Roemeense kerken groeien ondanks felle aanvallen Spoedig regeling continentaal plat Een woord voor vandaag HAGEPREKEN EN ZELFDOOP f m Uw probleem is het onze Geen beletsels voor start Mammoetwet Ds. P. J. Dorsman viert zilveren jubileum Kritiek op lager salaris „hogere" dienstplichtigen AANTAL „BONDERS' ONGEVEER 400.000 Schatting van ds. G. Boer Senatoren vragen: VMMUIBUB Richteren springt merkwaardig om met de geschiedenissen van de richters. Van sommigen lezen we weinig meer dan de naam. Aan anderen worden hele hoofdstukken gewijd. Zo gaat het verhaal van Samgar, de man met de ossestok, eigen lijk verloren tussen Ehud en Debora. Trouwens, wie is eigenlijk de volgende richter na Samgar? Is het Debora die het Woord Gods spreekt, of generaal Barak de bliksem, die de vijand op de vlucht jaagtof Jaël, die .Sisera de kop vermorzelt Is het belangrijk? Eigenlijk niet. Zoals Othniël en Ehud ieder op eigen wijze als het ware een portret zijn. van Christus, zo vormen zij een drieluik dat heen wijst naar de komende Heer. En dit is het opmerkelijke. Het overwinningslied van de pro fetes Debora zou je zo naast het boek Openbaring kunnen leggen. En tegelijkertijd zit er een stuk vervulling in van de eerste Messiasbelofte van „de kop vermorzelen". In Othniël zagen we iets van Christus als de kracht in onze zwakheid. In Ehud het Woord Gods als antwoord op onze verzoeking. Hier gaat het om Christus als Overwinnaar op de duivel en de hel. Hij heeft de machten openlijk tentoongesteld en ontwapend. Door Zijn overwinning kunnen wij in vrede leven. En zo ontdekken we toch in al deze vreemde verhalen van Richteren al iets van de komende Verlosser. We lezen vandaag: Lucas 1120. WOENSDAG 21 DECEMBER (Van een onzer medewerkers) BOEKAREST Van alle kerken achter het ijzeren gordijn maken de protestantse kerken van Roemenië nog steeds de moeilijkste tijd door. Het gevolg is dat aan de ene kant de leiding van de kerken een angstig-voorzichtige serviele koers vaart, terwijl een groot stuk kerkelijk leven zich „ondergronds" afspeelt. Zoveel kerkgebouwen zijn gesloten dat op het platteland gelovigen alleen voor hagepreken bijeen kunnen komen. Honderden kerken zijn gesloten. Pre dikanten mogen niet zonder toestem ming van de regering in hun ambt be vestigd worden. En de regering geeft alleen toestemming voor kandidaten die de communistische regeringspoli- tiek steunen. Jonge mensen, wier ou ders niet tot de kerk behoren, mogen niet gedoopt worden. Doet een predi kant dat toch, dan wordt hij naar een concentratiekamp weggevoerd. Het is moeilijk in het land zelf aan statistische gegevens te komen. Het Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Een huis komt binnenkort leeg. Iemand uit een andere gemeen te wil daarin gaan wonen en be klinkt met de eigenaar een koop, daar men hem gezeed had dat in dit geval een vestigingsvergunning moeilijk zou zijn tegen te houden. Maar het blijkt dat de gemeente voorkeur geeft aan een ingezetene die eenzelfde bedrag wil neertellen. Er komen nu verschillende gegadig den op het huis af. die graag een paar duizend gulden meer willen ge ven. De koop is toch niet ongedaan te maken? AntwoordDe koopovereenkomst blijft van kracht voor het eenmaal afgesproken bedrag. Als er niets op •schrift staat, is namelijk het bewijs I moeilijk. Men kan de eed opleggen. Een geheel andere vraag is of de koper. ,:vastlgingsvergunning van de gemeente krijgt. Zo niet, dan kan hij wel op handhaving van de koop overeenkomst blijven 6taan, maar dan heeft hij weinig aan het huis (hij kocht hét immers niet als beleg ging). De koper moet dus trachten vestigingsvergunning te verkrijgen, desnoods met een geldelijk offer in dien hij daartoe bereid is. Vraag: Hoe hoog mag bij centrale verwarming het vochtgehalte van de lucht in een huiskamer zijn? Heeft de Nederlandse consumenten- .bond meetapparaten goedgekeurd? Is het mogelijk, als men dergelijke apparaten niet heeft, na te gaan. of het gehalte goed is? Antwoord: Het relatieve vochtge halte in een huiskamer mag bij een kamertemperatuur van 20 tot 23 gra den Celsius ongeveer 60 pet. bedra gen en bij een lagere temperatuur naar verhouding minder. U kan dit meten met een hvgrometer. Het juiste vochtgehalte kan u bereiken met een vochtverstuiver. In het aprilnummer van de Consumenten gids staat een verhandeling over luchtbevochtigers, niet over hygro meters. U kan ook inlichtingen in winnen bij leveranciers van elek trische apparaten. In koele vertrekken mag het vochtgehalte niet boven de 70 pet. komen, daar dit corrosie van meta len zou bevorderen. Voor reuma-pa- tlënten is een vochtgehalte van 40 'pet. bij kamertemperatuur aan te be velen. Methoden om zonder instrumen ten het vochtgehalte te meten ken nen wij niet. Veel mensen bemerken het echter spoedig door de onaange name gevolgen. Staatssecretaris Grosheide: (Van parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide ziet niet in waarom de Mammoetwet niet op 1 augustus 1968 zou kunnen worden ingevoerd, Bij de behandeling van de onder wijsbegroting in de Tweede Ka mer betwijfelden mevrouw Van Someren-Do wner (lib.) en de heer Schuring (c.h.) gisteren of het geld en de mensen wel be schikbaar zijn om op de voorgeno men datum met de wet te starten. De staatssecretaris deelde die twijfel niet. Wat de tijd van voorbereiding be treft zag hij geen enkele moeilijkheid. De Kamer zal nog voor de verkiezin gen de overgangswet tot invoering van de Mammoetwet behandelen. Ze heeft een en ander dus zelf in de hand. Op de vraag of de invoering niet zal worden geëffectueerd „op de ruggen van de leraren" antwoordde mr. Grosheide: „Dat mag niet, dat zal niet en dat hoeft ook niet". De invoering brengt inderdaad gro te kosten met zich mee. Daarover gaat de bewindsman volgende week met dc vaste Kamercommissie voor onderwijs praten. Hij onderstreepte echter, dat vanaf 1963 de opeenvolgende kabinet ten de invoering van de Mammoetwet boven aan hun financiële prioriteiten lijstje hebben geplaatst. „Op dit punt is een duidelijke beslissing gevallen". Minister Diepenhorst voegde hieraan toe, dat in de onderwijsbegroting-1967 alles op alles is gezet om de wet op het geplande tijdstip in te voeren. „Aan ons zal het niet liggen". Het getuigt zijns in ziens niet van de juiste instelling wan neer men in onderwijskringen zegt: „De invoering van de wet mag ons geen uur extra kosten". Mevrouw Van Someren vond de invoe ring een te riskante onderneming als niet eerst vast staat waar het geld en de man kracht vandaan moeten komen. Staats secretaris Grosheide wees erop. dat als de Mammoetwet niet doorgaat, men niet zomaar de bestaande onderwijsvoorzie ningen kan continueren en op de oude voet voortgaan. STUDIETOELAGEN Minister Diepenhorst deelde de Kamer mee, dat hij omstreeks 1 februari een „afgeronde en alzijdig serantwoorde re geling" voor de rijksstudietoelagen voor net universitaire studiejaar 1967 - 1968 ge reed hoopt te hebben. Een deel van de Kamer bleek met deze mededeling allesbehalve content. Enkele sprekers meenden, dat het ontwerpen van een afgeronde regeling van deze materie aan het volgende kabinet moet worden Heilzame, diepwerkende Kloosterbalsem verzacht en verlicht aandoeningen van huid en spieren STAPHORST Eerste kerstdag herdenkt ds. P. J. Dorsman, hervormd predikant te Stap horst en bekend SGP-er, het feit, dat hij vijfentwintig jaar geleden in het predikambt werd bevestigd. Ds. Dorsman, die in 1918 werd geboren, dient de gemeente van Staphorst al veertien jaar. Zijn eerste gemeente was die van Schelluinen bij Gorinchem. De jubilaris werd geboren in Middel- harnis. Het grootste deel van zijn jeugd bracht hij door in Rotterdam, waar hij ook het Erasmiaans Gym nasium bezocht. Daarna studeerde hij aan de niversiteit van Utrecht en in 1941 werd hij predikant. Ds. Dorsman heeft indertijd vooral be kendheid gekregen door zijn benoe ming als opvolger van de overleden ds. P. Zandt, wat betreft het Twee de-Kamerlidmaatschap. Hij meende echter voor die benoeming te moeten bedanken. Als jongen voelde ds. Dorsman zich al aangetrokken tot de SGP. Toen hij i Na de bevrijding werd hij benoemd tot echter in 1941 naar Schelluinen ver- hoofdbestuurslid van de partij en dat trok was er voor politieke activitei- is hij nu twintig jaar. Daarnaast is ten weinig ruimte. I hij voorzitter van de Provinciale Ver- overgelaten. De Kamer moet ook ampel gelegenheid krijgen om zich over het rapport-Sassen uit te spreken. De minis ter wees erop. dat de nieuwe regeling weliswaar een afgeronde, maar geen de finitieve regeling zal zijn. De socialist Vermooten kwam tenslotte met een motie, die mede-ondertekend was door prof. Witteveen (lib.) en dr. Schuring (c.h.) en waarin de minister werd uitgenodigd opnieuw een overgangs regeling voor het studiejaar 1967 - '68 te ontwerpen. In vergelijking met de be staande (omstreden) regeling zou de nieuwe op het punt van de gebruikte LBO-schalen moeten worden verbeterd, met name ten behoeve van de midden groepen. In de motie waarover de Kamer vandaag zou stemmen wordt de me ning uitgesproken, dat het weliswaar wenselijk, doch in de gegeven omstandig heden zeer twijfelachtig zo niet onmoge lijk moet worden geacht vóór het studie jaar 1967 - '68 nog tijdig een afgerond en definitief stelsel voor de rijksstudietoe lagen te ontwerpen, maar dat in elk ge val de regeling voor '67 - '68 vóór 1 fe bruari bekend dient te zijn. reden waar om de minister zich nu tot een over gangsregeling dient te beperken. GEEN BEHOEFTF Prof. Diepenhorst zei aan deze motie geen behoefte te hebben. Hii beoordeelde het tempo van de totstandkoming van een definitieve regeling zonniger dan de indieners van de motie. „Ik kom in ieder geval met een regeling waarin een be hoorlijk sloitend systeem is vervat, zo mogelijk rond 1 februari, al kan ik om trent de datum geen exacte toezegging Invoering van een studieloon of zo en wil: integrale studiekistenvergoe- iing achtte de minister financieel niet mogelijk. Hij citeerde oud-minister Von deling, die het studieloon .a-sociaal" heeft genoemd. Wat de verkorting van de studieduur aan universiteiten en ho gescholen betreft: daarover zal het vol gend kabinet moeten beslissen, mede op grond van voorstellen die de Academi sche raad binnenkort zal indienen. De minister moest de Kamer de aan vaarding ontraden van een amendement- Witteveen (lib.) om uit de begroting het bedrag van 2,5 miljoen te schrappen dat bestemd is voor het nieuwe gebouw het Institute for Social Studies in Den Haag. Het gevolg van dit bezuinigingsvoor- el zou zijn, dat de uitbreiding van het instituut <zeer belangrijk voor de ont wikkelingshulp) geen doorgang kan vin den. Het paleis aan het Noordeinde is slechts een tijdelijke bezuiniging. De huis vestingsproblemen worden niet opgelost als het instituut de Koninklijke Stallen er voor een deel bij zou krijgen. Vermeld zU nog, dat staatssecretaris Grosheide betere onderwijsvoorzieningen voor schipperskinderen in het vooruit zicht stelde (gelijkstelling met andere kinderen, betere regeling voor de inter naten e.d.). „Vorm landelijke commissie van beheer" DEN' HAAG Ook de commissies van beheer van de Gereformeerde Ker ken in Den Haag en omgeving zijn er over verontrust, dat classicale en lande lijke kerkelijke instanties beslag leg gen op een steeds groter deel van de inkomsten van de plaatselijke kerken. Op hun najaarsvergadering hebben zij er op aangedrongen evenals plaatse lijk het evenwicht in de financiën ge handhaafd kan worden door goed sa- Imenspel tussen kerkeraad en commis sie van beheer, dit ook op classicaal en landelijk niveau moet gebeuren. Slechts dan is volgens hen het vertrou wen gewettigd, dat een weloverwogen beleid wordt gevoerd, waarbij prioritei ten worden gesteld en zo nodig getem poriseerd kan worden. Zij willen daarom, dat er in de classis 's-Gravenhage een classicale commissie van beheer komt, samen gesteld uit leden van de plaatselijke commissies. Ook hebben zij het bestuur van de landelijke vereniging van de commis sies van beheer verzocht contact op te nemen met het moderamen van de laatste synode, om zo spoedig mogelijk te komen tot het instellen van een com missie van beheer als adviserend insti tuut van de synode. Deze landelijke commissie van be heer zal een grondig inzicht moeten hebben in de financiële draagkracht der gezamenlijke Gereformeerde Ker ken. om op verantwoorde wijze te kun nen beoordelen, wat wel en wat niet haalbaar en verantwoord is. eniging Overijssel van de SGP, voor zitter van het Landelijk Verband van Studieverenigingen van de SGP en voorzitter van het Landelijk Ver band van Overheidspersonen in Over ijssel van de SGP. aantal „verborgen" gelovigen is groot Roemenië leeft weer in de tijd van de hagepreken, midden in de nacht onder de open hemel. Van oudsher vormen de baptisten de grootste protestantse gemeenschap. Zelfs deze is echter nog klein vergele ken bij de machtige Orthodoxe Kerk en de met Rome geünieerde Orthodoxe Kerk (in Transsylvanië) die onder rege ringsdwang van Rome is losgemaakt weer bij de Orthodoxe Kerk van Roemenië is gevoegd. In 1942 telden de baptisten 94.000 be lijdende leden. Tijdens het regime vai. de voorzichtige premier Petru Groza van 1944 tot 1955 groeide de kerk tot 110.000 leden. Andere protestantse ge meenschappen zijn de Vergaderingen van Gelovigen, de Pinkstergemeenten en de Zevende Dags Adventisten. In het voormalige Hongaarse gebied bestaat een kleine Hervormde Kerk. De Orthodoxe Kerk van Roemenië kent een grote mate van vrijheid, maar ten koste van volledige samenwerking met de communistische regering. Deze kerk is altijd zeer vijandig geweest ten opzichte van de protestantse kerken. VERVOLGING De kerkvervolging begon in 1954. Sindsdien is de druk steeds verder toe genomen. Leiders van de kerk werden onder regeringsdwang terzijde gesteld en vervangen door mannen die zich ge makkelijker lieten beïnvloeden. In 1954 telde Roemenië 1500 baptis tengemeenten. Toen werd de kerk vriendelijk door het regime uitgeno digd om alle zondagsscholen te sluiten en de avonddiensten af te schaffen. De Unie van Baptistengemeenten weigerde eerst, maar moest later onder druk het hoofd buigen. Van 1956 tot 1958 mochten weer avonddiensten gehouden worden, maar toen was het opnieuw afgelopen. Zon dagsmiddags mogen alleen huwe lijksdiensten georganiseerd worden, die dan meestal eindigen in een soort onof ficiële evangelisatiedienst. De wekelijkse bijbelstudie- er. bidstondavond, die in de Roemeense ge meenten meestal alle trouwe lidmaten bijeenbracht, mag alleen maar laat op zaterdagavond gehouden worden. Deze dienst heeft In wezen dé plaats van de zondagavonddienst ingenomen. VERGUNNING In 1961 werd een wet uitgevaardigd, dat kerkgebouwen in het bezit moeten zijn van een staatsvergunning. Bijna de helft van de kerken kreeg er geen, zodat 700 kerkgebouwen van de bap tisten gesloten moesten worden. Iedere predikant moet bovendien in het bezit zijn van een staa.svergumiina om te mogen prediken. Slechts 160 pie- dikanten verwierven deze erkenning. Daardoor moeten zij ieder acht of ne gen gemeenten bedienen, wat praktisch onmogelijk is. Sterft een predikant, dan wordt zijn vergunning niet aan een jongere prediker gegeven. - preekvergunning wordt alleen verstrekt aan iemand die met de rege- Een van onze medewerkers bracht in de afgelopen weken een bezoek aan Roemenië. Hij had daar contact met een groot aantal predikanten en leden van de kleine protestantse kerken. In vergelijking tot de andere Oost- europese landen leven deze ker ken onder de zwaarste druk. In verband met de veiligheid van gelovigen in Roemenië hebben wij alle namen uit dit artikel geschrapt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft gistermiddag bij de be handeling van defensiebegroting- 1967 haar voldoening uitgespro ken over de invoering van een wedde voor dienstplichtige mili tairen per 1 januari. Enkele sprekers vonden het echter wel onverteerbaar, dat minister De Jnog aan deze verbetering een verslechtering heeft gekoppeld voor dienstplichtigen in de rangen van sergeant tot en met eerste luitenant. Zij gaan er in bezoldiging op achteruit. De socialist Wieldraaijer zal hiertegen naar alle waarschijnlijkheid een motie indienen. Content was de Kamermeerderheid met het besluit om de duur van de eerste oefening met twee maanden te bekorten voor dienstplichtigen bij de landmacht. Men drong er echter bij de minister op aan deze maatregel ook voor de zee macht te treffen Dc VVD'er Couzy moest van de hele diensttijdverkorting niets hebben. Hij sprak zelfs van een ..onverantwoorde daad" die duidelijk in strijd is met de paraatheidseisen van de NAVO. De so- socialist Wierda daarentegen meende, dat bij de komende kabinetsformatie een verdere verkorting van de diensttijd aan de orde zal moeten worden gesteld. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep (Gld.) J. den Bes ten te Huizen (N.H.): door de generale synode tot geestel. verzorger van de Rekkense inrichtingen: B. J. J. Naessens te Antwerpen. Bedankt voor Strijen iwijkgem. 1) J. den Besten te Huizen iN.H.). Emeritaat verleend per 1 mei 1967 aan J Lekkerkerker te Loon op Zand. Kuypers te Boksum; te De Krim: L. Weerman te Ezinge. Aangenomen naar Maartensdijk (U.): W. v. Rheenen te Colijnsplaat: naar Duurswoude (Fr.): kand. J. R. Zijlstra ring wil samenwerken. Op het ogeno.'ik telt de baptistenkerk it Roemenië slechts 130 predikanten. Op het semina- i mogen maar zes studeuen wor den ingeschreven. De Vergaderingen van Gelovigen moesten van de achthonderd gebouwen er driehonderd sluiten. Van de duizend pinksterkerken gingen er vierhonderd op slot. De Zevende Dagsadventisten moesten van de elfhonderd er vijfhon derd opgeven. DOPEN Omdat predikanten geen jonge mensen in de kerk mogen oonemen wier ouders niet tot de kerk behoren, zoeken honderden jonge bekeerlingen vergeefs de doop. Vaak wordt aan bun verlangen tegemoet gekomen door de doop in het geheim in hun huls te be dienen. Zij moeten dan beloven nooit te bekennen wie hen gedoopt heeft. Kort voor we in Roemenië aankwa men, wilden drie jonge mensen tot een baptistengemeente toetreden. Een predi kant beloofde hen te doDen. Waarschijnlijk heeft één van hen zijn mond voorbijgepraat, want toen de privé doopdienst in een huis gehouden zou worden, arriveerde de politie, die zowel de predikant als de drie dopelin gen wegvoerde. Niemand weet waar zij zich bevinden en of ze nog in leven zijn. Op he: piatteland worden de meeste doopdiensten 's nachts in de open lucht gehouden. Vaak dragen zowel de predi kant als de dopelingen maskers om niet herkend te worden. In een gehucht doopte een 84-jarige predikant onlangs in het openbaar 38 jonge mensen. Toen de regeringsautori teiten het vernamen konden ze er niets aan doen, want de Roe ueense wet schrijft voor dat iemand boven de tach tig niet vervolgd ban worden. BRIEF In de grote s'c-den is het echter zo moeilijk om een predikant te vinden, dat de jonge bekeerlingen ten einde raad zichz;if maar dopen. Een paar weken geleden schreef een docent van de theologische school een brief aan oud-leerlingen waarin hij hen opwe'.cte om te vasten en te bidden en Ln de prediking op bekering aan te dringen. De politie kreeg een afschrift van de brief in handen. Zij vertelden hem dat hij een dergelijke brief niet zonder toestemming mocht schrijven. Hij verloor zijn functie aan de theolo gische school en zijn vergunning om te prediken. Zijn zoon werd zonder opga ve van redenen van de technische hoge re school weggestuurd, waar hij voor zijn eindexamen zat. (Van onze kerkredactie) KATWIJK Het aantal men sen van gereformeerde-bondsrich- ting in de Nederlandse Hervormde Kerk kan geschat worden op 400.000. Dat is het cijfer, dat de nieuwe voor- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kennismaking met het kabinet-Zijlstra is gisteren ir Eerste Kamer aangegrepen om de ploitatie van het Continentaal Plat ter sprake te brengen. De socialist Vos noemde een overgangsregering niet geschikt om de noodzakelijke harde on derhandelingen met de oliemaatschap pijen te voeren. Hij vreesde dat de re gering dan achteraf genoodzaakt was de 500 miljoen die zij thans van de bevolking vraagt met de andere hand de oliemaatschappijen moet beta len. De heer Buhrmann (ch) zei daaren tegen dat oud-minister Den Uyl deze aangelegenheid te doctrinair socia listisch behandeld had. Hij vond het triest dat het kabinet-Cals bij een opkomende werkloosheid in twee en eefi half jaar geen kans heeft gezien met de ontginning van de Neder landse bodemschatten te beginnen. Dr. Berghuis (ar) stelde de vraag of de zaak zo urgent is dat beslist de komende weken een oplossing ge vonden moet worden. Drs. Van Lies hout (kathv.) drong aan op een snelle beslissing. Belastingen De liberaal Van Riel betoogde dat een politiek van bezuiniging op de over heidsuitgaven momenteel veel effectie- is dan het uitstel van de belasting verlaging. Het niet doorgaan van deze belastingvermindering achtte hij een so ciaal onrecht tegenover de middengroe pen op grond van een wankele we tenschappelijke verklaring. Ir. Vos noemde de vervroegde in voering van de omzetbelasting on juist omdat de consumptie momen teel niet sterk beperkt moet wor den. Hij drong er bij minister Zijlstra op aan nu nog geen uitspraak van de Kamer over deze maatregel te vragen maar te wach ten tot meer bekend zal zijn over het verdere verloop van de con junctuur en de uitwerking van het geheel van de overige beleidsinstru menten. De heer Van Campen (kath.v.) noem de de financiële maatregelen van het kabinet uitstekend geschikt om de geld ontwaarding tegen te gaan en de besparingen op de investeringen af te stemmen. Prof. Albeda (ar) die zijn mai denspeech hield verwachtte dat in 1967 betalingsbalanseven wicht bij een zekere mate van werkloosheid tot stand zal komen. Hij vroeg prof Zijlstra op welke wij- hij de diverse financiële maatrege len op elkaar wil afstemmen. Tegen dc verhoging van de omzetbe lasting had hij persoonlijk een sterke aarzeling. te Wassenaar, die bedankte voor Koudum, Maarn, Reeuwjjk Rottevalle, Roekanje, Silvolde-Genderingen. Wirdum en Wouds- ïd. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Ouderkerk a.d. Amstel: M. Baan te Zeist. aanboord te Apeldoorn: te St. Catharines (Ont. Canada): J. C. Weststrate te Melis- Over de kabinetsformatie merkte ir. Voa op dat een kabinet van KVP, VVD en CHU meer in overeenstemming met de parlementaire spelregels was ge weest. Het kabinet-Zijlstra was zijns inziens uit het oogpunt van politieke duidelijkheid niet in het landsbelang. Dr. Berghuis herinnerde aan de ge ruchten dat minister Vondeling in au gustus vrijwel dezelfde maatregelen wilde nemen als nu door het kabi net-Zijlstra wordt gedaan. Als dit ge rucht juist is, had het kabinet-Cals naar zijn mening niet behoeven te val len. Evenals mr. Buhrmann sprak dr. Berghuis de wens uit dat de beschik baar komende gelden voor de gemeen- voor nieuwe projecten besteed mo gen worden en niet uitsluitend voor het aflossen van vlottende schulden. In antwoord op opmerkingen van dc communist Ymkers deelde de heer Snoek (b.p.) mee dat ir. Adams geen lid meer is van de Boerenpartij. zitter van de Gereformeerde Bond, G. Boer, aanneemt In een artikel het orgaan van de bond De Wai- heidsvriend maakt hij de volgende l rekening: „Er zijn ongeveer driehonderd i,,» dikantsplaatsen, die gerekend words tot de hervormd-gereformeerden. (D Boer gebruikt dit woord in de beteki nis van „gereformeerde-bonder"; red Wanneer wij voor één predikant plaats ongeveer dertienhonderd zit len rekenen, zitten wij wel in het gt middelde. Verder, wanneer wij op de vele „verstrooiden" in het i L land en deze gelijkstellen met ande gerichte minderheden in eigen gemee ten, dan zitten wij er niet ver naait Conclusie van ds. Boer: „Is het i billijk, dat een bepaalde stroming onze kerk alles doet om verbinding! zoeken met ongeveer dertigduizend monstranten en tegelijk alles doet, a ongeveer vierhonderdduizend vormd-gereformeerden om van je anderen nu maar te zwijgen zich te vervreemden en hen het le maar zo zwaar en moeilijk mogelijk maken?" Maar aan het slot van zijn artiks schrijft ds. Boer: „Verder moeten wi de getallen van de hervormd-geretoi meerden maar zo spoedig mogelijk vei geten. Het rekenen is in bijbels lid geen ongevaarlijke bezigheid. Toen Dj vid het volk ging tellen was de pa nabij om zijn volk uit te dunnen. Nit door kracht noch door geweld, ook nk door het getal zal het geschieden, i door de Geest des Heeren. Onze vraag is: Moet terwille van d eenheid met de remonstranten, een klei ne remonstrantse gemeenschap, di vaak niet meer heeft dan enkele tiental len kerkgangers, de Hervormde Kert worden opengezet voor leringen, die li strijd zijn met de Schrift en de belijde nis? Laat de synode dit bedenken voo: héél de kerk. Dit is geen gunst, maa een recht. Laat de Hervormde Ket! verder bedenken, dat het Woord staa: boven de kerk. Wanneer de kerk zover wegzinkt, da: zij de principiële mogelijkheid voo: hervormd-gereformeerden om de» kerk te dienen, wegneemt, gaat o Schrift ons boven de Kerk. Wij wille deze kerk dienen, maar niet ten kosfc van Gods Waarheid," aldus ds. Boer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2