrijven in het buitenland die voor gezamenlijke rekening en met dat doel zulke huizen hebben laten bouwen en ze exploiteren. Onder indruk Twee dingen waar Slok bij zijn afscheid nog het meest van onder de indruk is, zijn de grote collegialiteit, welke hij tot op de laatste dag van de mensen om zich heen heeft mogen ondervinden en het moreel van de textielarbeiders in Nijverdal, wie hij door zijn werk sterk verbon den is geweest. Op 24-jarige leeftijd, in 1931, ging Slok als plaatselijke bestuurder voor Uni tas naar Nijverdal. Hier viel hij mid den in de arbeidsonrust: honderden ontslagen, stakingen en actie-verga deringen. Om aan te tonen hoe erg het in de jaren dertig is geweest, vertelt Slok het verhaal van de volgorde en de omvang van de ontslagen. De gehuw den, de ouden van dagen en de zwak ken werden tot het laatst gehand haafd. Eerst gingen de jongeren de ongehuwden er uit Na twee jaar stonden er in Nijverdal 1000 ongehuwden en gehuwden tot 35 jaar werkloos op straat. Vervol gens gingen de 55-jarigen en oude ren het bedrijf uit. En de rest die nog overbleef, tussen 35 en 55 jaar werkte tenslotte nog om de andere week. Toen het met de werkgelegen heid wat beter leek te worden kwam de oorlog, die ook in Nijverdal i slagen toebracht. Loon Slok begon zijn loopbaan toen hij twaalf jaar was als bakkersknecht. Met een zware bakkerskar moest hij -in Veenendaal elke dag, heuvel op heuvel af, alle klanten langs voor 2 per week. In de bakkerij maakte hij tijden van half zeven 's morgens tot 8 uur avonds. Als jonge arbeider in de wol- fabrieken van Veenendaal kreeg hij twee jaar later betere werktijden. Voor het bundelen en pakken van knotten wol van half acht tot half zes ontving hij per week 3. De positie van de vakbeweging i jaren was een bijzonder sterke. In 1929-1930 kwam de grote val met ontstellend aantal werklozen. De zeling in de conjunctuur van ogenblik is volgens Slok echter niet vergelijkbaar met de situatie voc depressie van de jaren dertig. Deze „eredames" zijn represen tatieve secretaresses, die in staat zijn buitenlandse relaties van vooraanstaande bedrijven te vergezellen en te introduceren en die tevens als tolk en gast vrouw kunnen fungeren. Giste ren loerden de dames, die ano niem bleven, in het Rotterdamse Hiltonhotel voorgesteld. ARNHEM Tegen de 47-jarige Amsterdamse groothandelaar A. D. (47) die op 27 februari de Nieuw-A- postolische kerk te Arnhem binnen drong en er een aantal pistoolschoten loste is gisteren door de officier van justitie een gevangenisstraf van acht jaar geëist met aftrek. De 24-jarige mevrouw J. J. C. T.-D., die in de kerk zat, werd door één der kogels in het onderlichaam getroffen. Zij is inmiddels van haar verwondingen hersteld. De officier ging er in zijn requisitoor van uit, dat de kogels bestemd waren voor een zusje van het slachtoffer, de 22-jarige L. D. met wie verdachte een jaar een intieme verhouding heeft gehad. Het meisje bleef echter ongedeerd. De raadsman vroeg aandacht voor de vraag of zijn cliënt inderdaad op de hoogte was van het feit dat het wa pen een vuurwapen en geen alarm pistool was. Als zodanig was het hem door een onbekende Italiaan ver kocht. Als wordt aangenomen dat hij zich- niet bewust was een vuurwapen te hanteren, doet het er ook niet zoveel toe in welke richting hij schoot. Volgens verdediger wilde D. alleen maar schandaal verwekken in de kerk, maar hij had niet de opzet het meisje te doden en dat kan ook niet worden bewezen, zo betoogde pleiter. Een verzoek om invrijheidsstelling werd door de rechtbank afgewezen. De officier achtte echter poging tot moord en poging tot doodslag wettig en overtuigend bewezen. Korter werken bij rotanindustrie NOORDWOLDE Dertig van de honderd werknemers van de Rotan-in dustrie NV Rohé in het Friese Noord- wolde gaan korter werken. Het betreft hier personeel van de afdeling houtbe werking, dat voorlopig voor onbepaal de tijd slechts halve dagen aan het werk gaat en voor wie dit ook finan ciële gevolgen zal meebrengen. De meubelfabriek Knico te Stadskanaal heeft ook een werktijdver korting ingesteld van 30 uur per week. Dit is gebeurd in overleg met de vakor- 1 ganisaties. GEZIN DAKLOOS HORST Het gezin Duijkers uit Horst-America is gisteren dakloos ge worden nadat een brand hun woning volledig had verwoest. Datwordtsmullen...worstjesin de erwtensoep! Héérlijk, veel worstjes in uw erwtensoep. Uw gezin is er dol op, en terecht. Daarom staan die worstjes ook altijd in uw 'keukenwinkeltje'. Gemakkelijk bij de hand zo'n blikje. Met zorg. bereid en hygiënisch verpakt en... de inhoud is altijd meer dan u denkt. Is uw'keukenwinkeltje óók zo welgevuld C met blikjes SPAANSE SINAASAPPELEN ...uw wintervoorraad zon! Pure"zonne-energie"en 30% meer vitamine C, onmisbaar tegen griep en verkoudheid. Gun uzelf een zonnige en gezonde winter... met Spaanse sinaasappelen! Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De drie textielde taillistenorganisaties, samenwer kend in de Stichting Mitex, zijn ernstig ontstemd over de textiel- verkoop van enkele Spar-levens- middelenzaken in het oosten van Brabant. Mitex meent, dat hier de zwakke concurrentiepositie van het Spar-concern wordt versterkt ten koste van het textielbedrijf. De concurrentie, die het Spar-con cern op levensmiddelengebied van an dere grootwinkelbedrijven ondervindt, zou zo hevig zijn, dat een greep is daan naar het assortiment van een dere branche. De heer J. van Domselaar, voorzitter van Mitex, noemde het onmogelijk, dat de textiel bij de Spar 20 tot 35 pcc. beneden de gangbare prijzen zouden liggen. Nog geen 5 pet. De Spar beweert, dat voor de textiel- produkten de kostprijs gevraagd wordt, alleen de netto-winst wordt dus niet berekend. Volgens de statistieken van het Economisch Instituut voor de Middenstand bedraagt gemiddeld de DEN HAAG Staatssecretaris De Meijer heeft zich gisteren voor de KRO-nieuwsrubriek Echo verweerd tegen het verwijt, dat hij maar aan de lopende band spreekbeurten vervulde. Al deze redevoeringen, zei dr. De Meijer, zijn belangrijk voor het contact tussen overheid en burgerij. In De Metaalkoerier had gestaan, dat de staatssecretaris wat de werk loosheid betreft alleen maar paniek zaaide en verder niets deed. „Ik vind", antwoordde de staatssecretaris gisteravond, „werkloosheid een te menselijk probleem om daar politiek mee te bedrijven. Ik heb steeds getracht naar objectiviteit en ik wilde de werkelijkheid niet verdoezelen". Er is niet veel geld voor aanvullend werk. Maar in Limburg konden weer enige duizenden werklozen normaal aan het werk. netto-winst in het textielbedrijf nog geen 5 pet. van de omzet De heer Van Domselaar toonde ons een aantal van de textielgoederen, die de Spar verkoopt. Hij deelde me de de kwaliteit goed te kennen en ook de fabrikant, die dit produkt fa briceert De Sparprijs ligt nog geen tien procent onder de gangbare win kelprijs Dameskousen van 85 cent worden in textielzaken zelfs wel voor 2,50 per drie paar verkocht. Een dames- camisole, dat geprijsd stond voor 1,62, brengt ook normaal niet meer op dan 1,75. De Spar noemde ech ter een normale prijs van 2,02. Mitex vreest dat het Spar-concern deze actie overal in het land zal gaan voeren, indien het experiment in Bra bant een succes mocht worden. Hoge eisen De heer Van Domselaar geloofde ech ter, dat te weinig is gerekend met de hoge eisen, die het Nederlandse pu bliek stelt aan kwaliteit en keuze van textielartikelen en waaraan de Spar niet voldoet. Te veel aan mode onderhevige artike len, te slechte kwaliteit en te geringe keus zullen het Spar-experiment tot mislukken doemen. t twijfelachtige prijsvoordeel weegt volgens hem niet op tegen de geringere service, welke het publiek ge boden wordt. De Mitex-voorzitter vroeg er aandacht voor, dat de textiel- verkoop van de Spar in wezen niets anders is dan de textielverkoop bij an dere grootwinkelbedrijven. Bij deze andere bedrijven zou de tex tielverkoop al een mislukking zijn ge worden. omdat de Nederlandse consu ment liever geen textiel of confectie koopt, die tussen de levensmiddelen ligt of hangt. Thans heeft de Spar de textiel en de confectie in een aparte zaak onderge bracht, maar de heer Van Domselaar legde er de nadruk op, dat het ook thans alleen maar gaat om een vergro ting van de levensmiddelenomzet. Hij hoopte dat de staatscommissie Onordelijk economisch verkeer spoedig gereed zal zijn met haar rapport en ook maatregelen tegen concurrentie- praktijken ais van de Spar zal onderne- Op het ogenblik worden in Den Haag reeds stappen bij Economische Zaken ondernomen om een stokje te steken voor de concurrentie-methoden, die het Spar-concern thans volgt, aldus dc heer Van Domselaar. Nieuwsmakers van het jaar gekozen NEW YORK De presidenten Johnson en De Gaulle en de Indiase premier Gandhi zijn gisteren door re- dakteuren van kranten en radio- en televisiestations in de VS die op de nieuwsdienst van The Associated Press zijn aangesloten, gekozen tot nieuwsma kers van het jaar. Tot nieuwsmakers van het jaar zijn voorts gekozen dr. Michael Debakey (bekend door zijn kunsthart), Truman Capote (door zijn boek In koelen bloe de) en Batman, de televisieheld, die veel succes had bij de Amerikaanse kij kers. GENT De rechtbank te Gent heeft gisteren de Nederlandse autobestuur der C. D. uit Oosterhout veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een boete van 280 gulden. D. had op 2 mei een onge luk veroorzaakt die aan één persoon het leven heeft gekost, terwijl twee anderen zijn gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9