In Duitsland straks 700.000 werklozen «HÉ* TEACH-IN EINDIGT (PARTIJEN) IN CHAOS 'ASPRO' •mlcrofinéd' Uit de Haagse hof geplukt „Titeljagerij ondoelmatig" AKTUEEL is in Kennedy-ronde gevaar gekomen 5 DINSDAG 20 DECEMBER 1966 VOORSPELLINGEN VAN ECONOMEN KANSEN VOOR EXTREMISME m Een voorstel T\E SUGGESTIE van senator Ed- ward Kennedy betreffende Jor danië en Israël is de overweging waard. Teruggekeerd uit Jordanië stelde hij voor, dat Amerika de veiligheid van dit land en Israël garandeert. Er kan dus reden zijn om aan te nemen, dat koning Hoessein hier niet afwijzend tegenover staat. Bovendien is bekend, dat Israël Jordanië met rust zal laten zolang het door dit land niet wordt be dreigd. Een Amerikaanse garantie zou dus op zichzelf al voldoende zijn om de onrust in beide landen weg te nemen. Het vuurtje wordt echter elders aangestookt. Met name Syrië en Egypte willen een uitslaande brand. Zij zullen zich verzetten tegen Amerikaanse interventie in het Middenoosten. Het is dan ook de vraag, of pre sident Johnson, een les geleerd heb bend in Vietnam, er iets voor voelt. Alternatief is nog altijd een garan tie van de zgn. vier grote mogend heden of van Amerika en Rusland samen. Dat is voor koning Hoessein, die scherpe kritiek op Moskou levert, beter dan helemaal niets.- Temeer waar het Palestijnse be vrijdingsleger, dat het op Jordanië voorzien heeft, door Peking wordt gesteund. ten gebaar UET UITVAARDIGEN van sanc ties tegen Rhodesië (door de Veiligheidsraad) is een politiek ge baar. Blijken moet, of het in de prak tijk uitwerking zal hebben, omdat bijv. Zuid-Afrika niet meedoet. Engeland moest bij de raad aan kloppen om de niet blanke landen van het Gemenebest gerust te stel len. Het weigerde echter terecht in te gaan op Afrikaanse eisen, na leving van het besluit van de raad met geweld af te dwingen. De Britse regering had daar, be halve economische (Zuid-Afrika), ook andere redenen voor. Het bewind van premier Smith van Rhodesië draagt een illegaal karak ter. Dat Is duidelijk. Te zeggen, dat de situatie in dat land een bedreiging vormt voor de wereldvrede, is echter iets anders. Het is al een vraag, of de Veilig heidsraad met recht verplichte sanc ties heeft uitgevaardigd. Nog ingewikkelder zou het wor den, als de raad een vlootblokkade zou afkondigen. De positie van Engeland wordt een bijzonder moeilijke. Het heeft groot Citaat Helmut Schmidt, de leider van de cociaal-democraten in het parlement citeerde de voorspellingen van de nomen, dat West-Duitsland in het' voorjaar 700.000 werklozen kan ver wachten. Sinds 1958 kampen we met een cri sis in de kolenindustrie", zei hij. „Die crisis zijn we nog steeds niet te bo ven, terwijl de gevolgen ervan voor de gehele nationale economie en voor de binnenlandse politieke situatie van maand tot maand gevaarlijker In november was het aantal werk lozen 216.000 oftewel een procent, Een cijfer van 700.000 zou derhalve neerkomen op een werkloosheidsper centage van 3,2 procent. Coalitie De Vrije Democraten, voor wie de coalitie tussen christen- en sociaalde mocraten een bedreiging voor hun bestaan als partij vormt, hebben in het parlement een felle aanval gelan ceerd tegen het voorstel van de rege- ring om de kieswet te wijzigen door belang bij een vreedzame regeling.! de evenredige vertegenwoordiging af De blanken in Rhodesië, die zelf ook moeilijke tijden voor de boeg hebben, kunnen nü nog een op lossing mogelijk maken. Zij moeten beseffen, dat de tijd in hun nadeel gaat werken, als de niet-blanke Afrikaanse staten over meer machtsmiddelen gaan beschik ken. Het is de vraag, of de Britse rege ring de zaken dan nog in de hand kan houden, zoals vorige week. te schaffen. Dr. Rainer Barzel verklaarde mens de CDU, dat de coalitie maar een tijdelijke aangelegenheid is en slechts een levensduur van drie jaar zal hebben, tot het ogenblik name- i lijk, waarop de nieuwe parlements- 1 verkiezingen zullen worden gehou den. De grote coalitie is noodzakelijk geworden, omdat het land grondwets herzieningen nodig heeft en dus de hiervoor vereiste parlementaire meer derheid. Van verveling of uniformi teit zou echter geen sprake zijn. „Het parlement zal springlevend blijven" aldus Barzel. (Van een correspondent) BONN Bij de behandeling van de regeringsverklaring is de bevolking van West-Duitsland een sombere winter op economisch gebied en een mogelijke stijging van het aantal werklozen tot 700.000 voorspeld. Bondskanselier Kiesinger legde de nadruk op maatregelen ter sta bilisering van de economie. Ook woordvoerders van alle partijen gaven duidelijk te kennen, dat zoals een hunner het uitdrukte „de best gevoerde buitenlandse po litiek weinig nut heeftwanneer de gezondheid van het land slecht is". In het achterhoofd van de meeste afgevaardigden spookte de vrees ronddat het politieke extre misme kan toenemen, als de eco nomische crisis voortduurt. Ongunstig Een van de financiële deskundigen van de Sociaal-democratische partij dr. Alex Möller, verklaarde, dat er voor de eerste maal sinds tien jaar sprake is van werkloosheid. De drei ging van een economische recessie hangt over het land en wordt nog versterkt door de industriële crisis in het Ruhr- en Saargebied en door het traditioneel ongunstige wintersei zoen. Dr. Möller pleitte voor een systeem waarbij de partners zich moeten vere nigen om de binnenlandse stabiliteit tegen invloeden van buiten te beschermen. Hij eindigde met een opsomming van lessen, die Duitsland uit de perio de van vlak voor de oorlog heeft kun nen trekken. De Weimar-republiek heeft ons, aldus Möller. geleerd, dat men met het aanpakken van vraagstukken, waarmee het land thans ook kampt, niet te vroeg kan beginnen. Eerst moeten stabiliteit en veilig heid hersteld worden en dan kunnen de democratische partijen de beslis singen in het belang van de toekomst van heit land nemen. Het kwaliteitsgefreim van r.L\lrli0y de jonge, versgevroren, U.S.A. kalkoen* 1 of wel: wat U moet weten voor een feestelijk Kerstdiner! Turkey, originele Amerikaanse kalkoen, wordt gefokt in die gebieden van Amerika die qua klimaat en bodemgesteldheid ideaal zijn voor kalkoenen. Zij worden gevoed met puur graan en zij staan onder voortdurende controle. De natuur zélf geeft a.h.w. garantie voor dóór en dóór gezond gevogelte. dat over de gehele wereld terecht de naam heeft het beste te zijn dat verkrijgbaar is? Amerikaanse kalkoenen worden onder uiterst hygiënische omstandigheden jong geslacht, een voorwaarde voor smakelijk, mals vlees met weinig vet en veel natuurlijk eiwit, gezond! Het gewicht van 2% kg, niets schoon te maken - wérkelijk panklaar, leent zich voor verwerking in elke keuken. k*Voor hen die het gewicht nog een bezwaar vinden, zijn thans volop verkrijgbaar ^kalkoenbouten (dijen of onderpoten, rijk aan vlees) van 1 kg. In de uiterst hygiënische verpakking ontdooid, is uw Amerikaanse kalkoen weer net zo vers als op de dag dat hij werd ingevroren. Niets van de kostelijke smaak is verloren! Lees Elseviers Weekblad d.d. 17 december j.l. voor een volledige fotoreportage die u alles bewijst! ^Amerikaanse kalkoen is uitzonderlijk fijn van smaak, u legt er éér mee in! Turkey, originele Amerikaanse kalkoen: *hoog natuurlijk eiwitgehalte *laag vetgehalte *overvloed aan mals, blank vlees ♦wérkelijk panklaar *hart, maag en lever apart verpakt ♦hygiënisch verpakt ♦streng veterinair gekeurd ♦eenvoudig t* bereiden ♦verhoudingsgewijs laag in prijs. 5 culinaire experts schreven voor u smakelijk recepten en -> bewezen hiermede hoe eenvoudig u een feestelijk Kerstdiner met Amerikaanse kalkoen of kalkoenbouten verzorgt. Vraag naar deze receptenfolder bij levensmiddelenzaken, slagerijen en warenhuizen. J Hoe weet u zeker dat u foriginele Amerikaanse kalkoen^ f koopt? I Op elke hygiënische verpakking van I originele Amerikaanse kalkoen en van I Amerikaanse kalkoenbouten, onverschillig welk merk, komt het woord TURKEY voor 1 i het onderstaande ronde stempel. Dit is I uw garantie voor dóór en dóór gezopd i gevogelte-originele. Amerikaanse kalkoen! k Let op dit k stempel! Tekorten NS Regelmatig kan men lezen over de jaarlijkse grote tekorten van de NS, in hoofdzaak het gevolg van perso nen- en goederenvervoer per auto. Maar over de maatregelen die de hoofddirectie van onze spoorwegen wenst te nemen om deze tekorten weg te werken, leest men weinig of niets. Ik zou zeggen dat het voor de hand ligt de controle bij in- en uitgangen I der stations op te heffen, zoals reeds jaren in het buitenland geschiedt. Voorts: de treinstellen tot de helft van hun lengte terugbrengen en vooral de frequentie beperken tot ongeveer de helft van de thans bestaande. Mis schien zou het beschikbaar stellen van achtdaagse goedkope abonnementen ook in de goede richting kunnen wer ken. Bezuinigen kan niet anders gaan dan ten koste van grote offers. Uiter aard ook van het personeel. Specule ren op vermindering van het autover voer is m.i. een illusie. Zeist, D. Witzand Amerikaanse kalkoen op uw Kersttafel, u legt er éér mee in! En... bestel tijdig! Stemvee Radio- of tv-reporters die op straat aan voorbijgangers korte elementaire vragen stellen, zijn onthullend bezig: velen blijken met politieke aangelegen heden geen raad te weten. Ze zijn domweg niet op de hoogte. Dat is jam mer, want deze mensen MOETEN stemmen. Zij vormen het onnodige stemvee dat de balans van een goed regeren verstoort. Goed beschouwd behoren deze mensen thuis in onderontwikkelde ge bieden. In een moderne maatschappij, waar ieder de gelegenheid heeft poli tiek geschoold te worden, moet men zich toch een mening gevormd heb ben, waardoor de uitslagen van verkie zingen niet zo wisselvallig kunnen zijn. Wanneer de zaken enigszins scheef lopen komen jagers naar populariteit met veel geschreeuw op het toneel en de onmondigen zijn de eersten die erin lopen. Vandaar, dat verkiezings uitslagen zo wisselvallig kunnen zijn. Zou het geen voorkeur verdienen de stemplicht op te heffen, waardoor zij, die zeggen niet aan politiek te doen rustig thuis kunnen blijven en daar door grote belangen niet in de war kunnen sturen? De overheid kan de desbetreffende wetsartikelen reed.1 niet te streng handhaven. Dat is van wege praktische overwegingen al zo UTRECHT De Teach-in over de partijvorming in Nederland, die de VPRO gisteravond op het tweede net uit Tivoli in Utrecht uitzond, is in een chaos geëindigd. De discussie spitste zich al spoedig toe op de plaats van de de beleefdheid om diverse woord- Velen werd het spreken belet parlementsredactic) confessionele partijen Helaas hadden vooral de aanwe zige jonge leden van de PvdA niet Rotterdam Rooijen helpt u nu nóg sneller van uw pl]n all Want:'ASPRO'is nu 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nög snellere opname in het lichaam nóg sneller herstel voerders van deze partijen uit te laten spreken. De heren Kikkert en Roolvink konden zich vrijwel niet verstaanbaar maken. Drs. Schmelzer werd voortdurend ge ïnterrumpeerd nadat men hem tot een debat had uitgedaagd. Dit was onder meer gedaan door drs. Nederhorst (soc.) die betoogde dat in Nederland ernst gemaakt 'moest wor den met een betere inkomensverdeling, waarbij de successierechten en de ver- j mogensbelasting geen heilige huisjes mochten blijven. Hij wenste een wijzi- ging van het kiesstelsel. De heer Schmelzer antwoordde hier op dat een twee- of driepartijenstelsel lang niet altijd de gewenste duidelijk heid brengt. In Amerika zijn de voor- en te genstanders van de rassendiscriminatie over beide partijen verdeeld. Hij gaf de heer Nederhorst toe dat er in de vermogensverdeling gewerkt moest worden. Maar dit moest bereikt worden door een evenwichtige econo mische groei en niet door knoeierijen met de successie- en vermogensbe lasting. Toen bleek dat hij de talloze inter rupties kundig wist op te vangen gin- TAL EERSTE IN SCHAAKT0RN00I PALMA DE MALLORCA De j Russische ex-wereldkampioen Tal j heeft het grote internationale schaak-1 tornooi gewonnen. Ongeslagen speelde hij in de laatste ronde remise tegen de Spanjaard Toran in 41 zetten. Tal won het tornooi met 12 punten, gevolgd door de Spanjaard Pomar met 11 pun ten. De andere uitslagen waren: Pfleger Trifunovic V*Vt, Medina Visier Vs, Ivkov Sjamkovitsj V*V», Portisch Matanovic '/sVs, Pomar Menvielle VsVs, Wade O'Kelly VsVs, Robatsch Lehmann Vs. Hangpartijen: Medina won van Sjam kovitsj en Lehmann speelde remise met Wade. In het algemeen klassement staat Portisch derde met 10 punten, gevolgd door Ivkov met 10, Matanovic 9, Sjam kovitsj 8, Pfleger 8, Lehmann 8, O'Kel ly 7,5, Trifunovic 7, Menvielle 6,5, To ran en Robatsch elk 5,5, Wade 5, Medi na en Visier 3,5 elk. PARIJS Frangois Mitterand, leider van de Franse democraten en socialisten, heeft met de communis ten overeenstemming bereikt over Het beleid dat volgend jaar bij de al gemene verkiezingen zal worden ge volgd. De linkse partijen willen een front vormen tegen de Gaullisten. DOOR Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven hebben gisteren weer een stukje extra feestelijkheid van hun bruidstijd beleefd. Heel de ko ninklijke familie, ook prinses Bea trix met prins Claus en prinses Christina, was bijeen op Huis ten 3osch. De hoofden missies in ons land, dat zijn er een BRUIDSPAAR vrouw en laatste baby (men zegt at'eke zi^n *2ste kind) meegenomen. Een L, ,h° s,at'S ambassadfurspaar: hij in pen fotoSrafen. Anders dus dan de aan- kandelabers met blad. Aan deze plechtigheid had ambassadeur Kil- dal zich beslist niet willen onttrek ken, hoewel hij op doktersadvies zijn representatieve werkzaamheden drastisch beperkt heeft en op geen enkele receptie verschijnt. Het alles geschied achter geslo ten paleisdeuren. Geen pers, geen u!' si Nguyen-Van-An, echt- Nederlandse volk. En toch ook voor de diplomaten een heel bij zondere gebeurtenis, want koninkrjj- wereld en juist de genoegelijkheid. het Corps komen overhandigen Een derde deel van deze ambassa des is in Londen. Bonn. Brussel of ,.ejlulc vtul uc ajIluaBat,ucul Parijs gevestigd. Zodat er gisteren yjetnam (WOnend in Londen) droeg vasieln Den Haïe" w«t 'e" Tiide wltt' ?liden LTh Sê'de kóninkHjkrontvasten'hie^ drie uur reden^van tien.rUler N^la"d ke"™rkt' d'°- ambassader, en en,ge hotels de deft,- parijs z,jn van de ambassade van Korea de chargé d'affaires Yin Sang An en zijn vrouw gekomen. Ook 'hVweMets zlJ in "atonaal kostuum: een lange bijT' het "afscheid nemen niet meer japon met mantel en brede stola, aanwezig was. een roze droom. pe indruk. De bruidegom oogstte bewonde ring door zijn feilloos Frans en het viel anderen op, dat prinses Beatrix ge zwarte C.D.-wagens in de rich' ting van het Bezuidenhout. Het werd bijna door geen mens opge^ merkt en toch^^HHttjl te zien. De voorgeschreven kleding was voor de heren jacquet; voor de da mes middagtoilet. Maar Sayed Ab- - - - dullah el Hassan, ambassadeur va.1 tan zij allen volgens protocolalre naar hun bureau; de in Brussel resr Om vijf uur waren de meeste di- Met de heren in jacquet en de da- plomaten weer thuis. De in Den mes in Europese keurigheid maak- Haag wonenden wipten nog even Soedan had de nationale kledij van roomkleurige wollen mantel met ge plooide witte tulband verkozen. Hij was een van de weinige eenzamen, omdat zijn vrouw, die pas een baby heeft gekregen, rustig in Parijs was gebleven. Djime Momar Gueye, ambassa- volgorde hun opwachting bij het derenden bruidspaar. De deken van het corps, de Noorse ambassadeur O. J. L. Kildal. overhandigde een grote doos in zil ver verpakt en versierd met lelie tjes van dalen, waarin de vervulling bruidswens verborgen koersten direct zuid waarts; die uit Bonn oostwaarts. Er komt even wat rust in het di plomatieke uitgaansleven. Het kerst feest is ook voor hen een familie feest. Misschien- zelfs meer dan voor menig ander, omdat het een korte periode is, waarin de kinderen deur van Senegal daarentegen had twee antieke driearmige zilveren van kostscholen thuiskomen. Brandt: Minder troepen Europa BONN De nieuwe Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Brandt, heeft zich gisteren uitgesproken voor „stapsgewijze en weloverwogen" ver mindering van de strijdkrachten in Eu- Hij betoogde dit voor de minister raad van de Westeuropese Unie, die te Bonn confereert. Om het machtsevenwicht niet te verstoren, zou voorts een overeenkomst tot geleidelijke vermindering van kern wapens in heel Europa gesloten dienen te worden. Brandt is ook van oordeel dat een doeltreffend stelsel van Europese veilig heid eens in de plaats zal moeten ko men van de splitsing van Europa. Maar de huidige Russische politiek wilde evenwel deling van Duitsland en Euro pa bestendigen, meent hij. Hij pleitte ten slotte voor bij verdrag vastgestelde kemwapenvrije zones in Latijns Amerika of Afrika. Moskou13 pet. voor defensie MOSKOU De Opperste Sowjet, het Russische parlement, heeft de be groting 1967 goedgekeurd. Er prijkt een overschot op van ƒ400 miljoen (in komsten ƒ441.000 miljoen uitgaven ƒ440.600 miljoen). Dertien procent van de uitgaven is voor defensiedoeleinden. Volgens het eveneens goedgekeurde na tionaal economische plan zal het natio naal inkomen 6,6 procent moeten stij gen, de industriële produktie 7,3 pro cent en de produktie van consumptie goederen 6.6 procent. Ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag werd partijsecretaris Brezj- nef benoemd tot „held van de Sowjetu- gen de aanwezigen over tot de taktiek van boeh-geroep, voortdurend applau- diseren en georganiseerd lawaai ma- De heer Roolvink kwam in zijn re de niet verder dan de opmerking dat de partijen weliswaar tijdsgebonden zijn maar dat het Evangelie eeuwig is. Daarom achtte hij christelijk geïnspireerde politiek ook thans en in de toekomst van belang. Toen hij zei dat in de partijen die om deconfessionalisatie roepen de grootste onduidelijkheid bestaat, werd ook hem het spreken onmoge lijk gemaakt. Ook de heer Kikkert (c.h.) kon zijn rede niet beëindigen. Toen de teach-in werd gesloten toonden de meeste aan wezige politici zich diep teleursgesteld. De heer Kikkert sprak over een volslagen mislukte discussie die te wij ten was aan de onverdraagzame hou ding van een aantal aanwezigen. PvdA-voorzitter Tans noemde deze teach-in tegenover ons ronduit een sof. Het is een geluk dat de t.v.-kijkers naar het eerste net konden overschake len zei een VU- hoogleraar ons. Dr. De Meijer: DEN HAAG Staatssecretaris van sociale zaken dr. J. F. G. M. de Meijer acht onze titeljagerij een belemmering voor gedifferentieerder opleidingsmoge lijkheden. Er zouden meer stadia in ons onderwijssyteem moeten komen, zo dat iedereen tot zijn maximum kan gaan zonder als tekortgeschoten gekwa lificeerd te worden, wanneer hij niet het hoogste trapje haalt. De maatschappij moet meer waarde ring gaan tonen voor minder zwaar met titels belaste figuren zegt dr. De Meijer in een interview met het nieu we studentenblad Akkoord van het NSA. Hebt u ooit gelezen dat minister Spaak prof. dr. is of dat Mitterrand dr. zus of zo? Dat doen de Duitsers en wij. Als ik in Amerika met mijn kaartje bij een onderneming kon. wordt ik naar het laboratorium gebracht, dan ben ik een „scientist". Het mislukken van het bac- calauraat in de economie weet de heer De Meijer aan het feit dat wij een „titeljagend volkje" zijn. (Van een onzer redacteuren) E KENNEDY-RONDE begint nu écht in gevaar te komen. Nog steeds zijn de landen van de EEG (Europese Econo mische Gemeenschap) er niet in ge slaagd, met definitieve voorstellen op de Geneet- sè conferentietafel te komen. Morgen spreken de ministers weer te Brussel. Er wordt echter geen oplossing verwacht. Het klinkt allemaal een beetje huiselijk, maar de moeilijkheden liggen op het gebied van tabak, groen ten, fruit, oliën, vetten, suiker en vis. Nederland houdt het been stijf in de groenten- en fruit-sector en heeft ook wensen was de vis betreft. Wat dit laatste betreft willen Bonn en Parijs de prijzen graag hoger hebben. Den Haag voelt daar niets voor. Frankrijk en Italië veroorzaken moeilijkheden op het gebied van tabak. Parijs wil eerst een schets van een „tabak-politiek", voordat het wil mee werken. Rome tracht in ruil wat meer protectie te krijgen in de al genoemde groenten- en fruit-sector. En het hangt er nu maar van af, of iedereen over de brug wil komen. Worden er geen concessies gedaan, dan krijgt de EEG-commissie geen mandaat voor de onderhandelingen te Genève (half januari). Het ziet er naar uit, dat dan ook de Verenigde Staten (initiatiefnemer van de Kennedy-ronde door aanvaarding van de Trade Expansion Act) en bijv, de Scandinavische landen concessies zullen intrekken. De ronde zou dan moeten mislukken. In dit geval zou de EEG verantwoordelijk zijn voor het falen van de pogingen, in het kader van de GATT (Algemene overeenkomst voor tarieven en handel) een „wereldwijde liberalisatie" van de handel te verwezenlijken. Een crisissituatie is onvermijdelijk. Of een oplossing wordt gevonden hangt in sterke mate af. of generaai De Gaulle belang heeft bij mislukking van de Kennedy-ronde. Dit laatste is de grote vraag. Frankrijk weet, dat de Amerikaanse regering om binnenlands-politieke redenen de Kennedy-ronde niet op de klippen kan laten lopen. Voor de Gaulle is de ronde een kwestie van wederkerigheid. En de Amerikanen hebben al 50 laten vallen in de sector van de landbouw- produkten. Wellicht speculeert Parijs nu nog op de Amerikaanse dwang positie. Uit de houding van Nederland kan worden opgemaakt, dat het liever hele maal geen aanbod zou zien dan een slecht voorstel. Van 11 tot 13 januari komen de EEG-ministers voor het laatst bijeen. Kort daarop moeten de be sprekingen in 'net kader van de Kennedy-ronde beginnen. Het is niet onmo gelijk. dat tenslotte zoals bij de EEG in slopende marathon-zittingen naar oplossingen moet worden gezocht. Dat de voorbereidende onderhandelingen zo moeilijk verlopen is voor een belangrijk deel «e- Versneld volg van de niet voorziene versnelde ontwikke ling binnen de EEG. En die werd op haar beurt weer mede in de hand ce- werkt door het streven van de EEG naar een zo voordelig mogelijke politie tijdens de Kennedy-ronde. Dat die zou komen was al jaren geleden bexend Onvermijdelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5