Weekagenda Commentaar In toekomst op Leidse bruggen geen verkiezingsborden meer Inschrijving studie maar wij er geen en toewijzing in daardoor krijgen woning bij Naar meer woonlagen en dusliften Huishoudelijke Voorlichting gaat naar de Hooigracht Universiteit van nu een dure maitresse Nekvel NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 20 DECEMBER 1966 Dinsdag (20 dec.) Stadhuis, 7.30 uur: gemeenteraadsver gadering, begroting. Parochiezaal naast St. Petruskerk, Lammenschansweg, 8 uur: afd. beiden Expogé, kleurenfilm. Zaal Petrakerk, Surinamestraat, 8 u.: afd. Noord Christenvrouwenbond, kerst- Kantine school Haag-weg 4, 8 uur: Le zing-filmavond Ver. oudleerlingen Am bachtsschool, produktie en toepassing moderne verven. Afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-Ver.: dagtocht naar Brussel, vertrek van sta tion Leiden om 8 uur. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met ,,Een dag in New York". LEIDERDORP garage Kamsteeg, Van der Valk Boumanweg, 7.30 uur: volkskerstzang. medewerking van kin derkoren Woensdag dec.) Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur: tuiniers- en bloemistenver. Door Eendracht Ver bonden. keuring kerststukjes. Breestraat 19, 7.30 uur: afd. Leiden Tuinbouw en Plantkunde, kerststukjes maken. Centraal belastinggebouw Stations plein 7, 10 uur v.m.: opening gebouw. Kerk Oude Vest. 8 uur: oudervereni ging Philadelphia, kerstfeest van De Klimroos. De Poort en De Koepel. Den Haag. Schouwburg, 8.15 u.: Haag- jche Comedie met „Voorjaarsontwaken". Donderdag (22 dec.) Breestraat 19, 8 uur: Gemeente onder t Kruis, voorg. evang. C. van der Schans en J. van Eijk, zang van R. Adolfs. Gehoorzaal. 8 uur: K. en O, kerstpro- menadeconcert Rott. Philh. Orkest. Den Haag. Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met „Romulus de Gro te". Vrqdag (23 dec.) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, tienersoc. t Venster, kerstfeest Boshuis, achter Hoflaan 74: ruilavond Hal Bevrijdingskerk, 8 uur: afd. Lei den Zuid-West Christenvrouwenbond, kerstfeestviering. Den Haag. Schouwburg. 8.15 uur: Haag sche Comedie met ,,De Meteoor" Den Haag. Diligentia, 8.15 Viur: De Nieuwe Komedie met „Romulus de Gro te". Zaterdag (24 dec.) Pieterskerk, Hu. nam.: Kerstnacht dienst, voorg. dr. P. L. Schoonheim. Vredeskerk, Burggravenlaan, 11 u. nam.: voorg. ds. D. J. Vossers. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, soc. 't Roefje, kerstfeest. Stadhuisplein, 7.45 tot 8.15 uur: kerst rang, met begeleiding carillon. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 7 uur: herv jongerensoc., kerstmaaltijd. Breestraat 19, 8 uur: jongerensoc. Boe merang, kerstnachtspel door chr. toneel groep Imperium. Den Haag. Schouwburg, 8.05 u.: Haag sche Comedie met „Prof. Bernhardi". Mcnbclshow Toonkamers Van der Klugt, Haarlem merstraat: van zat. 17 tot zat. 24 dec meubelshow. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48. tel. 21060 Films CAMERA (2 30. 7 en 9.15 uur): Dal ogenbik van liefde (18 jaar) LIDO (2.30. 7 en 9.15 uur): Agent 383. paspoort naar de hel (18 jaar). LUXOR (2.30 7 en 9.15 uurj: Blond en brutaal :18 jaar). REX (2.30, 7 15 en 9.15 uur): Slaaf van zijn driften (18 jaar). STUDIO '2.30. 7 en 9.15 uur): Ik een yrouw (18 jaar) TRIANON (2 en 8 uur): Wesrtside Story <14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw: schilderijen van Kees Vollemans (tot 18 januari). De Lakenhal: tekeningen uit het Pren tenkabinet te Leiden vein het vroege landschap, van 18 dec. tot 16 jan., dag. van 10 tot 4 u„ zondags van 1 tot 4 uur. WASSENAAR - kunstzaal Heuff, Hof- laan 7: tentoonstelling klein plastieken v. Cormne Fransen-Heslenfeid en van schil derijen, tekeningen eD grafiek van Wim Vaarzon Morel, geopend na zat 17 dec maandag tot en met zaït. van 10 tot 5 uur. ook dinsdagavond van 8 tot 10 uur. zon dags, kerstdagen. Oud en Nieuw en 10 jan. gesloten. ADVERTENTIE ZentrA HORLOGES •EESTERWERKEN VAN Z TOT A Tweerichtingverkeer Schuttersveld kreeg fiat van de raad LEIDEIN Voordat de raad gistermiddag verder ging met de behande ling van de begroting-1967, werd de normale driewekelijkse vergadering gehouden. Zoals we vorige week reeds schreven, vermeldde de agenda onder meer voorstellen tot het invoeren van tweerichtingverkeer op het Schuttersveld, het slopen van de voormalige school Pieterskerkgracht 13, het beschikbaar stellen van geldleningen voor de inrichting van gemeen schappelijke bibliotheekfilialen in de in aanbouw zijnde openbare ulo scholen in Zuidwest en Noord en het aangaan van een overeenkomst met de gemeenten Leiderdorp, Sassenheim, Voorhout. Voorschoten en Zoeter- woude voor medegebruik van de Leidse vuilverbrandingsinstallatie. Bij het voorstel inzake de biblio theekfilialen uitte ds. Kret (prot-chr.) de wens, duidelijker te worden ge ïnformeerd over Reuvens, wat de financiële aspecten betreft van deze bibliotheek. Reuvens gaat steeds gro tere bedragen opslokken en de tekor ten worden steeds groter. Wethouder Sannes antwoordde, dat bibliotheken altijd een vrij kostbare zaak zijn en dat Leiden niet ongunstig afsteekt bij andere gemeenten. Door verhoging van de contributies zou men de rijkssubsidies verspelen. De heer Lamers (prot.-chr.) bracht bij het voorstel tot aanschaf van alu minium borden (voor verkiezingsre clame e.d.) naar voren, dat zijns in ziens de politieke partijen tot nu toe eigen houten borden hebben gebruikt. Verder wilde hij weten of de uitgave op dit moment wel zin heeft in het kader van de temporisering der uit gaven, omdat de nieuwe borden mis schien toch nog niet kunnen worden gebruikt voor de komende Kamerver kiezing. Wethouder Piena gaf toe, dat op bruggen de politieke partijen tot nu toe eigen borden gebruikten. Deze be schadigden echter de verf van de brugleuningen. Er wordt naar ge streefd de borden vóór de komende verkiezingen te plaatsen- Op een vraag van de heer Porthei- ne (VVD) hoe het met de verdeling van de borden zal gaan, deelde de wethouder mee, dat het in de be doeling ligt in de toekomst de brug gen niet meer te gebruiken. In eer ste instantie zal de gemeente 132 borden kopen, de helft van het totale aantal benodigde borden Mevrouw Van der Blom (CPN) wilde graag tijdige inlichting van de politieke partijen over het wel of niet in de komende winter kunnen gebrui- ADVERTENTIE Zoekt U eec Gouden armband of colfw voor 70.- en 100.- of f 300.- en 80a-. Grote keuze in atte pripee ALTUO VOORDELIG Maandag de gefaele dag gegoten. Nieuwe directeur Lakenhal medio januari benoemd LEIDEN Burgemeester Van der Willigen schonk gisteravond in de be- grotingsraad aandacht aan het museum De Lakenhal. Hij sprak de verwach ting uit, dat op 16 jan. een nieuwe di recteur zal worden benoemd door de Het leek hem het beste op deze be noeming te wachten alvorens nader beraad te beginnen over het toekom stige karakter van het museum. Even als verscheidene raadsleden betreurde de burgemeester het vertrek van drs. Wessem. Het idee van dr. Duyverman een carillon-klankbeel van Leiden te laten maken als relatiegeschenk vond de voorzitter niet gek. Het is echter nog niet zeker of het idee is te realiseren, althans op een aanvaardbare manier. Kunstenaars De panden Lokhorststraat 18, 20 22 hebben historische waarde, aldus de heer Lij ten. Hij verzocht daarom het college het voorstel tot afbraak van de genoemde panden terug te ne men. Dr. Duyverman (WD) vroeg zich af, waar de kunstenaars heen moeten, die nu in de genoemde pan den wonen. De heer Lamers wilde het slopen van de oude school Pieters kerkgracht 13 gevolgd zien door een oudheidkundig bodemonderzoek voor dat een parkeerterrein wordt aange legd. „De raad heeft enige tijd geleden al besloten te verzoeken de panden in de Lokhorststraat van de voorlo pige Monumentenlijst af te voeren. Ze zyn niet meer te restaureren", ant woordde wethouder Piena. Over de huisvesting van kunstenaars zei wethouder Sannes, dat in dit geval één kunstenaar, die er zonder vergun ning woont, naar elders moet worden „verplaatst", Het huisvestingsprobleem van kunstenaars heeft echter in gro ter verband de aandacht. „Oudheidkundig bodemonderzoek" achtte wethouder Piena in goede han den bij ir. Vos» directeur van Gemeen tewerken. Vuil verbranding Bij het punt vuilverbranding (zie inleiding) drong de heer Van Aken (PvdA) op spoed aan met het maken van gemeenschappelijke regelingen, aangezien anders het gevaar groot is. dat omliggende gemeenten voortaan maar rustig gaan afwachten wat Lei den klaar maakt. De burgemeester was het principe eens met de heer Van Aken; het pro- bleem ligt echter niet zo eenvoudig; in de ene voorziening nemen die ge meenten mee, in een andere weer an dere gemeenten. De heer Van der Vliet (prot.-chr.) wilde graag wat meer duidelijkheid over het al of niet rechtsaf mogen slaan naar de Rijnsburgersingel in de •richting Stationsweg als het tweerich tingverkeer op het Schuttersveld is i) gevoerd. Wethouder mevrouw Den Haan kon nog geen toezeggingen doen. Tot voorzitter, eerste waarnemend voorzitter en tweede waarnemend voor zitter van de „Commissie voor de be roepsschriften" werden respectievelijk benoemd mr. C. J. Woudstra, de heer J. A. van der Horst en prof. mr W. L. G. Lemaire Tot lid van genoemde commissie koos de raad: mevrouw Geelkerken, mevrouw Van der Blom, mej. Kappeyne van de Coppello en de heren Kuyt. Molle. Roor- da. Ham. De Wilde, De Kier. Zitman. Frans en Koppen. ADVERTENTIE matrassen ledikanten Grote keuze Lage prijzen Haarlemmerstraat 111 Wethouder Menken hekelt artsenplan LEIDEN Wethouder Menken he kelde gisteravond in de begrotingsraad de wijze, waarop de Leidse huisartsen hun plan inzake de betaling na 1 januari door ziekenfondspatiënten hebben gelanceerd. Er is wel overleg gepleegd met de gemeentelijke Sociale Dienst over „in schakeling van de bijstandswet" maar de dienst heeft beslist geen goedkeu ring gehecht aan de regeling. Boven dien kwam de regeling van de Leidse artsen de wethouder nogal voorbarig Vuilophaaldienst voor Leidse winkeliers LEIDEN „Wij zijn fijn vóór de bui binnen", aldus concludeerde me vrouw wethouder Den Haan met vreugde toen zij haar antwoord over het hoofdstuk „Maatschappelijke Zorg CS" begon. Zij doelde hiermee op de pas in gebruik genomen vuilverbran ding, waarover de raad zich algemeen enthousiast had uitgelaten. Wat het schoonhouden van de stad betreft, was de wethouder ten aanzien van de goede wil der bevolking wat optimistischer gestemd dan sommige raadsleden. Intussen gaai ook de Rei nigingsdienst dapper door. Zo is er een veegmachine bijbesteld. Voor het metterdaad schoonmaken van de stad heeft de dienst een zo doel treffend mogeljjk schema opgesteld. Van de 300 geplaatste papierbakken zijn er dit jaar 150 vernield Voor het afdekken van open vraent wagens van de Reinigingsdienst zün netten en dekzeilen beschikbaar om wegwaaien van papier e.d. te voorko- Ongeveer 3000 plaatselijke winke liers worden binnenkort benaderd over een kostendekkend plan voor het eens in de veertien dagen ophalen van be- drijfsvuil tot een halve m3 per keer. Het college heeft geen behoefte aan het PvdA-voorstel inzake het schoon houden van de stad. (De heer Van Aken. in tweede instantie sprekend, trok het daarop in). Op een vraag van ds. Kret (prot.- chr). over het openbaar slachthuis zei mevr. Den Haan, dat deze instelling niet per se een sluitende begroting moet hebben; zij is ook belangrijk voor de volksgezondheid. Niet alle be staande vacatures zullen behoeven te worden vervuld. De EEG-erkenning zal ongetwijfeld met ingang van ko mend jaar worden verleend. Wordt een tekort op de veemarkthal voor een deel ten laste gebracht van het slachthuis?, had ds. Kret gevraagd. Nooit, aldus mevrouw Den Haan. LEIDEN Geslaagd voor het lei dersdiploma gymnastiek van het Kon. Ned. Chr. Gymnastiek-Verbond, mej. W. Boelee. Mevrouw wethouder Den Haan: LEIDEN „Het onderdeel Huisves ting van mijn portefeuille ligt mij bij zonder zwaar," verzuchtte mevrouw wethouder Den Haan gisteravond in de begrotingsraad. „Alles wat wij kun nen doen, is slechts de allerscherpste kantjes afslijpen van de uitzichtloze woningnood." Nader ingaande op het PvdA-voor stel inzake de huisvestingscommissie, zei mevrouw Den Haan, dat zij ten Wethouder Piena: LEIDEN Wethouder Piena heeft gisteravond de raad, in begrotings vergadering bijeen, uitvoerig geant woord naar aanleiding van vragen en opmerkingen over het hoofdstuk „Volkshuisvesting en openbare wer ken." Het antwoord was 25 getypte velletjes lang.... Hij deelde onder meer mee, dat op dit moment L033 woningen in aanbouw zijn 448 woningwetwoningen, 226 premiewoningen en 339 woningen in de vrije sector. In totaal kwamne dit jaar 806 woningen gereed. Deze maand komen daar nog 90 woningen bij. Het contingent-1966 (253 woningwet woningen) is geheel door het bouw- district overgenomen, waarvan er 187 Lisse zijn toegewezen. Leider dorp, Oegstgeest en Voorschoten ble ken geen mogelijkheden te kunnen bie den. De bouw van 96 „Leide" indus triewoningen in Leiderdorp kan ook niet doorgaan. LEIDEN wethouder Menken, die gistermiddag de voortgezette be handeling van de begroting-1967 door de raad opende met beantwoording van de opmerkingen over het hoofd stuk Maatschappelijke Zorg, zei on der meer, dat het spreekuur van de sociale raadsvrouw zeer goed is be* zet met circa 9 tot 11 cliënten per woensdagmiddag. Vaak duurt het spreekuur tot ver in de avond door. Uitbreiding van het spreekuur naar andere stadswijken zal worden be zien. Over het Maatschappelijk Contact orgaan. dat er nog steeds niet is, zei de wethouder, dat dit een vervelende zaak is. Er moeten nog wat wijzigin gen worden aangebracht in de betrok ken verordening. Binnenkort komt de ze zaak weer in de raad. De ervaring bij de pogingen een dienstverleningscentrum te stichten, noemde de wethouder ook al verve lend. De betrokken instellingen reage ren traag of helemaal niet. Ingaande op een opmerking van de heer La mers, (prot. chr.) zei de heer Men ken, dat het inderdaad wordt over- De Schooltandartsendienst heeft nog geen behoefte aan een „dentalcar". Het oude systeem wordt gehandhaafd. Over de fluoridering van drinkwater zei de wethouder, dat de raad inder tijd hiertoe een besluit heeft genomen nadat men een uitvoerig rapport had bestudeerd waarin alle pro en contra's aan de orde waren gesteld. huishoudelijke- en Ge zinsvoor lichting" kan bij nader inzien toch niet naar Breestraat 117 verhuizen maar naar Hooigracht 69, welk pand eerst grondig moet worden gerestau reerd, waartoe eind 1967 een plan zal worden gemaakt. Over het te stichten gezondheidscen trum in Zuidwest zei de wethouder, dat Gemeentewerken een plan hiertoe voorbereidt. Het staat nog niet vast of er een nieuw gebouw komt of dat het centrum wordt „ingepast" bedrijf of winkel. In het Morskwartier zullen streeks 1972 2500 woningen moeten staan (oude en nieuwe tezamen). Architect Groosman werkt momen teel een plan voor 180 woningen uit. Daarna zal voor het Morskwartier een plan voor circa 200 woningen tot ontwikkeling worden gebracht. De wethouder somde de volgende „reële verwachting" voor komend jaar op: 338 woningwetwoningen, 131 premiewoningen en 193 ongesub sidieerde woningen, tezamen 712 wo ningen. Als onderhandelingen over grond en bouwprijzen gunstig verlopen, kan misschien voorts een begin worden ge maakt met de bouw van 380 woning wetwoningen. Ten aanzien van de sanering zei de heer Piena onder meer, dat deze voor wat de binnenstad betreft, blijft ge richt op reconstructie van de gebie den Herengracht-Zijlsingel, de Camp en die van de noord-zuid- en oost west-verbinding. Omstreeks 1968 hoopt de gemeente te kunnen beginnen met de bouw in de Merendijk. Rapenburg en Oude en Nieuwe Rijn zullen, nog afgezien van allerlei an dere bezwaren niet kunnen worden ge dempt omdat deze watere een belang rijke functie vervullen voor afvoer en afvalwater in Rijnlands boezem. Geen R.-K. begraafplaats Het is niet de bedoeling in het Vlietpark een R.K.-begraafplaats aan te leggen maar een algemene begraaf plaats met een r.k. gedeelte. Afgifte van bouwvergunningen gaat momenteel wat sneller dan enige tijd geleden. Gemiddeld duurt dit nu drie a vier maanden. Over het PvdA-voorstel in 't ver volg geen flats van meer dan drie woonlagen zonder liften te bouwen, zei de heer Piena, dat er voor nog slechts enkele kleine objecten goed gekeurde raadsbesluiten voor bouw van vier woonlagen zonder lift in portefeuille liggen het betreft in totaal slechts 27 woningen. In het Morskwartier zullen de geprojec teerde blokken van 3 of 4 woonla gen worden vervangen door flats van 5 of 6 woonlagen met lift. „Ik stel dus voor het voorstel van de PvdA-fracti# over te nemen of, ge zien mijn mededeling, in te trekken", aldus wethouder Piena. enenmaal ontraadde de commissie uit te breiden tot een log moeilijk te han teren lichaam. De inschrijvingsnormen kan men weliswaar veranderen en verruimen, maar daardoor komen niet meer wo ningen beschikbaar. Begin 1967 zal de huisvestingscommissie zich bera den over het beleid van inschrijving en toewijzing, waarbij ook de nor men van andere nteden in studie zul len worden genomen. Voorts is uit gangspunt 'n rapport, dat de studiecom missie heeft samengesteld over de in schrijvingsnormen. Het PvdA-voorstel noemde mevrouw Den Haan weinig elegant. Over het voorstel van de PSP de 336 flats uitsluitend te bestemmen voor doorstroming zei de wethouder onder meer, dat het inderdaad ge beurt, dat woningen worden toegewe zen san nog niet getrouwde mensen; dat zijn dan onderwijzers of ambte- Doorslroomwoningen De 336 woningen aan dr. Churchill- laan zullen in hoofdzaak voor doorstro ming worden gebruikt, verzekerde mevrouw Den Haan de raad. Het Rijk legt echter al beslag op rijksvoor- keurwoningen. Alles wat B. en W. doen. is het zo doelmatig verdelen van woonruimte. In tweede instantie ging de heer Van Aken nogmaals in op het huisvestings commissie-voorstel van zijn fractie; hij had er alle begrip voor, dat de heer De Kier alle registers had open getrokken. Maar de PvdA-fractie heeft met dit voorstel de bewogenheid en ontevredenheid, die onder de bevol king leven, gestalte willen geven. „Wij neigen er nu toe ons voorstel aan te houden, mede door wat de wethouder heeft meegedeeld." De heer De Kier reageerde hierop, door onder meer te zeggftn, dat de zaak hem zo na aan het hart ligt, dat hij alle registers wel open moést trek- Auto gestolen LEIDEN Een 28-jarige analiste uit Leiden kwam gisteren tot de ontdekking dat haar auto was gestolen, die zij 14 december op het Terweepark had neer gezet. De gestolen auto is grijs van kleur en heeft als kenteken ZG 29-59. Journalistieke prijs uitgereikt een onzer verslaggevers) HAAG Vanmiddag (Va DEN in de Rolzaal de Dr. M. van Blan- kenstein-prijs uitgereikt aan de heer Joost van Roon voor zijn zes arti kelen in Het Vrije Volk onder de titel „Universiteit in het nauw". Da prijs bestaat uit een bedrag van dui zend gulden en een legpenning. De Leidse universiteit heeft de be trokken prijs ingesteld ter stimulering en verbetering van de voorlichting ter zake van universiteit, hogeschool en wetenschap- Uit het juryrapport bleek, dat er artikelen van 39 journalisten waren binnengekomen. Na de eerste kwali teitsselectie vielen er 48 af. Ten slotte bleven er vier over, waaruit de keuzo van een prijswinnaar buitengewoon moeilijk was. De heer Van Roon kreeg ten slotte de prijs doordat hij zich een journalist heeft betoond, die zich ten aanzien van de problematiek van universiteit en maatschappij met bekwwmheid en deskundig heid weet te richten tot een groot publiek met een onmiskenbare drempelvrees voor de universiteit. Wie deze drempelvrees helpt weg te nemen, dient een algemeen volksbelang van de eerste orde. In de eervolle vermelding voor de jeugdige journaliste van de Leidse Courant, mevrouw H. E. Crul-van Fragment van de bij de Van BUmkensteinprijs behorende leg penning. Dit is de voorzijde met het portret van dr. M. van Blan ke nstein. Op de achterkant staat in het Latijn: Voor juist schrij ven is het juiste inzicht zowel het beginsel als de bron", een uit spraak ontleend aan Horatius. De in zilver uitgevoerde pen ning is ontworpen door de Am sterdamse beeldhouwer Eric Claus. Brussel, eert de jury het grote aandeel, dat ook jonge journalisten en bladen met een bescheiden redactiebezettin-g hebben in het totaal der voorlichting over universiteit, hogeschool en weten schappelijk onderwijs. Citaten Bij de uitreiking van de prijs hield prof. dr. K. Posthumus een rede over: De universiteit, mythe, vorm, beeld. Enige van zün karakteristieke uit spraken: De verstrooide hoogleraar is uit de lachspiegel verdwenen. Wie verstrooid is, komt nog één keer in het nieuws: als verkeersongeluk. Wie ook maar enige ervaring heeft met universitaire voorlichting weet dat vandaag het polijsten van de spiegels de mythe niet meer kan redden. De universiteit van thans is geen milde moeder meer, maar een harde meesteres en een dure maitresse. De maatschappij van nu bouwt geen kathedralen meer, maar univer sitaire werkplaatsen van glas en beton, Kerstnachtdieiist in Wassenaar WASSENAAR In de gereformeer de Zijllaankerk wordt ook dit jaar een kerstnachtdienst gehouden. De bijeen komst wordt geleid door de eigen predikant ds. D. van der Meulen. De schrijver-leraar Sipke van der Land zal spreken over „Als de hemel open gaat". Verder werken mee de bekende bariton Jaap Terpstra, die niet alleen als solist maar ook als voorzanger zal optreden, en de organist Addie de Jong. Het programma bevat veel samen zang. Men wordt verzocht te letten op de van voorgaande jaren afwijken de tijden: de dienst wordt gehouden aanstaande zaterdagavond 24 decem ber van 10 tot 11 uur. Iedereen is welkom. Winkeliers Luifelbaan voor weekmarkt, die van Wagnerplein niet vergadering van de raad las gister middag de heer Koppen (Noodraad) een brief voor van de winkeliersver eniging De Luifelbaan (Vijf-Meiplein en Bevrijdingsplein), waarin wordt ge steld, dat op twee na alle winkeliers voor een (bij voorbeeld woensdagse) weekmarkt zijn. 's Avonds las de heer Lambermont (KVP) een brief voor van de winke liersver Kennedycentrum (Wagner plein), waarin twintig mensen verkla ren geen behoefte te hebben aan een warenmarkt in Zuidwest, althans de eerste jaren nietEen dergelijke markt zou klanten wegtrekken van het Kennedycentrum, vrezen de Wagner- pleinwinkeliers. Nadat de heer Portheine (VVD- zich ook tegen een markt in Zuidwest had verklaard, deelde Noodraad-frac- tievoorzitter Pompe mee. dat zijn fractie inmiddels van standpunt is veranderd. Pas vanavond zal wethouder Harm- sen op een en ander antwoorden. Ook de veemarkt-sporthalkwestie wordt pas vanavond behandeld. De PvdA-fractie en de VVD wilden hier over niet praten zonder dat wethouder Harmsen aanwezig was. Gisteren mankeerde hij op het appèl omdat zijn zoon trouwde. waarvan de toppen reiken tot de Prof. Posthumus zei van mening te zijn, dat het instellen van de Van Blankenstein-prijs bewijst, dat het de universiteit ernst is wanneer zy sbelt, dat openbare mening en volksverte genwoordiging recht hebben op dui- dely'kheid. Maar dit is niet het laatste woord. Wanneer men bij de universiteiten klaagt: „niemand houdt meer van ons" moet ook worden erkend: „Wij hebben het ernaar gemaakt".' Wan neer de universiteit denkt te weten waar het op aankomt, dan moet zij in de eerste plaats in dezen zichzelf onderrichten. Schouwburg J^E twijfel in de Leidse gemeente raad aangaande het miljoenen verslindende schouwburgplan wordt zienderogen groter. De KVP was al tegen, probeerde zelfs enkele jaren geleden het door de raad aangeno men plan te laten vernietigen. Nu heeft ook de Noodraad zich ervan gedistancieerd en is in de PvdA- fractie, hartstochtelijk voorstandster, de bereidheid opgekomen, te praten over een etappegewyze uitvoering. Zijn wij goed ingelicht, dan rommelt het op dit punt ook in de prot.-chr. fractie. Merkwaardig is dat de veemarkt de aanleiding moest worden om de schouwburg opnieuw discutabel te stellen. De financiële moeilijkheden van de gemeente en de haast onover zienbare lijst van urgente werken hebben de gedachten onmiskenbaar beïnvloed. Het zou ons niet verbazen als de begrotingsdebatten nog resul teerden in de vraag, het plan en zijn financiële basis opnieuw te bezien. De mening van B. en W. dat aan het gehele plan moet worden vastge houden omdat de voorbereidingen al zoveel geld hebben gekost, is niet in drukwekkend, Nog altijd kan men beter ten halve keren dan ten hele dwalen. Gevaarlijk TN DE „wandelgangen'' van het stadhuis wordt nogal verschillend gesproken over de onthullende ver klaring van wethouder Harmsen over de veemarkt. De een zegt: „Er is principieel niets aan de hand"; de ander: „Hij heeft Van der Vliet (eveneens prot.-chr. red.) min of meer voor schut gezet. De heer Van der Vliet heeft sterk gepleit voor spoedige uitvoering van het veemarktplan; de wethouder waarschuwde de raad voor de vér strekkende financiële gevolgen, zon der te willen tornen aan de beteke nis van de Leidse veehandel voor de streek en de nationale economie. Tus sen de wethouder en de heer Van der Vliet bestaat, naar onze mening, geen absolute tegenstelling. Toch is de indruk ontstaan dat het de wethouder en achter hem moge lijk B. en W. om het even is of de nieuwe markt er nu komt of niet. Dat kan gevaarlijk zijn. Deze houding kan misschien bij hogere instanties een schrikeffect veroorzaken, maar het is ook mogelijk dat de nu bij het gemeentebestuur waargenomen apa thie de financiële bijstand aan de gemeente tot vermindering van de exploitatietekorten nog problema tischer maakt. De veem.irkt 'mag dan voor Leiden zelf geen noemenswaardige econo mische betekenis hebben, haar ver dwijning zou toch de centrumpositri van de stad aantasten. Dat de wethouder, sprekend over de veemarkthal, de sport geheel buiten beschouwing liet, heeft de onzeker heid en ook het onbehagen nog ver groot. Het vervolg van de discussie (van avond en volgende) zal opheldering moeten brengen. hypermoderne vuilverbranding kan daaraan, als de burgerij niet wenst mee te werken, niets veranderen. Mevrouw wethouder Den Haan sprak onlangs iemand die enige tijd niet iu ons land was geweest en die erg was geschrokken van de vuilheid onzer steden. Raadslid Van Aken (pvda) is voor stander van een krachtdadige aanpak. „De reinigingspolitie moet geacti veerd worden: grijp de schuldigen in hun nekvel: ik ben bereid tot zeer verstrekkende maatregelen". Mevrouw Den Haan is, zij het niet minder doelbewust, wat zachtmoedi ger. Eerst de stad wijk voor wijk een goede beurt geven en dan de burgerij door middel van suggestieve voorlich ting opwekken straten en gazons schoon te houden, waarbij tevens wordt meegedeeld, wanneer de reini gingsdienst terugkomt. Wij menen, dat het bij de bestrijding van de stadsbevuiling niet gaat om een keuze tussen maar om een com binatie van deze twee. De gemeente zal een beroep moeten blijven doen op het verantwoordelijkheidsgevoel van de burgers maar daarnaast zal zij van haar juridische bevoegdheid ge bruik moeten maken om er geen twij fel over te laten bestaan dat het haar pure ernst is. Het proces-verbaal is geen doel maar wel een probaat middel. Er zijn nu eenmaal mensen die alleen op deze wijze tot de orde zijn te roepen. En dat zijn er heel wat meer dan het zeer geringe aantal processen-verhaal zou doen vermoeden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3