Schouwburgplan van hogere rangorde dan veemarkt Toch trachten veemarktproject uitgevoerd te krijgen.... Commentaar Residentie-Orkest werd hartelijk toegejuicht (Waarschuwende) wethouder Harmsen: eenSTERK STAALTJE Stormpje Demping Seizoenwerk VTF WK I F.IPSE COURANT 3 WOENSDAG 21 DECEMBER 196é Wethouder Sannes: scholendienst en systeemsporthal LEIDEN Meer uitvoering heeft wethouder Sannes gisteravond tijdens ie laatste begrotingsdag van de raad de vele aan- en opmerkingen over het hoofdstuk „Onderwijs en Culturele zaken" beantwoord. Hij deelde mee, dat het college tot een reorganisatie van de gemeentelijke onderwijsin spectie een schooladviesdienst in het leven te roepen. Deze dienst zal een bijdrage moeten leveren tot een maximale en optimale ontplooiing van de ontwikkelingsmogelijkheden van alle Leidse schoolkinderen. De dienst zal gebruik maken van de mogelijkheden, die universitaire instellingen bieden. ele Leidse kleuterscholen hebben ineens te weinig kleuters Er wordt gewerkt aan vernieuwing van het zangonderwijs op de open bare scholen. Naar aanleiding van opmerkingen van mevrouw Geelkerken zei wethouder dat hij graag met schoolbesturen van gedachten wisselen over de cursussen Frans op de lagere scholen. De audio-v isu ele methode zal z^olgens de wethouder van „onschatbare waarde" blijken te zijn voor kinderen van 10-12 jaar, zowel voor hun vorming als voor de voorbereiding op het voortgezet on derwijs Voor het spraakonderwijs zijn in middels twee logopedisten benoemd. Verplicht verkeersonderwijs op la gere scholen zal een ondoenlijke zaak blijken te zijn. Aanstelling van een derde maat schappelijk werkster voor de scholen, speciaal voor het b.l.o.. wordt c wogen. Zittentilijvers Er wordt gestreefd naar zoveel gelijk samenwerking ten aanzien de toelatingseisen voor bet voortgezet onderwijs. Eenheid in- deze zal wor den bevorderd, evenals contact tussen de verschillende vormen van onder wijs Het aantal zittenblijvers bij het voortgezet onderwijs zal in het stelsel van de nieuwe wet verminderen, door dat het onderwijs meer wordt aange past aan de mogelijkheden van de In het kader van de „democratise ring van het onderwijs" wordt over wogen in samenwerking met de afde ling schoolpsychologie van de univer siteit te komen tot een „doorlichting" van alle zesde klassen der lagere scho len. wat een bijdrage kan leveren tot de juiste schoolkeuze. De kwestie van het door mevrouw Geelkerken aangesneden bestaans recht van de gymnasiumafdeling van het Rembrandtlyceum komt aan de orde in een nota over de toekomstige structuur van het vortgezet onderwijs, die B. en W. binnenkort de raad zullen voorleggen Voor de nieuwe wijken wordt inder- laad een scholenbouwplan opgesteld, deelde de wethouder voorts mede. Zo is thans de Merenwijk in studie. Het zal echter moeilijk zijn te voorkomen, dat thans scholen worden „gepland", die over 10 of 15 jaar overbodig zullen blijken te zijn. Kleuterscholen Nu Leiden boven de 100.000 inwo ners is gekomen, voldoet 'n groot aan tal Leidse kleuterscholen niet aan de nieuwe minimumgrens van 90 kleu ters. In hoeverre het Rijk ontheffingen zal willen verlenen moet worden af gewacht. Nieuwe scholen zullen in ieder geval aan genoemde limiet moe ten voldoen. Daardoor kan de ideale situatie van één kleuterschool per la gere school niet meer worden nage streefd. Kerstnachtdienst LEIDEN Evenals vorig jaar heeft de commissie van bijzondere kerk- diensten van de Gereformeerde Kerk een Kerstnachtdienst belegd in de Ztti- derkerk aan de Lammenschans weg, op zaterdag 24 december. Ds. L. J. Boeyinga uit Rijswijk (Z.H.) zal in deze dienst voorgaan. Het onderwerp luidt: „Even oo bezoek in Bethlehem". De organist en trompetter zijn res pectievelijk W. v. d. Brink en B. Es- derts. Tevens zal het Gospelkwartet ..The four Sounds" uit 's-Gravenzande medewerking verlenen. Het kwartet bestaat uit: Da af Voskamp, bariton; Martin Schriek. tenor; Frans Leliveld. tenor; en Jan Haaring. bas. Zij hebben reeds bekendheid verworven met hun optreden voor de T.V. Iedereen is har telijk welkom. De dienst vangt aan 's avonds 11 uur. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Jacqueline, d v: J Verkerk en A J van Of- wegen; Johannes, z v: J v d Meij en W C de Jong; Jan W F, z v: J J W Borlefcfs en E P M Kuysten; Jeannette, d v: A Guijt en A de Wit; Nicolaas, z v: D J v Egmond en P M van der Sleet; Hendrik, z v: J Renema en H A Puister; Petrus G J. z v: G S M Sebel en J A M C Franken. Gehuwd: P Kallenborn en E M van Rtheenen. Overleden: W A Stuifzand, 71 jaar, vrouw; C H van den Burg, 66 jaar. man; R Sinon. 51 jaar, man; M J E Huigsloot, 6 jaar, dochter; M Schlötz, 90 jaar wed van G Teege- laar; R Witvott. 7 dagen, zoon. Ten aanzien van het te bouwen gymnastieklokaal voor het Rem brandtlyceum kon de wethouder de verheugende mededeling doendat sinds vrijdag jjlde moeilijkheden van de baan zijn. Zowel het gym lokaal als het hamtdvaardigheidslokaal voor het gymnasium kan nu worden afgebouwd. Verkeerde indruk Wethouder Sannes kritiseerde het onlangs verschenen rapport over de lichamelijke opvoeding en de gymnas tieklokalen in Leiden. Volgens hem wekt het rapport een verkeerde in druk. Zo is in het „Bouwbesluit lager onderwijs" anno 1959 gesteld, dat de nieuwe richtlijnen voor gymnastiek lokalen niet gelden voor oudere loka len. In het „Leidse" rapport is hier mee geen rekening gehouden. Elf van de twintig gemeentelijke gymnastieklokalen zyn elke dag van 8 tot 5 in gebruik door scholen. De wethouder verzocht de heer Koopmans (PSP) diens motie inzake een derde logopedist in te trekken. De wethouder kon het mede gezien de landelijke gedragslijn niet eens zijn met de heer Van der Vliet inzake „promotie van K. en G op de subsidie- lijst Wel is, ten gunste van K. en G., het 'verschil tussen harmonie- en fan farekorpsen en tamboer- en pijpers- korpsen anderzijds geringer geworden. Mogelijk wordt ook in de Merenwiik iets in de geest van een jeugdgroep gesticht. Het door de heer Molle gesuggereer- WETHOUDER S. SANNES .'niet elk tekort acceptabel de gebouw voor „moderne jongeren' zal door de jongeren zelf moeten wor den gesticht. Op het huidige speelplein aan de Valeriusstraat zal de stichting „Club huizen De Jeugdhaven" een clubhuis gaan bouwen. Op de hoek Churchill- laan-Vijf Meilaan komt t.z.t. een zamenlijke wijkvoorziening, waarover de L.J.A. in beraad is inet instellingen en verenigingen. Instructiebad Gemeentewerken is opdracht ver leend een plan te ontwerpen voor een instructiebad bij de geprojecteerde sporthal in Zuidwest. Veel succes verwacht de heer Sannes niet van een gesprek met het veiling- bestuur over het als sporthal gebrui ken van de nieuwe veilinghal. De sportvelden aan de Voorschoter- weg kunnen pas eind 1968 in gebruik worden genomen. De verklaring, die wethouder Harm sen tfver de veemarkt-sporthal heeft afgelegd, is een zuiver persoonlijke verklaring, aldus wethouder Sannes. Het standpunt van 't college moet nog worden vastgesteld. In elk geval gaat het niet om het geraamde tekort van de sporthal maar van de veemarkt sporthal. Wethouder Sannes wilde het beslist niet zo stellen: er komt een sporthal dus elk tekort is acceptabel. Vrees Er is geen verband tussen dit plan en de geprojecteerde kleinere sporthal, die aan de Boshuizerkade komt. Aan gezien de rijksgoedkeuring vooi laatstbedoelde hal nog jaren kan uit blijven, voelen B. en W. er veel voor de kans aan te grijpen het plan te laten vooraf gaan door een seriebouw- sporthal, waarvoor reeds in 't komen de jaar rijksgoedkeuring kan worden verkregen. Ten aanzien van het (dure) schouw burgplan zei de wethouder, dat de schouwburg met bijbehorend restau rant en congresaccommodatie in een veel hogere rangorde staat wat het profijt voor de bevolking en de econo mische waarde voor de stad betreft. Als de vaste financieringsmiddelen zijn gevonden, kan ook wat G.S. be treft, met de bouw worden begonnen. G.S. zijn wèl akkoord gegaan met het verwachte exploitatieverlies van de nieuwe schouwburg maar niet met dat van de nieuw eveemarkt. Gebeurt er niets om het laatste tekort te vermin deren, dan vreest de wethouder een niet verkrijgen van de goedkeuring van G.S. Het voorstel van de heer Koopmans geen ontslag te verlenen aan de derde logopediste van de School voor Spraak- en Hoorgebrekkigen aan de Hoge Mors weg werd met 31 stemmen tegen en 2 voor verworpen. Het voorstel van de heer Frans de 336 woningen aan de Churchill-laan uitsluitend" te bestemmen voor door stroming werd, nadat „uitsluitend" vervangen door „praktisch uit sluitend" verworpen met 313. Na fantastisch concert LEIDEN Om kwart voor 12 gisteravond kon de gemeenteraad einde lijk in tweede instantie het uitgestelde debat over het veemarkt-sporthal plan openen. Een debat, waarnaar reikhalzend was uitgezien, sinds wet houder Harmsen vorige week zijn opzienbarende persoonlijke verklaring over dit plan aflegde. Zoals we hebben bericht, deelde de wethouder toen mee, dat het plan zijns inziens zou moeten worden vereenvoudigd aange zien de verwachte rijksbijdrage uitblijft en Leiden niet alleen voor de hoge kosten kan opdraaien. Nadrukkelijk stelde hij, dat het veemarktfacet van het plan een nationale zaak is en geen Leidse. Eerste spreker was de heer Van der Vliet (prot chr). Deze meende, dat het standpunt van de wethouder en zijn eigen standpunt in wezen niet zoveel verschilden. Wel wordt de problema tiek anders benaderd maar dat de hal er moet komen, daarover bestaat wel eenstemmigheid. De Leidse schapen- markt wordt steeds belangrijker en de toegezegde EEG-bijdrage is gebaseerd op het huidige project Tarieven omhoog Tegen de huidige exploitatie-opzet heb ik ernstige bezwaren, aldus de heer Van der Vliet. De tarieven zul len drastisch omhoog moeten; ook de accommodatie wordt immers stukken beter. Kunnen de tarieven niet traps gewijs worden verhoogd? Alle mogelijkheden moeten worden uitgebuit en we zullen in de nieuwe exploitatie-opzet tot uitdrukking moe ten komen. Met het PvdA-voorstel de tarieven nu al te verhogen, ben ik het beslist niet eens, aldus de heer Van der Vliet. „Als een aanvaardbaar com promisvoorstel wil ik ook zien een rea lisering van het plan in fasen". Vragen De heer Van Aken (PvdA) wilde Alles pleit voor TELEFUNKEN stijlvolle, compacte platenspelers Volkstuinen Vliet park nog niet permanent LEIDEN Wethouder Piena deelde gisteravond in de begrotingsraad mede. dat hij het woordje „definitief" voor de drie volkstuincomplexen in de Oostvlietpolder (het Vketpark) nog niiet wilde gebruiken. Mocht onver hoopt tot (gedeeltelijke) verplaatsing moeten worden overgegaan, dan wordt uiteraard geen schadevergoeding uit gekeerd. „de vinger leggen op een beleidsas pect". Hij vroeg zich af welke inten tie de heer Harmsen heeft gehad met zijn verklaring. Ik had het juister ge vonden als het college het veemarkt project uit de begroting had gelicht. Vervolgens veroorloofde de heer Van Aken zich een paar vragen: wat betekent een eventueel geheel wegval len van de veemarkt?; wat gaat een eventueel verplaatsen van de huidige veemarkt kosten?; het huidige vee marktproject kost f 12 min wat gaan we nu met dat plan doen?; welke bindingen heeft de EEG-bijdrage met! het bestaande project? „Wat de heer Van der Vliet zegt. snijdt geen hout. Studeren heeft nu I geen zin meer, we moeten wat doen" Onze voorkeur voor de sportaccom modatie en daarmee voor het vee- marktprojcct willen we nog wel uit- breiden. Op z'n vroegst zou het com-1 plex pas over vijf jaar klaar kunnen I zijn. Hoe is de toestand dan? Heeft het geen zin nu alvast wat sportacco- modaties op de al geheide palen neer te zetten? Centrumgemeente j Mevrouw Geelkerken vond daaren-1 tegen de veemarkt voor Leiden als, centrumgemeente van evident belang. Zij diende namens haar fractie het voorstel in ten spoedigste de veemarkt te verplaatsen naar het Groenoord- terrein, onder meer om de verkeerssi tuatie te verbeteren. Daarnaast diende zij een voorstel in om zo spoedig mogelijk iets te doen voor de binnensport, met name door het bouwen van een sporthal. VVD-woordvoerder mr. Portheine vond het evenals de heer Van Aken onjuist, dat wethouder Harmsen alleen namens zichzelf had gesproken. De (agrarische) centrumfunctie van Leiden noemde heer Portheine nogl steeds van groot belang. Het veemarkt-1 sporthalproject wilde hij als één com-1 binatie blijven zien. Over de noodza- kelijke verbetering van het geraamde, exploitatietekort zei hjj, dat ook opi andere manieren het financiële beeld is te verbeteren. Waarom de geprojec-1 teerde café's bijvoorbeeld alleen od| marktdag gebruikt? Over de door wethouder Sannes I naar voren gebrachte „onaantastbaar-1 heid" van het schouwburgproject. dacht de heer Portheine „bepaaldelijk" anders. Het verplaatsingsvoorstel van dc prot.-chr. fractie vond hij ook nietj alles. Dat komt neer op een nieuwe veemarkt zonder hal en verdere ac commodatie. We wachten het beraad af, zo be sloot de VVD-man. Ook de KVP liet zich (by monde van de heer Lambermont) niet onbe tuigd. De heer Lambermont miste het nodige beleid in de uitlatingen van wethouder Harmsen. Over de schouw burg denkt ook de KVP-fractie anders dan wethouder Sannes. Zij wil ook ten aanzien van de voorstellen van de prot.-chr. het beraad afwachten. Tijd ontbruk XERSTVERRASSIN6 Wit damast tafellaken 130x160 cm compleet met 4 bijpassende servetten Normale prijs AP 1150 n Mn Nu compleet WhwW Herenstraat 9 hij zijn vorige week afgelegde ver klaring vooraf nog wel in bredere kring had willen bespreken maar dat daar de tijd voor ontbrak. Hij gaf een kort rekapitulatie van de door hem genoemde argumenten. „Mogelijk heb ik mijn functie van wethouder van financiën laten preva leren boven die van het marktwezen. Wat ik gezegd heb. sluit niet uit. dat wij niet al het mogelijke moeten doen om het project uitgevoerd te krijgen maar dit mag niet ten koste gaan van andere voor de bevolking belangrijke voorzieningen". Ik heb duidelijk gesteld, dat het pro- pect nog niet van de baan is, vervolgde de heer Harmsen. We zullen er met ons allen iets rigoreus aan moeten doen om het plan van de grond te krijgen. De bouwtijd zal geen vijf maar twee jaar duren. „Ik spreek bepaald tegen, dat ik niets voel voor het veemarkt project. Ik moet de waarschuwende vinger opsteken. Als we niets aan het plan veranderen, krijgen we met dit plan geen voet aan de grond. Ik meen nu wel te hebben gezegd, dat we niet bij de pakken gaan neerzitten, wacht u maar af. Wethouder Sannes, die hierna weer even het woord voerde, zei niet veel bezwaren te hebben tegen de motie van mevrouw Geelkerken inzake de sportaccommodatie. Mevr. Geelkerken trok haar motie in. De resterende moties werden door B en W in pre-advies genomen. Dit betreft de motie van mevrouw Geel kerken inzake verplaatsing van de vee markt, het PvdA-voorstel inzake ver hoging van de martkgelden met 50 pet en het PvdA-voorstel inzake de veemarkt. Om half 2 viel de beslissende ha- merklap. die een eind maakte aan deze langdurige begrotingsbehande ling. Een licht souper veranderde de raadsleden daarna weer in vriende lijke mensen. Kerstfeest voor ieclereeu LEIDEN De evangelist Johan Maasbach zal 2e Kerstdag 'om 3 uur een kerstfeest houden in de aula van de Du Rieuschool. De toegang is vrij en iedereen is welkom Er wordt een kleurenfilmpje vertoond en na de pau ze wordt een kerstspel opgevoerd door medewerkers van de Volle-Evangelie- Zending. Zaterdagavond 24 december 8 uur is er in de Herv. kerk een kerstavond dienst waarin ds. J. L. Keyzer hoopt voor te gaan en waarin medewerking zal worden verleend door het kerkkoor. In de diensten op eerste en tweede kerstdag zal medewerking worden ver leend door een meisjeskoor en een kinderkoor. LEIDEN Dat er gisteren slechts twee tv er kan op het programma van het Residentie-Orkest stonden zal niemand, die de afmetingen van Maiders vijfde symfonie kent, ver baasd hebbenhiernaast stond het veel gespeelde pianoconcert in C (KV467) van Mozart. Als solist had men Hans Richter-Haaser, die reeds eerder te Leiden tvas opgetreden en toen een uitstekende indruk had ach tergelaten, uitgenodigd. Dat het werk deze keer een minder overtuigende indruk maakte, was ge legen in hèt verschil van opvatting tussen dirigent Van Otterloo en zyn solist; deze laatste overtrok zijn inter pretatie wel wat nam- de romantische kant, zodat we bij tijden meenden met Beethoven te worden geconfronteerd. Dit neemt niet weg, dat Richter-Haa- ser een boeiende voordracht paart aan een feilloze techniek, zodat men, mede dankzij het exacte, doch wat droge musiceren van het orkest, toch met genoegen luisterde. Superieur was echter, wat Van Otterloo in Mahlers vyfde wist te be reiken. Mocht men zich het klop- thema nog wat dreigender en onver wachter en de treurmars nog iets strakker en schrijnender gewenst heb ben, in het stormachtige slot van het eerste deel was men op een niveau aangekomen, dat grammofoonopnamen evenaarde. Het is uitermate boeiend te horen, hoe de dirigent in een uiterst kleine spanne tijds een climax weet op te bouwen en dan zyn instrumentalisten plots vrijwel het zwijgen op kan leg gen; dit eist een uitermate grote disci pline en soepelheid van alle executan ten; bovendien was er zeer grondig gerepeteerd, zodat ook solistische ont sporingen tot een minimum beperkt bleven. Zeer mooi was ook de klank der celli in het adagietto, dat qua thema ver want is aan de Rückert-liederen („Ich bin gestorben de strijkers waren trouwens allen in dit deel goed op Hiervóór hadden we al een typisch navrant-Mahlerscherzo gehoord; zodra er enige vreugde en lichtvoetigheid lijkt te komen doorkruist de componist dit steeds met onverwachte modulaties in de onderstemmen; ook dit weTd zeer knap gerealiseerd. In de zeer lange finale de spanning te handhaven, is een zware opgave, doch dirigent en orkest hebben dit voortdurend weten te doen. Dast de aanwezigen zeer enthousiast waren deze prestatie bleek uit de toe juichingen en het allerminst plicht matige applaus. Zou het een volgende maal echter niet mogelijk zijn, in de pauze te ven tileren? Het werkt uitermate storend, als men gespannen luisterend, ineens opgeschrikt wordt door een koude luchtstroom, die velen noodzaakt in derhaast sjaaltjes om te doen of kra gen op te slaan. Dra. A. van der Veen-Wiersma Grote belangstelling voor volkskerstzang LEIDERDORP De volkskerstzang, die gisteravond om half acht werd gehouden in de garage van Kamsteeg, is een groot succes geworden. Een kleine duizend mensen waren gekomen om samen met twee kindex-koren te zingen en het kerstevangelie te horen, zoals dat weer door bux-gemeester Gal las werd voorgelezen. De plaatselijke pastores verzorgden de verdere litur- QNOMWONDEN uitte de Leidse raad gisteravond bij de nadering van het middernachtelijk uur rijn te leurstelling over de sombere gelui den van wethouder Harmsen ten aanzien van de nieuwe veemarkt. Sommigen toonden zich ook ont stemd, maar dat betrof de wijze waarop de wethouder de raad hier mee had overvallen. De vraag of het terecht was dat de wethouder zo de wind van voren kreeg, laten wij, na wat wij over zijn verklaring al hebben geschreven, nu maar rusten. Belangrijker is zijn po sitieve opstelling tegenover het vee marktplan. waarvan hij vannacht blijk heeft gegeven. Uitspraken als „Ik voel ontzettend veel voor het veemarktproject". „Wij zitten niet negatief bij de pakken neer" en „Juist de band tussen veemarkt en sporthal maakt dit plan zo aantrek kelijk voor ons" liegen er niet om. Maar de waarschuwing „Met déze exploitatie-opzet krijgt u geen been aan de grond" evenmin. De conclusie is dus wel dat B. en W. achter het plan blijven staan. Dat versterkt de verwachting dat zij al het mogelijke zullen doen om ae ex ploitatie te verbeteren. De mogelijk heden zijn kennelijk nog niet uitge put. Het stormpje tegen Harmsen heeft het dichte wolkendek dan toch van- eengescheurd. DEN moeilijk punt in het besturen van onze stad is, nieuwe ontwik kelingen te leiden en te bevorderen en tegelijkertijd wat historische waarde heeft te behouden. Het zijn twee polen waartussen het gemeen tebestuur van een oude stad zich voortdurend beweegt. Er ligt hier ontegenzeggelijk een hoe veelheid conflictstof, maar deze is tot nu toe weinig explosief gebleken. Wij herinneren ons nog de spanning die het voorstel tot demping van de Lange Mare veroorzaakte. De vorige burgemeester was het er helemaal niet mee eens. In die tijd werd de Mare in de volksmond „Kinschoter- diep" genoemd. Maar zelfs Oud-Lei den kan er niet meer over treuren. De rust tussen beide doelstellingen aanpassing en behoud is een vrucht van de zorgvuldigheid die het gemeentebestuur bij het modernise ren van de stad jegens de monumen ten betracht. In dat licht moet ook de mededeling van wethouder Piena (gisteravond in de raad) worden ge zien dat B. en W. er niet aan denken demping van het Rapenburg, de singels, de Herengracht, de Oude en de Nieuwe Rijn en de Vliet (tussen Witte Singel en Rapenburg) voor te stellen. Dat zou de structuur en de schoonheid van de oude stad te ern stig aantasten. En als de raad ertoe besloot, zou de wet op de bescher ming van de monumenten er wel een stokje voor steken. Het is onmogelijk te voorzien wat een gemeentebestuur na het jaar 2000 nog eens zal voorstellen ter oplossing van acute problemen. Op het bestuur van nü rust in ieder ge val onverzwakt de plicht, bij de be sluitvorming de geschiedenis van de stad als volwaardige factor te laten meespreken. Een voorstel tot dem ping van de Oude Rijn bijv. zou met een betere accommodatie voor de warenmarkt (suggestie Noodraad) onvoldoende zijn gemotiveerd. rpOEN de Leidse raad vandaag de 1 begroting afrondde, was het niet alleen diep nacht maar ook winter 21 december. Wij kunnen de dames en heren verzekeren dat wij hun beraadslagin gen met de groots mogelijke interesse hebben gevolgd, en menen dat er heel wat voor Leiden gewichtige zaken onder het vergrootglas hebben gele gen, maar nogmaals, de raad moet volgend jaar wel ernstig gaan pro beren er geen seizoenarbeid meer van te maken. Gisteravond konden ze ineens allemaal terwille van de tijd erg kort zijn. Het was een complete gedaanteverwisseling! Men is er nü mee geëindigd, laat men er voortaan mee beginnen. Dan wordt het werkelijk belangrijke ten minste niet verduisterd. ADVERTENTIE v. d. WATER heeft be«. De oeste merken. JTJNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT M Altijd voordelig. Maandag de gehele dag g cal eten. Metershoge vlammen uit lek in gasbuis LEIDEN In een gasbuis onder het wegdek van de Lage Rijndijk in de buurt van een losplaats nabfj de Schrijversbrug is gisteravond om on geveer half zeven een lek ontstaan. Hierdoor werd een onaangename geur verspreid. Een voorbijganger wierp achteloos een peukje sigaret in het lek, waardoor het gas vlam vatte. De vlam men sloegen hoog boven een daav staande zandsilo uit. De brandweer wist het vuur te doven, waarna perso neel van de Lichtfabrieken met de her stellingswerkzaamheden begon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3